Arbeidsprestatie ontbreekt; werktijd wordt verspild HENSEN AGE VOLVO kf. f. tveebufse* Kosten Starfighter opgelopen tot twee miljoen per toestel Gepensioneerden van spoor en tram zijn bitter gestemd en bondig^) Tttc 7ïli£Can?é PINDAKAAS of CHONOTA Snup, Swo lie gaan op vacantie! Polle Pmgo 1000 BROEKEN In Juli 6565 nieuwe woningen Prins en prinses Irene naar Engeland PTT'er inde 5400,- op verduisterde kwitanties Vrijstelling van dienstplicht Aflevering aan Nederlandse luchtmacht begint in januari 1963 Voorzitter Hopman: Djakarta krijgt een W est-Irian-monument neem Onbestendig fi DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1962 KLACHT VAN BOUWONDERNEMER: ONDERGOED INTERLOCK PAARLAARSTEEG I Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk 'n tip, rijdt topkwaliteit OVERVEEN - TEL. K 2500-55602-11123 Heemskerk Toch geen miskoop kwaliteits-produktenl WEERRAPPORTEN 37. „Halenir, roept Pingo, ,,'t is altijd grappig om aan een touw te trekken.Zo, daar hebben we de voeten, ae staart zal nu wel volgen!" „Ik schut hem een beetje uit", zegt Polle, „anders maakt hij alles zo vies.... Het is overigens gek dat hij zich helemaal niet verweert!" „Nu, Slokop is niet met lege handen tot zijn vrienden teruggekomen, wat zal Zeerob blij met die vissen zijn, maar ik interesseer me nog meer voor die fles!!" „De terugloop in de bóuwproduktie in het afgelopen jaar is niet te wijten aan de vijfdaagse werkweek, maar aan het niet benutten van de arbeidstijd". Dit ver klaarde de heer D. Versloot, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Aanne mers- en Bouwvakpatroonsbond gister avond in een radiocauserie. Hij zei dat bij de invoering van de vijfdaagse werk week was afgesproken, dat nauwkeurig de hand zou worden gehouden aan de offi ciële werktijden. Een door de Christelijke Aannemersbond ingesteld onderzoek had uitgewezen, dat daarmee het produktiever- lies kon worden opgevangen. „Maar thans ontbreekt de discipline. Vele kostbare voorzieningen worden getroffen, niet om dat zij op zichzelf rendabel zijn, maar om dat de arbeidsprestatie ontbreekt. De werknemers gaan hierbij allerminst vrij uit, maar anderzijds zijn er vele staffunc tionarissen, die het al goed vinden als de zaak maar draaiende wordt gehouden", zei de heer Versloot. Het ontbreekt, volgens hem, al te vaak aan werkelijke leiding, planning en con trole. Menige ondernemer wordt het moe steeds tegen de stroom te moeten oproeien, temeer daar hij ook nog te maken heeft met lieden, die geen echte collega's zijn, maar alleen maar profiteren van de nog steeds gebrekkige aanbestedingsregeling. Om bij te kunnen blijven moet hij boven dien investeringen doen, die, gezien de be drijfsresultaten, vaak onverantwoord zijn. Op de achtergrond van dit alles staat een steeds afnemend verantwoordelijkheidsbe sef, zei de heer Versloot. Stijgende kosten, afnemende produktivi- teit, dalende produktie en teruglopende winsten gaan hand in hand. Over de da lende winsten spreken de jaarverslagen van de grote bouwondernemingen een dui delijke taal. Hij vroeg zich af hoe bij deze ontwikkeling de welvaart zal kunnen standhouden. „Het eerste dat weer geleerd zal moeten worden, is, dat er niet alleen rechten, maar ook plichten zijn. Rechten Advertentie Interlock plat-jaeger halfwol en wol broekje maat 5 2.80 singlet maat 5 2.75 pantalon maat 5 5.20 borstrok maat 5 4.80 voor een goede keus natuurlijk ontstaan pas door plichtvervulling. Dat geldt voor de ondernemer, die voor een goede organisatie op zijn werk heeft te zorgen en die moet beseffen dat geen enkel probleem wordt opgelost door de bescha mende wijze, waarop collega's bij elkaar personeel wegkopen. Het geldt ook voor staffunctionarissen, die dienen te begrijpen dat van hun inzicht veel afhangt voor de produktiviteit en het geldt eveneens voor de werknemer. Hij moet beseffen, dat pres tatie en produktie de onmisbare voorwaar den zijn voor een werkelijke stijging van de levensstandaard. Teamwork van ondernemer en werkne mer, liefde voor het vak en harder wer ken, dat zijn de dingen die onontbeerlijk zijn, aldus de heer Versloot. Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek zijn in juli van dit jaar- 6565 nieuwe woningen opgeleverd. In juli 1961 kwamen er 7114 nieuwe wo ningen gereed. In de eerste zeven maanden van 1962 kwamen 41.281 nieuwe woningen gereed tegen 45.004 in de overeenkomstige periode van 1961. Van de in juli voltooide woningen wer den er 624 in systeembouw uitgevoerd. In de eerste zeven maanden van het lopende jaar kwamen 3868 systeemwoningen ge reed. Gerekend tot en met juli 1962 zijn sedert de bevrijding 977.010 nieuwe woningen gebouwd. Het aantal woningen, waarin in juli 1962 werd begonnen bedroeg eveneens 6565 te gen 6979 in juli 1961. In de eerste zeven maanden van 1962 werd met de bouw van 48.275 woningen begonnen tegen 60.244 in de overeenkomstige periode van 1961. Eind juli 1962 waren 115.783 woningen in uitvoering. Prins Bernhard en prinses Irene zijn gisteren naar Engeland vertrokken om de te Burghley te houden driedaagse inter nationale ruiterwedstrijden bij te wonen. De prins en de prinses, die vrijdag in Nederland terugkomen, worden vergezeld door luitenant-generaal C. F. Pahud de Mortanges. Tegen een 32-jarige geschorste P.T.T.-ex- pediteur uit de hoofdstad heeft de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank wegens'verduistering van door de P.T.T. te incasseren kwitanties 1 jaar gevangenis straf, waarvan drie maanden voorwaarde lijk geëist. De verdachte, die volledig be kende, had op deze kwitanties 5400 geïnd- De man, die al een keer eerder was ver oordeeld, had van het geld een kleine auto en een kampeeruitrusting aangeschaft. Toen hij werd aangehouden had hij nog 20 verduisterde kwitanties bij zich welke hij had willen incasseren. De rechtbank doet op 19 september uitspraak. c BIOSCOPEN Cinema Palace, vandaag 19 en 21.15 u.: „Blue Hawaii", a.l. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Een ondeugend vrouwtje", 14 j. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 u.: „Her cules", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „13 Stappen naar de dood", 18 j. Lido, vandaag 16.15, 19 en 21.15 u.: „Mr. Vlubber", a.l. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „De laatste der Vikingen", 14 j. Luxor, gesloten. Minerva, vandaag 20.15 u.: „Aparte tafels", 14 j. Van vrijdag af 20.15 u.: „De kanonnen van Navarone", 14 j. Rembrandt, vandaag 19 en 21.15 u.: „La belle Américaine", a.l. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Eén, twee, drie", a.l. Roxy, vandaag 19 en 21.15 u.: „Bajonet ten tegen tanks", 18 j. Van vrijdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „De dode ogen van Lon den", 18 j. Studio, vandaag 19 en 21.15 u.: „De kreet", 18 j. Van vrijdag af 14.15, 19 en 21.15 u.: „Verleden jaar in Mariënbad", 14 j. Monopole (Zandvoort), vandaag 20 u.: „De legioenen van de Nijl", 14 j. Van vrij dag af 20 u.: „De vierling van de V.V.V.", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62). Frans Halstentoonstelling, 10-17 en 20.30- 22.30 u.; zondag 13-17 en 20.30-22.30 u. Tot 30 september. Vishal (Grote Markt): Expositie van een keuze uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem, 10-^7 u.: zondag 13-17 uur. Tot 30 september. Museum „Het Huis Van Looy" (Kleine Houtweg): Expositie van een keuze uit het oude bezit van het Frans Halsmuseum. 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Marie Noothoven van Goor. 9-17 en 18-20 u„ tot 18 september. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand septem ber expositie van grafiek van J. H. Veld hoen, 10-12 u Dagelijks klassiek grammo- foonplatenconcert van 21-22 u.: Telemann en Rameau. Teylers Museum (Spaame 16): Tekenin gen Hollandse. Italiaanse en Franse school. Dagelijks van 11-17 u., eerste zondag van de maand 13-17 u. DIVERSEN Waaggebouw (hoek Spaarne-Damstraat) Taveerne met zang door Cobi Schreyer en optreden poppentheater Baartmans. Iedere avond van 20 tot 1 uur (behalve maandag). Café-chantant „Adam en Eva" (Raam- vest 5): Iedere avond van 20 u. af: Cabaret. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 31 augustus). DONDERDAG 6 SEPTEMBER City, 20 u.: „Gij zult niet begeren". Rex, 20 u.: „En altijd lokt de vrouw". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. VRIJDAG 7 SEPTEMBER City, 20 u.: „Die Fledermaus". Rex, 20 u.: „Geronimo. de laatste der Apachen". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder don derdag. DONDERDAG 6 SEPTEMBER Kennemer Theater: Geen voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Voet stappen zonder spoor". VRIJDAG 7 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De duurste man van het leger". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Trottoir meisjes van Parijs". W.B. Theater, 20 u.: „De wraak der apachen". De minister van defensie heeft bepaald dat vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige wegens kostwinnerschap zal worden verleend aan de ingeschre vene, die enig of hoofdkostwinner is ten behoeve van een of meer personen, zoals omschreven in de dienstplichtwet. Als enige of hoofdkostwinner wordt aan gemerkt de ongehuwde ingeschrevene, wiens werkelijke bijdrage in het inko men van de bedoelde personen tenminste het dubbele bedraagt van het totaal der overige inkomsten en de gehuwde inge schrevene, op wie het vorenstaande van toepassing is en die bovendien een of meer kinderen te zijnen laste heeft. Als werkelijke bijdrage in het inkomen wordt ten aanzien van de ingeschrevene, die enig of hoofdkostwinner is voor an dere personen dan echtgenote en kinde ren, ten hoogste 85 percent van zijn bruto-inkomsten in aanmerking genomen. In Markelo heeft een windhoos vrij grote schade aangericht. Verscheidene boerderijen werden gedeeltelijk dak loos, hooibergen vlogen door de lucht, kippenhokken werden vernield, maar niemand liep letsel op. Ook het dak van de oude boerderij „De Pakkert" moest het ontgelden. Advertentie hoofd-agent rayon Haarlem (Van onze reportageredacteur) Het is niet juist dat de 95 Starfighters F 104-G, die momenteel voor de Neder landse luchtmacht in aanbouw zijn als onderdeel van een NAVO-programma, het dubbele zullen gaan kosten van wat in 1959 werd aangenomen. Dit heeft de di recteur van de Dienst Materieel Lucht macht, luitenant-generaal H. A. Mauren- hrecher, in een interne notitie voor de Voorlichtingsafdeling van de Luchtmacht staf vastgelegd. De heer Maurenbrecher DONDERDAG 6 SEPTEMBER Marquette-theater, 15 u.: „Tarzan en de meerminnen"; 19.45 u.: „Im weissen Rössl"; 21.30 u.: „Tarzan en de meermihnen". VRIJDAG 7 SEPTEMBER Marquette-theater: Geen voorstelling. KORT NIEUWS Comandant. De dirigerend officier der rijkspolitie 2de klasse A. Cammaert is aangewezen als commandant van het dis trict Alkmaar van het Korps Rijkspolitie. Op de jaarvergadering van de algeme ne bond van gepensioneerd spoor- tram- en ander vervoerspersoneel in het gebouw voor kunsten en wetenschappen te Utrecht heeft de vice-voorzitter, de heer A. Hop man, zijn misnoegen uitgesproken over het beleid van de regering ten opzichte van de bejaarden, met name de korting op de pensioenen, de huurcompensatie en de ver schillende belastingen. Vorig jaar zijn de kortingen van hen die tevens A.O.W. ont vangen van 2 op 1,4 pet. teruggebracht. Hiermee is het aangedane onrecht iets ver zacht maar niet ongedaan gemaakt, aldus de heer Hopman. „De minister heeft ons vorig jaar beloofd nog vóór de nieuwe pensioenwet tot af schaffing van de korting over te gaan, maar er is nog niets gebeurd en de mi nister zwijgt in alle talen. Naar mijn me ning is de minister zijn belofte vergeten," aldus de vice-voorzitter, die zei dat de regering met dit soort zaken geen haast maakt. „Het stemt mij bitter dat de re gering wanneer het andere groepen ge pensioneerden betreft veel sneller kan wer ken. Ook op andere wijze wordt er aan onze inkomsten geknabbeld. De prijzen van de levensbehoeften stijgen met de maand, maar door loonsverhogingen wordt hier al leen voor anderen rekening mee gehouden. Sinds 1957 hebben de gepensioneerden nog DJAKARTA (Reuter) Op het Ban- teng-plein (het voormalige Waterloo-plein) in het centrum van Djakarta zal een West- Irian-monument worden gebouwd, dat „toekomstige generaties zal moeten her inneren aan de wreedheden van kolonia lisme en imperalisme". Op een dertig meter hoog voetstuk zal een tien meter hoge mannenfiguur worden geplaatst met opgeheven armen en gebroken ketenen, die van de polsen afhangen. geen cent verhoging gehad, al verklaart de minister dan ook dat de pensioenen met 6 pet. zijn verhoogd. Het is echter beslist niet zo, de minister heeft zich ze ker vergist," aldus de heer Hopman. „Wat wij gekregen hebben was geen verhoging maar een huurcompensatie, die nog altijd 22 gulden lager ligt dan die van hen die in het produktieproces zijn opgenomen. De weduwen moeten het met nog minder doen," zei hij. De heer Hopman hoopte dat er na het uitspreken van de Troonrede en het indie nen van de begroting eindelijk iets beters voor de gepensioneerden uit de bus zou komen. Na het huishoudelijke gedeelte van de vergadering nam men afscheid van de oud voorzitter, de heer J. P. H. Castricum, die bij de bestuursverkiezing is afgetreden. zegt daarin onder meer dat in 1959 de minimum-bouwkosten van de Starfighter op 1,7 miljoen gulden per toestel werden becijferd. Reeds toen werd rekening ge houden met een normale kostenstijging door onvoorziene en pro-memorieposten, hogere lonen en duurdere materialen in de loop van de bouwtijd. De kosten van de Starfighter zullen nu op twee miljoen gulden per toestel neerkomen. Hoewel toegegeven wordt dat in het begin de Starfighterproduktie niet van een leien dakje is gegaan, houdt men in Den Haag staande dat thans geen achterstand op het tijdschema meer bestaat. De Fok kerfabriek, die als assemblagebedrijf fun geert voor de noordelijke bouwgroep waarin voornamelijk Nederlandse en Duit se bedrijven samenwerken, heeft tot nu toe ongeveer dertig toestellen afgeleverd aan West-Duitsland. De aflevering aan de Nederlandse luchtmacht begint in janua ri van het volgend jaar. De aanvankelijke vertragingen moeten worden geweten aan de tijd welke gemoeid was met het op elkaar inspelen van de tientallen fabrie ken die aan het in totaal 949 toestellen omvattende Starfighterproject meewerken. Uit de achteraf losgebroken critiek, die onder meer tot uiting kwam in het Ame rikaanse tijdschrift „Aviationweek", trekt men in Den Haag niet de conclusie dat men er toch beter aan had gedaan de Franse Mirage in plaats van de Star fighter te kopen. De keus is op de Star fighter gevallen omdat het type F 104-G verschillende eigenschappen in zich ver enigt. Het kan als verkenningsvliegtuig en als gevechtstoestel in de verdediging worden gebruikt, maar ook in tactische operaties als jager-bommenwerper, De Mirage III is uitsluitend een jachtvliegtuig, terwijl de Mirage IV alleen jager-bommen werper is. Mirage IV alleen jager-bommenwerper is. Kleinere landen als West-Duitsland, Ita lië en de Benelux kunnen het zich ech ter financieel niet permitteren twee ty pen aan te kopen en te onderhouden. Bij de Nederlandse luchtmacht neemt de Starfighter waarvan er in totaal 120 komen, als men de 25 meerekent welke op basis van het militaire hulpprogram ma rechtstreeks door de Verenigde Sta ten worden geleverd de plaats in van de Hunter en de Thunderstreak. De Lucht machtstaf erkent, dat de Starfighter een compromis vormt van vele, soms tegen strijdige eisen. Dót will inderdaad zeg gen dat 'in geen van de afzonderlijke ta ken topprestaties geleverd kunnen wor den. Dat wil echter niet zeggen dat het daarom slechte prestaties zijn. Men is over de vele mogelijkheden van dit Lock- heedprodukt integendeel zeer tevreden. Advertentie NIET VERDER ZOEKEN, bij DOUWMA keus uit meer dan Ook voor jongens. Gen. Cronjésiraat 40 -44 - Tel. 54679 Onderscheidingen. Tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw is be noemd de heer J. W. F. Backer te Voor burg, directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst. Tot ridder in de orde van Oranje-Nassau zijn benoemd de heren R. Walda, burgemeester van Idaarderadeel, A. S. Kas, referendaris bij het kabinet van de commissaris der koningin in Friesland en A. F. Ruijssenaars, lid van de raad van Alp-hen aan de Rijn. Hoogleraar. Tot gewoon hoogleraar in de internationale economische betrek kingen aan de Nederlandsche economische hogeschool in Rotterdam is benoemd dr. A. J. Reitsma, die nu als senior lecturer verbonden is aan de university of Queens land in Brisbane (Australië). Verkeerscursus voor slechtzienden. De Nederlandse Vereniging Bescherming Voet gangers heeft een verkeerscursus voor slechtzienden en blinden op geluidsbandjes vastgelegd. De vereniging geeft de bandjes kosteloos in bruikleen. De bandjes werden samengesteld met medewerking van de vereniging Het Nederlandse Blindenwezen, de Vereniging ter Voorkoming van Blind heid, het Blindeninstituut in Bussum, de Blindengeleidehondenschool en de Haagse Verkeerspolitie. Het secretariaat van de Vereniging Bescherming Voetgangers is gevestigd in de Van Montfoortlaan 11 te Den Haag. Airborne Museum. Het Airborne Mu seum, dat herinneringen bevat aan de slag om Arnhem in 1944, is thans ondergebracht in een gedeelte van kasteel Doorwerth. Brand. Het 190 ton metende Neder landse schip „Zwaluw" heeft gemeld dat het woensdagnacht op ruim 7 mijl ten zuidoosten van Dungeness de bemanning aan boord heeft genomen van het Duitse schip „La Paloma", dat in brand was ge raakt. Advertentie Het K.N.M.I. deelt mede: De ene oceaanstoring na de andere koerst nu via de Noordzee in de richting van Scandinavië. De depressie, die de ko mende 24 uur het weer in ons land zal be- invloeden, lag vanmorgen voor de kust van Ierland. Het eerste regengebied be reikte vandaag al ons land. Achter de sto ring om stroomt een nieuwe hoeveelheid koele lucht naar onze streken. In deze luchtstroming zullen af en toe buien voor komen, zodat het weer onbestendig blijft. 50-51. De jongens besloten, verstopper tje te doen. Met al die bomen en struiken om hen heen zou dat prachtig gaan. Bij het aftellen kwam Swop het eerst aan de beurt om te zoeken. Hij ging te gen de buurtboom staan en hield zijn han den voor de ogen, terwijl hij tot honderd telde. In die tijd maakten Snup en Sijpie, dat ze wegkwamen en 'n plaatsje von den. Negenennegentig. honderd! Ik kom! riep Swop. openhoae Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. 5 u O, c c Neerslag: laatste 24 uur. Den Helder zwaar bew zzo 17 0,3 Ypenburg geheel bew zzw 18 2 Vlissingen zwaar bew z 17 0,5 Eelde mist zzw 16 3 De Bilt mist z 18 2 Twente geheel bew z 17 12 Eindhoven zwaar bew. zo 19 12 Zd-Limburg motregen z 18 0,1 Helsinki ■>waar bew z 14 5 Stockholm regen z 15 6 Oslo half bew. windst. 14 6 Kopenhagen regenbui w 17 1 Aberdeen zwaar bew windst. 14 1 Londen regen zo 20 3 Amsterdam geheel bew. z 18 5 Brussel geheel bew zzw 18 0,4 Luxemburg regen zzw 18 6 Parijs motregen zw 18 15 Bordeaux onbewolkt zzw 23 0,2 Grenoble licht bew. windst 25 0 Nice onbewolkt n 29 0 Berlijn zwaar bew wzw 20 7 Frankfort regen wzw 22 6 München zwaar bew wzw 20 1 Zürich regen wzw 21 0,4 Genève zwaar bew wzw 23 0 Locarno half bew. ono 25 0 Wenen zwaar bew wzw 22 7 Innsbruck regen windst. 19 1 Belgrado onbewolkt windst. 34 0 Athene onbewolkt windst. 32 0 Rome onbewolkt windst. 30 0 Ajaccio onbewolkt no 0 Madrid onbewolkt windst. 31 0 Mallorca onbewolkt windst. 32 0 Lissabon licht bew. nnw 27 0 Vrijdag 7 september Zon op 6.00 uur, onder 19.16 uur. Maan op 14.29 uur, onder 23.14 uur. Maanstanden 7 sept. 7.45 uur eerste kwartier 14 sept. 5.12 uur veile maan 20 sept. 20.36 uur laatste kwartier 28 sept. 20.40 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 6 september Hoog water 7.48 uur en 20.09 uur. Laag water 3.26 uur en 15.36 uur. Vrijdag 7 september Hoog water 8.34 uur en 20.59 uur. Laag water 4.03 uur en 16.17 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2