Felle kritiek op De Gaulle's grondwetsreferendum Eerst wordt volk en dan pas parlement ingelicht „Militaire maatregelen op Cuba van defensieve aard VN-troepen en Katangese gendarmes raakten slaags HET WEER ■f. i Rusk matigt Amerikaanse senatoren: Zondagavond a.s. DANSEN Politie in Heerlen meent wegpiraat te hebben gepakt w Schipper kon maar één kind redden Tsjombe hekelt VerNaties „Macmillan gaat met het EEG-plan door" Eerste dodelijk ongeluk op kruising Kleverlaan Doodvonnis voltrokken aan zes Indonesiërs Import Finnbrod sterk toegenomen DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1962 DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. j. Hoofdredacteur, Jo, L. Lodewijk, Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave, Grafische Bedrijven Damiate N.V, Crote Houtstraat 93, Haarlem Directie, P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Metaal van Spoetnik IV? In Tuinzaal Concertgebouw Haarlem iWMORRIS "êeforetjou êmj! REGEN- EN TWEEDJASSEN In de krant van heden: Het woord is aan WILLEM NOSKE-viool Vrij zonnig Gemenebest biedt geen alternatief voor Europa Lezing van V.N. Moord op „Softenon-baby" in Luik in november voor jury-rechtbank Over OVERHEMDEN gesproken 47e JAARGANG NUMMER 263 Kantoor: Lange Nieuw straat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant (Van onze correspondent) PARIJS In plaats van de definitieve datum voor het referendum over de grond wetswijziging, dat in elk geval volgende maand zal worden gehouden, heeft de Franse regering gisteren wel bekend ge maakt dat het staatshoofd, generaal De Gaulle volgende week donderdag tijdens een televisie- en radiotoespraak de reden hoopt uiteen te zetten, die hem tot de beslissing van deze nieuwe volksstem ming heeft gebracht. De regering heeft voorts besloten, dat alle prefecten in het land recht zullen krij gen in het vervolg vrije hotelkamers en buiten- en vakantiehuizen in beslag te rie men ten behoeve van de repatrianten uit Algerije. Alvorens tot requisitie over te gaan moeten de prefecten echter wel het oordeel van de burgemeesters in de be trokken plaatsen afwachten. In afwachting van de nieuwe rede van de president der republiek hebben alle par tijen, op de rooms-katholieke volksrepu blikeinen na, die de kat nog even uit de boom willen zien, hun standpunten tegen over het nieuwe referendum nu wel be kend gemaakt. Men kan zeggen, dat, met uitzondering van de gaullisten die zich dan ook niet zo gauw uit het veld laten slaan, zo niet het beginsel dan toch wel de me thode van dit nieuwe referendum alge meen wordt afgewezen. Het feit, dat het staatshoofd zich eerst via radio en televisie tot het volk en dan pas tot de Kamers zal wenden, wordt in parlementaire kringen als een provocatie beschouwd, waardoor de toch al zo ge spannen verhoudingen tussen wetgevende en uitvoerende macht alleen nog maar verder toegespitst kunnen worden. (Reuter-AFP) Franse kranten van verschillende politieke richting hebben cri- tiek geleverd op De Gaulles voorstel voor wijziging van de grondwet om rechtstreek se verkiezing van het staatshoofd door het volk mogelijk te maken. L'Aurore, rechts-radicaal, schrijft dat de president en zijn regering de verant woordelijkheid zouden dragen voor deze wijziging welke een „schending van de grondwet is". De maatregel zal zeer waar schijnlijk leiden tot persoonlijke macht in fascistische stijl of tot communisme aldus deze krant. Het partijloze blad Combat is van me ning dat het houden van een toespraak tot het volk via radio en televisie, voor dat het wijzigingsvoorstel officieel bij het parlement is ingediend, er uitziet als een echte staatsgreep. De socialistische Le Populaire bevat een hoofdartikel van de hand van partijleider Guy Mollet. „Het is ondenkbaar en on toelaatbaar dat de president durft te han delen zoals hij thans doet. Wie had kun nen denken dat de president een derge lijke minachting voor de grondwet zou to nen terwijl het juist zijn wezenlijke mis sie en belangrijkste taak is deze te ga randeren?", zo vraagt Mollet. Amerikaanse geleerden heben in het kerncentrum van Los Alamos in de staat Nieuw Mexico een stuk metaal onderzocht, dat vermoedelijk afkom stig is van de Russische Spoetnik IV, die in de ruimte is vergaan. Het brok metaal is in het begin van deze maand naar beneden gekomen bij Manitowoc in de staat Wisconsin. Een stukje er van werd afgezaagd en onderzocht door het Smithsonian Instituut. Het andere stuk werd naar Los Alamos ge bracht om de omvang vast te stellen van gamma-uitstraling door kosmische invloeden. WASHINGTON (AFP) De Amerikaan se regering zal niet toestaan dat Cuba tot een basis wordt, die kan dienen voor een aanval op de Verenigde Staten of een andere staat op het Amerikaanse conti nent. De regering is echter van oordeel, dat de Russische militaire hulp aan Cuba tot nu toe van strikt defensieve aard is. Aldus verklaarde gisteren Amerika's mi nister van Buitenlandse Zaken, Rusk, voor een commissie uit het Huis van Afgevaar digden. De Republikeinse senator Prouty heeft een resolutie ingediend om president Ken nedy te machtigen troepen te gebruiken tegen communistische agressie „in elk ge bied van de wereld". De Republikeinse senator Bush wil uit gesproken zien dat Amerika het recht en de plicht heeft een eind te maken aan de communistische invloed in Cuba. MOSKOU (AFP) In de Sovjet-Unie is een pers-, radio- en televisiecampagne tegen de Verenigde Staten ontketend naar aanleiding van de kwestie-Cuba. Hierbij wordt gebruik gemaakt van verklaringen van fabrieksarbeiders, vraaggesprekken met mensen op straat, gedichten en arti kelen. Advertentie Advertentie BARTOS^T HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 333596 Advertentie De politie in Heerlen heeft de man ge- I arresteerd die ervan wordt verdacht za terdag in Heerlen een verloofd paar te hebben aangereden, het zwaar gewonde meisje van de motorkap te hebben ge schud en te zijn doorgereden. Het is een 25-jarige Hongaarse machinist, die in Hoensbroek woont. De man is werkzaam op een bouwbedrijf in Duitsland. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Glasscherven, die op het wegdek wer den aangetroffen, hebben geleid tot het op sporen van de auto van de Hongaar. Kort I daarna is hij zelf aangehouden. Hij ver klaarde te veel te hebben gedronken en in paniek te hebben gehandeld. De toestand van het slachtoffer, het 18- I jarige meisje Maria van L., is nog steeds zeer ernstig. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen2, 11 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 De Kleine Wereld 3 Kunst 4 Topsy 4 Horen en Zien 5 Onder Ons7 Uit stad en omgeving7, 9 In de Vishal en op zee9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Charles Secrétan: Laat ons bij opsomming van de grote uitvindingen van de negentiende eeuw de zwaarmoedigheid niet vergeten. Een schipper heeft in Venlo een ver schrikkelijke keuze moeten maken. Hij zag hoe in een hevige storm twee kleine kin deren in de Maas waaiden en afdreven. De één met het gezicht naar boven en de ander met het gezicht naar beneden. Hij sprong meteen te water, wist ze op het droge te brengen, maar kon uiteraard slechts bij één van de kinderen met kunst matige ademhaling beginnen. Toen na enige tijd hulp kwam opdagen, bleek het andere kind, Wimpie Veger, die vandaag drie jaar zou zijn geworden te zijn overleden. Samen met zijn geredde vriendje Sjakie Backers, die volgende maand drie jaar wordt was, was hij ver van huis weggelopen om langs de Maas te gaan spelen. Hedenavond 8.15 uur - Concertgebouw Laatste Zomerconcert N.Ph.O. - Solist Programma o.a. Mozart - Vioolconcert in A, Tschaikowsky - Symfonie no. 6 „Pathétique". - Entree f 1.— (a.i.) Verwachting tot morgenavond: Heldere nacht met plaatselijk vorming van mist en een kleine kans op nachtvorst. Morgen overdag over het algemeen zon nig en droog weer. Zwakke tot matige noordwestelijke wind, later draaiend naar zuidelijke richtingen. Iets hogere middag- temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een naar Amerika uitgeweken piloot van de Cubaanse luchtmacht heeft volgens de New York Times gezegd, dat de Sovjet- Unie meer dan 200 Mig-straaljagers aan Cuba heeft geleverd. De toestellen worden gevlogen door Cubaanse piloten. Journalisten gearresteerd Een Canadese journalist die zojuist uit Cuba in de Verenigde Staten is aangeko men, heeft bevestigd dat het regime van Fidel Castro drie journalisten heeft gear resteerd. Alle andere correspondenten zijn niet in staat telefoongesprekken met hun redactiebureaus te voeren. De mees ten hunner worden onafgebroken gevolgd door agenten van Castro, zei hij. De drie correspondenten die sinds maan dag vermist worden zijn John Blands van Reuter, Paul Casanas van de New York Times en zijn vrouw, Sarita Valdes, die voor een radio-station werkt. De Canadese journalist zei niet op de hoogte te zijn van de verblijfplaats van John Barnes, een Britse burger die voor Newsweek werkt en al een week wordt vermist. (Van onze correspondent) LONDEN Premier Macmillan houdt vast aan zijn plan Engeland in de E.E.G. te brengen ondanks scherpe kritiek van het Gemenebest op zijn politiek. Zijn me dewerkers verklaarden gisteren tegenover de pers, dat Engeland de onderhandelin gen over lidmaatschap van de EEG zal voortzetten en zich zal houden aan de overeenkomsten, die reeds in Brussel zijn ontworpen. De tot nu toe door de Gemenebestpre miers gehouden redevoeringen hebben in Engeland over het algemeen een teleur stellende indruk gemaakt.'Hoewel de Brit ten waardering hebben voor de bezorgd heid der Gemenebestlanden en de verbon denheid met het moederland, die daaruit spreekt, is bet hun toch niet ontgaan, dat géén der premiers een constructief alter natief plan heeft ingediend. Het is eenvou dig tegen de consequenties van Engelands toetreding tot Europa te waarschuwen, doch veel moeilijker is het de wegen aan te wijzen, die Engeland ook buiten de E.E.G. sterker kunnen maken. Het Gemenebest is met een politiek en economisch zwak Engeland niet gediend. En als Engeland, terwille van het Geme nebest, niet toetreedt tot Europa, zal het in deze eeuw van concentratie en massa markten, dan zijn kracht en welvaart kun nen behouden? Het Gemenebest is geen gemeenschappelijke markt en van vrijhan del tussen de leden-staten is dan ook geen sprake. Het Gemenebest biedt dus geen al ternatief voor Europa. Toch moet er een oplossing worden ge vonden en de Britse regering is dan ook vast van plan de onderhandelingen met de E.E.G voort te zetten. Premier Macmillan had voor vandaag reeds het kabinet bijeen geroepen om te overleggen hoe de Geme- nebestpremiers in het nog resterende ge deelte der conferentie het best van repliek gediend kunnen worden. Op de kruising Kleverlaan-Westelijke Randweg in Haarlem is woensdagmorgen de 84-jarige wielrijder P. Strooband uit Santpoort door een auto aangereden en kort daarna in 't ziekenhuis Sint Joannes de Deo overleden. Het ongeluk het eerste met dodelijke afloop op dit geruchtmakende kruispunt gebeurde omstreeks half twaalf, even vóór het tijdstip half twaalf waarop de verkeerslichten automatisch in werking worden gesteld. De wielrijder, die op de Kleverlaan in de richting van Bloemen- daal reed, stak de voorrangsweg zo on verwachts over, dat een vrachtauto, die over de Randweg in noordelijke richting reed, moest remmen. De man werd aan gereden door een personenauto, bestuurd door een 44-jarige televisieregisseur uit Ankeveen, die de vrachtauto passeerde en de overstekende wielrijder te laat op merkte. DJAKARTA (Reuter-AP) Een mili tair gerechtshof te Djakarta heeft de exe cutie bekendgemaakt van zes opstandelin gen, die ervan beschuldigd werden betrok ken te zijn geweest bij een moordaanslag op president Soekarno op 14 mei 1962. De zes beklaagden zouden woensdag voor een krijgsraad verschijnen om getui genis af te leggen tegen anderen, die wor den beschuldigd van een komplot om Soe karno te vermoorden. Op deze rechtszit ting werd echter een verklaring voorgele' zen behelzende dat zij niet aanwezig kon den zijn „omdat zij reeds waren terecht gesteld". Een geschreven verklaring van hun hand zou later worden overgelegd. De voornaamste van het zestal was Se karmadji Maridjan Kartosoewirjo, die ge durende twaalf jaar leider op West-Java was van de Daroel Islam, de fanatieke moslembeweging, die een theocratische staat in Indonesië wil stichten. Hij werd ervan beschuldigd de geestelijke leider te zijn geweest van de aanslag. Volgens het Indonesische agentschap PIA zijn drie van de luitenants van Karto sowirjo woensdag tot levenslang veroor deeld. De militaire aanklager had vijftien jaar gevraagd maar het tribunaal legde levens lang op. De veroordeelden mogen Soekar no om clementie vragen, aldus PIA. ELISABETHSTAD (Reuter-AP) Pre- dent Tsjombe van Katanga heeft gisteren de Verenigde Naties ervan beschuldigd, dat een groep van ongeveer 500 Indische V.N.-militairen bij het vliegveld van Elisa- bethstad het vuur heeft geopend op Ka tangese gendarmes, waarvan er twee werden gedood en twee werden gewond. Het hoofdkwartier van de Ver. Naties in New York heeft inmiddels ontkend dat er slachtoffers zijn gevallen en heeft een ge heel andere lezing van het gebeuren ge geven. Volgens Tsjombe waren de V.N.-mili- tairen verschenen bij een wegversperring die door de Katangesen was opgeworpen en hadden de opruiming van de versper ring gelast. Toen de Katangese soldaten zich hierop terugtrokken zouden de Indiërs het vuur hebben geopend. Volgens Tsjom be hebben de V-N.-militairen voorts van uit helikopters handgranaten gegooid op de Katangese eenheden. Tsjombe stond de pers te woord voor een lijkenhuisje en toonde de twee slachtoffers van het ge beurde. President Tsjombe toonde zich buiten gewoon agressief jegens de Ver. Naties. Als de V.N. oorlog willen, kunnen zij die krijgen, riep hij uit. Hij noemde 't incident een stommiteit op 't ogenblik dat Katanga het V.N.-plan voor samensmelting van Katanga en Kongo bestudeert. „Deze stom melingen van de V.N,.zij konden beter terugkeren naar India en de andere plaat sen waar zij vandaan komen.." aldus Tsjombe. Over het V.N.-plan voor eenmaking van Kongo zei Tsjombe: „Oe Thant wil in fei te slechts één ding bereiken, namelijk onze uitschakeling. Denkt u soms dat wij van plan zijn dat nog veel langer te ver dragen, of dat wij zullen toestaan dat on ze militairen door de Indiërs worden ge dood?" Hij voegde hieraan toe, dat hij zich onver wijld met de consuls in Elisabethstad van de landen die Thants plan steunen in verbinding zal stellen, „opdat zij zich zelf van de resultaten van de politiek van hun landen kunnen overtuigen". De lezing van de Ver. Naties over het incident luidt, dat twintig (en niet 500) In dische militairen hun vuurwapens hebben moeten gebruiken om honderd Katangese gendarmes te verspreiden die hen op het vliegveld van Elisabethstad hadden om singeld. De Indiërs schoten nadat de Ka tangesen het vuur hadden geopend. Aan geen van beide zijden zouden slachtoffers zijn gevallen. Dit bericht was afkomstig van de V.N.-vertegenwoordiger in Elisa bethstad, Mathu, die tevens meldde dat de juistheid ervan was bevestigd door de Britse, Amerikaanse en Belgische consuls in Elisabethstad. Mathu sprak niet over de twee lijken die president Tsjombe ook aan hem had laten zien. Hij noemde het gebeuren een exacte herhaling van het incident van 17 juli, toen een groep Katangese vrouwen V.N.-soldaten in Elisabethstad omsingelde en uitjouwde. De echtgenote van generaal Eekhout heeft in het Haagse militaire hospitaal de 20-jarige dienstplichtige soldaat Jacob Bood uit Nieuw-Vennep opge zocht, die in Nieuw-Guinea gewond is geraakt. Advertentie Cijfers wijzen onomstotelijk uit dat het Finnbrod op de Nederlandse ontbijt- en koffietafels een steeds belangrijker plaats gaat innemen. Door en door krokant ge bakken Finnbrod is altijd even knappe rig en vers. Het is voedzaam, maar zet niet aan, want het bevat geen overtollig vet en suiker. Finnbrod met boter en normaal beleg is heerlijk bij het ontbijt, gezond bij de lunch. Koop een pak, wit of bruin, het hoort bij de broodmaaltijd. BRUSSEL (ANP) De 25-jarige Luik se vrouw die er van wordt beschuldigd haar baby te hebben gedood, zal in no vember terechtstaan. Het kind werd mis maakt geboren nadat de moeder tijdens de zwangerschap „Softenon" had ingeno men. Haar man, zuster, moeder en een arts zullen eveneens terechtstaan. Zij wor den beschuldigd van medeplichtigheid. De vijf beklaagden werden in juni aan gehouden. Twee hunner zijn inmiddels op vrije voeten gesteld. Een jury zal oor delen over het schuldig of onschuldig van de verdachten. Advertentie OVERHEMDEN mouwlengte 6 (extra lang) f 18.75 OVERHEMDEN met losse boorden f 16.50 OVERHEMDEN al vanaf f 6.90 Overvloed van alle soorten overhemden (voor leeftijd van 5 tot 105 jaar) Als men in Beverwijk over óverhemden spreekt, dan spreekt men over-: Kloosterstraat 33 - 35 - Beverwijk Voor de fflnere Heren- en Juniorenkledin* 1

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1