Proces in Parijs tegen 36 zwijgende OAS-ers Franse regering steunt boeren wegens abnormale droogte PIJPROKEN EEN WAAR GENOEGEN MET NIEMEYER BLANKE BAAI lam Westduitse ambassadeur Grewe neemt wraak bij afscheid Rusland heeft al vóór Amerika kernproef in ruimte genomen WERELDNIEUWS Verdediging heeft honderd getuigen Proces in Bonn wegens zwendel met maïsinvoer Londen ontkent steun aan NAVO-directoraat zoals De Gaulle wenst Soblens broer Jack op erewoord vrijgelaten V olksvertegenwoordiging van Ghana voor 1 partij lii!! V.S. beschuldigen Sovjet-Unie: Radiorede van de Paus over komend Concilie raatótoel (Op de WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1962 Nieuwe verdedigers Landbouw en veeteelt lijden ernstige schade Bonn onthutst door indirecte aanval op Kennedy Franse plannen V liegtuig-helikopter i Duif (Van onze correspondent) PARIJS De 36 beschuldigden van landverraderlijke activiteiten en kneed- bomaansiagcn in West-Frankrijk, die gis teren door de militaire rechtbank in Pa rijs ter verantwoording werden geroepen, hebben de president te kennen gegeven, naar het voorbeeld van hun opperleider ex-generaal Salan, hun monden op hun collectieve proces niet te zullen openen. Het zijn weer voor het grootste deel offi cieren, gepensioneerd, van de reserve of in actieve dienst, die de sleutelposten van de O.A.S. in West-Frankrijk bezetten. On der de burgers telt men een dokter, een notaris, drie grootgrondbezitters, twee in dustriëlen, twee ingenieurs, twee apothe kers, een boekhandelaar en een school hoofd. Alle militairen, gepensioneerd of ac tief, verschenen in vol ornaat voor het tri bunaal, voorzien van al hun medailles en andere ordetekens. De chef van het gezelschap was graaf Horace Saveüi, die vroeger de rang van kolonel voerde m-het leger en wiens vrouw eveneens tussen de beschuldigden plaats moest nemen. Savelli is een Corsicaanse edelman, die in 1940 tot de eerste militai ren behoorde, die zich in Londen bij De Gaulle voegden. Toen hij in maart werd gearresteerd had de kolonel, die zich in de O.A.S. Marceau liet noemen, zich terug getrokken op zijn familiegoed, een vijftien- de-eeuws kasteel in een plaatsje in Bre- tagne, waarvan hij ook nog burgemeester was. De grafelijke kolonel heeft bij het eerste verhoor een lange verklaring afgelegd om zijn ondergrondse activiteiten te recht vaardigen met het bekende beroep op de heiligheid van het gegeven woord en de daaruit voortvloeiende noodzaak het Fran se Algerije tot in Bretagne te verdedigen. De graaf ontkende overigens het meren deel der beschuldigingen die op hem rust ten, doch gaf daarentegen weer toe dat hij zijn instructies onmiddellijk ontving van ex-kapitein Sergent, die Salans directe vertegenwoordiger in Frankrijk was. Daarop ging hij zitten met de boodschap aan de rechters, dat hij verder voor hen dus geen boodschap meer had, een mede deling, waarbij zijn 35 ondergeschikten zich in koor aansloten. Aangezien de ver dediging echter nu reeds een dikke hon derd getuigen, onder wie verschillende ge neraals en de eigen president van het mi litaire tribunaal als getuigen heeft opge roepen, zal het proces niettemin zeker tien zittingen nodig hebben om de eindstreep te kunnen bereiken. (AFP) Het proces tegen André Canal, bijgenaamd „De zwarte monocle", en Jean Marie Vincent, twee belangrijke figuren van de O.A.S. in het gebied van Parijs, moest dinsdag worden uitgesteld als gevolg van het niet komen opdagen van de verdedi gers. De president van de militaire recht bank heeft de deken van de orde van advo caten gevraagd nieuwe verdedigers aan te wijzen, die daarna ambtshalve met de ver dediging zullen worden belast. De verdere behandeling van de zaak is vastgesteld op vrijdag. (Van onze correspondent) BONN In Bonn staan twee Westduit- se kooplieden terecht, die hebben gepro beerd de Bondsrepubliek voor ongeveer twee miljoen mark op te lichten door mid- -del van een zwendeltransactie met maïs. De voornaamste verdachte, de 26-jarige Wilhelm Schramayer, ontdekte bij een nauwkeurige bestudering van de Westduit- se invoerbepalingen voor graan, dat het mogelijk was illegaal veel geld te verdie nen. Het verschil, dat op de graanmarkt bestaat tussen de binnenlandse prijs en de wereldmarktprijs, moet normaal in een re geringsfonds worden gestort. Hierop kan slechts uitzondering worden gemaakt in dien de invoer voor charitatieve doeleinden plaatsvindt. Schramayer heeft dan ook na zijn ontdekking een poging gedaan in ker kelijke kringen personen te vinden, die be reid zouden zijn aan een even ingewikkel de als dubieuze transactie mee te doen Uiteindelijk slaagde hij bij het Caritasver- band in Münster en hij zag tevens kans het Nederlandse Prins Bernhard-fonds in de affaire te betrekken, aangezien dit fonds als schenker van de goede gaven aan Münster zou optreden. Destijds, aan het begin van dit jaar, is beweerd dat de di recteur van het Prins Bernhard-fonds door deze geschiedenis werd belast, evenals een Nederlandse graanimporteur, die als tus senpersoon optrad. LONDEN (AP) De Britse regering heeft ontkend dat zij bereid zou zijn het voorstel van president De Gaulle voor een directoraat van drie landen binnen de Noordatlantische Verdragsorganisatie te steunen in ruil voor Frankrijks medewer king bij de Britse toetreding tot de Euro pese Economische Gemeenschap. Een woordvoerder voor het Foreign Of fice verklaarde dat er tussen deze beide onderwerpen geen enkel verband is. De Londense Times had uit Washington gemeld dat de Britse minister van De fensie Peter Thomeycroft, die zich in Washington bevindt, bereid zou zijn het voorstel van De Gaulle voor een directo raat van Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten binnen de NAVO te steunen. Dit deel van het Times-bericht werd door de woordvoerder met stellig heid ontkend. Het voorstel van De Gaulle zou neer komen op gezamenlijke zeggenschap der drie landen over kernafweerwapens. De woordvoerder zei dat er geen enkele funda mentele wijziging is gekomen in de Britse NAVO-politiek en dat het voorstel van De Gaulle op het ogenblik geen onderhande lingsobject vormt. WASHINGTON (Reuter) Het Ame rikaanse ministerie van Justitie heeft mee gedeeld dat Jack Soblen, die vorig jaar te gen zijn broer dr. Robert Soblen getuigde, op 31 augustus wegens goed gedrag op erewoord is vrijgelaten. Het nieuws is na de dood van Soblen in Londen bekend ge maakt. Jack Soblen de broers spelden hun naam verschillend was in 1957 tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld nadat hij zich schuldig had verklaard aan mede plichtigheid in een spionagezaak ten behoe ve van de Sovjet-Unie. Robert Soblen was in 1961 tot levens lang veroordeeld. Zijn broer had gezegd dat zij beiden voor de Sovjet-Unie hadden gespioneerd. De vrouw van Jack Soble, eveneens wegens spionage veroordeeld en getuige tegen Robert, werd twee jaar ge leden op erewoord vrijgelaten. Dr. Soblen werd in 1900 in Litouwen ge boren. Zijn ouders waren Joden, en heetten Sobelivicius. Met enkele familieleden emi greerde hij in 1940 naar de Verenigde Sta ten, waar hij in 1947 het Amerikaans staats burgerschap verkreeg. In 1954 werd hij be noemd tot geneesheer aan het Rockland State ziekenhuis te New York. Een woordvoerder van het Britse mini sterie van Binnenlandse Zaken heeft mee gedeeld dat een officieel onderzoek zal worden ingesteld naar de oorzaken en om standigheden van de dood van dr. Soblen. Rechercheurs van Scotland Yard stellen pogingen in het werk om de persoon op te sporen die Soblen de slaapmiddelen in handen heeft gespeeld. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse regering, die gis teren met Christian Fouchet als nieuwe minister van Voorlichting werd uitgebreid, heeft weer een aantal maatregelen geno men om, de boeren te ondersteunen. De abnormale droogte er zijn verschillen de departementen, waar sedert begin juni geen druppel regen gevallen is heeft deze zomer in het bijzonder de veestapel zwaar getroffen. In de- Pyreneeën en op het Massif Central hebben de koeien al in geen weken meer een grassprietje ge zien, laat staan geproefd, zodat de boe ren daar pogen met eikebladeren haar leven nog wat te rekken. Bij honderd tallen zijn de. runderen, vel over been, naar de slagers gebracht waar ze niette min maar weinig opbrengen. De schade ACCRA (Ghana) (Reuter) De Gha- nese Nationale Vergadering heeft met overweldigende meerderheid een motie aanvaard, waarin wordt voorgesteld het eenpartfjenstelsel in Ghana in te voeren. Het lid dat de motie had ingediend, ver klaarde dat het traditionele Afrikaanse stelsel, dat is gegrondvest op leiding door de stamhoofden, geen ruimte laat voor een oppositie. Prins Jao Boateng. die zich voor de motie uitsprak, verklaarde dat de strijd tussen een regering en een oppositie, die door de Europeanen naar Afrika is over gebracht als basis voor een democratische maatschappij-instelling, de Afrikanen vreemd is. De door president-premier NKroemah geleide volkspartij beschikt over een over weldigende meerderheid in de Nationale Vergadering. Voor invoering van een een partijenstelsel is wijziging van de Ghanese grondwet noodzakelijk. is nationaal-economische gezien dus twee ledig, want de grote toevoer van uitge mergeld vee heeft de vleesprijzen niet weerhouden te blijven stijgen. Twee departementen, de lage Pyre neeën en Le Gers, zijn tot noodlijdend gebied verklaard, waardoor de boeren tegen een lage rentevoet leningen kun nen sluiten. Bovendien worden er sub sidies gegeven voor veevoer om het ge brek aan hooi te compenseren. Ook de landbouw werd in vele delen van Frankrijk ernstig door de droogte ge teisterd. Men voorspelt al prijsverhogin gen van vijftig tot driehonderd percent op aardappelen en peulvruchten. Catastro faal worden de vooruitzichten geacht van de maisbouw in Zuidwest-Frankrijk, waar men een verlies op de oogst verwacht van vijftig tot zeventig percent in ver gelijking met vorig jaar. De korenoogst is daarentegen bijzonder rijk geweest, ter wijl men voor de druiven en de wijn nog een redelijke hoop koestert, wanneer tenminste de weersomstandigheden de ko mende weken verder eveneens gunstig zul len blijven. Advertentie Een extra lichte melange van door-en door rijpe, geurige tabakken. Verfijnd van smaak. Lekker licht. Een pijptabak waar Niemeyer terecht trots op is NIEMEYER (Van onze correspondent) BONN De toch al niet al te goede verstandhouding tussen Washington en Bonn is door een verklaring, die de schei dende Westduitse ambassadeur, professor Grewe, voor zijn vertrek uit Washington aan een Amerikaans persbureau aflegde, nog troebeler geworden. In Bonn zelf is men in kringen van het ministerie van Buitenlandse Zaken over Grewe's woorden zo verontwaardigd, dat hij, zodra het schip NEW YORK (Reuter) - In de V.N.- commissie voor het vreedzaam gebruik van de ruimte, hebben de Verenigde Staten de Sovjet-Unie er van beschul digd, dat zij al kernproeven in de ruimte heeft genomen vóórdat de Amerikaanse kernproef op grote hoogte boven de Stille Oceaan plaats vond (9 juli). De Russische afgevaardigde heeft dit ont kend. „De krokodilletranen die de Russen ver gieten over de stralingsgordels maken op ons geen indruk, nu gebleken is dat de Russen zich niets aantrekken van de ge volgen voor de mensheid van de proeven in de atmosfeer", zei de Amerikaan Plimp ton in antwoord op de Russische beschul diging. dat de Amerikaanse kernproef op grote hoogte het onderzoek van de ruimte belemmert, door de stralingsgordel die er door is ontstaan. Plimpton wees erop, dat de V.S. hun proeven van tevoren hebben aangekondigd en ook de gevolgen van de proeven be kend hebben gemaakt. Maar de Russen hebben hun proeven genomen, zonder dat bekend te maken. De Russische afgevaardigde, Morozov, sprak de beschuldiging tegen. Hij vond dat Amerika meer op de genoemde kroko dil geleek, omdat dit land de eerste kern bommen had laten vallen en „de bewape ningswedloop was begonnen." Een woordvoerder van de Amerikaanse delegatie zei later dat de Russische kern proef waarschijnlijk op meer dan 160 km boven de aarde is genomen. HONOLULU (AP) Het blad „The In tern rtional Construction Reporter" schrijft De Amerikaanse Trexton's Bell Aero- systems Company gaat een vliegtuig bouwen, dat verticaal kan opstijgen en landen. Rotors, op de staart en de vleugels, zoals een helikopter heeft, zullen het vliegtuig zijn bijzondere eigenschappen geven. Deze foto ts ge maakt naar een tekening, die de Ame rikaanse luchtmacht van het toestel heeft vrijgegeven. in zijn jongste nummer, dat Frankrijk wellicht het derde Westerse land zal wor den dat kernproeven in de Stille Oceaan zal nemen Volgens het blad heeft de Franse rege ring plannen voor een kern- en raketproe- vencomplex op het eiland Mangareva, on geveer 16000 km ten zuidoosten van Ta hiti. De Franse regering heeft bespre kingen gevoerd met de Amerikaanse Task Force 8 over de recente proeven bi; Christmas eiland. Ook Engeland heeft kern proeven in het gebied van de Stille Oceaan genomen. waarmee hij van de Verenigde Staten naar Hamburg onderweg is, aankomt, door mi nister Schroder zal worden ontboden ten einde rekenschap af te leggen. In het vraaggesprek met het Amerikaan se persagentschap antwoordde Grewe op de vraag, hoe hij dacht over een opinie onderzoek in de Verenigde Staten waaruit bleek dat men in het algemeen de Duitsers wel mocht: „De opinie van de gemiddelde Amerikaan doet er niet toe. Er zijn be paalde kringen van intellectuelen, vooral aan de oostkust, die een negatieve hou ding tegenover Duitsland hebben. Zij heb ben de meeste invloed in de Verenigde Staten." Het lijdt geen twijfel dat Grewe met die intellectuelen niemand anders heeft be doeld dan president Kennedy en zijn naas te omgeving. Het staat vast dat Grewe met Kennedy slecht kon opschieten en het is zeker dat de president erop heeft aan gedrongen dat Grewe, toen enige maanden geleden tussen Washington en Bonn over de Berlijn-politiek verschillen van mening ontstonden, zou worden overgeplaatst. Hij is intussen ambassadeur van Bonn bij de NAVO in Parijs geworden. Grewe's ergernis over deze gang van za ken nam nog toe, toen de perschef van Kennedy, Salinger, enkele maanden gele den in Bonn op de vraag hoe de president over de ambassadeur dacht, weinig di plomatiek antwoordde: „Hij kan hem niet zien." Het Amerikaanse weekblad Newsweek maakt melding van het volgende voorval: Toen president Kennedy uitbreiding advi seerde van de technische contacten tussen Oost- en West-Duitsland liet Grewe zich meeslepen door zijn welsprekendheid. Hij onderrichtte Kennedy over de gevaren van contacten met de communisten en waar schuwde tegen Amerikaanse autoriteiten die „de Chinese communisten eens be schouwden als „agrarische hervormers' en trachtten een nationalistisch-communis- tische coalitie te vestigen." De president maakte ijzig een eind aan het onderhoud. Zijn adviseurs verklaarden dat zij hem nog nooit zo boos hadden gezien. Het heeft er alle schijn van dat Grewe bij zijn afscheid wraak heeft genomen wat menselijk wel te begrijpen is, maar in de diplomatie volstrekt ongebruikelijk. De positie van de Bondsrepubliek in Ber lijn wordt door de verontwaardiging in Washington weinig gediend. Een woord voerder van de regering in Bonn heeft ge probeerd de scherpte van Grewe's opmer king af te zwakken door de verklaring, dat het interview het gesprek tussen het pers agentschap en de ambassadeur niet woor delijk weergaf. Het persagentschap rea geerde daar echter op met de mededeling, dat de gebruikte formulering niet alleen met Grewe was afgesproken, maar ook door hem is goedgekeurd. De socialisten in Bonn hebben een scher pe verklaring over het incident gepubli ceerd, waarin zij stellen dat het voor een ambassadeur in de Verenigde Staten geen pas geeft indien deze argumenten tegen de president gebruikt, die de Republikeinen in hun campagne tegen Kennedy aanvoeren. VATICAANSTAD (Reuter, AP) Paus Joannes XXIII heeft gisteren in een radio toespraak gezegd dat op het Oecumenisch (algemene) Concilie, dat op 11 oktober in Rome begint, geprobeerd zal worden „de wonden van de twee wereldoorlogen te helen die het gezicht van alle landen in grijpend veranderd hebben." In een rede tot de rooms-katholieken in de gehele we reld drong de Paus herhaaldelijk aan op vrede en sociale rechtvaardigheid. De toespraak werd overgenomen door omroepen in Europa (ook in Nederland) en Noord-Amerika. In Italië werd de toespraak door de televisie uitgezonden. De Paus verklaarde: „Het Concilie zal in duidelijke taal oplossingen aan de hand doen voor vraagstukken, waarvan de waardigheid van de mens en zijn christe lijke roeping liquidatie vergen. Eén van deze vraagstukken betreft de fundamentele gelijkheid van alle volken bij het uitoefenen van hun rechten en plichten de gemeenschap der volkeren. Een ander probleem bestaat uit de ge boden krachtige verdediging van het hei lige karakter van het huwelijk. De paus wees er verder op, dat een grondrecht, dat nimmer door de kerk kan worden verworpen, dat der vrijheid van eredienst is. De managers U hebt het zelf ook gedaan. U liep op straat langs een rij bomen en achter u kwam de tram aanrijden en ineens wilde een wedstrijd met die tram aangaan: u wilde, eerder dan de tram, bij de veer tiende boom, die met die witte ring erop geschilderd, aankomen. En dat verklaarde waarom u, nog kind, als een gek ineens begon te rennen (of te fietsen) en hijgend aankwam bij de veertiende boom ófwel eerder dan de tram ofwel tegelijkertijd. Óp die manier kon u de hele weg naar huis afleggen: steeds racend tegen onwe tende tegenstanders: fietsers, trammers, en andere voortbewegende personen. U deed dat ook in gezelschap van uw zusje, van uw broertje en soms in gezelschap van uw vriendje: u beiden rende, als dol, ademloos voort en zonder een andere noodzaak dan de zelf opgave: er eerder te zijn. Eerder dan wie? Dat deed er niet toe: alleen maar: eerder. Nu glimlacht u om die eigenaaridge wedstrijden van toen. Maar u vergeet dat u, althans velen onder u, ja u. daar, meneer en u daar, meneer en ook daar, nog elke dag, van boom tot boom, rennen in een vreselijke wedloop tegen niets. In elk mensenkind schuilt namelijk de manager en in elke manager schuilt de managerziekte: ineens samen klappen met een geknapt hart, ineens in eenzakken met een blauwe tong en schuim op de lippen. Ineens dood neerzitten ach ter de vergadertafel; een heel geredder voor de secretaresse. Ineens dood, kort om. Omdat u maar niet hebt afgeleerd, meneer, ja, om te blijven rennen tegen de trams van de maatschappij. Van boom tot boom tot u thuis bent. En wat nu is dat „thuis"? Is dat een nóg duurdere auto? Nog verder afgelegen vakantieoor den? Is dat nóg meer welgesneden pak ken, zoals dat heet? Is dat nóg meer I.B. (Inkomsten Belasting)? Is dat nog meer bontcapes voor moeder? Nog meer ponies voor de kinderen? Nóg meer bungalows op dure grond? Nog méér van alles en alles en alles? Kijk en daar zien wij dan de gelijkenis tussen het rennende kind en de rennende directeur, het rennende be- drijfshoofd. Van boom tot boom en altijd zonder zin. Of om het te winnen (van wat en van wie?) of „zomaar" omdat men het niet laten kan, als een soort infantiel aanwen sel, als een offer aan een rare primitieve godheid die ineens „rennen" eist omdat niet-rennen" zou betekenen: straks een onvoldoende voor Frans, een beurt voor rekenen of iets anders bijgelovigs. Het is verstandig, beste managers, om zich eens even precies te realiseren waarvoor men zo woest voortholt langs de bomen van de maatschappij. Is het nodig? Neen. Is het nuttig? Nog veel minder. Nou dan. Kalm blijven voortstappen en de tram rustig la ten passeren. De tram weet tóch van niets. Die gaat rustig zijn gang. Mét u naast zich voortrennend. Maar ook zonder u als een dier springend van boom tot boom. Fijn volwassen worden, mensen'. En dat betekent: precies omlijnen wat men wil en nauwkeurig weten wat dat doel is. Begrijpt u? Mooi stukje vindt u nietEen wijs stukje. Een stukje om in een kadertje te plaatsen. Met een apart lettertje: cursief of zo. Een juweel van een stukje. En zo knap wat die metafoor betreft. Metafoor =beeldspraak. Leerzaam stukje. Nou! Advertentie J Bezorgd parlement. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een resolutie aanvaard, waarin verklaard wordt, dat de naam Bourbon alleen voor Ameri kaanse whisky gebruikt mag worden. Op de rijksdiensten wordt een beroep gedaan ervoor te zorgen, dat geen bui tenlandse whisky als Bourbon geïmpor teerd wordt. Amnestie. De Turkse regering zal een wetsontwerp bij het parlement indienen, waarin een amnestie wordt voorgesteld voor ongeveer 300 gevangen ambtenaren van het regime-Menderes. Gagarin in Denemarken. Joeri Gagarin, 's werelds eerste ruimtevaarder, is na een bezoek van zes dagen aan Denemar ken met zijn echtgenote naar de Sovjet- Unie teruggekeerd. Het bezoek van Ga garin en zijn vrouw heeft hem vele vrienden en bewonderaars opgeleverd wegens zijn charmante manier van doen. In Russische handen. Een Britse piloot bevindt zich in Russische handen na dat Russische straaljagers zijn vlieg tuig zondag dwongen tot een landing in Oost-Duitsland De piloot, Peter Clif ford, hoofd van een vliegtuighandel, vloog van Engeland naar Praag toen zijn toestel door de sterke wind uit zijn koers raakte. Clifford is geland op de Russische militaire luchthaven Alten burg, 35 km. van Leipzig. Het Britse ministerie van luchtvaart bestudeert een rapport over het incident. Clifford vloog een Tsjechisch vliegtuig, dat in Enge land demonstratievluchten had gemaakt, naar Praag terug. Neef van De Gaulle. Het Franse avond blad „Paris-Presse" heeft een portret gepubliceerd van een verre. Duitse neef van president De Gaulle. Bij zijn bezoek aan West-Duitsiand had het Franse staatshoofd verteld, dat zijn betover grootvader van moederskant een Duit ser was: de in 1761 geboren Philippe Kolb. Paris-Presse heeft nu de hand kunnen leggen op een foto van een na zaat van deze Kolb, een ijzerhande laar Otto Kolb, die in zijn profiel dui delijk gelijkenis toont met zijn beroem de Franse neef. Toemoer Ochir. Toemoer Ochir, secreta ris van het centrale comité van de com munistische partij van Buiten-Mongo- lië is wegens „anti-partij activiteit" uit het comité gezet, meldt het Russische persbureau Tass. Soraya trouwt niet. Prinses Soraya, de gewezen vrouw van de sjah van Perzië, en de Westduitse industrieel Gunther Sachs zullen niet met elkaar in het hu welijk treden. Dit is meegedeeld door Soraya's advocaat dr. Lichtenstein. Lich- tenstein zei in Düsseldorf, dat Soraya hem telefonisch uit München had laten weten, dat zij en Sachs niet van plan waren om te trouwen. Lichtenstein wist geen nadere bijzonderheden. Hij zei dat de prinses in München ziek lag. Zoals bekend, hebben Soraya en Sachs kort geleden bekendgemaakt dat zij voorne mens waren zich te verloven. Titov in Joegoslavië. De Russische astro naut Titov is aangekomen in Joegosla vië voor een bezoek van tien dagen op uitnodiging van de Joegoslavische rege ring. t

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3