Middenstand, geestelijkheid en gemeenten zitten nu tot over de oren in de schuld Twee verloren illusies Eerste gewin: honderd ton „VOOR JOU is het luie leven ook gedaan roept herbergier Harry Aben uit Herkenbosch, die ons bereidwillig tot gids heeft gediend in deze vergeten uithoek van Limburg, tot de in de groene verten starende portier van wat op de wegwijzers als STAATS- MIJN BEATRIX staat aan geduid. De ANWB stuurt de weggebruikers daar mee naar een zeldzaam en ongerept brok natuur schoon dat blijkbaar door toeristische publicisten - gelukkig - nog niet werd ontdekt. Tot aan de ein der golven hier de bos sen en het enige gerucht dat de stilte stoort is niet afkomstig van een dyna- misch mijnbedrijf, maar van de pijlsnelle straal jagers die omhoog schie ten en neerduiken tussen het geboomte dat een half dozijn militaire vlieg velden in het Westduitse grensgebied verhult. ONDERZOEK NAAR NORMEN BIJ TESTEN VAN AANLEG \v Roerstreek nam voorschot op verwachte welvaart door nieuwe staatsmijn Beatrix DE TWEE VOORLOPIGE scliaclitbokken van de Staats mijn Beatrix staan er in dit wijde landschap wat onwezenlijk en verloren bij. Men moet wel over veel verbeeldingskracht beschikken om in dit bescheiden terreintje met enkele ge prefabriceerde kantoren, loodsen, werkplaatsen en lege fietsenstallingen de kern te zien van een machtig mijncom- plex waarvan het geweld al van ver waarneembaar is. Op het moment dat de toegang tot het zwarte goud in de bodem a raison van tien jaar hard werken en een investering van een dikke tachtig miljoen gulden ontsloten is, vinden de heren in Heerlen en Den Haag het toch maar beter de steen kool voorshands in het Vlodropse veld te laten. moeten ondernemen nu ze juist gewend waren het. werk naast de deur te vinden. Want de Staatsmijnen hebben voor het werk in de BEATRIX bij voorkeur de in woners van de Roerstreek uitgezocht. Het leidinggevend personeel zal de rij keurige villaatjes langs de Daelenbroekweg, waar ook de jonge burgemeester drs. F. M. Fey van Melick en Herkenbosch en van Vlo drop woont, weer moeten verlaten. Daar mee raakt de Roerstreek een maatschap pelijke bovenlaag kwijt die men ginds juist zo goed kon gebruiken. Voor Melick en Herkenbosch is het al de tweede keer dat de steenkool-ontgin ning op een desillusie uitloopt. Vijftig jaar daarbij op een rapport van het Econo- misch-Technologisch Instituut van Lim burg dat heeft voorspeld dat er in 1970 in midden-Limburg vijfduizend arbeidsplaat sen meer moeten zijn geschapen wil men alle handen werk en alle monden brood verschaffen. Daarin zou anders de BEA TRIX hebben voorzien. „Protesteren tegen het sluiten van de mijn is zinloos", zo zegt hij, wanneer wij de door de vak- en standsorganisaties be legde protestvergadering in het café van de weduwe Elmpt in Vlodrop ter sprake brengen. „Maar wij moeten van Den Haag gedaan krijgen dat wij als kernge meente voor de industrievestiging worden aangewezen". Samen met Roermond, dat ook wel een kleine energie-injectie kan gebruiken, zijn Melick en Herkenbosch, Vlodrop, St. Odiliënberg en Posterholt be gonnen met de aanleg van een industrie terrein van tweehonderd hectare langs de DE POMPEN, de luchtleidingen, de elektrische kabels en alles wat er maar verder aan technische voorzieningen bruik baar is en te demonteren valt zullen uit de twee zevenhonderd meter diepe schach ten die met hun zeveneneenhalve dia meter de grootste ter wereld waren welke in één keer werden geboord worden verwijderd om bij de uitbreiding van de mijnen in Zuid-Limburg dienst te doen. De twee gaten van ruim twintigduizend ku bieke meter zullen vervolgens met water worden gevuld opdat de druk ter weers zijden van de cuvelageringen en de beton- wanden der schachten gelijk zal zijn. Op die manier hoopt men het werk van de ervaren schachtbouwer ir. F. Voncken, die bij de dagelijkse leiding heel wat nieuwe vindingen toepaste, maar ook veel tegen slag ondervond, zo doeltreffend te conser veren dat men er op de dag dat de pro- duktie van BEATRIX wel lonend zal blij ken onmiddellijk profijt van kan trekken. Dat kan over tien of twintig jaar, wan neer andere energiebronnen onder zwaar dere omstandigheden moeten werken, best het geval zijn. Bij de Staatsmijnen vindt men het wel een beetje vervelend dat het grote publiek geneigd is het complex van economische en sanerende maatregelen dat de laatste jaren in de Europese kolenindustrie wordt Bij het boren van de twee mijn schachten werden vijf of zes kolenlagen versneden. De daaruit vrijkomende op brengst ongeveer honderd ton is via de andere mijnen van het staats bedrijf verkocht. Op een kleine hoeveel heid na dieverkaveld in keurige cello- phane-zakjes, wordt uitgereikt aan ge wichtige bezoekers. Op menige schoor steenmantel in burgemeesterswoningen en pastorieën zal dit souvenir nog lang de herinnering aan de mijn der ver loren illusies levend houden. uitgevoerd een veel verderstrekkende en vooral negatiever betekenis te geven dan de werkelijkheid rechtvaardigt. Het laat ste uur van de kolen heeft nog lang niet geslagen. Het verbruik stijgt in abso lute zin nog steeds, de ontginbare re serves zullen het langer uithouden dan die van olie of aardgas. Het veld van de BEATRIX bijvoorbeeld is goed voor een eeuw bij een jaarlijkse produktie van bij na twee miljoen ton. Maar ook in Zuid- Limburg zijn de ondergrondse voorraden nog lang niet uitgeput. In de jaren dat de schachten van de BEATRIX in het Klips bergplateau werden geboord ontstonden tegelijkertijd wel drie of vier nieuwe schachten bij de bestaande mijnen in Zuid- Limburg. Dat duidt ook wel op de rela tieve betekenis welke het voorlopig niet exploiteren van de BEATRIX in zo'n wijd vertakte onderneming als de Staatsmijnen heeft. Het belangrijkste probleem waar mee de mijnbouw wordt geconfronteerd is dat van het opvoeren van de produktivi- teit van elke mijn afzonderlijk. Er moe ten juist meer en niet minder kolen per man worden gedolven. In een voortdurend gemoderniseerd bedrijf als dat van de Staatsmijnen gaat het er daarom vooral om voldoende personeel aan te trekken. Men vreest in Heerlen wel eens dat al die berichten over mijnsluitingen in het bui tenland waar het ook uitsluitend om onrendabele mijnen gaat die Nederland niet kent de indruk zullen wekken dat de kolenindustrie een aflopende bedrijfs tak zou zijn, waardoor de animo om bij de mijnen te gaan werken nog minder zal worden. Wanneer men weet dat er bij de Staats mijnen een slordige tweeduizend vacatu res bestaan, begrijpt men ook wel dat de opschorting van de exploitatie van de BEATRIX geen ontslagen met zich brengt. Uit Midden-Limburg, waartoe ook deze Roerstreek behoort, pendelen zo'n 5200 man dagelijks naar het zuiden en mis schien wel evenveel naar Duitsland. De honderdvijfentwintig man die nu nog op de BEATRIX werken waarvan vijftig ondergronds kunnen dus niemand hoofdpijn bezorgen. Voor de betrokkenen zelf is het natuur lijk wel jammer dat ze weer de dagelijkse tocht naar de MAURITS of de EMMA geleden boorde de uit het dorp afkomstige multi-miljonair Biermans, wiens vermo gen volgens de dorpsverhalen zevenhon derd miljoen zou hebben bedragen, niet ver van het Klipsbergplateau ook naar kolen. Hij vond slechts water. De gemeen te heeft aan die bron een zwembad over gehouden, zoals zij nu door de BEATRIX een goed wegennet met verlichting en rio lering rijker is geworden. Herkenbosch en vooral de kerk van Herkenbosch is overi gens aan Biermans niet tekortgekomen. In de toren van de door de als koffie- jongen begonnen oliemagnaat en spoor wegbouwer bekostigde Sint Sebastianus hangt een gedachtenisklok waarop de plaatselijke pastoor een gevoelig rijmpje heeft laten griffen: „Waar ik mij ook op aard' bevind tot in mijn laatste stond, neen. Herkenbosch vergeet ik nooit, ,,'t Is mijn geboortegrond Burgemeester Fey hoopt nu maar dat, bij gebrek aan een plaatselijke wonder doener, minister De Pous aan de gemeen ten in de Roerstreek enige compensatie zal schenken voor het verlies van de BEATRIX. En hij betreurt het dat, anders dan in de jaren dat de mijn werd voor bereid, thans uitsluitend de economische en niet de maatschappelijke motieven de doorslag hebben gegeven. Hij beroept zich Een foto uit de dagen dat men de com merciële kansen van de Beatrix nog gunstig beoordeelde. De (toenmalige) minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, brengt een bezoek aan de in aanbouw zijnde schachten. In het midden de president-directeur van de Staatsmijnen, ir. H. H. Wemmers, die binnenkort afscheid neemt. Een overzicht van het boorplateau, waar op de boren in alle maten liggen uitge stald. De schachten van de Beatrix wer den geboord volgens het systeem-Honig- man-De Vooys, dat hier op ongekend grote schaal werd toegepast. spoorlijn naar Duitsland. Samen met de toegangsweg is dat een project van maar liefst twaalf miljoen gulden, een fikse last voor gemeenten van om en bij de vijfdui zend inwoners. En gegadigden zijn er nog niet. Ford, waarmee men in serieuze on derhandeling was, is naar Genck in Bel gië gegaan, waar mogelijkheden werden geboden waar zelfs de Nederlandse kern gemeenten met hun reductie van vijftien percent op de grondprijs en een premie van veertig tot zestig gulden per vierkan te meter industriehal niet aan konden tippen. Burgemeester Fey noemt nog andere cijfers waaruit blijkt dat Melick en Her kenbosch minder welvarend is dan de vele nieuwe woningen en winkels en de voor treffelijke wegen doen vermoeden. Het ge middeld vermogen per hoofd van de be volking bedraagt in Nederland 3025, in Limburg 1609 en in Melick en Herken bosch slechts 883 gulden, het gemiddeld inkomen in Nederland 1707, in Limburg 1523 en in Melick en Herkenbosch maar 1273 gulden. „De gemeente is inderdaad visueel wel varend, 't ziet er allemaal mooi uit, maar 't is niet betaald!", zegt burgemeester Fey. De Limburgse gouverneur, die jaren geleden in het café van Aben op een bil jart ging zitten en de middenstanders van de Roerstreek eens ging vertellen dat ze de nieuwe tijd die met de BEATRIX zijn intrede zou doen vóór moesten blijven en dat ze hun winkeltje moesten moderni seren en vergroten als ze wilden voorko men dat Piet de Gruyter of Albert Heijn zich in de Roerstreek zouden gaan vesti gen, heeft met dat betoog groot succes gehad. Overal nieuwe panden van midden standers die soms tot een ton toe hypo theek hebben genomen in het vooruitzicht van de komende welvaart. Niet alleen middenstanders trouwens. De geestelijkheid heeft zich ook geen kompel- ziel willen laten ontgaan. Vandaar een Ir. F. Voncken (links) daalt met een op zichter in de „ton" af in de zevenhon derd meter diepe schacht van de Bea trix. Er zijn nog geen liftkooien in de schachten. Die komen pas wanneer de mijn in exploitatie wordt genomen en de steengangen naar de kolenlagen wor den geboord. Volgens mijndeskundigen is zo'n ton nog veel veiliger dan een lift. gloednieuwe kerk in Melick met negen honderd zitplaatsen, vandaar vier paters Assumptionisten, die inhun nieuwe klooster in Herkenbosch met de handen in het haar zitten, vandaar een nieuw Groene Kruisgebouw in Vlodrop, dat een ton heeft gekost en waarop zestig mille moet worden afgelost, vandaar de eerste failliet gegane textielhandelaar die deze dagen als werk loze hoofdarbeider moest worden inge schreven. Het is waar: men heeft in de Roerstreek de klap al twee jaar zien aankomen. De zelfde interdepartementale commissie die aanvankelijk een regeling had uitgedok terd voor de financiële bijstand om de ge meenten in staat te stellen de gevolgen van de nieuwe mijn op te vangen advi seerde toen de bouw van het nieuwe dorp Berkenrode maar achterwege te laten en het bij het afronden van de onderhanden zijnde werken te laten. Nu zal diezelfde commissie zeggen hoe het rijk de verplich tingen jegens de Roerstreek het best kan afkopen. Men ziet dat allemaal met een bang hart tegemoet, want men blijft zitten met een in onderhoud kostbaar wegennet, met scholen die te groot zijn, met een sa mengevoegde dienst van Gemeentewerken die nog niet eens een gebouw heeft. „Als de Duitsers hier niet hun inko pen kwamen doen, zou het er voor de middenstand nog veel slechter uitzien", zegt burgemeester Fey. De stalletjes met bloemen en groenten bij de grenspost Rothenbach bewijzen dat zijn gemeente naren hun bakens tijdig hebben weten te verzetten. Anderzijds wordt een tamelijk voor de hand liggende bron van inkomsten maar mondjesmaat aangeboord: het toerisme. Voor bungalowparken in de achthonderd hectare gemeentebos voelt men niets. Er zal een camping worden gemaakt bij het zwembad, dat met nog een paar andere recreatiemogelijkheden zal worden uitge breid. Maar veel reclame zal men er niet voor maken. Men wil de streek rus tig houden. Het is een opmerkelijke op vatting in een land dat het vreemdelin genverkeer als een van zijn belangrijkste economische pijlers heeft ontdekt en daar voor eigen rust en welzijn op het spel zet. Maar wij weten waar we voortaan onze vakanties gaan doorbrengen. H. Bartman Van de hand van prof. dr. S. D. Fok- kema en drs. A. Dirkzwager is een pu- blikatie verschenen over de resultaten van het normeringsonderzoek ten behoe ve van een Nederlandse bewerking van de „differential Aptitude Tests (de dif ferentiële aanleg-tests) van de New York- se psychologen Bennett, Seashore en Wesman. Prof. Fokkema is koogleraar inde algemene psychologie en methoden- leer aan de Vrije Universiteit in Amster dam en directeur van het psychologisch research laboratorium dezer acdemie, drs. Dirkzwager is wetenschappelijk amb tenaar. In totaal zijn 2885 meisjes en 3750 jon gens op hun aanleg getest. Het doel van dit onderzoek was om betrouwbare nor men te verkrijgen voor de verschillende facetten van intelligentie, daar deze ge gevens bij de keuze-bepaling van het voor een leerling meest geschikte type van onderwijs van bijzonder belang zijn. Aan dit onderzoek ging een Nederlandse bewerking van de „differential Aptitude Tests vooraf, een arbeid, die meer dan twee jaar heeft geduurd. Reeds de ver taling bracht veel onderzoek op het ge bied van de tests en aanpassing aan Ne derland met zich mee. De bij het nor meringsonderzoek verkregen antwoorden zijn op ponskaarten gebracht en met een elektronische rekenmachine machinaal verwerkt. De resultaten zijn thans gepu bliceerd. In dit handboek zijn ook de onderlinge betrekkingen tussen de uitkomsten van de tests en de schoolcijfers berekend, waarbij de veronderstelling dat met behulp van deze testbatterij aanwijzingen gevonden zouden kunnen worden op wel ke vakgebieden de leerlingen realtief de beste prestaties zouden kunnen leveren werd bevestigd. Ter aanvulling van deze correlatieve gegevens proberen prof. Fokkema en zijn medewerkers de getes te leerlingen zo veel mogelijk in hun schoolcarrière te volgen. De heer Dirkzwager is thans nog be zig om andere facetten van het onderzoek nader uit te werken. (Van onze reportageredacteur) l

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 13