U-2 - vliegtuig neergeschoten boven Communistisch China Onverwachte tegenslag voor Britse regering Felle strijd tussen twee economische machten "Mm ssïïsr h Tdv,ierde Explosie in een apotheek eist twee gewonden Nat corso HET WEER ttentie ctie BelOfast Nationalistisch China blijkt U-2's in beheer te hebben Socialisten uit Gemenebest: EEG is voor ons onaanvaardbaar Op giro 777 reeds 200.000 Nederland krijgt tweede t.v.-net Olifant gestolen Generaal Norstad in Nederland Na de koelkasten de handmixers Reactie van Philips op verkoopsmethode van Zaans levensmiddelenbedrijf Nederlandse pater op Philippijneo vermoord Prins Bernhard over actie thuisfront Motor liep warm bij op- voering van „Moordkans" I 13.90 M0RRIS "éeforeyou (mij! 47e JAARGANG NUMMÉfc 260 Kantoor: Lange Nieuw straat 427, IJrrruiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 10 SEPTEMBER 1962 Gegevens uitwisselen ,Ons eigen grondgebied Amerikaanse ruimtevaart Uterke socialistische parpen. nn Ipntpmhpr ffpraamd Hu®h Gaitskell, leider der Labourpartij, up LO acpiciimci gciaamu |verklaarde na afloop der bijeenkomst na- E"hd'k,nud,'sml«.™ I strijd Overladen Uitzendingen kunnen in oktober 1963 beginnen Het woord is aan In de krant van heden SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES mm Enige regen Schouwburg vol rook Adelborst IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jo. L. Lodewijk» Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave» Grafische Bedrijven Pamiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije I Nationalistisch Chinese piloten in de V.S. opgeleid voor het besturen van de toestel- I len. Op een vraag of de Chinese nationalis- I ten aan het Amerikaanse ministerie van Defensie gegevens hebben verstrekt die zij I door de U-2 vluchten boven China hebben verkregen, antwoordde de woordvoerder dat zulks aangenomen kan worden, in i_.l overeenstemming met de normale uitwis- PEKING (Reuter en AP) Boven het seiing van militaire gegevens tussen de vasteland van Communistisch China is Verenigde Staten en hun bondgenoten, zondag een U-2-verkenningsvliegtuig De Amerikaanse onderminister van De- jl, i J* „„jjIL-fensie, Nitze, heeft in een televisie-vraag- van de luchtmacht van Nationalistisch gesprek gezegd aan te nemen, dat Com- China (Formosa) neergeschoten. Het munistiSch China beschikt over afweerra- toestel werd gevlogen door een Nationa- ketten waarmee een U-2 van zijn norma- listische vlieger, die in de Verenigde le vlieghoogte van 18 tot 2i kilometer naar Staten een opleiding had gekregen; over kneden kan wordendehaald. Amerikaan_ se regering mededeling heeft gedaan van het ter beschikking stellen van de U-2 aan een buitenlandse regering. zijn lot is niets bekend. Nadat dit bericht in Peking was be kendgemaakt, heeft de regering op For mosa meegedeeld, dat zij in 1960 van de Amerikaanse Lockheed-fabrieken twee U-2-toestellen heeft gekocht, „teneinde Een zegsman van de regering-Tsjang- Kai-Tsjek heeft betoogd dat zijn regering zich op de hoogte te kunnen houden van het volste recht heeft om boven het Chi L l,oi ri^not» vaciclanrl" nese vasteland te vliegen „omdat het ons de toestanden op het Chinese vasteland grondgebied is„ Nationalistisch Chi- De toestellen werden in december ïybU na boudj namelijk vast aan de stelling dat naar Formosa verscheept en zijn sinds- haar regering de enige wettige is die er dien in gebruik geweest bij de lucht- in China bestaat macht van Nationalistisch China „voor 1~'~ het uitvoeren van gebruikelijke verken ningsvluchten". De militaire adviseur van president ifpPSif m$. - 'fpcm* HAfTA NANJÏÏ CSCADORC1 TUNGSHAN HAT KI UN FORMOSA V. PELTI 54 3 50 Kennedy, generaal Maxwell D. Taylor, heeft juist dezer dagen een bezoek ge bracht aan Formosa. Communistisch China heeft vorige maand een grote beloning uitgeloofd aan piloten van Nationalistisch China die U-2- vliegtuigen op het vaste land afleveren. In de Sovjet-Unie heeft het partij-blad slechts summier melding gemaakt van het neerschieten van de U-2; er werd geen commentaar aan toegevoegd. Nadat de U-2-vlucht van de Amerikaan se piloot Powers, die in mei I960 boven de Sovjet-Unie werd neergeschoten, een hevige politieke crisis had veroorzaakt, kwam de U-2 vorige week opnieuw in het nieuws toen Rusland bij de Verenigde Sta ten protesteerde tegen een vlucht van een U-2 boven het eiland Sachalin. In Washington heeft een woordvoerder! van het ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld, dat de Amerikaanse regering de Lockheed-fabrieken indertijd vergun ning heeft verleend voor de verkoop van U-2 vliegtuigen aan de regering op For mosa. De woordvoerder legde er de na-1 druk op, dat het een transactie betrof tus sen de vliegtuigfabriek en de regering van Tsjang Kai-Tsjek, waarbij de Amerikaan se regering geen partij was. Wel werden Van onze correspondent) Op giro 777 van het hoofdbestuur van het „Nederlandse Roode Kruis" in Den Haag was vanmorgen een bedrag binnen- j dagen tót de conclusie gekomen dat En gekomen van 227.472,ten bate van gelands toetreding tot de Europese Econo van de aardbevingen in slachtoffers Perzië Leerlingen van de bakkersvakschool in I ten en toezeggingen, die tot heden gege- I ,TAn nin iimixlan nmoovof in nanWKPIiriP Leeuwarden, die zaterdag boterkoeken hebben verkocht, hebben met deze actie drieduizend gulden bijeengebracht. Ze hebben dit bedrag overgemaakt op giro 777. „het is moeilijk te zeggen wat de gevol gen voor het Gemenebest zullen zijn. Het LONDEN De Britse regering heeft hangt er van af of de E.E.G. zich zal ont- aan de vooravond van de Gemenebest- wikkelen tot een voor of tegen de vrede conferentie met onverwachte tegenslag te gerichte macht. Als de E.E.G. eenvoudig kampen gekregen. De leiders van de so- een verlengstuk van de NATO wordt, cialistische partijen uit 12 Gemenebestlan- neemt zij een in het geheel der wereldpo- den zijn na een beraadslaging van drie j ütiek partijdig standpunt in. De politieke eenheid van Europa, die op zijn economische eenwording zou volgen, mische Gemeenschap (E.E.G.) voor hen 1 kan niet anders dan een verzwakkende uit- onaanvaardbaar is „tenzij de vage belof- werking op het Gemenebest hebben". Soort ven zijn, worden omgezet in nauwkeurig geformuleerde voorwaarden". Dit bete kent dus dat niet alleen de helft van het Britse volk, dat zijn stem uitbrengt op de Labourpartij, tegen toetreding gekant is, ,l I maar ook de overal in het Gemenebest CAPE CANAVERAL (Reuter-A.P) Op 25 september zal een poging gedaan wor den de Amerikaanse ruimtevaarder Walter M. Schirra een ruimtevlucht van zes ba nen om de aarde te laten maken, zo is in Washington bekendgemaakt. Of deze lan cering zal doorgaan, zal afhangen van de weersomstandigheden of van technische problemen. De één ton zware Mercury-ruimtecap sule „Igma seven zal op de Atlas-ra ket worden aange- goed werken. Voor de gelijke bedenkingen van commerciële aard zijn reeds tot uiting gebracht door Cana da, Australië, Nieuw-Zeeland en Pakistan. Allen zijn zij beducht dat Engelands toe treding tot de EEG onherstelbare schade zal toebrengen aan de samenhang van het maritiem georiënteerde Gemenbest Naar verwacht wordt zal er zeker een I mens de socialistische leiders: „wij zijn I week besteed móeten worden aan de dis van oordeel dat de voorwaarden, zoals die cussies over deze omstreden kwestie en voorlopig tijdens de onderhandelingen in pas daarna zullen de andere vraagstukken, Brussel zijn overeengekomen, geen vol- zoals hulpverlening aan ontwikkelingslan- doende garanties bieden voor de betrekkin- den, defensie, de verstandhouding tot Rus gen tussen Engeland en het Gemenebest, land en Rood China aan de orde kunnen Als de Britse regering van plan is tot de komen Zelden heeft een Gemenebestconfe- E.E.G toe te treden op voorwaarden die rentie een zo overladen agenda gehad als de Labourpartij als totaal onaanvaardbaar deze. Daar de besprekingen een vertrou- van de hand wijst, dient zij eerst algeme- welijk karakter dragen zullen er van tijd Amsterdam heeft zaterdag afscheid van de zomer genomen met het Aals- meerse bloemencorso, dat onder het motto „Bloemenfestival 1962" door de binnenstad trok. Voor de deelnemers was het maar een vochtig genoegen want fikse buien kletterden op de stoet neer, toen deze nog maar nauwelijks het Olympisch stadion had verlaten. De regen was er ook oorzaak van, dat er wel honderdduizenden toeschouwers waren, waaronder veel buitenlanders maar dat het toch minder druk was dan vorig jaar, toen het corso door een stralende zomerzon werd begeleid. Het bloemencorso was weer een feest van artistieke bloemenschikkunst. Iede re praalwagen droeg de naam van een lied en men kon niet alleen „Eine kleine Nachtmusik" bewonderen, maar ook „Oh, was ik maar bij moeder thuisge bleven". Voor enorme kapitalen bloe men had men geïnvesteerd: Anjers, ro zen, orchideeën, anthuriums, pompon dahlia's, van de Rivièra aangevoerde palmen en zelfs bloemen van artisjok ken. Een applausje kreeg de wagen „Exodus". Origineel was „La Mer", met als basis een uit de Oude Maas opge 'Ast scheepswrak. De medaille van de Koningin was voor „Flow er song" De regering heeft een dezer dagen toestemming gegeven tot de bouw van een tweede televisienet. Als alles mee loopt zou men wellicht per 1 oktober van volgend jaar met uitzendingen, op basis van tien uur per week, kunnen starten. DIT IS ZATRDAG in de VARA-ver- enigingsraad meegedeeld door de heer J. W. Rengëlink, t.v.-secretaris van deze om roepvereniging, die eraan toevoegde dat de NTS en de omroepen, gezien de groei van het aantal t.v.-kijkers, financieel, maar ook technisch in staat zullen zijn het twee de net te „runnen". Reclame in de t.v. is dan ook voor de financiering van dit twee de net beslist niet nodig, zo meende de heer Rengelink. VARA-secretaris de heer J. Broeksz deelde op deze bijeenkomst mede dat om trent het derde radionet, de F.M. (voor frequentie-modulatie) nog geen beslissing genomen is. (Zie voorts onder Horen en Zien op pagina 4). Uit de stallen van het circus „Boltini", dat zijn tenten heeft opgeslagen op de St. Jacobsplaats te Rotterdam, is een kleine olifant gestolen, luisterend naar de naam „Baby". De dader is naar alle waarschijn lijkheid een lid van het personeel, een kleine donkere Spanjaard met een snor, ongeveer 40 jaar oud. De verdwijning van „Baby" kan voor het circus catastrofale gevolgen hebben want het dier is de leider van een groep van vier olifanten die dagelijks in het circus optreden. Sinds de verdwijning van Baby weigeren zij hardnekkig te eten. Swift: Zonder eenvoud is geen volmaakt heid mogelijk. Generaal Lauris Norstad, die op 1 no vember zijn functie van „supreme allied commander Europe" neerlegt is vanmor gen op de vliegbasis Ypenburg aange komen voor een afscheidsbezoek aan ons land. Hij werd ontvangen door de minis ter van Defensie, de staatssecretaris van defensie voor marine en het comité der verenigde chefs van staven. Hij zal bezoeken brengen aan de ko ningin en de prins en aan de minister president. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving5 In de Vishal en op zee5 Topstj 3 Feuilleton 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport II» 12, 13 Luidsprekers6 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's De uit Terneuzen afkomstige pater K. I Verwilgen (M.S.C.) is op de Philippijnen (Van onze reportageredacteur) Philips heeft er geen gras over laten groeien: vrijwel onmiddellijk nadat de Premie-van-de-Maand-club het jongste lokaas van het Zaanse levensmiddelencon vermoord. De dader is een 36-jarige tim-1 eern Albert Heijn, een elektrische hand- merman. die vijf jaar voor de missie werk- mixer, had bekend gemaakt, werden deze te en onlangs werd ontslagen. Hij heeft huishoudelijke apparaten drastisch in prijs zich na zijn daad bij de politie gemeld. verlaagd. De luxe handmixer van Philips ne verkiezingen uit te schrijven, daar er tussen de beide voornaamste partijen een diep verschil van inzicht blijkt te be staan". tot tijd slechts zeer summiere communi- I qué's worden bekendgemaakt. Hoewel verrassingen geenszins zijn uitgesloten, zo als bij de Gemenebêstconferentie van 18 maanden geleden, toen Zuid-Afrika het be sluit nam uit het Gemenebest te treden. eerste maal zijn de motoren van een ra ket, die een man in de ruimte moet bren gen, van te voren be proefd om er zeker van te zijn dat enige veranderingen, die in het brand stof systeem zijn aangebracht, het leven van de ruimtevaarder niet in gevaar zullen brengen. De betrokken ver anderingen zijn reeds met succes in ver scheidene vluchten van militaire Atlas raketten gebruikt. Amerikaanse geleerden hebben ver klaard dat Schirra zijn vlucht om de aarde kan maken zonder dat hij bang hoeft te zijn voor de stralingsgordel, die is ontstaan door de Amerikaanse proef met een water stofbom op grote hoogte. Advertentie BARtÊlJOrIsStT" HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEINI AMSTERDAM TEL 22359» Het is thans wel duidelijk geworden dat premier Macmillan een harde strijd te voeren zal krijgen om de Gemenebestlan- den van de noodzaak van Engelands toe treding tot de E.E.G. te overtuigen. Zelfs als hij daar in slaagt is zijn onderhande lingspositie door de verklaring der socia listische leiders aanzienlijk verzwakt. De E.E.G.-landen immers zullen er niet ze ker van zijn dat een eventueel te sluiten overeenkomst ook door een Labourrege- ring gehonoreerd zal worden, zo deze bij de waarschijnlijk volgend jaar te houden verkiezingen aan de macht mocht komen. Reeds vorige week heeft de vakbeweging tijdens haar jaarcongres te Blackpool doen blijken dat ze zeer sceptisch staat tegen over het idee van Engelands aansluiting bij Europa. Maar niet alleen binnenslands heeft Mac millan grote tegenstand te overwinnen. Ook tal van leiders van Gemenebestlan- den hebben te kennen gegeven, dat zij van Engelands toetreding nadelige gevolgen voor het Gemenebest vrezen, zowel poli tiek als commercieel. Premier Nehroe van India verklaarde bij aankomst in Londen: In een extra-NTS-uitzending op vrij dagavond 14 september na het journaal zal prins Bernhard in zijn kwaliteit van voorzitter van het nationaal thuisfront in een korte toespraak enkele mede delingen doen over de plannen van het nationaal thuisfront met betrekking tot de Nederlandse militairen in Nieuw- Guinea. Onmiddellijk hierna zal Joop van Zijl een interview hebben met mevrouw Eekhout de echtgenote van de commandant van de Nederlandse strijdkrachten in Nieuw-Guinea, gene raal Eeknout De uitzending is gelijk tijdig in het radioprogramma van de K.R.O. te beluisteren. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en tijdelijk enige regen. Overwe gend matige zuidwestelijke wind en iets lagere middagtempera- turen. Volledige weerrapporten op pagina twee. De „Plcsman Apotheek" aan de Johan Huizingalaan in Amsterdam is zonda Tijdens de opvoering van de thriller 'n de leiding is ontstaan. De heren Jac. „Moordkans" door de Amsterdamse to- Anthonissen en A. H. G. Angelbeek, die neelgroep „Centrum", zondagavond in de hoven de apotheek wonen, werden door wordt geopend en gesloten, warm gelopen, gezicht en de rug getiotten. Zij zijn doordat een gordijnring achter een las in naar het Binnengasthuis vervoerd de gordijnroe bleef steken. De schouwburg zaal kwam vol rook te staan. Doordat het De twee slachtoffers waren in de gang publiek begon te hoesten werd het euvel naast de apotheek aan het zoeken waar ontdekt. De pauze werd vervroegd. Toen de sterke gaslucht vandaan kwam, die de bezoekers in de foyer vertoefden, heeft zij hadden geconstateerd Zij hadden dit de Haarlemse brandweer de rook uit de reeds aan de gasfabriek gemeld. De apo- zaal gelaten. theker, de heer J. Samplonius, die juist voor de ontploffing vanuit de gang zijn apotheek was binnengekomen, kwam met de schrik vrij. Door de ontploffing werden alle kasten in de apotheek door elkaar gesmeten. Het glas van de ramen in de buurt kwam tientallen meters verder terecht. Er ont stond in de apotheek een begin van brand dat echter snel door de brandweer werd onderdrukt. Een uur na de ontploffing, toen er nog steeds een sterke gaslucht in de buurt hing, werden op last van de politie een twintigtal huizen in de nabijheid van de apotheek ontruimd. De gasleidingen in de ze huizen werden afgesloten, een en an der omdat het gevaar van nieuwe ont ploffingen nog steeds niet geweken werd De explosie in de Plesman-apotheek veroorzaakte een enorm ravage. Op de foto ziet men de brandweer in actie. geacht. Om tien minuten over vier, toen men de gasleidingen aan het afsluiten was, ontstonden twee kleine ontploffingen, die echter geen verdere schade aanrichtten. Van het interieur van de Plesman-apo- theek is niets overgebleven. Het huizen blok, waarin de apotheek zich bevindt, werd ongeveer vier jaar geleden opgele verd. In het begin van de avond gaf de politie toestemming de huizen in de buurt van de apotheek weer te betrekken. Het GAB acht het niet uitgesloten, dat de grond, waarin de gasbuis ligt, is ver zakt, waardoor een breuk is ontstaan op de plaats, waar de buis het huis binnen gaat. Naast de apotheek is een onderdoor gang waar sporen van verzakking zijn ge constateerd. De toestand van de gewon den, die in het ziekenhuis' zijn opgeno men, blijkt mee te vallen. De eigenaar van de apotheek was verzekerd. zakte bijna dertig gulden om nog drie gul den onder het door Albert Heijn aangebo den apparaat te komen, een mixer in een voudiger uitvoering kwam van vijftig op 29 gulden. Albert Heijn heeft dus een te genspeler van formaat uit zijn tent gelokt. De prompte reactie van de Eindhovense industrie is begrijpelijk wanneer men be denkt dat Albert Heijn met de handmixer een eerste stap heeft gezet op een door Philips bestreken gebied van huishoude lijke artikelen. Men slaat in Eindhoven ferm van zich af om te voorkomen dat straks ook stofzuigers, koffiemolens, strijk ijzers en dergelijke produkten als „pre mies" beschikbaar worden gesteld. Bovendien heeft Philips er alle belang bij zich solidair te tonen met de detaillis ten. Zowel de fabriek als de handel heb ben met hun ingrijpende prijsverlaging een stevige veer moeten laten. Men ont week in Eindhoven echter het antwoord op onze vraag of nu ook beneden de kost prijs wordt geleverd. Evenmin wilde men ons zeggen hoe groot produktie en omzet van handmixers in Nederland zijn. De standpunten welke door de twee te genstanders in het openbaar worden ver dedigd liggen voor de hand. Albert Heijn en met hem Simon de Wit en Piet de Gruyter die soortgelijke acties zijn begon nen vindt dat er best wat beweging kan komen in de prijzen van tal van artikelen in de semi-luxe-sector van de huishouding en dat in de Verenigde Staten gangbare verkoopsmethoden ook in Nederland kun nen worden toegepast. Philips en andere fabrikanten van merkartikelen alsmede de detailhandel, die sinds jaar en dag zwe ren bij de verticale prijsbinding, wijzen 01 de garanties van vakkennis en service welke naar hun mening alleen door de ge specialiseerde branches kunnen worden gegeven. Advertentie Deze week zelfstrijkende wonder shirts Nu met versterkte boord en manchetten

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1