Raadsleden in Velsen, Beverwijk en Heemskerk geïnstalleerd Wethouder J. van Leeuwen Tévé-fauteuil 105.- kompleet bankstel 375.- N.S.-wegwerker omgekomen In de visual en op zee WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1962 1 OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Velsen Commissies Beverwijk Installatie Nieuwe wethouders in Haarlem, Heemstede en Bloemendaal Heemskerk Bibliothecaris Koninklijke Bibliotheek gaat heen 'n Heerlijke Laag model 89.- en als Dat vindt u alleen bij .Sterk" in meubelen MARKTPLEIN Kort IJmondnieuws IJmuidense vishandelaar beboet wegens overtreding invoerwet Dr. H. de Waard overleden Gisteravond zijn de leden van de gemeenteraden van Velsen, Beverwijk en Heemskerk geïnstalleerd. Bij de benoeming van wethoudrs was men alleen in Beverwijk het niet geheel en al eens met de voordracht, die volgens de heer De Ruiter (Prot. Chr.) niet in de juiste verhouding zou staan tot de huidige samen stelling van de Beverwijkse gemeenteraad. Zittend van links naar rechts: wet houder H. de Boer, burgemeester mr. J. C. Bührmann, secretaris J. Veenstra en wethouder R. Verbeek; staande van links naar rechts de wethouders J. van r Leeuwen en A. de Jong. Advertentie KONINGSPLEIN 1« TELEFOON 4886 Wat Velsen betreft, is het waarschijnlijk de laatste keer geweest dat de leden van zijn gemeenteraad werden geïnstalleerd in het oude raadhuis. Zoals men weet, zal binnenkort worden begonnen met de bouw van het nieuwe raadhuis aan het Plein 1945 in IJmuiden. De benoeming van de vier wethouders verliep vlot: er was zoals wij al eerder meldden, hieromtrent een akkoord bereikt tussen de fracties. Aldus werden tot wet houder benoemd de heren H. de Boer (P.v.d.A.), R. Verbeek (P.v.d.A.), A. de Jong (AR.) en J. van Leeuwen (K.V.P.). De eer ste drie heren waren reeds wethouder in de oude raad; voor de heer C. P. J. Maas (K.V.P.), die wethouder was in de vorige raad, is in de plaats gekomen de heer Van Leeuwen. De gemeenteraad van Velsen is overigens als volgt samengesteld: K.V.P.: de heren Th. C. Witte, J. B. Rob ben, J. A. Andriesma, J. Nuijens (fractie voorzitter), mr. G. J. van Roozendaal, A. P. Derriks, W. N. Koopman. Pr. Chr Gr.: de heren J. Visser en H. J. Lips (beiden A.R.) en de heren J. G. Kolk man, D. Tanis en K. Tijssen (C.H.U.); de heer Kolkman treedt op als fractie-voor- zitter. V.V.D.: mr. F. R. W. D. van Hattem (fractievoorzitter), ir. N. van der Kolk en de heer A. J. Schotman. C.P.N.: de heer T. Kruisman. P.S.P.: mevrouw A. S. HoekstraFeen- stra en de heer J. Groen. P. v. d. A.: de heren L. Munnikes, C. Ockeloen en J. de Groot, mevrouw A. SchaarSanders, drs. M. Roessingh, de heren J. van Os van den Abeelen (fractie voorzitter), K. H. Marks, mevrouw Knigge en de heren W. D. Wiljouw, A. M. Dissel- köter en J. W. Meijer. De heer J. de Groot treedt op als nestor van de raad. De raad van Velsen ging akkoord met het voorstel van B. en W. om over te gaan tot de onteigening van gronden en op stallen in Santpoort-noord en met het ver strekken van een geldlening aan een ge meente-ambtenaar bij de aankoop van een woning. De verschillende commissies van bij stand zijn als volgt samengesteld: Openbare Werken: J. Groen, J. de Groot, W. N. Koopman, J. van Os van den Abee len, mr. G. J. van Roozendaal, A. J. Schot man en K. Tijssen. Financiën: A. P. Derriks, A. M. Dissel- köter, J. Nuijens, J. van Os v. d. Abeelen, ir. N. v. d. Kolk, T. Kruisman en K. Tijssen. Gas en Water: W. N. Koopman, T. Kruis man, K. H. Marks, J. W. Meijer, A. J. Schotman, J. Visser en Th. C. Witte. Onderwijs en Culturele zaken: A. P. Derriks, mr. F. W. D. C. A. van Hattum, mevrouw A. S. H. HoekVeenstra, H. J. Lips, drs. M. Roessingh, mevrouw A. SchaarSanders en Th. C. Witte. Economische zaken: J. A. Andriesma, mr. F. W. D. C. A. van Hattum, mevrouw A. S. H. Hoek—Feenstra, J. G. Kolkman, T. Kruisman, H. J. Lips, K. H. Marks, J. van Os van den Abeelen en mr. G. J. van Roozendaal. Sociale aangelegenheden: J. A. Andries ma, mevrouw G. Knigge, C. Ockeloen, A. J. Schotman en D. Tanis. Parken en plantsoenen: J. Groen, J. G. Kolkman, W. N. Koopman, L. Munnikes en drs. M. Roessingh. Volkshuisvesting: J. Groen, mr. F. W. D. C. A. van Hattum, J. B. Robben, mevrouw A. Schaar—Sanders, J. Visser en W. D. Wiljouw. Volksgezondheid: mevrouw A. S. H. Hoek—Feenstra, J. W. Meijer, mevrouw G. Knigge, J. B. Robben en D. Tanis. Voorbereiding plaatselijke strafwet geving: mr. F. W. D. C. A. v. Hattum, H. J. Lips, J. W. Meijer. L. Munnikes en Th. C. Witte. Vergunningsrecht drankwet: J. de Groot, J. B. Robben en D. Tanis. Georganiseerd overleg ambtenaren: A. P. Derriks, J. de Groot, C. Ockeloen en J. Visser. Bestuur Woningstichting Velsen: L. Munnikes en J. B. Robben. Bestuur Ver. Nijverheidsonderwijs: K. H. Marks en K. Tijssen. Bestuur Velser Sportstichting! J. A. An- driesma en W. D. Wiljouw. Alg. bestuur I.L.V.T.: W. N. Koopman, C. Ockeloen en K. Tijssen. Bestuur Onderwijsstichting Hoogovens: K. H. Marks en K. Tijssen. U.T.S.: Vertegenwoordiger in het alge meen bestuur van de stichting voor uit gebreid technisch onderwijs, op basis van samenwerking, in de IJmond en het Haar lemse gebied H. de Boer. Gasvoorziening: Een gemachtigde in de aandeelhoudersvergaderingen van de n.v. Gasvoorziening noordwest Nederland A. J. Schotman. Vleeskeuringsdienst Slachthuis IJmond: mr. J. C. Bührmann, R. Verbeek, A. M. Disselköter, ir. N. v. d. Kolk, J. G. Kolk man en W. N. Koopman. Rekeningen: A. P. Derriks, A. M. Dissel köter, mevrouw A. S. H. HoekstraFeen stra, ir. N. v. d. Kolk, T. Kruisman, H. J. Lips en K. Tijssen (voorzitter). Het verloop van de eerste vergadering van de nieuwe Beverwijkse gemeenteraad, welke dinsdagavond op het raadhuis werd gehouden, kon reeds bij voorbaat gemakke lijk worden voorspeld. Gezien de sterkte der fracties: P.v.d.A. 7, K.V.P. 11 en de overige partijen 7 zetels, stond het immers vrijwel vast, dat de door de 2 sterkste partijen voorgedragen wethouders, ook werkelijk zouden worden benoemd. Zoals bekend, werd onlangs door deze fracties na onderling overleg besloten, voor de vier wethouderszetels kandidaat te stellen de heren A. J. Hermes en W. J. Vessies (K.V.P.) en E. Gerritse en Th. Rentenaar (P.v.d.A.). Even zeker was het, dat de overige partijen tegen een dergelijke gang van zaken protest zouden aantekenen. En zo is het dan ook geschied. Nadat de heer De Weijer (K.V.P.), mede namens de P.v.d.A.-fractie een korte ver klaring had afgelegd, waarin het gezamen lijk genomen besluit nog eens werd mede gedeeld, sprong de heer De Ruiter (Pr. Chr.) onmiddellijk in het geweer. Hij noem de het een algemeen aanvaarde opvatting van goede democratie, dat in een ge meenteraad ook de minderheid aan bod moet kunnen komen. „In Beverwijk doet men hier echter niet aan", meende spreker, die vervolgens bestreed, dat de vier voor gedragen wethouders in de juiste ver houding zouden staan tot de huidige samenstelling van de raad. Bovendien was de heer De Ruiter van oordeel, dat de P.v.d.A. in Beverwijk al jaren boven zijn stand leeft. Om al deze redenen, stelde spreker tenslotte de volgende zetelver deling voor: K.V.P. twee, P.v.d.A. één en Prot. Chr. één zetel. De heer Klomp (V.V.D.) noemde de voor gestelde verdeling eveneens onjuist en in strijd met de verkiezingsuitslag. Naar zijn smaak was de gevolgde methode zelfs een voorbeeld van binnenlandse dictatuur. Ook de heer Landman (P.S.P.) betreurde het, dat op deze manier een groot deel van de Beverwijkse kiezers niet in het col lege van B. en W. vertegenwoordigd zou zijn, waarna de heer Swarts (C.P.N.) even min van veel bewondering blijk gaf voor de gevolgde procedure. De woordvoerders van de beide grootste partijen hielden echter voet bij stuk, zodat hun voorstel uiteindelijk in stemming werd gebracht. Met als resultaat de volgende uitslag: W. J. Vessies 23 stemmen voor en 1 blanco; E. Gerritse 17 voor en 7 blanco; A. J. Hermes 22 voor en 2 blanco en Th. Rentenaar 17 voor en 2 blanco. Bij deze laatste verkiezing werden ook nog 5 stem men op de heer D. Koger uitgebracht. Het was burgemeester J. G. S. Bruinsma, die zijn vier wethouders het eerst met hun benoeming complimenteerde, waarbij hij de hoop uitsprak voor een vruchtbare samenwerking. Hierna werden nog de vol gende commissies benoemd: Commissie voor financiën: T. Ettema, A. Klomp, M. F. Menist, M. A. de Ruiter en J. de Weijer. Commissie voor bedrijven: F. R. W. Kae- bisch, A. Landman, P. M. Mulder en J. de Weijer. Commissie voor openbare werken: S. P. Bol, ir. C. L. Bijl, J. P. Schoos, G. P. M. Langendijk en H. J. J. Witteman. Commissie voor jeugd-sportzaken: C. M. de Goede, D. Koger, Th. M. M. Luijpen en H. J..J. Witteman. Commissie voor volkshuisvesting: Ir. C. L. Bijl, H. C. van Eek, F. R. W. Kaebisch, A. Landman en Th. M. M. Luijpen. Commissie voor onderwijs, etc.: C. M. de Goede, D. Koger, J. W. G. Reijkers, me vrouw M. E. Schmoll-Heijnes en A. Klomp. Commissie voor aan- en verkopen: T. Ettema, F. R. W. Kaebisch. A. Klomp, M. F. Menist en J. de Weijer. Commissie voor strandaangelegenheden: S. P. Bol, Th. M. M. Luijpen, M. A. de Ruiter en mevrouw M. E. Schmoll-Heijnes. Commissie overleg gemeentepersoneel: F. R. W. Kaebisch, D. Koger, G. P. M. Langendijk, J. W. G. Reijkers en J. P. Schoos. Commissie voor sociale zaken: Ir. C L. Bijl, A. Landman, G. P. M. Langendijk, P. M. Mulder en mevrouw M. E. Schmoll- Heijnes. Commissie voor beroepschr.: H. C. van Eek, D. Koger, M. F. Menist, J. P. Schoos en J. de Weijer. Aan het begin van deze vergadering, was de nieuwe raad reeds door burgemees ter J. G. S. Bruinsma geïnstalleerd, waarbij door de leden, al naar hun religie of over tuiging, de eed of de gelofte werd afgelegd. Een tafereel, dat zich dinsdag in bijna elke Nederlandse gemeenteraad heeft afge speeld. Na deze ceremonie werden de leden door de burgemeester toegesproken, waar bij hij in de eerste plaats vaststelde, dat het raadslidmaatschap als een erefunctie moet worden beschouwd. Een functie, waarin zij door de ingezetenen van Bever wijk ongehinderd, uit vrije wil en in ge heime stemming, tot uitoefening van een overheidsambt in de gemeente zijn be noemd. Dit is de eer, die in ons land aan het raadslidmaatschap is verbonden. „Wij zijn daarvan niet altijd door drongen", verklaarde spreker, „we beseffen dit niet steeds, maar ons bezinnende op de plaats en de positie van het raadslid, moe ten wij toch tot de erkenning komen, dat dit feit de basis is, op grond waarvan met vrijmoedigheid de benoeming kan worden aanvaard", ging de burgemeester voort. In het vervolg van zijn betoog, herinner de spreker eraan, dat de raad de regeling en het bestuur van de gemeente zijn toe bedeeld, voor zover dit niet aan Burge meester en Wethouders is opgedragen. Deze oude bepaling van ruim een eeuw geleden, heeft nog niets van zijn kracht en betekenis verloren. De vrij gekozen raad is het hoogste orgaan der gemeente. Wel heeft deze in de loop der tijden een bepaald reliëf gekregen. Steeds meer, vooral in ge meenten van grotere omvang, wordt de taak van de raad meer controlerend dan regelend. Het is de raad, die de hoofdlijnen trekt en het is het college van Burgemees ter en Wethouders, die dit in de concrete daden van bestuur realiseert. De taak van de raad is daardoor niet minder, doch wel moeilijker geworden. Het trekken van de grote lijnen is niet mogelijk, zonder dat er gedegen kennis is van de details; nochtans mag door de details de hoofdlijn niet uit het oog worden verloren. Het uitoefenen van de controlerende taak is niet mogelijk zonder vertrouwen in degenen, dan wie is gedelegeerd. Dit vertrouwen mag echter niets aan de zelfstandigheid en eigen cri- tisch inzicht verloren doen gaan. Deze taak eist soms beperking, in andere gevallen vrijmoedigheid om de eigen mening naar voren te brengen. Daarvoor is naast ge degen kennis veel wijsheid en ervaring nodig, aldus spreker. Meer dan vroeger moet in de tegen woordige t(jd ook rekening worden ge houden met het grotere geheel. Weiswaar is het de taak van de raad de belangen van de gemeente Beverwijk te behartigen, doch dit moet niet zo worden verstaan, dat dit mag geschieden zonder dat de belangen JiZ 8$ Een wegwerker van de Nederlandse Spoorwegen, de 58-jarige F. Kaat uit Oostdijk, is tussen Bergen op Zoom en Rilland-Bath geraakt door een machine die gebruikt wordt voor het onderhouc van de spoorbaan. Deze machine werd aangereden door een passerende trein. Dc wegwerker overleed nadat hij naar eer ziekenhuis was overgebracht. In Haarlem is het aantal wethouders van 5 op 6 gebracht. In het nieuwe college be zet de P.v.d.A. 3 zetels (was 2), de K.V.P. 2 zetels (was 1) en de Prot. Christelijke groepering 1 zetel (onveranderd). De V.V.D. verloor haar enige wethouderszetel. Tot Haarlemse wethouders werden benoemd D. J. A. Geluk (P.v.d.A.), W. F. Happé (P.v.d.A.), P. W. Voskuilen (P.v.d.A.), J. A. Schippers (K.V.P.), A. van der Veldt (K.V.P. en W. C. Bakker (Prot. Chr.). In Heemstede werd mevrouw H van der Meulen-Houwer (P.v.d.A.) tot wethou der benoemd, waarmee het aantal wet houderszetels op 4 werd gebracht. De heer Th. A. G. Bekker (K.V.P.) is eveneens een nieuw lid van het college. Hij volgt zijn partijgenoot E. J. van Lent op. Mr. O. H. van Wijk (Prot. Chr.) en de heer J. C. Corver (V.V.D.) werden herbenoemd tot wethouder. Nieuwe wethouder in Bloemendaal werd ir. W. van der Laan (V.V.D.), die zijn par tijgenoot mr. Wildt Meyboom opvolgt. Mr. J. C. C. W. Hijszeler (Prot. Chr.) en mej. dr. M. E. Nolte (K.V.P.) werden opnieuw tot wethouder benoemd. van andere gemeenten of de streek, waar toe wij behoren, niet in overweging be hoeven te worden genomen. Zulk 'n beleid zou kortzichtig zijn en niet in overeenstem ming met de ontwikkeling, waarbij het eigen gemeentelijk belang wel de basis van de beslissing mag zijn, doch waarbij dit belang niet los mag worden gezien van de belangen van de gehele streek. Ook in dit opzicht wordt de taak van de raad zwaarder. Met de bede, dat aan allen de eigen schappen van verstand en hart zullen wor den geschonken, om hun taak als bestuur van de gemeente Beverwijk in overeen stemming met de eisen van deze tijd naar recht en billijkheid, maar ook met be wogenheid en barmhartigheid uit te voeren, eindigde burgemeester Bruinsma zijn eerste toespraak tot de nieuwe raad. De raad van Heemskerk heeft gister avond na de installatie tot wethouders ge kozen de heren H. J. M. Roozen (K V.P.), A. F. M. van Herpen (K.V.P.) en P. de Graaf (P.v.d.A.) Er was volledige instem ming tussen de fracties. Ook ten aanzien van de commissiebenoemingen. In de commissie voor openbare werken alsmede voor het woningbedrijf werden benoemd de heren J. H. Duijn (K.V.P.), E. G. H. Hulshof (K.V.P.), W, _v„ dv-.Wjjrt (P'.V.d.A.) en S. W. v. Tuinen (Prot. Chr.). Tot leden in de commissie voor de uit breidingsplannen werden benoemd de heren A. B. J. Kramer (K.V.P.), P. J. Ver- duin (K.V.P.), W. v. d. Wart (P.v.d.A.) en S. W. v. Tuinen (Prot. Chr.); in de com missie voor de grondverwerving waren dit: H. J. M. Roozen (K.V.P.), voorzitter; W. v. d. Wart (P.v.d.A.), P. J. Verduin (K.V.P.) en S. W. v. Tuinen (Prot. Chr.). Tot leden in de commissie gemeente- financiën zagen zich benoemd: P. C. Been tjes (K.V.P.), H. J. Boeree (K.V.P.), J. J. Nijdeken (P.v.d.A.) en S. W. v. Tuinen (Prot. Chr.). De heren H. J. Boeree (K.V.P.), A. B. J. Kramer (K.V.P.), S. Husslage (P.v.d.A.) en S. W. v. Tuinen (Prot. Chr.) werden opge nomen in de commissie voor onderwijs zaken. De commissie, die de recreatie in de ge meente verzorgt, wordt gevormd door: A. B. J. Kramer (K.V.P.), J. J. Nijdeken (P.v.d.A.), T. Wentink (Prot. Chr.) en F. J. Veraart (K.V.P.). In de commissie georganiseerd overleg krijgen als leden zitting: J. H. Duijn (K.V.P.), W. v. d. Wart (P.v.d.A.) en T. Wentink (Prot. Chr.); als plaatsvervangen de leden werden benoemd: F. J. Veraart (K.V.P.), J. J. Nijdeken (P.v.d.A.) en S. W. v. Tuinen (Prot. Chr.). Voor de commissie van advies voor de lichamelijke opvoeding en de sport werden aangewezen: J. H. Duijn (K.V.P.) en S. Husslage (P.v.d.A.). De drie leden in de commissie van ad vies voor tuinbouwaangelegenheden wer den: P. J. Verduin (K.V.P.), J. J. Nijdeken (P.v.d.A.), T. Wentink (Prot. Chr Op aanbeveling van het college van Burgemeester en Wethouders werden in het bestuur van het Intercommunaal Lichaam Vervanging Tuinbouwgronden (I.L.V.T.) benoemd tot leden: P. J. Verduin (K.V.P.), J. J. Nijdeken (P.v.d.A.) en T. Wentink (Prot. Chr.); als plaatsvervangen de leden werden gekozen: P. C. Beentjes (K.V.P.), S. Husslage (P.v.d.A.) en S. W. vanr Tufnen (Prot. Chr.). In het algemeen bestuur van het rechts persoonlijkheid bézftfend ltcHaarh „Vlees keuringsdienst Slachthuis IJmond" werden tot leden benoemd: de voorzitter van de raad, burgemeester H. Nielen, F. J. Veraart (K.V.P.) en S. Husslage (P.v.d.A.); tot plaatsvervangende leden werden aan gewezen: wethouder H. J. M. Roozen, T. Wentink (Prot. Chr.) en J. J. Nijdeken (P.v.d.A.). In het algemeen bestuur van de Stich ting Uitgebreid Technische School werd als vertegenwoordiger aangewezen: A. B J. Kramer (K.V.P.). De gisteravond gekozen wethouder J. van Leeuwen is een geboren Velsenaar (5-12-1916). De thans 45-jarige wethouder volgde la ger onderwijs in zijn geboorteplaats en de r.k. ulo-school te Beverwijk. Hij werd drogist en speelde al jong een belangrijke rol in het middenstandsorgani satieleven. Hij werd eerst secretaris en na één jaar voorzitter van de R.K. Mid denstandsbond, afdeling Velsen. In 1946 werd hij lid van de raad van Velsen. Hij heeft echter niet tot heden on afgebroken deel van deze raad uitgemaakt. Tijdens de zittingsperiode van wethouder Strijbosch van 1949-1953 trouwde de heer van Leeuwen met diens dochter, waardoor tussenbeide raadsleden een familieband ontstond. Aan het eind van de zittingsperiode moes toen zoals de wet dit voorschrijft BURGERLIJKE STAND VELSEN BEVALLEN: M. H. OostermeijerBrits, z., Trompstraat 30, IJmuiden (oost); G. P. Pruissers-van der Duin, d„ Planetenweg 190, IJmuiden; M. P. M. Bleeker-Klaver, z., Kortenaerstraat 16, IJmuiden (oost); C. F. Sloos-Soellaart, d„ Wulverderlaan 18, Santpoort; A. Ruijtenbeek-van Domburg, d., Wijkeroogstraat 120, Velsen (noord); S. Kramer-Zwartveld, z., Havenkade 7, IJmuiden; M. Tuin-Lourens, d., Graham- straat 44, IJmuiden; G. C. Hoenderdos-van Eerden, z., Alb. Thijmlaan 43, Bloemendaal; A. Sieraad-Dekker, z., Frogerstraat 26 rd„ IJmuiden; H. C. Rietdijk-Baltus, z., Plane- netenweg 246, IJmuiden; A. Dijkhuizen- Sloot, z., Schoutenstraat 1, IJmuiden; M. J. Langendijk-Bastiaan, z., de Lethstraat 2b, Velsen (noord); W. M. Steltenpohl-Verlaan, d., Wijkeroogstraat 94, Velsen (noord); J. M. van Vliet-Loogman, d., Zinneveltlaan 14, Santpoort; S. Klut-Buizert, d., J. M. van Nassaulaan 7, Santpoort; J. C. Breuk- hoven-Siebeling, z., Pleiadenplantsoen 43, IJmuiden; H. W. M. de Weers-van Hedel, d., Oranjestraat 53, IJmuiden; A. de Vente- Arendshorst, z., de Noostraat 75, IJmuiden (oost); M. Jongejans-Scholten, z., Elzen straat 35, IJmuiden (oost); G. B. Broek- Bakker, d., de Ruijterstraat 174. IJmuiden (oost); A. Taag-Vellema, z., Daltonstraat 5, IJmuiden. OVERLEDEN: A. Hoogerduyn, 69 jr., echtgenoot van E. J. Girmscheid, Spaarne- straat 111, IJmuiden; M. Jansen, 84 jr., weduwe van J. C. van Schinkel, van den Vondellaan 35, Driehuis; C. Henkes, 86 jr., weduwe van K. van der Wal, Kerkerink- laan 26, Santpoort; G. van Grootveld, 81 jr., weduwe van A. P. van der See, Wingerd- weg 85 I, Amsterdam. Wethouder J. van Leeuwen een van beiden voor 't raadslidmaatschap bedanken. Dit werd de heer Van Leeu wen, die in september 1953 de raad ver liet om er in april 1954, toen de heer Strijbosch inmiddels voor het raadslid lidmaatschap had bedankt, weer in te rug te keren. De heer van Leeuwen is als midden stander ook lid geweest van de Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omstre ken. Hij was lid van de adviescommissie voor woonruimte-verdeling en sinds 1957 voorzitter van de vorderingscommissie. Hij is voorts steeds een actief lid ge weest van het IJmuidense Rode Kruis- corps. Het echtpaar van Leeuwen-Strijbosch heeft 5 kinderen. De scheidende bibliothecaris van de Ko ninklijke Bibliotheek in Den Haag, prof. dr. L. Brummel, is benoemd tot comman deur in de orde van Oranje-Nassau. In de Rolzaal van het- Binnenhof sprak de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, de heer Brummel, die bijzonder hoogleraar is in de geschiedenis van het bibliotheekwe zen, hartelijk toe, waarna talrijke autori teiten zijn voorbeeld volgden. Prof. Brummel zal worden opgevolgd door dr. C. Reedijk. Advertentie Dinsdag In IJmuiden werden dinsdag aange voerd: 186 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 17 tongschar en schartong, 245 schol, 5 schar, 1776 haring, 2255 makreel, 930 schel vis, 410 wijting, 495 kabeljauw en gul, 7 leng, 15 haai, 2 ham, 10 poon, 66 koolvis en 30 diversen. De prijzen waren per kilogram en in gul dens: Heilbot 54.50, gr. tong 5.504.70, grm. tong 4.503.90, kim. tong 3.503.20, kl. tong 1 3.40—2.80, kl. tong 2 2.60—2, tarbot 1 4.303.80, zalm 87. Per 50 kilogram: Tarbot 2 204, tarbot 3 192, tarbot 4 13294, tongschar 100, kl tongschar 75, gr. schol 4442, grm. schol 4038, kim. schol 3744, kl. schol 1 36 44, kl. schol 2 279, schar 34, verse haring 371, makreel 289.60, gr. schelvis 4229. grm. schelvis 4240, kim. schelvis 4531, kl. schelvis 1 4531, kl. schelvis 2 38—9, wijting 219, gr. gul 5431, mid. gul 41 29, kl. gul 33—14, kl. leng 36, kl. haai 26— 20, ham 140, poontjes 1916, kl. koolvis zw. 4035, kl. koolvis wit 49. Per 125 kilogram: Gr. kabeljauw 308 90, gr. koolvis zw. 140114, gr. koolvis wit 146, gr. leng 108. De besommingen waren dinsdag: HP 94 22.010; KW 3 4.700; KW 32 7.890; KW 103 3.250; KW 33 4.650; KW 107 6.930; KW 76 1150; KW 136 3.250; KW 205 4.560; KW 51 f 8.040; KW 4 4.740; KW 174 7.230; KW 171 f 2350; KW 149 f 2.090; KW 126 f 3.140; KW 73 1.490; KW 75 1.300; KW 161 4.660; KW 146 4.740; SCH 261 19.050. Aanvoer van woensdag In IJmuiden werden woensdagmorgen aangevoerd 4370 kisten vis, waarvan 850 schelvis, 265 wijting, 290 gul en kabeljauw, 380 koolvis, 1750 haring. 2500 makreel, 520 schol, 15 tarbot, 210 varia, 120 toters, 100 haai, 680 stuks stijve kabeljauwen, 16.000 kilogram tong. Prijzen van woensdag Per 125 kilogram in guldens: grote ka beljauw 140122, middelkabeljauw ""8 100, grote witte koolvis 140134, grote zwarte koolvis 120108. Per 50 kilogram: kabeljauw I 5742, kabeljauw II 4338, kabeljauw III 3120, witte koolvis 43, koolvis II 2522, vleet 65, groot en grm, schelvis 4540, kim. schel vis 4238, schelvis II 3822, grote haring 3727.20, toters 17.2011, makreel 2712, grote schol 4941, midschol 4639, kim. schol 4337, schol I 3219, schol II 2612, haai 1613, wolf 71, radio 108, schar 27, bot 20—7. Per kilogram: heilbot 52.90, tarbot 1.70 0.92, griet 0.80—0.70, grote tong 5.70 5 20, grm. tong 4.604.10, kim. tong 4.20 3.60, tong I 4.10—3.40, tong II 3.10—2.50. Regels kabeljauw 152130, haai per stuk 168—108. Besommingen van woensdag HD 79 ƒ6800, IJM 54 ƒ7600, KW 109 1200. Haringvangsten KW 41—60, 163—20. Gemiddeld Vlaardingen 4, Scheveningen 11 en Katwijk 23. Tien maanden. Een 39-jarige Ambon- nees uit Almelo, die een 48-jarige spoor wegarbeider met een dolkmes in de rug had gestoken is door de Almelose recht bank veroordeeld tot tien maanden ge vangenisstraf met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Vanmorgen stond voor de Economische politierechter in Haarlem terecht een der eigenaars van de firma „Univis", groot handel in zeevis, haring en garnalen in IJmuiden. De firma zou in december 1961 verse vis uit West-Duitsland hebben inge voerd terwijl er een invoerverbod van kracht was. Om deze moeilijkheid op te lossen zou de vis via een Zweedse firma op de Nederlandse markt zijn gebracht. De koopsom, ongeveer 9000 mark werd echter regelrecht aan de Duitse firma be taald en de Zweedse firma ontving het normale winstpercentage. De door de verdediger van de firma „Univis" opgeroepen getuige, de heer P. Krab, voorzitter van de Zeevis groothan delsvereniging en bestuurslid van het Pro- duktschap van Vis- en Visserijprodukten verklaarde ter zitting dat hij begrip kon opbrengen voor de door de firma Univis gevolgde handelswijze. Hij was het niet eens met het bestuur van het Produkt- schap dat, na de door de minister aange kondigde verhoging van de hoeveelheid te importeren ivs, besloten had voortaan ook makreel, een voorheen buiten de invoerbe perking vallende vissoort, bij de invoerbe perking op te nemen. Het gevolg hiervan was dat er van een werkelijke verhoging van de invoer geen sprake was geweest. De verdachte verklaarde ter zitting dat hij had gemeend niet in strijd met de wet te handelen. Hij zou met de transactie geen buitengewone winsten gemaakt heb ben. De officier van Justitie eiste geldboeten van respektievelijk 1.000.- en 200.- om dat hij bewezen achtte dat zowel de opga ve vot het verkrijgen van de invoerver gunning opzettelijk verkeerd was inge vuld en ook omdat hier sprake was van een overtreding van artikel 47 van de land bouw wet. De verdediger, mr. Roggeveen, ver klaarde dat verdachte voornamelijk de be doeling gehad zou hebben de aanvoei van vis op de markt, ten behoeve van de klein handelaren en kopers, in stand te houden. Op het ogenblik van de transactie werd er door Nederlandse vissers geen vis aan gevoerd terwijl de vraag naar vis bijzon der groot was. Hij meende dat geen der concurrenten door verdachte's manier van handelen was benadeeld en wees erop dat verdachte's concurrenten onlangs voor een zelfde overtreding veroordeeld waren. Dat het belang van de reders zou zijn ge schaad wilde de verdediger niet aanne men. Hij vroeg dan ook een formele boe te. De politierechter achtte de tenlasteleg ging gedeeltelijk bewezen en veroordeelde de verdachte, rekening houdende met de omvang van de hoeveelheid verhandelde vis, tot geldboeten van 500.- en 100.- In zijn woning in Amsterdam is overle den dr. H. de Waardt, docent in de Engel se taal aan het gemeentelijk gymnasium Felisenum te Velsen. Nadat gisteravond tijdens de raadszit ting in Velsen bericht was ontvangen, werd besloten de viering van het zilveren jubi leum van dr. Nederlof, rector van het gymnasium Felisenum, die donderdag zou plaatshebben, niet te laten doorgaan. Dr. de Waard bereikte de leeftijd van veertig jaar. t

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7