LANGS SLUIZEN EN HAVENS De vloot van rederij Wiron 10 10% KORTING Perée Jubileumviering Groen van Prinstererschool in IJmuiden IJmuiden-Oost krijgt een nieuw jongerencentrum Haarlemse Politierechter 10 september ,a.s. Districtspijperdag in IJmuiden Zware slagzij en aanvaring IJmondverenigingen vandaag en morgen Opdrachten voor L. Smit Co's Int. Sleepdienst Havenberichten Hoe de duiven vlogen llmiUmï WISKER 4 JAAR k Gasgeisers en Gasfornuizen WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1962 15 xrrnrnnrw t J' Maatkonfektie JOH. MEIJER Zoon Aanvaring „Cito" en „Jim M" voor scheepvaartraad Wasmachines - Centrifuges Bromfietsrijder na aanrijding overleden Dertig jaar EHBO in Heemskerk t/m Nog slechts 5 dagen kunt u hiervan profiteren SPECIAALZAAK CORSETTERIE - LINGERIE TRICOTAGES - KOUSEN Plein 1945 Tel. 7541 Val van drie meter STOFZUIGERS LOENDERSLOOT TOT DE GROOTSTE IJmuidense rederijen behoort de Visserij Maatschap pij Wiron. Zij staat met zeven schepen gelijk met de Rederij Pronk, welke maat schappijen worden overtroffen door de Rederij Klaas junior, die in het bezit is van acht kotters. De Rederij Wiron is eigenlijk gevestigd in Hippolytushoef op Wieringen, maar bijna 25 jaar zijn de schepen thuis in IJmuiden. Het begon in het jaar 1938 met de kotter Wiron HD 247, die nieuw in de vaart werd ge bracht na te zijn gebouwd bij de n.v. Scheepsbouwwerf De Dageraad te Wou- brugge. Deze kotter heeft een inhoud van 69 reg. ton bruto en is uitgerust met een 150 pk Industrie-dieselmotor. Kort daarna werd het vaartuig te IJmui den ingeschreven als Wiron IJM 210 en in 1939 kwam de Wiron II IJM 124 er bij, die eveneens bij de werf in Woubrugge gereed kwam. De eerste schippers waren kort voor de oorlog Kees Gouda en Okke Wezelman en beide schepen waren in die tijd de modern ste van de kottervloot. Van dit type kwa men toen onder andere De Verwachting HD 37, de Texelstroom TX 4 en de Arie Geertje TX 51 in bedrijf. Helaas konden de eigenaren er niet lang van profiteren, want de bezetter toonde bestaande kotter ging naar Katwijk en heet momenteel Nico KW 96. Het schip op de foto is de Wiron I IJM 210 welke in 1958 is gebouwd bij de Scheepsbouwwerf De Industrie te Alphen aan de Rijn. Op 15 juni 1958 werd dit vaar tuig te water gelaten en op 17 november 1958 vertrok het voor de eerste reis van IJmuiden uit ter visserij. Deze Wiron I meet 103 reg. ton bruto en is uitgerust met een 275 pk Industrie-dieselmotor. Gedurende de laatste jaren zijn respec tievelijk de Wiron VI IJM 207, Wiron VII IJM 206 en Wiron VIII IJM 205 nieuw in de vaart gebracht. De laatste nieuwe is de Wiron III IJM 221 die pas in bedrijf is. Intussen is de Wiron IV IJM 209 enkele maanden geleden van de Wiron-vloot af gevoerd. Na twaalf' jaren trouwe dienst bij de Rederij Wiron werd dit vaartuig aangekocht door schipper-eigenaar P. Plug in IJmuiden en het kreeg de naam Nooit Gedacht IJM 239. Arie van der Veer De „Wiron I" IJm. 210 van de Rederij Wiron, gevestigd in Hippolytushoef. S VVV." y vvvvw vvn v .v direct al interesse voor deze nieuwe, goed onderhouden kotters. Van kleiner formaat was de Wiron III IJM 221, die in 1940, aanvankelijk als HD 71 maar later als IJM 221, in bedrijf is gekomen. Deze kotter meet 43 reg. ton bruto en was in 1928 in Harlingen ge bouwd. Gedurende de oorlogsjaren nam het vaartuig vrij regelmatig deel aan de snurrevaadvisserij van IJmuiden uit en is nog enige tijd verhuurd geweest aan de Rederij Parlevliet in IJmuiden. De Wiron III werd na de oorlog ver vangen door een motortrawllogger. Dit schip, de vroegere Vertrouwen KW 112 was in 1940 aangekocht door de Zeevisserij Mij De Hoop, doch werd kort daarna ge vorderd en voer jaren achtereen voor de Kriegsmarine. Toen dit schip na de be vrijding weer in IJmuiden terugkeerde, had de Mij De Hoop er geen interesse meer voor en zodoende werd de logger verkocht en de Rederij Wiron werd de nieuwe eige naar. Uitgerust met een 300 pk Industrie- motor heeft het vaartuig jaren achtereen als Wiron III IJM 221 de visserij uitge oefend en in augustus van het vorige jaar vond het nieuwe emplooi in Scheveningen, van waar het nu als Cornelis SCH 243 aan de visserij deelneemt. In 1950 kwam de nieuwe Wiron IV IJM 209 in bedrijf en toen brak het moment aan om de pioniers te vervangen. De Wiron IJM 210 werd verkocht, kreeg de naam Sylvia IJM 216 en voer enige tijd vanuit Scheveningen. Later is het de Arendje KW 98 geworden en sinds juni van het vorige jaar kennen we het vaartuig als Nora IJM 51. De eerste Wiron II IJM 214 werd in 1952 de Willem HD 24 en sedert januari 1954 voert het vaartuig de naam Jacoba II UK 81. De nieuwe Wiron II IJM 211 werd in 1955 aan de vloot toegevoegd, een klein model motortrawler van 200 ton. In 1958 werd de tweede Wiron I IJM 210 door een nieuw vaartuig vervangen. De Advertentie V V *,u - V V. V •- *;v. Orig. Engelse en jtaliaanse stoffen, lyloderne dessiris. Voor elk figuur elk gewenst model .vanaf 230.- Dësgewensf'coupeursbezoek - aan.huis. Maatkleemiakers KENNEMERIAAN 36 'TELEF. 4453 De organisatie van de jaarlijkse dis trictspijperdag van het district Amster dam van de christelijke tamboer- en pij perkorpsen, is voor dit jaar toevertrouwd aan de christelijke gymnastiekvereniging „IJmuiden". De datum hiervan werd in middels vastgesteld op zaterdag 22 sep tember, waarbij tevens voor een aantrek kelijk programma is gezorgd. Het aantal deelnemers bedraagt ongeveer vijfhon derd; allen leden van tien korpsen uit Am sterdam, Bussum, Haarlem, Hilversum, IJmuiden en Zaandam. Deze korpsen vertrekken des middags om drie uur van diverse startplaatsen voor de stertocht, waarbij de aankomst op het Marktplein is bepaald op half vier. Hier zal worden opgetreden door de korpsen „Jong Beatrix" en „Prinses Margriet". Daarna volgt een gezamenlijke mars naar het Stationsplein met voor de deelnemers een bustocht naar het strand, voor de pier en strandwandeling. Per bus wordt ook de tocht naar het Patronaatsgebouw aan de Willemsbeek- weg ondernomen, waar de maaltijd zal worden gebruikt. Onderwijl wordt nog een zaalprogramma uitgevoerd. Om acht uur stellen de korpsen zich weer op voor een mars naar het Markt plein, waar een kwartier later een grote taptoe zal worden uitgevoerd. Deze taptoe bestaat uit zeventien onderdelen, zoals di verse marsen, koralen en doedelzakmu- ziek. Het geheel wordt met het „Wilhel mus" besloten. sv^ vw V WW, yv^vw.sv v f-'-: V r ,.;,y Advertentie De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam heeft de kapitein van de Neder landse kustvaarder „Cito" als betrokkene gehoord in verband met de aanvaring van zijn schip met de Britse coaster „Jim M" op 10 augustus 1961 op de Nieuwe Water weg. De uit Dordrecht onder loodsaan- wijzing zeevarende „Cito" was, komende uit de Oude Maas. ter hoogte van het Kruiteiland met de Britse coaster, die de Nieuwe Waterweg opvoer, in aanvaring gekomen en daarbij door het bakboordan ker van de „Jim M" ernstig beschadigd. De Brit had bijna geen schade. De inspecteur-generaal voor de scheep vaart, C. Moolenburgh, sprak van „een samenloop van ongelukkige omstandighe den". Er waren volgens hem ook aan boord van de „Jim M" nogal tekortkomin gen in de navigatie geweest en er had een verkeerde hantering van de reglementen plaats gehad. Er was echter zijns inziens geen enkele reden om aan de raad eni gerlei correctiemaatregel ten aanzien van de kapitein van de „Cito" voor te stellen. raad zal later schriftelijk uitspraak doen. HAVENVERKEER AMSTERDAM. In de week van 26 augustus tot en met 1 september zijn in de hoofdstedelijke haven aangekomen 145 schepen (416.949 brt) en vertrokken 150 schepen (481.668 brt). Raad voor de Scheepvaart Op 6 januari kreeg het motorschip „Cor nelia B II", dat met een lading zilver zand op weg was van Rotterdam naar Varberg' (Zweden) tijdens stormweer, on geveer acht mijl benoorden Hoek van Hol land, zware slagzij. De kapitein Vond de toestand gevaarlijk en gaf opdracht de stuurboordreddingboot klaar te maken. Dit mislukte. Twee helikopters van de vlieg basis Valkenburg haalden acht opvaren den van boord. De kapitein, de eerste en tweede stuurman en de eerste machinist bleven aan boord. Zonder een loods te ne men liep de ,;Cornelia B li" daarna Hoek van Holland binnen Op een zitting van de raad voor de scheepvaart die 14 augustus werd gehou den bleek dat de maatregelen die men had genomen tegen het overgaan van de lading niet afdoende waren. Droog zilver zand is gevaarlijk en gedraagt zich als graan. Ofschoon er wel schotten in de lading waren geplaatst konden deze de krach ten, die het schuivende zand onder ongun stige weersomstandigheden veroorzaakte, niet opvangen. Het stuurbordschot be zweek dan ook. De kapitein van de „Cornelia" was niet aanwezig toen de schotten werden ge plaatst. Hij had zijn eerste stuurman op dracht gegeven controle uit te oefenen. De raad kwam tot de conclusie dat de stuur man niet over voldoende kennis beschikte om te beoordelen of de schotten sterk ge noeg zouden zijn en sprak verder zijn waardering uit over het optreden van de kapitein en zijn 3 officieren die het schip onder moeilijke en gevaarlijke omstandig heden binnenbrachten. De raad sprak de kapitein en stuurman vrij van schuld aan het scheefvallen van hun schip. De „Stad Rotterdam" was op 25 sep tember 1961 op weg van Barcelona naar Rotterdam. Toen het schip de Nieuwe Wa terweg opvoer kwam het tijdens een dichte mist in aanvaring met het, eveneens de Waterweg opvarende, Spaanse stoomschip Santo Domingo". De verwarring ontstond toen een sleepboot de rivier wilde over steken. De binnenkomende vaartuigen moesten plotseling vaart minderen. De loods van de .Santo Domingo' kreeg van de radarpost op de wal een waarschuwing maar verklaarde op de, op 14 augustus gehouden, zitting van de raad van de scheepvaart dat hij deze waarschuwing niet had gehoord. De „Santo Domingo" raakte met de stuurboordzijde van de boeg de bakboord zij van de „Stad Rotterdam". Er ont stond grote schade. Bij het verder ma noeuvreren zou de „Stad Rotterdam" de Santo Domingo" naar stuurboord heb ben gedrukt waardoor het laatstgenoem de schip ir de buurt van de veerstei- ger van Roosenburg aan de grond liep. Met de hulp van sleepboten werd het schip vlot gesleept. Uit het verslag van de behan deling van de zaak door de raad van de scheepvaart bleek niet wie uiteinde lijk de schuldige zou zijn van de aan varing. Wèl ligt het zwaartepunt van de aanvaring bij de „Santo Domingo". Het schip bleef, ondanks de mist, te hard doorweven. Verder zijn berichten van de radarpost onvoldoende beluisterd. De onvervarenheid van de loods speelde in deze kwestie ook een belangrijke rol maar walradar blijft een hulpmiddel dat de kapitein niet ontheft van de verantwoor delijkheid voor de te nemen maatregelen Hij moet van de loods verlangen dat deze hem inlicht. Dit zou vóór de aan varing op de Nieuwe Waterweg niet zijn gebeurd. RIJKSPOSTSPAARBANK. In de maand augustus werd bij de Rijks^ postspaarbank in IJmuiden en ressort in gelegd ƒ452.126,65 en uitbetaald (343.729,58 Advertentie ALLE C-OEDE MERKEN Centrifuge reeds voor149.— met el. rem 179.— 100 service en garantie. Betaling ook in overleg. Marktplein - Tel. 4262 n'fiv TfJeiiSTrb I Zondagmorgen is een 27 jaar oude brom fietsrijder uit Velsen-Noord, bij Halfweg aangereden, waarbij hij zodanig werd ge wond, dat overbrengen naar het St. Elisa- bethsgasthuis in Haarlem noodzakelijk was Hier is hij maandagmiddag aan zijn ver wondingen bezweken. De overledene was werkzaam bij de Hoogovens en onder meer lid van de Hoogoven Harmonie. De teraar debestelling geschiedt vrijdagmiddag om twee uur, op de algemene begraafplaats Duinrust". Ter gelegenheid van haar dertig jarig bestaan organiseert de Heemskerkse E.H.B.O.-vereniging „P.I.M." een feest avond op maandag 24 september. Mede werking verleent de muziek-, zang- en toneelvereniging „Musicorda" uit Haarlem. Op dinsdag 18 september gaat de nieuwe cursus in ehbo beginnen onder leiding van dokter Kloppert (docent) en de heer Wes ter (instructeur). WOENSDAG 5 SEPTEMBER Openbare leeszaal, Plein 1945, IJmuiden- oost: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-noord 14 tot 17 uur (jeugd). R.K. leeszaal, Willemsbeekweg no. 96 IJmuiden-oost: 14.30 tot 17.30 u. (ook voor volwassenen); Jozefhuis. Velsen-noord: 14 tot 17 uur. DONDERDAG 6 SEPTEMBER Openbare leeszaal, Plein 1945: 10 tot 12.30 uur: filiaal Velsen-noord: 10 tot 12 u. R.K. leeszaal, Willemsbeekweg no. 96 donderdag gesloten. Raadhuis, Velsen, 9.30 tot 12 u.: Spreek uur wethouder van openbare werken; 10 tot 12 uur: Spreekuur wethouder van sociale zaken (geen woningtoewijzing). L. Smit Co's Internationale Sleep dienst heeft met de Norcape Shipping Co. (Bermuda) Ltd. te Bermuda gecon tracteerd voor het slepen van de tan ker „Naess Spirit" van Rio de Janeiro naar Kaapstad. De „Naess Spirit", die 41.327 b.r.t. meet, ligt sinds 19 augustus j.l. met schroef- en roerschade te Rio de Janeiro. Gezien de diepgang van het schip is het niet mogelijk de tanker ter plaatse te dokken en eigenaren hebben daarom be sloten de reparaties in Kaapstad te doen uitvoeren. Enkele sleepdiensten in binnen- en bui tenland werden voor het uitvoeren van het transport benaderd. Het feit, dat L. Smit Co's Internationale Sleepdienst voor het slepen van de tanker twee krach tige sleepboten vrij kan maken, was een van de redenen van eigenaren en asssu- radeuren de Rotterdamse sleepdienst de opdracht te verstrekken. De 3267 mijl lange sleepreis zal wor den uitgevoerd door de sleepboten „Ierse Zee" (4200 P.K.) en „Tasman Zee" (1650 P.K.), die respectievelijk onder commando staan van de kapiteins C. J. Broek en C. J. Kalkman. Eerstgenoem de is tevens transportcommandant. De sleepboten zullen omstreeks 10 septem ber a.s. te Rio de Janeiro arriveren. De „Naess Spirit" is in ballast en heeft haar eigen bemanning aan boord. Vandaag is de sleepboot „Thames" van L. Smit Co's Internationale Sleepdienst en de sleepboot .Svitzer" van Em. Z. Svitzer's Bjergnings Enterprise te Kopen hagen in Aden gearriveerd met de Li beriaanse tanker „Harmony". Dit schip, dat op weg was van Malta naar de Per zische Golf, kreeg op 25 augustus ten noorden van de Kuria Muria Eilanden in de Arabische Zee met machineschade te kampen en vroeg sleepboothulp. De sleepboot „Thames" werd voor de hulpverlening aangenomen op basis van Lloyd's Open Form, terwijl de Deense sleepboot werkt onder Smit's contract. De „Harmony" meet 19.959 bruto regis- tertonnen en i s eigendom van de Grand Bassa Tankers Inc. te Monrovia. Advertentie KENNEMERLAAN 9 TEL 5271 ERKEND GAS- EN WATERFITTER Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Beninkust van Antwerpen; Liselotte, Archangel; Peregrine, Londen; Startpoint, Colchester; Herroe, Kotka; Santa Irene, Marmugoa, erts voor IJmuiden; San Nicola, Tuapse; Vechtborg, Alholmen; Atland, Lulea; Mitra, Rotterdam; Belos, Norköping; Francisville, Pernis; Democraat, Londen; Vitus Bering, Bandholmen; Progress, Dubrovnik; Kambodia, Rotterdam; Batjan, Antwerpen; Fal- stria, Rotterdam; Maluca, Hamina, bijlegger IJ muiden; Ivoorkust, Rotterdam; Grampian Coast, Londen; Brage Abidjan; Oostkerk, Rotterdam; Kate Oltmann. Hamburg; Switserland, Pepel, erts voor IJmuiden. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Fivelborg van Rotterdam, ledig voor IJmuiden; Maray Firth 4, Ipswich; Tank Earl, Le Havre; Lea, Rotter dam, ledig voor IJmuiden. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Basse Indre naar Bases Indre, walsmateriaal van IJmuiden; Margrit Gorthon, Lulea, ledig van IJmuiden; Zaanstroom, Dagenham; Sirus, Newhaven, kunst mest van IJmuiden; Graal Mureitz, Rostock, walsmateriaal van IJmuiden; Heluan, Haugdula- na, ledig van IJmuiden; Kreon, Hull; Harrogate, Goole; River Afton, Pepel, ledig van IJmuiden; Friendship, Londen; Herm. Hamburg; Cairo, Hamburg; Syrte, Hamburg; Texelstroom. Huil; Maguda, Gent; Tuskar, Rotterdam; Fjorden, Rotterdam; Suffolk Coast, Londen; Gerd, Lon den; Kaap Falga, Delfzijl; Julia Mary, Londen; Hinde, Londen; Heriot, Leith; Gilsland, Rotter dam; Servaaskerk, Rotterdam: Tan den; Aerdenhout, Ahus; R. E. Fritsen, Emden, ledig van IJmuiden; Eemstroom, Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Maluca naar Casablanca, bijlegger IJmuiden; Blumen- thal, Hamburg, walsmateriaal van IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). In de stijlvol met bloemen versierde en tot de laatste plaats bezette Petrakerk in IJmuiden hebben dinsdagavond de oud leerlingen, schoolbestuursleden, leden van de gereformeerde gemeente en belangstel lenden het 50-jarig bestaan van de Groen van Prinstererschool gevierd. Het is een avond geworden die velen zich nog lan ge tijd-zullen herinneren. Nadat de voorzitter de bijeenskomt had geopend werd er een gedeelte uit de bijbel gelezen, daarna volgde een gebed en zong mejuffrouw Janny Kramer een aria van Handel. Toen was het woord aan het voormalig hoofd van de Marnixschool, de heer D. Visser, die in een geestige toespraak in vo gelvlucht de geschiedenis van het onder wijs op gereformeerde grondslag in de ge meente Velsen behandelde. De behoefte om een christelijke school te stichten be stond al in 1865 bij de polderwerkers, die toendertijd het Noordzeekanaal groeven. Het was de Amsterdammer Pieter Ver meulen die de eerste school opende. Dat het christelijke onderwijs zich in de loop der jaren in Velsen zo heeft uitgebreid is in de eerste plaats te danken geweest aan Onopvallend voor de buitenwereld wordt In de kloostertuin van de paters Capucij- ners aan de Willemsbeekweg in IJmuiden- Oost gewerkt aan de bouw van een jon gerencentrum. Het zal zaterdagmiddag, 15 september, om twee uur officieel worden geopend. Onder leiding van pater Barna bas slaagden arbeiders en vrijwilligers er in een aantrekkelijk gebouw te plaatsen dat in de toekomst het gesprekscentrum zal zijn voor jongens en meisjes tussen 17 en 25 jaar, leden van de katholieke ar beiders jeugd en de vrouwelijke katholie ke arbeiders jeugd in IJmuiden-Oost. In het uit dubbelwandige, uit geïsoleer de spaanplaten opgetrokken, gebouw komt „Een wonderlijke liefdesuiting" vond de Haarlemse politierechter, toen maan dag voor hem een 51-jarige betonvlechter uit Beverwijk was verschenen, aan wie tenlaste was gelegd, dat hij een vrouw, met wie hij samenwoonde, in een drift bui had geslagen. „Ik was kwaad gewor den", vertelde de betonvlechter, „omdat ik een paar minder plezierige woorden naar het hoofd geslingerd had gekregen". De officier eiste een boete van 75,-. De politierechter, veroordeelde de betonvlech ter tot 50,- (subs, tien dagen), nadat verdachte had opgemerkt, dat hij nu in ondertrouw was en hard aan het sparen was. Conform de eis werd een 37-jarige huis vrouw uit Haarlemmerliede tot 75,- boe te en twee weken hechtenis voorwaarde lijk veroordeeld, omdat zij in juni van dit jaar in een groot levensmiddelenbe- dfijf artikelen had gestolen. „Waarom deed u dat?" vroeg ue politierechter. „Ik begrijp het zelf niet, edelachtbare, ik denk er nog elke dag over na", antwoordde de vrouw, die ook al in 1946 wegens winkeldiefstal was veroordeeld. Een 39-jarige machinist uit Rotterdam, die naar zijn zeggen nooit in café's komt en nooit drinkt, stond terecht, omdat hij onder invloed in Haarlem had gereden. „Tijdens die excursie werden blijkbaar alcoholhoudende dranken geschonken Toen ik op m'n scooter stapte, moet ik onder invloed zijn geweest", verklaarde de man. De officier eiste veertien dagen gevangenisstraf en ontzegging van de rij bevoegdheid voor één jaar. De politierech ter veroordeelde de machinist tot een boete van 100,- (subs tien dagen), een voorwaardelijke gevangenisstraf van één maand alsmede ontzegging van de rijbe voegdheid voor zes maanden. een grote zaal waar lezingen en andere bijeenkomsten kunnen worden gehouden. Verder zijn er een vergaderruimte, een biljartzaal, een keuken en toiletten. De ruimte wordt verwarmd door twee olieka chels. De wanden zijn in lichte, moderne pasteltinten geschilderd. Het is de bedoeling dat de leden van de KAJ en VKAJ het gebouw van de finau ciële commissie der parochie huren. Door de vrijwillige medewerking van de jeugdle den en hun ouders zijn de bouwkosten zo laag mogelijk gehouden. Vooral op de vrije zaterdagen is er heel wat werk verzet. De achtste september zullen de werk zaamheden geëindigd moeten zijn want een dag later wordt het publiek in de ge legenheid gesteld het gebouw te bezichti gen. Op zaterdag 15 september tenslotte volgt dan de officiële opening. De naam van deze „levensschool" zoals pater Barna bas de nieuwe aanwinst betitelde, is nog niet bekend maar gezien de namen van de bestaande clubhuizen „De Spil" en „Het Anker" zal het er wel een worden die op de zee of de zeevaart betrekking heeft. Dinsdag overkwam de 25-jarige heer J. F. uit Waardenburg, in dienst van de fa. Schilderwerken „Velsen", in de nabijheid van de Hoge Druk Centrale van de Ko ninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, een on geval. De heer F. verrichtte werkzaamhe den op 'n bovengronds lopende gasleiding. Plotseling verloor hij het evenwicht, viel en kwam op een andere, ongeveer drie meter lager gelegen leiding terecht. Zijn verwondingen waren van dien aard, dat hij naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk moest worden vervoerd. de opofferingsgezindheid van de leden der gereformeerde gemeente die, zoals uit de geschiedenis van de school blijkt, kosten noch moeite hebben gespaard om deze uit breiding te verwezenlijken. Na de toespraak van de heer Visser deelde de heer L. Blijdorp aan zijn vader, de heer G. Blijdorp mee, dat laatstge noemde was benoemd tot erelid van liet schoolbestuur. Hij overhandigde hem een oorkonde. ,lri „Een kind onthoudt de sfeer waarin iets is gezegd, de spankracht waarmee iets is verteld". Met deze woorden begon ds. G. Toornvliet uit Bloemendaal, oud-leerling van de Groen van Prinstererschool, zijn feestrede. „Ik wil een goed woord doen voor de christelijke school in het algemeen omdat er veel mensen zijn die het uitge sproken christelijk onderwijs niet meer wil len accepteren." De heer Toornvliet legde nog eens de nadruk op de betekenis van de school als verlengstuk van het gezin. „We zijn rijk geworden; een gevecht voor de school behoeft niet meer te worden ge leverd. Ik roep U op voor een hernieuwde overgave bij de strijd voor het christelijk onderwijs", aldus de heer Toornvliet. Na afloop van de bijeenkomst begaven de aanwezigen zich naar de Petrazaal waar gelegenheid bestond het huidige schoolbestuur met het jubileum geluk te wensen. Zeer velen, onder wie de hervorm de dominees J. van den Berg, G. Assies en Diepersloot maakten van deze gelegen heid gebruik, brachten hun gelukwensen aan het bestuur over. Omdat elders in de stad een raadsvergadering werd gehouden, konden de gemeenteraadsleden van Velsen niet op de receptie aanwezig zijn. Zij stel den het bestuur hiervan voortijdig in ken nis. Bovendien kon men in een nevenzaal een door de heren D. Visser en Tj. Koopman samengestelde tentoonstelling bezoeken waar portretten, enkele archiefstukken en curiosa, betrekking hebbende op de scho len van de vereniging waren geëxposeerd. Voor deze tentoonstelling bestond, vooral bij de oud-leerlingen van de Groen van Prinstererschool, grote belangstelling. Advertentie Excelsior, Holland Electro, Ruton, AEG. Electrolux, Philips, Erres, Betaling eventueel te regelen. Voor t00 'It service: Lange Nieuwstraat 433 - 435 Het Atoom Van de postduivenhoudersver. Het Atoom te Velsen-Noord namen 129 duiven deel aan een wedvlucht van Vilvoorde (België) at (173 km.). Gelost tijdens noordoosten wind om 8 uur. Eerste duif van J. Asjes om 10.22.07 uur, laatste prijs- duif 10.36.23 uur, Met de lichte tegenwind uit het noordoosten en vooral ook de broeierige zomer- temperatuur, konden de vogels een gemiddelde uursnelheid van rond 74 kilometer niet over schrijden. Vorige week was het gemiddelde on geveer 88 kilometer. De prijswinnaars waren alle binnen het kwartier op de hokken. De meest „ongelukkige vlieger" was de heer H. Winkel met één prijzenduif van de 20 meegegeven vo gels. Voor L. Veldt lag het met vijf van de ze ventien veel beter. De heer Martinius kwam met vier van de negen duiven uit de bus, terwijl de winnaar Asjes het in de laatste vluchten goed blijkt te doen met zijn dieren. Uitslag: J. Asjes 1 9 19; D. van der Linde 2; L. Veldt 3 6 14 21 23; Ph. F. Martinius 4 18 25 26; A. Duineveld 5 8; W. Schouten 7 16 22; K. Timmer 10; A. F. de Roos 11; D. Stapper 12: A. Koens 13; H. winkel 15; P. van der Wiele 17; J. Stijnman 20; A. de Bot jr. 24 „Telstar". In Zalk is door de op sporingsdienst der P.T.T. in samenwerking met de rijkspolitie te IJsselmuiden een clandestiene zender in beslag genomen, die onder de naam „Telstar" werkte.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5