Probleem van al of niet nodige twee-derde meerderheid op het laatste ogenblik opgelost Kennedy wil bevoegdheid reservisten op te roepen HET WEER VSV-ZFC 1 1 KIJK Achtdaagse treinabonnementen worden per 1 okt. goedkoper Toenemende druk op de president aanval op Cuba te overwegen Agent schoot op jongen die collega met een mes belaagde J ongen in Steenwijk doodgestoken Ook voor bedrijfsleven nieuwe abonnementsmogelijkheden leë\MW6efpreifgu êtuj! Blauw kamgaren kostuum ƒ138.- 47e JAARGANG NUMMER 259 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur^Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L.JLodewijk^jfc^tedactiecliefteI^ 93'Haarlem DireCtie'P'W'Peereboomen Mr'H' BARtËuÖrIsStÏT" HAARLEM fe: 13439 REGEN- EN TWEEDJASSEN Veel wind Aan het strand: Levendig debat .Zware wissel op de toekomst Het woord is aan Formosa breekt met Laos In de krant van heden: Weerrapporten1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Beeldverhalen2, 11 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Kunst 4 Horen en Zien4 Taal-laria 5 Topsy 6 Kerkdiensten7 Uit stad en omgeving7, 9 Films 9 Op en om het Binnenhof9 Scheepsberichten 9 In de Vishal en op zee 9 Feuilleton H Beurs 12 Effecten en Geldmarkt 12 Economisch nieuws 12 Erbij 13-17 Sport 19 Luidsprekers3 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" ZONDAG A.S. 14.30 UUR: Prinses Irene bezocht Delftse Antiekbeurs EUROPEANEN IN ALGIERS IN ARREST 4 PAVILJOEN „DE UITKIJK" In onze ETALAGE WIJK A. ZEEËRWEG 4 complete keukens hang- en legkasten ZIE DE PRIJZEN Zaanlandsche Houthandel COIFFURES DE VRIES IJmuider Courant Negen Kamerleden tegen het akkoord De eindbeslissing van de Tweede Kamer over Nieuw-Guinea is gevallen: met 127 tegen 9 stemmen is de Nederlands-Indonesische overeenkomst inzake de be- stuiirsoverdracht gistermiddag om kwart voor vijf goedgekeurd. Het goed- keuringsontwerp is nu in ijltempo doorgezonden naar de Eerste Kamer, die zich er volgende week donderdag over zal moeten uitspreken. Spoed is geboden omdat het akkoord reeds in de daaropvolgende week zal worden behandeld in de algemene vergadering der Verenigde Naties. De negen tegenstemmers waren de heren Weiter, Moorman en Van Rijckevorsel van de K.V.P., Van Dis, Kodde en Mieras van de S.G.P., Meulink en Roosjen van de A.R.P. en de heer Scheps als eenling van de P.v.d.A. Zij hadden onoverkomelijke bezwaren tegen het wetsontwerp. M inister-president De Quay beantwoordt de Tweede Kamer. Naast hem minister Luns, die kennelijk last had van de varmte in de ver gaderzaal. WASHINGTN (Reuter) - Presidnt Kennedy heeft het Congres een wetsont werp toegezonden, waarin hij dit ver zoekt hem met het oog op de kritieke internationale toestand" te machtigen reservisten der strijdkrachten tot een maximum van 150.000 man onder de wa penen te roepen. Kennedy is niet van plan de reservisten thans op te roepen. De president wil de bevoegdheid voor de periode die loopt van de verdaging van het Congres tot het bijeenkomen van het nieuwe Congres; ruwweg gaat het om de laatste drie maanden van 1962 en de eer- stè twee maanden van 1963. In antwoord op de vraag of de presi dent bij de formulering „met het oog op de kritieke internationale toestand" in de eerste plaats aan de spanning rondom Berlijn en Cuba dacht, verklaarde pers chef Salinger dat de verklaring voor zich zelf sprak. Het Congres heeft de president gemach tigd 250.000 reservisten en leden van de Nationale Garde (deze laatsten komen slechts in aanmerking voor militaire dienst in Amerika zelf) onder de wapenen te roepen in verband met de Berlijnse cri sis. Velen van hen zijn weer in het bur gerleven teruggekeerd. Het wetsvoorstel geeft bij aanvaarding de president ook het recht om de minis- Advertentie IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AI^STERdXm TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Verwachting tot morgenavond: Perioden met zonneschijn en afnemend buiig. Krachtige tot matige, aan de kust nog harde wind tussen noordwest en west. Weinig verandering in tempe ratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het overtrekken van een rug van hoge druk veroorzaakt morgen flinke opklaringen en overwegend droog weer. De temperatuur komt niet hoger dan 15 d 17 graden. Zee water 17 graden. Vooruitzichten: Maandag weer buien door nieuwe oceaan storingen. Kennedy ter van Defensie te machtigen, de dienst tijd van degenen die nu onder de wapens zijn, met ten hoogste een jaar te verlen gen. President Kennedy heeft het wetsvoor stel besproken met de leiders van de Republikeinse en de Democratische frac ties in het Congres. Bij die gelegenheid gaf het staatshoofd een overzicht van de militaire opbouw op Cuba. De Republikeinen in het congres heb ben vrijdag gepleit voor aanvaarding van een tweepartijenresolutie, die president Kennedy machtigt zo nodig troepen te gebruiken tegen Cuba, waar een militaire opbouw met Russisch materieel gaande zou zijn. De voorzitter van de subcommissie uit de Senaat voor paraatheid van de strijd krachten, Stennis, gaf in de Senaat als zijn mening te kennen, dat de V.S. be reid moeten zijn. zo nodig met geweld een einde te maken aan de militaire op bouw van de Russen op Cuba. Zijns in ziens behoefde men niet te wachten om reservisten op te roepen, daar Amerika nu al in staat is „zijn besluit om aan verdere wapenzendingen naar dit halfrond een einde te maken, kracht bij te zetten". De Verenigde Staten zullen de kwestie van het vervoer naar Cuba van goede ren uit communistische staten door sche pen van NAVO-landen opnemen met de permanente NAVO-raad. CARACAS (AP) Juan Manuel Sal- vat, de leider van de groep Cubanen die vorige maand Havana heeft beschoten, heeft gisteren in Caracas op een pers conferentie verklaard dat zijn groep van plan is schepen van communistische lan den in Cubaanse wateren aan te vallen. „Ieder schip onder communistische vlag, onverschillig van welk land, dat in Cu baanse territoriale wateren wordt waar genomen zal als militair doel worden be schouwd en zonder waarschuwing vooraf worden aangevallen", zei hij. De heer Moorman (K.V.P.) sprak van een verbijsterende ontwikkeling, van een volledig falen van de Verenigde Naties, die zouden zijn geweken voor agressie van een Aziatische staat tegen een Europees land. Mr. Roosjen (A.R.) liet een krach tig protest horen tegen „het uitleveren van 700.000 Nederlandse onderdanen aan een dictatoriaal regime", zoals hij zei. De heer Van de Wetering (C.H.) was het grotendeels eens met de grieven van de tegenstanders, maar hij zou voorstemmen omdat een andere oplossing niet zou zijn te verwezenlijken. Hij sprak van een ge wetensconflict. Met een gewetensconflict hebben ook de leden van de regering te kampen ge had, zoals premier De Quay en minis ter Luns duidelijk maakten bij hun ver dediging van het akkoord. Een andere op lossing was er niet. Beide bewindslieden waren onder de indruk van de betogen der tegenstanders, al bestreed mr. Luns een opmerking van mr. Van Rijckevorsel als zou na een verwerping van het akkoord geen oorlog behoeven te ontstaan tegen de inmiddels vertrekkende Nederlandse strijdkrachten. Ministér Luns achtte de kans op een oorlogssituatie in dat geval wel aanwezig. Er kwam gedurende de laatste uren nog een opleving in dit debat, waarin vele spre kers de vorige dag hadden blijk gegeven van berusting. Maar nu, kort voor het slot, ontstonden nog enige fikse discussies tussen mr. Burger, de scheidende fractie leider der P.v.d.A., en prof. Oud van de V.V.D Ook tussen mr. Burger en minis ter Luns kwam het tot enkele verwikke lingen. Minister Luns had in zijn repliek be toogd in de internationale gang van zaken ten aanzien van Nieuw-Guinea eigenlijk een soort premie op agressie te zien, want het is verwerpelijk als een land door drei ging met oorlog zijn zin krijgt. Met klem bestreed de minister de opmerking van mr. Burger, dat de regering was terugeko- men op het standpunt dat zij vroeger had kenbaar gemaakt. Mr. Burger onderbrak het betoog van de minister met de uit roep: „U hebt het omgekeerde gedaan van wat u hebt beloofd". ,Nee", antwoordde minister Luns, „de regering heeft het zelfbeschikkingsrecht centraal gesteld en de Papoea's hebben ook nü nog garanties, al moet ik toegeven dat er een zware wissel wordt getrok ken op de naleving en uitvoering van het akkoord". De bewindsman deed verder een beroep op hen, die in Nieuw-Guinea hun arbeid verrichten, hun werk niet in de steek te laten. De minister kon echter begrip hebben voor de belangrijkste voor waarde die de betrokkenen hebben ge steld: garanties voor hun veiligheid. En deze kan de Nederlandse regering niet ge ven, omdat het Nederlandse bewind per 1 oktober wordt vervangen door een be stuur van de Verenigde Naties. Deze zul len dus verantwoordelijk zijn. Vervolg op pag. 2 De 18-.jarige zoon van een caféhouder aan de Nieuwmarkt in Amsterdam, is vrij dagavond, toen hij een tweetal agenten bedreigde, door een der politiemannen met een pistoolschot in de rechterheup getroffen. De jongeman had tevoren moeilijkheden veroorzaakt in een zijstraat van de Nieuw markt toen hij in aangeschoten toestand bier in een voorbijrijdende personenauto had gegooid. De chauffeur stopte en er ontstond een woordenwisseling, waarbij de chauffeur met een bierfles werd bedreigd. Een voorbijganger, die zich met het ge val ging bemoeien kreeg van de jongen een stomp op het oog. Verder kwam het niet want de jongeman werd door vrien den naar huis gebracht. Enkele ogenblik ken later echter stormde hij weer naar buiten met een groot mes in de hand. Twee agenten, die naar aanleiding van de ruzie met de chauffeur waren ge alarmeerd, probeerden de jongeman het mes af te nemen. Deze verzette zich ech ter hevig. Enkele malen moest een agent opzijspringen om niet door het mes, waar mee de wildeman om zich heen zwaaide te worden getroffen. Toen hij met het mes op de agent toestormde, loste de andere agent eerst een waarschuwings schot in de lucht, vervolgens een schot vlak voor de voeten van de woesteling en toen dit ook niet hielp richtte de agent zijn derde schot op de jongeman zelf. Deze viel, in de heup getroffen, neer. Nadat hem medische hulp was verleend, is hij naar een ziekenhuis vervoerd. In Steenwijk is gisteravond de 19-jarige Thomas Bos in de buurt van zijn ouder lijke woning dood gestoken en ter plaatse overleden. De dader, een eveneens 19-ja- rige jongen uit Steenwijk vluchtte na zijn daad. De gemeentepolitie kon hem echter na 'n intensieve speurtocht van anderhalf uur arresteren. De jongens hadden eerder op de dag ruzie gehad. Omstreeks half twaalf gisteravond ontmoetten ze elkaar weer. Beide jongens waren in gezelschap van vrienden, totaal een groep van twin tig opgeschoten jongens. Er ontstond een vechtpartij tussen beide jongens. Plotse ling trok een van hen een mes waarmee hij het slachtoffer in de hartstrteek trof. Santayana: „Fanatisme begint op het moment, dat men zijn inspanning verdubbelt 'wanneer men zijn doel is vergeten." TAIPEH (AFP) De regering van Na tionalistisch China heeft besloten de diplo matieke betrekkingen met Laos te verbre ken, omdat dit land ertoe is overgegaan „de communistisch-chinese marionettenre gering te erkennen." Advertentie Advertentie Vrijdagmiddag heeft de Antiekbeurs te Delft bezoek gehad van prinses Irene, die in gezelschap was van een vriendin. Zij was reeds enige tijd op de expositie toen zij werd herkend. De prinses, die voor de eerste maal de beurs bezocht, was bijzonder geïnteres seerd. ALGIERS (AP) De leiders van Wi- laya IV hebben op een persconferentie in Algiers verklaard dat tachtig europeanen worden vastgehouden wegens illegaal wapenbezit. Acht hunner worden ver dacht van een poging een ondergrondse afdeling van O.A.S. te stichten. Een van hen, Joseph Lopez, zou in april in de havenwijk van Algiers een auto vol springstof tot ontploffing hebben gebracht waarbij meer dan 60 arbeiders die voor een arbeidsbureau in de rij stonden om het leven kwamen. De Wilaya-leiders lijken deze perscon ferentie belegd te hebben om aan te to nen, dat zij zich nog steeds verantwoor delijk achten voor de handhaving van wet en orde in Algiers, ondanks de afspraak de hoofdstad tot gedemilitariseerde zone te maken. Betere herenkonfektie en herenmode ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM Advertentie morgen eens over de Kennemer Duinen vanaf het terras van 500 zitplaatsen - zaal en terras 't KOPJE - BLOEMENDAAL Telefoon 51162-60437 Met ingang van 1 oktober zal de prijs van de achtdaagse abonnementskaarten van de Nederlandse Spoorwegen drastisch worden verlaagd. Deze kaarten, die recht geven op onbeperkt reizen over het gehe le net, kostten tot dusverre 52 gulden in de tweede en 75 in de eerste klasse. Van 1 oktober af worden deze prijzen 40 gul den in de tweede en 58 in de eerste klas se. Speciaal ten behoeve van het bedrijfsle ven worden twee nieuwe soorten abonne menten ingevoerd, beide geldig voor on beperkt reizen over het gehele net. In de eerste plaats komt er een abonnements kaart met een geldigheidsduur van drie, zes of twaalf maanden, waarop alternatief twee met name genoemde personen kun nen reizen, dus niet tegelijk. Voorts komt er een onpersoonlijk jaarabonnement, staande op naam van een bedrijf, waarop ieder lid van dat bedrijf kan reizen. De algemene abonnementskaarten voor twee personen gaan voor de eerste klasse 500 gulden per drie maanden, 960 gulden per zes maanden en 1.800 gulden voor twaalf maanden kosten. Voor de tweede klasse zijn deze bedragen respectievelijk 250, 670 en 1.250 gulden. Een onpersoonlijke algemene abonne mentskaart voor twaalf maanden gaat in de eerste klasse 2.600 gulden en in de tweede klasse 1.800 gulden kosten. Er wordt ook wijziging gebracht in het systeem van de vastrechtbewijzen, kaarten die recht geven op reizen tegen de halve enkele-reisprijs. Deze kaarten waren tot dusverre verkrijgbaar voor de eerste en tweede klasse tegen prijzen van respectie velijk 35 en 24 gulden per maand. Met ingang van 1 oktober wordt een vastrecht- bewijs ingevoerd met een prijs van 25 gulden per maand, waarop naar keuze kaartjes voor de eerste of tweede klasse gekocht kunnen worden. Tenslotte wordt, eveneens met ingang van 1 oktober, de mogelijkheid op de sta tions om enkele-reis- of retourkaarten, gel dig voor een dag volgende op die van af gifte te verkrijgen, uitgebreid. Tot dusver gold een voorverkooptermijn van twee da gen. Deze wordt nu verlengd tot drie da gen. Bij een kaartje voor de heenreis bij voorbeeld op vrijdag kan men nu meteen op het station van vertrek een kaartje voor de terugreis op de daarop volgende maandag krijgen. Een groep negerscholieren verlaat een (blanke) high school in Alabama in de Verenigde Staten, waar hun voor de tweede achtereenvolgende dag is mee gedeeld, dat zij niet zullen worden toe gelaten. Smart tekent de gelaten van de afgewezenen. Advertentie Kalverstraat - IJmuiden - Tel. 7543 Advertentie Lange Nieuwstraa* 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1