IN DE VISHAL+EN OP ZEE Wijziging in begroting "van Staatsvissershavenbedrijf Regeren Perée IJmondverenigingen vandaag en morgen Havenberichten Centrifuges - Wasmachines WISKER WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1962 5 Slang tussen de bananen Maatkonfektie JOH. MEIJER Zoon Predikant sprak voor NCVB over verantwoorde gezinsvorming OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Velsense huisvrouwen en de kernenergie Ruaz heeft nieuwe studio Wasmachines - Centrifuges Tentoonstelling „De Werksehuit" STOFZUIGERS LOENDERSLOOT Ere-medaille in brons voor B. Nierop IJmuidenaar op tv-scherm Bart L. Joris Schilder viel van zijn ladder Planetenweg is nu een voorrangsweg Onderwerp van activiteit: om een uur of negen kron kelde een vreemde kostganger door het pakhuis van de groothandel in fruit van de firma G. Smit-Spijkstra, Koudenhorn 52 in Haarlem. Tot zijn verbazing zag de 26-jarige bananensnijder Ruud Smit plot seling een groen-bronskleurige lange dunne slang onder kisten met fruit van daan komen. Met geopende bek, spinnijdig sloop het dier over de cementen vloer. Er ontstond enige sensatie in het pakhuis. Het gebeurt wel eens meer dat uitheemse gasten zich in het fruit, dat geïmporteerd wordt, nestelen en zo hun land van oor sprong verlaten. Ditmaal was het een 90 centimeter lange groene, gestreepte, glad de boomslang, die zich in Guatemala had ingescheept. Het dier had zich tussen de onrijpe bananen geslingerd en kwam in Haarlem te voorschijn. Hier liet het zich „beetnemen" en naar het terrarium van de Gebrs. Veninga, naturalisten aan de Jacobijnestraat overbrengen. De slang is giftig, leeft van boomkikkertjes, salaman ders, rupsen, vliegjes en dergelijk klein gedierte. Foto: de heer G. H. Jacobse, per soneelslid van de Gebrs. Veninga, trok voor alle zekerheid een handschoen aan om het reptiel te pakken. Advertentie Orig. Engelse en Italiaanse stoffen. Moderne dessins. Voor elk figuur elk gevfensf model vanaf 230.— Desgewenst coupeursbezoek aan huis. Maatkleermakers KENNEMERLAAN 36 - TELEF. 4453 De maandelijkse bijeenkomsten van de afdeling Velsen-Noord van de Nederland se Christen Vrouwenbond hebben op de leden altijd een zeer grote aantrekkings kracht. Dit was voor de eerste vergade ring van maandag in het gemeentelijk wijkcentrum opnieuw het geval; de zaal was tot de laatste plaats bezet. Het was deze avond ds. W. Baars uit Rotterdam, die het onderwerp „Verantwoorde gezins vorming" op zeer discrete wijze behandel de vanuit geestelijk standpunt. De verant woorde gezinsvorming en alle vragen die daarmee samenhangen in onze tijd van overbevolking, heeft grote aandacht. Men mag of moet als christenen daaraan mee werken. Doch bovenal dient een christen uit de erkenning van zijn goddelijke le vensbron een geloofsbeslissing te nemen. De Bijbel geeft het antwoord op de vraag wat de mens is. Ds. Baars kon het niet anders dan toejuichen als ook christelijke artsen voorlichting op dit zo tere gebied zouden willen geven. Door steeds het bed in zich dragende de ware dingen niet te verbergen zou de mens zich de diepte van de vraag over „verantwoorde gezins vorming" bewust moeten stellen. Op de vele schriftelijke vragen, die hem waren gesteld gaf ds. Baars op aange name wijze antwoord. Op 15 oktober zal over hetzelfde on derwerp spreken de vrouwelijke vrouwen arts dr. E. M. Kortenoever uit Gouda, uiteraard gericht op het medische vlak. Mevrouw E. Schouten-Buning, die de vergadering leidde, deed ook nog enige mededelingen inzake het te volgen win- terprogramma. Advertentie KONIMGSrU» B TELEFOON tttt Advertentie KENNEMERLAAN 9 Telefoon 5271 Erkend installateur PEN. WOENSDAG 12 SEPTEMBER Openbare leeszaal, Plein 1945, IJmuiden- Oost: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Wij kerstra atweg 77, Velsen-Noord: 14 tot 17 uur (jeugd). R.K. leeszaal, Willemsbeekweg 96, IJmui- den-Oost: 14.30 tot 17.30 uur (ook volwas senen); St. Jozefhuis, Velsen-Noord: 14 tot 17 uur. DONDERDAG 13 SEPTEMBER Openöare leeszaal, Plein 1945: 10 tot 12.30 u.; filiaal Velsen-Noord: 10 tot 12 u. R.K. leeszaal: gesloten. Velsen, raadhuis, 9.30 tot 12 u.: Spreek uur wethouder van openbare werken; 10 tot 12 uur: Spreekuur wethouder van so ciale zaken (geen woningtoewijzing). Beverwijk, raadhuis, 19.30 u.: Vergade ring gemeenteraad. Dat de huisvrouwen uit IJmuiden en om geving, die dinsdagmiddag naar het Cul tureel Centrum waren gekomen om de door drs. G. Nooteboom, medewerker van het Reactor Centrum Nederland in Petten, te houden lezing over het onderwerp „Wel vaart en geluk door kernenergie" bij te wonen, na afloop veel van hetgeen er op deze middag is gezegd thuis konden na vertellen, valt te betwijfelen. Toch hebben zij op een interessante manier kennis ge maakt met een wetenschap waarvan de resultaten een groeiende invloed gaan uit oefenen op het dagelijks leven. Het eerste gedeelte van de lezing be stond uit een theoretische uiteenzetting over de kernenergie die, ondanks de kleu rige dia's en films, voor de meeste aan wezigen té wetenschappelijk zal zijn ge weest. Wél zullen zij zich bewust zijn ge worden van hetgeen zij over dit onderwerp niet weten. Na de pauze sprak de heer Nooteboom over het gebruik van de zogenoemde gam- mastralen in de praktijk. Hij maakte de toehoorsters opmerkzaam op de vele mo gelijkheden die de kernenergie biedt, bij voorbeeld bij het conserveren van levens middelen, de toepassing in de landbouw en de geneeskunde. „Het gebruik van kern energie in plaats van kolen of olie is op het ogenblik nog niet economisch", zei de heer Nooteboom onder andere. „Wanneer deze natuurlijke bronnen zijn uitgeput zul len we de kernenergie moeten gaan ge bruiken om te voorkomen dat wij opnieuw zouden moeten leven in primitieve omstan digheden". Tijdens de lezing bleek ook dat er bij velen die onbekend zijn met het optreden van stralingsgevaar een, soms grotendeels ongemotiveerde angst bestaat voor het ge bruik van kernenergie. Deze onbekendheid wordt dan door som migen gebruikt om middelen en artikelen in de handel te brengen die bij een nader onderzoek geen enkele bescherming tegen stralingsgevaar blijken te bieden. Dit kwam naar voren bij een der vragen die na afloop van de lezing werd gesteld. De voorzitster van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen, afdeling Velsen- IJmuiden, overhandigde tenslotte aan de heer Nooteboom een klein geschenk als dank voor het feit dat hij zich beschik baar had gesteld om in te vallen voor de heer M. A. de Wijs, die plotseling was ver hinderd. De stichting Radio Uitzending van Ama teurs voor Ziekenhuizen, RUAZ te Bever wijk, heeft een nieuwe studio in gebruik genomen in een bedrijfsruimte aan de Van Weerden Poelmanstraat 98 in het uitbreidingsgebied Meerestein. Sedert de oprichting, ruim tien jaar geleden, was de apparatuur ondergebracht in een bun ker in park Scheijbeeck. Hier had men tevens een fraaie studio gemaakt. De ruim te bleek echter al spoedig te klein. In de nieuwe studio heeft men een omroepcel, opnamekamer en een kamer voor het technisch personeel ondergebracht. Alles ziet er welverzorgd uit. Er worden door de jongelui programma's samengesteld voor de patënten van het IJmuidense Antoniusziekenhuis, het Beverwijkse Ro de Kruis ziekenhuis en het sanatorium Heliomare. Bovendien worden voor de be woners van het W. F. Visserhuis in IJmui den verjaardagsprogramma's gemaakt en uitgezonden. Het werk van de RUAZ heeft de steun van de gemeente en een deel van het bedrijfsleven. ZONDAG RADIO-DIENST UIT DE OUD-KATHOLIEKE ENGEL- MUNDUSKERK In het kader van het Interkerkelijk Overleg in Radiozaken (IKOR) zal zondag 16 september om tien uur over Hilversum 2 een radio-dienst worden uitgezonden uit de oud-katholieke kerk van de H. Engel- mundus aan de Wilhelminakade te IJmui den. De Hoogmis wordt opgedragen door pastoor D. N. de Rijk, die wordt geassis teerd door pastoor J. C. M. Keman als diaken, die ook de prediking zal houden. De liturgie is van de veertiende zondag na Pinksteren, gezongen wordt de 33ste mis, een compositie van mgr. dr. A. Rinkel, aartsbisschop van Utrecht. Preek- en slot zang zijn no. 273 en de gezangen de num mers 170 en 126, alle uit het oud-katho liek gezangboek. Het orgel wordt bespeeld door de plaatselijke organist, de heer K. Gouda. Ten behoeve van deze uitzending wor den de kerkbezoekers verzocht reeds om half tien aanwezig te zijn. „WIJKEROOG" HOUDT JAARVERGADERING De Winkeliersvereniging „Wijkeroog" in Velsen-Noord zal op maandag, 17 septem ber in het gemeentelijk wijkcentrum aan de Smidt van Gelderstraat haar jaarlijkse ledenvergadering houden. Behalve de gebruikelijke verslagen en dat van de WVW-zegelkas is er een be stuursverkiezing. De agenda vermeldt voorts een bespreking over een te voeren St. Nicolaasactie en het animeren van het jaarlijkse uitstapje. Dinsdag kwamen In IJmuiden aan: Randfontein van Antwerpen: Mercurius, Archangel; Waal- borg, Gefle; Gretke Oldendorff, Leningrad; Agamemnon, Antwerpen; Heringsdorf, Gent, le dig voor IJmuiden; Oranjeborg, Huil; Willem stad. Plymouth; Wedlooper, Hamina; Theano. Le Havre; Nias, Antwerpen; Anholt, Londen; Abba- ro, Baie Comeau; Londonbrook, Londen; Mongo lia. Antwerpen; La Primavera, Churchill; Earls- field, Brussel; Peregrine, Londen; Brage, Gefle; Ratzeborg, Hamburg; Doris, Paramaribo; Sieg fried, Rotterdam; Elsa, Gefle, hout v. Zaandam. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Ceres van Rotterdam; Lauriersgracht, Tolkis. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Hydroussa naar Duluth; Baldur, Narvik; Berkelstroom, Londen; Advent, Frederiksvaerk, ruw ijzer van IJmuiden; Yewhill, Londen, walsmateriaal van IJmuiden; Esso Lincoln, Noordzee, proefvaren; Bartenstein, Bremen; Rolf, Londen, walsmateri aal van IJmuiden; St. Louis, Rotterdam; Cardro- na, Gent; Fresenburg, Hamburg; Graveland, Bremen; Dunera, Londen; Nestor, Rotterdam: Gerd, Londen; Prins der Nederlanden, Hamburg; Basse Indre, Basse Indre, walsmateriaal van IJ muiden; Julia Mary, Londen: Tubo, Par; Herman Buisman, Londonderry, ledig van Zaandam; Hinde, Londen; Vikaren, Bremen; Ares, Ham burg; Liselotte, Emden; Rijnstroom, Londen; Aruba, Gdynia: Texelstroom, Hull; Fritz Thijs- sen, Pepel; Congokust, Bremen; Ettrick, Grange mouth. walsmateriaal van IJmuiden; Heriot, Leith. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Johannes naar varnes; Heluan, Karlstad; Eemstroom, Vlis- singen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schjp van of naar Amsterdam is gegaan). BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK GEBOREN: Johannes L. N., z. van N. Stengs en E. A. Meyland; Marcellinus W. M., z. van W. S. Veldt en P. W. Kuys te Velsen; Johanna M. S., d. van H. M. van der Ley en J. M. Raymakers; Inge M„ d. van L. Platzek en H. E. Schipper te Bever wijk; Catharina C„ d. van J. C. van der Lem en M. B. Joosten te Beverwijk; Jo hannes H., z. van S. B. van Echen en J. M. E. van der Voort; Reina M., d. van J. K. van der Spoel en H. Bosch; Jacobus J„ z. van R. Scheringa en A. C. van Acker te Beverwijk; Marguerite C., d. van A. J. Wel- sink en B. J. A. Heyne te Uitgeest; Catha rina A. M., d. van A. C. W. Kuys en A. J. Zonneveld; Catharina M. E., d. van P. A. de Mey en E. M. van Gemert; Joannes C., z. van C. Pruis en M. van Opbergen; Inge borg J„ d. van J. Poen en G. L. M. de Ree; Mattheus M„ z. van A. Niesten en G. C. van Egmond; Johannes G., z. van J. M. Kramer en C. Hoogewerf te Beverwijk; Lambertus T. P., z. van P. H. Meyland en P. P. Kerssens te Beverwijk; Ronald, z. van L. Muller en C. C. den Bouwmeester te Beverwijk; Monique M„ d van A. Brand wijk en A. J. M. Jonker te Beverwijk; Cle mentina M., d. van D. van den Outenaar en G. C. M. Duyn te Beverwijk; John, z. van J. Dickema en H. G. C. van der Meer te Velsen. ONDERTROUWD: H. Heuving te Leeu warden en D. Wielinga. GETROUWD: J. Werkman en A. Wolfs winkel te Heemskerk. Advertentie AA oh (16 ALLE GOEDE MERKEN Centrifuge reeds voorf 149. met el. rem 1179. 100 service en garantie. Betaling ook in overleg. Marktplein - Tel. 4262 De commissie „Werkschuitclubs Velsen" houdt van zaterdag 15 tot en met zondag 23 september in de benedenzaal van de jeugdafdeling van de Gemeentebibliotheek aan het Plein 1945 een tentoonstelling. Hier zullen worden geëxposeerd de werkstukken gedurende seizoen 1961-'62 vervaardigd op de basisclubs voor volwassenen en de ver schillende kinderclubs. In afwachting van verdere uitbreidings plannen zal er woensdag 3 oktober a.s. weer begonnen worden op woensdagmid dag met drie kindergroepen. De bijeen komsten van deze kinderclubs zullen ook nu weer plaatsvinden: van 2 tot 3.30 uur voor kinderen van 5 t/m 7 jaar en van 4 tot 5.30 uur voor kinderen van 8 t/m 12 jaar in de Theo Thijssenschool, Lager straat 15, IJmuiden; van 2 tot 3.30 uur voor kinderen van 5 t/m 12 jaar in de Jan Ligthartschool, Eksterlaan 8, IJmuiden. Bovendien zal er een basiscursus voor volwassenen georganiseerd worden, die in oktober zal aanvangen. Eventuele nadere inlichtingen zijn te krijgen bij de secreta ris van de Commissie „Werkschuitclubs Velsen", Driehuizerkerkweg 43 te Drie huis, telefoon 7187 of op het bureau van de Velser Jeugd Centrale, Moerbergplant- soen 22 te IJmuiden, telefoon 5743. Advertentie Excelsior, Holland Electro. Ruton. AEG Electrolux. Philips, Erres, Betaling eventueel te regelen. Voor 1.00 'U service: Lange Nieuwstraat 433 - 435 Burgemeester J. G. S. Bruinsma heeft hedenmorgen aan de heer B. Nierop, werkzaam bij de Koninklijke Papierfabrie ken van Gelder Zonen n.v. in Velsen-Noord de ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, uitgereikt. De heer Nierop, die aan de Noorderwijk weg in Beverwijk woont, kreeg deze ko ninklijke onderscheiding wegens veertigja rige trouwe dienst bij bovengenoemd be drijf. De uitreiking geschiedde ten huize van de jubilaris, Noorderwijkweg no. 104 te Beverwijk. Aanvoer van dinsdag Te IJmuiden werden dinsdag 4670 kis ten vis aangevoerd, waarvan 60 kisten tong en tarbot; 1 kist heilbot; 5 kisten tongschar en schartong; 140 kisten schol; 2 kisten schar; 10 kisten bot; 990 haring; 1282 kisten makreel; 1128 kisten schelvis; 644 kisten wijting; 375 kisten kabeljauw en gul; 10 kisten koolvis; 23 kisten diversen. Prijzen van dinsdag Per 1 kg: Heilbot 5.80; grote tong 6.40 5.20; grootmiddel tong 5.204.20; klein- middel tong 4.203.90; kleine tong I 4.30 3.80; kleine tong II 3.503; tarbot I 4.50 3.50. Prijs per 50 kg: Tarbot IV 90; tong schar 96; grote schol 5040; grootmid del schol 5040; kleinmiddel schol 42 40; kleine schol I 4641; kleine schol II 45—15.50; schar 29; bot 16—12; verse ha ring 5010; makreel 3112; groote schel vis 62; grootmiddel schelvis 4110; klein middel 4717; kleine schelvis I 3618; kleine schelvis II 288; wijting 178.50; grote gul 5136; middel gul 3630; kleine gul 2312; kleine koolvis wit 5035. Per 125 kg: Grote kabeljauw 26482; grote koolvis zw. 120. Besommingen van dinsdag KW 139 7080; KW 99 5.080; KW 54 1.210; KW 136 f 5.250; KW 70 4.750; KW 205 4.380; KW 52 4.220; KW 8 10.550; KW 122 5.470; KW 7 1.020; KW 144 1 4.850; KW 101 3.680; KW 146 1.840; KW 107 f 3.410; KW 33 5.100; KW 184 f 580; KW 82 300; KW 95 420; IJM 154 f 7.390; HD 87 2.870. Hedenavond om 21.55 uur zal de IJmui denaar Jan Janmaat op het TV-seherm ver schijnen in het programmaonderdeel „De kerk in Afrika". Uitgezonden wordt het in terview van Janmaat door Manus v. d. Kamp, dat op Schiphol astgelegd werd. De KRO heeft een filmploeg naar Afrika gezonden, waar in Bukoba (Tanganyika) opnamen gemaakt werden over het werk dat het team onder leiding van Jan Jan maat verricht. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend dat een wijziging beoogt van de begroting van het staatsvissers havenbedrijf te IJmuiden voor het dienst jaar 1961. 331 (VI ubv 19 In de toelichtende memorie 'die het wets ontwerp vergezelt wordt gezegd, dat de uitkomsten van het staatsvissershavenbe drijf over het jaar 1961 hogere baten te zien geven dan de ramingen daarvan heb ben bedragen. De opbrengst van de afslag retributie, de voornaamste bron van inkomsten van het bedrijf, overschreed de raming met Ziezo, de wethouders zijn binnen, de gemeen teraadsleden hebben we allemaal even mogen „besnuffelen": we kun nen gaan regeren! Ik vond het wel angstig een tijdje vrijwel zon der gezag te zitten, want al worden we geacht de wet te kennen en op ons zelf te kunnen passen, het is goed te weten dat er rondom de Grote Markt „ombudsmannen" zitten die ons in de ga ten houden. U weet na tuurlijk wat ombuds mannen zijn: machtige centrale rekenmeesters waarvan de Scandina vische landen er elk één hebben als een soort staatsgeweten. Behalve de zes wet houders zal ook Zwarte Piet regeren. U hebt zijn conterfeitsel reeds de af gelopen week in onze krant kunnen aantref fen. De handel is er nooit te laat mee, maar dit jaar is hij er wel heel vroeg bij. Het bin nendringen van deze Zwarte Piet heeft in mijn gezin terstond eni ge crises veroorzaakt. Mijn oudste dochter die kalender noch klok kijkt, verdeelt haar geofysisch jaar in evenementen, die zich met plaatjes aan duiden. En bijna al deze evenementen gaan met cadeautjes gepaard. Nu heeft het kind het onge luk jarig te zijn na Sin terklaas en kort voor Kerstmis, wat indertijd door ons werd gezien als een aardige fiscale grap omdat we het hele jaar toch aftrek hadden maar dat om allerlei ethische redenen voor 't meidje zelf toch niet zo leuk is. Immers elf maanden is er eigenlijk geen enkel feest om over naar huis te schrijven en in december barst de la wine los. De komst van haar verjaardag voelt zij naderen, wanneer Sinterklaas om de hoek kijkt. Dat was normali ter zo'n week of vier voor haar privé-feest. Nu heeft echter, naar ik meen, een levensmidde- lenbedrijf gemeend zijn knuppel' eerder in ons hoenderhok te moeten gooien en ik zit met de gebakken peren. Want ik zal mijn doch ter nooit kunnen aan praten, dat Zwarte Piet slechts dient als een ver borgen verleidertje, dat nu al kunstmatig de temperatuur komt op hogen, opdat we straks allemaal goed de koorts zullen hebben. En dat, nu de commercie nooit gras wil laten groeien over iets dat ze niet wensen te oogsten, deze Zwarte Knecht eigenlijk nog bij zijn moeder in Marokko had moeten zitten, rustig bij 43 gra den hitte, in plaats van hier het kille gemoed te komen opstoken. Als Piet nu al komt rondschooieren, is over een jaar of twee het hek helemaal van de dam, want dan vertrekt hij niet meer op 6 of 7 de cember, maar blijft hij hangen als spijtoptant. En welke wethouder kan daar iets aan doen? Want al hebben deze vroede heren dezer da gen de portefeuilles ver deeld, niemand heeft mij er een gegeven waaruit ik Zwarte Piet kan bekostigen. Nee, ik ben niet erg gelukkig met het zwarte smoeltje, dat de afgelo pen week bij mij thuis de kinderzieltjes heeft binnengekeken. Nu houd ik van rege ren het meest, als je de leidende hand niet voelt en het is daarom dat ik met enige reserve aan dring op de volgende bezinning. Zou er met een afspraak zijn te ma ken tussen de knapen die de edele commercie voor hun bazen in het advertentie-vat gieten? Zo men onderling tot een advertentie- en propa- gandacode is gekomen, zo zou men ook tot een afspraak moeten komen om met de Sinterklaze- rij toch niet te vroeg te beginnen? De overheid heeft dezer dagen en zouden ze mijn stukje hebben gelezen? be sloten paal en perk te stellen aan de „voorver koop bij de uitverkoop acties, die van alle bin dende voorschriften een farce maakte. Zou het niet wenselijk zijn en laten we het eens zón der overheid proberen om te komen tot een soortgelijke afspraak op welk tijdstip we Zwarte Piet mogen loslaten? Al die „account-exe cutives", wat dat dan ook voor beesten zijn, moeten zichzelf waar maken en er kan geen pecuniair akkertje braak liggen, of ze mikken er hun groeizaam copy- written kunstmest op. Maar je kan het te gek maken, vooral als je daarmee het doel van dit typisch Nederlands Sinterklaasfeest, hèt va derlandse kinderfeest bij uitstek, dreigt voorbij te schieten. Toe, heren. Als Piet mag komen, is hij wat mij betreft toch nog ai- tijd weken te vroeg. Maak het niet bonter dan het al is, ook al kost dat een ijskast. Als ik de jaarverslagen goed heb gelezen, zal die halve ton omzet minder écht de pet niet kreuken. f 467.118,-, terwijl de baten uit de water verkoop f 22.120,- meer hebben bedragen dan de raming. De baten uit de stroom- levering overschreden de raming met 77.652.-, terwijl de opbrengsten van de erfpachten en de huren 20.930,- meer hebben bedragen dan was geraamd. De opbrengst van het havengeld bleef 19.023,- beneden de raming; het verschil tussen de ingecalculeerde en wettelijk vastgestelde rente bedroeg f 1586,min der dan daarvoor in de begroting werd geraamd. In totaal hebben de baten de ramingen met 613.074,- overschreden. Tegenover de hogere baten staan hogere lasten. De las ten hebben de ramingen met 608.115,- overschreden. Het voordelig saldo van het bedrijf over het jaar 1961, dat voor memo rie was uitgetrokken, bedraagt rond 4959,-. Bij het wetsontwerp wordt thans voor gesteld de posten lasten en baten der ex ploitatie te verhogen met f 608.120,en mitsdien te brengen op 3.832.590,-, ter wijl het totaal, zowel van de kapitaalsuit gaven als van de -ontvangsten, wordt ver hoogd met 37.107,- en mitsdien gebracht wordt op f 2.466.107,-. Een 38-jarige schilder uit IJmuiden liep inwendige bloedingen op, toen de ladder waarop hij bezig was verf te krabben van een huis aan de Trawlerkade in IJmuiden, onderuit schoot, waardoor de schilder kwam te vallen. De man is opgenomen in het Antoniusziekenhuis. NUTSSPAARBANK VELSEN In de periode januari-augustus van dit jaar was de inleg bij de Nutsspaarbank Velsen 6.263.890.70; terugbetaald werd 4.983.081.57, resulterend in een overschot van 1.280.809.13. Vorig was de inleg in de overeenkom stige periode 5.838.969,44 en terugbetaald werd toen f 4.864.874,72, een overschot dus van f 974.094,72. De inleggersrekening was per 1 septem ber 1962 14.352.553,65. ZAKENNIEUWS Het gebouw van de firma J. H. J. Cottaar en Zn., het sinds 1920 aan de Zeeweg te IJmuiden gevestigde levensmiddelenbedrijf is, voor de vierde maal geheel verbouwd en veranderd in een zelfbedieningsbedrijf. De etalagekast werd vervangen door een bronzen pui. De winkel is nu in totaal vijf meter langer geworden en van binnen mo dern betimmerd. Ter gelegenheid van de opening van de nieuwe zaak hield de firma Cottaar dins dagmiddag een receptie. Vandaag werd het nieuwe bedrijf voor het eerst opengesteld voor het publiek. Aanvoer van woensdag Te IJmuiden werden woensdag door 10 vaartuigen aangevoerd: 175 kisten schel vis, 70 wijting, 20 kabeljauw en gul, 2 kool vis, 200 haring, 560 makreel, 90 schol, 3 tarbot, 60 varia, 20 radio, 95 toters, 385 stijve kabeljauwen, 3150 kg. tongen. Prijzen van woensdag Per kilogram: Tarbot 5.504.70, grote tong 6.706.00, grootmiddel tong 6.004.80, kleinmiddel tong 5.204.60, tong 1 5.20 4.60, tong 2 4.00—3.40. Per 125 kg: Kabeljauw 150142, koolvis 154. Per 50 kg: Grote gullen 5446, middel gullen 4846, kleine gullen 3824, grove schol 54—48, schol 246—44, schol 3 40—22, wijting 2317, schar 3631, poontjes 26, bot 1716, grote en grootmiddel schel vis 47, schelvis 14239, schelvis 2 4016, tarbot 185114, tongschar 10192, toters 3218.60, haring 48, grote makreel 40, overige makreel 3218, rode poon 37. Regels kabeljauw 154108, middel 71 62. Aanvoer te Scheveningen Te Scheveningen werden hedenmorgen aangevoerd 50 kisten diversen en 1000 kg tong. Haringvangsten Alle schepen meldden geen vangst. Op zee De KW 159, Marian Ellen meldde aan de uitvarende KW 153 dat er enige dagen in het Farneddiep was gevist. Nu was men echter verstoomd naar de zuidwestpunt. De eerste poging na de middag had al na een half uur vissen succes. Men ving 25 kantjes haring om zes uur. Gisteravond werd er een paar uur getrokken zonder dat de echometer een teken van leven gaf, zodat er een lange trek van gemaakt werd. De schipper van de VL 131, Petronella, waarschuwde zijn collega op de VL 16 Voorloper, dat de lijnen losgeklopt waren en dat men lag te halen. „Ga dus je gang maar, ik ga de hele dag mijn gang en vang niets anders dan een paar bolken en een enkele horsmakreel" was het antwoord. Prompt hierop kwam de melding van de 's-Gravenhage dat er na een kwartiertje vissen 60 kantjes scheep waren gekomen. De IJM 9 Haarlem heeft een trek van vier uren gemaakt in de Silverpit. Deze trek leverde een pak klein grut op. De haring zwemt te hoog voor de trawlnetten. Er waren tinkenwarders in span aan het vissen in de Silverpit. Voordat het dek schoon was, haalden zij alweer. Ook twee hektrawlers uit Bremerhaven lagen zich af te laden. De resultaten die door de schipper van de Haarlem werden geconstateerd deed zijn collega op de Delft vragen, of er voor hem geen zweefnetje te verkrijgen was, dan kon men ook gaan zweven. Ook de Delft had weinig gevangen. Er was een trekje van een goede 20 kantjes geborgen. De Jacoba Gezina had gistermiddag een prachtige trek van 4 zakjes aan boord ge kregen maar 's avonds waren de resul taten veel minder goed. In ieder geval niet genoeg om de thuisvaart aan te vangen. Gistermorgen keurden de keurmeesters de tongenvangst van de KW 184 af. De ge hele vangst van een nacht, 182 kg tongen, die reeds was verkocht voor 664, ver dween naar de vismeelindustrie, omdat er een zware dieselolielucht aan de tong hing. Besommingen IJmuiden KW 3 9.540, KW 152 11.900, IJM 56 f 15.300, KW 184 1.260, KW 119 1.370, VL 112 3.310, VL 153 5.540, VL 7 4.730, SCH 171 11.900. Met ingang van heden is de Planetenweg in IJmuiden voorrangsweg geworden. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: A. Wolfert-Danko, d„ Oranjestraat 22, IJmuiden; C. M. Hoek- Nielen, d., Rijnstraat 72, IJmuiden; M. C. van der Duin-Kloppenburg, z., de Noostraat 109, IJmuiden (oost); H. M. K. Kaandorp- Leurs, 2 x d., Acaciastraat 13, IJmuiden (oost); M. Wiggers-Bakker, z„ J. van Heemskerkstraat 39, IJmuiden; J. F. Meijer-van Dijk, d„ Stuverstraat 1, Haar lem; Y. I. de Vries-Leeflang, d„ Konings straat 2, IJmuiden; J. H. Schoorl-van Schijndel, z., Bloemstraat 89, IJmuiden; S. Hoekstra-Brouwer, z., Orionweg 54, IJmui den; G. Sandman-van der Grijn, d., Bik en Arnoldkade 42, IJmuiden; N. Verheij- van Dok, z„ Edisonstraat 35, IJmuiden; E. Wilderom-Brandjes, z., Kennemerlaan 88. IJmuiden; D. Bregonje-Groen, d„ Lek straat 10, IJmuiden; K. J. Hulskes-Burg- hardt, z., Bonairestraat 10, Santpoort; M. T. Draij er-de Groot, d„ Middenduinerweg 72, Santpoort; T. van Straten-de Jong, d„ Vechtstraat 3, IJmuiden; W. C. M. Coesel- de Goede, d„ Jagtlustlaan 10, Santpoort. OVERLEDENE. D. Kegge, 86 jr., we duwe van A. H. Roepius, Ruivendwars- straat 21 B, Rotterdam; J. van de Ketterij, 68 jr., Kompasstraat 28, IJmuiden; C. Noordzij, 80 jr., weduwnaar van L. van der Steen, Snelliusplantsoen 1, IJmuiden. Alle secretarissen van verenigingen in onze stad en omgeving wordt verzocht om opgave van hun adres aan de redactie van dit blad. teneinde berichtgeving over het verenigingsleven te vergemakkelijken. INVULFORMULIER Vereniging: Eventuele onderafdelingen: Secretariaatsadres: Aantal leden: Jaar van oprichting: In te zenden aan de REDACTIE voor zaterdag 15 september. 1,

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5