De Gaulle oppert Frans-Duitse politieke eenwording Frankrijk en Duitsland ten voorbeeld aan Europa Russen in Berlijn volgen kortere weg m Vluchtende Oostberlijner op kerkhofmuur doodgeschoten WERELDNIEUWS 2 x zo groot... VAN NIEL Britse neo-nazi vrijgesproken Westelijk verlangen werd ingewilligd Staking op Aruba raatótoel r' Op de WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1962 Bewaking Westduitse socialistische partijfunctionaris van spionage verdacht GAITSKELL STEUNT RAPACKI-PLAN Bewaar uw schoonheid ér* Vluchtelingen Minister van verkeer van Kenia in Nederland i Het zout Duif Martin Uittenbogaard De Verlovingsringen specialist parfums byoux 10 15 6 12 3 2 6 14 4 5 15 7 2 7 49 11 12 3 10 10 2 16 3 1 10 29 96 0 8 0 0 0 0 0 0 0 (Van onze correspondent) BONN President De Gaulle heeft gis teravond tijdens het diner, dat bondspre sident Liibke hem in kasteel Brühl aan bood, voor een politieke sensatie gezorgd door voor te stellen, een Frans-Duitse po litieke unie te vormen vóór een Europese politieke unie tot stand komt. „Alle voor stellen en formules, die het de zes landen van Europa mogelijk maken hun politieke samenwerking te organiseren, liggen thans voor ons," aldus De Gaulle. „Het is waar, dat er enige theorieën en vooroordelen bin nen de Zes bestaan, in samenhang met be paalde invloeden van buitenaf, die het zet ten van de kroon op het werk nog kunnen ophouden. Maar West-Duitsland en Frank rijk hebben, voor zover het hun betreft, al le redenen zonder nog langer te aarzelen hun eigen verbondenheid vorm te geven, aangezien zij het over het principe en de uitwerking daarvan eens zijn." De Franse president stelde tevens vast, dat uit de Frans-Westduitse aansluiting en de verzoening van beide volken een ge meenschappelijke macht en invloed kun nen ontstaan. Beide landen moeten zich aaneensluiten, aangezien de banden die de vrije wereld bindt op lange termijn hun duurzaamheid slechts kunnen behouden in dien op het oude continent een „dam van macht en welvaart ontstaat". Slechts op basis van de Frans-Westduitse solidariteit kan die dam er komen. De president vervolgde: „Wij willen de ze aaneensluiting met het oog op een po litieke ontspanning en vervolgens op een internationale overeenkomst, die het, na dat er een einde is gekomen aan het heers zuchtige streven van een achterhaalde ideologie in het Oosten, geheel Europa mo gelijk zal maken, evenwicht, vrede en een gunstige ontwikkeling van de Atlantische Oceaan tot aan de Oeral te bewerkstelli gen. Dwingende voorwaarde daarvoor is een levenskrachtige en sterke Europese gemeenschap in het Westen en dat wil in wezen zeggen: een gelijkgerichte politiek van Frankrijk en West-Duitsland." Vanmorgen was over deze opmerkin gen van president De Gaulle in Bonn nog geen officieel commentaar voorhanden, maar politieke waarnemers waren het er reeds gisteravond over eens dat het voor' stel voor een politieke Frans-Westduitse unie op zijn minst is bedoeld om de aar zelingen bij het ontstaan van de Europese unie der Zes uit de wereld te helpen. De eerste dag van president De Gaulle's staatsbezoek aan de Bondsrepubliek is een ondubbelzinnig succes geworden. De grote verrassing was de geweldige geestdrift van het met tienduizenden verschenen pu bliek, dat kennelijk de historische beteke nis van het Franse bezoek had begrepen. President De Gaulle, die samen met bonds president Lübke in een open wagen had plaatsgenomen, verhief zich voortdurend om staande, en duidelijk aangenaam ver rast, de ovaties in ontvangst te nemen. LONDEN (AFP) Een Lond'ens hof van beroep heeft Colin Jordan, de leider van de Britse nationaal-socialistische be- weging, vrijgesproken, nadat hij in eer ste instantie tot twee maanden gevange nisstraf was veroordeeld. Het vonnis van de secretaris van Jordans beweging, John Tyndall, werd gewijzigd van zes weken gevangenisstraf in een boete van tien pondsterling (ruim honderd gulden). Het hof was van oordeel, dat de rede die Jordan onlangs op Trafalgar Square had gehouden, weliswaar sterk antise mitisch was maar toch nog niet een wets overtreding inhield. In eerste aanleg was geconcludeerd dat de rede wellicht had kunnen leiden tot een verstoren van de openbare orde. Jordan verklaarde dat hij met de woor den „Hitier had gelijk" niet had willen zeggen, dat Hitier terecht wreedheden had begaan. Hij gaf toe, dat hij voor Joden bepaalde uitdrukkingen had gebruikt, maar dergelijke uitlatingen, zo zei hij zijn ook gedaan op bijeenkomsten waar bij critiek wordt geoefend op het apart heidspolitiek in Zuid-Afrika. In deze ge vallen is de overheid niet tot vervolging overgegaan. De president van het hof motiveerde het vonnis met te zeggen, dat in Groot Brittannië de vrije meningsuiting bestaat op het gebied van politieke overtuigingen Binnenkort moeten Jordan, Tyndall en twee andere terechtstaan op beschuldiging van het oprichten van paramilitaire orga nisaties, hetgeen bij een wet (van 1936) verboden is. De veiligheidsmaatregelen waren over weldigend, Langs de gehele weg stonden op weinige meters afstand gewapende po- litie-agenten en soldaten en zelfs in de landerijen, honderd meter van de route verwijderd, zag men agenten met snel vuurgeweren. Helikopters cirkelden boven de kolonne. Het Rode Kruis had overal ziekenwagens opgesteld met geconserveerd bloed van de bloedgroep van De Gaulle. Er waren twintigduizend politiemannen en soldaten in een kring om Bonn samen getrokken. Deze veiligheidsmaatregelen maakten het bijna onmogelijk dat het pu bliek een nauwer contact met de Franse gast opnam. De burgemeesters van kleine plaatsen langs de route bleven teleurge- BONN De kringsecretaris van de West- duitse socialistische partij voor Bonn en omgeving Fritz Lompscher is gisteren sa men met zijn vrouw gearresteerd. Zij wor den ervan verdacht voor een niet met na me genoemd communistisch land te heb ben gespioneerd Lompscher. die uit Oost-Duitsland af komstig is en enige jaren geleden als vluchteling naar het westen kwam, heeft kans gezien zich tot regionaal secretaris van de S.P.D. op te werken. De socialis ten hebben Lompscher inmiddels als par tijlid geroyeerd. Welke omvang de spiona ge van Lompscher en zijn vrouw heeft aan genomen is volstrekt onbekend. steld met hun cadeaus en bloemen staan. Het hoogtepunt van de dag was het ban ket in kasteel Brühl dat door in rok ge stoken leden van de veiligheidsdiensten werd voorgeproefd. In de tuinen zwierven honderden bewakers en de 99 tafelgenoten moesten zich nog haasten ook, want na de maaltijd, waarvoor per gang twaalf minu ten was uitgetrokken, volgde een receptie met 2.600 gasten en een grote taptoe. Een militair muziekkorps van 82 man, bege leid door eenheden van leger, luchtmacht en vloot, die fakkels droegen, speelde een feestelijk programma, dat eindigde met een gebed en twee volksliederen. In de bondskanselarij Schalmburg aan de Rijn zijn De Gaulle en Adenauer van daag bijeengekomen voor een belangrijke bespreking over de economische en poli tieke toekomst van West-Europa. WARSCHAU (AP) De leider van de Britse Labour Partij, Hugh Gaitskell, heeft te kennen gegeven dat het Poolse Rapacki- plan -'-r een atoomvrije zone in centraal- Euro lat op de Geneefse ontwapenings- confeientie opnieuw besproken zal worden, Westerse steun verdient. Gaitskell zei dit tegen een journalist na een gesprek van 3f/2 uur met de Poolse leiders. Gomoelka en premier Cyrankie- wicz Gaitskell sprak ook met de Poolse minister van Buitenlandse Zaken, Adam Rapacki, die het plan om de twee Duits- landen, Polen en Tsjechoslowakijë atoom vrij te maken, heeft opgesteld. Advertentie Laat die jeugdige frisheid van uw huid niet verwelken! Verzorg uw huid met Vitamol,! de wereldberoemde vitamine-cosmetica. Dan houden (wetenschappelijk toegevoeg de) opbouwstoffen uw huidcellen jong dan blijft uw huid gezond, lévend. En een levende huid is móói. Vraag naar Vitamol vitamine voor uw huid BESLIST OVER UW SCHOONHEID Vitamol crèmes in tuben en potten: 4.25 - 5.90 (Van onze correspondent) BONN De Russische militairen in Berlijn hebben gisteren, na vele uren aar zelen, hun dagelijkse wachtaflossing aan het Russische monument in West-Berlijn niet meer via Checkpoint Charley aan de Friedrichstrasse in het westelijk stadsdeel gebracht, maar via de daartoe door de ge allieerden zondag aangewezen nieuwe grensovergang aan de Sandkrug-brug. Aan de wens, jSie de geallieerde stadscomman- danten zondag kenbaar hadden gemaakt is dus voldaan. Hoewel de drie pantserwagens met Rus sische soldaten gewoonlijk 's middags om één uur de Friedrichstrasse plachten te passeren, duurde het ditmaal tot zeven uur 's avonds voordat de wacht werd afge lost. Na een kort oponthoud bij de Britse controlepost begeleidden twee jeeps van de Britse militaire^ politie de Russische voertuigen naar het gedenkteken. Ook de afgeloste Russische wacht is dinsdag avond via Sandkrugbrücke naar OostBer- lijn teruggekeerd, wederom onder Britse escorte. Pas nu is bekend geworden dat de Westelijke commandanten de Russen zondag hebben meegedeeld dat deze wij ziging maandag van kracht zou worden. Om welke reden dit geheim gehouden werd, is nog niet bekend. Volgens een bericht van het Oostduitse persbureau A.D.N. heeft de generaal Ja- koebowski, opperbevelhebber van de Rus sische troepen in Oost-Duitsland, het hoofd van de Britse militaire missie in Potsdam laten weten dat hij geen bezwaar had te gen het voorstel van de opperbevelhebber (Van onze correspondent) BONN Een vluchteling uit Oost-Ber- lijn, die probeerde via een kerkhofmuur aan de Bernauerstrasse in West-Berlijn te komen, werd gisteren, toen hij reeds op de muur stond, door schoten van Vo po's getroffen. De man viel dodelijk ge wond van de muur op oostelijk gebied. Zijn pet, die twee kogelgaten had, bleef aan de westelijke zijde van de muur lig gen De geallieerde ziekenauto, die sinds de dpod van Peter Fechter aan de muur ge reed wordt gehouden om eventueel hulp te bieden, rukte uit. Hoewel de wagen bij zijn tocht geen belemmeringen onder vond, kon het peisoneel toch geen hulp meer bieden, aangezien de Oostduitsers de gedode vluchteling reeds hadden weg gebracht. Volgens een officiële telling zijn tot nu toe tenminste veertig mensen bij pogingen om Oost-Berlijn te ontvluchten om het leven gekomen. (Reuter/ D.P.A./AFP.) Het Oostduit se persbureau A.D.N. heeft een verkla ring van het Oostduitse Rode Kruis ge publiceerd, waarin wordt gezegd dat „de ernstige toestand in West-Berlijn en de daarmee verband houdende gebeurtenis sen aan de staatsgrens van de Duitse democratische republiek" onderwerp van besprekingen met het Internationale Ro de Kruis zijn geweest. De grensorganen van de D.D.R. zijn bij bepaalde gebeur tenissen vanuit West-Berlijn gehinderd bij het verlenen van medische hulp, al dus de verklaring. In West-Berlijn is een commissie in het leven geroepen die vraagstukken zal be studeren inzake de „liquidatie van de bij zonder onmenselijke gevolgen" die uit de instelling van de Berlijnse muur voortko men. Aan het hoofd van de commissie staat burgemeester Brandt van West-Ber lijn. In een door de commissie uitgege ven verklaring wordt gezegd, dat het be stuur van West-Berlijn alle maatregelen toejuicht, die de menselijke verhoudingen tussen de beide delen van Berlijn of tus sen West- en Oost-Duitsland beogen te verbeteren. In de buurt van Bad Hersfeld in de Westduitse deelstaat Hessen zijn dinsdag twee Oostduitse soldaten met medeneming van hun wapens over de grens naar West-Duitsland gevlucht. Drie jonge vluchtelingen zijn vannacht in een achttoner door twee prikkeldraad versperringen gereden. Zij klommen o-ver een derde versperring en onder vuur van de Oostduitse grenswachten wisten zij over een grenskanaal naar het Westen te zwem men. BERLIJN (AP) Het officiële Oostduit se persbureau heeft meegedeeld, dat in de maanden juli en augustus 3.100 mensen uit West-Duitsland in Oost-Duitsland om toe lating hebben verzocht. Hieronder zijn een groot aantal mensen die eerst uit de D.D.R. naar de Bonds republiek waren gevlucht, maar daarheen na enige tijd wilden terugkeren Een huis van vijf verdiepingen dat in de buurt van Cairo in aanbouw was, is gisteren ingestort. Het lot van zes tig van de negentig bouwvakkers die er werkten is nog onbekend. Vast staat dat er tien zijn omgekomen en negen tien zijn gered. De werklieden die onder tonnen beton en bakstenen wer den bedolven hebben allen verwondin gen opgenomen. Men vermoedt dat de fundering van het huizencomplex, dat bij de Nijl wordt gebouwd, is onder mijnd door het water van de rivier. (Telefoto) Ruim zestig arbeiders, die in dienst zijn van de NV Confab op Aruba, hebben het werk neergelegd. Genoemde NV is de hoofdaannemer bij de uitvoering van de werken ten behoeve van twee chemi sche fabrieken. The Antillian Chemical Company en The Aruba Chemical Industry die te Barcadera op Aruba zullen ver rijzen. Met de bouw van deze fabrieken is een bedrag van drieëntwintig miljoen dollar gemoeid. van het Britse Rijnleger, de route van de Russische wachtaflossing te veranderen. (AP) De Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk hebben een pro test ingediend tegen het feit dat Russische jagers Westelijke burgervliegtuigen heb ben „begeleid" tijdens vluchten in de luchtcorridors naar Berlijn. Het protest werd ingediend bij het centrum voor lucht vaartbeveiliging in Berlijn. Een woord voerder deelde mee dat gisteren drie vliegtuigen door Russische Mig's zijn be naderd. Het waren een toestel van Air France, een van de British European Airways en een van Pan American Airways. De woordvoerder wilde niet verklaren in wel ke corridors de incidenten waren voorge vallen of hoe dicht de jagers de lijntoe- stellen zijn genaderd. Evenmin wilde hij verklaren welke Russische reactie op het westelijke protest is gevolgd. De verkla ringen van de luchtvaartmaatschappijen verschillen aanzienlijk van de officiële ver klaring. Air France deelde mee dat haar bemanningen in het geheel geen M.I.G.'s hadden gezien. Een woordvoerder van P.A.A. zei dat een M.I.G. enkele' minu ten naast een DC-6B heeft gevlogen die van Hannover op weg was naar Berlijn. De M.I.G-piloot gaf geen tekens en over trad geen enkel voorschrift, aldus de woordvoerder. De Berlijnse directeur van de B.E.A. "verklaarde dat twee M.I.G.'s een Viscount waren gepasseerd op een afstand Van ongeveer 126 meter. De Vis count, afkomstig uit Keulen, vloog boven Oost-Berlijn, op weg naar het Westberlijn- se vliegveld Tempelhof. Voor het eerst in de geschiedenis is een minister van het nog niet eens onafhanke lijke Kenia uit Oost-Afrika voor een offi cieel oriëntatiebezoek in ons land aange komen Soms vergeet de mens enkele eeuwen lang een of andere uitvinding. Op een dag echter herontdekt hij haar en dan is hij verwonderd dat hij zolang zoiets handigs, zoiets nuttigs, zoiets heilzaams heeft kun nen vergeten. Zo gaat het met geneesmid delen; kruiden zijn miljoenen jaren lang toegepast als geneesmiddel. Vaak echter werden zij, in de ontwikkeling der farma cie, terzijde geschoven en allengs verge ten. Tot, op een dag, een laboratoriumge- leerde iets geheel nieuws uitvond en tege lijkertijd bemerkte dat zijn nieuwigheid al zo oud was als de aarde. In 1900 vond een heer in Chicago de ritssluiting uit en dat was een slimme en een mooie uitvinding; hj kocht er echter niets voor. Alleen een goochelaar zag er wat in en pas tientallen jaren later werd deze geniale uitvinding herontdekt en begon men met de produk- tie. De Indianen kookten van de bast van wilgen een drankje tegen de koppijn en andere narigheid. Zo verwierven deze roodhuiden het salicylzuur dat de basis is van ons pijnstillende tabletje. De blanken zagen het gedoe glimlachend aan, stookten als ze een kater hadden, ook een potje wilgennat en voelden zich na het gebruik wat beter, maar vergaten het verder. Tot, bepaald nog niet lang geleden, een heer de aspirine uitvond en er zo blij mee was als een kind. Het worteltje, waarop eeuwen lang brave Indiërs kauwden als zij zich kalm wilden houden, is nu hét middel dat patiënten met verhoogde bloeddruk op de been houdt. Ga zo maar voort. Ook wij hebben een herontdekking ge daan. Het vangen van vogels door het strooien van zout op hun staart. Het is een langvergeten methode. Men mag zich niet verwonderen dat de mensheid deze simpele wijze van vogels vangen heeft ver geten; bovenstaande voorbeelden tonen aan dat zoiets een doodgewone zaak is. Ja, het vangen van vogels door de dieren zout op de staart te strooien is het laatste in onze eigen jeugd toegepast. Wijzelf waren bij zulke vangsten aanwezig. Onze oom en va der hielden zich er vaak mee bezg. Zij hielden zich geheel stil. Wij zien het nog voor ons. Doodstil zaten zij: de jagerhoed jes met de veertjes opzij in het lint. Daar naderde reeds een vlucht vogels: ooie vaars, ibissen en flamingo's. Zij streken neer, de dieren. Het was een handigheid: een klein snufje op elke staart en daar stonden de fraaie vogels als verlamd; zij kwekten niet en kwikten niet. En dan gin gen zij in de zak. In de weitas, de knap zak, het jacht-net. Wj zien nog de moede loze blik der dieren; op zulk een manier gevangen te worden door enkele heren met een portadem en jagershoedjes op, met norfolkjasjes een en rijglaarzen tot aan de knie onder knickerbockers van de ruigste tweed, dat deed pijn. Gewoon enkele kilo's zout, keukenzout, en alles was in orde. Zopas hebben wij het zelf ook weer eens geprobeerd. We begonnen met de kippen van de buren; die waren met vakantie. We hadden ze zo. Later vingen wij enkele mussen. Nu zijn wij reeds zover dat een doodenkele merel al buit is geworden. De ooievaar volgt. Wij berichten u dat wel na der. Of liever: u leest er wel over in de. krant^.Het is namelijk -zo'n simpele, voor de hand liggende methode. Advertentie Schoterweg 35 - Tel. 5.58.99 - Haarlem J Schrikachtig. In een ziekenhuis in New Or leans (V.S.) ligt een man met zware verwondingen, nadat hij ten onrechte voor een inbreker was aangezien. Hij had de sleutel van zijn kamer ii» een toeristenkamp vergeten en klopte op de deur van een woning die hij voor die van de kampbeheerder aanzag. De be woner schoot hem neer, in de mening met een inbreker te doen te hebben. Vrije val. Tijdens een demonstratie vrije val op een luchtvaartshow in Californië, is een parachutist om het leven geko men en een ander gewond toen zij met elkaar in de lucht in botsing kwamen. Terwijl de één zijn valscherm opende stortte de ander, die zijn parachute nog ongeopend had, op hem neer. Gemaskerde mannen. Drie gemaskerde en met ijzeren staven gewapende bandien- ten hebben in het centrum van Londen een overval gepleegd op een wagen die geld van een bank vervoerde. Zij sloe gen de chauffeur en diens begeleider neer en gingen er vandoor met een be drag /an ongeveer 80.000 gulden. Advertentie Wjj zijn verheugd U te mogen uitnodigen in onze gemoderniseerde zaak, die door de recente verbouwing twee maal zo groot is geworden. Nu kunnen wij onze nieuwste sortering parfumeriën, cosmetische- en toiletartikelen zeer overzichtelijk laten zien, en niet te vergeten de smaakvolle byoux en de gloednieuwe collectie tassen. Het is nu mogelijk Uw tinten en kleuren te kiezen in daglicht! In een aparte salon achter in de zaak, geven schoonheids specialisten van wereldbekende merkarti kelen, U in de nabije toekomst leerzame demonstraties. Komt U Vrijdagmiddag 7 September na half drie even een kijkje nemen? U bent van harte welkom. Grote Houtstraat 92, telefoon 1 21 60 Naar de grote school. In New Orleans zijn bij de aanvang van het nieuwe school jaar voor het eerst negerkinderen op de rooms-katholieke scholen toegelaten. Er deden zich geen ongeregeldheden voor. Distel De Franse zanger en guitarist Sa- cha Distel, die verloofd is geweest met Brigitte Bardot, zal gaan trouwen met de Franse skikampioene Francine Bre- aud. Er is nog geen datum voor het hu welijk vastgesteld. Rusland doet niet mee. Rusland zal niet deelnemen aan de conferentie in New York die ten doel heeft een campagne te ontketenen ter bestrijding van de hon ger in de wereld. De Russen hebben niet gereageerd op de uitnodiging voor de conferentie, die is bijeengeroepen door leden van de V.N. en de FAO (de voed sel- en landbouworganisatie van de Ver. Naties). Men wil 100 miljoen dollar bij een zien te krijgen. Verwacht wordt, dat de V.S. de helft van dit bedrag voor hun rekening zullen nemen. Baron Treusch von Buttlar-Brandenfels. zeppelin-commandant tijdens de eerste wereldoorlog, is op 75-jarige leeftijd in Berchtesgarden overleden. Baron Treusch von Buttlar-Brandenfels heeft het bevel gevoerd over zes zeppelins. Splijtbaar. De Europese Commissie voor Atoomenergie „Euroatom" heeft een overeenkomst voor 20 jaar met Argenti nië getekend, voor uitwisseling van ge gevens met en hulp aan Argentinië bij het verkrijgen van splijtbaar materiaal, riaal. Ruimte-onderzoek. De Amerikaanse vice- president Lyndon Johnson is in Rome aangekomen voor een bezoek van vier dagen. Hij zal met Italiaanse autoritei ten besprekingen voeren over gezamen lijke ruimteonderzoekingen. Gaskamer. De 30-jarige Amerikaan Law rence Garner is gisteren wegens dub bele moord in de gaskamer van de staatsgevangenis in San Quentin geëxe cuteerd. Garner vermoordde op 6 sep tember 1959 een ontsnapte gevangene en een vrouw met wie deze die dag in het huwelijk zou treden. Gamer zou bij dit huwelijk getuige zijn. Voordat hij ge arresteerd werd, trouwde Gamer in Me xico met de 24-jarige Sandra Grounds, die nadien wegens moord veroordeeld werd tot levenslange gevangenisstraf. Socialistische republiek. In de nieuwe grondwet wordt de officiële naam van Joegoslavië gewijzigd van „Federale Volksrepubliek Joegoslavië" in „Federa le Socialistische Republiek Joegosla vië". i

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3