VAN SABANG TOT MERAUKE Interimperiode in N.-Guinea schept kansen op allerlei incidenten Versnelde Indonesificatie kan ze voorkomen tprm LI dJ AEG SUNIL Chocolade - Slagroom - Ananas i-d-e-a-a-I 143 cf Zeven maanden geëist tegen messenwerper Voor mishandeling 12 maanden geëist LOGBOEK VAN EEN AFSCHEIDSVLUCHT Wereldcongressen Aanvaring in de haven van R'dam uw 4 A TUTOR SOL PLASTIC VILT BOUCLÉ stijl, standing en comfort huishouding SPIEGELT U ZICH AAN HET DUIZENDVOUDIGE VOORBEELD AEG SUPER 415.- 'n prachttaart rmaat Zoals men de man aan zijn kleren kent... WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1962 Jaarlijks 65.000 verkeers doden in Europa Nederlander aangehouden wegens huwelijkszwendel Bromfietser botste tegen autobus Bromfietsen met de sturen in elkaar Wielrijder viel en brak elleboog Kijk uit naar de bekleec met 1111111 De meeste huisvrouwen, kiezen terecht de AEG wasmachines om de unie ke roestvrij edelstalen waskuip. Als een spiegel zo gaaf en glanzend. Het fijnste voor Uw wasgoed en blijvend roestvrij. Be langrijk detail. Daarom die grote voorkeur voor AEG. Vraag maar aan de vakman. veilig agitator systeem met oliebad-aandrijving dubbelwandige uitvoering voor 2\ kilo wasgoed AMSTERDAM WERELDVERMAARD SINDS MENSENHEUGENIS voor a.s. zaterdag: 5 GEMBERBROODJES van 80 voor 76 ct (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) Met bitterheid of opluchting hebben de Nederlanders gereageerd op de ge beurtenissen die ons van Nieuw-Guinea hebben afgeholpen. Maar degene die uit Hollandia in Nederland is weergekeerd, merkt het ontbreken van één gevoel op, dat zakelijk gezien het meest op zijn plaats zou zijn: bezorgdheid. Wij zijn namelijk nog niet „van Nieuw-Guinea af'. Het is nog niet 1 oktober en ook nog niet 1 januari. Tussen nu en dan ligt een periode waarin Nederland nog mede verantwoordelijkheid draagt voor bet gebied en de gebeurtenissen daarin en waarin Nederlandse burgers en militairen er aanwezig zullen zijn. Aan die mede verantwoordelijkheid kan Nederland zich niet onttrekken, want die is vastgelegd in het akkoord Van Roijen-Malik. Die verantwoordelijkheid weegt des te zwaar der omdat bij de vaststelling van de modaliteiten van de overdracht Nederland een interimbeheer van de Verenigde Naties over Nieuw-Guinea heeft gewenst in plaats van het gebied direct aan Indonesië over te dragen. Dat de overdracht-viaTeen-tussenpersoo de Nederlandse trots ontziet, laat zich begrijpen. Dat het V.N. interim-beheer in het belang van land en volk van Nieuw- Guinea zou zijn, is minder makkelijk te bewijzen. In plaats van één pijlijke overgangsoperatie waarbij iedere Neder landse functionaris de sleutels, de boeken en zijn competenties in handen van zijn Indonesische opvolger zou geven, komen er nu twee De attributen van de macht komen eerst in handen van heren uit Malmoö, Colombo. Rio de Janeiro en Ma nilla, die ze zeven maanden lang door hun vingers moeten laten spelen, omdat men nauwelijks van hen kan verwachten, dat ze in een eigenaardig land als Nieuw- Guinea de lust en de kennis zullen op brengen ze op een terzake doende manier te gebruiken. TWEE OVERDRACHTEN en een machts vacuüm: Het lijkt geen kwaad recept voor iemand die een chaos wil creëren in een gebied waar drie al of niet wasech te nationalismen, maar in ieder geval na tionale gevoeligheden elkaar ontmoeten. Om het concreter uit te drukken: deze methode van overdracht schept aanzien lijke kansen op incidenten, op wederzijd se beschuldigingen van sabotage der over eenkomst, met op de achtergrond de eeu wige dreiging van interventie door mach ten die in troebel water willen vissen. De overdracht met hiaat zou reden tot ernstige bezorgdheid geven, ware het niet dat het akkoord clausules omvat die een zeer versnelde overdracht van het feitelijke bestuur aan Indonesië mogelijk maken. De V.N.-beheerder mag gebruik maken van Indonesische ambtenaren als hij geen andere kan vinden en na de eer ste fase van de overdracht Indonesische troepen inzetten voor de handhaving van de veiligheid. Hij kan als hij het wil na die eerste fase (waarvan de tijdsduur niet is genoemd) in feite de gehele „ad ministratie" van Nieuw-Guinea in Indone sische handen leggen onder het toezicht en de controle van een V.N.-apparaat, bestaande uit hemzelf en een handvol fun- tionarissen. Nu Nederlands eer door de interim-periode formeel is gered, is het in het belang van de Papoea's, van Nederland en van de rust in de Pacific, dat die ver snelde Indonesicifatie van het bestuur. IN AFWACHTING DAARVAN heeft Ne- niet. De reactie „Laat het dan maar een chaos worden", die men in Hollandia aanvankelijk ook tot op zeer hoge posten hoorde, was in de eprste dagen van bit terheid emotioneel begrijpelijk, maar het zou beneden Nederlands waardigheid zijn nu een „politiek van het kwaadste" te voeren. Het is lastig te ontkennen dat de hevige vertrekdrang der Nederlandse ambtena ren in Nieuw-Guinea voor een deel te wij ten is aan de onzekerheid waarin zij door de regering in Den Haag en het gouver nement in Hollandia zijn gelaten, al heb ben ook andere factoren een rol gespeeld, vrees voor de veiligheid bij het vertrek der Nederlandse troepen en de wens om nfet als laatste in Nederland terug te ko- „Juist voor een geoefend messewerper is het bedenkelijk een bajonet naar iemand te gooien". Dit heeft de advokaat-fiskaal bij het hoog militair gerechtshof in Den Haag in zijn requisitoir tegen een 21-jari- ge soldaat uit Zandvoort gezegd. De jongen had in de legerplaats Ermelo bij een verschil van mening zijn bajonet naar een sergeant geworpen nadat hij ge zegd had: „Ga weg of ik steek je kapot". Het is er niet van gekomen, want de ser geant kon tijdig achter de deur springen, waarin het zware mes bleef steken. De Krijgsraad vond een gevangenisstraf van zeven maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk, op zijn plaats, maar de auditeur-militair en de be klaagde waren beiden in beroep gegaan. De advokaat-fiskaal bij het hof vond een flinke straf vanzelfsprekend en eiste be vestiging van het krijgsraadvonnis. Het hoog militair gerechtshof wijst von nis over vier weken. De officier van Justitie in Almelo heeft twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, met aftrek van voorarrest, verbeurdverklaring van het mes en toezicht van het Leger des Heils geëist tegen een 62-jarige smelter uit Enschede wegens mishandeling van zijn vrouw. In de avond van woensdag 16 mei had in het ziekenhuis Ziekenzorg te Enschede een dramatische ontmoeting plaats tussen een 62-jarige smelter uit Enschede en diens echtgenote. Hierbij werd de vrouw met een dolkmes zo ernstig in de rug ge stoken dat men aanvankelijk vreesde dat zij zwaar invalide zou blijven. Achteraf blijkt hiervan geen sprake te zijn. De steekpartij had plaats aan het ziekbed van een zoontje van de verdachte. derland nog een dreigend gevaar te voor komen, namelijk de totale ontwrichting van het leven door een overhaast plan loos vertrek van zijn ambtenaren uit vi tale diensten en bedrijven. Het zou niet de minste moeite kosten de voedselvoor ziening, de verbindingen, de medische dien sten en de handhaving van de orde vol komen te paralyseren. Als wij een leeg gebied hadden over te dragen zou men zich die laatste genoegdoening kunnen gun nen, maar zolang Nederland al is het dan nog maar voor kort de verant woordelijkheid draagt voor het welzijn van 700 000 Papoea's kan dat natuurlijk men en huizen en betrekkingen bezet te vinden. Maar de minister-president noch gouverneur Platteel heeft op het kritieke moment de ambtenaren de rust en de kracht gegeven, waar zij in feite naar ver langden. Een onduidelijke vrijbrief tot heengaan kwam in de plaats voor een gezaghebbende richtlijn over de volgorde van vertrek, waarin de mensen op de essentiële posten de laatsten zouden zijn. Waarvoor zij dan naar behoren beloond hadden kunnen worden met passende toe lagen èn de garantie, dat zij in Nederland niet achter het net zouden vissen. NU NOG ZIJN ER AMBTENAREN die uit verknochtheid aan Nieuw-Guinea be reid zijn zc lang mogelijk te blijven. An deren hadden slechts wat vaderlijke au toriteit nodig om het hoofd boven water te houden in de poel van geruchten en onzekerheden, die Hollandia geworden is. Het bezoek van staatssecretaris Bot on danks de bezwaren over zijn lichtvaardi ge beloften dat Indonesië Nieuw-Guinea nooit zou besturen heeft iets gehol pen. Hij is een krachtige figuur, maar hij kwam rijkelijk laat. Wie de persoon lijke ontreddering in Hollandia zag, kreeg de indruk dat zij minder werd veroorzaakt door het gemis aan materiële garanties, dan wel door het ontbreken van het ge zag van een regering over haar ambte naren. De gevaren die de overgangsperiode in zich draagt, kunnen nog zeer wel bezwo- ren worden door een versnelde Indonesi ficatie van het bestuursapparaat en een ordelijk vertrek van de Nederlanders. Zo men wil door het bewijs dat Nederland een goed verliezer kan zijn. Men kan daar entegen zich ook verdrinken in een golf van nationale bitterheid, het gevoel van verraden en verkocht te zijn, en stellen dat Nederland door agressie uit zijn ver antwoordelijkheid verdrongen is. Welke emotionele genoegdoening daaruit ook te halen is. men zou dan het risico lopen dat die genoegdoening ten koste van de Papoea's zou gaan en misschien niet van de Papoea's alleen Incidenten met on overzienbare gevolgen zouden Nederland dan duidelijk kunnen maken dat het nog in i e t van Nieuw-Guinea af is. Nederland zal niet vertegenwoordigd zijn op het aanstaande wereldcongres over onderzee-activiteiten, dat- van 18 tot 24 oktober aanstaande in Londen zal worden gehouden. Noch het Rijksinstituut voor Visserij onderzoek noch T.N.O. (Neder landse organisatie voor toegepast natuur den heeft althans een uitnodiging hiervoor ontvangen. Op bedoeld congres zal onder anderen dr. James Shelwood van het visserijlabo ratorium in Lowestoft spreken over het onderwerp „meer vissen voor de zee" en hij zal daarbij de Britse experimenten op het gebied van op het land gekweekte zee vissen bespreken. Voorts zullen „zeebouw projecten" ter sprake komen met het oog op het vermeerderen van de voedsel voorraden in de wereld, een onderwerp dat prof. dr. P. Korringa, directeur van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek te IJmuiden, bij het aanvaarden van zijn buitengewoon hoogleraarschap aan de Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam, naar voren heeft gebracht. Het T.N.O. zal wel vertegenwoordigd zijn op de First International Congress of Food science and Technology, dat even eens in oktober zal worden gehouden. On der anderen gaan daarheen dr. A. Gorter, onderdirecteur van het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek T.N.O. te Utrecht en ir. B. Krol, hoofd van de afdeling vleesprodukten T.N.O. Prof. dr. Korringa zal van 27 september tot en met 10 oktober deelnemen aan de jaarlijkse vergadering van de Internationa le Raad voor onderzoek ter zee, welke in Kopenhagen wordt gehouden en waar de resultaten van wetenschappelijke on derzoekingen ter zee zullen worden uit gewisseld. Het verkeer in Europa eist per jaar 65.000 doden, tienmaal zoveel ernstig ge wonden en veertigmaal zoveel lichtgewon den. 2,5 percent van alle overlijdensge- vallen zijn het gevolg van verkeersonge vallen, die bovendien nog voor 85 tot 95 percent te wijten zijn aan fouten van de weggebruikers. Voor jonge mensen tussen 15 en 25 jaar is het verkeer statistisch de voornaamste doodsoorzaak. Deze cijfers heeft de Oostenrijker Karl Czernetz verzameld in een rapport over de verkeersonveiligheid in Europa, dat de volgende week in Straatsburg zal worden besproken door de raadgevende vergade ring van de Raad van Europa. Czernetz stelt voorts, dat de financiële lasten van de verkeersonveiligheid twee percent van het Westeuropese nationale inkomen vergen en dat de intensiteit van het verkeer jaarlijks nog met 11 a 13 per cent toeneemt (A.N.P.) Een van huwelijkszwendel verdachte 32- jarige Nederlander is in Wenen gearres teerd. De politie heeft in een koffer van de ver dachte een omvangrijke correspondentie gevonden van 18 vrouwen en meisjes, die aantoonden dat de verhoudingen die hij met haar had kennelijk zeer lucratief wa ren. Op het kruispunt Wenckebachstraat Staalstraat in Velsen-Noord botste dins dagavond een bromfiets tegen een auto bus. De bestuurder van de bromfiets sprong bijtijds van zijn voertuig en verwijderde zich, over de grond rollend, van de bus. De brommer kwam onder de bus terecht. De bromfietser, 46 jaar oud en afkomstig uit IJmuiden, klaagde over pijn in de linkerzij. Hij zou zich onder behandeling stellen van een dokter. Op de Van den Vondellaan in Driehuis raakten dinsdagavond twee bromfietsen met de sturen in elkaar. Een van de brom fietsers, 27 jaar oud en afkomstig uit IJ muiden, viel en kreeg een hoofdwond en een hersenschudding. Hij werd overge bracht naar het Antoniusziekenhuis in IJ muiden. Een 33-jarige wielrijder uit Santpoort botste dinsdagavond op de Hagelingerweg in Santpoort tegen een fietser die te veel naar de linkerzijde van de weg uitweek. De wielrijder viel en brak zijn linkerelle boog. Hij werd opgenomen in het Antonius ziekenhuis in IJmuiden. De fietser die het ongeluk had veroorzaakt reed door zonder zich bekend te maken. Door een verkeerde manoeuvre van het met erts geladen rijnschip „Vera" is dit in de Rotterdamse haven tegen het Duit se kustvaartuig „Tiege" gebotst. De „Tiege" kreeg een groot gat in de huid, werd door sleepboten aan de Heyplaat aan de grond gezet en zonk daar. De schade aan de „Vera" is eveneens aan zienlijk. JONGERENCENTRUM KAJ Ter gelegenheid van de opening van het jongerencentrum van de KAJ in IJmuiden Oost aan de Willemsbeekweg organiseert deze beweging zondag in het Patronaats gebouw om 20 uur een openingsbal. Kaar ten zijn verkrijgbaar aan de adressen Tuindersstraat 99 en 126, Willemsbeekweg 40 en indien voorradig aan de zaal, die om 19 uur opengaat. Muzikale leiding heeft het kwintet Jan Feyen. De officiële opening van het jongeren centrum van de (V)KAJ vindt zaterdag middag om 14 uur plaats. Hiervoor bestaat veel belangstelling. Zondagmorgen van 10.45 uur tot 13 uur is er gelegenheid voor belangstellenden de nieuwe aanwinst voor het jeugdwerk te komen bezichtigen. De jaarlijkse algemene ledenvergadering van de KAJ zal woensdagavond 19 sep tember om half acht gehouden worden. Deze vergadering zal beslissen over het zeer uitvoerige jaarprogramma dat het be stuur zal voorleggen. In de bestuurssamen stelling zullen ingrijpende veranderingen plaatsvinden. Oplichting. De Haagse rechtbank heeft een 42-jarige koopman en een 40-jarige chauffeur, beiden uit Den Haag, wegens oplichting overeenkomstig de eis veroor deeld tot gevangenisstraffen van een jaar met aftrek van het voorarrest. UIPE ROËN Niet de showroom maar de weg Is het milieu waar men een auto leert kennen. Vandaar de Equipe Citroën: een groep Citroëns amis die stad en dorp bezoekt Een nieuwe bijzon dere gelegenheid tot Informatie (interessanti), demonstratie (boeiend!) en gratis proefrijden (een openbaringl). De Equipe Citroën komt: 13 sept, in IJmuiden Plein 1945 (14-21.30 uur) r 11 - de meest practische vloerbedekking voor intensief gebruik. ■fr bijna geen onderhoud nodig ■fr practisch onverslijtbaar •fe bestand tegen vochten en zuren •fo geluiddempend -fr mooie moderne tinten 11.00 p. m2 TRAPPEN, 16 treden, reeds vanaf 135.00 Ook voor gangen, keukens, kantoren en winkels. Kijk af Vloerbedekkingspecialisten MARKTPLEIN wereldconcern 76 fabrieken 125.000 werknemers met verwarming 475." W' In de AEG Super wast U met Sunil het beste. Bleken en blauwen zijn overbodig. Dat betekent minder spoelen, minder wringen en daar door minder slijtage. En zie het stralend- witte resultaat. Alsof Uw wasgoed werd gekoesterd op een zonnig bleekveld. vermaat Wilt u deze taart morgen opgeven aan onze verkoper van 150 voor AARLEM kent men de zaak aan het blad, waarin zij adverteert.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4