Uit Indonesië teruggekeerde Papoea's moeten het land uit Studenten weigeren naar Nieuw-Guinea te gaan Gemenebestleiders doen felle aanvallen op Britse EEG-plan Premier Menzies: „Welke prijs moeten wij betalen Passagiers van KLM-toestel beleefden hachelijk moment HET WEER Rusland houdt de Duitse kwestie in de ijskast F. H. van de Wetering in Den Haag overleden Eerste Kamer over Nieuw-Guinea DC-8 schiet in Shannon over landingsbaan Explosie in woning te Helmond Straaljager verloor in Boxtel oefenbom Verklaring over Cuba leert: Loos brandalarm in Haarlems museum Luns noemt de hulp aan onderontwikkelde landen kwestie van eigenbelang 47e JAARGANG NUMMER 262 WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1962 Betoging tegen de EEG Afnemende wind Twee dieren Onherroepelijk Van alle kanten Het woord is aan In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Beeldverhalen2, 9 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Onder Ons5 Horen en Zien7 Kunst 7 8 \eton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's MORRIS "(teforeijou êuif! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Suppoost stak kaars aan Boycott van Cuba NIEUW' Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E LS E N IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Crote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Vijf van de zes Papoeastudenten, die van hun oriënteringsreis onder auspiciën van de Nederlandse Staatkundige Studenten Federatie door Indonesië zijn teruggekeerd, hebben van het ministerie van Binnenlandse Zaken aanzegging gekregen zaterdag op Schiphol aanwezig te zijn voor een onverwijlde terugkeer naar Nieuw-Guinea. Het betreft hier de voor belastingambtenaar studerende heren Ongge, Indey, Somisu en Ansanay en de leerling-analist M. Jelmau. De betrokkenen willen geen gevolg geven aan dit bevel omdat zij zaterdag op een bijeenkomst van de tachtig in Nederland verblijvende Papoeastudenten verslag willen uitbrengen van hun Indonesische reis. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft meegedeeld dat hier geen sprake is van een strafmaatregel. De vier belasting ambtenaren hebben hun studie voltooid en zouden reeds eerder naar Nieuw-Guinea zijn teruggereisd als zij hun vakantie niet eigenmachtig hadden verlengd met het uitstapje naar Indonesië. Wat betreft de heer Jelmau werd opgemerkt dat deze door zijn Indonesische reis zijn examen heeft verzuimd en dat hij niet op regeringskos- ten in Nederland op een volgend examen kan wachten. De uit Indonesië teruggekeerde Papoea's hebben op een persconferentie verklaard enthousiast te zijn over de gastvrije ont vangst, die men in Indonesië heeft onder vonden. Allen gaven te kennen, dat de toekomst van Nieuw-Guinea in Djakarta en niet langer in Den Haag ligt. Wat de uitlatingen van Soekarno over de externe en interne zelfbeschikking van de Papoea's betreft, zei het delgatielid Jelmau, dat Soekarno daarmee heeft bedoeld, dat de zelfbeschikking een zaak is tussen Indo nesië en de Papoea's. „Als wij een onafhankelijke staat wil len, krijgen we die", zo geloofde de heer Jelmau, die bitter was gestemd over het bericht van zijn Leidse hospita, dat tijdens zijn afwezigheid een functionaris van het ministerie van Binnenlandse Zaken al zijn post in beslag heeft genomen. De heren Indey en Ansanay hoorden dat hun vrouwen, die in Nieuw-Guinea wonen, sinds 1 augustus geen salaris meer ontvangen „omdat hun mannen naar Indonesië zijn vertrokken". De Ne derlandse Staatkundige Studenten Federa tie heeft ervoor gezorgd, dat de vrouwen geld kregen, zo deelde voorzitter Jan Scholten mede. De heer Jelmau gaat van 1 oktober tot 1 mei 1963 met Kiriho werken op het In donesische departement van gezondheid. De heren H. Wamma en ds. Koiboer, die in opdracht van de regering een ori- enteringsreis naar Nieuw-Guinea hebben gemaakt, verklaarden op de persconferem De heer F. H. van de Wetering, lid van de Tweede Kamer voor de Christelijk Historische linie, die zondag een hartaan val had gehad is vanmorgen in zijn wo ning in Den Haag overleden. Hij was 66 jaar. De heer F. H. van de Wetering werd 7 september 1896 te Amsterdam geboren. Hij werd opgeleid tot Indisch predikant en in 1919 uitgezonden naar het toenmalige Nederlands-Indië in dienst van de Indische kerk. Hij was directeur van de theologi sche school te Koepang en werd in 1928 de eerste burgemeester van Menado. In 1933 werd hij burgemeester van Palem- bang. De in 1942 door de Japanners geïnter neerde heer Van de Wetering werd na de bevrijding hoofdambtenaar aan het depar tement van binnenlands bestuur te Bata via. In 1946 ging hij met groot verlof terug naar Nederland. Daar was hij onder meer voorzitter van de stichting „Het nationaal Nieuw-Guinea comité", van de protestant- christelijke schippersvereniging en van de Amsterdamse raad voor wijkverpleging. In 1948 werd hij gekozen tot lid van de staten-generaal voor de C.H.U. Het stoffelijk overschot van de heer F H. van de Wetering zal zaterdagmorgen om elf uur op de begraafplaats „West duin" in Den Haag ter aarde worden be steld. De heer Van de Wetering was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. tie, dat zij veel tegenwerking hadden on dervonden. ,Het is moeilijk de Papoea's ervan te overtuigen dat zij hun vertrouwen moeten hebben in de Indonesiërs. Zij hebben een haat tegen Indonesië, die voor een deel ook wel een gevolg is van de vroegere voorlichting", zo zeiden zij. Een woordvoerder van Binnenlandse Za ken heeft desgevraagd medegedeeld, dat er geen sprake van is dat enige brieven „in beslag" zijn genomen. Het was de bedoeling de brieven aan de heer Jelmar door te zenden. De Eerste Kamer zal het wetsontwerp tot goedkeuring van de Nederlands-IndO' nesische overeenkomst tot bestuursover dracht van Nieuw-Guinea donderdag om half twee in openbare behandeling nemen. Op Trafalgar Square in Londen is een demonstratie gehouden tegen de toe treding van Groot-Brittannië tot de Europese Economische Gemeenschap. Hoewel men de bijeenkomst niet mas saal kon noemen waren er toch heel wat Londenaars, die van hun afkeer van de gemeenschappelijke markt blijk gaven door het meevoeren van plakkaten. Tijdens de demonstratie werd het woord gevoerd door het par lementslid John Stonehouse. (Van onze correspondent) LONDEN Acht Gcmenebeslèiders hebben gisteren gewaarschuwd, dat Enge- lands toetreding tot de Europese Econo mische Gemeenschap (E.E.G.) het Geme nebest zou kunnen verzwakken of zelfs ge heel vernietigen en grote politieke en eco nomische ontwrichting zou kunnen veroor zaken. Premier Macmillan luisterde aandachtig hoe de vertegenwoordigers van oude en nieuwe lid-staten van het Gemenebest de hoofdlijn van de politiek van zijn regering bekritiseerden. Velen van hen namen, enigszins bedroefd aan dat Engeland tenslotte toch wel zou toetreden tot de E.E.G. Maar géén van ben was tevreden over de voorstellen, die tot nu toe op de onderhan delingen in Brussel zijn gedaan met be trekking tot Engelands lidmaatschap. India's premier Nehroe verklaarde: „ik zou niet weten hoe het Gemenebest zou kunnen voortbestaan, tenzij de huidige voorstellen ingrijpend worden gewijzigd." Hij beschreef de E.E.G. als een politieke groepering op militaire basis en verklaar de dat het toetreden van Engeland tot zulk een lichaam de politieke eenheid van het Gemenebest een slag zou kunnen toebren gen. Nehroe bestreed ook Macmillans be- Van onze Amsterdamse redacteur) De D.C.-8 van de K.L.M. „Albert Plesman" is gistermiddag om tien voor half een op het vliegveld Shannon in Ierland over de landingsbaan geschoten en achttien meter voorhij deze betonnen baan in het grasland tot stilstand ge komen. De vijftig passagiers en de be- Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien, later afnemende bewolking en op de meeste plaatsen droog. Naar noordwest ruimende wind en afnemend tot matig of zwak, aan de kust aanvankelijk nog krachtig of hard. Lagere tempe raturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. wering, dat dé E.E.G. zal helpen aan het instandhouden van de wereldvrede. Hij zei dat de E.E.G. reeds alarm had veroorzaakt aan de andere kant van het IJzeren Gor dijn en dus bijdraagt tot de spanning tus sen Oost en West. De rij van sprekers was geopend door premier Diefenbaker van Canada. Hij zei: „Macmillan heeft gezegd, dat Engeland zich niet van Europa kan isoleren. Maar geldt dat soms ook niet voor Canada, wat betreft haar relaties met de Verenigde Sta ten? Meer dan 100 jaar lang hebben wij de magnetische aantrekkingskracht van Amerika weerstaan. Maar als Engeland zich aansluit bij Europa, zullen wij het gevaar lopen geheel in de Amerikaanse in vloedsfeer betrokken te worden". sche integratie gevolgd zou worden door politieke éénwording. En anders dan bij normale verdragen is het voor de leden- staten niet mogelijk het Verdrag van Rome op te zeggen. De stap is dus onherroepe lijk. De voorwaarden, die minister Heath tot op heden heeft weten te bedingen, ge ven nog steeds geen antwoord op de vraag: welke prijs zal het Gemenebest moeten betalen?, aldus Menzies. Premier Holyoake van Nieuw-Zeeland achtte de tot nog toe bereikte garanties niet voldoende om de belangen van Nieuw-Zeeland te waarborgen: „bij ons gaat het niet om „aanpassing" of een „geringe verlaging der levensstandaard" het gaat om ons voortbestaan. Want onze economie drijft op twee dieren: het schaap Advertentie en de koe. Negentiende van onze ex port van vlees en zuivelprodukten wordt naar Engeland verscheept". Door deze onverwachte felheid is Mae- Millan in een wel uiterst moeilijke en weinig benij denswaardige situatie geplaatst. Van alle kanten: binnenlands en in het Gemenebest stuit hij op felle tegenstand en de E.E.G.-landen zullen niet nala ten uit het gesprokene hun conclusie te trekken. De Britse Socialisten hebben reeds te kennen gegeven dat zij tegen het idee van Engelands toetreding de grootst mo gelijke bedenkingen koesteren. Oppositie leider Gaitskell eiste dat er algemene ver kiezingen worden uitgeschreven eer het besluit tot toetreding genomen wordt. Het zelfde is gisteren geëist door de leiders van 32 invloedrijke vakbonden. Het be gint wel duidelijk te worden dat het veel moeilijker zal blijken de lijn van Enge lands historie om te buigen dan oorspron kelijk vermoed werd. Ne 1 son De moedige sterft slechts eenmaal; de laffe sterft zijn leven lang. In een woning te Helmond heeft zich een enorme explosie voorgedaan. De vrouw des huizes wilde de was doen, draaide de gaskraan open maar vergat het gas aan te steken. Tijdens het wach ten tot het water zou koken zij rook geen gaslucht wilde zij een sigaretje roken. Onmiddellijk nadat zij de lucifer had ontstoken volgde er een ontzaglijke ontploffing. Ramen en deuren vlogen uit hun sponningen en een zware muur werd ontzet. Tussen de brokstukken lag de vrouw, overdekt met brandwonden. Zij is naar het plaatselijke ziekenhuis overgebracht, maar haar toestand is niet levensgevaar lijk. In een van de dichtst bevolkte wijken van Boxtel is een rookbus, afkomstig van een F-84 Thunderstreak van de vliegbasis Eindhoven, gevallen. De bus kwam terecht op een gazon van het Maria Reginaplein, juist tussen twee flats. De gevolgen ble ven beperkt tot een gat in de grond en een hevige rookontwikkeling. Rookbusj es behoren bij oefenbommen en dienen om de plaats te markeren waar de bom is gevallen. Zowel het lichte busje als de rooklading zijn ongevaarlijk, deelt de Luchtmachtvoorlichtingsdienst mee. Aan vankelijk dacht men dat er sprake was van een oefenbom (45 kilo). Ook uit de woorden van premier Menzies van Australië sprak diepe bezorgdheid en scepticisme. Engelands overgang naar Europa zou het karakter van het Gemene best aantasten. Temeer als de economi- BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTr'aaT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 manningsleden bleven ongedeerd, het toestel liep lichte schade op door het wegzakken van de wielen in de slappe bodem. Het vliegverkeer op het vlieg veld Shannon was tot gisteravond voor straalvliegtuigen gestremd omdat de baan niet kon worden gebruikt voor de Albert Plesman" was weggesleept. De DC-8 vliegnummer KL 623 was op weg van Amsterdam naar New York. Het vliegtuig maakte de gebruikelijke tus senlanding te Shannon. Gezagvoerder was de 49-jarige vierbander J. H. Eilders, een piloot met 28 dienstjaren en 18.000 vlieg uren. De „Albert Plesman" was het eer ste straalpassagiersvliegtuig van het type DC-8 dat de K.L.M. in gebruik heeft genomen. Vorige week had het toestel in K.L.M.-verband een totale afstand afge legd van 150 maal de aardomtrek. De eerste berichten, die spraken van het niet werken van de remmen van het lan dingsgestel, worden door de technische dienst van de K.L.M. op Schiphol tegen gesproken. Gezagvoerder Eilders zou zijn doorgeschoten „ondanks zwaar remmen". Voor de passagiers betekent het incident een vertraging die overeenkomt met bijna de normale vliegduur Amsterdam-New York. Omdat de baan gedurende de mid dag niet kon worden gebruikt, kon een vervangende DC-8 eerst om kwart voor zeven van Schiphol naar Shannon ver trekken vanwaar de gestrande passagiers hun reis eerst omstreeks half tien konden hervatten. De „Albert Plesman" komt vandaag met de bemanning naar Schiphol terug voor een grondig technisch onderzoek. Heel verbaasd keek een 56-jarige hulp suppoost van het Frans Halsmuseum, toen dinsdagmiddag om vier uur brandweerlie den de zogenoemde kaarsenkamer van het museum binnenstormden, waar hij, met het oog op de avondverlichting, bezig was nieu we kaarsen in kandelaars te plaatsen. Hij kon de brandweerlieden, met groot mate rieel naar het Groot Heiligland uitgerukt, nadat een paar minuten tevoren de brand- alarmeringsinstallatie had gewerkt, gerust stellen. Er was geen brand in het museum met zijn kostbare inhoud van onder meer tachtig gerenommeerde Frans Halsen. Gelukkig kon de Haarlemse brandweer onverrichterzake naar de kazerne terugkeren. Van brand in het Frans Halsmuseum was geen sprake. De hulpsuppoost had juist een tweede kaars in een kandelaar geplaatst, toen de brandweerlieden verschenen. Hij werkte op de beproefde methode door het vet van een brandende kaars in de houder te laten druppelen en zo de kaars vast te zetten. Daarbij heeft zich wat rook ontwikkeld, die, om een heerlijk woord te gebruiken, het rookontwikkelingsalarmeringssysteem van het museum in werking heeft gesteld. Wel een bewijs dat de installatie voortref felijk werkt. Het is trouwens al voor de derde maal, dat de Haarlemse brandweer vanwege een spoortje rook naar het Frans Halsmuseum uitrukte. (Van onze correspondent) WASHINGTON. - In de Russische verklaring van gisteren, waarin de Ver enigde Staten worden gewaarschuwd zich van agressie jegens Cuba te ont houden, heeft de passage over de Duitse kwestie de meeste aandacht getrokken. De Sovjet-Unie zegt er begrip voor te hebben dat het «de Verenigde Staten moeilijk valt te onderhandelen over deze kwestie zolang de Congresverkiezingen van november voor de deur staan. Daar om zal Rusland déze verkiezingen af wachten alvorens pressie op het Westen te gaan uitoefenen voor het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland en een regeling van de kwestie-Berlijn, aldus de verklaring. In Washington noemde men het de rein ste nonsens dat de onderhandelingen over Berlijn en Duitsland niet mogelijk zouden zijn vanwege de naderende verkiezingen. Dit argument wordt algemeen beschouwd als een drogreden, als een voorwendsel om in de Duitse kwestie pas op de plaats te maken. Amerika's standpunt inzake Duits land zal immers door de verkiezingen niet in het minst worden beïnvloed. Men vraagt zich in Washington zelfs af, of de hele Russische verklaring, waarin de Duitse kwestie slechts terloops ter sprake kwam, niet slechts werd gegeven om te kennen te geven, dat men deze kwestie voorlopig niet op de spits wil drijven. Men acht het mogelijk, dat de Russen nog niet hebben besloten hoe zij de situatie in Ber lijn nu verder zullen aanpakken. Als één van de factoren die het tempo van het Russische Berlijn-offensief zouden kunnen hebben vertraagd, noemt men het feit dat de Sovjet-Unie een weinig gunstige reactie zou hebben ontvangen bij Indonesië, Egyp te en Joegoslavië op haar aandrang een afzonderlijk vredesverdrag met Oost- Duitsland te ondertekenen. De organisatie van anti-Castro Cubanen, die zich „Alpha 66" noemt en haar hoofd kwartier heeft in Porto Rico, heeft ver klaard de beschieting van de twee vracht schepen voor de Cubaanse kust te hebben uitgevoerd. In New York heeft de president van de Nationale Bond van Zeevarenden aange drongen op een boycot over de gehele we reld van „schepen van de vrije wereld" die Russische voorraden en technici naar Cuba vervoeren. Hij heeft een telegram gestuurd aan de afdelingen zeevarenden en haven arbeiders van de Internationale Federatie van Transportarbeiders, waarin hij aan drong op een spoedvergadering van deze federatie om de boycot te organiseren. De Internationale Federatie van Transport arbeiders telt 6.500.000 „havenarbeiders en zeevarenden in 78 landen. „De hulp die de hoog ontwikkelde en ka pitaalkrachtige landen van de westelijke wereld geven aan de minderontwikkelde landen is in laatste instantie een geïdea liseerde vorm van zelfbelang. Wanneer al te grote spanningen ontstaan als gevolg van een al te groot verschil in welvaart dan komt er tenslotte op politiek gebied een dermate gevaarlijke situatie dat onze landen daar de dupe van dreigen te worden." Dit heeft de minister van Buitenlandse Zaken, minister J. M. A. H. Luns, ver klaard in een radio-interview met dr. G. J. Lammers, directeur van de rijksvoor lichtingsdienst. Advertentie HOLS I KATTEBROOD SUPERIEUR Per zakje van (275 gr. f 0,40 s HOLS GEZOND VOOR KAT EN HOND 1

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1