Geladen stemming jegens Cuba in de Verenigde Staten Door Amerika's zachtste tabakken Washington meldt: Venus-schot van de Sovjet-Unie mislukt Imii BROS.' G.S. stellen deelneming voor in N.V. voor Bouw en Exploitatie van een kernenergiecentrale WERELDNIEUWS Nikolajev en Popo- vitsj: „Een tikje beangstigend" Stewardess werd uit vliegtuig gezogen Soblen's beroep verworpen Duistere wolken boven midden-Limburg Vijf Spaanse mijnen weer in bedrijf Autoslopers stalen hun materiaal Dr. Piebenga ridder Nederlandse Leeuw Fraude met kaartjes voor Euromast Jongetje vermist (Dp de raatótoel ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1962 VLIEGTUIG BESCHOTEN Terug in dampkring STRAUSS TOT VOPO'S: „NIET SCHIETEN OP VLUCHTELINGEN" Doodstraf voor dronken chauffeur in Rusland Twee alpinisten gedood 10 stuks 50 ct 20 stuks 1.- Geschenkdoos 50 stuks 2.75 EEN LAURÉNS PRODUCT Elias Frans Robert Berkhout's wonderbare reis Broers zien elkaar na 23 jaar WASHINGTON (AP) Het Witte Huis heeft meegedeeld dat twee schepen, waar van aangenomen wordt dat zij Cubaans waren, donderdag een vliegtuig van de Amerikaanse marine boven internationale wateren beschoten hebben. Amerikaanse vliegtuigen en marinevaartuigen hebben nu bevel gekregen voortaan bij beschie ting het vuur te beantwoorden. Het vliegtuig, dat drie mensen aan boord had. werd door twee kleine mari nevaartuigen 15 mijl ten noorden van de Cubaanse kust door mitrailleurs onder vuur genomen, maar werd niet geraakt. De Zwitserse ambassade in Havana is ge vraagd de Cubaanse autoriteiten te la ten weten wat bij een soortgelijk incident in de toekomst verwacht kan worden. In de Verenigde Staten doen geruchten de ronde dat anti-Castrotroepen landingen zouden hebben uitgevoerd op Cuba en dat de bewaking van openbare gebouwen en installaties is verscherpt. In Washington heeft senator Kenneth B. Keating verklaard, dat hij uit betrouwba- MOSKOU (AP) In een artikel in de Pravda hebben de Russische kosmonauten Nikolajev en Popovitsj verteld over hun ervaringen tijdens de terugkeer van hun ruimtevaartuigen in de dampkring. Hun belevenissen die zij als „een tikje be angstigend" kwalificeerden waren de volgende: „Onze antennes verkoolden, de (radio)- verbinding met de aarde werd verbroken. Wij deden de luiken niet voor de patrijs poorten en zagen door het hittebestendi ge glas, dat er vlammen woedden in ver schillende kleuren, variërend van blauw tot donkerrood. Wij wisten dat dit zou ge beuren, maar toch was het een tikje be angstigend midden in een vuurbal te zit ten die een hitte had welke tot enkele dui zenden graden opliep. De druk gedurende de afdaling leek wat sterker dan bij de lancering. Een reus achtig gewicht drukte ons in onze stoel. Luchtstromen troffen de schilden van het ruimteschip, waardoor zij gingen trillen. Je had de indruk, dat je in een kar zon der veren op een ongelijke weg reed. Toen onze Wostok de dampkring nader de begon de gewichtloosheid te verdwij nen. Wij begonnen een lichte druk te voe len. Het was prettig het gewicht van je lichaam weer te voelen." (Van onze correspondent) BONN. Franz Joseph Strauss, de Westduitse minister van Defensie, heeft gisteren een oproep gericht tot de soldaten in Oost-Duitsland, waarin hij hen vraagt het geweten te laten spreken en niet te schieten op vluchtelingen die naar het Westen pogen te ontkomen. Strauss, die voor de zender Rias in Berlijn sprak, zei dat niemand moet denken dat in West- Duitsland Oostduitsers, die het uniform van het communistische leger of de volks- politie dragen, zonder meer veroordeeld worden. Ook zij kunnen zich als fatsoenlijke men sen, als fatsoenlijke Duitsers gedragen, al dus Strauss, die vroeg steeds te denken aan de ouders en de familieleden van de vluchtelingen op wie men bevel krijgt te schieten. Blijf trouw aan uw eigen natie, zo zei de minister, zij zal langer bestaan dan het communistische systeem, dat u dwingt te dienen. Advertentie re bron weet dat er tussen 3 en 15 augustus 1.200 man Russische troepen op Cuba zijn aangekomen met 12 schepen. ,Ik zeg troepen geen technici", aldus de senator, „want ze droegen Russische uni formen". Ook zouden vijf Russische tor- pedoboten zijn gelost. Hij zei niet wie zijn zegslieden zijn. De senator meent, dat de mogelijkheid bestaat dat de Russen gevoelige ontvang- apparatuur bouwen om gesprekken met Cape Canaveral af te luisteren en moge lijk om raketten bij het eerste deel van hun vlucht uit de koers te brengen. BUENOS AIRES (Reuter) De Ar gentijnse bond van vliegend personeel heeft de staatsluchtvaartmaatschappij Aerolineas Argentinas gevraagd, alle in Engeland vervaardigde lijnvliegtuigen van het type AVRO-748 aan de grond te hou den, hangende een onderzoek naar de dood van een stewardess. Deze stewardess, de 23-jarige Olga Go mez, kwam donderdag om het leven toen van het vliegtuig waarmee zij van Tucu- man naar Buenos Aires vloog, op bijna 5.000 meter hoogte de deur van de druk- cabine openvloog en zij naar buiten werd gezogen. Een lid van de bemanning tracht te haar nog vast te grijpen, maar kon niet verhinderen dat zij uit hét toestel viel. Op dezelfde dag schoot bij een ander Argentijns verkeersvliegtuig van hetzelfde type ook een deur open, maar hierbij de den zich geen persoonlijke ongevallen voor. Naar aanleiding van deze ongelukken mogen de toestellen van het type AVRO- 748 in Argentinië niet zo hoog vliegen dat de drukinstallatie in de cabine moet worden gebruikt. De fabriek in Engeland, waar deze toe stellen worden gemaakt, liet weten dat zich dergelijke ongevallen niet eerder heb ben voorgedaan. MOSKOU Een dronken chauffeur, die een bus met toeristen een café binnen reed waardoor vijf mensen om het leven kwamen, is door een rechtbank in Lenin grad ter dood veroordeeld. De man was na het ongeluk weggereden. Bij de beklimming van de Siger in Zwit- I seriand zijn twee alpinisten, een Schot en een Oostenrijker, 600 meter omlaag gestort en om het leven gekomen. Advertentie Golden Fiction m Geen stenen voor hen Wijlen uw lieve (of misschien eigenlijk helemaal niet lieve) overgrootmoeder (mal- lemoerensis ordinaris) koesterde het ideaal bleekneusje te zijn en te blijven. In haar tijd waren witte wangetjes, kleurloze koon tjes a la mode. De zon was gevaarlijk voor het menselijk gestel; bovendien stond bruingebrand ordinair. Uit bruingebrand bleek dat men in de buitenlucht werkte. Grof volkje dat dat deed. En bovendien was gezond ongezond. Uw overgrootmoeder liet de rolgordijnen met de balletjesfranje ij lings neer als 't zonlicht dreigde de kamer binnen te vallen. Bovendien was het slecht voor de tapijten, het behang en de meu bels. Uw overgrootoma had een bejaard- broertje dood aan verschieten. Met u en mij (civis civium vulgaris) is het net precies omgedraaid anders. Wij verkeren in de mening: hoe meer ge-zond hoe gezonder. En bruingebrand staat avontuurlijk en viriel. Woudloperachtig. Krachtpatserig. Met nog een prachtig- donkerblauw brilletje voor, wordt het hele maal interessant. Als u dan ook nog in n lage, lange, rooie sportwagen zit, wordt het helemaal een plaatje. Ik wilde zeggen dat onze zon-aanbidding een mode is, die iedereen volgt in de overtuiging dat het reuze-gezond is, terwijl niemand weet of die overtuiging nu wel op redelijke gronden is gebaseerd. De dokter zegt in bepaalde gevallen: En denkt u er aan, vooral niet in de zon zitten. Bij zulk medisch advies krijgt overgrootmama in eens weer gelijk. Ik bedoel: Wij doen maar mee zonder nadenken. Wij laten ons drijven op de ten- denzen onzer dagen, zonder een ogenblik naar hun zin en redelijkheid te vragen. Er zijn maar heel weinigen onder ons die niet zo maar, voetstoots, de dingen aanvaar den, die gemeengoed zijn. Meepraters. Na- bootsers. Kletsmajoors. Met alle respect voor u, voor mij, voor alle anderen: vee dat zich drijven laat. Een onafzienbare kudde schapen. Ik heb nu de zon als voorbeeld genomen. Ik had honderd, of duizend andere wille keurige afzetpunten kunnen kiezen. Na tuurlijk de politiek (de kleine en de grote) in de eerste plaats. Als de belhamels maar luid genoeg met de bel hameien volgt de mekkerende, blatende kudde wel. Dat zien wij iedere dag geschieden. Het afschuwelijke, onmenselijke voorval bij de Berlijnse muur. En de algemene verontwaardiging tegen de verschrikkelij ke moordenaars. Die deel ik volkomen. Maar er lopen in West-Berlijn en elders in de Bondsrepubliek moordenaars rond, die niet met stenen en flessen bekogeld worden en die het duizend- of tienduizend- voudige op hun geweten hebben. Die ko men dan, als zij daar komen, voor hun wereldlijke rechter en krijgen straf. Maar ik lees, in dit verband nooit van woe dende menigten. Neem me niet kwalijk dat ik van uw overoma en de zon, bij de Berlijnse muur en de schapen ben terecht gekomen. Ordelijk denken was er vandaag bij mij niet bij. WASHINGTON (Reuter) Een woord voerder van de Amerikaanse organisatie voor lucht- en ruimtevaart (N.A.S.A.) heeft een bevestiging gegeven van berich ten, volgens welke de Sovjet-Unie vori ge week zaterdag een mislukte poging heeft gedaan om een ruimtevoertuig in de richting van de planeet Venus te lance ren. De eerste berichten hierover waren af komstig van gezaghebbende personen, die echter niet tot de N.A.S.A.-kringen behoor den en die niet wilden, dat zij als zegs lieden werden genoemd. De N.A.S.A.- woordvoerder gaf als commentaar: „Het bericht is in overeenstemming met onze gegevens". Volgens dit bericht draaien thans drie delen van de raket, die het Russische ruimtevoertuig naar Venus had moeten brengen, om de aarde. De Sovjet-Unie heeft ook in februari 1961 reeds gepoogd een ruimtevoertuig naar Venus te zenden. Dit is de planeet inderdaad op een afstand van ongeveer 100.000 kilometer gepasseerd, doch de ge leerden hebben geen enkel gegeven aan deze satelliet kunnen ontlenen, omdat de radio-installatie na achttien dagen buiten werking was geraakt. De Verenigde Staten hebben, als be kend, maandag een ruimtevoertuig gelan ceerd, dat Venus omstreeks midden de cember op een afstand van ongeveer 16.000 kilometer moet passeren. Dinsdag zal men proberen de vereiste correctie in de baan van de Venusraket aan te brengen. LONDEN, (Reuter) Het Britse Hoog gerechtshof heeft het deportatiebevel te gen de gevluchte Amerikaanse spion dr. Robert Soblen geldig verklaard. Soblen is in de Verenigde Staten tot levenslang veroordeeld. Zijn advocaten hebben tegen verslag gevers gezegd, dat de zaak niet voor het Hogerhuis het opperste gerechtshof in Engeland zal worden gebracht, maar dat op de minister van Binnenlandse Za ken een beroep zal worden gedaan. Soblen zal geen gratie vragen aan pre sident Kennedy, omdat dit een schuld bekentenis zou betekenen, aldus de raads lieden. „De duistere wolken, die als een drei ging boven de Middenlimburgse Roer streek hangen, zullen alleen kunnen wor den verdreven als de gemeenten zelf de handen ineen slaan en zich daarbij nauw gesteund weten door de overheid". Dat heeft Roermonds burgemeester, mr. R. Höppener, ter gelegenheid van de ope ning van de grote universele tentoonstel ling „De brug naar de nieuwe tijd" ge zegd. Eerder op de middag, bij de opening van het vernieuwde raadhuis had de com missaris der koningin in Limburg, mr dr. F. Houben, al gezegd dat de proble men, ontstaan bij de stopzetting van de werkzaamheden aan de Beatrix-mijn, al te voorzien waren, toen de regering de werkzaamheden aan de nieuwe mijn tem poriseerde. Het streekplan Midden-Limburg, waarin een groot aantal gemeenten ten nauwste samenwerkt, behelst een grootse industri alisatie. Dr. F. Houben zei hiervan, ook al moet er geconcurreerd worden tegen de door de overheid aangewezen indus triekernen, goede verwachtingen te heb ben. MADRID (Reuter) Vijf mijnen in As- turië zijn gisteren opnieuw in bedrijf ge steld, zo heeft een woordvoerder in Madrid bekendgemaakt. Er zijn geen officiële cij- fers beschikbaar omtrent het aantal mijn werkers dat weer aan het werk gegaan is. I maar dit werd in Oviedo op ongeveer twee 1 duizend geschat. De Amsterdamse rechtbank heeft een 28-jarige automonteur en zijn 24-jarige broer wegens een reeks van in november in Amsterdam en omgeving gepleegde au todiefstallen ieder veroordeeld tot twaalf maanden voorwaardelijk. De oudste broer van het tweetal, een 29-jarige monteur uit Waverveen, die de hem ten laste gelegde medeplichtigheid aan diefstal, schuld- en opzetheling had ontkend, werd vrijgespro ken. De gestolen wagens werden ge sloopt en waardevolle onderdelen werden evenals de carrosseriegeraamten verkocht. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland stellen de Provinciale Staten voor deel te nemen in de op te richten naamloze vennootschap, die ten doel heeft de bouw en de exploitatie van een kernenergiecen trale in Nederland. Die deelneming zou dienen te geschieden met 63 aandelen, tot een maximum van 4.725.000. In de loop van 1956 werd door de N.V. SEP (Samenwerkende Elektriciteits Pro- duktiebedrijven) een commissie van ad vies in het leven geroepen inzake de bouw van kernenergie-centrales in Nederland Dat was een gevolg van de toen gevorm de mening van de elektriciteits produce rende bedrijven in Nederland, dat oprich ting van een kernenergiecentrale voor de produktie van elektriciteit ook in ons land zou moeten plaatsvinden, wilde men niet bij de internationale ontwikkeling achterblijven. De commissie kreeg de op dracht om, uitgaande van de bestaande situatie, in de kortst mogelijke tijd al dat gene te doen wat nodig is ter beoorde ling van de vraag in hoeverre het in technisch en economisch opzicht verant woord zou zijn om de bouw van een elek trische centrale, gedreven met kernener gie, in Nederland ter hand te nemen. Eind april 1960 stelde de commissie in een uitgebracht rapport, dat het aanbe veling zou verdienen om, naast het voort te zetten researchwerk, te trachten met Amerikaanse hulp tot de bouw van een zoveel mogelijk door de Nederlandse in dustrie te vervaardigen kernenergiecen trale van een nog nader te bepalen type en vermogen over te gaan, mits daarvoor een in technisch opzicht bevre digende oplossing zou worden verkregen en mits zulks in economisch opzicht van de gezamenlijke Nederlandse elektrici- teitsproduktiebedrijven geen te groot of fer zou vergen. De te bouwen centrale zal duidelijk het karakter van een proef centrale hebben. De keuze is tenslotte bepaald tot een centrale met een vermogen van 50 MW De bouw zal naar schatting een bedrag van f 90 miljoen vergen. De commissie adviseert thans de bouw en exploitatie in handen te leggen van een daartoe op te richten naamloze vennootschap, waarin die elektriciteitsbedrijven zullen partici peren die een elektriciteitsproduktiebe- drijf exploiteren, waarin zelfstandig een eigen produktiebeleid kan worden gevoerd. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zijn van mening, dat deze provincie (in casu het P.E.N.) zich geen afwachtende houding kan permiteren en stellen deel neming in de op te richten naamloze vennootschap voor. Dr. P. J. Piebenga, die afscheid heeft genomen als geneeskundig hoofdinspecteur voor de geestelijke volksgezondheid, is be noemd tot ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw. De bij deze onderschei ding behorende versierselen zijn de heer Piebenga uitgereikt door prof. dr. P. Mun tendam, directeur-generaal van de volks gezondheid. Prof. dr. Muntendam vertolkte namens de regering de gevoelens van dankbaarheid je gens de scheidende .geneeskundig hoofd inspecteur, die een belangrijk aandeel heeft gehad in de verheffing van de gees telijke volksgezondheid. Tijdens een in de „Rolzaal" op Het Bin nenhof in Den Haag gehouden afscheids bijeenkomst is dr. Piebenga voorts het ere-lidmaatschap aangeboden van de „Ver eniging van psychiaters in dienstverband In de tot de heer Piebenga gerichte afscheidstoespraken is gewag gemaakt van de grote vlucht van de geestelijke volks gezondheid, juist in de periode dat dr. Piebenga als geneeskundig hoofdinspecteur werkzaam was. Vrijdag is op Schiphol een moderne Niels Holgersson op zijn hypermoderne wilde gans aan zijn wonderbare reis be gonnen. Hij is de 11-jarige Frans Robert Berkhout uit Haarlem, leerling van het stedelijk gymnasium en zijn gans was een Caravelle straalvliegtuig van de SAS. Frans heeft, zoals wij enige maanden ge leden vermeldden, in Nederland de prijs vraag over Zweden en over het beroemde boek van Selma Lagerlof gewonnen en gaat nu met prijswinnaars uit twintig andere landen in Zweden de wonderbare reis van Niels opnieuw maken, zij het niet helemaal door de lucht. Er zal veel per boot, bus en trein worden gereisd, van het in het zuiden van Zweden gelegen Skaane tot aan Lapland in het hoge noorden toe. Het initiatief voor deze prijsvraag is uit gegaan van de Zweedse filmmaatschappij, die het wereldberoemde boek van Selma Lagerlof heeft verfilmd. De première wordt op 2 september a.s. in Stockholm ge geven en daarbij zullen de prijswinnaars worden voorgesteld aan koning Gustaaf van Zweden. Wegens fraude met toegangsbewijzen bij de Euromast heeft de Rotterdamse politie zes personen gearresteerd. De frau de zou in de duizenden guldens lopen. Neergestort. Gerald F. Quinn, een oliemag- naat uit Texas, is met zijn vrouw en vier kinderen om het leven gekomen, toen zijn tweemotorig vliegtuig in Colorado neerstortte. In Dordrecht hebben twee broers uit Polen, Boleslaw en Alex Rütkowski, die elkaar sinds 1939 niet meer hadden gezien en allang dood hadden gewaand, elkaar ontmoet. Bóleslaw zat in de eerste oorlogs jaren enige tijd gevangen in verband met illegale activiteiten. Toen hij weer op vrije voeten was, sloot hij zich aan bij het Engelse leger in Iran. In 1947 vestigde hij zich in Dordrecht. Ook Alex was in de oorlog bij het Engelse leger, echter bij een andere divisie, zodat de broers geen contact met elkaar hadden. Na de oorlog kwam Alex in de Limburgse mijnen werken. Het Rode Kruis heeft ervoor gezorgd, dat de broers met elkaar in contact kwamen. In het Brabants plaatsje Mierlo wordt sinds woensdagavond het 6-jarig zoontje Hansje van het gezin Schepers-van den Erenbeemt vermist. Een speurhond van de rijkspolitie heeft in het riet langs een ka naal een speelgoedautootje aangetroffen. Men vermoedt daarom dat het kind is verdronken. J Contra-revolutionairen. Radio Havana heeft omgeroepen, dat zes Cubaanse con tra-revolutionairen zijn terechtgesteld, omdat zij vier leden van de militia had den gedood. Oude man. Een getuige die onlangs voor een rechtbank in Howrah bij Calcutta moest verschijnen, heeft desgevraagd opgegeven dat hij 158 jaar oud was. Hij moest getuigen in een familieruzie. Steunend op een begeleider kwam hij de rechtszaal binnen. Op een vraag van de rechter verklaarde hij in 1804 te zijn geboren. Ulbricht. De Oostduitse partijleider Walter Ulbricht is uit Moskou naar Berlijn ver trokken. Ulbricht heeft enkele weken in de Sovjet-Unie doorgebracht. Zijn be zoek werd besloten met een onderhoud met premier Kroesjtsjev in Jalta. Marihuana. Twee Zuidafrikaanse huursol daten in het Katangese leger hebben voor een politierechter in Noord-Rhode- sië verklaard, dat officieren van het Ka tangese leger hun manschappen voor dat zij in de strijd gaan, marihuana geven. Oe Thant. De waarnemende secretaris generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, is per vliegtuig uit Warschau in Praag aangekomen voor een officieel bezoek van twee dagen aan Tsjechoslowakije 5800 doden. In West-Duitsland hebben zich in de eerste helft van 1962 474.830 ver keersongelukken voorgedaan. Hierbij kwamen 5.838 mensen om het leven en werden 181.051 gewond. Communicatie. De voorzitter van de Brit se reisvereniging heeft in zijn kantoor te Londen via de Telstarkunstmaan een telefoongesprek gevoerd met de presi dent-directeur van de Trans World Air lines, die zich toen aan boord van een straalverkeersvliegtuig op 11 kilometer hoogte boven de Amerikaanse staat Pennsylvania bevond. Droog. Voor het eerst in twee maanden is in Noord-Italië weer enige regen van betekenis gevallen. Hoewel de boeren van Turijn tot Florence blij zijn met de regen, zal er toch méér moeten val len, wil er nog iets van de oogst te rechtkomen. In het gehele gebied zijn nog steeds maatregelen ter beperking van het waterverbruik van kracht. In Perugia b.v. lopen de kranen alleen van 06.00 tot 16.00 uur. Slaapziekte in V.S. De Amerikaanse kust plaats St. Petersburg (Florida) is ge troffen door een epidemie van de slaap ziekte, een weinig voorkomende aandoe ning die het zenuwstelsel aantast. Tot dusver zijn er 108 mensen van wie men vermoedt dat zij de ziekte hebben. Waarschijnlijk zijn acht mensen aan de ziekte overleden. Vissers verrast. Op het Zweedse Oost- zee-eiland Oeland hebben zeven Polen asiel gevraagd. Zes van hen waren in Gdynia als verstekelingen aan boord van een Pools vissersvaartuig gegaan. Op zee overmeesterden zij de beman ning, waarvan één lid zich later bij hen aansloot.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3