r ISmHW alt 1 ■Ui De Gaulle maakt furore bij de Westduitsers De partijen in Algerije gaan de verkiezingen voorbereiden HA, KUIFJE FOLDER Ë3E m* HHP" MÈé: HET WEER Inwoners van Nieuw-Guinea verliezen Nederlanderschap Nieuw soort brood Talt in de smaak Bonn houdt zich op de vlakte met de voorgestelde Frans-Duitse unie TESTCASE VOOR COMPROMIS Aantal blijvers onder de ambtenaren geheim Loongesprek weer uitgesteld Zij die zich in het koninkrijk vestigen kunnen het bij Koninklijk Besluit weer terugkrijgen Blaisse-Venemans versloegen Russen en Nieuw-Gninea Ill jjjjjr l ja grootste prijsvraag DAGBLAD VOOR V E LS E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adp Hoofdr^Jecte™ Jo, L, Lodewijk, fWecdechef te IJmuidem J. Koad. Pitg.ve, Crrffech. Bedrijn». Dendet. N.V, Cntt. Houtrtreet 93. auuleu. e Directie: P. W. Peereboome. Mr.H.C-van de, Mije -/ Het woord is aan de grootste keuze Kostuums, de nieuwste Regencoats, de sportiefste Kolberts, de modernste Jongenskleding Kloosterstr. 33 - 35 - Beverwijk tWMORRIS "ieforeyou êutj! REGEN- EN TWEEDJASSEN Onbestendig Aan het strand: Op Nieuw-Gninea In de krant van heden: Spórt 15 KIJK UIT NAAR DE Goed Duits Roeisucces 47e JAARGANG NUMMER 257 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant I --m Barbey d'Aurévilly: Als men zijn pasgeboren zoon een naam geeft, moet men er rekening mee houden met de vrouw, die deze naam eenmaal fluisterend en vol liefde zal moeten uitspreken. (Van onze correspondent) BONN De tweede dag van het staats bezoek aan de bondsrepubliek van presi dent De Gaulle heeft de intussen onsta- ne politieke raadsels niet opgelost. Zeker werd alleen dat de Westduitse regering bereid is tot een onmiddellijke versterking van de Frans-Westduitse samenwerking. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllillllllllllllllllllllllllll| President De Gaulle van Frankrijk (links) gaat bijna schuil in een geest- driftige menigte bewonderaars, die hem gisteren omstuwde tijdens zijn bezoek aan Keulen. De Gaulle sprak op het plein voor het stadhuis een schare toe van enige duizenden men- sen. Zich tot Adenauer wendend, die p zijn loopbaan begon als burgemeester van Keulen, zei de generaal: „Ik ben s geroerd omdat hier naast mij een grote Duitser, een grote Europeaan staat, die speciaal in Keulen goed bekend is en die meer dan iemand anders gedaan j| heeft om deze buitengewone vergade- e ring tot stand te brengen mijnheer bondskanselier Adenauer." (Telefoto) 2 (Van onze correspondent) PARIJS. Nog deze maand zullen, indien er niet opnieuw een kink in de kabel komt, in heel Algerije de verkie zingen voor een grondwetgevende ver gadering worden gehouden, die oor spronkelijk al voor 2 september stonden fenoteerd, maar door Ben Bella, het oofd van het Politieke Bureau, voor onbepaalde tijd werden uitgesteld. Dat dit uitstel dus weer van korte duur is geweest Ben Bella had aan vankelijk aan minstens een jaar gedacht vormt een duidelijke aanwijzing dat Ben Bella's overwinning op de derde en de vierde wilaya maar een zeer proviso risch karakter draagt. Ook aan de naleving van de wapenstil stand die in het akkoord tussen Ben Bella en de rebelse officieren was overeengeko men, haperde nog wel iets. Er werd gis teren nog op verscheidene plaatsen ge vochten tussen de troepen van het rege ringsleger en de guerrillastrijdkrachten. Om de naleving van de wapenstilstand af te dwingen zijn Ben Bella en kolonel Si Hassan, de bevelhebber van Wilaya IV, gisteren per helikopter naar de stellingen te velde getrokken. Hun missie schijnt het gewénste resultaat te hébben opgelevërd. Avonds laat keerden zij in Algiers te rug. Het onverwachte vertrek van Ben Bella uit Algiers had tot gevolg, dat de belang rijke conferentie die voor gisteravond was afgesproken tussen de politieke en mili taire leiders in Algiers moest worden uit gesteld tot vanmorgen. Tijdens dit over leg zou de datum voor de verkiezingen worden vastgesteld en zou en dat lijkt Advertentie Voor en vlotte vakkundige bediening Voor de fijnere Heren- en Juniorenkleding Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (8IJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 22359b Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen, later enkele verspreide opklaringen en enke le buien. Matige tot krachtige en langs de kust mogelijk harde wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen enkele buien en een vrij krachtige zuidwestelijke wind en middagtemperaturen van 16 a 17 gra den. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Koel weer met buien. het meest delicate werk de kandidaten lijst nog eens op de helling worden gezet. Het resultaat van dit overleg zal de wer kelijke waarde aantonen van het compro mis tussen Ben Bella's Politieke Bureau en de rebellerende Wilaya-commandanten. RABAT (Marokko) (AP) Het officiële Marokkaanse persbureau heeft meege deeld, dat Algerijnse soldaten schoten heb ben gelost op een menigte burgers in de stad Tindouf in de Sahara. Marokko en Al gerije maken beide aanspraak op de stad, die het centrum is van een ijzerertsgebied. De Algerijnen zouden het vuur hebben ge opend om een demonstratie uiteen te drij ven, waarin werd geprotesteerd tegen het neerhalen van de Marokkaanse vlag en het weghalen van portretten van koning Hassan. HOLLANDIA Woensdag heeft gou verneur Platteel met de diensthoofden een vergadering gehouden over het resultaat der onder de ambtenaren in Nieuw-Gui- nea gehouden enquete over de vraag, of de ambtenaren in Nieuw-Guinea al dan niet willen aanblijven onder het bewind van de V.N. Na de vergadering, die vier uren heeft geduurd, werd over het resul taat van de enquete niets bekend ge maakt. De gegevens worden aan de Ne derlandse regering gezonden. Aan haar zal de beslissing worden overgelaten over de publikatie der resultaten. Uit het feit, dat men met de gegevens zo geheimzin nig doet wordt afgeleid, dat de resulta ten zeer zijn tegengevallen. Dit is ook de algemene mening onder de ambtena ren. Het gouvernement heeft aan ambtena ren, die het land na 1 oktober gaan ver laten, verboden, hun passage rechtstreeks te boeken bij de K.L.M. Daar men de afvoer van de ambtenaren wil organise ren met chartervliegtuigen, zullen de ambtenaren voorlopig geen speciale rei zen meer mogen bespreken, zoals tot nu toe velen hebben gedaan. Een groot aan tal ambtenaren had de gelegenheid aan gegrepen, om tijdens de reis naar Neder land bezoeken te brengen aan plaatsen onderweg zoals Tokio en Bangkok. Voorzover thans in Hollandia bekend is, zal vóór 1 oktober van de hoge Neder landse functionarissen in Nieuw-Guinea alleen gouverneur Platteel het land ver laten. Van' de 18 hoge ambtenaren, die volgens de met Indonesië gesloten over eenkomst door de V.N. ten spoedigste moe ten worden vervangen door functionaris sen van niet-Nederlandse en niet-Indone- sische nationaliteit, hebben noch de hoof den der diensten, noch de residenten tot nu toe de wens te kennen gegeven, dat zij Nieuw-Guinea v r 1 oktober willen verlaten. Het voor dinsdag 11 september vastge stelde overleg tussen regering en werkge vers- en werknemersorganisaties, ver enigd in de Stichting van den Arbeid, is opnieuw uitgesteld. De reden voor dit uit stel is, zo heeft een zegsman van het mi nisterie van sociale zaken en volksge zondheid meegedeeld, dat de regering zich nog niet voldoende heeft kunnen beraden over het recente SER-rapport inzake de loonvorming. Een nieuwe datum voor het overleg is nog niet vastgesteld. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen2, 11 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws3 Topsy 4 Horen en Zien 5 Kunst 5 In de Vishal en op zee7 Uit stad en omgeving7, 9 Weg en Wiel9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot intrekking van de wet van 10 februari 1910 inzake regeling van het Nederlands onderdaanschap van niet- Nederlanders en van nationaliteitsrege- ungen die daarmee verband houden. In de toelichting zeggen de ministers van Justitie, van Binnenlandse Zaken en van Buiten landse Zaken onder meer dat bij de souve- reiniteitsoverdracht op 27 december 1949 de nationaliteit van de inwoners van Ne derlands Nieuw-Guinea geen wijziging heeft ondergaan. Het komt de ministers niet juist voor. dat de bevolking van Nederlands Nieuw- Guinea na de bestuursoverdacht aan In donesië in het bezit zou blijven van de Nederlandse nationaliteit. Zij stellen daar- Advertentie met de van het jaar! De grandioze start van PEP, het nieuwe pittige weekblad voor jonge mensen van 8 tot 801 Iedere week 32 grote bladzijden boordevol spannende en vro lijke lectuur. Iedere week meer dan 150 strips! Doe mee aan PEPs grote Vei lig Verkeer-Prijsvraag met dui zenden prijzen en bovendien 'n gratis Kuifje-boek! BEWAAK UW BRIEVENBUS! PEP-FOLDERS ZIJN B0U0 WAARDI P 7SS om voor de wet van 10 februari 1910 in te trekken met ingang van het tijdstip waarop het bestuur aan de V.N. wordt overgedragen. Personen, die onmiddellijk vóór dat tijdstip de staat van Nederlands onderdaan-niet-Nederlander ontleenden aan de wet, zullen deze staat verlie zen. De inwoners van Nederlands Nieuw Guinea zullen gedurende de periode dat de V.N. het bestuur zal uitoefenen, de positie hebben van „geadministreerden van de Verenigde Naties". Te verwachten is, dat een aantal per sonen die de staat van Nederlands on- derdaan-niet-Nederlander zullen verliezen, zich in een van de delen van het ko ninkrijk zal vestigen. In het ontwerp is de gelegenheid geopend de betrokkenen op een eenvoudige wijze de Nederlandse nationaliteit, thans in de vorm van het Nederlanderschap, te kunnen hergeven. Door de verlening van het Nederlander schap te doen geschieden bij Koninklijk Besluit wordt de omslachtige en tijdro vende naturalisatie-procedure vermeden. De periode van een jaar, welke de be trokkenen tenminste in het koninkrijk moeten hebben verbleven alvorens een verzoek om verlening van het Nederlan derschap te kunnen indienen, is gesteld om teleurstelling zoveel mogelijk te voor komen. Zij hebben dan enige tijd de ge legenheid zich te beraden over de vraag, of zij al dan niet naar hun land van herkomst willen terugkeren. De mogelijk heid om op eenvoudige wijze het Neder landerschap te verkrijgen zal tijdelijk zijn. Uiterlijk drie jaren na de bestuursover- dracht moet een verzoek daartoe zijn in gediend. Ook aan minderjarige personen die de staat van Nederlands onderdaan-niet-Ne- derlander hebben bezeten, kan het Ne derlanderschap worden verleend. Hun wordt de mogelijkheid gelaten om als zij meerderjarig zijn geworden, afstand te doen van het Nederlanderschap. Om te voorkomen, dat de zich in het koninkrijk gevestigd hebbende personen door het gemis van een nationaliteit in het maatschappelijk verkeer al te zeer worden belemmerd, is bepaald, dat dege nen ten aanzien van wie niet blijkt dat zij een andere nationaliteit bezitten, zul len worden behandeld als waren zij Ne derlanders. Ook hiervoor is als limiet ge steld een tijdvak van drie jaren, te re kenen vanaf de overdracht van het be stuur over Nederlands-Nieuw-Guinea aan de V.N. Officieel werd in Bonn meegedeeld dat een formeel Frans voorstel of aanbod tot het vormen van een Frans-Westduitse unie op dit ogenblik niet is gedaan. Wat de Franse president dan ook heeft be doeld met zijn mededeling tijdens het banket in kasteel Brühl van dinsdag avond „dat Duitsland en Frankrijk geen reden hebben langer te aarzelen aan hun verbondenheid een organische vorm te geven" weet nog niemand. In politie ke en diplomatieke kringen in Bonn is dit door vrijwel iedereen opgevat als het voorstel tot een Frans-Westduitse unie. Duidelijk werd gisteren slechts dat de officiële voorlichters in de Westduitse hoofdstad in feite ook niet wisten wat voor commentaar zij er aan moesten vast knopen. Vandaar dat men tamelijk terug houdend bleef en er in het algemeen de nadruk op legde dat „iedere nauwere band tussen Frankrijk en Duitsland ook Europa ten goede komt". Tevens werd er gezegd dat een zodanige sterkere ver bondenheid tegen niemand gericht zou zijn en dat er mogelijkheden tot nauwer samenwerken liggen op het culturele, we tenschappelijke en militaire gebied. Dat de oplossing op deze belangrijke punten niet dichterbij kwam, was het ge volg van het feit dat de inhoud van het politieke gesprek dat bondskanselier Ade nauer en De Gaulle gisteren onder vier ogen voerden, geheim bleef. Ook wat hun ministers van Buitenlandse Zaken, Ger hard Schroder en Couve de Murville, be spraken, bleef in het duister. Aangezien het gesprek tijdens de boottocht die De Gaulle vandaag over de Rijn naar Düssel- dorf zou maken, wordt voortgezet, werd voorzichtigheidshalve meegedeeld dat men hierover vóór vrijdag niets nieuws zal horen. Inmiddels blijkt uit hoofdartikelen in ver scheidene Westduitse dagbladen dat men weliswaar een nauwere Frans-Westduitse samenwerking op prijs stelt, maar er te zelfdertijd van overtuigd is, dat men voor zover liet de Europese samenwerking betreft, niet bij een tweezijdige verbon denheid mag blijven staan. Geen twijfel behoeft te bestaan over de geestdrift van de Westduitse bevol king voor De Gaulle. Het bezoek van de president aan Bonn en later aan Keulen werd gisteren een geweldige triomftocht. Op een marktplein in Bonn waren zoveel mensen samengedrongen dat er winkel ruiten sneuvelden, waardoor toeschouwers werden gewond. De Gaulle sprak in goed Duits tot de mensen en hoewel hij, goed beschouwd, weinig opzienbarends zei, ont ketende hij ovaties. Hij sprak over de Frans-Westduitse vriendschap en had ge weldig succes met zijn herhaalde verzeke ring dat de Duitsers een groot volk zijn. De Franse president zag kans zowel in Bonn als in Keulen de veiligheidsdiensten tot wanhoop te brengen, door zich onver vaard temidden van het publiek te begeven Opmerkelijk was dat men onder de ver zamelde mensen voortdurend in het Frans uitroepen hoorde als Vive De Gaulle en Vive la France. Nog merkwaardiger was het de Franse president met een West duits vlaggetje te zien zwaaien. Intussen hebben de president en zijn om geving het dringende verzoek gedaan de veiligheidsmaatregelen minder drastisch door te voeren. Men was er niet opgetogen over dat in Bonn boven het hoofd van De Gaulle tijdens zijn toespraak uit een raam van het stadhuis de loop van een machi negeweer op het publiek werd gericht en dat op de daken rond het plein politie agenten met snelvuurgeweren lagen. On der het publiek gingen kreten van afkeu ring op. Men vroeg zich af of er bij een aanslag op de menigte zou zijn geschoten. Vanmorgen zgn in Luzern de wereld kampioenschappen roeien begonnen met een grote verrassing. In de tweede serie van de twee zonder stuurman namelijk versloegen Blaisse en Venemans de Russi sche Olympische kampioenen Boreikov en Golanov met een taflengte. Nederland liet 7.12,7 voor zich afdrukken, Rusland ein digde in 7-13,33. Advertentie Op vele ontbijt- en koffietafels staat tegenwoordig een pak Finnbrod. Deze gezonde traktatie uit het hoge Noor den wordt nl. ook in ons land steeds meer gewaardeerd. Geen wonder, dit Finnbrod wordt volgens een speciaal Fins recept in moderne ovens 'van binnen uit' diepdoorbakken en blijft steeds kers vers. Het is krokant en knappend en iilles smaakt er op, zoet of hartig. Finn brod is lekker en voedzaam en zet toch niet aan. Koop een pak, wit of bruin. De Nederlandse regering heeft, in haar toelichting op het wetsontwerp tot goed keuring van het akkoord inzake Nieuw- Guinea, de Verenigde Staten er nog eens van beschuldigd dat deze hun beloften je gens ons land niet zijn nagekomen. Wat die beloften precies inhielden is daarbij nog steeds niet duidelijk geworden; in haar memorie van antwoord heeft de regering haar formulering hieromtrent al verzwakt tot de woorden „dat in geval van Indone sische agressie op grote schaal kon worden gerekend op Amerikaanse diploma tieke steun, ook in- de UNO", Daarmee is die zogenaamde belofte vrijwel tot nul gereduceerd, want wat heeft men aan di plomatieke steun als afweermiddel tegen agressie op grote schaal? Tenzij er uit drukkelijk zware sancties bij in het voor uitzicht worden gesteld, wil een belofte van uitsluitend diplomatieke steun (tegen agressie op grote schaal) eigenlijk alleen maar zeggen dat de aangevallene onder die omstandigheden vooral niet moet reke nen op militaire steun en dus op eigen kracht in staat moet zijn, zo'n groot scheepse aanval met militaire middelen af te slaan. Dat ook wijlen Johrj Foster Dulles er zo over dacht is wel duidelijk gebleken uit het feit dat, toen minister Luns na terugkeer van Amerikaanse rei zen op Schiphol enige malen enthousiast verklaarde, van Dulles een toezegging van Amerikaanse „steun" tegenover Indonesië te hebben gekregen, dit geen enkele keer in 't openbaar door Washington is beves tigd, ook niet in een gezamenlijk door de twee ministers ondertekend communiqué. Men zou daaruit moeten concluderen dat minister Luns zich blij heeft laten maken met een dode mus, wellicht omdat de wens bij hem de vader van de gedachte was. Maar het vreemde is, dat de minister zelf al veel eerder had geconstateerd dat die mus morsdood was, want daarover had hij zich in de Eerste Kamer op 13 maart 1957 al misprijzend uitgelaten en in het Jaar boek van het Ministerie van Buitenlandse Zaken 1956-1957 staat danook te lezen: „De regering betreurt ernstig de volstrekte af zijdigheid van de bondgenoot de Verenig de Staten, juist nu zovele andere landen, waaronder talrijke koloniaal onverdachte, geen moeite hadden om het Nederlands standpunt inzake Nieuw-Guinea zo volledig te steunen." Die „volstrekte afzijdigheid" van Amerika bestond dus al lang voordat Kennedy president en Dean Rusk minister werd, en vijf volle jaren vóór het plan- Bunker ter tafel kwam! En toch spreekt de Nederlandse regering n u van een „prin cipiële wijziging van het Amerikaanse standpunt", waardoor zij in een situatie van overmacht zou zijn geraakt! Juist door Amerika's jarenlange „volstrekte afzijdig heid" had men in Den Haag die situatie al geruime tijd kunnen zien aankomen. Merkwaardig is het overigens dat de re gering het nodig heeft gevonden, wel de Verenigde Staten te bekritiseren (een wei nig elegant, politiek moeilijk verdedigbaar en in praktisch opzicht nutteloos gebaar), maar geen enkel onvriendelijk woord aan het adres van Australië zegt. En juist de Australische politiek inzake het geschil over Nieuw-Guinea is bepaald niet boven alle kritiek verheven geweest. Bij de be handeling van de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad in 1947 heeft Australië een fel anti-Nederlandse houding aangeno men en in de toen gevormde UNO-Com- missie van Goede Diensten (later UNO- Commissie voor Indonesië genaamd) heeft het vrijwel steeds de Nederlandse politiek tegengewerkt, waardoor het veel heeft bij gedragen tot de verhaasting van de sou- vereiniteitsoverdracht aan Indonesië. Maar op de Ronde Tafel-Conferentie in 1949 werkte de Australische vertegenwoordiger I mee aan het maken van het zo ongeluk kig geformuleerde woorbehoud ten aanzien van Nieuw-Guinea, waarin Australië toen toch wel een nuttige bescherming van het eigen grondgebied zag. In 1954 noemde de Australische afgevaardigde bij de UNO I het gebied zelfs uitdrukkelijk „de sleutel tot de verdediging van Australië". Maar I toen de Nederlandse regering in Canber ra aanklopte met het verzoek om een be lofte van militaire steun bij een eventuele Indonesische aanval, kreeg zij nul op het rekest, want Australië wilde toch ook weer niet de goede nabuurschap met Indonesië in gevaar brengen. Australië beloofde al leen dat het zou proberen, Indonesië van het gebruiken van geweld af te houden. Maar toen er inderdaad gewapende para chutisten in Nieuw-Guinea landden, be perkte de Australische regering zich ertoe, op onderhandelingen aan te dringen! Ook van die kant heeft Nederland, na aanvan- kelijke actieve tégenwerking, dus eigenlijk niets anders dan „volstrekte afzijdigheid" ondervonden. Dit wil echter niet zeggen dat Nederland nu ook tegenover Australië een wrokkige houding zou motten aannemen. Maar wel kunnen we uit dit alles leren dat een klein land noch op zijn machtige noch op zijn minder machtige vrienden mag re kenen als het gaat om het verdedigen van dingen die het met eigen middelen niet verdedigen kan. V

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1