Tuberci ilose in Europa nog nie ït bedwongen TANTE P ATENT?. m w 9 Max Heymans verwacht barre koude (Vertaald uit het Deens) j door Grete Dölker-Rehder I PANDA EN DE MEESTERSCHATGRAVER 11 Mechanische onderwijzer DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1962 Ons vervolgverhaal -:u' -% Ontstellende cijfers in W.H.O.-rapport Ijsberg als waterleiding in Pakistan Modernste kunst Katy COUTURIER MAX HEYMANS verwacht kennelijk een koude winter. Zijn najaars- en wintercollectie die we bij Hirsch te zien kregen, vertoon de allerlei details, die voor een barre koude ontworpen lijken. Hoge tegen de hals opstaande kragen bij japon nen, die don meteen als halsvulling voor de kraagloze mantels fungeren, en grote volumineuze hoeden, die het gehele hoofd omsluiten of er boven op torenen. HET WAS een boeiende collectie, vol verrassingen en verfijnde kleine details, die zo typerend zijn voor Max Heymans. De nieuwe lijn, in de gehe le collectie terug te vinden, was de wat hoger aangelegde taille. Door een bre de ceintuur of een ingewerkte bandeau, die naar voren iets opliep en over el kaar viel, werd deze nieuwe tendens geaccentueerd. Ook de deux-pièces en japonnen met dubbel lijfje vertoonden deze opgesneden lijn; even van het lichaam afstaand en naar voren rond oplopend, werd deze verhoogde taille- lijn nog benadrukt door een opgewerk te pas met knopen of strikgarnering. Hier en daar deed het een beetje over dadig aan, maar vaak werden we toch verrast door knappe vondsten en De chapeau chignon bepaalt het mode beeld van Heymans' collectie TUBERCULOSE blijft een belangrijke Calseyde voegde hieraan toe, dat de op- bedreiging van de volksgezondheid in lossing zou zijn, dat de W.H.O. een pro- Europa, aldus heeft dr. Paul J. van de gramma opstelt volgens hetwelk het onder- Calseyde, regionaal directeur van de we- zoek van dergelijke middelen per gebied reldgezondheidsorganisatie W.H.O. in War- georganiseerd wordt in laboratoria van de schau verklaard. nationale regeringen. Dr. Van de Calseyde vertelde een ver- Verwacht wordt, dat het toezicht op de slaggever dat het tuberculosevraagstuk zo slaapmiddelen in behandeling zal komen belangrijk is dat hij een speciaal rapport tijdens de vergadering van de W.H.O. in opstelt voor de „Europese bijeenkomst" Genève, volgend jaar mei. Op de bij van de W.H.O. die deze week in de Poolse eenkomst in Warschau zijn 27 landen, hoofdstad gehouden wordt. „Ik zal aanto- waaronder Marokko en de Sovjet-Unie ver- nen dat de tuberculose niet overwonnen tegenwoordigd. Algerije heeft een waar- is," aldus Van de Calseyde, een Belgisch nemer gezonden. medicus die sedert 1957 Europees direc- De directeur zal ook een nieuw W.H.O.- teur van de W.H.O. is. ïapport indienen inzake tuberculose. Daar- Hij onthulde verder dat de W.H.O. bezig 'n s^aat arn. het volgende vermeld: is, een studie te maken van het probleem n fven jaarlijks in Europa: van gevaarlijke slaapmiddelen zoals thali- 7 pe.r t®0-000 inwoners m Nederland en domide (Softenon e.d.) die misvormingen i ln r)e"Rrnarkcn tot 44.9 en 46.8 in verooraakt bij ongeboren babies. Polen en Portugal. oor Spanje beloopt het cijfer 32.4, voor Tsjechoslowakije 33.5, V J. ®n 1 ®r een Sïf Yan J voor Frankrijk 22.1 en voor België 18.8. fJZ Z 6 SJaapmi?" In het rapport wordt meegedeeld dat jf! p ogenblik aan de markt acht landen hun dodencijfer niet meege- gebracht worden te analyseren." Van de deeld hebben. Het dorp Bunji in Pakistan, 4887 meter hoog gelegen in het noordelijke Gilgit en EIKE AGENA Baldistan, heeft een bijzondere soort van watervoorziening. Een ijsberg of liever een blok gletscherijs zorgt daar voor het benodigde drink- en bevloeingswater. Hiertoe wordt een groot blok van de glet- „Kom Moy van me", zei hij, onge woon teder, en legde troostend zijn zware, rode hand op haar hoofd. Moy sloeg haar ogen bang en vra gend naar hem op. „Eike, Hannis, Eike", zei ze smekend, „doe mijn Eike geen kwaad!" Hannis boog zich over haar heen. Moy ontroerde hem in haar angst en nood, zij, die vroeger hem verzorgd, geraden en geleid had. Verbaasd schudde hij zijn dikke kop. „Natuur lijk niet, Moy, wat zou ik met Eike moeten doen?" vroeg hij sussend. ..Wat heb ik nog met Eike te maken?" „De daalders, Hannis, de bruilofts daalders", klaagde Moy. „Ik ga ster ven, en dan zullen jullie Eike bero ven. Ik kan haar niet meer bescher men, en Bertien is immers te dom. Laat haar die daalders, Hannis, die zijn van haar!" Hannis aarzelde een ogenblik, trok zijn volle lippen in, toen liet hij ze met een paffend geluid weer naar vo ren schieten, en het leek alsof hij zich innerlijk een duw gaf, toen hij zei: „Natuurlijk laat ik. ze haar, Moy. Wat zou ik er mee moeten doen? Ik heb drie grote eikehouten kisten vol met daalders. Voor mijn part kan ze er nog een stel van me krijgen". Toen zonken Moy's oogleden over haar verwilderde ogen, en haar han den, die in haar schoot lagen, ont spanden zich. Ze zat nu, alsof ze sliep maar nog eenmaal fluisterde ze: „Ik ben zo bang voor Eike". Maar Hannis zei tenslotte, en zijn lage voorhoofd was daarbij vol diepe voren en rimpels: „Ik moet toch eens een keer met je naar een dokter gaan, Moy. En als die in Norderland zat is, dan gaan we met de stoom boot naar Duitsland". Bertien Flor roeide intussen kalm over de Bocht. Hij was nog altijd ver baasd over wat er gebeurd was. Dat hij, Bertien Flor, aan Hannis Haul- sen, de rijke burgemeester van Lis- sum, een varken geschonken had, dat was toch wel iets wonderbaarlijks. En hij had er geen spijt van, integen deel, het maakte hem trots en geluk kig. Het was achteraf toch wel goed van Tyge Taden, dat hij hem daarop gebracht had. Hoe kwam hij er eigen lijk toe? Waarschijnlijk had hij alleen maar een grap willen uithalen, Tyge, die altijd maar wat rondlummelde, die niets te doen had, die de tijd had om grapjes te bedenken. Het was trouwens een heel behoor lijke, een vriendelijke grap geweest, een ongevaarlijke ook, want als Ber tien zijn varken niet weg had willen geven, had hij er ook niet op in hoe ven te gaan. Maar hij wilde het im mers zelf! Wat had hij er anders mee moeten doen? Koopman Teyson wilde het niet hebben. Over Tadens goedkope bod hoefde hij niet eens te praten. En naar Norderland kon hij het niet brengen. Dus dan had hij het weer mee naar huis moeten nemen. En dan? Dan hadden ze immers veel meer vlees, dan ze ooit op konden eten? Nu was hij al dat vlees goddank kwijt. Eike zou er ook wel blij om zijn. Maar hier werden Bertiens gedach ten wat minder gelukkig. Het werd zelfs een beetje bedenkelijk. Zou Eike er wel blij om zijn? Bij haar kon je dat nooit weten. De ene keer was ze verstandig en slim en op voordeel uit. En dan was ze weer zo dromerig en bijna wonderlijk. Misschien zou ze er blij om zijn, maar misschien zou ze hem ook wel voor volkomen krank zinnig verklaren. Bertien trok de riemen in en zat een ogenblik geheel terneergeslagen in zijn boot. Hij keek in het water en dacht: kan ik het Eike niet verheime lijken? Ik spreek anders ook nauwe lijks, en Eike vraagt niet veel. Hij nam zich voor, het Eike te verzwij gen, want misschien had ze toch wel een andere mening over die zaak, en ruzie wilde hij niet met haar hebben. Toen Bertien tenslotte bij de vuur toren aanlegde, was hij niet meer zo gelukkig en tevreden als eerst. Eike Flor was intussen vele uren alleen geweest aan de Witte Knee. Ze was er blij om, weer eens alleen te zijn na het zware werk van de slacht, dat ze al die tijd met Bertien had moeten verrichten. Nu kon ze tenminste weer eens doen, wat er gedaan moest worden. Ze begon met alle ramen van de keu ken wijd open te zetten, zodat de walm en de rook in dikke, bolle wol ken naar buiten dreven, alsof het hele huis brandde. Toen haalde ze zand naar binnen en begon de tafel, de stoelen, en de vloer te schrobben. Daarna sopte ze deuren, planken en vensterbanken af en gooide alle deuren wijd open, om eindelijk de frisse ziltige lentelucht weer eens binnen te laten stromen. Dat kon de worsten toch geen kwaad doen en als het al zo was, nu ja, dan was er ook niets aan te doen. Daarna ging ze naar het portaal en luisterde scherp. Het was volkomen stil om haar heen, als uitgestorven. Ze was nu werkelijk moederziel al leen. Niet alleen Bertien, maar ook alle dieren hadden haar verlaten. De geiten waren naar de weideplaats ge lopen, Bertien en Eike hoefden ze er niet meer heen te brengen. Hun in stinct lokte ze vanzelf naar het jonge gras, en 's avonds als hun uiers vol waren, liepen ze vanzelf weer terug, om gemolken te worden. De varkens waren er niet meer, hun kooien wa ren leeg. Het katje, dat al heel zelf standig geworden was, rende in de duinen rond, en ook alle kippen wa ren buiten. Plotseling sloeg de grote klok in de mooie kamer. Eike liep erheen, trok voor de drempel haar schoenen uit, liep op haar tenen over de hemels blauwe vloer naar de sofa, ging naast haar pop zitten en zei glimlachend: „Zo, Lutten". De pop keek strak voor zich uit met zijn heldere blauwe glazen ogen. Maar Eike nam hem op, drukte hem tegen zich aan, zette hem op haar schoot, maakte de goudblonde haren los en vlocht ze opnieuw. Toen nam ze de pop in haar armen, wiegde hem heen en weer, en zong er zacht een liedje bij. Het was geen geluid maar het on beschermde gevoel, dat er iemand in de kamer was, dat Eike dwong haar gezang te onderbreken en op te kij ken. Daar, op de drempel, stond Tyge Taden. Zonder geluid, als een lynx, was hij door het witte zand het huisje ge naderd en door de geopende deur had hij een tijdje naar Eike staan loeren. Toen ze opkeek, liep hij brutaal naar haar toe, zette zijn beide handen in zijn heupen en begon schaterend te lachen. Hij lachte zo verschrikkelijk, dat hij op een stoel moest gaan zit ten. Met zijn lange benen ver voor zich uitgestrekt lag hij daar, met zijn nek op de leuning, en lachte tegen het plafond. Eike, de jonge vrouw, die hij als een zekere buit beschouwd had, Eike speelde met poppen! Eike Flor, de vrouw van de vuurtoren wachter, die Bertien zo dringend no dig had bij zijn werk, zat hier op een heldere voorjaarsmorgen te zingen! Nee maar, dat was een mop! Dat was werkelijk al te gek! Zo'n wonder lijk vrouwtje als Eike was er verder op het hele Zouteiland niet te vin den. Ja, zo was er maar een! Midden in zijn gelach brak hij af, gooide zijn mooie, vierkante kop om en keek haar zo aan met zijn diepe, kleine, koele adelaarsogen, dat hij haar wel angst moest aanjagen. Ze was van haar sofa opgespron gen, stond naast de tafel, en steunde er met beide handen op, zo beefden, haar knieën. Ze was bleek tot in haar lippen, haar blauwe ogen waren groot van de schrik. Tyge Taden trok zijn benen naar zich toe, stond met een soepele beweging op en naderde haar stap voor stap, nog altijd zijn ogen als verlammend in de hare. Hij zag, hoe ze geschrokken was en hoe bang ze voor hem was. Ze zou nu wel pro beren te ontvluchten en dan zou er een prettig kat- en muisspelletje ko men met een zekere overwinning aan het eind. (Wordt vervolgd) scher afgekapt en met mankracht snel naar beneden vervoerd. Wanneer de groeve be reikt is, waar het blok zal worden ingelegd, worden tevens chemicaliën en planten soorten, alleen bij de inwoners bekend, toegevoegd. Hierdoor wordt de tempera tuur van de bodem in de directe omgeving verminderd, zodat het ijs in langzaam tem po wegdooit. Het dooiwater wordt opge vangen en gedistribueerd. In Wiesbaden zijn bij wijze van serieuze grap" enkele uitingen van modernste kunst" gedemonstreerd, waarvan zelf de heer Sandberg niet terug zal hebben. Een Koreaans schïl- ier (links) toonde er hoe men een cere braal kunstwerk schept: met het ge- 'Acht, gedoopt in olieverf en een aan tal musici trok voor een dankbaar oubliek met hamers en planken los op een concertvleugel totdat deze totaal verwoest was. Totale kunst, zogezegd. Modieus pak van zwart witte pied de coq met hooggeplaatste zakken en tegen de hals opstaande kraag. Een Britse firma heeft onlangs in Londen een machine gedemonstreerd die leerlingen van zeer uiteenlopende aanleg in iedere gewenste taal kan on derwijzen. De machine, de Grundy- Tutor, past zich aan bij het peil van de leerling: de vlugge leerling krijgt veel sneller onderricht dan de langza me. Op het ogenblik beschikt de ma chine over zestig lesprogramma's, va riërende van wiskunde tot bedrijfshuis- houding. De langzame leerling krijgt echter aanvullende gegevens die hij wel licht nodig heeft om het onderwerp ten volle te kunnen bevatten. Op een scherm verschijnt een vraag tezamen met alternatieve antwoorden die kun nen worden gegeven door op een van een aantal knoppen te drukken. Indien het antwoord van de leerling juist is, krijgt hij verdere inlichtingen tezamen met de volgende vraag. Als hij de vraag verkeerd „beantwoord", wordt hem uitgelegd waarom dat zo is en moet hij op de knop drukken die het eerste beeld weer doet verschijnen waarna hij opnieuw een kans krijgt om het antwoord te kiezen. De machi ne tekent de gemaakte fouten op ten behoeve van de leraar. mooie coupe, zoals in een pakje van zwart witte pied de coq met een hoge col, grote hoog ingewerkte zakken, zwarte knopen en laag ingezette mou wen. Deze mouwverwerking vonden we overigens in de gehele collectie, even als een sterke voorkeur voor de tint roze en een nieuw model hoed, dat we het beste met een chapeau chignon kun nen betitelen. DE PAKJES met rechtvallend jas je waren van prachtige materialen vervaardigd, voor het merendeel in fantasie-dessins waarvan pied de coq en zwart-wit tweeds favoriet bleken te zijn. Als meest in het oog springen de details noemen we nog mantels met zijsplitten, naden geaccentueerd met sierstiksels, en zeer diepe ruguitsnij dingen bij de cocktailjaponnen. Toch kon het geklede cocktailcom- plet van goudbrocaat, waarvan het la ge dédossé bedekt was met een zijden voile, ons meer bekoren. Deze deux- pièces van zware brocaatstoffen ver tegenwoordigden een geheel nieuw gen re in de collectie van Heymans. De bontmantels van Van Daal en Meyer verleenden aan het geheel een buiten gewone distinctie. Daarnaast zorgden de prachtige hoeden, die werkelijk een ware bekroning van het hoofd vorm den voor de uiterste perfectie. Deze japon kenmerkt de nieuwe mode van Heymans: hoge taille-accentuering, laag ingezette mouw, hoge col. Een oorspronkelijk stripverhaal Annie M. G. Schmidt en Fiep Westendorp WPTRIOHT KTVAK nMTÜMS HYVMCATB 11. „Ziezo," zei tante Patent toen ze naar huis wandelde. „Het leven is eigenlijk zo eenvoudig. Als je maar gewoon doet. Gore Gerrit is nu een bra ve man geworden door het Moraal-hormoon. En hij heeft een betrekking in het Museum. Maar wat zie ik daar nu weer?" Haar oog viel op een affiche van een dure nachtgelegenheid. ZWARTE LOLA stond er met grote letters onder. En daarnaast hing een bordje: BAR. „Ja, dat vind ik ook," zei tante Patent. „Bar is het. Het komt me voor dat mijn Moraal-hormoon hier dringend nodig is." Zij betrad schoorvoetend de nachtclub en keek naar binnen. Daar, op het podium trippelde de be roemde Zwarte Lola heen en weer op de klanken van een uitdagende muziek. „Lieve help zei tan te Patent met een kreetje van schrik. „Bar en boos!" COP. MARTtN TOONDfct 41. Toen Panda de tent binnen kwam, wachtte hem een grote teleurstelling, want hij zag nergens het ge leende boek liggen. Dat was èrg vervelend! En hij wist toch zeker, dat hij het hier had achtergelaten Daar stond hij nog over te denken, toen een onver wacht stemgeluid hem ernstig aan het schrikken bracht. „Je bent betrapt, meneertje," zei Agent Snoopkens, „en het ziet er lelijk voor je uit. Kamperen zonder vergunning, openbreken van de straat, diefstal van gas. electriciteit, water en telefoon! Daar zou wel eens een aardig aantal jaartjes op kunnen staan!" „Maar meneer de agent," pleitte Panda ademloos, „ik woon hier helemaal niet! Dit is mijn tent niet! Hier woont een kennis van me, en die had een boek van me geleend„Een boek geleend! Ha!" smaalde de politie-ambtenaar. „Je zult een ander smoesje moeten bedenken, vrind! Kom jij maar eens mee naar het bureau het is afgelopen met je kampeerpartijtje!" Buiten, aan de andere kant van het tentzeil, werden die woorden verdrietig aangehoord door Joris Goed- bloed, die naderbij geslopen was. „Hoe jammer! Het was zo'n gerieflijk tentje," prevelde hij. „En natuur lijk moest de kleine Panda de pret weer verstoren. Me dunkt dat ik nu boos op hem moest zijn; maar het stuit me tegen de borst om hem aan de straffen de hand van het gerecht over te laten. Deze weekheid van gemoed zal nog eens mijn ondergang worden Hij was met weemoed vervuld toen hij een van de ha ringen van het tentje uit de grond trok.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11