1 i oede inzet van jubileumseizoen Mogen opvarenden vissersvloot gekregen zoodvis verkopen? Aangebrand ƒ15.- COR OLY Aanmeldingsformulier Bromfietsrïjders COR 0LY STOFZUIGERS Cylinder-revisie „Straat Colombo" overgedragen Twee jubilarissen bij Van Gelder Zonen Nieuwe predikant in Beverwijk Havenberichten Veertig jaar autobussen Liberiaanse order voor Verolme Vraag aan Haarlemse politierechter Per week ca. tien ton in IJmuiden in omloop IJmond verenigingen vandaag en morgen IJmuider Courant 7 Poeliersbedrijf P. ONRUST ZOON Lx VELSER KUNSTKRING BROMFIETSRIJDERS DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1962 Kerkelijk nieuws HHhhmbi Trek u terug in de beslotenheid van de slaap op een DRAK ACEL - matrassen W I S K E R Faillissementen Bart L. Joris De werf van Piet Smit Jr. in Rotter dam heeft de 7550 brt. metende vracht vaarder „Straat Colombo" overgedragen aan de opdrachtgeefster, de Koninklijke Java-China-paketvaart lijnen in Amster dam. De „Straat Colombo" is het vijfde en laatste schip van de zgn. „Straat-C"-serie van de K.J.C.P.L. De belangrijkste gegevens van de „Straat Colombo" zijn: lengte 138,55 me ter, breedte 18,82 meter, holte 10.90 me ter, diepgang 8,63 meter en draagvermo gen 10.018 ton. Het schip heeft vijf laad ruimen, waarvan er één is ingericht voor het vervoer van eetbare oliën. In de an dere zijn tien koelruimen ondergebracht. De voortstuwing geschiedt door een Smit/Burmeister and Wain-motor met een dienstvermogen van 6800 pk bij 114 omwentelingen per minuut. Advertentie IWBHBHHII Kippepoulet heerlijk voor de soep, p. p. 2.25 Soep-Braadkippen, p. p. 2.00 Braadkuikens, per pond 2.50 Poulardes, per pond 2.50 Piepkuikens, per pond 2.50 Alles vers geslacht geen diepvries GRAHAMSTRAAT 4 - TEL 8803 I ORANJESTRAAT 94 - TEL. 5291 Voor twee personeelsleden van de Ko ninklijke Papierfabrieken Van Gelder en Zonen n.v. te Velsen, was het dinsdag een vreugdevolle dag. De heren B. Nier- op, wonende aan de Noorderwijkerweg 100 te Beverwijk en A. van Minnen, Ka naalstraat 218 rd. te IJmuiden vierden namelijk bij dit bedrijf hun veertigjarig arbeidsjubilem. Voor de heer Nierop en zijn familie begon deze jubileumdag met een bezoek van burgemeester J. G. S. Bruinsma van Beverwijk, die in aanwezigheid van de heer J. de Vries, produktiechef en ver tegenwoordiger van de directie, persoon lijk de aan de jubilaris toegekende ko ninklijke onderscheiding met de bronzen eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitreikte. De burgemees ter wees daarbij op het feit, dat het belangrijk is én voor het bedrijf én voor de betrokkene, dat langdurige trouw en een goede staat van dienst een belo ning vinden. In het directiekantoor werden de ju bilarissen achtereenvolgens afzonderlijk in aanwezigheid van de heer De Vries, produktiechef ontvangen door de bedrijfs directeur, de heer J. H. Smidt van Gel der jr. In beide gevallen kon de direc teur verwijzen naar dezelfde dag, waar op de jubilarissen hun intrede deden in de voormalige cellulosefabrieken. Eerst genoemde werkte hier tot aan de liqui datie van de C. F. in mei 1958, om zich daarna volledig om te schakelen voor de papierfabriek en hier als papieroplosser werkzaam te blijven. De heer Van Min nen was eveneens tot 1947 in de C.F om tijdens de evacuatie ook nog enige tijd werkzaam te zijn op het hoofdkan toor en het papiermagazijn te Amster dam. Terug in 1947 kwam de heer Van Minnen als houtlader-kapper bij de C.F., om daarna in 1958 vrijwel dezelfde weg te volgen als zijn collega-jubilaris, ech ter in de houtstoffabriek als houtinlegger. In beide gevallen ontvingen de jubila rissen een enveloppe met inhoud, schrif telijke gelukwensen van de hoofddirectie en wegens de langdurige trouw, het ver erend getuigschrift met de grote zilve ren legpenning van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De beide echtge noten kregen een foto in lijst van haar man. Voor de heer Nierop was er ver der nog de draagmedaille van het pas verworven eremetaal. De gezelschappen maakten na de har telijke huldiging nog een rondgang door het bedrijf, waarna het feest verder in huiselijke kring werd voortgezet. Hier wa ren vele belangstellenden, ook ploegge noten die hun gelukwensen vergezeld de den gaan van geschenken en bloemen waaronder zich voor elke jubilaris nog een fraai bloemstuk van de directie be vond. Kunst in eigen gemeente"; zo luidde ongeveer het motto van de korte toespraak van de heer G. W. F. de Man, waarmee woensdagavond in het City theater het nieuwe winterseizoen van de Velser Kunst kring „Voor Allen" werd geopend. Een jubileumseizoen; want zoals bekend, is in het komend programma ook een speciale cabaretavond opgenomen, waarmee het tienjarig bestaan zal worden gevierd. Met gerechtvaardigde trots wees de heer De Man erop, dat de kunstkring zijn be staansrechten ook nu weer overtuigend heeft bewezen. Niet alleen door het grote aantal afgenomen filmabonnementen, maar mede door het feit, dat voor de to neelvoorstellingen wegens plaatsgebrek, driehonderd gegadigden moesten worden afgewezen. Weliswaar was spreker hierbij bijzonder erkentelijk voor de service en gastvrijheid, welke geregeld in de Haar lemse Stadsschouwburg worden ondervon den, doch hij zou toch liever hebben ge zien, dat de kunst in eigen gemeente kan worden gehouden. Een speciale schouw burg in en voor Velsen, blijft daarom voor lopig het ideaal. Ten slotte maakte de heer De Man gaar ne gebruik van de aanwezigheid van het college van Burgemeester en Wethouders met hun dames, om het gemeentebestuur zijn dank te betuigen voor de financiële steun, waardoor de kunstkring in staat wordt gesteld zijn artistieke werkzaam heden voort te zetten. Een steun, welke spreker ook voor de toekomst, gaarne zou zien bestendigd. Come back Africa". De minder gelukkige inzet van het eer ste filmprogramma in dit seizoen een oud journaal en een flauw kluchtspelle tje werd gelukkig onmiddellijk daar op goedgemaakt met een bijzonder fraaie kleurenfilm over de vuurspuwende bergen van Kamtsjatka. Doch de na de pauze ver toonde film „Come back Africa", maakte deze revanche geheel volledig. Advertentie Nog enige zeer aantrekkelijke teruggehaalde brommers Breestraat 108 - Beverwijk Geref. Kerken Beroepen te Marken A. J. Verbeek te Hoek (Zld.) te Appingedam (vac. H. Pes- man) K. Bisschop te Warns (Fr.). Bedankt voor Heiloo J. Winter te Jut- rijp-Hommerts; voor Haarlem-Zuid (vac. C. Goeman) Th. Rienks te Sittard. VIJFDE ARTS IN HEEMSKERK In plan Kerkbeek, aan de Valcoogstraat te Heemskerk, heeft zich de vijfde arts in deze gemeente gevestigd. Het is de heer A J. M. Schumacher, afkomstig uit Heemste de. De heer Schumacher is vijfendertig jaar oud en vier jaar arts. Hij heeft tot dusver waargenomen en hoopt hier een praktijk op te bouwen. t m r Advertentie Advertentie Wij tonen u de gehele kollektie Deze film, waarvan diverse fragmenten in het geheim moeten zijn opgenomen, geeft de toeschouwer een beklemmend beeld van de levensomstandigheden van de gekleurde inwoners van Zuid-Afrika. So ber en zonder opzettelijk naar sensatie te streven, hebben de vervaardigers het na vrante contrast tussen blank en zwart op de filmband vastgelegd. Het verhaal kent nauwelijks een intrige, het is reeds vol doende gebleken de neger Zachariah op zijn lijdensweg door Johannesburg op de voet te volgen. Hij ontvluchtte de armoe de van zijn Zoeloeland, met de hoop in de grote stad vrouw en kinderen een beter bestaan te kunnen bieden. Doch hoe bit ter wordt zij teleurgesteld. Uitgebuit en onmenselijk door de blanke behandeld, vervult hij de ene nederige job na de andere; steeds beducht voor de angst, dat hem zijn pas zal worden ont nomen. Hij komt daarbij terecht in So- phiatown, de voorstad van Johannesburg, welke geheel voor kleurlingen is aangewe zen. Het is ontstellend te weten, dat deze omgeving niet met filmdécors werd opge bouwd, maar alleen uit beschamende wer kelijkheid bestaat. De film eindigt met de dood van Za- chariah's vrouw en zijn uitzinnige smart. Geen opwekkend slot, zoals trouwens 't ge hele verhaal weinig verheffends biedt, dat de mensheid met trots zou kunnen vervul len. Ofschoon het nuttig is, van tijd tot tijd met de zwakke plekken in de samen leving te worden geconfronteerd. Advertentie Alle goede merken 100 service en garantie MARKTPLEIN TELEFOON 4262 BREESTRAAT 92 - 94 - BEVERWIJK In het kerkgebouw van de Lutherse ge meente aan de Koningstraat, is woensdag avond de heer H. Raven bevestigd als voorganger van de Vrije Evangelische gemeente in Beverwijk. Het intieme kerk je kon nauwelijks alle belangstellenden bevatten die niet alleen afkomstig waren uit Beverwijk en naaste omgeving. Ook afgevaardigden van vele andere Nederland se Evangelische gemeenten waren naar Beverwijk gekomen. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij op burgemeester J. G. S. Bruinsma en de gemeentesecre taris, de heer W. C. Huisman, alsmede ir. L. Stoelinga. Wethouder P. de Graaf ertegenwoordigde voorts het gemeente bestuur van Heemskerk. De heer Raven werd in het ambt beves tigd door ds. D. W. Veldkamp uit Hilver sum. Na het zingen van Ps. 103 „Loof, loof den Heer mijn ziel met alle krach ten", ontleende hij zijn predikatie aan Jesaja 6:1 „In het jaar toen de Koning Uzzia stierf, zag ik den Heere, zittende op een hoogen en verheven troon en zijn zoomen vervulden den Tempel". Ds. Veld kamp wees vervolgens op het belangrijk _.i deze avond voor de nog jonge ge meente Beverwijk. Zoals wij in het boek Jesaja vinden, dat eenmaal de melaats heid heerste, is volgens spreker ook de- wereld ten dode opgeschreven, zij is melaats. God zegene U, want de Here ziet toe dat hij zijn werk kan doen, tot ver betering van deze wereld. De heer Raven heeft gesproken naar aanleiding van Matheus 16, 13-18. Hier na werd enige sprekers gelegenheid ge geven het woord te richten tot de nieuwe predikant. Het waren ds. Mientes uit Zeist, namens de binnenlandse zending; de heer G. de Haan, namens de Evange lische gemeente te Beverwijk; ds. Ha mers als aftredend zendingspredikant; ds W. Oorthuis, namens de Ned. herv. ge meente; ds. Timmermans, namens alle verbonden Vrij Evangelische collega's; de heer Heering namens de gemeente de heer Heering namens de gemeente Zaandam; de heer Snippenberg, namens het district Scherpenzeel en burgemeester J. G. S. Bruinsma. Deze laatste wenste hem namens het gemeentebestuur veel succes in zijn nieuwe gemeente toe en deed dit om God's beste zegen. Deze dienst werd besloten met het zin gen van gez. 121, „God roept ons broe ders tot de daad". Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Imke van Lissabon: Herm Kiepe, Tolkinen; Edgefield, Fo- wey; Amstelland. Salvador; Zingst. wismar: Adelheid Sibum, Rotterdam, ledig voor IJmui den: Waverstroom, Par: Zaanstroom, Shoreham; Annie. Stockholm, voor IJmuiden: Otava, Kotka, cellulose voor Velsen; Eiltank, Kotka; Bertha Dan, Tuapse. Rozenburg. Antwerpen; Atrotos, Rotterdam. Progress, Londen: Jans, Londen; Simonskerk, Rotterdam; Imperial, Rotterdam. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Christian Jurgens van Helsinki; Hector, Rotterdam; Cor- vus, Antwerpen; Najade, Antwerpen; Delft, Ant werpen; Swift, Londen: Pallas, Antwerpen; Ni- cola, Londen. - Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Franka 2 naar Swinemünde. ledig van IJmuiden: Harro gate, Goole, v.alsmateriaal van IJmuiden; Martha Russ, Archangel: Loppersum, Bremen: Coma- doro, Palermo; Theano, Rotterdam: Plato, Rot terdam; Vliestroom, Rouaan; Peregrine. Harlin- gen; Ardeas, Rotterdam; Triumph, Montrose: Amsteistroom. Plymouth: Londonbrook, Femit; Belgia, Antwerpen: Soela, Nordenham. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Titan naar Rotterdam; Gazelle, Newcastle, kunstmest van IJmuiden: Otto Nobel, Rotterdam; Mytra. Trinidad: Edgefield. Bremen: Leo, Antwerpen; Greenfield, Silloth; Dina. Goole, walsmateriaal van IJmuiden; Prior, Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). KONIJNENPRAAT In het programma „Dieren in en rond om ons huis" van Jan van Rheenen en Jan Koopman op vrijdag 14 september, houdt C. F. van Dam, tweede secretaris van de Kleindier Sportvereniging „IJmond en om streken" wederom een praatje over ko nijnen. Hilversum II 15.15-16 uur. SPREEKUUR WETHOUDER VAN LEEUWEN Het spreekuur van wethouder J. van Leeuwen is nader bepaald op elke donder dag, ingaande 19 september, van 10—12 uur (behalve voor woonruimte-aangëlegenhe den, waarvoor alleen na afspraak een on derhoud kan plaatshebben). Zondag 1 september was het veertig jaar geleden, dat de autobus- en touringcaron derneming Beentjes en De Bruin C.V. werd opgericht. In de loop der jaren is dit be drijf uitgegroeid tot een der grootste in Heemskerk en de derde in grootte voor Noord-Holland boven het IJ. Met de drieëntwintig autobussen en door vijfendertig chauffeurs, wordt jaarlijks een afstand gereden gelijk aan viermaal de omtrek van de aarde. De blauw-geel ge kleurde bussen vormen een bekend beeld op de Nederlandse wegen, maar ook in het buitenland. Toeristen worden gebracht naar België, Duitsland, Oostenrijk, Italië, Joe goslavië en Zweden. De firma wordt sinds 1952 bestuurd door twee neven: de heer J. G. Beentjes, als commercieel directeur en de heer Jac. Beentjes, als technisch directeur. In 1954 overleed de stichter van het bedrijf, de heer C. Beentjes. Van de drieëntwintig bussen doen er zestien dienst voor vervoer van personeel Hoogovens en de andere voor het toerisme. Het jubileum zal op passende wijze wor den gevierd op een nader vast te stellen datum. De Liberian National* Shipping Compa ny heeft bij het Verolme-concern een or der geplaatst voor twee bulkcarriers met een draagvermogen van 30.000 ton, die gebruikt zullen worden voor het trans port van Liberiaans ijzererts naar de Verenigde Staten en Noord-Europa. De schepen zullen worden gebouwd op de werf in Alblasserdam. De arrondissementsrechtbank in Haar lem heeft op dinsdag 11 september in staat van faillissement verklaard: O. Cleveringa te Haarlem, handelende onder de firma Schoenenmagazijn Regina, gevestigd te Haarlem. Rijksstraatweg 535. Rechter-commissaris mr. J. D. Vink Cu rator mr. A. J. Fibbe te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 8 september ge ëindigd het faillissement van Petrus Jo- sephus Geerlings, losarbeider. wonende te Lisse, Grachtweg. eilandje. „Kruishoom", uitgesproken 14 november 1961. Curator mr. A. J. Colijn te Lisse. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Aagje, d. van C. Kievit en W. van Heemst; Franciscus B. L., z. van J. J. Hogervorst en M. W. Wilson; Belia K., d. van P. Ploeger en M. van Hulst; Eitje, z. van P. Vlig en A. van der Meet; Irma, d. van F. Morée en H. M. C. Kaandorp: Ge- rardus S. J., z. van J. C. G. van der Heij den en A. J. Slotemaker; Ronald E., z. van J. Lorijn en J. L. M. Kleinegris; Aafje, d. van J. H. Balgoijen en E. G. Hoogenboom; Mariska J., d. van C. S. Correljé en W. J. Lammerts; Krijn A., z. van J. de Jong en L. Scheeres; Gerarda P. M., d. van C. A. van Trigt en G. C. M. Kuiper; Fredericus H. C., z. van A. P. Welboren en J. A. van der Kolk. ONDERTROUWD: P. de Groot en E. J. Brummelman; A. J. Westenbrink en W. H. Duijker; IJ. van der Molen en J. I. van der Linde; H. J. Reinders en A. G. Weiten; H. G. Verheul en J. M. Maurice; W. W. Idema en C. M. van Daele; C. J. A. Huijg en E. E. Thomas. GETROUWD: T. P. van der Laan en G. C Weel; G. Wester en M. M. Hoogewerf; J. E. de Ruiter en P. C. Vink; J. H. Deiman en G. J. Aalbersberg; A. M. Wilkens en A. IJ. Visser; W. J. M. van der Sluijs en M. A. E. van der Wijst. OVERLEDEN: D. Visser, 78 j., ongeh.; A. van Amersfoort, 77 j., geh. gew. met A. de Bie: M. M. van der Horst, 75 j., geh. gew. met M. Bakkum; V G. Blom, 55 j., geh. gew. met B. van den Bogaerd; M. J. F. Wijnberg, 85 j., geh. gew. met A. C. Evers- dijk; A. van der Laan, 84 j„ geh. gew. met C. de Ruiter. P.v.d.A. BIJEENKOMST UITGESTELD De bijeenkomst van de Federatie Velsen van de Partij van de Arbeid, welke vrij dagavond, 14 september in de bovenzaal van hotel Royal te IJmuiden in verband met afscheid en kennismaking van de raadsleden zou worden gehouden, is uit gesteld tot latere datum. Mag de bemanning, de vis, die zij na elke gemaakte reis als loon in natura ontvangt, ook verkopen? Deze vraag-stelde gisteren mr. J. W. Crefeld aan de politierechter te Haarlem in een zaak tegen een IJmuidense handelaar, die ervan wordt verdacht vis te hebben verhandeld anders dan via de bestaande visafslag. Dit is namelijk verboden. Mr. Crefeld is evenals verdachte van mening, dat men de vis van de bemanning wel degelijk mag kopen, omdat het zoodje vis eigendom van de bemanning is. Voor de IJmuidense vishandelaren is het van groot belang te weten waaraan zij toezijn. Het is dan ook mede hierom dat mr. Crefeld deze vraag stelde en het is aan de economische politierechter in deze een duidelijke uitspraak te doen. Of hij dit zal doen, is niet met zekerheid te zeggen. Wel zal hij uitspraak doen in de zaak tegen de verdachte handelaar, tegen wie de officier van Justitie 260 boete subsidiair dertien dagen hechtenis heeft geëist, omdat hij partijen zoodvis in de tweede helft van 1960 van opvarenden had gekocht en zodoende de vis dus buiten de veiling om had verhandeld. Da vishandelaar, wiens vennootschap is opgeheven, gaf tijdens de zitting van de economische politierechter te Haarlem toe, dat hij vis van opvarenden kocht, maar hij zei dat hij nooit had geweten dat dit niet mocht. Hij werd hierop gewezen door een ambtenaar van de algemene inspectie dienst, die ook als getuige was opgeroepen. De ex-vishandelaar zei de zoodjes vis te hebben gekocht van opvarenden van de grote kottervloot. In zijn boekhouding schreef hij wel de bedragen op, maar niet de namen van de visverkopende opvaren den. De belangrijkste reden, waarom dit niet is gedaan, ligt voor de hand. De be manningsleden waren bang voor fiscale Ik wed, dat u de vo rige week Woerden hebt benijd. Waarom, zult u zeggen. Mag ik dan even uw geheugen opfrissen In Woerden is de fiscus tot de grond toe afge brand en alsof dat niet genoeg was, zijn de res tanten van de dossiers nog een keer in de fik gevlogen Nu gunnen u en ik niemand brand, maar als er dan tóch wat branden moet, dan maar wat dos siers, nietwaar? Tegen de tijd dat u en ik onder druk komen en die tijd naakt, lieve lieden hebben we vast wel een keer gedacht: nou moest er eens Kijk, in Woerden is dat gebedje verhoord. Het moeten vrome men sen zijn. in die stad, die het zover gedaan krij gen. Goed, de overheid heeft zich gehaast te verklaren, dat er geen vuiltje aan de lucht was: dat alles in de dubbele boekhouding mooi was bijgehouden en dat de klant toch geen koning zou worden. Men heeft er bovendien aan toege voegd, dat er dank zij de ervaringen na het bombardement van Rot terdam middeltjes en preparaten zijn die ver brande en verkoolde ar chiefstukken weer tot nieuw leven kunnen wekken. Nu weet ik van die dubbele boekhouding weinig af, maar ik neem voetstoots aan dat het be lastingkantoor alhier nog wel een klein Kleinhei- liglandje achter de hand heeft, voor het geval de cijfertjes van het moe derbedrijf teloor zouden gaan. Het zouden maar slechte boekhouders zijn. als ze die voorzorgen niet hadden genomen En waar of niet, z ij hoeven met de fiscus geen rekening te hou den. Maar dat van die pre paraten is toch wel voor een groot deel kul. Als oud-uitgebrand Rotter dammer kan ik daarvan meepraten. Ik heb na melijk zelf indertijd al lerlei tincturen kunnen kopen waarmee verkoold schrift zichtbaar kon worden gemaakt, maar het resultaat was heel pover. Alleen bij spe ciale papiersoorten (zo- als bankpapier) en pak ken papier die op elkaar waren gekleefd, was er enig resultaat te ver wachten, maar 2/3 van alle paperassen kon toch wel als totaal verloren worden beschouwd. U zult vragen: waar om dit aan ons Haarlem mers meegedeeld? Is dit ter opwekking van de pyromanen onder ons, om de fiscus het vuur na aan de schenen te leg gen? En was het niet beter geweest deze wijs heid aan de Woerde naren mee te delen; de Woerdenaren die plotse ling heel lekker zijn gaan slapen, in de ver onderstelling dat ze er dit jaar met een koopje afkwamen? Toch niet. Ik ben na melijk in alle ernst be naderd door een bejaar de stadgenoot die het blijkbaar een mooi levenseinde zou vinden, het Klein Heiligland plat te branden en daarbij zelf in de vlammen op te gaan. Nouja, „alle ernst" gelukkig ook weer niet, want hij zag wel in. dat het niet zóveel zou uitrichten Maar hij wil de wel. dat er zich iemand opofferde, om althans een deel van de mensheid zo'n dienst te bewijzen. Hoeft u niet te vragen, hoe dit gemengde be richtje over de Woer- dense brand de massa aan het peinzen en wen sen heeft gezet, dat zelfs oude Haarlemse baasjes die, dat weet ik zeker, zelf van fiscale zorgen vrij zijn tot grote daden wensen te komen Maar dit is nu een ge val, dat ik bij toeval hoorde van een derge lijke „subversieve acti viteit". Hoeveel anderen, zo vraag ik me af, lopen er niet met soortgelijke plannen rond? Zou er niet een fantastisch stukje „public relations" voor de Haarlemse fis cus inzitten, een keer open-house te houden, om aan te tonen (1) dat de zaak niet brandt een tipje: zet wat em mers water onder de dossiers (2) dat, al zou het branden, duplo-dos- siertjes de pret toch be derven. Buiten laat men „toevallig" de brandweer oefenen. Toch wel de bezoekers fouilleren op lucifers, dunkt me gevolgen van hun handel, die hen een ex tra duitje opleverde. Niet na te gaan is dus of alle door de handelaar opgekochte vis inderdaad y^n opvarenden afkomstig was. Dit betoogde ook de ambtenaar, vgn de inspectiedienst, die echter wel geloofde dat de verdachte de waarheid sprak. De taak van deze dienst is toe te zien dat een zoodje ook inderdaad een zoodje is, hoewel er in de bestaande verordening geen normen wor den genoemd. Usance is evenwel, dat een zoodje vis maximaal tien kilo is. Moet je nog vis? Een 46-jarige visknecht was door de verdedigei mr. Crefeld opgeroepen. Deze beweerde dat de verdachte handelaar vol gens hem nooit vis van andere dan be manningsleden van vissersvaartuigen kocht. De knecht zelf, kocht ook vaak vis, omdat opvarenden hem vaak vroegen: „Chris moet je nog vis hebben? De officier betoogde dat de door ver dachte gekochte vis niet via de visveiling was verhandeld hetgeen dus in strijd is met de verordening De eiser zei het gro te belang van de zaak in te zien, mede omdat de zaak zoodvis enkele vragen op werpt. Zo vroeg de officier zich af wat onder de term „ten eigen verbruik" moet worden verstaan. Betekent dit dat de op varende van de vissersvloot zijn gekregen zoodje vis zelf of met zijn gezin moet op eten, of impliceert dit eigen verbruik ook het weggeven of verkopen aan anderen? Mr. Crefeld ging hierop nog dieper in, zulks aan de hand van de huidige verorde ningen en collectieve arbeidsovereenkom sten in de visserijwereld. In IJmuiden, zo betoogde verdediger, is naar schatting per week ongeveer tien ton zoodvis in omloop. Per week komen namelijk ongeveer twee duizend opvarenden binnen met hun zoodje vis, die zij deels mee naar huis nemen, deels verkopen of in zijn geheel van de hand doen. Voor de handel in IJmuiden is het, al dus de pleiter, noodzakelijk dat zij weten waaraan zij toezijn. Mogen de handelaren in de toekomst zoodvis via de eigen kana len verhandelen ja of nee? Mr. Crefeld stelde, dat de opvarenden de eigendom van de vis verwerven, op het moment dat zij hun zakje met vis oppakken en daarmee van boord gaan Daarom, zo vervolgde de raadsman, mag de visserman zijn gekre gen vis volgens hem wel verkopen. De verordening spreekt bovendien van de „aanvoerder" van vis, wie het verboden is vis anders dan via de veiling te ver handelen of voorhanden te hebben. En de aanvoerder is de reder, niet de opvaren de Voorts vroeg de heer Crefeld zich af welke interpretatie men moet geven aan het „eigen verbruik" van de zoodvis, zo als dat wordt gesteld in de wettelijke ver ordening. Eigen verbruik kan immers, vol gens de raadsman, betekenen dat men de vis zelf opeet (of in familieverband), weg geeft, verkoopt of zelfs in de vuilnisbak werpt. Hierover wilde de heer Crefeld, in het belang van de handel in IJmuiden, zo mogelijk een duidelijke uitspraak hebben. Voor zijn cliënt vroeg hij vrijspraak en ontslag van rechtsvervolging. De officier van justitie achtte de bemanningsleden van vissersvaartuigen wel aanvoerders van vis en het is aan aanvoerders verbo den vis anders dan via' de veiling te ver handelen. De schriftelijke uitspraak is an dere week donderdag. Advertentie Uitslijpen - Honen en nieuwe zuiger compleet slechts Binnen 2 uur klaar. Dit kan alleen bij Breestraat 108 - Beverwijk DONDERDAG 13 SEPTEMBER Raadhuis, Beverwijk, dering gemeenteraad. 19.30 uur: Verga- VRIJDAG 14 SEPTEMBER Openbare leeszaal, Plein 1945, IJmuiden- Oost: 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; bovenzaal „De Brulboei", Ka naalstraat 228c: 16 tot 18 en 19 tot 20.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen- Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. R.-k leeszaal, Willemsbeek weg 96, IJ- muiden-Oost: 14.30 tot 17.30, 16 tot 17.30 (jeugd) en 19 tot 21 uur: Jozefhuis, Velsen- Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. Raadhuis, Velsen. 11 tot 12 uur: spreek uur wethouder van financiën. Ondergetekende Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op 7.65 per kwartaal of f 0.59 per week Doorhalen wat niet verlangd wordt. Handtekening: Zfl, die zich met ingang van 6 oktober 1962 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 september 1962 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonnees, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7