COLLECTIE LEESER: VLOT EN PRAKTISCH mm twmA- „AUTOMATISCH" HOTEL IN NEWYORK Praag zoekt nieuwe vorm voor het gezinsleven TANTE P ATENT PANDA EN DE MEESTERSCHATGRAVER irT (Vertaald uit het Deens) j door Grete Dölker-Rehder ♦lij ÏJfc, WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1962 Ons vervolgverhaal zijn- I Japanse t.v.-toestellen voor 300 gulden MM m fa Hotsl RUSTHOEK Zelfs de piccolo's en de kamermeisjes worden er radiografisch „bestuurd" Congressen in bed T< EIKE AGENA 1 30) Tyge, nog altijd met een brede lach op zijn gezicht, wachtte tot Ber il tien ook in de kamer was. Toen gooi- de hij de zak op de tafel, midden tus- f§ sen de ambtelijke papieren, en zei: ..Hier, Hannis, Bertien komt je een varken brengen, als betaling voor de ruesachtige bruiloft, die je voor hem hebt aangericht. Is 'ie geen nobele kerel, nou? Ja, Bertien Flor weet wel H hoe het hoort en wat hij zijn Eike schuldig is!" Na die brallende woorden viel er H een diepe stilte in de kamer, waar H de vier mensen elkaar verwonderd aankeken. Moy, plotseling opgeschrikt uit haar doffe, droevige gepeins, zei smekend, S en met haar kleine witte handen ge- barend: „Och, Tyge Taden, spreek H toch niet zo hard!" Hannis was het eerste ogenblik ver- ontwaardigd-verbaasd opgesprongen, maar hij was sluw genoeg om al spoedig te begrijpen, dat Taden zich a een brutale grap veroorloofd had, a waarmee hij de vuurtorenwachter in het ootje wilde nemen. Hij had zijn a hoofd een beetje tussen zijn schou- der ingetrokken, kneep zijn kleine, H gezwollen oogjes bijna dicht en keek a loerend uit zijn ooghoeken, a Toen %iij Bertien Flor zag staan, H nog altijd bij de deur, met in zijn a ene hand zijn muts, terwijl hij zich |5 met de andere achter zijn oor krab- de, onderdrukte hij een brede grijns- a lach, leunde in zijn stoel achterover, a sloeg zijn armen over elkaar en zei op klaaglijke, gekrenkte toon: „Wat, die zou weten hoe het hoort? Die zou a weten wat hij zijn vrouw schuldig is? a Van die man hebben we de laatste a tiid juist niets dan ellende gehad. Als a hij me een vafken komt brengen, H doet hij niets meer dan billijk is. Hij a en Eike hebben me als dank voor al- a les wat ik voor hen gedaan heb de daalders ontstolen, die de mensen me als vergoeding voor het eten en drin- ken gegeven hebben". H Bertien voelde zich volkomen rade- loos. Het spreken was hem altijd al a moeilijk gevallen, maar nu wist hij H helemaal niet wat hij zeggen moest. S Eerst had hij gedacht: Taden wil het a vlees voor mij aan Haulsens verko- a pen, hij is toch een goede kerel en toen Tyge sprak, dacht hij: maar die a wil een grap met me uithalen, en nog a wel een heel vuile grap ook, dat la^t S ik niet op me zitten. Hoe komt Tnij erbij, dat ik Haulsen een varken zou a geven, dat is zijn zaak, dat hij die bruiloft zo groots heeft opgezet, dat a gaat mij immers niets aan. Maar a toen hoorde hij, dat hij wist wat hij H Eike schuldig was, en toen kwam de grote trots van de kleine man in hem a op. Ha, dacht hij, schuldig ben ik helemaal niets, maar het zou toch wel een mooie indruk maken als ik s Hannis Haulsen een varken schonk, a Zouden ze geen hoogachting voor Eike krijgen, als haar man zoiets a deed? En de daalders, hoorde hij verder, zou hij gestolen hebben? Een hete woede welde op in zijn eerlijk a hart. De bruiloftsdaalders behoorden a aan de bruid, dat was altijd de ge il woonte geweest, daar was geen twij- a fel aan. Maar als hij ze dan per se a wilde hebben, goed, dan zou hij ze g hem voor de voeten gooien, die rijke a oude vrek. Maar het varken moest hij dan betalen, dat was niet meer H dan billijk. a Dit dacht Bertien allemaal. Maar a voor hij iets kon zeggen en voor de H beide mannen die hem, de een met ingehouden lachen, de ander loerend a van hebzucht aankeken, hun mond s open hadden kunnen doen, had een ander gevoel in Bertien de overhand a gekregen. Neen, het zou niet recht- a vaardig zijn, als Hannis Haulsen de daalders kreeg. De gasten hadden a hun geld aan de bruid gegeven, als a eeschenk, en het geld behoorde dus H &an Eike voor God en de wereld. Ze a moest het houden, hoewel ze het zelf a niet eens wilde. Daar zou hij voor zorgen. Maar, omdat de daalders dus van Eike waren, zou hij Hannis Haul- sen het varken toch geven. Hij was H immers veel te fatsoenlijk, om met a die twee gauwdieven te gaan mar chanderen. Hij kon dat nu, zoiets ge- ven, ja, hij had een voorname vrouw, en hij kon ook voornaam en trots Met onbeholpen stappen liep hij naar de tafel, en daar hem geen en- kei passend woord inviel, keek hij alleen maar Hannis Haulsen aan met een still heldere, veelbetekenende blik, wees, even zijn schouders ophalend en met een scheef hoofd glimlachend op de zak, alsof hij zich ervoor ver- ontschuldigde dat het maar zo'n klei- nigheid was, draaide zich toen om, en liep zwaar en gebogen als altijd, zwijgend de kamer uit. Volkomen ver- bijsterd bleven de beide nannen ach- ter. Moy was alweer in haar droevig gepeins vervallen, ze zuchtte en wrong zich zwijgend de handen. Han- nis en Tyge durfden elkaar niet aan I te kijken. Van verlegenheid proestte Hannis Haulsen tenslotte lachend: „Allemachtig, is me dat even een stomme vent! Die geeft me daar zo- maar een varken cadeau! Bertien j Flor, de vuurtorenwachter van de j witte Knee aan mij, zoiets is nog j nooit vertoond. Maar Tyge Taden scheen helemaal I niet naar hem te luisteren. Hij keek j zelfs niet naar hem. Hij duwde zijn handen in zijn broekzakken, ging op de rand van de tafel zitten, zwaaide j met een been heen en weer, keek j langs Hannis heen door het raam j naar buiten en zei peinsend: „Ik j heb altijd gedacht, die kleine Eike, dat is toch veel te zonde voor die ouwe Bertien. Maar hij is toch niet zo'n lummel als ik dacht. Een j ogenblik bleef hij nog zitten, toen sprong hij op, zei: „Zo, Moy en Han- nis", en rende de kamer uit. De deur sloeg met veel lawaai achter hem dicht. Snel liep hij het huis uit, ren de door de tuin, sprong over de ste nen muur op de smalle weg, die langs Jan Jarrings huis liep en had het dorp al ver achter zich, toen Bertien pas de steiger bereikt had. Een seconde bleef Tyge Taden staan. Hij keek met loerende blik naar de witte Knee en mat de af stand over het water en over land, om de Bocht. Ver achter zich, bij de steiger, zag hij Bertien langzaam en moeizaam wegroeien. Toen zette hij, zonder verder nadenken, zijn razend snelle, haast vliegende loop weer in. Gelijkmatig liep hij, vederlicht en rus tig ademhalend, over het gladde gras tapijt en later, om het vermoei ende zand te vermijden, sprong hij van steen tot steen ovèr de glooiing. Zijn blauwe hemd fladderde als een wimpel in de wind en zijn gele haar flakkerde als een beweeglijke vlam boven hem. Hannis Haulsen was intdssen op gestaan. Met allebei zijn handen woelde hij in zijn verwarde haren, terwijl hij alsmaar in de kamer heen en weer rende. Hij was boos, hoewel ei een varken zo voor hem uit de hemel gevallen was. Die Tyge sloeg een toon tegen hem aan en gedroeg zich tegenover hem, burgemeester Haulsen, alsof hij zijn gelijke was. Vroeger was hij beleefd en terughou dend geweest. Maar nu deed hij zo grof-vertrouwelijk, sinds hij zijn ver voerder geworden was en ze allebei in hetzelfde louche zaakje verwikkeld zaten. De gedachte, dat Tyge Taden hem in zijn zak had, maakte hem woedend. Op zijn lip bijtend, keek hij naar de geopende zak met het varkensvlees. Ik zal Taden er wel de helft van moeten geven, dacht hij grimmig, en hij was beslist niet en thousiast over Bertien Flors geschenk. Maar opeens, midden in zijn woede schrok hij op. Een zacht geklaag had zijn oor bereikt. Hij keek om naar zijn vrouw. Toen zag hij, dat ze in een staat van angstige opwin ding verkeerde. Ze sloeg haar kleine witte handen tegen elkaar, vouwde ze, wrong ze in haar schoot, drukte ze tegen haar mond, en daarbij bleven haar ogen als in trance op één be paald punt gericht, terwijl ze het bovenlichaam heen en weer wiegde en voor zich heen jammerde. Hannis Haulsens hart kromp ineen. Hij liep naar haar toe. (Wordt vervolgd) ALLES DUIDT erop, dat er een felle prijzenoorlog in de t.v.-industrie op komst is. Deze zal, zo verwacht men, binnenkort losbarsten in Afrika, waar een der jonge „zwarte" staten, Kenya, op 1 oktober met een eigen t.v.-net van start gaat. Japanse fabrikanten sturen reeds grote aantallen televisieontvan gers naar Kenya tegen een derde van de prijs, waarvoor de Europese indu strie ontvangers levert. Het goedkoop ste Europese toestel kost aldaar plm. 960 gulden; de Japanners hebben echter al aangekondigd dat zij een nor male ontvanger (met een 34 cm beeld buis) zullen aanbieden tegen een con sumentenprijs van 305 gulden en een transistor-toestel met een beeldscherm van 25 cm (dat op batterijen werkt en dus ideaal is voor streken waar men geen lichtnet heeft) voor 355 gulden. KENYA is het vierde land in het nieuwe" Afrika dat met een eigen televisienet begint. De drie andere lan den zijn Nigeria, Zuid-Rhodesië en Egypte. Verwacht wordt dat Sierra Leone, Senegal, Aden, Tanganjika en Mauritius binnenkort ook met t.v. be rinnen. (A.P.) PHE ifflSD -ne 8 DAT MEN beslist niet naar het buiten land hoeft te gaan om zich apart en vol gens de laatste mode te laten kleden, heb ben we kunnen con stateren op de mode show van Leeser, die detfe week in Am sterdam zijn collectie getoond heeft: een smaakvolle bijdrage tot de Nederlandse confectie voor de mo dieuze reizende, ont vangende of werken de vrouw. Daarnaast waren er ook model len geïnspireerd op Franse en Italiaanse huizen als o.a. Dior, Balmain, Balenciaga, De Givenchy. De eerste entree van de zeven manne quins, allen gekleed in camel mantels, be nadrukten de grote voorkeur voor dit al tijd chique en daar naast toch ook zeel sportieve materiaal. In een rechte stijl volle verwerking komt deze stof het voordeligst tot haar recht. ke tendenz naar meer ruimte en volume. Wijd aangeknipte mouwen, grote opstaan de kelkkragen a la Balenciaga, veel ruimte in de rug en forse kragen en manchetten van bont bepaalden dit royale aanzien. Mede door de levendige materialen, waar van vooral visgraat tweed naar voren sprong als veel voorkomend, verleenden deze verwerkingen aan de mantels een sportief karakter. Om aan tweeërlei doel tegemoet te komen was de binnenkant met een effen stof „gevoerd" en wel zo perfect, dat het model omkeerbaar was SPORTIEF EN JEUGDIG waren de z.g. „blazerpakken", van jersey met opgezette zakken, een borstzakje met embleem en een sluiting van koperen knopen, een ty pische uiting van de hedendaagse mode: correct, vlot en praktisch. Zo ook de zeer simpele Shetlandpakjes met recht jasje, waarbij een zuiver zijden bloese met lange mouwen en striksluitiny aan de hals voor een apart tintje zorgt. Met fantasie-ruiten jasjes vertegenwoor digden ze het meer jeugdige genre. ALS NOUVEAUTÉ zullen de pakjes, ge maakt van een nieuw soort van breed ribs- fluweel dat gegarandeerd pletvrij en be stand tegen regen en wind is, het in ons klimaat stellig goed doen. DE GEKLEDE middagjaponnen vielen op door een speelse lijn, zwierig met een rugdraperie of naar voren verwerkte ruim te. In de uiterste perfectie waren deze le vendige japonnetjes uitgevoerd, mede dankzij de soepele materialen als zijden crêpe en dunne wollen jersey. BIJ DE avondtoiletten, voor het meren deel uitgevoerd in satin duchesse, vroeg vooral een kort model bijzondere aandacht. De gehele japon was met groene klaver blaadjes opgeborduurd wat op het witte w fié 'V Advertentie KAMERS MET CENTR. VERW. Van ouds ook uw adres voor diners, recepties en partijen Gerenommeerde keuken. Bloemendaalseweg 141, hoek Korte Klever laan, Bloemendaal - Telefoon 57053. Ruime parkeergelegenheid. Daar loopt voor een pa ar ton", denkt ge dan als bezorgde echtgenoot bij het aanschouwen van deze „fesche" Wene- rinnen in hun peperdure pelzen: een voorproefje van de komende mode in bont. Ocelot, Breitschwanz, zeehond, luipaard en nertz (in de varianten pastelnertz en platina) zullen deze winter „bon ton" zijn. NEW YORK. Op de hoek van de Zevende Avenue en de 52ste Straat te New York is een kolossaal en toch elegant hotelgebouw verrezen, dat op 24 september zijn deuren opent. Het telt vijftig verdiepingen, heeft 2.000 kamers, een grotere halzaal dan enig ander hotel in New York en een keuken, die in staat is voor 6.000 mensen tegelijk maaltijden te bereiden. pakje in de nieuwe lange Dtor^iijn; -uit tte collectie-Leeser. 1 ,n (V' satijn een buitengewoon mooi effect gaf, verhoogd nog door de brede bandeau in de taille van effen groene stof. Katij DE HOEVEELHEID elektriciteit die in zulk een hotel gebruikt wordt is even groot als het stroomgebruik van een klei ne stad. Maar dit is dan ook een hotel waarin de automatisering hoogtij viert. Geruisloze, zeer snelle liften brengen de gasten naar hun verdiepingen. Er zijn zes tien gewone liften plus twee grotere, die elk plaats bieden aan vijfendertig men sen. Vergaderingen en grote diners wor den gehouden op de eerste en tweede ver dieping. Die etages bereikt men per rol trap. Het hotel heeft in het gebouw een ga rage voor 300 auto's. Daar kan men zijn auto automatisch laten wassen, maar ook alle mogelijke reis-inlichtingen krijgen. In iedere kamer zijn kleine koelkastjes. Veel Amerikanen nemen hun eigen drank mee wanneer zij in een hotel logeren en daarvoor' fie bbeil Zij ih'dit hotel eigenlijk geen bediening meer nodig. Aan de telefoons is extra aandacht be steed. De gast heeft niet alleen een toe stel in zijn slaapkamer, maar ook in de De communistische autoriteiten in Tsje- choslowakije bestuderen methoden om I „een nieuwe vorm en een nieuwe bete kenis aan het gezinsleven" te geven. Zij maken zich namelijk ernstige zorgen over het dalende geboortecijfer. De bevolking van het land neemt nog wel toe, maar de autoriteiten menen, dat het aantal mensen „var de productieve leeftijd" ge staag zal verminderen. Het geboortecijfer daalt dan ook van jaar tot jaar. „Dit betekent, dat de wan verhouding tussen het aantal kinderen en het aantal bejaarden gestadig groter zou worden, wat tenslotte tot een verminde ring van het aantal personen in de pro ductieve leeftijdsgroepen kan leiden" schrijft het Praagse blad „Abrana Lidoe". Het blad meldt, dat de bevolking van Tsjechoslowakije ten getale van 13.857.000 zielen bij de jongste in maart 1961 ge houden volkstelling, in 1960 en 1961 met 37 procent minder is toegenomen dan in 1950, toen de toeneming 145.000 zielen be droeg. „Er bestaat wel neiging tot trou wen, maar de gezinnen blijven kleiner", constateert het blad dat dit gedeeltelijk toeschrijft aan het feit, dat een groot aantal vrouwen buitenshuis werkt. Het voegde hieraan toe, dat de meeste echt paren ook „persoonlijke redenen" hebben om piet meer kinderen te wensen. Als een andere oorzaak van het lage geboortecijfer noemde het blad het toe nemend aantal gevallen van abortus. Het vorige jaar zijn officieel 94.000 abortus operaties verricht, een recordcijfer sinds deze ingreep in 1957 wettelijk werd toe gestaan. Bovendien hebben Tsjechoslo' waakse bladen enige tijd geleden gemeld, dat ook het aantal gevallen van „gehei me" abortus zeer hoog is. Dit zijn ge vallen, waarin de regeringscommissies geen toestemming tot abortus hebben ge geven Het blad heeft ook critiek op het grote aantal echtscheidingen. Per jaar worden ongeveer 15.000 tot 16.000 huwe lijken ontbonden. In de steden eindigt een op de drie huwelijken door echtschei ding. „Abrana Lidoe" betoogt in dit ver band, dat „een nieuwe betekenis voor het gezinsleven moet worden gevonden". „Het gezin is altijd de fundamentele vorm van het maatschappelijk leven geweest en zal dit ook in de toekomst zijn. Wij moeten er alleen een nieuwe bestaansvorm voor vinden", aldus het blad. badkamer. Telefoonjuffrouwen behoeven aan het telefoneren niet meer te pas te komen: men kan zowel binnen het hotel, als binnen New York, ja zelfs in geheel Noord-Amerika de mensen bereiken door zelf het nummer te draaien. De kosten worden automatisch berekend en doorge geven naar het kassierskantoor om daar op de rekening te worden gezet. Komt men „thuis" in zijn kamer en brandt er een rood lichtje op het telefoon toestel, dan betekent dat, dat iemand heeft opgebeld en een boodschap heeft achter gelaten. Dan moet men het boodschappen-cen- trum opbellen om het bericht te horen. Doet men dat niet, dan blijft het lichtje branden. NATUURLIJK is het hotel „aiconditio- ned". Maar iedere gast kan zijn kamer de temperatuur precies regelen zoals hij die wenst. Televisie en radio zijn natuur lijk ook in iedere kamer aanwezig. Bo vendien heeft het hotel een leiding voor „gesloten t.v.". dat wil zeggen, dat men een speciaal programma kan „opdienen" aan speciale gasten. Als bijvoorbeeld in het hotel of zelfs daarbuiten in New York een grote conferentie wordt gehouden, kunnen de congressisten die dan in het hotel logeren, de gebeurtenissen in de hoofdzaal van hun conferentie, als ze dat wénsen, ook in hun kamer en desnoods in hun bed volgen. Een bordje met „niet storen" behoeft men niet meer aan de knop van zijn deur te hangen. Van binnen-uit kan men een „niet-storen" signaal bedienen, dat op de gang te zien is. Kamermeisjes en piccolo's dragen tran sistor-ontvangers bij zich, via welke zij van het centrale kantoor instructies ontvangen. In de keuken wordt er natuurlijk op gro te schaal automatisch gesneden, geschild geklutst en gemengd. Men moet zich daar in een fabriek wanen met al dat gesnor. Bordenwassers heeft men er ook niet no dig: 30.000 stuks porselein en 5000 glazen kunnen in een uur machinaal worden schoongemaakt. HOE WEINIG men er soms ook van be speurde. veel hotels in Amerika lieten zich voorstaan op een „persoonlijke" be handeling van hun gasten. Maar dit nieu- ste hotel, dat „Americana" zal heten, zal zelfs die pretentie niet meer hebben. Het zal allemaal wei wat meevallen met die automatie. maar als men leest over deze inrichting, dan begint men bang te wor den, dat er iets mis zal gaan met ai die knopjes en contacten en dat men als gast bij vergissing via een lopende band in de bordenwas-machine terecht zal komen. Een oorspronkelijk stripverhaal door Annie M. G. Schmidt en Fiep Westendorp 10. „Kijk," zei tante Patent tot Gore Gerrit. „Een paar uur geleden was u nog een inbreker. Thans bent u een nobel mens. Dat schept een klein pro bleempje, namelijk dit: hoe bent u van plan om aan de kost te komen? U kunt niet bij mij in de huishouding, want ik kan het zonder dienstbode af. Maar wacht, ik heb een idee. Professor Zanikerd heeft op het Museum een bewaker nodig. Voor zijn kostbare van Gogh-verzameling. En u bent de aan gewezen persoon. Kom mee, we gaan direct." Professor Zanikerd zag er afgetobd uit door per soneelsgebrek. Hij keek wel een tikje verwonderd toen tante Patent binnenkwam met haar gezelschap, maar zij stelde hem dadelijk gerust. „Dit is Gore Gerrit, Professor," sprak tante Patent. „Hij is de meest betrouwbare figuur die ik ken. Ik sta voor hem in. Hij zal een perfecte bewaker zijn." „Mijn dankbaarheid kent geen grenzen," stamelde de pro fessor en even later stond Gore Gerrit in de Museum zaal waar de kostbaarste schilderijen hingen. 40. Panda zou het niet met zijn geweten overeen kun nen brengen om die aardige bibliothecaresse (Mevrouw Knorspel) teleur te stellen; hij moest het door hem geleende boek dus wel gaan halen, maar dat vond hij natuurlijk geen prettige boodschap. Hij hoopte maar, dat Joris Goedbloed nog niet in zijn tent was terug gekeerd, want dan zouden ze misschien opnieuw ruzie krijgen en daar had hij helemaal geen zin in. Hij kon natuurlijk niet weten, dat heel iemand anders dan Jo ris vóór hem de tent bezocht had Agent Snoopkens had de waarschuwing, die Graaf lsengrim hem gegeven had, niet licht opgevat en zich in hinderlaag gelegd om de gebruiker van de tent op heterdaad te betrappen; en toen Panda er nu recht streeks naar binnen stapte dacht hij uiteraard dat hij zijn klantje gevonden had. „Een typische vertegen woordiger van de jeugdmisdadigheid," mompelde hij, terwijl hij zich naar de ingang begaf, „maar met onze moderne opvoedmethoden zullen we hem nog wel eens een lesje leren!" Weinig vermoedde de geestdriftige ambtenaar, dat hij op zijn beurt bespied werd. Joris Goedbloed was namelijk, na een neerslachtige wandeling, in de buurt van zijn woning aangeland, en hij keek niet weinig verbaasd toen hij daar een politie-ambtenaar zo-maar naar binnen zag gaan.„Ei, ei," sprak hij op ongeruste toon. „Bezoek! Op dit late uur! Dat komt eigenlijk wel een beetje ongelegen!" i

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9