Regering heeft akkoord noodgedwongen aanvaard VANNELLES Wethoudersverkiezing zorgde soms voor verrassingen AGENDA 3 Verenigde Naties moeten snel handelen, vindt mr. Th. Bot Snup, Swo[ jpie gaan op vacantie! en bondig Polle Gewijzigde houding van de V.S. was niet de enige factor Kort geding over Fagelstraat 84 Schade in Markelo door windhoos Paul de Groot wordt voorzitter C.P.N. Vijf doden in het verkeer Nu onzekerheid op N.-Guinea ■Ill Regenachtig f! WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1962 2 98 ct Haarlem Velsen-IJ muiden - Beverwijk Heemskerk Vreemde situatie Kort nieuws T eleurstelling Voor 1 oktober 36. „Pelli, ga liever wat opzij, Pingo heeft een boel plaats nodig als hij met de lasso bezig is, maar hij doet het knap! „Kijk zegt Pingo, „ik heb me laten vertellen, dat ze in Mexico zo een lasso werpen!!" „Ja, Polle, je moogt het ook proberen, maar laten we nu eerst Slokop op het droge brengen, misschien sprint hij er nog een keer in!" Soldaat maakte zeven auto's zoek Bewoners van Vijzelflat krijgen aanschrijving WEERRAPPORTEN Gisteravond is reeds de memorie van antwoord verschenen op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het goedkeuringsontwerp inzake de overeen komst met Indonesië over Nieuw-Guinea. Het wetsontwerp wordt morgen in de Tweede Kamer behandeld. De regering zegt in de bereidheid van zoveel Kamerleden tot medewerking aan de totstandkoming van het akkoord een wel kome steun te zien voor het door haar noodgedwongen genomen besluit, dit akkoord te aanvaarden. Zij zou echter, zo verklaart zij, haar gevoelens geweld rd zou toejuichen. De regering blijft bij haar opvatting, dat de positie van Nieuw-Guinea niet zodanig in de grondwet vastligt, dat de overdracht van het gebied een afwijking van de grondwet betekent en dat der halve goedkeuring door de Staten-Generaal met een meerderheid van twee derden niet noodzakelijk is. De regering gaat nogmaals in op de houding van de Verenigde Staten en on derstreept, dat de Verenigde Staten er nooit twijfel aan hebben laten bestaan, dat in geval van Indonesische agressie op grote schaal op Amerikaanse'diplomatieke steun ook in de Verenigde Naties kon worden gerekend. Ook was de Ameri kaanse regering nog in 1961 van oordeel, dat het gebied onder inte- ->tionaal be stuur zou moeten blijven t iet ogenblik waarop de bevolking haar eigen keuze zou bepalen. Dat Nederland een Indone sisch bestuur afwees voorafgaande aan de zelfbeschikking, had tot voor kort de vol ledige instemming van de Verenigde Sta ten. De regering heeft in het licht van alle omstandigheden zich genoopt geacht het akkoord te aanvaarden. De Ameri kaanse houding heeft daarop grote in vloed gehad, maar zij is niet de enige factor geweest. De principiële wijziging van het Ameri kaanse standpunt betrof het door Neder land steeds centraal gestelde punt: uitoefe ning van het zelfbeschikkingsrecht tijdens het V.N.-bestuur. De indiening van 't plan- Bunker betekende een politieke interven tie van de Amerikaanse regering, waar bij deze zich stelde achter het verlan gen van Indonesië tot gebiedsoverdracht. Nimmer tevoren was van dit Amerikaanse standpunt gebleken. Het is niet uitgesloten, dat de Russische regering destijds verwachtte, dat de V.S. zich daadwerkelijk zouden verzetten tegen een poging gewapenderhand de territoria le status quo in het Verre Oosten te wij zigen. Te bewijzen is dit echter niet. Deze Russische houding schijnt sindsdien ge wijzigd te zijn, aldus de regering. De regering is ervan overtuigd, dat een voorleggen van het probleem aan de V.N., hetgeen dan had moeten geschieden aan de veiligheidsraad, niet tot betere resul- De eigenaar van de woning Fagelstraat 84 in Amsterdam heeft een kort geding aan gespannen tegen de huurder van dit pand. In deze woning zijn onlangs een meisje en een gescheiden vrouw verkracht en ern stig mishandeld, en de huurder zou bij de mishandeling van het 17-jarige meisje betrokken zijn geweest. De huiseigenaar wil een uitspraak van de president van de Amsterdamse recht bank, dat de huurovereenkomst kan wor den beëindigd op grond van „onbehoorlijk gebruik van het gehuurde". Het 17-jarige Hilversumse meisje heeft het ziekenhuis verlaten en is nu weer in haar ouderlijk huis. taten zou hebben geleid. De belangen van de bevolking zouden daarmee niet zijn gediend geweest. De ontwikkelingsarbeid, welke Nederland in Nieuw Guinea verricht heeft bij de onderhandelingen de volle aandacht gehad en de weerslag daarvan is in verschillende artikelen van het ak koord neergelegd. De regering hoopt, dat deze arbeid zal worden voortgezet, maar zij is zich ervan bewust, dat garanties daaromtrent niet bestaan. Over de afzonderlijke nota van enkele leden zegt de regering, gepoogd te hebben in de bestaande omstandigheden voor de bevolking zo goed mogelijke voorwaarden te moeten bedingen. Zij is ervan over tuigd, daaraan goed te hebben gedaan. Zij wil niet zeggen dat een goed akkoord is bereikt, maar het is beter dan het door deze leden aanbevolen alternatief. Advertentie GOED GEBAAR Met één Van Nelle's theebuiltje (groot formaat) zet u vlug en gemakkelijk 'n flinke pot heer lijke, krachtige thee. Om de hele familie van te laten genieten I Want de geur en fijne smaak van de beroemde Van Nelle's „Afternoon" melange zijn in het builtje extra geconcentreerd bewaard. TB 10 "':*S t^teirn°on Wieebuiltjes Doos van 20 stuks kwaliteit! Als consequentie van de onlangs gehou den gemeenteraadsverkiezingen zijn giste ren in tal van Nederlandse gemeenten wethouders gekozen of herkozen. In een groot aantal gemeenten bleef de politie ke samenstelling van het college van B. en W. onveranderd. Amsterdam kreeg weer 3 P.v.d.A.; 2 K.V.P. en 1 prot. chr. wethouder. Herko zen werden mr. A. de Roos (P.v.d.A.), mr. R. van den Bergh (PvdA.) en mr F. H. C. van Wijck (K.V.P.). De nieuwe lingen zijn dr. P. Koets (P.v.d.A) oud hoofdredacteur van Het Parool, mr. Th. Elsenburg (K.V.P.), advocaat en procu reur, en de heer J. Tabak (Prot. Christ.) In Den Haag werden zes wethouders gekozen. Twee ervan houden hun benoe ming in beraad. Het zijn de heren G. W. Hylkema en mr. M. Vrolijk, beiden van de P.v.d.A. De P.v.d.A. had drie wethou derszetels willen bezetten. Rotterdam heeft voor het eerst in zijn geschiedenis een vrouwelijke loco-burge meester, mej. mr. Zeelenberg (P.v.d.A.), wethouder van Financiën en Kunstzaken Drie openbare nutsbedrijven (G.E.B., drinkwaterleiding en het openbaar ver voer) zijn onttrokken aan de sector eco nomische aangelegenheden van wethouder Schilthuis en toegewezen aan de nieuw benoemde wethouder H. W. Jettinghoff (P.v.d.A.). De heer Jettinghoff heeft ook personeelsaangelegenheden overgenomen van zijn partijgenoot R. Langerak, die nu naast sport en recreatie ook onderwijs <?n volksontwikkeling beheert. De gemeenteraad van Koog aan de Zaan heeft een lid van de C.P.N., de heer P. Kaaijk, tot wethouder benoemd. Hij behaalde met zes tegen vijf stemmen de meerderheid op de V.V.D.-kandidaat. De ze uitslag werd mogelijk doordat de chris- c Grote Kerk, donderdag 16—17 u.: Orgel concert door Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 uur: „Blue Hawaii", a.l. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „Hercules", 14 j. Lido, 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Mr. Vlub- ber", a.l. Luxor, gesloten. Minerva, 20.15 u.: „Aparte tafels", 14 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „La belle Américaine", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Bajonetten tegen tanks", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „De kreet", 18 j. Monopole (Zandvoort), 20 u.: „De legioenen van de Nijl", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62), Frans Halstentoonstelling, 10-17 en 20.30- 22.30 u.; zondag 13-17 en 20.30-22.30 u. Tot 30 september. Vishal (Grote Markt): Expositie van een keuze uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem, 10-17 u.: zondag 13-17 uur. Tot 30 september. Museum „Het Huis Van Looy" (Kleine Houtweg): Expositie van een keuze uit het oude bezit van het Frans Halsmuseum. 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Marie Noothoven van Goor, 9-17 en 18-20 u., tot 18 september. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand septem ber expositie van grafiek van J. H. Veld hoen, 10-12 u. Dagelijks klassiek grammo- foonplatenconcert van 21-22 u.: Telemann en Rameau. Teylers Museum (Spaarne 16): Tekenin gen Hollandse, Italiaanse en Franse school. Dagelijks van 11-17 u., eerste zondag van de maand 13-17 u. DIVERSEN Waaggebouw (hoek Spaarne-Damstraat) Taveerne met zang door Cobi Schreyer en optreden poppentheater Baartmans. Iedere avond van 20 tot 1 uur (behalve maandag). Café-chantant „Adam en Eva' (Raam. vest 5): Iedere avond van 20 u. af: Cabaret (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 31 augustus). WOENSDAG 5 SEPTEMBER City, 20 u.: „De wilde deserteur". Rex, 20 u.: „En altijd lokt de vrouw". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. DONDERDAG 6 SEPTEMBER City, 20 u.: „Gij zult niet begeren". Rex, 20 u.: „En altijd lokt de vrouw". Pieter Vermeulenmuseum: Zie onder woensdag. WOENSDAG 5 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: (jen sterven jong' „Hel- Voet- Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: stappen zonder spoor". DONDERDAG 6 SEPTEMBER Kennemer Theater: Géén voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Voet stappen zonder spoor". WOENSDAG 5 SEPTEMBER Marquette-theater, 15 en 19.45 u.: „Tar- zan en de meerminnen"; 21.30 u.: „In weis- sen Rössl". DONDERDAG 6 SEPTEMBER Marquette-theater, 15 u.: „Tarzan en de meerminnen"; 19.45 u.: „In weissen Rössl"; 21.30 u.: „Tarzan en de meerminnen". telijke groepering, waarin protestanten en katholieken voor het eerst samenwer ken, de kandidaat van de C.P.N. steun den, omdat de P.v.d.A. had geweigerd een van hun kandidaten te steunen. Door de wethoudersbenoeming in Nigte- vecht is een toestand geschapen, welke vermoedelijk uniek is in ons land. De raad van Nigtevecht, een dorpje van 1000 inwoners, telt zeven raadsleden, waarvan drie van de C.H.U., twee van de P.v.d.A., één van de K.V.P. en één van de A.R. De twee eenlingen, K.V.P en AR., heb ben de wethouderszetels gekregen. Beide eenmansfracties zijn gekozen met nog niet de kiesdeler. De gekozen K.V.P.-wethou der is bij de raadsverkiezingen vrijwel ge kozen door niet-katholieken, daar Nigte vecht slechts 13 katholieke gezinnen telt. Beide nieuwgekozen wethouders hebben zichzelf aan een wethouderszetel gehol pen. Uit de stemverhoudingen blijkt jdat zij op zichzelf hebben moetën stémmën, daar anders de uitslag steeds 33 ge weest zou zijn. De P.v.d.A. heeft niet de kandidatuur van een C.H.U.-wethouder willen steunen. De niet benoemde wet houder der C.H.U., de heer J. de Groot iS 23 jaar onafgebroken wethouder ge weest. In Tiel werd in de plaats van de heer S. van Uitert, die 31 jaar deel van de Tielse gemeenteraad had uitgemaakt en negen jaar zitting had in het college van B. en W. voor de Partij van de Arbeid, zijn zoon, de heer G. van Uitert, benoemd. Deze had nog niet als raadslid zitting ge had. In Leerdam was bij gemeenteraadsver kiezing de oud-NSB-burgemeester van Leerdam tot raadslid gekozen. De raad heeft hem nu echter buiten alle raads commissies gehouden. Waterman. De „Waterman", die zater dag vertrokken is naar New York, zal eerst nog naar Nederland terugkeren voor het naar Nieuw-Guinea gaat om daar mili tairen of evacuees af te halen. Het schip wordt op 22 september in Rotterdam ver wacht. Tijdens een vrij hevig onweer heeft van morgen boven Markelo een windhoos aan zienlijke schade aangericht aan boerderij en. Bij twee boerderijen aan de rijksweg Markelo-Goor werden hooibergen en kip penhokken geheel vernield. Ook aan de woonhuizen werd schade aangericht. Een hooiberg werd opgenomen en belandde midden op de rijksweg. Ook werden veel bomen ontworteld. De secretaris van de C.P.N., de heer P. de Groot, zal volgens „De Waarheid" om ge zondheidsredenen het voorzitterschap van de C.P.N. gaan bekleden, waarbij hij zoveel mogelijk zal zijn vrijgesteld van praktische bestuurswerkzaamheden. Zijn lidmaatschap van de Provinciale Staten van Noord-Holland zal hij niet aan vaarden. De C.P.N. krijgt nu twee secretarissen: H. Hoekstra en J. Wolff. Op de oversteekplaats voor wielrijders in de buurtschap Vechten (gemeente Bun- nik) is de zeventienjarige wielrijder C. van Lint uit Utrecht door een vracht auto aangereden met dodelijk gevolg. De tien-jarige J. L. Meulendijk uit Rot terdam is op de Dordtsestraatweg te Rotterdam aangereden door een bus. Hi; was op slag dood. Op de provinciale weg te Dubbeldam is een verkeersongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 28-jarige kok J. D. Quaadvliet uit Tilburg. Hij bestuur de een personenauto, waarmee hij met grote snelheid tegen een boom reed. In Amsterdam-Noord is de 18-jarige wielrijdster M. Bevaart uit Nieuwendam in botsing gekomen met een bus. In het Wilhelminagasthuis kon slechts de dood worden geconstateerd. De 78-jarige heer B. Visser uit Bever wijk is in het Rodekruis-ziekenhuis te Beverwijk overleden aan de gevolgen van een ongeluk dat hem maandag op de Alk- maarseweg in Beverwijk is overkomen. „Wat de huidige onzekerheid in Nieuw-Guinea inzake veiligheid en ma teriële voorzieningen betreft zal alles afhangen van de snelheid waarmee de Verenigde Naties een aantal maatregelen zullen treffen", heeft mr. Th. Bot, staats secretaris van Binnenlandse Zaken, van morgen verklaard bij zijn terugkeer op Schiphol van zijn reis naar Nieuw-Gui nea en New York. „Ambtenaren en be drijfsleven willen weten waar ze aan toe zijn. Hoe eerder de V.N.-troepen en het administratieve bestuur komen hoe beter het voor de rust zal zijn". 4849. Jongens, de thee is klaar! zei Swop. We kunnen ontbijten.' Zo zaten ze in 'n kringetje op de grond; ze hadden een handdoek uitgespreid en daarop de boterhammen gelegd. En nu smulden ze er samen van. Om hen heen was 't een druk gefluit en gesjilp van vogels, de zon straalde op het groen van de bomen. Wat zullen we gaan doen? zei Snup, toen ze klaar waren met eten. De staatssecretaris heeft gisteren in New York gesproken met functionarissen van het kabinet van de secretaris-gene raal van de UNO en de aandacht geves' tigd op die veiligheid en materiele voor zieningen. Men had hiervoor veel begrip getoond. De eerste UNO-troepen zullen 21 september in Nieuw-Guinea arriveren. Over de terugkeer van de Nederlandse militairen kon mr. Bot niets zeggen om dat dit een zaak is van de militaire lei ding. Het bezoek van mr. Bot aan Nieuw-Gui nea had ten doel de Papoea's voor te lichten over de ontwikkeling van de laat ste maanden en het bespreken van de maatregelen, die de uitvoering van het akkoord zo waardig en soepel mogelijk kunnen maken. „Het is moeilijk om zich tot tolk van de Papoea's te maken, maar er is bij hen zeker wel sprake van een grote te leurstelling. Men begrijpt echter dat men zich moet beraden op de nieuwe situatie". Over de particulieren in Nieuw-Guinea zeide de staatssecretaris: „Ik geloof dat deze groep wil afwachten wat er uit de bus komt. Over het algemeen zal men wel willen blijven tot 1 mei. Veel zal ech ter afhangen van de UNO-begroting voor de overgangstijd, bijvoorbeeld of in uit voering zijnde bouwwerken normaal wor den afgemaakt". Mr. Bot had het idee dat de Nederland se leden van de Nieuw-Guinea-raad vóór 1 oktober ontslag zullen nemen. De open gevallen plaatsen zullen via verkiezingen worden bezet. Hierin voorziet het akkoord. De staatssecretaris werd op Schiphol verwelkomd door minister Toxopeus. Niet eten in de bus. Het is in auto bussen verboden etenswaren (ijsjes, patat) te consumeren, omdat daardoor de kleren van medepassagiers besmeurd kunnen worden. In Den Haag reed de chauffeur van een stadsbus de binnenplaats van het hoofdbureau van politie op, nadat hij er niet in was geslaagd een dame ervan te overtuigen, dat zij de wagen moest ver laten omdat haar kind in de bus een ijsje at. De politie heeft de dame met kind en ij sï 2 de bus uitgezet. Hogeschool. Het aantal ingeschreve nen aan de technische hogeschool te Delft is lager dan voorgaande jaren, namelijk ongeveer duizend. De voornaamste oorzaak is, dat degenen, die thans toe zijn aan een universitaire vorming, geboren werden in de twee laatste jaren van de oorlog, toen het geboortecijfer lager lag dan normaal. Een 20-jarige dienstplichtige soldaat uit Rotterdam is door de brigade van de ko ninklijke marechaussee in de legerplaats 't Harde bij Oldebroek aangehouden, omdat hij ervan verdacht wordt in enkele maan den niet minder dan zeven volkswagens te hebben zoekgemaakt. Hij zou er een ge woonte van hebben gemaakt om in onbe heerd staande, liefst nieuwe, volkswagens te stappen. Hij reed er dan zolang mee rond tot de benzine op was, en parkeerde daarna het voertuig zo, dat de eigenaar soms weken moest zoeken voor hij hem terug had. De ongeveer 30 gezinnen die nog op de drie benedenste verdiepingen van het te slopen flatgebouw aan de Vijzelstraat in Amsterdam wonen, hebben een aanschrij ving van B. en W. ontvangen waarin ge steld wordt dat ze binnen 24 uur de be woning moeten staken. De huurders zal anders met behulp van de sterke arm wor den belet de bewoning voort te zetten. Te vens zullen de woningen dan worden ont ruimd. B. en W. wijzen erop dat de bewoning van de Vijzelflat gevaarlijk is geworden door bouwvalligheid en dat de bewoners in overtreding zijn van artikel 182 van de bouwverordening. De aanschrijving werd vorige week voor afgegaan door een brief van bouw- en woningtoezich waarin de huurders werd aangeraden zo snel mogelijk een door het C.B.H. aangeboden woning te accepteren. Verschillende van de 30 gezinnen heb ben nog nooit een aanbieding van het C.B.H. gekregen. Van de zijde van de ge meente werd meegedeeld dat de aanschrij ving niet door uitzetting na 24 uur zal worden gevolgd, maar slechts bedoeld is als stok achter de deur. Men heeft de be woners ervan willen doordringen dat men zodra men een aanbieding voor een wo ning van het C.B.H. krijgt, men deze ook zo mogelijk moet accepteren. Het K.N.M.I. deelt mee: De depressie, die gisteren bij Ierland lag, trok naar de Noordzee en koerst nu in de richting van Scandinavië. Onder in vloed van deze storing viel er veel regen in Engeland, Frankrijk en onze streken. In ons land kwamen plaatselijk zware en langdurige buien voor met onweer. Op het vliegveld Schiphol viel de afgelopen nacht 49 mm., in Zuid-Holland en de noordelijke provincies 10 tot 20 mm. De komende da gen blijft het weer in ons land onder in vloed van oceaanstoringen met af en toe wat regen of enkele buien, afgewisseld door tijdelijke opklaringen. De aanvoer van koele lucht blijft aanhouden. Maximum-temperaturen g binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. u 'cS Den Helder onweer wzw 20 10 Ypenburg regenbui zw 21 15 Vlissingen regenbui zzw 19 6 Eelde onweer zw 21 12 De Bilt regenbui zzw 22 3 Twente zwaar bew. zzw 22 2 Eindhoven regenbui zzw 22 6 Zd-Limburg regenbui zzw 22 14 Helsinki regen ozo 13 4 Stockholm geheel bew zzw 15 5 Oslo geheel bew. windst. 14 15 Kopenhagen regen wzw 19 7 Aberdeen motregen nnw 17 2 Londen onbewolkt zw 19 7 Amsterdam onweer zw 22 49 Brussel zwaar bew. zw 21 11 Luxemburg zwaar bew. zw 18 12 Parijs onbewolkt zw 20 3 Bordeaux zwaar bew zzw 23 10 Grenóble zwaar bew. windst. 30 10 Nice /w,..ir bew nnw 26 2 Berlijn zwaar bew zw 24 16 Frankfort half bew. zw 21 3 München regen w 23 1 Zürich regen zzw 23 10 Genève regenbui zw 22 29 Locarno zwaar bew windst. 19 96 Wenen licht bew. w 29 0 Innsbruck geheel bew windst. 30 8 Belgrado onbewolkt windst. 33 0 Athene onbewolkt nnw 32 0 Rome zwaar bew. windst. 33 0 Ajaccio onweer no 28 0 Madrid onbewolkt windst. 31 0 Mallorca zwaar bew windst. 30 0 Lissabon onbewolkt nw 25 0 Donderdag 6 september Zon op 5.58 uur, onder 19.18 uur. Maan op 13.24 uur, onder 22.36 uur. Maanstanden 7 sept. 7.45 uur eerste kwartier 14 sept. 5.12 uur volle maan 20 sept. 20.36 uur laatste kwartier 28 sept. 20.40 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 5 september Hoog water 7.08 uur en 19.28 uur. Laag water 2.55 uur en 15.04 uur. Donderdag 6 september Hoog water 7.48 uur en 20.09 uur. Laag water 3.26 uur en 15.36 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2