Alwin Schockemöhle held van 't internationaal springconcours Paardrijden kan alleen Hans Winkler I GEEN EREPLAATSEN VOOR DE NEDERLANDERS Hoge muur speelde voor grote rechter Zware training voor dames hockeyploeg Weer rumoer rond Aziatische Spelen T enniscompetitie krijgt een slot Nederlandse jeugd won van België: 5-4 Geeft u op als scheidsrechter ■I m 1 De opstellingen In Alkmaar starten liefst 105 paarden ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1962 19 Gemak Duitse zwemmer een jaar naar de Verenigde Staten PSV als tegenstander van het Nederlands elftal Golf Wonderzwemster verbetert haar eigen wereldrecord BETAALD VOETBAL AMATEURVOETBAL Kreupel Geen paard Reden T wee-eenheid Jan Dassen HOCKEY KORFBAL AUTOMOBILISME Alwin Schockemöhle werd vrijdag de held van het internationale springcon cours in Rotterdam en in de bewonde ring deelde Ferdl, de 9-jarige bruine ruin, waarmee de Duitse topruiter win naar werd van het Puissance springcon cours om de Prijs van de Haven. Als enige presteerde deze combinatie het, in de vijfde barrage te komen over de 1,90 meter hoge oxer, bestaande uit twee wallen en bomen, en 2,10 meter hoge grijze muur. Deze muur zou tenslotte de grote rechter worden voor de vijf overgebleven combinaties. Allen Ferdl slaagde erin, zij het na een weinig schaven, de muur te overwin nen. En zo kwam de zege bij Schocke möhle op Ferdl, de primus inter pares onder de sterkste Europese springcombi naties hier in Rotterdam. De hulde, die Schockemöhle bij de prijsuitreiking ontvangst kon nemen, strekte zich echter eveneens uit tot de overige „helden" van deze Puissance, t.w. de Engelsman Har vey Smith, die zelfs met twee paarden tot de laatste barrage was doorgedrongen War Paint en O Mailey, de Ier Tommy Wade met Dundrum en de Duitser Kurt Jarinski met Godewind. De muur, waarvoor voordien in de vier de barrage Freiherr en Romanus. gere den door respectievelijk Schockemöhle en Winkler, reeds alle dienst hadden gewei gerd, was hen allen te machtig. Twee meter en tien centimerde reuzen ke ken er tegen op en vooral voor de klei ne Dundrum moet het zijn geweest, als of hij voor een torenflat stond. Het was een prachtige strijd, die letterlijk en figuurlijk op hoog niveau werd uitge vochten. Jammer, dat Nederland wederom hierin geen deel had. Geen van de Nederlandse deelnemers onder de 32 combinaties kon erin slagen ook maar tot de eerste bar rage door te dringen. Tineke Zwolsman op Incompris en Jan Maathuis op Troon- gravin Anna kwamen in hun eerste par koers het verst, maar beiden noteerden een springfout, ditmaal toch te veel een rol te kunnen blijven spelen. Dertien combinaties kwamen zonder fouten uit de eerste ronde, toen de hoog te van de zeven hindernissen 1,60 m was terwijl er tevens een vier meter brede sloot in het parkoers was opgenomen. In de eerste barrage reeds verviel de sloot waarna de maximale hoogte der zes over gebleven hindernissen op 1,70 m. kwam Van de tweede barrage af werd er nog slechts over twee hindernissen gespron gen (de oxer en de muur), die elke keer 10 centimeter hoger gingen, tot deze ten slotte in de vijfde en beslissende barrage op 1,90 m. en 2,10 m. stonden. Daarvoor, in het dames springconcours kwamen eveneens Duitsland en Engeland op de ereplaatsen. Winnares werd de Engelse Ann Townsend, die met Dun- boyne 3 een prachtig parkoers reed met veel verve, bijzonder stijlvol en door de zeer korte wendingen in eeh hoog tempo Zij nam de veertien hindernissen met het grootste gemak en haar tijd van 84,2 sec. was onaantastbaar. Ook voor de ge routineerde Duitse Anna Clement, die met Nico alles op alles zette, ook geen fout maake, maar t.och ruim anderhalve seconde te kort kwam. De volgende ereplaatsen waren weder Volgend jaar herfst vertrekt er een aan tal Nederlandse dames naar Baltimore, de Amerikaanse stad waar het wereld- toernooi hockey voor dames wordt gehou den. Nu reeds stelde een elftalcommissie voor deze kampioenschappen een zwaar trainingsprogram op voor een selectie- ploeg. De kern van dit team verschilt nauweljjk van die van vorig jaar. Nieuw te ontdekken talenten krijgen evenwel een kans. Mogelijk komen deze in districts wedstrijden te voorschijn. Deze wedstrijden vallen op 30 septem ber;. de 15de van dezelfde maand orga niseert men in Laren westelijke proef- wedstrijden. Voorts neemt de heer Ch. de Bock de trainingsgroep iedere donderdag avond om 18.30 uur in Laren onder han den. Dit begint 20 september. Een voorlopig dames-elftal ziet er al§ volgt uit: Jurrissen (BDHC); Chr. Keers (Kieviten) en L. Nolte-Martens (EMHC); M. Pijl (HBS), J. de Vleeshouwer (For ward) en J. Brommer (BDHC), W. van der Oord (Nijmegen), A. Beyer (PW), E. Hoogeveen (BDHC), A. Visser 't Hooft (Arnhem) en R. Küper ('s-Her- togenbosch). Als wisselspeelsters zijn aan gewezen: T. Sybesma (FIT) en P. Hissink (Amsterdam). Uit alles blijkt wel dat het elftal straks in ieder geval goed voorbereid in Ameri ka het hockeyveld op zal komen. Het gekrakeel rond de Aziatische Spelen in Djakarta bereikte vrijdag een hoogte punt, toen bekend werd gemaakt dat de gewichthefwedstrijden geen doorgang kon den vinden. De internationale gewichthef federatie had namelijk alle atleten, die deel wilden nemen, bedreigd met schor sing, omdat Indonesië geweigerd heeft Israel en Nationalistisch China tot de spelen toe te laten. Het gevolg was dat alle ploegen met uitzondering van de Indone sische zich terugtrokken. Bij het zwemmen leed Japan, dat tot dusver had gewonnen, een tweetal onver wachte nederlagen. Op de 1500 meter vrije slag zegevierde Tin Maung Ni uit Birma in 18.17,6 en bij het schoonspringen won de Indonesische Lanny Gumulja. Japan heeft hierdoor het totaal aantal gouden medailles behaald bij het zwemmen niet verder kunnen opvoeren dan tot zeventien. Hier springt de Duitser Schockemöhle op zijn paard Ferdl als enige over de muur van 2.10 meter hoogte. om voor Engelse amazones: mej. Drum mond Hay en mej. Crago, die met de eerste twee tot het kwartet behoorden dat buiten de fouten bleef. Ook hier hield Tineke Zwolsman de Nederlandse eer hoog met haar zesde plaats, op Medrano, welke combinatie vier strafpunten moest incasseren. De prijs van de beurs, een springcon cours voor equipes van twee ruiters, werd nade „hoge school" in het Puis sance een anti-climax. Er werd slecht gesprongen, behalve door de twee laat- sten van de 17 combinaties die dan ook de eerste en tweede plaats voor zich op eisten. De Engelse amazones Ann Drum mond Hay en Ann Townsend, die reeds eerder van zich hebben doen spreken en weer het bewijs hebben geleverd tot de hoogste Europese klasse te behoren, be haalden de overwinning, terwijl de twee de prijs was voor de Duitsers Schridde en Jarasinski. De Duitse recordhouder op de 100 me ter vrije slag (55,6 sec.) Hans Joachim Klein, die voor West-Duitsland zal star ten op de zeslanden wedstrijd in Rotter dam van 8 en 9 september, vertrekt na afloop van deze zweminterland naar Ame rika. De twintigjarige student zal een jaar lang college lopen aan de universiteit van Zuid Californië. Het Nederlands elftal zal, ter herden king van de bevrijdingsfeesten op woens dagavond 19 september een lichtwedstrijd .spelen tegen PSV in Eindhoven. De inter nationals van PSV op het ogenblik Wiersma, Van Wissen en v.d. Kuil zul len dan echter voor hun eigen club uit komen. Dit is voor het Oranjeteam een goede oefenwedstrijd voor de match De- nemarken-Nederland, die een week later in Kopenhagen wordt gespeeld. Eindelijk zal de tenniscompetitie hoofd klasse worden besloten, zodat er een lands kampioen uit de bus zal komen. Vandaag zullen op Klein Zwitserland in Den Haag de tweede gemengde dubbels uit de wed strijd Leimonias-Hilversum worden ge speeld. Als de Hagenaars deze partijen winnen, zijn zij kampioen van Nederland. Zo niet dan volgen er zondag de twee resterende gemengde dubbels uit de ont moeting Hilversum-Leimonias. Zondag wordt in Eindhoven de wedstrijd tussen de kampioenen van beide afdelin gen hoofdklasse b gespeeld: Eindhoven en Dash. De winnaar van deze ontmoe ting moet om promotie spelen met DDV, dat onderaan is geëindigd in de hoofdklas a. Op de banen van de Eindhovense Golf club in Valkenswaard is vrijdag een begin gemaakt met de drielandenwedstrijd Ne derlandBelgiëWest-Duitsland jeugd. De eerste dag werd de ontmoeting Neder landBelgië gespeeld. Nederland won met 54. In de ochtend boekten de Nederland se jeugdspelers in de Foursomes een 2I achterstand, in de middag wonnen zij ech ter vier van de zes singles. Van het Belgische team maakt onder meer prins Alexander deel uit. In de Four somes won hij met B. Goemaere met 2 up van de Nederlanders Mangelaar Mertens en Schmitz Dumoulin. Prins Alexander verloor in de singles echter met 2 en 1 van Mangelaar Mertens. Zaterdag komt België tegen West-Duitsland uit, zondag wordt NederlandWest-Duitsland gespeeld. De scheidsrechterscommissie van de HVB zit nog steeds met een tekort aan arbiters. Daarom doet zij, aan de voor avond van het nieuwe seizoen, een dringend beroep op voetballiefhebbers en oud-voetballers zich aan te melden voor een speciale scheidsrechterscursus. Dit kan gebeuren bij de heer G. W. H. de Korte, Marnixstraat 152 in Haarlem (telefoon 52420). De Amerikaanse wonderzwemster Sha ron Finneran heeft in Los Altos in Cali fornië haar wereldrecord op de 200 m. vlinderslag weer scherper gesteld. Zij bracht het van 2.31.2 op 2.30.9. Het Euro pese record staat met 2.34.3 op naam van Marian Heemskerk. Tijdens de wedstrijden in Los Altos evenaarde Murray Rose (Austr.) het we reldrecord op de 200 m. vrije slag, dat sedert een jaar met 2.00.4 op naam staat van de Japanner Yamanaka. Reeds eer der had de Amerikaan Schollander deze tijd gemaakt. Sport in het kort WATERPOLO In Duisburg is vrijdag avond een waterpolowedstrijd gespeeld tussen een gewestelijk Westduits junioren team en een Nederlandse jeugdploeg. De Westduitsers zegevierden met 6—1 (30, 0—1, 3—0, 0—0). Sport tijdens het weekeinde Haarlem beleeft deze zondag de eerste voetbalderby in het nieuwe seizoen. EDO ontvangt immers „Haarlem". Een uitslag laat zich moeilijk voorspellen. EDO ver loor weliswaar vorige week zondag met rake cijfers van NOAD, maar ook Haar' lem toonde toendertijd tegen De Baronie geen voortreffelijk voetbal. Afwachten lijkt het beste parool. RCH trekt naar 's-Hertogenbosch, waar de Racing BW ontmoet. De competitie is nog te pril om er veel van te zeggen BW leed vorige week in Helmond een nederlaag tegen Helmondia, terwijl RCH PEC bedwong. Mogelijk kunnen RCH': nieuwe aanwinsten hun club naar een kleine zege leiden. De amateurvoetballers uit Haarlem en omgeving gaan zich zondag verder voor bereiden op de komende competitie met het spelen van oefenwedstrijden. Van de tweedeklassers speelt Schoten op eigen veld met vier elftallen tegen de Haagse vierdeklasser ADS. Het eerste elftal van Schoten is als volgt samengesteld: Hoo ning; Dinkelberg en Verschuren; Kossen, De Ridder en De Looze; Kops, Kollaard, Blom, De Gooyer en Fransen. Ripperda speelt in de volgende forma' tie: Gerritse, Verkerk en Bouman Koene, Van Kampen en Dreyer; Meier, N. N., Houtkamp, Pieters en Kuyer, een uitwedstrijd tegen LFC in Leiden en het jubilerende HBC gaat met een verjong de ploeg t.w. Warmerdam; Van Galen en Van der Eem; Böhm, Kors en J. H. Duin dam; Rotteveel, Kemp, Halderman, C, Duindam en Spann op bezoek bij DCG in Amsterdam. TYBB gaat met het volgende elftal Bakker; Rietvink en Honschoten; Van der Klugt, Veldhuizen en Pebesma; Dies veld, Blom, Zwart, Schornagel en Meier in Heemskerk tegen ADO'20 voetballen. De voorhoede van de geel-zwarten voor dit treffen op drie plaatsen gewij zigd. De derdeklasser Hillegom speelt in Leiden een oefenwedstrijd tegen het al oude ASC en de vierdeklassers uit deze contreien zullen aan verschillende toer nooien deelnemen. Zo moet Renova in Badhoevedorp in de finale om de „Van Geemen"-wisselbeker uitkomen tegen Neerlandia en spelen ETO en het organi serende St. Pancratius om de derde- en vierde prijs. Bloemendaal houdt morgen zijn toer nooi om de in memoriam „Bob Mica beker met deelname van Victoria (Hil versum), bekerhouder Allen Weerbaar (Bussum) en Swift (Amsterdam). Aan de Vergierdeweg tenslotte houdt Onze Ge zeilen zijn toernooi om de „Kennemer- land"-beker met EDO 2, IEV en THB. Zondag staat het tweede gedeelte van het AROL-toernooi op het programma. De wedstrijden worden gespeeld op de terrei nen van AFC in Amsterdam. HFC ont moet om 11 uur in de halve finale AFC HFC verschijnt in de volgende opstelling „Ik zal bewijzen dat paardrijden geen sport is, maar alleen een kwestie van geld. Ik ga drie dure paarden in Duitsland kopen en dan zal ik je laten zien, dat ik op elk concours hippique de eerste drie prijzen wegsleep. Deze woorden sprak eens een bekend Neder lands ruiter. Wel.hij liet niets zien, sleepte geen enkele prijs in de wacht! Als je de fiets van Henk Nijdam koopt, word je nog geen wereldkampioen". Met deze uitspraak verduidelijkt de 24-jarige amazone Mady Koster, die met drie paarden X Bascom, Axel en Ocean één van Neerlands troeven is op het Concours Hippique Internationale Officiel (CHIO) in Rotterdam, hoe moeilijk haar sport is. ,Een fiets is een dood ding. Een paard heeft een karakter, nukken. Dat karak ter doorgronden is de moeilijkste én mooiste taak van een ruiter. Neem mijn beide paarden Axel en X Bascom. Axel is lief, aanhankelijk, gehoorzaam en al tijd even goed gehumeurd. Bascom is daarentegen nukkig, moeilijk, nerveus, gauw uit zijn doen. Zo heeft elk paard een eigen karakter. Mijn vader moet daarom altijd lachen als hij iemand hoort zeggen: „Ik kan paardrijden". Zo iemand behoort volgens hem te zeggen: „Ik kan op een bepaald paard blijven zitten." Paardrijden kan alleen de Duitser Hans Winkler. Die heeft eens met vier voor hem onbekende paarden een foutloos parcours gereden en sneller dan de eigenaren. Die man legt elk paard zijn wil op, doorziet in enkele minuten het karakter, heeft een enorme feeling. Dat is het wat je tot rui ter bestempelt: de feeling, het steeds on der controle hebben van het paard, weten wat het wil en kan." „Feeling voor je paard hebben, uit zich niet alleeen in een concours. Ook en mis schien w,el hoofdzakelijk in de voorberei ding, de verzorging, de voeding, de trai ning. Een paard lijkt enorm sterk, maar is eigenlijk heel teer. Krijgt zo'n dier bloedvergiftiging, dan is deze er binnen 'n uur geweest. Het moeilijke is dat een paard niet kan zeggen: Ik heb hoofdpijn, geef eens een aspirientje. Als zo'n dier lusteloos is, dan moet je maar gissen wat het heeft. Je kunt een paard alleen goed verzorgen als je hem bij je thuis hebt, als je ieder kuchje, elke trap te gen de wand kunt horen. Alleen als -je voortdurend met zo'n dier in contact staat, leer je het kennen". Iedere dag rijd ik een uur met elk paard achter het huis. Twee keer in de week ga ik met ze de hei op. Daar krij gen ze sterke beenspieren van, ze leren bovendien handig kuilen en oneffenheden te ontwijken. De rillingen lopen me wel eens over de rug wanneer ik sommige mensen onbesuisd en onbezorgd met hun paard zie draven. Als ik met Bascom erop uit ben, is elke vezel in zijn en mijn lichaam gespannen. Er hoeft maar een heel klein ding te gebeuren en het paard is kreupel of de berijder maakt een val die hem heugen zal." „En dan de voedingZe lachen ons wel eens uit, als ze ons met een hele apotheek op een concours zien ko men. Wij voeren onze paarden lijnzaad, met behulp van water tot een papje ge maakt, een handjevol Karlsbadzout, een lepel vitaminen en mineralen, melasse, dat is de dop van lijnzaad gedrenkt in stroop, haver, bikskoekjes, wortelen en hooi en vlak voor de wedstrijd nog twee handjes vol drui vensuiker en een handje vol paardebonen". „Afgaand op de enorme vakkennis van pikeur Willem Geersen zijn we tot dit dieet gekomen. Langzaam maar zeker gaan ook anderen tot deze voeding over. Om het klaar te maken en om het op de goede tijden aan het paard te geven, heb je serieuze mannen nodig, mensen die bij hun paard leven. Ik kan bijvoor beeld niet begrijpen dat bepaalde spring paarden hoe duur soms van 's mid dags vijf tot de volgende morgen zeven a acht uur zonder enig toezicht in een manége staan. Vooral een nerveuze jon gen als X Bascom durf ik zoiets niet aan te doen." „Over die schimmel wordt in hippische kringen veel gesproken. Zes jaar geleden werd hij in Hafweg geboren en aanvan kelijk opgeleid en getraind als draver in Parijs. Hij bleek echter niet snel genoeg en kwam naar Holland terug. Niemand wilde hem toen hebben. Pa zocht voor mij een groot paard. Toen hij Bascom kocht, wekte dat bij velen verbazing. In november hebben wij hem nu drie jaar". „Als vijfjarige sprong hij twee keer een 1.70 meter parcours foutloos. Er is geen paard in Nederland dat zo jong en zo hoog springt. Hij is de enige hengstdra- ver die in de Rotterdamse ring komt. Aan zijn snelheid is echter nog veel te verbe teren. Dat komt nog wel. Door zijn suc cessen zijn de afgelopen tijd meer men sen overgegaan tot het kopen van dra vers voor de hippische sport. Ik heb X Bascom nu onder de duim. Maar of dat ook zo is gedurende die lange vijf dagen in Rotterdam valt nog te bezien". „Veel minder zorgen heb ik om Axel, onze vijftienjarige trouwe makker. Met hem ben ik van niets iets geworden. Die weg van niets tot iets heeft voor mij zes tien jaar geduurd. Voor mijn achtste le vensjaar kreeg ik van pa een bok om te leren sturen en liefde voor het dier te krijgen. Ik reed bijna niet met hem, maar liet hem over hekjes springen. Toen ik tien was, kreeg ik een pony, In terrein- of jachtritten presteerde ik weinig met hem, omdat dat dier altijd maar één wens had: zo snel mogelijk de uitgang opzoeken." „Elf jaar was ik toen ik mijn eerste grote paard kreeg: Sir Ireland, getraind en bereden door mijn vader. Sir sprong veel hoger dan in jeugdwedstrijden nood zakelijk was. Met hem won ik 42 eerste prijzen, waaronder nationale kampioen schappen. Op mijn zestiende kreeg ik van de bond dispensatie met hem en begon met Axel deel te nemen aan seniorwed strijden (van 18 iaar afIn 1953 en '54 werden we op de Europese jeugdkam- pieonschappen resp. in Rotterdam en Bil bao (Spanje) tweede met het landen team, tot nu toe de beste prestatie van een Nederlands jeugdequipe." „De eerste Coupe Carven (prijs voor de beste amazone) won ik in '55 op een internationaal concours hippique in Spa (België), een van de weinige keren dat ik, sinds ik bij vader op kantoor werk, aan een buitenlandse toernooi meedeed. Pa en ik kunnen niet zomaar enkele we ken er tussen uit om aan concoursen mee te doen. Dat werk is ook de reden waarom ik niet meer bij majoor Gruppe- laar in het olympisch centrum ben." „Een fantastisch plan van de heer Gruppelaar nu al 'n centrum te stichten waarin ruiterpaarden worden voorbe reid op Tokio. Met z'n twintigen zijn we begonnen, kregen prima onderricht, wa ren dag en nacht bij de paarden. Paar den, speciaal gekocht of aan ons afge staan. Dank zij de financiële hulp van de heren Philips en Zwolsman en dank zij de Sporttoto kregen we daar een pracht stel jonge paarden ter beschikking. En wat te zeggen van de heer Huizinga, een boer uit Groningen, die ons twee pracht paarden ter beschikking stelde en zelf aan wedstrijden meedoet met een derde keus-paard. Geweldig die opofferingsge zindheid, die medewerking, dat vertrou wen in Gruppelaars streven". „Laatstgenoemde is enorm enthousi ast, heeft er alles voor over ons naar successen te leiden, maar helaas drie kunnen het maar volhouden: Irene Janssen, Tineke Zwolsman en Warner Philips om elke dag op dat centrum in Renkum te zijn en niets anders te doen dan met de paarden om te gaan." „Het werk op kantoor dwong me eerst slechts twee avonden in de week en elk weekeinde in Renkum te zijn en na een auto-ongeluk onderweg van Renkum naar huis, zette pa er helemaal een streep on der. Het is echt te vermoeiend als je elke dag van 's morgens acht tot vier uur 's middags hard moet werken op een kantoor om daarna nog eens in Ren kum te gaan trainen. Het jaagt je op, het maakt je nerveus en nervositeit van een ruiter is iets wat een paard direct merkt Zo'n dier voelt dadelijk welke conditie zijn berijder heeft." „Als je als ruiter geen vertrouwen hebt, niet je tanden op elkaar klemt, wil winnen of niet fit bent, ga dan maar niet de ring in, want je paard wordt ook nerveus, aarzelt of loopt uit je hand. Rui ter en paard moeten beiden in topconditie zijn om een topprestatie te leveren Paard en ruiter zijn een twee-eenheid, hoeven niet gelijk van karakter te zijn, een flegmatiek ruiter past best bij een nerveus paard of omgekeerd, als ze el kaar maar aanvullen, samen een eenheid vormen". „Twee jaar geleden was ik in Rotter dam tweede bij de dames, vorig jaar vijf de en beste Nederlandse. Wat het deze week wordt? Van X Bascom verwacht ik iets. Axel, die het hoogste aantal geld prijzen verzamelde in zijn langdurige carrière, is oud maar zal me nooit in de steek laten en Ocean, het paard dat de Hippische sportbond me ter beschik king stelde, is nog te jong, heb ik boven dien nog te kort in handen. Met Ocean doe ik mee aan de Concours d'Elegance en het jachtpaardennummer." „Welvorig jaar duikelde ik door één pechfoutje van de eerste naar de vijfde plaats. Je duikelt gauw in een concours-hippique. Wat ik van ganser harte hoop, is dat de Nederlandse deel nemers een goed figuur slaan in dit ster ke veld van o.a. Duitse, Franse en En gelse deelnemers, die veel meer facilitei ten hebben, alleen al door de grote stoe terijen waaruit zij hun materiaal kunnen kiezen." EDO (thuis tegen Haarlem): Amama; v. d. Oord en Berends; Nijman, Hak en Spiers; v. Beekum, v. Dusschoten, Peters, Breitner en Breeuwer. Haarlem (uit tegen EDO): Van 't Kruys; Duwel en Maas; Boom, Berendregt en Duyster; Vreeken, Angenent, Ramke- ma, Jaski en Jonker. RCH (uit tegen BVV): Van der Schil den; Nanai en Honout; Wullems, Ko ning en Eeuwes; Doesselaar, Van de Berg, Engelsma, Maslo en Meijer. Van der Meulen; Winter en Van Baasbank; E. Thole, van Tekelenburg en P. Thole; Geerling, Bouwman, Lindeman, Honnef en Koenders. De andere halve finale, die tus- i en DWV en De Spartaan, begint om 13.30 uur. Om half vier volgt dan de finale. Reeds komende zondag maken de hockeyers een begin met de competitie in de westelijke eerste klasse. De volledige competitie in de hoofdbond begint pas over veertien dagen (zondag 16 september) en die in de districten nog een week later (23 september). BMHC zal zich vanmiddag nog beraden over de opstelling in het eerste elftal. De Bloemendalers beginnen, na een maand van voorbereiding met wekelijkse trai ningsavonden onder leiding van Iwan Va nier, en na deelname aan een toernooi van Be Fair de vorige week, met een uitwed strijd tegen de Delftse Studenten. De laatste zondag voor het begin van de competitie 1962/63 organiseren ver schillende korfbalclubs seriewedstrijden. Zo houdt Animo-Ready ter gelegenheid va het 7de lustrum een toernooi op het Sportterrein aan de Kleverlaan, waaraan deelnemen Hespa (Amsterdam), K.N.S. (Leiden), Olympiaan (Den Haag) en de organiserende vereniging. Het toernooi be gint om 9.45 uur en is ca. half vijf af gelopen. Haarlem neemt deel aan het toernooi van „Ons Eibernest" in Den Haag en speelt tegen D.D.V., Fluks, 't Zuiden en Ons Eibernest. Landskampioen Wester kwartier organiseert een hoofdklasse- toernooi met deelneming van Eindhoven. Z.K.C. (Zutphen), Archipel (A'dam), Roh- da (Amsterdam) en Westerkwartier. Het race-seizoen wordt zondagmiddag afgesloten met een serie wedstrijden voor auto's op het Zandvoortse circuit. Onder auspicën van de Nederlandse Autoren- sport Vereniging zal deze middag om on geveer vier uur een internationale For mule-junior race worden verreden, waar aan een aantal zorgvuldig geselecteerde renners uit het binnen- en buitenland deel nemen. Zo heeft men onder meer de win naar van verleden jaar, de Zuidafrikaanse coureur Tony Maggs uitgenodigd, die on getwijfeld aan het sterk bezette renners- veld, met onder anderen de Britse rijders Peter Arundell en Chris Ashmore, zijn handen vol zal hebben. Deze juniorwedstrijd vormt het hoogte punt van de race-middag die reeds om een uur begint met een nationale toerwagen- race, gevolgd door een wedstrijd voor Grand Turismo's, waaraan de Nederlandse renner Ben Pon deelneemt. Een nationale race voor sportwagen en „specials" zal tenslotte dit voorprogramma besluiten. De renners Rob Slotemaker en Tonio Hilde- brand zullen deze middag eveneens in enkele races uitkomen. Paardesport Zondagmiddag wordt in het gemeentelijk sportpark in Alkmaar niet alleen een groot, maar ook een bijzonder fraai programma verreden, waarvoor niet minder dan 105 paarden aan de start worden verwacht Het hoofdnummer is de ruim drie kilo meter lange Grote Kermisprijs. Negen paarden wagen zich aan deze lange af stand. Als de favoriet mag worden gezien de sterke Wisk You Were Hore, die welis waar niet de snelste van het gezelschap is, maar wel de taaiste. De felste concurrentie komt van X Tello en Vrolijke Frans. Ook het rijk gedoteerde internationale nummer is van bijzondere klasse. De noor delijke ster YYV kan hierin een zege boeken over Walter Mitty en Typhoon. Hoe sterk het veld is blijkt wel uit het feit dat de kampioen Quicksilver S slechts de out- sidersrol krijgt toebedeeld. Spanning en snelheid zijn eveneens te verwachten in de Schiettentprijs, waarin Xenon en Y Norton zich in deze volgorde kunnen handhaven tegen William Hanover en Xanthia S. Het zesde onderdeel van het Amateur kampioenschap brengt Aleid Williams als de vermoedelijke winnaar aan de start, gevolgd door Zampa en Albatros. De goede Zion B heeft de snelheid voor een out siderszege. In het nummer voor driejarigen heeft de goede Anaconda, ondanks haar handi cap, een eerste kans om te winnen. A Lady H en Alex Norton zullen achter haar op de plaatsen eindigen. In de Lachspiegelprijs snelt de veel ver beterde Ydolius een zekere zege tegemoet, die Young Momenal en Zita Belwin hem vergeefs zullen trachten te ontnemen. Bij de tweejarigen gaat de voorkeur naar Boerin van Vredenhof, die zich tegen Boyke Dear en Benjamin zal kunnen hand haven. Outsider is de Alkmaarse favoriet Bergleeuwerik S. Grotere kans op een Noordhollandse zege maakt de goede Zany in de eerste afdeling van de Carousselprijs, waarin Zeodosia en Zeppeline de plaatsen kunnen bezetten. Outsider is Zambesi. De tweede afdeling van dit nummer kan een prooi worden van Zoagli TL, gevolgd door Zeioma Spencer en Zuccarello V. De succesvolle stal Wage naar kan deze middag beginnen met een zege van Alma Axkit, die sneller is dan Annie Norma en Zarina v. Hiddum. i

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 19