Regering schort de plannen tot invoering van een loonstop op SER-rapport over situatie komt voor november uit Vier oorlogsmisdadigers in West-Duitsland gepakt Erna Spoorenberg en Geza Frid op tournee naar Rusland HET WEER Eerste deel voor de brug Pres. Kennedy matigt zijn verontruste landgenoten PLUTINA en HERZ Loonstop Twee der verdachten van massamoord waren hoofdcommissaris van politie Papoea-studenten krijgen uitstel „Kern"-stroom voor België Gematigd Democraat gouverneur Georgia Russen komen met bussen naar West-Berlijn Weldoordachte verklaring ovèr Cuba: BOOT meubelen DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT» DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije In het midden BOOT Gierstraat 52 - 54 - 56 Haarlem - Tel. 12047 H uiverig SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Iets warmer JAPONNEN en DEUX-PIÈCES Rassenkwestie inl .S. INCIDENTEN IN ZUID-RHODESIë Schirra critiseert Glenn Het woord is aan In de krant van heden: Gevaarlijke opwinding De Monroe-leer 47e JAARGANG NUMMER 264 VRIJDAG 14 SEPTEMBER 196* Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Hoofdredacteur: Simon Koster IJmuider Courant De regering heeft haar plannen om de begin volgend jaar aflopende C.A.O.'s tijdelijk te verlengen en aldus een loonstop in te voeren, voorlopig opgeschort. In een gesprek met drs. Roemers, voorzitter van de werknemersdelegatie in de Stichting van de Arbeid, en met ir. J. Bosma, plaatsvervangend werkgeversvoor zitter in de stichting, heeft de regering dinsdagavond beloofd het advies te vragen van de Sociaal-Economische Raad over de economische situatie in 1963. Dit advies, dat voor 1 november a.s. moet worden uitgebracht, zal bepalend zijn voor de loonpolitiek in 1963, aldus is overeengekomen. het SER-advies in te voeren, dan kan het thans aan de SER gevraagde rapport die nen als eerste halfjaarlijks rapport. Aanvankelijk had de regering op 13 ju ni de Stichting van de Arbeid meegedeeld op grond van de economische situatie een loonstop te willen invoeren. Daarbij was echter het SER-advies over de nieuwe vorm van de loonpolitiek nog niet ter spra ke gekomen, omdat de regering nog geen tijd had kunnen vinden dit te bestuderen. Na een studie van dit advies zouden re gering en stichting begin september weer bijeenkomen. Nadat dinsdag de stichting eerst intern had vergaderd, hebben de beide voorzit ters van dit orgaan de ministers De Pous, economische zaken, Veldkamp (sociale za ken) en staatssecretaris Roolvink, sociale zaken, bereid gevonden het loonpolitieke beleid voor '63 te gronden op een SER- rapport. Hierbij blijft in het midden of het be staande structurele kader van de loonpoli tiek (met aanwijzingen van de regering en met het college als toetsingsinstantie) wordt gehandhaafd, of dat de regering zich zal laten overtuigen door het SER advies. Volgens dit advies zullen de half jaarlijkse SER-rapporten over de algehele economische toestand basis moeten zijn voor het loonpolitieke beleid. Mocht ertoe worden overgegaan het loonbeleid volgens Advertentie sedert 1849 De vorm, waarin de loonpolitiek wordt gegoten, is dinsdag echter in het midden gelaten. Kennelijk is de regering er nog huiverig voor om de verantwoordelijkheid van het toetsen der C.A.O.'s te verleggen van het college naar de stichting. Het is voor de SER niet eenvoudig om over een zo gecompliceerde materie als de algehele economische situatie op korte termijn een advies uit te brengen. Om voor 1 november klaar te komen zal de SER snel moeten werken. Een moeilijkheid vormt voorts het feit, dat in enkele grote bedrijfstakken als de metaal, de textiel, en de grafische indus trie de CAO's per 31 december aflopen en dat de datum 1 november de onderhande laars in deze bedrijfstakken wel een bij zonder krappe tijd toemeet. Meestal beginnen de onderhandelingen om deze tijd reeds. De vakcentrales van werkgevers en werknemers zullen zich nog intern beraden of het mogelijk is de on derhandelingen tot na 1 november op te schorten. (Van onze correspondent) BONN De plotselinge arrestatie van twee hoge politie-officieren heeft gisteren in West-Duitsland groot opzien gebaard. Het zijn de hoofdcommissaris Kuhr en de gemeentefunctionaris Plantius uit Frank furt en in Hamburg de hoofdcommissaris Eckert, die ervan worden beschuldigd als leden van het 306e politiebataljon in 1941 en 1942 te hebben deelgenomen aan, of verantwoordelijk te zijn geweest voor, de executie van ongeveer twintigduizend Jo den in bezette gebieden in Oost-Europa. In samenhang hiermede is de 47-jarige kuiper Adolf Petsch uit Biidesheim gear resteerd, die als lid van de Sicherheits- Dienst aan de acties van het 306c politie bataljon heeft deelgenomen en die reeds heeft toegegeven persoonlijk zesduizend Joden te hebben doodgeschoten. De arrestaties zijn een gevolg van een langdurig onderzoek van de Zentralstelle in Ludwigsburg, die reeds enige jaren nationaal-socialistische misdaden die in het buitenland zijn gepleegd naspeurt. Het feit, dat de Zentralstelle in Ludwigs burg nog betrekkelijk kort bestaat, bete kent tevens de verklaring voor de golf DE OPERAZANGERES Erna Spoo renberg en haar vaste begeleider Geza Frid gaan volgend jaar zomer een tour nee door de Sovjet-Unie maken, op uit nodiging van de cultureel attaché van de Russische ambassade in Den Haag. Mevrouw Spoorenberg en de heer Frid zijn de eerste Nederlandse toonkunste naars die in Rusland concerten zullen geven. ERNA SPOORENBERG en Geza Frid nullen zowel tezamen als individueel con certen verzorgen in Moskou, Leningrad en Kiev. Tijdens hun verblijf van drie weken in de Sovjet-Unie zal Erna Spoo renberg optreden naar alle waarschijnlijk heid in La Traviata en Die Zauberflöte of Die Entführung aus dem Serail. De finitieve afspraken hieromtrent moeten worden gemaakt. Ook geeft Erna Spoo renberg liederenrecital-s in concertzalen en voor radio en televisie met begelei ding van Geza Frid. In Leningrad zal deze laatste solist zijn bij een concert en ook gaat hij voor de Russische radio concerteren, o.m. met eigen composities. Op zijn programma staat voorts een le zing voor de Russische vereniging van componisten. Geza Frid zal daar spreken over Nederlandse componisten en hun mu ziek. Hij neemt bandjes met werken van deze componisten mee. „Donemus" heeft daarvoor gezorgd. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM- TEL. -13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Minder koude nacht. Morgen aanvankelijk zonnig weer, later meer bewolking met tegen de avond kans op regen. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind en iets warmer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Tijdens zijn verblijf in Rusland hoopt Geza Frid in Jasnaja Poljana ook een bezoek te brengen aan het graf van de beroemde Russische schrij ver Tolstoj, die drie maanden voor zijn dood in 1910 het zesjarige won derkind Geza Frid ontdekte. Na een auditie gaf de invloedrijke Tolsoj de vader van Frid (die er een reis met paard en koets van drie weken voor over had gehad om zijn zoon te kun nen voorstellen), in overweging, naar een grotere stad te verhuizen om zijn begaafde kind verder te kunnen laten studeren. AANVANKELIJK zou de tournee van de Nederlandse toonkunstenaars in no vember plaats vinden, doch dezer dagen is de zomer van het volgend jaar voor de tournee vastgesteld. Alvorens het zo ver is wacht Erna Spoorenberg nog een druk concertprogramma. Op 28 septem ber zingt ze de Fiordiligi in „Cosi fan tutte", waarvan de Nederlandse Opera de première geeft. Voorts geeft ze uitvoe ringen in Zürich, Parijs, Londen, Bazel, Stuttgart, Kopenhagen en in Genève, waar Erna Spoorenberg in april 1963 optreedt in de wereldpremière van Frank Marin's Monsieur de Pourceaugnac", gebaseerd op een toneelstuk van Molière. van nazi-processen, die de laatste ander half jaar door de bondsrepubliek gaat. Daarin ligt ten dele een verklaring voor het feit, waarom mensen als de gisteren gearresteerde vier nazi's niet eerder voor het gerecht zijn gehaald en hoe zij in hun hoge functies konden zijn aangesteld. De verklaring ligt voor een deel daarin, dat na de tweede wereldoorlog de bezettende mogendheden de nazi's hebben opgespoord en dat de Duitsers zich toen niet geroepen achtten hun eigen mensen aan een onder zoek te onderwerpen. Toen men later tot de ontdekking kwam, dat dit eigenlijk wel nodig was, beschikte men echter niet over de nodige gegevens, aangezien de bezet ters tot voor pas enkele jaren geweigerd hebben de archieven van het nazi-verleden vrij te geven. De officier van justitie in Frankfort heeft meegedeeld, dat het 306e politieba taljon in 1942 opdracht van Himmler had gekregen het getto in Pinsk (Polen) uit te roêien. Het werd omsingeld en de vrou wen, mannen en kinderen werden naar buiten gedreven en bij inmiddels reeds gegraven kuilen neergeschoten. Ook in Lu ninec en Lachva (Polen) en in Drogitsjin aan de Boeg had het bataljon soortgelijke acties uitgevoerd. Daarbij werden in to taal vijftienduizend Joodse slachtoffers ge maakt. In 1941 werden bovendien vele duizen den Russische krijgsgevangenen in een kamp, in de buurt van Terespol (Sovjet- Unie), vermoord. Van de gearresteerden was de 46-jarige Josef Kuhr compagniescommandant van het 306e politiebataljon, de 47-jarige Hein rich Plantius eerste luitenant en de 48- jarige Rudolf Eckert kapitein. Men rekent er in Frankfort op, dat nog andere arres taties in samenhang hiermede zullen vol gen. De arrestaties worden verricht door een speciale groep van het hoofdkwartier der federale politie teneinde te voorkomen dat de politie-officieren door collega's ge waarschuwd zouden kunnen worden. De speciale groepen bestaan uit jeugdige offi eieren die ten tijde van de oorlog nog in de kinderschoenen stonden. Advertentie in het betere genre Alleenverkoop voor IJmuiden PLEIN 1945 UW MODEHUIS Er bestaat in Den Haag geen bezwaar tegen een kort uitstel van het vertrek der vijf Papoea-studenten, die een reis naar Indonesië hebben gemaakt, uit Nederland naar Nieuw-Guinea. Indien zij voor de regeling van particu liere zaken enig respijt behoeven zullen de betrokken autoriteiten een soepele hou ding aannemen. Het uitstel zal echter be perkt dienen te blijven tot enkele dagen in verband met de grote behoefte, die in Nieuw-Guinea bestaat aan inheemse func tionarissen, die reeds een zekere vorming en opleiding hebben genoten. BRUSSEL. België krijgt binnenkort door kernenergie opgewekte elektriciteit. Over enkele dagen zal een experimentele elektrische centrale in het atoomcentrum tc Mol, die door een kernreactor wordt aangedreven, op het distributienet van de elektriciteitsvoorziening in België worden aangesloten. De experimentele centrale heeft een capaciteit van 41.000 kw. ATLANTA (AP) Carl E. Sanders, lid van de Senaat van de staat Georgia is gekozen tot kandidaat der Democra ten voor het gouverneurschap van Geor gia. De 38 jaar oude Sanders staat be kend als een politicus met gematigde op vattingen ten aanzien van het rassen vraagstuk, dat in deze zuidelijke staat een zeer belangrijke rol speelt. De tweede kandidaat, oud-gouverneur Marvin Griffin, een fel tegenstander van elke vorm van rasintegratie, werd met grote stemmenmeerderheid verslagen. Sanders is zeker van zijn verkiezing tot gouverneur, daar de Republikeinen in Ge orgia geen tegenkandidaat zullen stellen. JACKSON (Reuter) Gouverneur Ross Barnett van Mississippi (V.S.) heeft alle betrokken functionarissen opdracht gege ven zich aan de wetten van de staat te houden en geen negers toe te laten op staatsscholen. Volgens hem gaan de staatswetten voor een uitspraak van het federale hof. SALISBURY (Reuter/AP) In het door blanken geregeerde Zuid-Rhodesië, waar gisteren de dag werd herdacht dat de eer ste blanke kolonisten zich onder leiding van Cecil Rhodes in 1890 in Salisbury vestigden, hebben zich gisteren incidenten voorgedaan. Op verscheidene plaatsen werd brand gesticht. Hoofdwegen en spoorwegen wer den geblokkeerd. In het huis van een neger-politieman, die in dienst was van de blanke regering, werd een bom geworpen. De eerste overspanning van de brug over het Haringvliet bij Numansdorp is zonder onverwachte moeilijkheden geplaatst. De foto geeft hiervan een beeld. In het geheel worden er tien van deze overspanningen (106 meter lang, 25 meter breed) in het Haring vliet op de pijlers gezet. Dan komt er nog het beweegbare deel van de brug. Men verwacht dat de brug omstreeks juli 1964 gereed zal zijn. Het 830 ton zware gevaarte, dat rustte op twee elevators van elk ruim 1000 ton draag vermogen, werd bij opkomend getij dogr vier sleepboten van de firma P. Smit uit Rotterdam tegen stroom in tussen de twee pijlers gebracht, waar op de overspanning zou komen te rusten. De Amerikaanse astronaut Walter Schirra (foto) heeft in een vraagge sprek voor de televisie gezegd, dat John Glenn, de eerste Amerikaanse ruimtevaarder, op het ruimtevaart programma is achtergeraakt wegens „verbintenissen elders". Schirra, die op 28 september in een ruimtecapsule zesmaal rond de aarde moet vliegen, doelde waarschijnlijk op de vele „goodwill"-bezoeken die Glenn sinds zijn geslaagde ruimtevaart in februari heeft afgelegd. Schirra zei, dat Glenn niet in staat was geweest om het ge wenste contact met de overige ruimte vaarders te onderhouden. Wij komen regelmatig bijeen om elkaar op de hoogte te houden van de technische ontwikkeling, aldus Schirra. „John raakt, met andere woorden, achterop." Samuel Butler: Het leven is als de liefde: alle rede lijkheid is ertegen en alle gezonde in stincten zijn ervoor. Weerrapporten 1> 2 Agenda van IJtnond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 15 Beeldverhalen2, 17 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Uitgaan in Haarlem5 Horen en Zien 5 Kunst 5 Topsy 6 Kennemer Kruimels7 Uit stad en omgeving7, 9, 11 Medische verzorging 9 In de Vishal en op zee11 Reportage over Verzie13 Feuilleton 17 Economisch nieuws19 Beurs 79 Scheepsberichten 19 Sport 21 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's BERLIJN (AP) De Russen hebben vandaag toegegeven aan de eis van de westelijke geallieerden in Berlijn de wacht bij het monument in de Britse sector af te lossen met een autobus in plaats van met pantserwagens, zoals drie weken lang gebeurd is. Via de Sandkrug-brug reden de Russi sche soldaten per bus zonder Brits escorte naar het oorlogsmonument. De militairen glimlachten en zwaaiden naar een menigte van ongeveer vijftig West- berlijners die zich bij de brug had ver zameld. Enkele Westberlijners zwaaiden terug. (Zie ook pagina 3) (Van onze correspondent) WASHINGTON President Kennedy heeft aan het begin van zijn persconfe rentie een belangrijke verklaring afge legd over Cuba. Hij verzekerde zijn ge hoor en zijn volk, dat hij volkomen in staat is de noodzakelijke maatregelen te nemen, indien Amerika of zijn bondgeno ten op het westelijk halfrond werkelijk vanuit Cuba bedreigd zouden worden. De Amerikaanse regering zou de situatie scherp in het oog houden. Tot dusverre zag Kennedy echter geen reden om van een ernstige bedreiging te spreken. Van daar dat hij op dit moment militaire in terventie door de Verenigde Staten niet gerechtvaardigd acht. De president wenste geen agressie te gedogen, doch evenmin het initiatief tot agressie te nemen. President Kennedy had drieërlei rede nen voor zijn ernstige en weldoordachte verklaring: a) De publieke opinie in Amerika begint werkelijk verontrust te raken, nu Russi sche wapenen in belangrijke hoeveelheden worden opgesteld in wat de Amerikanen min of meer als hun eigen achtertuintje beschouwen. b) Kennedy's Republikeinse tegenstan ders kunnen onder deze omstandigheden succes verwachten van de aantijging dat de regering passief is. c) Een extra waarschuwing aan de com munisten om Cuba niet tot een uitvals basis te maken is zeker op zijn plaats. Dat Kennedy de opwinding over Cuba enigszins gevaarlijk acht, bleek uit zijn vermaning dat de Amerikanen meester moeten blijven van hoofd en zenuwen. Het gepraat over oorlog kan maar beter beperkt blijven tot kringen in Moskou en Havana, zo kon men uit de woorden van de president concluderen. Kennedy wees erop, dat Castro's re giem er zowel economisch als politiek slecht aan toe is. De populariteit van Cas tro in Latijns Amerika is sterk gedaald. Onder het voorwendsel een aanval van Amerika te duchten, probeert Castro zijn regiem te versterken met communistische hulp. De Amerikaanse regering zal alles doen opdat niet een werkelijk dreigende toestand zal ontstaan. Minister van Buitenlandse Zaken Rusk zal binnenkort bepaalde voorstellen doen aan zijn Latijns-Amerikaanse collega's. Ook met de NAVO-bondgenoten zal wor den overlegd, evenals met de leiders der Cubaanse uitgewekenen. Kennedy bezit voldoende volmacht om krachtige maatre gelen te nemen indien de situatie zulks zou vereisen. Gisteren heeft de Senaat met algemene stemmen de president vol macht verleend om indien dit gewenst is 150.000 reservisten op te roepen. De president tracht bij voorbaat de kri tiek te ontzenuwen dat hij onvoldoende op zijn hoede zou zijn. Uiteraard moet Ken nedy duchten dat in de verkiezingsperio de dit thema zal worden misbruikt, maar al speelt de verkiezingstaktiek een rol in deze periode, men moet vaststellen dat de onrust over Cuba bij velen oprecht is en los staat van de campagne. Kennedy trad waarlijk in details toen hij probeerde aan te geven wanneer hij Amerika's belangen vanuit Cuba bedreigd zou achten: o.a. wanneer het Panamaka naal zou worden bedreigd of de levens van Amerikaanse burgers, wanneer Cape Ca naveral in gevaar zou komen of wanneer export van communisme naar landen van het westelijk halfrond zou worden bedre ven. Het viel op dat Kennedy ditmaal niet sprak over de Monroe-leer en een vraag daarover ontweek. De Monroe-leer dateert uit 1823, toen president Monroe verklaarde dat het gevaarlijk zou zijn vóór Ameri ka's vrede en veiligheid als Europese mo gendheden nieuwe koloniale gebieden gin gen vormen op het westelijk halfrond. Daar men de Sovjet-Unie vaak van neo kolonialisme beschuldigt in relatie tot haar satellietlanden, zijn velen in Amerika ge neigd de Monroe-leer van toepassing te verklaren op de penetratie van de Sov jet-Unie in Cuba. Hoewel de Amerikaanse regering heeft verklaard dat de Monroe-leer niet dood is, zoals Kroesjtsjev heeft beweerd, wenst men in Washington de Russen er toch niet officieel van te beschuldigen te hebben gehandeld als kolonisator, volgens de stel lingen die 139 jaar geleden werden ver kondigd en waaruit men in de loop der jaren een Amerikaans heilig huisje heeft getimmerd. Pas wanneer Cuba tot een uitvalsbasis zou worden, zal men alarm slaan. Als de V.S. thans iets ondernemen te gen de ontwikkeling, die men beslist met zorg gadeslaat, dan zal dit gebeuren in overleg en in samenwerking met de La tijns-Amerikanen, die, zoals men weet, van krachtige maatregelen afkerig zijn. Advertentie De prachtige kleuren van de beroemde PINQUIN-WOL zijn dit seizoen bijzonder fraai en maken het breien tot een groot genoegen. MARKTPLEIN 7

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1