Ontwerp voor nieuwe wettelijke regeling van ziekenfondswezen Bestaande beginselen zullen gehandhaafd blijven HET WEER B Algerijnse volk is oorlog moe en weigert te vechten Drs H. Korthals wil zich uit de politiek terugtrekken ha, KUIFJE «1! ft?/*-FOLDER KIJK Repatrianten met Zuiderkruis in Amsterdam aangekomen Sa Prinsessen Beatrix en Irene mee naar Perzië Oorlogstaal van om macht strijdende leiders lijkt louter intimidatie Vice-premier terug uit Antillen Alleen voor voetgangers Onze Puzzel PEUGEOT - SKODA grootste prijsvraag 47e JAARGANG NUMMER 253 ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1962 Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De eerste volledige wettelijke regeling van de verplichte ziekenfondsver zekering en van het ziekenfondswezen in ons land is thans in de vorm van een ontwerp-Ziekenfondswet bij de Tweede Kamer ingediend. Het wetsontwerp beoogt in de eerste plaats het meer dan twintig jaar oude bezettingsrecht te vervangen. Verscheidene tot dusver geldende regelingen worden vervangen door één wettelijke regeling. Vernieuwing van het ziekenfondsrecht is in het wetsontwerp niet vergeten, hoewel de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, dr. Veldkamp, niet wil breken met de bestaande uitgangspunten van ons ziekenfondsbestel: het beginsel van verplichte verzekering voor loontrekken- den en daarnaast bepaalde vrijheden, die uit een oogpunt van volksgezondheid belangrijk worden geacht, zoals vrije artsen- en ziekenhuiskeuze. De ambtenaren zullen evenmin als thans onder de Ziekenfondswet vallen. Een grotere vrijheid der ziekenfondsen, met name het recht om binnen rèdelijke grenzen hun werk- Rechtszekerheid Strijd punt Droog weer Aan het strand: Kring der verzekerden Volksverzekering Z iekenhuistarieven N.V. GARAGE VERBEEK STRIJD OM ALGIERS BLEEF UIT Kardinaal waarschuwt Poolse leiders ^KUK UIT NAAR DE Het woord is aan In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws17 Op de Praatstoel3 Feuilleton 11 Horen en Zien6 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit stad en omgeving ....6, 7, 9 Beurs 17 Effecten en Geldmarkt17 Op en om het Binnenhof 5 Kerkdiensten7 Films 9 ErbijIS tot 16 Scheepsberichten 6 Kunst 4 Sport 19 In de Vishal en op zee6 Taal-laria 5 Beeldverhalen 2, 11 Uit het binnenland2, 5 Buitenlands nieuws3 Topsy 12 Luidsprekers12 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Artsenstaking in Italië REGEN- EN TWEEDJASSEN PAVILJOEN „DE UITKIJK" In onze ETALAGE WIJK A. ZEEËRWEG 4 complete keukens hang- en legkasten §W ZIE DE PRIJZEN Zaanlandsche Houthandel COIFFURES DE VRIES IJmuider Courant Van onze parlementaire redacteur) ?ebied naar eigen inzicht te bepalen, is een der doelstellingen van het ontwerp. )ok wordt een grotere financiële zelfstandigheid mogelijk gemaakt. Minister Veldkamp acht het invoeren van een passende regeling van beroep op de administratieve rechter in de wet telijke ziekenfondsverzekering van wezen lijke betekenis. Een éénvormige procedu re via de Raden van Beroep en de Centrale Raad van Beroep is echter niet mogelijk, gezien het privaatrechtelij ke karakter van de vrijwillige ziekenfonds verzekering en van de bejaardenverzeke ring. Maar bij de verplichte verzekering zal de behandeling van geschillen wel bij deze instanties aanhangig kunnen worden gemaakt. In het wetsontwerp zijn bepalingen op genomen om te voorkomen dat ziekenfond sen bun activiteiten uitstrekken buiten de grens van hetgeen wenselijk is. De minis ter kan in bijzondere gevallen afwijkingen van de regels toestaan. In beginsel voelt de minister er niet voor, dat fondsen zelf opticienszaken, klinieken of soortgelijke in stellingen in stand houden. Het stelsel van vrijwillige verzekering wordt gewijzigd. Hoewel deze verzeke- ringsvorm in omvang is achteruitgegaan acht de minister haar echter nog steeds belangrijk, in het bijzonder voor kleine zelfstandigen, studerenden en vele ande ren die niet in vast loonverband werken. Volgens het wetsontwerp zal een premie tarief gaan gelden, dat enige inkomens klassen omvat, met premies die stijgen met het inkomen. Per klasse zal de pre mie gelijk zijn. Afgezien van het begin sel „premie naar draagkracht" is het de bedoeling, dat de premieopbrengst bij alle fondsen tezamen kostendekkend zal zijn. Een belangrijk punt, tevens strijdpunt, zal een verandering in de opzet en de taak van de Ziekenfondsraad zijn. Deze krijgt volgens het ontwerp een drieledige samenstelling. De raad zal bestaan uit vertegenwoordigers van werkgevers, werk nemers en leden die door de Kroon wor den aangewezen. De omvang van de raad wordt kleiner. Van de Ziekenfondsraad nieuwe stijl) zullen geen ambtelijke des kundigen en vertegenwoordigers van be- anghebbende groepen meer deel uitma ken. De minister ziet de Ziekenfondsraad ils 'n belangrijk college van advies en bij stand voor de regering en ook als beheer der van de algemene kas. In enkele ge tallen kan de raad ook als beroepsin stantie optreden. De wet zal mogelijk- leden scheppen tot instelling van com- nissies bij de ziekenfondsraad. In deze ommissies kunnen ook niet-leden zitting 'nebben. Op die manier kunnen zieken fondsen en medewerkers bij het werk van de raad betrokken blijven. De mi nister zegt er alle begrip voor te heb ben dat de voorgestelde verandering op ernstige bezwaren zal stuiten bij de groe pen die geen deel meer van de raad zullen uitmaken. Het wetsontwerp ontheft voorts de zie kenfondsen van de verplichting van het voeren van de aanduiding „algemeen zie kenfonds". Tenslotte laat het wetsontwerp artikel 41 van de Ziektewet vervallen, Verwachting tot morgenavond: Droog en over het algemeen vrij zonnig weer. Overwegend zwak ke oostelijke wind. Koude nacht, morgenmiddag dezelfde tempe raturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Droog weer met zonnige perioden, afgewisseld door enkele wolken velden. Zwakke tot matige wind uit noordoost. Maximumtemperatuur 17 tot 20 graden. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Een hoge- drukgebied heeft de Noordzee be reikt en brengt enkele dagen wat gunstiger strandweer. de indirecte dwang tot verplichte ver zekering. Dit artikel bepaalt dat zieken geld wordt onthouden aan degene die zich niet bij een fonds heeft verzekerd. Minister Veldkamp meent dat aan deze bepaling in de toekomst geen behoefte meer is. Het lijkt hem voldoende dat ziekengeld kan worden ingehouden als de betrokkene zich niet geneeskundig wil la ten behandelen. In een ander opzicht is de „koppe ling" aan de Ziektwet gehandhaafd. Wat de kring der verplicht verzekerden be treft sluit het wetsontwerp aan bij de kring der verzekerden volgens de Ziek tewet. Minister Veldkamp acht dit niet van principiële betekenis, maar meent slechts dat het op dit ogenblik niet juist zou zijn een eigen kring van verzeker den in de Ziekenfondswet op te nemen. Zou te zijner tijd de loongrens in de Ziektewet sterk worden verhoogd of zelfs afgeschaft, dan zal in de Ziekenfondswet een zelfstandige bepaling over de wei standsgrens moeten worden opgenomen. In de toelichting herinnert minister Veldkamp eraan, dat meer dan eens de vraag aan de orde is geweest of bij het ziekenfondsbestel tot invoering van een beperkte volksverzekering (een volksverze kering met inkomensgrens) moest worden overgegaan. De verplichte verzekering wordt nu beperkt tot loontrekkenden. De minister acht een afwijking van de be staande uitgangspunten zonder nadere ad visering niet mogelijk. Ook om een ande re, nog belangrijker reden, heeft de be windsman nog geen beslissing genomen. Hij is namelijk van plan het vraagstuk van een volksverzekering voor geneeskun dige verzorging in de eerste plaats aan de orde te stellen in verband met de dekking van zware geneeskundige risico's, die voor vrijwel niemand zijn te dragen en waar van de regeling thans onvoldoende is. Bin nenkort zal de minister aan de Sociaal- Economische Raad advies vragen over de wenselijkheid van een volksverzekering voor zware geneeskundige risico's (invali diteit e.d.). In afwachting daarvan zou een tussentijdse regeling moeten gelden. Zou worden besloten een volksverzekering voor zware risico's, in te voeren naast de ver plichte ziekenfondsverzekering voor loon trekkenden, dan zal de vraag van de uit breiding van de verplichte verzekering voor kleine risico's tot anderen dan loon trekkenden opnieuw aan de orde komen. Tegelijk met het ontwerp-Ziekenfonds wet is een wetsontwerp Ziekenhuistarie- Advertentie Bloemendaalseweg 1 - 9 - Bloemendaa, Telefoon 52301 ven aanhangig gemaakt. Volgens dit ont werp krijgt de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid de bevoegdheid te hoge prijzen voor ziekenhuisverpleging te verbieden met het oog op het kosten- peil in de gezondheidszorg. Verhoogde of nieuwe ziekenhuistarieven moeten bij de minister worden aangemeld. Over al de ze tarieven wordt het advies van een door ziekenhuizen en ziekenfondsen op te rich ten stichting ingewonnen. Over de tarie ven die aan ziekenfondsen in rekening worden gebracht zal de Ziekenfondsraad advies geven. De raad moet goedkeuring hechten aan overeenkomsten tussen zie kenfondsen en instellingen die meewer ken bij het verlenen van geneeskundige hulp. Vroeger heeft de Ziekenfondsraad zich stilzwijgend neergelegd bij tarie ven die door de minister van Economi sche Zaken werden vastgesteld. Dit gaat nu veranderen. Als beginsel geldt dat verhoogde of nieuwe ziekenhuistarieven niet eerder mo gen worden toegepast dan drie maanden na de aanmelding bij Sociale Zaken. De ze termijn kan worden verkort of ver lengd. In alle gevallen waarin de minis ter ingrijpt in ziekenhuistarieven zal de ze maatregel beperkt blijven tot het aan geven van een maximumgrens, niet van een prijsvaststelling. Onder ziekenhuizen worden niet verstaan psychiatrische in richtingen, verpleeginrichtingen, herstel lingsoorden, rusthuizen en academische ziekenhuizen. Voor deze laatste kan de minister van O., K. en W. voorschriften geven. De minister is van mening dat de over heid naast de Prijzenwet nog over an dere bevoegdheden moet beschikken met het oog op het kostenpeil van de gezond heidszorg. :v Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft nu de berichten uit Teheran bevestigd dat Koningin Juliana en Prins Bernhard van 18 oktober tot 25 oktober een staats bezoek aan de Sjah van Perzië en zijn echtgenote zullen brengen. De prinsessen Beatrix en Irene zullen de Koningin en de Prins op deze reis ver gezellen. (Van onze correspondent) PARIJS Ondanks bedreigingen over en weer tussen Ben Bellisten en anti-Ben Bellisten is de gevreesde burgeroorlog in Algerije nog steeds niet uitgebroken. Veel eer is de spanning in de loop van gisteren zó verminderd, dat het lijkt alsof de be middelaars het gaan winnen van de on- verzoenlijken. Daartoe heeft in niet ge ringe mate bijgedragen de houding van de bevolking, die oorlogsmoe is en, niet alleen in de hoofdstad van Algiers, maar ook veel dieper het land in, openlijk de monstreert voor vrede. Gisteravond bracht het Algerijnse vak verbond in Algiers 20.000 man op de been. die met vaandels, vlaggen en spandoeken betoogden voor vrede. „Eenheid van alle Wilaya's", „zeven jaar oorlog is meer dan genoeg", „brood en vrede" kon men over al lezen en horen roepen. Officieren van Wilaya V (Oran) ver klaarden tegenover journalisten dat zij geen enkel bevel hadden ontvangen om naar Algiers op te rukken. Zij onderhiel den uitstekende betrekkingen met de offi cieren van Wilaya IV (Algiers), die en kele kilometers verder waren gelegerd. Men krijgt hoe langer hoe meer de in druk dat de oorlogszuchtige oproepen van Ben Bella en van de militaire rebellen in Algiers alleen maar pogingen zijn om el kaar te intimideren. Wanneer Ben Bella en het partijbestuur van het F.L.N. ge dacht hebben, dat het gehele volk zich achter hen zou scharen, dan hebben zij zich daarin deerlijk vergist. Overal in het land wordt steeds luider de eis kenbaar gemaakt dat de verant woordelijke leiders bijeen moeten komen om zo spoedig mogelijk te zoeken naar een vreedzaam compromis. In Algiers heb ben de postambtenaren gedreigd voor on- „Ik heb geen enkele voorwaarde ge steld om na de Kamerverkiezingen van het volgend jaar nog een politieke rol in de V.V.D. te kunnen spelen", heeft vice-premier drs. H. A. Korthals op Schiphol verklaard. „Ik weet natuurlijk niet hoe de toekomst zich zal ontwik kelen, maar het ligt niet in mijn aard gemakkelijk op een eenmaal genomen beslissing terug te komen". Minister Korthals keerde vanmorgen op Schiphol terug van een bezoek aan de Nederlandse Antillen. Tijdens zijn afwezig heid is het besluit om zich uit de politiek terug te trekken waaraan de interne moeilijkheden in de partij niet vreemd zijn bekendgeworden. „Ik heb het hoofdbestuur in april doen weten dat ik niet bereid was een eventuele kandidatuur voor de Tweede Kamer te aanvaarden", zo lichtte hij thans toe. „Dit was een antwoord op de normale routine- vraag die de kandidaten voor het Kamer lidmaatschap kregen voorgelegd. Een na dere motivering was dan ook niet nodig. Later hebben de centrale besturen van de 18 kieskringen mij gevraagd als lijst aanvoerder op te treden en de leiding van de Kamerfractie op mij te nemen. Ik heb toen opnieuw gezegd, dat ik mij wenste terug te trekken". De minister zei voorts: „Ik heb dertig jaar lang mijn krachten aan de liberale partij gegeven. Het spreekt vanzelf dat ik mijn besluit dan ook na rijp beraad heb genomen". Minister Korthals zei over de vervulling van het gouverneurschap van de Antillen nog niets te kunnen zeggen omdat dit een kwestie is die de koninkrijksregering aan gaat. „Wel mag ik stellen dat algemeen de wenselijkheid wordt gevoeld op deze post een Antilliaan te benoemen". bepaalde tijd in staking te gaan, wanneer de burgeroorlog mocht uitbreken. Gewapende militairen van Wilaya IV hebben enkele honderden moslims verhin derd aan boord te gaan van een schip waarmee zij naar Frankrijk wilden ver trekken. Wilaya IV wil blijkbaar pogingen doer, de toenemende stroom Algerijnen te gen te houden die de werkloosheid en mi sère in de hoofdstad wil ontvluchten. Kardinaal Wyszynski, de rooms-katho- lieke primaat van Polen, spreekt van af een openluchtaltaar de gelovigen toe, tijdens de dag van de „Zwarte Madonna". Het 600 jaar oude olieverf schilderij van de Zwarte Madonna (rechts boven op de foto te zien) wordt als een reliek bewaard en trek jaar lijks duizenden gelovigen. De kardinaal verhief zijn stem tegen de maatregelen van de Poolse communistische leiders tegen kloosters en katholieke onder wijsinstellingen. Hij waarschuwde dat een aanval op de godsdienst en een haatcampagne tegen God de vooruit gang in Polen in de weg zou staan. De R weer in de maand, de puzzel weer in de krantVandaag hervatten wij onze wekelijkse piekerrubriek op pagina 11: een niet al te moeilijke kruis woord om mee te beginnen. Onze trou we puzzelaars: veel succes Advertentie met de van het jaar! P 754 Fliegende Blatter: Wie trots is op zijn voorouders, mag niet vergeten dat zijn nakomelingen dat óók zo graag zullen zijn. ROME (AP) De artsen van de zie kenhuizen in Italië staken vandaag on danks het beroep van de minister van Volksgezondheid om aan het werk te blij ven. Volgende week vrijdag en zaterdag willen de artsen ook staken. Zij eisen een betere betaling van hun ziekenhuis- werk en meer faciliteiten. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Advertentie morgen eens over de Kennemer Duinen vanaf het terras van 500 zitplaatsen - zaal en terras •t KOPJE - BLOEMENDAAL Telefoon 51162-60437 Op de luchthaven Schiphol heeft men een pad voor voetgangers ge maakt, waarop de wandelaars voor rang hebben op het overige verkeer. Ten behoeve van de buitenlanders heeft men duidelijk aangegeven voor welke deelnemers aan het verkeer op Schiphol deze strook beton is bestemd. De eerste grote groep repatrianten uit Nieuw-Guinea is vanochtend vroeg met het s.s „Zuiderkruis" in Amsterdam aangekomen. Het waren 609 mannen, vrouwen en (ruim 300) kinderen. Tachtig procent van de repatrianten (Indische Ne derlanders) zag Nederland vanochtend voor het eerst toen de „Zuiderkruis" om half vijf in de sluizen van IJmuiden ar riveerde. Ruim 400 opvarenden (189 volwassenen en 214 kinderen), die zijn toevertrouwd aan de zorgen van het ministerie van Maatschappelijk Werk, zijn overgebracht naar het centraal opvangcentrum in de Willem de Zwijgerkazerne in Wezep. Ze blijven daar ongeveer een week, waar na ze zullen worden ondergebracht in contractpensions. De overigen hebben bij familie onderdak gevonden. Van de acht a tienduizend Nederlanders in Nieuw-Guinea, die voor spoedige re patriëring in aanmerking komen, zijn er nu ruim drieduizend in Nederland terug gekeerd. Op Schiphol worden vandaag nog twee vliegtuigen met repatrianten verwacht. Van de tot nu toe uit Nieuw- Guinea teruggekeerde Nederlanders is 30 a 40 procent ondergebracht in contract pensions. Hoewel alle repatrianten teleurgesteld waren over de politieke afloop van het Nieuw-Guinea-conflict, heerste er volgens kapitein Mörzer Bruyns beslist geen moe deloze stemming. „De mensen zijn zo langzamerhand wel aan teleurstellingen gewend geraakt", zei hij. De reis via het Panamakanaal is uit stekend verlopen. In verband met een te kort aan personeel (omdat het schip voor troepenvervoer was uitgerust), hebben alle opvarenden (de oudste was 83 jaar en er waren 18 baby's) tijdens de reis tegen betaling corveediensten verricht. Bij de repatrianten was een aantal voormalige KNIL-militairen, die onder bevel van ex- kapitein Raymond („De Turk") Wester ling in 1949 Bandoeng bij verrassing heb ben veroverd. Ze bouwden in Nieuw- Guinea als kleine zelfstandigen een nieuw bestaan op, doch met het vooruitzicht van het UN O-beheer en de overdracht werd hun de geliefde Nieuw-Guinea grond nu reeds te heet onder de voeten, zoals zij het uitdrukten. Het ministerie van Maatschappelijk Werk heeft op het opgenblik ongeveer 1600 a 1700 bedden in contractpensions ge reserveerd voor repatrianten uit Nieuw- Guinea. Op 1 oktober komen er nog on geveer 1200 bij. Deze reserve hoopt men steeds op peil te kunnen houden, zodat de repatrianten vlot kunnen worden on dergebracht. Verwacht wordt dat na 30 september elke maand 350 repatrianten per vlieg tuig uit Indonesië naar Nederland zullen terugkeren Globaal geschat komen nog 1200 spijtoptanten voor onmiddellijke te rugkeer in aanmerking. Zij zijn reeds in het bezit van de vereiste papieren. De 37 Indonesische verstekelingen, die ln 1958 geen verblijfsvergunning voor ons land kregen en uiteindelijk in Nieuw- Guinea belandden, mogen ook naar Ne derland komen. Advertentie Kalverstraat - IJmuiden - Tel. 7543 Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1