X Hoogleraren vragen om begrip voor Indonesische motieven E N D A Diergeneeskunde-maatschappij viert honderdjarig bestaan HENSEN Snup, Swop en Sijpie gaan op vacantie! Polle Kort en bondig 1000 BROEKEN Actie voor slachtoffertjes thalidomide-preparaten Nederlanders keren snel terug Kinderen snoepten van kaliumpermanganaat Olifant van Boltini op verjaarsvisite bij studente Predikaat koninklijkeverleend Vader en zoontje door honden aangevallen Vrij zonnig li I la DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1962 2 Potloden Repatriëring Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Eerste Kamer „Baby" is terecht Kort nieuws MONTYCOATS ƒ52.50 natuurlijk PAARLAARSTEEG I 43. „Polle, als je klaar bent,, met de olie en je ontbijt er weer uit te werken, kom me dan helpen!" „Ik kom al, beste vriend, je kunt immers altijd op me rekenen.... Hopla, wat is het hier glad!" „Dat is een vette boel waar we hier in heen en weer rollen, maar we komen er wel uit. hoepla, Pelli!"! „Zo, Pelli, jij staat weer omhoog, haal nu vlug Pingo, dan kan die mij weer helpen!" WEERRAPPORTEN tl Ij i 1 Vier Nederlandse vrouwen hebben een oproep gedaan tot steun aan de Neder landse slachtoffers van thalidomide-prepa raten. Het zijn mevrouw A. Romme-Wieg man, Bloemendaal, mevr. L. Loeff-Bon- gaerts, Vught, mevrouw R. Witteveen- Hiemstra, Bolswaard en mejuffrouw Annie Kessel, Tilburg. Op grond van deze oproep is in overleg met enkele bevoegde autoriteiten en met de Nederlandse centrale vereniging voor gebrekkigenhulp besloten een geldinzame ling te houden onder de titel „Help die kinderen" ten bate van de slachtoffers van een kalmerend middel dat achteraf on deugdelijk bleek. Sympathiebetuigingen en geldbedragen kunnen worden gezonden aan „Help die kinderen," Rokin 60, Amsterdam. Het post gironummer van de penningmeester van „Help die kinderen" is 19400. Advertentie Vijf Nijmeegse hoogleraren hebben in een open brief aan de K.V.P.-fractie van de Eerste Kamer er op gewezen, dat Nederland begrip moet tonen voor de motieven en drijfveren van Indonesië. Het zijn prof. dr. F. J. Th. Rutten, prof. mr. F. J. F. M. Duynstee, prof. mr. L. G. A. Slichting, prof. mr. S. F. L. ba ron van Wijnbergen en prof. mr. W. C. L. van der Grinten. Wij menen dat er pas een gezonde ver trouwensbasis voor de toekomst kan zijn als Indonesië er van overtuigd is in Ne derland respect te hebben gekregen. Ook de toekomst van de Papoea is volgens de hoogleraren hiermee gebaat. In de brief wordt gesteld dat de af splitsing van Nieuw-Guinea van het aan Indonesië overgedragen gebied een nim mer door dit land aanvaarde, eenzijdige daad is geweest. Advertentie NIET VERDER ZOEKEN': Bij DOUWMA keus uit meer dan Ook voor JONGENS Gen. Cronjéstraat 40-44 Tel. 54679 Al ontkennen de hoogleraren niet, dat er onbillijke maatregelen tegen Nederland zijn genomen zij menen toch dat men oog moet hebben voor de oorzaak van de ze houding. Indonesië gaat nu een aantal potloden in het buitenland verspreiden om het ein de van de kwestie Nieuw Guinea aan te geven. Zij dragen het merk „West-Irian" en zijn voorzien van nationalistische slag zinnen in het Indonesisch, Engels, Frans en Spaans. Terwijl de Indonesiërs zo de wereld be kend willen maken met de „Indonesische strijd om de bevrijding van Nieuw-Gui nea van vreemde overheersing" zoals mevrouw Soepeni, onderminister van bui tenlandse zaken het heeft uitgedrukt, komt in Nieuw Guinea het nationaal congres bijeen. Het wordt met medewerking van het Ne derlandse gouvernement georganiseerd door Tanggahma en Wajoi. Tanggahma heeft verklaard dat hij het niet uitgesloten acht, dat Papoeadelegaties naar de regering van Nederland en Indo nesië en naar het hoofdkwartier van de Verenigde Naties zullen reizen om de re soluties persoonlijk te overhandigen. De behandeling van het Nieuw-Guinea- akkoord in de Verenigde Naties, waarbij verschillende Papoea's aanwezig willen zijn, zal waarschijnlijk geschieden in de eerste week van de nieuwe zitting van de algemene vergadering, die dinsdag begint. De streefdatum is 21 september. Men ver wacht dat Nederland en Indonesië een ge zamenlijke resolutie zullen indienen die de V.N. in staat zal stellen een tussentijds bewind in te voeren tot de overdracht op 1 mei 1963. Het Griekse passagiersschip „Pap-is" zal op 2 oktober uit Hollandia vertrekken al 9b90S rrsr gnr c Groet Kerk, vandaag 16-17 u.: Orgel concert door Piet Kee. Concertgebouw, vandaag 2015 u.: N.Ph.O. o.l.v. Marinus Adam m.m.v. Willem Noske, viool. Staddschouwburg, vandaag 20 u.: De Nederlandse Comedie met „Andorra". BIOSCOPEN Cinema Palace, vandaag 19 en 21.15 u.: „Een ondeugend vrouwtje", 14 j. Van vrij dag af 14, 19 en 21.15 u.: „De Perzische Maagdenroof", 18 j. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 u.: „13 Stappen naar de dood", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Rendez-vous Oost- zóne", 18 j. Lido, -andaag 19 en 21.15 u.: „De laatste der Vikingen", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Molen van de versteende vrouwen", 18 j. Luxor, gesloten. Minerva, vandaag 20.15 u.: „Getuigen a charge", 14 j. Van vrijdag af 14, 15.15 en 16.30 u.: „De reis vai. de prinsessen naar de West", a.l.; 20.15 u.: „Susan", 18 j. Rembrandt, vandaag 19 en 21.15 u.: „Eén, twee, drie", a.l. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Moordverhaal", 14 j. Roxy, vandaag 19 en 21.15 u.: „Moord in het havenkwartier", 14 j. Van vrijdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „De wet van de prai rie" 18 j. Studio, vandaag 19 en 21.15 u.: „Ver leden jaar in Mariënbad", 14 j. Van vrijdag af 14.15, 19 en 21.15 u.: „U spreekt met uw moordenaar", 1 j. Monopole (Zandvoort), vandaag 20 u. „Voor liefde geen genade", 14 j. Van vrij dag af TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62): Frans Halstentoonstelling, 10-17 en 20 30- 22.30 u.; zondag 13-17 en 20.30-22.30 u. Tot 30 september. Vishai (Grote Markt): Expositie van een keuze uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem, 10-17 u.: zondag 13-17 u. Tot 30 september. Museum „Het Huis Van Looy" (Kleine Houtweg): Expositie van een keuze uit het oude bezit van het Frans Halsmuseum; 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Marie Noothoven van Goor, 9-17 en 18-20 u., tot 18 september. Maandag, woensdag en vrijdag van 18-20 u.: Klassiek grammofoonplatenprogramma. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand septem ber expositie van grafiek van A. J. Veld hoen, Dagelijks klassiek grammofoonpla- tenconcert van 21-22 u.: Strawinsky. Teylers Museum (Spaarne 16): Tekenin gen. Hollandse, Italiaanse en Franse school. Dagelijks van 11-17 u., eerste zondag van de maand 13-17 u. DIVERSEN Waaggebouw (hoek Spaame-Damstraat) Taveerne met zang door Cobi Schreyer en optreden poppentheater Baartmans. Iedere avond van 20 tot 1 a (behalve maandag). Café-chantant „Adam en Eva" (Raam- vest 5): Iedere avond van 20 u. af: Cabaret. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 7 september). DONDERDAG 13 SEPTEMBER City, 20 u.: „De gebroeders Karamazow". Rex, 20 u.: „Zeg nooit vaarwel". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. VRIJDAG 14 SEPTEMBER City, 20 u.: „De rimboevechters van Bir ma". Rex, 20 u.: „The Young Ones". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder don derdag. DONDERDAG 13 SEPTEMBER Kennemer Theater, géén voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De twaalf gezworenen". VRIJDAG 14 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De drie Stooges en Hercules". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „The Alamo". W.B. Theater, 20 u.: „De revolverheid". In Loosduinen is opschudding ontstaan doordat schoolkinderen onwel werden, na dat zij hadden gesnoept van de inhoud van op straat gevonden pakjes. De witte pak ketjes, vijf bij zeven centimeter groot, be vatten een bruin poeder. In de veronder stelling, dat het droppoeder was, slikten twintig kinderen wat van het poeder in. Op school werden zij echter misselijk en toen wees een onderzoek uit dat het Ka lium permanganaat betrof. Bij inwendig gebruik kan dit schadelijk zijn, hoewel consumptie van een geringe hoeveelheid niet direct levensgevaarlijk is. Nietteminging de politie met een luid sprekerwagen rond om de Loosduinse be volking te waarschuwen. Twee kinderen, meisjes van negen jaar, moesten naar het ziekenhuis Zuidwal wor den gebracht voor een maagspoeling. om vierhonderd Nederlandse ambtenaren naar Athene te brengen, vanwaar ze naar Nederland kunnen reizen per speciale trein. Volgens het nu verschenen schema zul len alle ambtenaren, die na 1 oktober weg willen, binnen veertien dagen zijn afge voerd. Men verwacht, dat in de eerste helft van oktober al 2000 van de 2500 amb tenaren zullen zijn afgevoerd. De K.L.M. zal 1400 ambtenaren vervoe ren, maar ook moeten in die periode nog 2200 militairen naar Nederland worden ge bracht. Per schip gaan 2000 militairen. Uit het eindverslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer blijkt, dat er ook daar een grote meer derheid voor het akkoord met Indonesië is. Eén lid heeft gezegd tegen deze „capitu latie" te zullen stemmen, enkele anderen behouden hun stem voor. „Vele andere leden" betreurden de uit latingen van de regering aangaande het optreden van de V.N. in deze kwestie zeer ernstig en verzochten de regering op deze verwijten terug te komen. De sinds zondagnacht vermiste Indische olifant van het in Rotterdam optredende circus Boltini is terecht. De olifant blijkt te zijn gestolen door de installatiecommissie van de Utrechtse stu dentenvereniging Veritas, waarbij men en passant de Spaanse verzorger van de oli fant heeft meegenomen. Men wilde mejuffrouw Els Thomeer, die lid is van genoemde commissie en gisteren jarig was, een verrassing bezor gen. Een der groenen van Veritas woonde op een riante boerderij in Marknesse in de Noordoostpolder en daar heeft men de olifant onderdak verleend. Vandaag is de olifant de gehele dag de gast van tie studenten-vereniging en geniet de speciale aandacht van Els Thomeer. De honderden dierenartsen, die in Utrecht aanwezig zijn ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van hun maat schappij, zullen waken over dit exotisch huisdier. Vanavond zullen vierhonderd studenten naar Rotterdam gaan om „Baby" af te leveren. De groenen van de lichting 1962 zullen de verjaardag van Els Thomeer nooit vergeten. De Rotterdamse politie is overigens zeer ontstemd, want men is er zeker van, dat het een publiciteitsstunt van Toni Boltini betreft. De Rotterdamse recherche heeft name lijk een zenuwslopende actie gevoerd om het beest weer boven water te krijgen. Meelevende Rotterdammers speurden eveneens en deden daarbij, tot wanhoop van de recherche, de meest verbazingwek kende ontdekkingen. Overal olifantsslur ven die uit ramen van Rotterdamse flats hingen, olifanten in volkstuintjes en af drukken van olifantspoten in bloemperk jes. „Als studentengrap is het leuk, maar het heeft veel te lang geduurd", zegt de po litie nu. De minister van Landbouw en Visserij, mr. V. Marijnen, heeft tijdens de her denkingsbijeenkomst ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de maat schappij voor diergeneeskunde in Utrecht de dank van de regering overgebracht voor het vele dat de dierenartsen in ons land hebben gedaan. „De dierenartsen en de veeartsenijkunde staan in ons land op een niveau, dat de internationale toets glansrijk kan doorstaan", zei de minister, die hieraan vooral ook uit sociaal- economische overwegingen grote betekenis hechtte. Minister Marijnen was de eerste die de maatschappij complimenteerde met het predikaat „koninklijke", dat de koningin heeft verleend. De voorzitter, de heer M. Karsemeijer, zei in een herdenkingsrede: „Heden ten dage zijn de werkzaamheden van de prac tici onder de dierenartsen meer gecon centreerd op de preventie van dierziekten, die van grote economische betekenis is, waar vroeger de consultatieve praktijk hun aandacht opeiste. Daarbij komt, dat vele ziekten van dieren ook voor de mens lang niet ongevaarlijk zijn. De dierenarts speelt hierbij een rol ten bate van de volksgezondheid. Juist met het oog hier op zal het contact tussen artsen en die renartsen moeten worden verstevigd". Hij constateerde, dat de zesjarige op leiding aan de universiteit te Utrecht in vergelijking met de opleiding in andere landen, op een volkomen verantwoord peil staat. Ter gelegenheid van het eeuwfeest zijn in Utrecht twee tentoonstellingen geopend. Een van deze exposities geeft een over zicht van de ontwikkeling der veterinai re chirurgie, terwijl de andere het dier in de kunst tot onderwerp heeft. De eerste tentoonstelling, ondergebracht in het universiteitsmuseum, omvat een menigte documenten, instrumenten en de len van dieren op sterk water. Aan het dier in de kunst zijn 77 gou- Sluiting. De minister van Binnen landse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, z;al zich zaterdagmiddag in een statiekoets naar het Binnenhof begeven om in naam der Ko ningin om drie uur in de verenigde verga dering der Eerste en Tweede Kamer de huidige zitting te sluiten. Onderscheiding. Tot ridder in de orde van Oranje-Nassau is benoemd J. Das, on dercommandant van de gemeentelijke brandweer te Utrecht. aches, tekeningen, aquarellen, olieverf schilderijen, litho's en plastieken, hout sneden en keramiektegels gewijd. Zij zijn vervaardigd door 36 kunstenaars, die voor 't grootste deel afkomstig zijn uit Utrecht. Advertentie zeeduffel 100 wol waterafstotend winddicht Kleuren MARINE en GRIJS - GROEN - BLAUW GEMÊLEERD Dames- en Heren- maten vanaf f 50.— Leeftijd 6 jaar Voor een goede keus In de Vrijheidslaan te Amsterdam zijn twee bijzondere lantaarns geplaatst. Zij dienen ter verduidelijking voor het rijdend ver keer, dat nu van gro te afstand kan zien dat men een zebra pad nadert. De lan taarns zijn zowel 's nachts als overdag verlicht, en wel zo danig, dat men in de lucht ook een klein zebrapad ziet hangen. 6263. Daar zat Snup, schrijlings op een stevige tak. De bladeren om hem heen verborgen hem prachtig. Laat Sijpie nou maar zoeken! grin nikte hij tevreden. Hij zat zo hoog boven de grond, dat hij een heel eind over de omtrek kon zien. Kijk daar staat ons tentje! dacht hij. Ik kan van hier uit mooi uitkijken en Sijpie zien aankomen! Geldboete. De officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam heeft tegen een 42-jarige technische ambtenaar uit Hilversum een geldboete van 500 gulden geëist en een voorwaardelijke gevangenis straf van drie maanden wegens bedreiging met zwaar lichamelijk letsel. Een jaar ge leden was verdachte in zijn auto met een vaart van ongeveer 40 km op een fietsende heer ingereden. De officier nam aan, dat hij de man alleen had willen bedreigen. Een meute van dertig collies heeft in Nuenen het vierjarig zoontje van drs. De Leve uit Son aangevallen. De vader kon het kind, dat al enkele malen was gebe ten, uit de zwerm grauwende en jankende dieren rukken en er mee op 't dak van zijn auto vluchten. Maar voor hij dat veilige punt had bereikt was hij zelf ook al vele malen gebeten en was zijn kleding geheel vernield. Een Eindhovense dierenarts heeft na een onderzoek verklaard, dat er veel te ve,el honden (80) in de kennel zijn. Twee der aanvallende collies zullen worden verwij derd, de kennelhoudster, die verzekerd is, zal alle schade vergoeden. Het oproer onder de honden ontstond, toen de heer De Leve met zijn zoontje uit de auto stapte om zijn hond, die in de kennel in pension was, op te halen. De kennelhoudster had de collies voor een wandeling losgelaten en twee teven, die jongen hebben, vielen onmiddellijk de jon gen aan, waarna het jachtinstinct bij de andere honden ging werken. Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van woensdag op donderdag is een zone met buien over ons land ge trokken, waarbij ten zuiden van de grote rivieren tamelijk veel regen viel. De wind draaide naar noordwest en nam snel af. Intussen is boven Ierland het centrum van een hogedrukgebied aangekomen, dat in omvang toenemend ziel) over Engeland en de Noordzee uitbreidt. In verband hiermee wordt morgen rustig en over het algemeen zonnig weer verwacht. De komende nacht zal in de koude polaire lucht die met een zwakke noordwestelijke wind wordt aan gevoerd een aanzienlijke temperatuur daling mogelijk zijn en het is niet uitge sloten dat er nachtvorst zal voorkomen. Als het centrum van het hogedrukgebied morgen overdag passeert draait de wind naar zuidelijke richtingen. De tempera turen kunnen dan overdag iets hogere waarden bereiken dan vandaag. Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. a Neerslag- laatste 24 uur. Den Helder regenbui wnw 17 2 Ypenburg zwaar bew. n 18 1 Vlissingen zwaar bew. windst. 18 3 Eelde regenbui w 18 4 De Bilt zwaar bew. verand. 18 2 Twente zwaar bew. w 20 4 Eindhoven zwaar bew. nw 20 7 Zd-Limburg zwaar bew. windst. 21 5 Helsinki regen nnw 13 46 Stockholm half bew. nw 9 26 Oslo onbewolkt nw 15 0 Kopenhagen licht bew. w 18 6 Aberdeen onbewolkt w 13 0,4 Londen onbewolkt nnw 20 2 Amsterdam zwaar bew. wnw 19 0,3 Brussel regen n 20 3 Luxemburg zwaar bew. w 22 0 Parijs zwaar bew. windst. 23 0 Bordeaux half bew. windst. 26 0,1 Grenoble half bew. nw 32 0 Nice licht bew. n 25 0 Berlijn half bew. w 25 1 Frankfort regen wzw 27 0,1 München onbewolkt w 30 0 Zürich licht bew. wzw 29 0 Genève onbewolkt windst. 31 0 Locarno onbewolkt ono 27 0 Wenen half bew. w 31 0 Innsbruck licht bew. windst. 32 0 Athene onbewolkt windst. 31 0 Rome onbewolkt windst. 33 0 Ajaccio zwaar bew. ono 27 0 Madrid onbewolkt windst. 36 0 Mallorca onbewolkt windst 32 0 Lissabon onbewolkt nnw 30 0 Vrjjdag 14 september Zon op 6.11 uur, onder 18.59 uur. Maan op 19.34 uur, onder 6.09 uur. Maanstanden 14 sept. 5.12 uur volle maan 20 sept. 20.36 uur laatste kwartier 28 sept. 20.40 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 13 september Hoog water 2.43 en 15.12 uur. Laag water 10.52 en 23.12 uur. Vrijdag 14 september Hoog water 3.30 en 15.55 uur. Laag water 11.40 en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2