„Het naakte eiland" van Kaneto Shindo SPECIALE TIJDELIJKE AANBIEDINGEN In en om de stad LEI*rapport Kankerbestrijding Kort IJmondnieuws Havenberichten Nieuw gebouw op Industrieterrein een prachtigeontroerende en menselijke film m Plan heroprichting van „Toonkunst" IJmondverenigingen vandaag en morgen HAGED00RN LEERT DANSEN BIJ JANSEN Fa. v. d. Outenaar Raave ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1962 9 DE HAAN'S AUTORIJSCHOOL DAMES, DAMESKAPSALON Voor diefstal van 7000 horloges veroordeeld O to Ui» Gerestaureerd Velserbad weer opengesteld Groenteveiling Beverwijk Dure bloemen Succeswens voor Coen Vijf weken geleden heeft de IJmuider Courant gewezen op het 391ste rapport van het L.E.I. (afkorting voor Landbouw kundig Economisch Instituut). Er was re' den voor, want in genoemd rapport wor- den in hoofdstuk „Visserij in cijfers" ge gevens gepubliceerd die met name van de trawlvisserij geen ongunstig beeld ge ven, zulks in tegenstelling met vaak ge hoorde beweringen van rederszijde die terecht of ten onrechte, dit lieten wij in het midden geen gelegenheid voorbij lieten gaan om hun nood te klagen en daarbij dikwijls het LEI citeerden. Na aanvankelijk het bewuste rapport genegeerd te hebben, hebben de reders nu toch maar hun „bedenkingen tegen het LEI-rapport" doen publiceren in „De Visserijwereld". In een langademig maar overigens weinig overtuigend artikel wordt telkens en telkens maar beweerd, dat het beoordelen van cijfers een moeilijke zaak is. Intussen hebben zij die belang hebben bij het bewuste cijfermateriaal na het signaleren van het rapport door de IJmui der Courant gretig gegrepen naar het LEI-rapport. De besloten rederskring is, blijkens de vele onvriendelijkheden gericht aan het adres van het LEI in het bedoelde arti kei in „De Visserijwereld", heel erg boos op het LEI; er deugt nu plotseling niets meer van dit instituut. En de IJ.C.had zich er liever ook maar niet mee moeten bemoeien. De reders zouden natuurlijk beter ge daan hebben met te pogen het rapport zakelijk te weerleggen. Advertentie Les in nieuwe SIMCA 1000. SCHULPWEG 340 - VELSEN-N. Ook inlichtingen SIMCA-garage Kennemerlaan 224 - IJmuiden Telefoon 4324 Vandaag is de grote dag van het Ko ningin Wilhelmina Fonds in Velsen-noord. 18.50 uur: Oplaten ballonnen Strating plantsoen. 19 uur: Taptoe Stratingplantsoen. BAL VAART met luxe m.s. „Holland". 20.45 uur: Vertrek boot van steiger bij Oude Sluis IJmuiden. 21 uur: Vertrek boot van steiger Papier fabriek bij de ponten Velsen-noord. Vandaag begint ook de collecte, even eens voor de kankerbestrijding in „Noord". Tweede arts. De bedrijfsgeneeskun dige dienst „Wijkermeer", waarbij aange sloten de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. te Velsen; de firma Beijnes te Beverwijk en de n.v. De Plaat- wellerij, is een dienst geworden van Van Gelder Zonen n.v., waarbij tevens het be drijf in Wormer is betrokken. Aangezien de n.v. De Plaatwellerij van deze genees kundige dienst gebruik blijft maken, is overgegaan tot het aanstellen van een tweede bedrijfsarts bij de medische dienst „Wijkermeer", de heer D. J. A. Lastdrager Gesloten. Woensdag 5 en donderdag 6 september zijn alle afdelingen der ge meentesecretarie, het kantoor van de ge meente-ontvanger en alle afdelingen van de Dienst Gemeentewerken in Heemskerk voor het publiek gesloten. Voor het doen van geboorte- en overlijdensaangiften, be staat die dagen telkens tussen 9 en 10 uur gelegenheid. Het ophalen van huisvuil zal op deze dagen niet plaatsvinden. Advertentie Dank zij onze perfekte haarbe- handeling kunnen wij u een vlot en modern kapsel garanderen. REGGESTRAAT 86 hoek Rijnstr Bushalte Scheldestr. - Tel. 4546 Dinsdags de gehele dag GESLOTEN Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Alpha van Harlingen; Esso Lincoln, Noordzee (proefvaart) Galtgarben, Duinkerken; Aries, Rotterdam; B Noord'borg, Mantyluato; Noordwijk, Monrovia erts voor IJmuiden; Somt, Londen; Timo, Roches ter, ledig voor Urrouiden; Sirius, Londen, Frey Londen; Lord Viking, Rotterdam;' Vigsnes, Fos singfjord; Port Talbot, Huil; Patria, Rotterdam Clothilda M., Kristinehamn. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Flevo van Gdynia; Koningswaard, Shellhaven; Koserow, Gent, ledig voor IJmuiden; Zuiderkruis, Christo- bal; Aerdemhout, Rotterdam; Sandenburgh, Rot terdam. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Caroline Horn naar Great Yarmouth; Patricia, Halmstad, wals- material van IJmuiden; Helmdal, Nordenham; Saima Dan, Genua, ruw ijzer van IJmuiden; Mo- sel, Kiel; Antilope, Poole, kunstmest van IJmui den; Servik, Antwerpen, ledig van IJmuiden; Stad Kampen, Norfolk, ledig van IJmuiden; Ni- colari, Rotterdam; Corstream, Hartlepool; Rugard, Gefle; Walma, Kotka, ledig van Velsen; Gram pian Coast, Londen; Joost, Delfzijl, ledig van Zaandam; Wexford, Boston, stijfsel en stroop van Zaandam; Bolt, Arendal; Katsina Palm, Londen; Vingaland, Gothenburg; Montferland, Las Pal- mas; Ermbla, Stockholm; Dahomeykust, Bordeaux; Nordglimt, Liverpool; Nico, Aarhus; Rheinland, Cartagena. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Werna naar Gdynia; Alpha, Aberdeen; Hanna, ATchangle; Gronitas, Norwich; Berkelstroom, Liverpool; Li- fana, Kopenhagen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Gevaarlijke verhoudingen (R e x) Er valt in „Gevaarlijke verhou dingen", sober in zwart-wit en op normaal gefilmd, veel goeds te ontdekken. Aller eerst is daar het verhaal van een geluk kig man, een metaalarbeider, die op ze kere dag bij de politie binnenstapt om zich te melden. Hij geeft alleen te kennen tijdens de oorlog te zijn gedeserteerd, waarna hij verder zijn mond niet meer opendoet. Voor de rechtbank weigert hij eveneens een verklaring af te leggen en evenmin wenst hij zijn advocaat te helpen Belangrijk is nu de wijze, waarop regis seur Benedek in het verloop van de film de motieven blootlegt en vooral de psy chologische achtergrond van het gefilmde drama verklaart. Dit laatste doet hij op een manier, welke bewondering afdwingt, omdat het gegeven zo gemakkelijk aan leiding zou zijn geweest voor een mis plaatste sentimentaliteit. De handeling wordt voorts gekenmerkt door enige hoog tepunten; bij voorbeeld wanneer de ont snapte metaalarbeider, die langzaam doch onvermijdelijk in het net wordt gesponnen, dat de politie om hem weet heen te we ven, een kermisattractie aangrijpt om de vrouw waarvan hij houdt mee te delen, wat hem tot zijn onbegrijpelijke daad be woog. Deze uitstekende film wordt zondag middag afgewisseld door „Spionagecom- plot in Hongkong", een titel, die volledig voor zichzelf spreekt. Woensdag en don derdag wordt dit weekprogramma dan weer besloten met vertoningen van „En altijd lokt de vrouw". Maciste en de tirannen (City) Gordon Scott vertolkt in deze film de rol van de legendarische kracht patser, die ook tussen de tirannen van geen wijken weet. Wanneer men weet, dat Maciste op weg naar het hart van de schone Chinese prinses Li-Ling, onder meer een tijger bijna met zijn tanden ver scheurt en vervolgens nog uit een dicht gemetseld graf weet te ontsnappen, dan is de op sensatie beluste bezoeker waar schijnlijk voldoende ingelicht, over het geen hem in dit spektakelstuk staat te wachten. Wat „De wilde deserteur" be treft, de film die volgende week drie da gen in City wordt gedraaid, willen wij eveneens volstaan met het vermelden van de aanbeveling, welke deze film door het verhuurkantoor werd meegegeven: „Bo ven het gillen van de doodsbange vrouwen uit, klinkt de commandostem van een woesteling zonder weergaeen held zon der weerga!" Van geheel andere klasse is de donderdagavond te vertonen film Gij zult niet begeren". Het is een be werking naar het bekende toneelstuk van Eugene O'Neill, met in de hoofdrollen So phia Loren, Anthony Perkins en Burl Ives. Wat ons betreft, mag deze voortreffelijke speelfilm voor tien macistes worden inge ruild. Ten slotte „Het zwaard van Robin Hood" voor de zondagmatinee. In Beverwijk (Kennemer theater). Hier wordt het weekprogramma geopend met de vro lijke historie „My Geisha", met in de hoofdrollen Yves Montand en Shirley Mc. Laine. Voor de nachtvoorstelling van za terdag onmiddellijk gevolgd door „Eens spreekt het geweten", in welke film men de dramatische talenten van Deborah Kerr nog eens kan bewonderen. Voor de mati nee van zondag werd de keuze bepaald op „De beul"; een verhaal, waarin de thril lerelementen hoogtij vieren. Voor de rest van de week daveren hier dan de kanon nen, die in de oorlogsfilm „Helden ster ven jong" worden afgeschoten. (L u x o r) Voor de afwisseling heeft de directie van dit theater eveneens een oor logsfilm op het programma genomen, na melijk „Oorlogsheld zonder genade", van welke bloedige episode men tot en met zondagavond getuige kan zijn. Met als vro lijk intermezzo zondagmiddag de char mante Heide Brühl in „Caballero Cha-Cha- Cha". Van maandag tot en met donder dag ten slotte Claude Cabrol's meester werk „A double tour" (Voetstappen zon der spoor), een film, waar voor deze week in Beverwijk de ere-titel zou kunnen wor den toegekend. W.B.-t heater). In dit theater is weer emplooi voor de liefhebber van het grote avontuur, die met „Stoottroepen in de aanval," „De pelsjagers van de Slan genrivier" en „De zeven bandieten van Silversprings", zonder enige twijfel volle dig aan zijn trekken komt. Advertentie Heden inschrijving voor de nieuwe lessen, welke aanvangen be gin september voor be ginners, gevorderden, gehuwden en wed strijdklasse, bij de heer R. MARTENS Edisonplein 1 IJmuiden De rechtbank te Amsterdam heeft een 38-jarige koopman van het Waterlooplein in Amsterdam en een 46-jarige horloge maker respectievelijk wegens diefstal van 7000 polshorloges en wegens het verschaf fen van inlichtingen en een valse sleutel veroordeeld tot een jaar en een jaar en drie maanden. Deze geruchtmakende horlogediefstal werd op 15 juli 1960 gepleegd in het kan toor van een horloge-importfirma aan de Amstel, kort nadat daar de horlogemaker was ontslagen. Toen de politie in oktober 1961 de dader van een andere horlogedief stal arresteerde kon ook de diefstal der 7000 horloges, die een waarde van ongeveer 100.000,hadden, worden opgelost. Advertentie VOIGTLKNDER projectoren Perkeo (half autom.) van 155.00 voor ƒ115.00 Zettomat (vol-autom.) van 365.00 voor 285.00 BRAUN electr. flitser F 60 met N.C.-accu, van ƒ225.00 voor ƒ149.50 MANSFIELD filmcamera, 3 objectieven, ingeb. bel.meter, van ƒ255.00 voor ƒ195.00 Kennemerlaan 5 (bij de brug) In nauwelijks tien weken tijd, is op het industrieterrein aan de Parallelweg te Be verwijk, tegenover het Asta-Motel een kantoorgebouw verrezen, waarmee de N.V Alpha-Engineering de eerste op dit ter rein gevestigde onderneming is geworden Dit technisch advies- en ingenieursbureau werd in 1956 te Heiloo opgericht, waar na de gestadige uitbreiding het reeds in 1959 noodzakelijk maakte, in Beverwijk een grotere ruimte te betrekken. Na enige tijd moest hier ook al weer naar een tweede pand worden omgezien, dat in Velsen werd gevonden. Een alles behal ve ideale toestand, waarin met dit nieuwe kantoor eindelijk kon worden voorzien. De plaats is zodanig gekozen, dat verdere uit breiding geen enkel bezwaarmeer ople vert. DE WESTERSE bioscoopbezoeker iverd na de oorlog attent gemaakt op het bestaan van een Japanse filmindus trie via het indrukwekkende „Rasho- mon" dat in 1951 te Venetië de hoogste onderscheiding verwierf en toen tegelijk door de internationale filmcritici tot de beste flim van het jaar werd uitgeroepen. De aangename verrassing die „Rasho- mon' voor de filmliefhebber betekende, gold in de eerste plaats de technische perfectie van de film, het voortreffelijke camerawerk en het gemak waarmee de mogelijkheden van het filmmedium wa ren gebruikt om een ingewikkeld en tegelijk diepzinnig verhaal in beelden om te zetten. Deze kwaliteiten konden alleen verklaard worden uit een jaren lange ervaring met het filmmateriaal, uit een traditie die gegroeid moest zijn in een langdurige voorgeschiedenis van de Japanse film. Toen eenmaal de aandacht op die feiten gevestigd was, bleek al gauw dat Japan zich even lang met de filmproduktie had beziggehouden als ivelke westerse mogendhheid ook, dat het land een vóóroorlogse produktie had gekend die met 700 films per jaar de activiteiten van Hollywood verre over trof en dat in de naoorlogse omstandig heden die produktie nog altijd in de buurt van de 200 lao, waardoor Japan tot het derde filmproaucerende land van de wereld gerekend moet worden, na Amerika en India. SINDS DIE GEDENKWAARDIGE ken nismaking met Rashomon is er in ons land nog wel eens een Japanse film ver toond, maar van enige regelmaat is geen sprake geweest en zelfs de onderscheiden hoogtepunten in een produktie die natuur lijk hoofdzakelijk op binnenlands gebruik is ingesteld, zijn hier bij lange na niet in roulatie gekomen. Ruim een jaar gele den heeft het Nederlands Filmmuseum in een serie voorstellingen, gewijd aan Aki ra Kurosawa, de maker van „Rashomon". getracht een hierdoor ontstane achterstand in te halen, maar ondanks dat gelukkige initiatief, waardoor tenminste een kleine kring kennis kon nemen van internationaal gewaardeerde werken als „De zeven Sa murai", „De verborgen vesting" en „Troon van bloed" (een bewerking van Macbeth), is onze kennis van de huidige Japanse film, vergeleken met die in het buiten land, uiterst gering. Wat de bioscoopbe- port mist, kan enigszins afgemeten worden aan een recent Japans produkt dat dank zij de durf van het Amsterdamse verhuur kantoor Hafbo wèl onze bioscopen heeft bereikt en dat onder de titel „Het naakte eiland" onlangs zijn Nederlandse première beleefde. „HET NAAKTE EILAND" is gemaakt door Kaneto Shindo, van wie wij jaren ge leden de aangrijpende film „Kinderen van Hiroshima" hebben kunnen zien, het ver slag van een bezoek aan de getroffen stad door een bewaarschool-onderwijzeres, Takako, die de atoombom overleefd heeft, tijdelijk onderdak vond bij 'n oom en tan te op een eiland in de zee van Seto en nu naar haar geschonden geboorteplaats te rugkeerde Die zee van Seto, een binnen zee in het westen van Japan speelt een bepaalde rol in de gedachtenwereld van Shindo. Hij werd daar in de buurt gebo ren als zoon van eenvoudige boeren die hard moesten werken voor de kost en zijn herinneringen aan de zware arbeid van zijn ouders hebben hem geïnspireerd tot „Het naakte eiland" dat hij dan ook in zijn film situeert in de zee van Seto. Beeld uit „Het naakte eiland". HET STILLE, VERBETEN gevecht dat een boerenfamilie op dat rotsachtige en onvruchtbare eiland levert met de dorre grond is het thema van die film en zelden is een filmer zo overtuigend geslaagd in de realisatie van zijn bedoelingen als Kaneto Shindo in „Het naakte eiland". De stilte van dat wanhopige gevecht heeft hem er toe gebracht af te zien van iede re vorm van gesproken dialoog of be geleidend commentaar en de werkloosheid van het drama dat Shindo heeft verbeeld, draagt bij, of beter gezegd, is voorwaarde tot de beklemming die van deze film uit gaat. 4 mensen leven op die rots in de zee van Seto. man, vrouw en twee zoontjes en alleen door een bovenmenselijke inspan ning van dit viertal, een inspanning die geen tijd laat tot gesprek, is het mogelijk in leven te blijven. Terwijl de man de ak kers verzorgd, het oudste zoontje op school zit en het jongste het huishouden bered dert, haalt de vrouw water. In een roei bootje waarmee zij de oudste 's morgens vroeg naar school brengt, haalt zij de eerste emmers die later naar de top van het eiland gedragen moeten worden, waar de man ze over de dorstige aarde uitkeert. Dan volgt een tweede reis naar het vaste land en een derde, de hele dag door tot ze in de laatste terugtocht haar zoontje mee naar huis kan nemen. VAN DIT WATERHALEN heeft Shindo een eindeloos herhaald motief van zijn film gemaakt dat in zijn eentonigheid tot een obsederend ritueel wordt, waarbij de toeschouwer zich bijna lijfelijk betrokken voelt. Daartussendoor laat hij meer zien van het leven op het eiland. De seizoenen trekken over de rots, er wordt geoogst en de oogst wordt naar het vasteland ge bracht, er is een uitstapje naar de stad, waar een grote vis wordt verkocht die de jongens hebben gevangen en dan is er de plotselinge dood van de oudste zoon die sterft aan typheuze koortsen. In al deze levensfragmenten toont Ka neto Shindo zich een filmer van uitzonder lijke kwaliteiten die mensen en menselij ke verhoudingen met grote warmte via zijn camera waarneemt. Een scène als de begrafenis, waarvoor het schoolklasje per boot is overgekomen, is van een aandoen lijkheid die met uiterst geringe middelen bereikt is zonder dat ook maar een mo ment naar de sentimentaliteit wordt over geheld. En die scène is maar één van de voorbeelden uit een rijke film die Shin- do's talent onomstotelijk bewijst. DE FILMER heeft bewust afgezien van het woord en hij heeft daardoor alle aan dacht moeten besteden aan veelzeggende beelden die in hun expressiviteit iedere vorm van gesproken tekst overbodig maken. Dit bewezen te hebben, dat het woord overbodig kan zijn in een film, dat alles via het beeld uit te drukken is, dat is misschien wel de grootste verdienste van de Japanse filmer in een tijd dat de meeste filmmakers gemakshalve naar een tekst grijpen om zichzelf verstaanbaar te maken. Maar daarnaast is „Het naakte eiland" eenvoudig weg een prachtige, ont roerende en menselijke film die ons het ontbreken van een Japanse bijdrage aan ons jaarlijks import-programma als een gemis doet voelen. Deze gestadige groei van het ingenieurs bureau is het gevolg van het feit, dat de directie erin is geslaagd 'n gedeelte der teken- en constructie-opdrachten te ver krijgen, waarvoor het Nederlands bedrijfs leven zich voorheen voornamelijk tot Duits land en Amerika wendde. Thans worden dus ook in eigen land de tekentafels voor de Nederlandse industrie dienstbaar ge maakt. De opening van dit kantoorgebouw werd gevolgd door een receptie in het Asta Motel, waar de directie van talrijke ver tegenwoordigers uit het bedrijfsleven de gebruikelijke gelukwensen en complimen ten in ontvangst mocht nemen. Onder de vele bezoekers bevond zich ook de bur gemeester van Beverwijk, de heer J. G S. Bruinsma. Na ongeveer vijf weken wegens restau ratiewerkzaamheden gesloten te zijn ge weest, wordt het Velserbad maandag september, des morgens om half zeven, weer voor de zwemliefhebbers openge steld. Zij zullen hier dan een geheel ver nieuwd en verfrist interieur kunnen aan treffen, dat in alle opzichten is gericht op een sportief en aangenaam verblijf, Zo werd in de zwemzaal een geheel nieuw plafond aangebracht, voorzien van micro- borplaten; een materiaal dat het geluid volkomen absorbeert en dus elke echo voorkomt. Met dezelfde bedoelingen zijn ook de muren van een dikke laag „py- rok" voorzien; een korrelige specie, waar door holle klankgalmen eveneens tot een minimum worden teruggebracht. Dit al les met een waarlijk frappant resultaat, omdat het voorheen zo hinderlijk lawaai thans aanzienlijk is afgenomen. Voorts werden muren en leidingen opnieuw fris in de verf gezet. Andere belangrijke verbeteringen be staan uit het vernieuwen van de spring- toren voor de drie-meterplank en een der gelijke verfbehandeling van de lage spring- toren. Ook de machinekamer is grondig onderhanden genomen. Alle pompen, ma chines en leidingen werden gedemonteerd en herzien, welke werkzaamheden zijn af gesloten met het zandstralen en schil deren van boilers en muren. Zowel voor bezoekers als het instructie gevend per soneel, betekenen deze vernieuwingen een aanzienlijke en duidelijk waar te nemen verbetering. Nauwelijks vier maanden, nadat het Toonkunstkoor in Beverwijk heeft opge houden te bestaan, worden reeds weer po gingen aangewend tot een heroprichting te geraken. De initiatiefnemers hebben hiervoor onder meer de oud-leden een en quêteformulier toegezonden, dat diverse te beantwoorden vragen bevat. Zoals, of zij eventueel bereid zijn de heer Jan de Beer als dirigent te handhaven; genoe gen nemen met een contributie van zestig cent per week en of men voorts akkoord kan gaan met het principe van een jaar programma. Ook bestaat er gelegenheid tot het kenbaar maken van suggesties. Voortzetting van het koor zal slechts mogelijk zijn, indien zich hiervoor vijftig leden hebben aangemeld, terwijl de uitvoe ring van grotere werken minstens zes tig leden vereist. Uitvoering van werken met solisten en volledig orkest, zullen in ieder geval voorlopig buiten de finan ciële mogelijkheden vallen.In eerste instan tie zal dus worden gestreefd naar con certen, begeleid door twee vleugels, hoorn kwartet, of een klein strijkorkest met eni ge solisten. Mochten de plannen tot wederoprichting van het koor slagen, dan neemt men zich voor nog in december van dit jaar in de Grote Kerk te Beverwijk een volledige uitvoering te geven van J. S. Bach's Weihnachtsoratorium, met vier solisten klein orkest en orgel. April 1963 zou dan' kunnen worden uitgevoerd de Krönungs- messe van W. A. Mozart met „De schip breuk" van Wagenaar. Voorts gaan de ge dachten uit naar een openingsconcert in oktober 1963 voor een abonnementenserie en een kerstuitvoering in de Grote Kerk. Charles Boost senfgebouweerde °f een ander pas" ZATERDAG 1 SEPTEMBER Openbare leeszaal, Plein 1945, IJmui- den-oost: 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Wijker- straatweg 77, Velsen-noord: 14 tot 17 u. R.K. leeszaal, Willemsbeekweg no. 96, IJmuiden-oost: 14.30 tot 17.30 u.; Jozefhuis, Velsen-noord; 14 tot 17 u. Stratingplantsoen, 19 u.: Taptoe door vier muziekkorpsen. Patronaatsgebouw, Willemsbeekweg, 20 u.: Concert met bal na „De Klavierschip pers". Santpoort, Zomerlüst, 16 tot 18 u.: Re ceptie r.-k. sportvereniging „Velsen". ZONDAG 2 SEPTEMBER Santpoort, Zomerlüst, 20 u.: Feestavond r.-k. sportvereniging „Velsen". MAANDAG 3 SEPTEMBER Openbare leeszaal, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Velsen-noord: 14 tot 17 u. R.K. leeszaal, Willemsbeekweg no. 96 14.30 tot 17.30, 16 tot 17.30 (jeugd) en 19 tot 21 u. Theesehenkerij Velserbeek, 20 u.: Jaar lijkse algemene ledenvergadering Velsen en omstreken van de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Dieren. Op de groenteveiling in Beverwijk werd deze week de sla graag verkocht; de sla die voor export in aanmerking kwam, bracht het tot 40 cent per krop. De aanvoer van bonen wordt steeds groter, de prijzen zijn behoorlijk. Voor snij bonen werd van 45 tot 80 cent per kilo betaald. Sperziebonen varieerden van 35 tot 69 cent per kilo, terwijl de pronk- bonen het tot 45 cent per kilo brachten. Spinazie kwam deze week nog tot 65 cent per kilo. Postelein bracht van 22 tot 37 cent per kilo op. De vraag naar andijvie was groot en beneden de 40 cent per kilo was er niets te koop. Bospeen van goede kwaliteit ging tot 40 cent per bos; waspeen varieerde van 10 tot 22 cent per kilo. Prei gaat er meer komen er werd tot 36 cent per kilo voor gegeven. Voor de verschillende koolsoorten be taalde men tot 16 cent per kilo. „Bloem kool was duur, de eerste soort bracht het tot 86 cent per stuk. De noteringen waren vrijdag: Andijvie 28-50; spinazie 15-51; postelein 23-38; sla 4-37; tomaten 20-44; bloemkool 29-88; sperziebonen 34-82; pronkbonen 23- 45; bospeen 21-40; waspeen 10-22; prei 17-30; komkommer 11-24; aardappelen 8-16 cent. 'Advertentie voor al uw loodgieterswerk aanleg en verkoop van sanitair Tuindersstraat 91-93 - IJmuiden (O.) Telefoon 7851 Menig bloemkweker zou wel graag wil len dat de chrysanten even duur zouden blijven als vrijdag het geval was, want toen betaalde men op de Beverwijkse bloemenveiling voor een bos(je) tros- chrysanten 1,35, terwijl de grootbloemige tot 38 cent per stuk gingen. Maar het wa ren niet alleen deze bloemen die duur waren; voor de gladiolen werd tot 1,15 per bos betaald. De vrij ruime aanvoer van asters werd vlot verkocht en deze bloemen gingen tot 74 cent per bosje. Het was een mooie veiling: de rozen, fniers en gerbera's van eigen bodem waren van goede kwaliteit en ze brachten dan ook veel geld op. Dahlia's gingen ook vlot weg en noteer den nog 90 cent per bos. De aanvoer van lelies was iets minder, de rubrums brach ten van 35 tot 97 cent per tak op. De tijger lelies waren goedkoper maar ook hier werden voor de eerste kwaliteit behoorlijke prijzen betaald. De aanvoer van potplanten neemt weer toe. Er komen goede cyclamens en het aanbod van begonia's gaat nog steeds door. De handel had ook hier een gunstig ver loop. Burgemeester J. G. S. Bruinsma van Be verwijk heeft aan Coen Niesten, die dit weekeinde deelneemt aan het wereldkam pioenschap wielrennen op de weg, in Ma- demo del Garda een telegram gezonden met de volgende inhoud: „Kop op Coen en veel succes". PELSSTRAAT GESLOTEN In verband met de uitvoering van her- stratingswerkzaamheden zal de Pelsstraat te Velsen-Noord met ingang van 5 sep tember 1962 gedurende drie weken, of zo veel korter of langer als de duur van de werkzaamheden zulks noodzakelijk maakt voor alle verkeer gesloten zijn.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9