Amerikaans U-2-toestel vloog boven Russisch grondgebied Spionagevluchten langs de grens worden voortgezet HET WEER Algiers gedemilitariseerd na aankomst van Ben Bella Regeling voor terugkeer van troepen uit N.-Guinea Kennedy: Geen Russische gevechtstroepen op Cuba BBÜ UIT DE KOERS GERAAKT BIJ SACHALIN Hoofdprijs toto in vier delen Akkoord tussen de strijdende partijen Materieel en voorraden, waarvan verscheping niet mogelijk is, worden in zee gestort Enorme hulpacties voor Perzië Bedekte waarschuwing tegen invasie NRU-hoorspelkern onderzocht op tbc 'efore you êmj! 47e JAARGANG NUMMER 256 WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1962 H^i.r^h^d,T«ïl.rfrTd™iS295: DACBLAD VOOB VELSEN-IJM D ID EN, SANTPOORT. DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING AdvartenfietLrve» op aanvraag ™,bijgb««. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewjjks Redactiechef te IJmuideiu J. Kosalc Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directre: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van dei 5UÈDE DAMES- EN HERENJASJES HEDEN LAATSTE AVOND HOENSON VERWARMINGSSHOW KELLER MACDONALD N.V. Buien Aan het strand: In de krant van heden: II 'w';' f* Het woord is aan Duister Feijengord geeft 5000 Vuren gestaakt V lucht eling HOLS GEZOND VOOR KAT EN HOND Regisseur König ziek Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I m n h M n np Ja Verschijnt dagelijks beh. zon- en 'eestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. I I I T 1 T 1 "1 |T 1 I f I Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. J. AAA 1 J I V A V I ^jL A V_*4 AAI» 6-31100 P®r P0^ 8'15' Losse nummers 12 ct Telef redactie 5389 na kantooruren 5080 Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. De Sovjet-Unie heeft gisteren krachtig geprotesteerd bij de Verenigde Staten te gen de schending van het Russische lucht ruim door een Amerikaans verkennings vliegtuig van het type U-2, dat afgelopen donderdag gedurende negen minuten over de zuidpunt van het eiland Sachalin ten noorden van Japan zou zijn gevlogen. Nog dezelfde dag hebben de Verenigde Staten in een antwoordnota toegegeven, dat een Amerikaans patrouillevliegtuig tijdens een nachtelijke vlucht door de harde wind uit de koers is geraakt en daardoor geheel zonder opzet over Zuid-Sachalin kan zijn gevlogen. In Washington, waar men zich nog le vendig herinnert hoe de regering-Eisenho- wer zich ernstig in verlegenheid bracht door aanvankelijk de spionagevlucht van piloot Powers met zijn U-2 te ontkennen, heerste gisteren een lichte crisisstemming toen Amerika's antwoord op het ministerie van Buitenlandse Zaken zou worden be kend gemaakt. Men krijgt in Washington de indruk, dat de Sovjet-Unie tijdes de ko mende V.N.-Assemblee een propaganda- aanval tegen de V.S. zal ontketenen op de fronten Cuba, Berlijn en U-2. In de Russische nota die gisteren op de Amerikaanse ambassade in Moskou werd overhandigd, eist de Sovjet-Unie strenge bestraffing van de schuldigen en zegt te verwachten, dat de Amerikaanse regering maatregelen zal nemen om "herhaling te voorkomen. De Russische regering ver langt een duidelijk antwoord op de vraag: „Betreft het hier een herleving van de oude piraten-politiek van de vorige rege ringen, die door president Kennedy ver oordeeld is, of éen provocatieve daad van bepaalde militaire kringen in de V.S., die een soortgelijke spanning in de wereld willen opwekken als na het Powers-inci dent van 1960, om daarmee de internatio nale situatie zoveel mogelijk te verslech teren?" De nota waarschuwt de landen buiten de V.S. waar U-2 vliegtuigen zijn gestatio neerd voor mogelijke vergeldingsmaatre gelen en noemt in dit verband Engeland, Japan, Turkije en West-Duitsland. In hun antwoordnota verzekeren de Ver enigde Staten, dat voorzorgsmaatregelen studie zijn om incidenten als deze te voorkomen. De Amerikaanse gedragslijn die overvliegen van Russisch gebied door Amerikaanse militaire vliegtuigen ver biedt, blijft onveranderlijk van kracht. In de Amerikaanse nota werd niet gezegd welk type vliegtuig het incident ver oorzaakt had, maar desgevraagd werd in Washington bevestigd dat het een U-2 was geweest. Men weigerde te zeggen wat de taak van het toestel was; zij werd slechts gekenschetst als „vreedzaam". Amerikaanse woordvoerders hebben ge zegd niet te weten waar het betrokken vliegtuig zijn basis ha'' ,T~,~ens sommi ge berichten zou deze 1 op Okinawa in de Stille Oceaan. Ii. uer geval was het niet in Japan, waar volgens de woord voerders geen U-2's meer zijn gestatio neerd sinds de vlucht van Powers. Het Amerikaanse persbureau Associa ted Press deelt mee, dat een Amerikaan se militaire woordvoerder in Tokio geen commentaar wilde leveren op de berich ten. Het persbureau zegt dat er zich in Japan waarschijnlijk drie U-2 toestellen bevinden voor meteorologische waarne mingen. Sinds 19 augustus zijn zoals bekend drie U-2's gestationeerd in Engeland, vanwaar zij opereren in het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan voor het verrichten van wetenschappelijke waarnemingen in de hogere luchtlagen, speciaal in verband met de Russische kernproeven in het ge bied van Nova-Zembla. De Britse regering heeft van de Verenigde Staten de verze kering gevraagd dat de toestellen tenmin ste 180 kilometer van de Russische gren zen zullen blijven. Het totaal aan prijzen voor de sporttoto van deze week bedroeg 226.300. Hiervan is beschikbaar voor de eerste prijs, waar voor zich vier deelnemers hebben gemeld, een bedrag van 124.465. Elk van hen krijgt een bruto-bedrag van 31.116. Voor de tweede prijs, groot 67.890 komen 28 deelnemers in aanmerking, zodat ieder van hen aanspraak kan maken op bruto 2425. De extra-prijs van de gelijke spelen 33.945) zal worden verdeeld tussen 127 deelnemers, van wie een tweetal twee ko lommen juist heeft ingevuld. Per kolom zal hier 263 netto worden uitgekeerd. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LE1DSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie CONCERTGEBOUW in samenwerking met Verwachting tot morgenavond: Enkele opklaringen en plaatse lijk enkele buien. Over het alge- gemeen weinig verandering in temperatuur. Matige tot vrij krachtige wind uit westelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen opklaringen maar ook enkele buien en een vrij krachtige zuidwestelijke wind. Temperatuur 17 18 graden. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Door de depressies die van de oceaan naar de Noordzee trekken blijft het weer onbestendig. In Washington hebben bevoegde functio narissen duidelijk gemaakt, dat dè V.S. niet van plan zijn de patrouillevluchten stop te zetten, die zij noodzakelijk achten voor de Amerikaanse verdediging. Het doel van deze vluchten, boven internatio nale wateren of boven het grondgebied van bevriende mogendheden die aan de Sovjet-Unie grenzen, is om met telefoto- apparatuur en met radar zoveel mogelijk op de hoogte te blijven van hetgeen zich op militair gebied in de grensgebieden van de Sovjet-Unie afspeelt. Dergelijke vluchten worden reeds jaren lang gemaakt. Hierbij hebben zich ver scheidene incidenten voorgedaan, waar bij een aantal Amerikaanse vliegtuigen door Russische jagers is neergeschoten, in vele gevallen volgens de Amerikanen bo ven internationale wateren. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen2, 9 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 Horen en Zien 4 Kunst 4 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving 5, 7 In de Vishal en op zee .17 Feuilleton 9 Topsy 10 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's ,vK. 'v.. Pascal: Wanneer men iets leest dat in een natuurlijke, eenvoudige stijl is ge schreven, moet men verrast en verblijd zijn: men verwachtte een schrijver te ontmoeten en men ontmoet een mens. (Van onze correspondent PARIJS Ben Bella, de chef van het politieke bureau en de vice-premier der Algerijnse regering, heeft gisteren, nau welijks 24 uur nadat hij zijn troepen bevel had gegeven de hoofdstad te veroveren, zijn intocht metterdaad al in Algiers ge maakt. De omstandigheid dat die entree aan vankelijk een zeer discreet karakter droeg doet niettemin weinig af aan deze nieuwe overwinning van de man die zich bij de dag duidelijker openbaart als de kandi daat-dictator van het nieuwe Algerije. Later in de avond maakte Ben Bella, na des middags omringd en beschermd door een haag van zwaar bewapende „guerilla's" een persconferentie gehouden te hebben, vanaf het beroemde Forum in Algiers ten overstaan van duizenden mos lims bekend dat er een overeenkomst was gesloten tussen zijn politieke bureau en de militaire leiders van de derde en de vierde Wilaya's. X De politieke ontwikkeling moet in enkele uren dus wel weer een snelle vordering hebben gemaakt want 's middags had Ben Bella op zijn persconferentie in de Kasbah zijn tegenstanders nog met schampere hoon overladen. Ofschoon er gisteren op drie verschillen de fronten rond Algiers nog vinnig gevoch ten moet zijn waarbij weer tientallen do den waren te betreuren, zag het er toen toch al wel naar uit dat de troepen der opstandige Wilaya's hun tegenstand niet zo heel lang meer zouden kunnen volhou den. Niet alleen vochten ze tegen een nu merieke overmacht, ook hun wapens kon den op geen stukken na halen bij de uit rusting van het „nationale volksleger", zo als Ben Bella zijn troepen genoemd wenst te zien. Ben Bella schijnt namelijk over het modernste vooral Tsjechische mate riaal te beschikken dat vroeger ten dien ste van het bevrijdingsleger in Tunesië en in Marokko heeft gestaan. Bij Ben Bella's volksleger zouden zich ook nogal wat de serteurs van het Vreemdelingenlegioen hebben aangesloten, terwijl hij bovendien nog melding maakte van honderden rebel len die naar zijn zijde zouden zijn over gelopen. In Algiers zelf leek de toestand gisteren echter vrij rustig te zijn- Franse winke liers en zakenlieden hadden aanzegging gekregen hun ondernemingen uiterlijk bin nen een maand te openen, op straffe van onteigening. Politiek gezien kan met op wat langere termijn de situatie echter nog nauwelijks helder noemen en zelfs de waarnetners ter plaatse tonen zich onmachtig de leu zen, programma's en ideologieën der ver schillende clans van elkander te onder scheiden. Zowel ten aanzien van de land bouwhervorming als van de eenheidspartij De regering heeft aan de Tweede Kamer enige mededelingen gedaan over de terug keer naar Nederland van de militairen op Nieuw-Guinea. Bij het opstellen van het afvoerschema is uitgegaan van de ge dachte de Nederlandse strijdkrachten zo snel mogelijk te repatriëren. De Neder landse regering houdt hierbij het initiatief. Het afvoerschema is thans op de beschik bare Nederlandse mogelijkheden geba seerd. Deze mogelijkheden zijn: afvoer met schepen in oktober: 1850 man; afvoer met K.L.M.-lijnverbinding in oktober: 450 man; afvoer met K.L.M.-chartervliegtuigen in oktober en november 4850 man. Het res tant komt eveneens per K.L.M. naar Ne derland. De regering zal aangeboden aanvullende afvoermogelijkheden in overweging ne men. Materieel en voorrraden worden in beginsel naar Nederland verscheept en als dit, om welke reden dan ook, niet mo gelijk zou zijn, in zee gestort of onklaar gemaakt. Vliegtuigen komen in ieder geval naar Nederland terug. Dienstplichtigen die reeds langer dan de voor hun categorie in Nederland geldende duur der eerste oefening onder de wapenen zijn, zullen zo spoedig mogelijk met klein of groot verlof vertrekken. Nagegaan wordt wat betreft dienstplichtigen die nog maar korte tijd hebben te dienen, in hoe verre het langer in dienst houden noodza kelijk of gewenst is. Indien dit niet het geval is, zal klein verlof worden verleend. De regering heeft een regeling getroffen voor een speciale vergoeding a,an de mi litairen waarvan de gezinnen voortijdig naar Nederland zijn teruggekeerd. Door deze gezinnen eventueel geleden schade zal worden vergoed overeenkomstig de voor burgerambtenaren in bewerking zijnde re gelingen. Particuliere ondernemers De regering verwacht dat de particulie re ondernemers op Nieuw-Guinea even als de overheid zulks doet voor haar amb tenaren voor hun werknemers de voor zieningen zullen treffen welke eventueel no dig zijn in verband met de jongste ontwik kelingen. Welke deze voorzieningen zullen zijn, zal o.a. afhangen van de arbeidsover eenkomsten en van het beleid, dat de on dernemers zullen voeren na de bestuurs- overdracht. De regering meent, dat het niet in de eerste plaats op haar weg ligt thans met maatregelen te komen inzake vergoedingen aan werknemers. Zeer binnenkort zal een ontwerp-wet Bijzondere Voorzieningen Nieuw-Guinea worden ingediend. Dit ontwerp beoogt, aan de minister van Financiën machtiging te verlenen, voor de Nederlandse Staat met de ondernemers verzekeringsovereenkom' sten aan te gaan tot dekking van het mo- lestrisico en het politieke risico gedurende het overgangsbewind en nog enige tijd daarna. De mogelijkheid van het verlenen van bedrijfskredieten aan particulieren, die zich als zelfstandigen in Nederland willen vestigen, heeft reeds de aandacht van de regering. Dinsdag is bij de vliegbasis Eind hoven een Nederlandse Thunder- streakstraaljager, bestuurd door de Belgische kapitein-vlieger M. Barthe- lemi, kort na de start neergestort in een weiland. De piloot kwam om het leven. De brandweer heeft het brandende wrak geblust. In Washington is bekendgemaakt dat de V.S. zoveel voedseloverschotten naar Per zië hebben gestuurd voor de slachtoffers van de aardbeving, dat 100.000 mensen daar zes weken van kunnen leven. Er is nog meer onderweg. Ook uit andere landen, waaronder Zwe> den, Nederland, West-Duitsland, Frankrijk Denemarken, Italië, Saoedi-Arabië en Tur kije wordt medische en financiële bijstand verleend. De Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al heeft zes ton medische artikelen, voedsel, tenten, dekens, bloedplasma en 100.000 doses antibiotica naar Teheran ge vlogen. Het was de tweede zending uit Is raël in twee dagen. Het bestuur van de Rotterdamse sport club Feyenoord heeft 5000 gulden beschik baar gesteld ter leniging van de nood in Perzië. TEHERAN (Reuter) De Sjah is van morgen in het rampgebied aangekomen Hij werd daar omringd door overlevenden die door smart overweldigd waren. Een bejaarde vrouw met haar dochter de enige overlevenden van een gezin van acht personen huilde toen zij de voeten van de Sjah kuste en zei, wijzend op haar dochter: „Vorst der vorsten, wij heb ben alles verloren, de dood is voor mij nabij en dit onschuldige meisje heeft al leen nog maar Allah en U". De Sjah hielp de vrouw opstaan en zei tot haar: „Maakt u zich niet bezorgd, alles zal in orde ko> men." Ben Bella is we~, terug in Al giers, waaruit hij nog geen veertien dagen geleden met zijn Politieke Bureau werd verdreven door de tegen het centrale gezag rebellerende guerüla- officieren van de Wilaya's 111 en IV. Hun programma-loze rebellie hield geen stand tegen de krachten die zij tegenover zich vonden: Ben Bella's Politieke Bureau, gesteund door het regeringsleger onder leiding van kolo nel Boumedienne, en de overige Wilaya's. In Algiers is nu een com promis gesloten tussen de Wïlaya- leiders en Ben Bella's centrale gezag. Gistermiddag hield het Politieke Bu reau in de Kasbah van Algiers een persconferentie. V.l.n.r. op de voorste rij, yacef Saadi, trouw aanhanger van Ben Bella in de Kasbah, Mohammed Khider, algemeen secretaris van het Politieke Bureau en rechterhand van Ben Bella, en Ben Bella zelf. De wapens bleven binnen handbereik. of het volksleger verkondigt Ben Bella nu opvattingen die, misschien op enkele nuances na, een paar weken eerder door zijn grote rivaal Ben Khedda met dezelfde overtuiging .verdedigd werden. Op kortere termijn mag men dankzij het akkoord van gisteren mogelijk op een zekere rustperiode hopen. Het akkoord houdt in dat de stad Algiers gedemilitari seerd wordt en dat eenheden van de derde en de vierde Wilaya politiediensten zullen verrichten. Welke overeenkomsten echter gesloten zouden zijn over de samenstelling der kandidatenlijsten voor de verkiezin gen, die Ben Bella wegens onenigheid op dat punt op eigen gezag eind augustus had uitgesteld, is daarentegen niet bekend. Voorspeld kan daarom ook dan wel wor den dat, zelfs wanneer de wapens zouden blijven zwijgen, de machtsstrijd onver zwakt zal worden voortgezet tot Ben Bella zijn tegenstanders ook politiek publiekelijk op de knieën heeft gedwongen. (Reuter - FP) Mohammed Khider, secretaris-generaal van het politieke bu reau, heeft vandaag in een radio-uitzending een bevel tot beëindiging van alle gevech ten afgekondigd en alle strijdkrachten op dracht gegeven in hun huidige stellingen te blijven. Kolonel Ou El Hadj, bevelhebber vah het district Kabylië, dat met de vierde Wi laya het gezag van het politieke bureau had bestreden, verklaarde dat sedert dins dagavond een algemeen staken van het vu ren van kracht is. Hij zei dat zeer spoe dig binnen een week tot tien dagen verkiezingen voor'n volksvertegenwoordi ging kunnen worden gehouden. Afgezien van enkele veranderingen, die door de lei ders der militaire districten zullen worden besproken, blijft de bestaande lijst van kandidaten van kracht, aldus de kolonel. WASHINGTON (Reuter) President Kennedy heeft verklaard, dat de Sovjet- Unie de Cubaanse regering luchtdoel ra ketten geleverd heeft met een reikwijdte van acht kilometer en geleide raketten met een reikwijdte van 24 kilometer voor gebruik op zee. De Amerikaanse presi dent zei echter, dat er geen Russische gevechtstroepen in Cuba zijn en ook geen raketten of andere wapens die offensief wat te betekenen hebben. De verklaring van de president is door een woordvoerder bekendgemaakt nadat Republikeinse leden van het Congres her haaldelijk hadden gezegd, dat er Russi sche troepen op Cuba zijn geland. In de verklaring van de president staat, dat er geen aanwijzingen zijn, dat er een ge organiseerde Russische strijdmacht op Cuba is en evenmin, dat de Cubaanse re gering militaire bases ter beschikking van de Sovjet-Unie heeft gesteld. „Ware het anders, dan zouden zeer ernstige kwesties ontstaan", aldus de verklaring. Kennedy zei voorts dat de Russen de Cubanen ook radarinstallaties en andere elektronische apparatuur leveren, nodig voor het gebruik van de raketten. Rond 3.500 Russische militaire technici zijn op Cuba, of onderweg daarheen, om de Cu banen te leren met dit materiaal om te gaan. Met zijn verklaring, zo meent men in Washington, heeft v Kennedy zowel een waarschuwing willen richten tot bepaalde Amerikanen als tot de Russen. De presi dent zou in de eerste plaats duidelijk heb' ben laten blijken, dat hij zich zorgen maakt over de verklaringen in het Con gres, dat een invasie in Cuba nodig zal kunnen zijn ter beveiliging van de Ver enigde Staten nu er zoveel Russen op Cu ba zijn aangekomen. Kennedy zegt tot besluit in zijn verkla ring dat met alle middelen die nodig zijn verhinderd zal worden dat 't bewind van Castro acties onderneemt tegen enig deel van het westelijke halfrond. (A.P.) Een vliegtuig van de Cubaan se luchtmacht heeft op een vliegveld van de Amerikaanse Marine in Key West (Florida) een landing gemaakt, aldus welingelichte zegslieden. De vlieger zou om asiel hebben verzocht terwijl de twee de vlieger naar Cuba zou willen terug keren. Van officiële Amerikaanse zijde kon nog geen bevestiging van dit bericht worden verkregen. Advertentie HOU KATTEBROOD SUPERIEUR Per zakje van 275 gr. f 0,40 HONDEBROOD SUPERIEUR Per zakje van 700 gr. f 0,90 ALLE LEDEN van de hoorspelkern der Nederlandse Radio Unie zullen zich aan 'n tuberculose-onderzoek moeten onderwer pen nu gebleken is dat de hoorspelacteur en toneelregisseur Han König aan een vrfl ernstige longaandoening ljjdt. De heer König, die al een jaar of twintig als free lancemedewerker banden met de omroep heeft, is voor enige tijd in een zieken huis opgenomen en zal vervolgens in het Nederlands Sanatorium te Davos gaan kuren. Zijn ziekte zal hem waarschijnlijk een jaar op non-actief stellen. Omdat hij geïnfecteerd blijkt te zijn, is het noodzakelijk dat iedereen met wie hij de laatste tijd in kontakt is geweest, wordt onderzocht. Daartoe behoren dus ook de leden van de hoorspelkern. Men hoopt op deze wijze de infectiebron te kunnen opsporen en een „t.b.c.-explosie" te kunnen voorkomen. i

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1