Aanval op Cuba zal oorlog ontketenen „EEG geeft Engeland kans weer rol in wereldpolitiek te spelen" Spaak en Luns volgende week naar Londen Staat verzekert bedrijven op Nieuw-Guinea I KINDERKLEDING HET WEER Afscheid van generaal Norstad 111 Soblen overleden RUSLAND WAARSCHUWT US: Brits en Cubaans vrachtschip voor de Cubaanse kust aangevallen MACMILLAN TOT GEMENEBESTLANDEN Volgens nieuw wetsontwerp: DE WOLF van 1833 Willy Brandt komt naar Groningen en politiek vrijetijdsverf kwaliteitsverf fjeforeyou 6mj! 47e JAARGANG NUMMER 261 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuideo. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DINSDAG 11 SEPTEMBER 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. DACBLAD VOOR VELSEN-IJMOIDEN, SANTPOORT, DRIEHVIS, BEVERWIJK EN OMCEVINO -1 tt;i it.ll r CrnfEchc Brdni— twWa NV- Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van ,1e Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijla Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitg HP Vier Gemenebest-premiers Het woord is aan Blokken Gebiedend De nieuwe collectie REGEN- EN TWEEDJASSEN Iets warmer 47 kleurstalen 10 ct in de winkel Amerikaanse première van Landré's „Anagrammen" IJmuider Courant naarieni; uuuiuxcu. ou -ioiw. Aartsbisschop Makarios, president van Cyprus, premier Robert Menzies van Australië, premier John Diefenbaker en premier Jawaharlal Nehroe van India (van I inks naar rechts) in ge zelschap van de Britse minister voor zaken van het Gemenebest en de Koloniën, Duncan Sandys (geheel links) in Londen. De eerste ministers van de landen van het Britse Gemenebest nemen deel aan een conferentie die hoofdzakelijk is gewijd aan het pro bleem van de eventuele Britse toetre ding tot de Europese Economische Ge meenschap, waarvan de premies de consequenties onder ogen moeten zien. LONDEN (AP) Dr. Robert Soblen, de wegens spionage veroordeelde Amerikaan, die in Londen was gestrand op de terug reis van zijn vlucht naar Israel, is van morgen in het ziekenhuis te Hillingdon overleden. Soblen, die tot levenslang was veroor deeld, nam donderdag een grote dosis slaapmiddelen in om te voorkomen dat hij naar Amerika zou worden teruggezonden. Hij is sindsdien niet meer bij bewustzijn geweest. Ruskin: Trots ligt ten grondslag aan alle grote fouten. (Van onze correspondent) LONDEN. - Premier Macmillan heeft óp de openingsdag van de Gemenebest conferentie een machtig exposé gegeven van de redenen, die Engeland noodzaken tot de Europese Economische Gemeen schap (E.E.G.) toe te treden. Hij sprak een uur lang en zijn rede werd door de verzamelde premiers met luid applaus begroet. Ook minister Heath, die ander half uur lang een overzicht gaf van de stand der onderhandelingen die te Brus sel gevoerd zijn, kreeg een hartelijk applaus. Het applaus, dat beide staatslieden ten deel viel, betekenende allerminst instem ming met hun zienswijze. Het was kenne lijk meer bewondering voor de meester lijke wijze waarop zij hun ingewikkelde materie belichtten. Want nog steeds koes teren tal van Gemenebestpremiers ernsti ge bedenkingen tegen Engelands voorge nomen toetreding tot de E.E.G. Vandaag zou premier Diefenbaker van Canada, een uitgesproken tegenstander van Engelands toetreding, zijn plan bekendmaken voor een uitbreiding van de onderlinge gemene besthandel, die Engeland in staat zou kun nen stellen buiten de E.E.G. te blijven en zo zijn functie als centrum van het Ge menebest te blijven vervullen. Daarna zal waarschijnlijk premier Nehroe van India het woord voeren en naar verwacht wordt zal ook hij zich vierkant tegen Engelands toetreding uitspreken. In zijn rede beschreef Macmillan de wij zigingen die zich na twee wereldoorlogen in het wereldbestel hebben voltrokken. Beidé oorlogen hadden wellicht, aldus de premier, voorkomen kunnen worden, als Engeland zich intensiever bemoeid had met wat er op het continent gebeurde. Na de tweede wereldoorlog kwamen twee ge weldige machtsblokken, Amerika en Rus land, tegenover elkaar te staan, maar er ontwikkelde zich geleidelijk een derde machtsblok: Europa, dat qua bevolking, technische kunde, rijkdom en próduktief vermogen Amerika en Rusland evenaart. Wil Engeland zijn invloed op de wereld politiek niet zien tanen, dan is aansluiting bij dit derde machtsblok absoluut nood zakelijk. Het Gemenebest, hoe belangrijk ook als bond van vrije staten, biedt voor dit Europa geen alternatief. Engeland is voor de Gemenebeststaten van onschatba re betekenis als afzetgebied en kapitaal markt. Doch om deze positie, juist in het belang van het Gemenebest, te handha ven, is voor Engeland aansluiting bij Europa gebiedend en noodzakelijk Aldus een korte samenvatting van Macmillans rede. Daar de beraadslaging op Gemene best-conferenties geheim is, wordt het be sprokene slechts in korte communiques bekendgemaakt. Het Foreign Office maakte gisteren be kend, dat de ministers van buitenlandse zakt n der drie Bec.elux-landen zijn uitge nodigd naar Londen te komen, zodra de Grr-cnrbes'.conferentie is afgelopen. Minis ter Spaak zal op 19 september een onder houd hebben met minister Heath. Zijn Luxemburgse collega, Schauss, komt de dag daarop naar Londen en minister Luns, waarschijnlijk vergezeld van staats secretaris Van Houten, zal op 21 septem ber in Londen arriveren, om twee dagen lang met minister Heath en andere re geringspersonen orerleg te plegen. Daai- na gaat Heath naar Bonn en Rome om contact op te nemen met de Duitse en Italiaanse ministers van buitenlandse za ken. Begin oktober zullen dan de bespre kingen over de voorwaarden van Enge lands toetreding te Brussel worden hervat. Radio-Havana heeft vanmorgen ge meld, dat een Brits en een Cubaans vrachtschip voor de noordkust van Cuba zijn beschoten door een „piratenschip waarvan de identiteit niet nader werd omschreven. De Sovjet-Unie heeft vanmorgen een formele verklaring uitgegeven, waarin de Verenigde Staten worden gewaarschuwd zich te onthouden van provocaties tegen Cuba, omdat die tot een kernoorlog zou den kunnen leiden. Als Cuba zou wor den aangevallen, zal de Sovjet-Unie niet werkeloos kunnen toezien, maar hulp bieden bij de verdediging. Een aanval op Cuba betekent het ontketenen van een oorlog, aldus de verklaring. De twee aangevallen schepen hadden beide een lading suiker aan boord. Het Britse schip is waarschijnlijk de 7043 ton metende New Lane, die gisteravond uit Havana vertrok „op weg naar de socialis tische landen". Het schip is eigendom van de Trafalgar Steamship Company en is vermoedelijk gecharterd door een Russi sche. Chinese of Cubaanse onderneming. Het 'schip werd getroffen door dertien ko- gels. Het Cubaanse schip, de San Pascual, werd achttien maal getroffen. Acht kogels doorboorden het verblijf van de beman ning. Van slachtoffers werd geen melding gemaakt. De leider van de jonge anti-Castro Cu banen die op 24 augustus Havana bescho ten vanaf twee kleine schepen, Juan Ma nuel Salvat, heeft onlangs verklaard dat alle schepen voor de Cubaanse kust die een communistische vlag voeren, door zijn organisatie als doelwit zouden worden be schouwd. De mogelijkheid bestaat, dat het Britse schip behalve de Britse vlag ook de Cubaanse vlag voerde. De Russische verklaring werd vanmor gen op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Moskou aan de journalisten ver strekt. De Russische regering doet erin een beroep op de Amerikaanse regering „gezond verstand te tonen, haar zelfbe heersing niet te verliezen en nuchter te overwegen waartoe haar optreden zou kunnen leiden als zij een oorlog zou ont ketenen". De Sovjet-Unie zal niet het voorbeeld volgen van de V.S., die 150.000 reservisten willen oproepen. Zij acht het echter tege lijkertijd haar plicht om militair waak zaam te blijven. Dit zijn echter uitsluitend voorzorgsmaatregelen. „Wij van onze kant zullen ons best doen te zorgen, dat de vrede niet wordt verstoord", aldus de ver klaring De Sovjet-Unie verwijt de Verenigde Staten agressieve bedoelingen jegens Cuba te koesteren, al zegt zij oog te hebben voor het feit, dat veel uitlatingen van Amerikaanse politici gezien moeten worden in het licht van de naderende verkiezin gen. De bewering dat de ontwikkelingen op Cuba het oproepen van reservisten rechtvaardigt, wordt belachelijk genoemd. Premier Fidel Castro heeft in een toe spraak voor de Cubaanse televisie ver klaard, dat Cuba genoodzaakt is geweest buitengewone verdedigingsmaatregelen te treffen om zijn veiligheid te waarborgen. Overigens koestert Cuba alleen maar vreedzame oogmerken ten aanzien van al le landen. De Amerikanen echter praten alsof zij heer en meester van de wereld zijn en het Amerikaanse continent hun eigendom is, aldus Castro. Advertentie Advertentie Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223516 Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk enige lichte regen of motregen, morgen overdag enke le opklaringen, vooral in het zuiden van het land. Matige, aan de kust nu en dan krachtige zuidwestelijke wind. Iets warmer. Volledige weerrapporten op p»gma twee. In een nu ingediend wetsontwerp wor den bijzondere voorzieningen voorgesteld, die kunnen bijdragen tot het in stand hou den van het bevoorradings- en distributie apparaat in Westelijk Nieuw-Guinea. In een wetsontwerp wordt de minister van finan ciën gemachtigd gedurende een overgangs periode voor de Nederlandse staat verze keringsovereenkomsten te sluiten met be drijven, die in Nieuw-Guinea zijn geves tigd of aldaar werkzaam zijn, waarbij on dernemers zich kunnen verzekeren tegen molestrisico en politiek risico indien zij ter dekking daarvan elders geen verzekering hebben kunnen sluiten. Deze verzekeringsovereenkomsten, die voor 1 januari 1963 moeten zijn aange vraagd, kunnen geen langere looptijd heb ben dan van een jaar. Zij kunnen worden beëindigd wanneer het verzekerde risico weer elders gedekt kan worden. Bij het bepalen van de verzekerde waar de wordt rekening gehouden met een jaar lijkse afschrijving van 10 pet. voor be drijfsruimte, schepen en vliegtuigen, en van 20 pet voor de overige bednjfsmid- delen. De verzekerde draagt een eigen risico, dat voor bedrijfsmiddelen en bedrijfsruim te 50 pet. van de verzekerde waarde be draagt. Dit risico komt ten laste van de verzekerde voordat op grond van verze kering uitkering plaats vindt. De verzekeringsmogelijkheid is beperkt tot investeringen die voor 1 juli 196- heb ben plaats gevonden en tot investeringen, die nodig zijn voor de vervanging van voor die datum aanwezige bedrijfsmidde len, bedrijfsruimte en voorraden. Bij het ministerie van Financiën zal een register molest-verzekering Nieuw-Guinea worden gehouden. In Nieuw-Guinea is al een begin gemaakt met de voorbereiden de werkzaamheden voor de verstrekking van de gegevens. De minister van financiën wordt voorts gemachtigd vorderingen op het gouver- nement van Nederlands Nieuw-Guinea, die opeisbaar zijn geworden voor de datum waarop het Nederlands bestuur over dit gebied zal zijn geëindigd en die als ge volg van de bestuursoverdracht, oninbaar zijn, uit 's Rijks kas aan rechthebbenden uit te betalen. Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. 3417 Willy Brandt, burgemeester van West- Berlijn, zal in verband met de Bèrlijnse week op 12 oktober naar Groningen ko men. Hij zal daar 's middags, na ont vangst door autoriteiten, een toespraak houden. De publieke belangstelling voor de tien de Pugwash-conferentie, die verleden week in Londen werd gehouden, is overal ter wereld bijzonder klein geweest. De inter nationale pers-organen hebben er nauwe lijks enige aandacht aan besteed. Het is niet aan te nemen dat dit gebrek aan belangstelling alleen moet worden toege schreven aan de weinig aantrekkelijke naam van de conferentie, een naam die van alles kan betekenen (van „kleiige poel" tot „wasserij van rangeerlocomotie ven") maar niets dat nu bepaald tot de verbeelding spreekt. In werkelijkheid is Pugwash slechts de naam van een plaatsje op het Canadese schiereiland Nova Scotia, waar vijf jaar geleden de eerste conferen tie van deze aard werd gehouden. I De voornaamste reden van de publieke onverschilligheid zal wel zijn, dat dit geen conferentie van staatslieden of zelfs maar van politieke functionarissen was, doch „slechts" van geleerden, van mannen der wetenschap. Waarom zou de openbare me ning zich bezighouden met hetgeen zulke lieden bepraten? Het is immers een be kend feit dat zelfs de grootste geleerde „als het er op aan komt" minder te ver tellen heeft dan de domste minister! Ge leerden hebben door hun uitvindingen al leen de laatste decennia al enorme revo luties in de menselijke levenswijze, in de bestrijding van ziekten, in de produktie van voedingsmiddelen, in het vervoerswe zen, in de kennis van het heelal, in de overbrenging van nieuws en in de tech niek van de oorlogvoering te weeg ge bracht (om maar enkele gebieden te noe men). Alles goed en wel, maar nu moe ten zij zich vooral niet met andermans za ken gaan bemoeien dat wil zeggen met zaken zoals het wel of niet afschieten van de raketten die zij hebben uitgevon den of het wel of niet laten ontploffen van de atoombommen die zij hebben ge construeerd; want, zo zei men tot dusver, daarover beslissen de politici. Het een stemmige antwoord hierop van de 213 vooraanstaande geleerden, die uit 35 lan den (westelijke, neutrale en communisti sche) naar Londen waren gekomen, luid de „dat de wetenschappelijke revolutie voor de mensheid een volslagen nieuwe situatie heeft geschapen en haar heeft be giftigd met een ongehoord vermogen zo wel voor schepping als voor vernietiging" en dat zij nu bijeen waren ter bespreking van „de meest doeltreffende middelen om te verzekeren dat de wetenschap een ze gen en niet een vloek voor de mensheid zal zijn." Het symfonie-orkest uit Minneapolis dat jarenlang onder leiding heeft gestaan van Antal Dorati en thans wordt gediri geerd door de ook in ons land bekende Poolse dirigent Stanislaw Skrowaczewski, zal op 26 oktober de eerste uitvoering in Amerika geven van de „Anagrammen" van onze landgenoot Guillaume Landré. De componist schreef dit werk in 1960 in opdracht van het Noordhollands Philhar- monisch Orkest, dat onder leiding van Henri Arends de eerste uitvoering gaf. Koningin Juliana heeft generaal Norstad bij zijn afscheidsbezoek de versierselen van grootkruis der orde van Oranje Nassau met de zwaarden uitgereikt. Bij het afscheid waren ook prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene aanwezig. Met andere woorden: de geleerden be rusten er niet langer in dat hun uitvin- T I dingen „als het er op aan komt," al naar S weer betaalbaar bij: X het inzicht van de staatslieden en de mi- 1litairen hetzij tot heil hetzij tot verdelging van de mensheid worden aangewend. Te- P ft D C T 71 rec'lt beschouwen zij dat niet langer als H U I» w I z andermans zaken. Zij willen er zélf een w w 4 woordje over meespreken, omdat zij be- a I sef fen dat het anders wel eens verkeerd ANEGANG 19 HAARLEM J zou kunnen aflopen. Zij hebben opgehou den, kamergeleerden of zelfs laboratorium- geleerden te zijn, omdat zij zich meer en meer bewust zijn geworden van hun ver antwoordelijkheid tegenover het mensdom, j ij.II een verantwoordelijkheid die in zedelijk In dB krant van rlëuCYlopzicht ontzaglijk groot is maar die in de praktijk van het maatschappelijke en poli- \veerrapporten f, I tieke leven tot nul was gereduceerd. Dat Agenda van IJ mond en Haarlem 2 verantwoordelijkheidsbesef moet de laats- Uit het binnenland 2 te maanden nog groter zijn geworden toen n i 7 o q zij zagen hoe uitzichtloos de voortgang beeiavernaten.van de Geneefse besprekingen over ont- Van Dag tot Dag3 I wapening en over een verbod op atoom- Op de Praatstoel 3 bomproeven was en hoe weinig zakelijk Buitenlands nieuws 3 vooral de Amerikaans-Russische onderhan- ln de Vishhal en op zee4 gingen over laatstgenoemd onderwerp tc II waren. Uit stad en omgevingo Langs sluizen en havens5 Dg L0ndense conferentie heeft daar ex- Topsy b tra-zakelijk op gereageerd door te onthul- Horen en Zien 7 len dat proefexplosies heel gemakkelijk Kun$t 7 kunnen worden geconstateerd en geregis- q treerd door automatische seismografische feuu.cton toestellen die, in verzegelde dozen, door Economisch nieuwsff een internationale organisatie (bij voor- Beurs H beeld de V.N.) op het grondgebied van Scheepsberichten 11 alle in aanmerking komende landen zou- Cr* 13 11 den kunnen worden geplaatst; het Russi- bpon sche argument van angst voor „spionage" r 'Acnrahorc fi zou daardoor worden ontzenuwd. En in- LuiaspreKers zake ontwapening stelde de conferentie een Dit nummer bestaat uit wetenschappelijk-gefundeerd schema op, Uit nummer oestaat un dat begint met gen stadium van aanzien- veertien pagina's lijke vermindering van de „means of de livery" (de apparatuur tot overbrenging van de vernietigingswapens naar hun doe- Advertentie I len) en eindigt met de slotfase van alge- ADAklUFkl ah nrilY DlrFCC hele demilitarisatie. Bij dit laatste plan is JAPONNEN en DEUX-PIECE5 helaas geen rekening gehouden met de po- in het betere genre litieke mogelijkheden en onmogelijkheden lll"IW en men kan het daarom „onrealistisch" pi T|Nfi on Ufc D7 noemen maar in feite is het minder rkUllliH wil IlkIIAi irreëel dan een politiek die voornamelijk gebaseerd is op de capaciteit tot het uit- Alleenverkoop voor IJmuiden roeien van de menshei(L PLEIN 1945 UW MODEHUIS Professor Albert Einstein heeft in zijn laatste levensjaren de idee verkondigd, dat de wetenschapsmensen de wereldpolitiek in geordende banen dienden te brengen als de staatslieden daar geen kans toe zagen. Misschien vormen de Pugwash-conferen- I ties een eerste stap in die richting.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1