Overgrote meerderheid voor het akkoord HET WEER OJlÏÏAL Moskou hekelt plan-Thant voor eenmaking Kongo Dr. Soblen nog steeds bewusteloos in Londen PLUTINA en HERZ ederland KEUR-MEUBELEN v. Duivenboden Twijfel aan loyale uitvoering door Indonesië Soldaat gewond door schot uit eigen wapen Venus-raket Mariner 2 in een baan om de zon Ned. traepen omstreeks half november terug naar Nederland Verbod voor Russische pantserwagens in West-Berlijn? V.N.-leger steunt monopoliebelangen van Tsjombe en moet vertrekken99 Slaaptabletten in perzik verborgen BOOT meubelen PERMANENTE MEUBELSHOW DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jo» L. Lodewijk» Redactiechef te IJmuidem J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije M 0 R RI "6efore if on êtuj/ SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES Aanhoudend koel Aan het strand: Bij Kaimana Bunker-valkuil" Dr. Van Roijen speelde verstoppertje dansacademie Oe Thant verklaart: Thant: „Eenzijdig" BOOT Gierstraat 52 - 54 - 56 Haarlem - Tel. 12047 Miroehi in arrest Het woord is aan In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Beeldverhalen2, 13 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel3 Kunst 4 Horen en Zien 4 Uit stad en omgeving5, 7 Medische verzorging 5 Kennemer Kruimels5 In de Vishal en op zee6 Onder Ons7 Uitgaan in Haarlem9 Kerkelijk Leven9 Topsy 12 Feuilleton 13 Economisch nieuws 15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Sport 17 Luidsprekers12 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's JAPONNEN en DEUX-PIÈCES SPAARNE 11 t/o Damstraat VJ 47e JAARGANG NUMMER 258 Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJ muiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Kamer staat N.-Guinea weemoedig af (Van onze parlementaire redacteur) Zoals was te verwachten zal een zeer grote meerderheid van de Tweede Kamer vandaag haar goedkeuring geven aan de op 15 augustus tussen Nederland en Indonesië getekende overeenkomst tot bestuursoverdracht van Nieuw-Guinea. Van die meerderheid zullen echter velen met een bezwaard hart voorstemmen. Het aantal Kamerleden dat zich tot het laatst toe zal verzetten en tegen het akkoord zal stemmen, zal waarschijnlijk op de vingers van twee handen zijn af te tellen. Deze balans viel gisteravond op te maken na een urenlang debat, waarin dertien sprekers van hun goed- of afkeuring blijk gaven. zorg, maar zonder bitterheid, prof. Oud van de V.V.D. sprak van overmacht, dr. Bruins Slot (A.R.) vond dat er meer was bereikt dan hij had durven hopen en dr. T i 1 a n u s (C.H.) vond het droevig maar onvermijdelijk dat wij onze dienen de taak in Nieuw-Guinea zullen moeten opgeven. Dit waren kort gezegd de opvattingen van de leiders der vijf grootste fracties. De C.H.U. en de V.V.D. zullen unaniem voorstemmen. Bij de P.v.d.A. is één uit zondering: d'e heer Scheps, bij de K.V.P zijn er drie: de heren Weiter, Moorman en Van Rijckevorsel, bij de A.R. wel licht twee. Eén ervan is mr. Meulink. Hoewel men kan aannemen dat dit de laatste grote gedachtenwisseling was over het vraagstuk-Nieuw-Guinea dat in de laatste dertien jaar een steeds klemmen der punt in de Nederlandse staatkunde is geworden, waren er nagenoeg geen nieu we gezichtspunten. De Kamer besefte dat deze slotfase van het Nieuw-Guineavraag- stuk een ernstige en belangrijke zaak was, maar het leek alsof zij werd be heerst door een zekere matheid, een be rusting over voldongen feiten. De sfeer was lang niet zo geladen als in die de cembermaand van 1949 toen Nederland af stand deed van de souvereiniteit over het vroegere Nederlands-Indië, met uitzon dering van Nieuw-Guinea. De publieke belangstelling op het Binnenhof was ook minder groot dan toen, dertien jaar gele den. Mr. Burger, voor het laatst optre dend als socialistische fractieleider, sprak van een molensteen die nu van onze hals gaat vallen Zijn collega dr. De Kort van de K.V.P. was vervuld van spijt en Advertentie BARTEUORISST^ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT <BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Opklaringen en plaatselijk enke le buien, in hoofdzaak in het noorden van het land. Matige tot krachtige, langs de kust af en toe harde wind tussen noord west en zuidwest. Aanhoudend koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen zonnige perioden maar ook nog kans op een bui. Matige wind ait westelijke richtingen. Tempera tuur overdag 17 graden. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Aanhoudend koel door zeewind. „Amerika heeft behendig de Bunker- valkuil voor ons opgesteld en de secre taris-generaal der Verenigde Naties heeft achter onze rug om afspraken met Indo nesië gemaakt, zei hij. Ook de heren Van Dis (S.G.P.), Scheps (P.v.d.A.) gaven in be lllllü Aandachtig luisterende ministers ach ter de regeringstafel. wogen woorden blijk van hun afkeuring over „het akkoord dat geen akkoord is, maar een capitulatiedictaat", aldus de for mulering van de heer Meulink. Veel is er natuurlijk gezegd over de re- geringspolitiek in de laatste tijd, over de houding van Amerika en over enkele gronwwettelijke problemen. De heer Bur ger (P.v.d.A.) was slecht te spreken over de kritiek van minister Luns aan het adres Van de Verenigde Staten. Daar mee is volgens hem het communisme in de kaart gespeeld. Hij en de heren Bak ker en Lankhorst meenden dat mr. Luns ten slotte maar het beste zou kunnen heengaan. De leiders van de andere gro te fracties hielden de regering de hand boven het hoofd. Wel vonden zij in het algemeen de houding van Amerika zeer teleurstellend, al toonde D r. Bruins Slot (A.R.) begrip voor het feit dat dit land in de wereldpolitiek bepaalde belan gen tegen elkaar moet afwegen. De Ame rikaanse wapenleveranties aan Indonesië keurde ook hij af. (Vervolg op pagina 2) Bij een ongeval in een bivak bij Kaima na op Nieuw-Guinea is de 19-jarige dienst plichtige soldaat J. Rossell uit Maastricht vrij ernstig gewond. Hij struikelde en daarbij is de stengun, die hij aan de schou der droeg, gevallen. Eén schot ging af. De kogel trof hem in het zitvlak. Van de kleine fracties zal de S.G.P. wegens onoverkomelijke bezwaren geheel tegenstemmen. De P.S.P. en de commu nisten konden met de overdracht instem men. De heer Lankhorst van de P.S.P. hoopte dat de regering nu tot het inzicht was gekomen dat haar politiek fout is ge weest De heer Bakker (Comm.), vol hoon aan het adres van de regering, had geen behoefte aan een „nationale huil bui". Eén van de weinige treffende ogenblik ken in dit debat was de rede van een man die door zijn leeftijd, zijn carrière in het vroegere Nederlands-Indië en zijn ministerschap van Koloniën een heel eigen plaats inneemt: de 82-jarige heer Wei ter, het oudste lid van de Kamer die niet wilde meewerken aan de overdracht van „dit laatste kleinood van de gordel van smaragd", zoals hij zei. Hij miste volkomen het vertrouwen dat Indonesië het gesloten akkoord zou naleven. Advertentie ïvüPr.f. - i -;r ..rf= cp r ,rrt Spaarne 65 - Haarlem (t/o de Geo. Oude Gracht) Tel. 02500-14650 en 14560. Tot veler verbazing was de Neder landse ambassadeur in Washington, dr. Van Roijen, nergens te zien op de tribunes bij de behandeling van het Nieuw-Guinea-akkoord door de Tweede Kamer. Nijver werd ge speurd in het voor diplomaten be stemde gedeelte van de gereserveer de tribune. Daar was hij echter niet. Later ontdekten enkele journalisten hem, verscholen achter een televisie camera op het voor ambtenaren be stemde deel van de tribune. Of schoon de vlakbij opgestelde schijn werper veel hitte afstraalde bleef dr. Van Roijen verstoppertje spelen. Fotografen en tv-cameramensen kon den hem niet in de lenzen krijgen. Hier ziet men niet dr. Van Roijen, maar de cameraman van de televi sie, die, discreet achter een scherm verborgen, van achter de regerings tafel zijn omvangrijke lens op de Kamerleden richtte. PASADENA (Californië) (AP) De Venus-raket Mariner 2 is op 2,5 mil joen kilometer van de aarde in een baan om de zon gekomen, waarin de tweehon derd kilogram zware satelliet haar leven lang zal blijven. De satelliet, die zich met een snelheid van ongeveer tienduizend kilometer van de aarde verwijdert, kwam op een punt waar de aantrekkingskracht van de zon groter werd dan die van de aarde. De Mariner snelt nu met een tien keer zo grote snelheid rond de zon. Naarmate de aantrekkingskracht van de zon gro ter wordt, zal deze snelheid nog toene men. Tegen de tijd dat de Mariner op 14 december op 14.500 kilometer voorbij Venus schiet, zal de omloopsnelheid rond de zon meer dan 150.000 kilometer per uur bedragen. Advertentie ■In oktober 1 begint 't nieuwe daneeelsoen inschrijving dagelijks vin 11-13,14-17 «n 19-21 uur. Schagchelstrut 29 Haarlem tel.: 10S06 Half november zal de streefdatum zijn voor de terugtrekking van alle Nederland se eenheden uit Nieuw-Guinea. Dit heeft secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. donderdagavond in New York bekendge maakt. Oe Thant verwacht dat het Pa kistaanse contingent van de veiligheids strijdmacht der V.N., dat de Papoea- politie zal helpen bij het handhaven van de orde in Nieuw-Guinea tijdens het be wind van de volkenorganisatie, daar vóór 1 oktober zal aankomen. De Pakistaanse troepen zullen op strategische punten, zo als Hollandia, Biak, Merauke. Kaimana en Sorong gelegerd worden. Elke Pakis taanse eenheid zal, wat personeel en ver zorging betreft, zelfstandig zijn. Vliegtui gen en helikopters zullen de eenheden in het moeilijk begaanbare gebied beweeg lijkheid geven. Oe Thant verklaarde dat in de Neder landse plannen rekening wordt gehouden met de terugtrekking van alle Neder landse schepen zo spoedig mogelijk na 1 oktober. Verscheidene landingsvaartui gen zullen echter achterblijven en mis schien door het tijdelijke gezagsorgaan van de V.N. gebruikt worden. Op 2 ok tober zal een gecharterd schip, dat 1.000 man kan vervoeren, met Nederlandse troepen aan boord uit Nieuw-Guinea ver trekken. Op 24 oktober volgt een tweede schip, dat 850 man kan meenemen. Bo vendien zullen Nederlandse troepen via de lucht gerepatrieerd worden. In sep tember vertrekken er rond 400 man, in oktober 2.712 en in november 2.580, al dus Oe Thant. Zo nodig kunnen nog meer schepen gecharterd worden om de over blijvende troepen naar Nederland terug te brengen. Oe Thant maakte voorts be kend dat Indonesië een voorschot van een miljoen dollar had verstrekt ter bestrij ding van de eerste kosten van de V.N. in Nieuw-Guinea. Nederland had dit reeds eerder gedaan. Aan Djakarta is een telegram verzon den met het verzoek om per schip le vensmiddelen te vervoeren naar Sorong voor 1000 Indonesische militairen. De hoe veelheid voedsel moet voor tenminste een maand voldoende zijn. Deze militairen be vinden zich thans in verschillende plaat sen en worden tijdelijk door Nederland se militairen van voeding voorzien. NEW YORK (AP) De Westelijke autoriteiten zijn van plan het verkeer met Russische pantserwagens door West- Berlijn te verbieden, maar zijn het nog niet eens over het tijdstip waar op deze order moet worden uitgevaardigd, zo ver luidt in diplomatieke kring in Washing ton. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken weigerde commentaar te geven. De Westberlijnse autoriteiten zouden niet alleen bezwaar tegen de pantserwa gens hebben omdat het Russische machts vertoon een nadelige invloed kan heb ben op het moreel in West-Berlijn, maar ook omdat de wagens het plaveisel be schadigen en gevaar opleveren voor het verkeer. Volgens de correspondent van C.B.S. in Berlijn, Daniel Schorr, zouden de Ame rikanen het liefs dadelijk optreden. Zij wilden in feite optreden 48 uur nadat zij de Russen de nieuwe route hadden af gedwongen. De Britten, gesteund door de Fransen, willen liever enkele weken wachten, in de hoop dat de Russen dan wellicht zelf zullen besluiten geen pant serwagens meer te gebruiken. tt MOSKOU (AP) In een nota aan V.N.- secretaris-generaal Thant, heeft de Sovjet- Unie als haar mening over het Kongolese vraagstuk te kennen gegeven, dat de troe pen van de Verenigde Naties binnen een maand uit Kongo moeten vertrekken, om dat zij toch alleen maar opkomen voor de belangen van „de voorman van interna tionale monopolies Tsjombe en van de wes terse kolonisten." Het plan van de V.N. voor samenvoeging van Katanga met Kongo in federatief verband, met verde ling van inkomsten en samenvoeging van beide legers, wordt door de Pravda ge kenschetst als „een westers complot" en het produkt van een samenzwering van gangsters." De nota dringt er op aan „de monopolies in Katanga op de knieën te dwingen" door onmiddellijke arrestatie van „alle militair en semi-militair personeel en van de po litieke adviseurs en huurlingen die in dienst zijn van de regering-Tsjombe van Katanga". Deze maatregelen zouden bin nen een maand moeten worden uitge voerd. Alle leden van de V.N. zouden hun betrekkingen met Katanga moeten verbre ken. Tegen de landen die dit nalaten zou den sancties moeten worden genomen. De Russische nota zegt, dat het een pu bliek geheim is dat de hoofdschuldigen in het Kongolese drama de regeringen van de V.S., Engeland, België en Frankrijk zijn. Deze beschermen hun monopolies in Katanga en staan de territoriale eenheid en onafhankelijkheid van Kongo in de weg. aldus de nota. Afgelopen maandag heeft president Tsjombe van Katanga juist toegegeven aan de eis van Oe Thant, in te stemmen met het V.N.-plan voor Kongo, dat voorziet in federatieve samensmelting van Katanga en Kongo. In de Sovjet-Unie heeft Thant vorige week o.m. de kwestie-Kongo bespro ken met premier Kroesjtsjev. Voor zijn vertrek zei Thant tegen een Russische ra dioverslaggever: „Het Russische volk be grijpt weinig van de rol van de Ver. Na ties in Kongo, omdat het eenzijdig wordt voorgelicht." ELISABETHSTAD (Reuter) De rege ring van Katanga heeft gisteren verklaard er op te rekenen dat de mogendheden die een rechtvaardige behandeling van Katan ga hebben gegarandeerd, een einde zullen maken aan „de aanhoudende provocatie van Kongolese V.N.-eenheden die zijn ge> legerd op de basis Kamina in Katanga". De oproep lijkt speciaal gericht tot de V.S., Engeland en België. Tsjombes rege- Advertentie sedert 1849 ring verklaart zich niet te zullen laten af' brengen van de gedragslijn: „nationale verzoening op soepele federale basis". BRUSSEL (AFP) Volgens de Belgt sche radio is de president van de KongO' lese provincie Kivoe met zijn gezin door de politie van de centrale regering onder huisarrest geplaatst. De president, Miroe hi, wordt ervan beschuldigd, de instructies van de regering in Leopoldstad niet te zijn nagekomen. WASHINGTON (AP) De Amerikaanse regering heeft het Congres gevraagd 34,: miljoen dollar uit te trekken als bijdrage voor een V.N.-fonds waarmee de volkeren organisatie economisch herstel in Kongo hoopt te bewerkstelligen. Charron: De ware studie en de ware weten schap der mensen heeft één object: de mens. Advertentie in het betere genre Alleenverkoop voor IJmuiden PLEIN 1945 UW MODEHUIS (Van onze correspondent) LONDEN Hoe heeft dr. Robert So blen de slaaptabletten in handen gekre gen, die hij op weg naar het vliegveld innam, zodat hij bewusteloos raakte en zodoende opnieuw deportatie voorkwam? Dit is de vraag die de Britse autoritei ten bezig houdt. Volgens theorie zou dr. Soblen slaaptabletten, die hij op zijn ver zoek ontving, niet hebben ingeslikt doch verzameld in een flesje. Vijf dagen gele den werd bij een grondig onderzoek van zijn cel in <de gevangenis te Brixon, een flesje slaaptabletten in zijn matras ge vonden. Sindsdien werden hem alleen slaapmiddelen in vloeibare vorm toege diend. Donderdagmorgen, kort voor hij met de ambulancewagen naar Londen Airport zou worden vervoerd, werd hij opnieuw grondig aan den lijve onderzocht. Elk kle dingstuk werd nagekeken, maar de vin dingrijke dr. Soblen had 'n aantal slaap tabletten in een perzik verborgen. Op weg naar het vliegveld at hij de onschuldig lijkende vrucht op en werd zo onwel dat de hem begeleidende arts de chauffeur van de ambulance-auto bevel gaf onmid dellijk naar een ziekenhuis te rijden. Bij aankomst was dr. Soblen bewuste loos en volgens een hedenmorgen door het ziekenhuis uitgegeven communiqué is hij nog steeds buiten bewustzijn. De Britse regering staat opnieuw voor een lastig probleem, want voorlopig kan het bevel tot uitwijzing niet worden uit gevoerd. Er gaan in Groot-Britannië steeds meer stemmen op die clementie bepleiten voor de 74-jarige uit Litouwen afkomstige geneesheer, die wegens spio nage voor de Sovjet-Unie door een Ame rikaanse rechtbank tot levenslang ver oordeeld werd. Soblen blijft volhouden dat hij onschul dig is en dat de tegen hem ingebrachte bewijzen vervalst zijn. Reeds sinds 1 juli verblijft dr. Soblen in Engeland; de Amerikanen ergeren zich dat door de Britse houding de integriteit van de Ame rikaanse rechtspraak in twijfel wordt ge trokken. Afgezien daarvan achten steeds meer Britten het humaner Soblen, die volgens sommige artsen nog slechts een jaar, volgens anderen nog tien jaar te leven heeft, niet uit te leveren. Zij willen hem wel doen uitwijzen, doch hijzelf zou moeten bepalen naar welk land hij wil uitwijken. Tsjechslowakije heeft hem asiel aangeboden. Advertentie die de meest verwende cliënten doen slagen worden geëxposeerd op de Dagelijks geopend van 9—6 ('s maandags van 1—6) Compl. Interieurverzorging Ged. Oude Gracht 108-110 Kruisstraat 22 Tel. 13608 - 18657 - 17165 - 17206

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1