omdat SKODA U voor standaard-prijs complete luxe biedt SKODA T C Snup, Swop en Sijpie gaan i tie! Nieuw-Guinea-resolutie komt donderdag in VN-assemblee AGE Politie van Delft houdt man aan na een felle auto jacht nuo Roerstreek ongerust over sluiting van de „Beatrix" V L tt S. B. S. Nieuw stationsgebouw voor Almelo Hongaars journalist niet in ons land toegelaten Conflict op lyceum in Bergen op Zoom Prof. dr. Milatz doceert geen reactorkunde meer Vier doden in het verkeer Twee slachtoffers van het water Misdruken van telefoon- zegels van 12 cent Koud weer MAANDAG 17 SEPTEMBER 1962 2 SoebandrioVan de Nederlanders hangt het af of de betrekkingen hersteld zullen worden 'ffïj 3» Belg aangehouden wegens beroving (een tientje) Haarlem V elsen-lJ muiden Beverwijk Leraren erkennen nieuwe conrector niet 46. „Zo, meer olie durf ik niet op te Ukken, ik moet ook nog wat voor de anderen overlaten, nu nog een beetje in mijn fles doen.Slokop", roept Polle, „houd nu op met dat olie vullen, ik kan helemaal niet spelen met Hans Krab, hij knijpt zó ontzettend!" „Wacht", denkt Polle, „ik zal je moe maken, zo'n mooie sprong kun je vast niet maken!" l-g 1 NEW YORK (AP) Het is vrijwel ze ker dat de algemene vergadering van de Verenigde Naties in de komende dagen secretaris-generaal Oe Thant machtiging zal verlenen voor het vormen van een tij delijk beheer der Verenigde Naties om de overdracht van Nieuw-Guinea te regelen. Thant heeft deze kwestie voorgesteld als agendapunt voor de algemene vergadering die dinsdag om 20.000 uur Nederlandse tijd begint. Verwacht wordt dat de gezamenlijke Nederlands-Indonesische resolutie donder dag zal worden ingediend. Indonesië heeft een delegatie van meer dan 30 afgevaardigden, plaatsvervangers en adviseurs. Nederland zal vermoedelijk niet meer dan 15 vertegenwoordigers heb ben. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Soebandrio, zal deelnemen aan het Nieuw-Guineadebat, maar de Ne derlandse minister van Buitenlandse Za ken, mr. Luns, niet. Soebandrio zal woensdagmiddag aan het hoofd van een speciale delegatie in New York arriveren. Hij zal o.m. vergezeld worden door de minister van voorlichting, Mohamed Yamin en brigade-generaal Saudi, de Indonesische ambassadeur in Australië. President Soekarno heeft zater dag de documenten ter bekrachtiging van het Nederlands-Indonesische akkoord in zake Nieuw-Guinea ondertekend. Minister Soebandrio is vandaag uit Dja karta naar New York vertrokken. Op een vraag of normalisatie van de betrekkin gen met Nederland zal volgen na goed keuring in de V.N. van de Nieuw-Guinea resolutie zei Soebandrio, dat dit van de Nederlanders afhangt. „Tot dusverre zijn geen positieve voorstellen daarvoor ont vangen," zei hij. Vijfhonderd bewoners van de Roerstreek hebben zondag in Vlodorp vergaderd over de gevolgen van de sluiting van de staats mijn Beatrix. De vergadering werd bij gewoond door vele leden van de Eerste en Tweede Kamer van de K.V.P. en door tal van burgemeesters uit de Roerstreek. De bijeenkomst was uitgeschreven door de afdeling Limburg van de K.V.P. en door katholieke standsorganisaties. Aan het slot van de bijeenkomst zijn telegrammen verzonden aan het hoofdbe stuur van de K.V.P. en aan de Tweede kamerfractie van deze partij. In deze te legrammen vragen de bewoners van de Roerstreek, hen te helpen de moeilijkhe den te overwinnen. De heer J. Maenen, lid van de Tweede Kamer (K.V.P.), zette uiteen dat er voor de mijn Beatrix geen mogelijkheden meer waren. Ook andere mijnen in Limburg wer ken thans met verlies, zei hij. In 1952 wa ren kolen nodig voor tachtig percent van de Nederlandse energievoorziening, in 1960 nog maar vijftig percent. Als er een te rugslag komt in de conjunctuur, zit de Roer streek met vele werkloze arbeiders, zon der dat een eigen industrie hen kan op vangen, aldus de heer Maenen. Zaterdag zijn op Biak per vliegtuig 60 man Pakistaanse troepen aangekomen als voorhoede van een eenheid van 1000 man die de veiligheidsmacht van de Verenig de Naties zullen vormen. Er zullen 300 Pa kistani's naar Nieuw-Guinea worden ge vlogen De rest van de eenheid komt la ter met het Amerikaanse troepen schip „General Blatchford". Van het Sentani-vliegveld bij Hollandia zijn maandagochtend drie papoeavertegen woordigers vertrokken die de debatten in de VN-assemblee zullen bijwonen. Het zijn N. Jouwe, M. Kaisiepo en H. Womsiwor. Het vierde lid van de delegatie, N. Tang- gahma, kan de reis niet meemaken omdat hij voorzitter is van het nationale congres, dat in Hollandia wordt gehouden. De Papoeavertegenwoordigers zeiden vóór hun vertrek dat de belangstelling vooral uitgaat naar de uitleg van het be grip zelfbeschikkingsrecht, dat volgens de delegatie gezien moet worden als extern zelfbeschikkingsrecht volgens de wens van het overgrote de?l van het Rapoeavolk. De Papoea-vertegenwoordiging zal deel uitmaken van de Nederlandse delegatie. Advertentie verwarming - rolhoes - binnen- en buitenspiegel - lichtsignaalschakelaar - 2 kleerhaakjes 3 asbakjes sponsrubber kussens - slaapbanken etc. behoren tot de standaard uitrusting. .1 i. V1 f 5250,geheel Compleet Octavia Combi f 6475,- 1202 Combi f 6975,- Felicia Sportcabriolet 8250,- H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. (01717)-2010* DEALER: Garage VERBEEK, Bloemendaalseweg 5-7, Bloemendaal, tel. 52301 Twee Belgen hebben een 18-jarig meisje uit Sas van Gent gedwongen geld af te geven. Zij namen haar 10,- af en maak ten zich uit de voeten. De politie kon een van hen inrekenen. Hij legde een volledi ge bekentenis af en noemde ook de naam van zijn kameraad. Deze was inmiddels over de grens gevlucht. De politie te Sas van Gent heeft de Belgische rijkswacht om zijn aanhouding verzocht. Grote Kerk, dinsdag 2021 u.: Orgel concert door Piet Kee. Stadsschouwburg, dinsdag 20 u.: De Nederlandse Comedie met „De man, de vrouw en de moord". BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u-: „De Perzische maagdenroof", 18 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „Rendez vous Oostzone", 18 j. Dinsdag alleen 14 en 20 u. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „De molen van de versteende vrouwen", 18 j. Luxor, gesloten. Minerva, 20.15 u.: „Rear window", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Moord- verhaal", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Misdaad en loksss" 14 J Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „U spreekt met uw moordenaar", 18 j. Monopole (Zandvoort): „Nog minder jarig", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62): Frans Halstentoonstelling, 10-17 en 20 30- 22.30 u.; zondag 13-17 en 20.30-22.30 u. Tot 30 september. Vishal (Grote Markt): Expositie van een keuze uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem, 10-17 u.: zondag 13-17 u. Tot 30 september. Museum „Het Huis Van Looy" (Kleine Houtweg): Expositie van een keuze uit het oude bezit van het Frans Halsmuseum; 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Marie Noothoven van Goor, 9-17 en tijdens klassiek grammo- foonplatenconcerten op maandag, woens dag en vrijdag van 1820 u. Tot 18 sep tember. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand septem ber expositie van grafiek van A. J. Veld hoen. Dagelijks klassiek grammofoonpla- tenconcert van 21-22 u.: Bach. Teylers Museum (Spaarne 16): Tekenin gen, Hollandse, Italiaanse en Franse school. Dagelijks van 11-17 u., eerste zondag van de maand 13-17 u. DIVERSEN Hoofdwacht, Grote Markt: Tentoonstel ling „75 jaar Esperanto": brieven, doku- menten, boeken, foto's. Dagelijks geopend van 10.3013 u., 1417 u. en 1921 u. Tot 24 september. Waaggebouw (hoek Spaame-Damstraat) Taveerne met zang door Cobi Schreyer en optreden poppentheater Baartmans. Vrijdag, zaterdag en zondag van 20 tot 1 u. Overige dagen gesloten. Café-chantant „Adam en Eva" (Raam- vest 5): Iedere avond van 20 u. af: Cabaret. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 14 setpember). MAANDAG 17 SEPTEMBER City, 20 u.: „De rimboevechters van Bir ma". Rex, 20 u.: „The Young Ones". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. DINSDAG 18 SEPTEMBER City, 20 u.: „De rimboevechters van Bir ma". Rex, geen voorstelling. Pieter Vermeulenmuseum, zie onder maandag. MAANDAG 17 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De drie Stooges en Hercules". Luxor Theater, 19.30 u.: „The Alamo". (Eén voorstelling). W.B. Theater, 20 u.: „De gangster-jungle" DINSDAG 18 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Het lokkend moeras". Luxor Theater, 19.30 u.: „The Alamo". (Eén voorstelling). W.B. Theater, géén voorstelling. Advertentie SONNEMANS BANDEN SERVICE Autobandenverkoop - Inruil Gasthuisvest 23 - Telefoon 17127 In Vlodrop is een grote protestmeeting gehouden tegen het sluiten van de Staatsmijn Beatrix. Overal in de Roer streek kwam men pamfletten en span doeken op bomen, auto's en huizen tegen. Morgen wordt het nieuwe stationsge bouw van Almelo officieel geopend. Dit nieuwe station is het derde dat de Neder landse Spoorwegen gedurende hun bijna 100-jarige aanwezigheid in Almelo hebben gebouwd. De aanleg heeft een bedrag ge vergd van 2.777.500 gulden. Pnul de Groot weer in openbaar Op het jaarlijkse Waarheid-festival, dat dit communistische volksdagblad voor Ne derland zondag in de Europahal van het RAI-gebouw in Amsterdam heeft gehou den, is de afgetreden algemeen secretaris Paul de Groot voor het eerst na zijn langdurige ziekte weer in het openbaar verschenen. In zijn openingswoord heeft de alge meen secretaris, de heer H. Hoekstra meegedeeld dat de Nederlandse regering visa geweigerd heeft aan de vertegen woordiger van het Russische dagblad Prawda en een gedelegeerde van het blad der Hongaarse communistische partij, die het festival hadden zullen bijwonen. „Wij protesteren met klem tegen deze handel wijze van de regering-De Quay," zo be toogde spreker. Het Tweede Kamerlid Marcus Bakker richtte in verband met de overdracht van Nieuw-Guinea de „warme groeten tot de communistische partij van Indonesië", en zei voorts „Al hebben De Quay en Luns een nederlaag geleden, zij zitten er nog. Wij vertrouwen het niet, dat vlieg tuig na vliegtuig met ambtenaren terug keert maar nog geen soldaat in zijn gezin is teruggekomen." „Nu de troepen terug en nu de vriend schapshand aan Indonesië toegestoken, zei de heer Bakker. Hij voegde er echter aan toe „dat eerder Philips de eeuwigdu rende gloeilamp zal maken dan dat Luns de vriendschapshand aan Indonesië zal toesteken." Het Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft desgevraagd bevestigd, dat aan de Hongaar geen visum is verstrekt, omdat het aan buitenlanders niet is toegestaan hier politieke activiteiten te ontwikkelen. De Prawda-vertegenwoordiger heeft zich volgens het Ministerie zelf gedeeltelijk te ruggetrokken. Hij heeft nu een visum aan gevraagd voor een bezoek aan het Czaar Peter-huisje in Zaandam. Dit zal hem waarschijnlijk wel worden verleend, om dat het hier geen politieke activiteit be treft. Aan het dr. Mollerlyceum in Bergen op Zoom zijn grote moeilijkheden ontstaan tussen de leraren en het schoolbestuur naar aanleiding van de benoeming van dr. M. H. Post tot conrector van het lyceum, waarbij de tweede conrector, de heer G. Haans, werd gepasseerd. Bij het begin van het nieuwe schooljaar hebben de meeste leraren geweigerd de benoeming van de heer Post te erken nen. De leerlingen worden echter in geen enkel opzicht de dupe van deze conflicts situatie. De leraren onthouden zich volle dig van het entameren of het verzorgen van enige aktiviteit buiten schoolverband. Het instituut van de klasseleiders is niet meer in werking getreden, het schoolkoor is ter ziele, culturele aktiviteiten binnen schoolverband worden niet meer gestimu leerd en de schoolkrant verschijnt niet meer. Op een door het schoolbestuur beleg de bijeenkomst hebben alle leraren op twee na verstek laten gaan. R3 6869. Wat?! riep Swop. moeten we er gauw op af! Maar dan —Ja, zei Snup. Daarom heb ik jullie ook geroepen. O, daar is Sijpie ook Hollen, jongens, gauw naar de tent! Misschien is het wel een dief! meen de Swop. Alle drie renden ze het bos door, in de richting van hun tent Sijpie kon de twee anderen niet bijhouden, maar hij holde toch mee De politie van Delft heeft zondagmorgen omstreeks vjjf uur met een snelheid van negentig kilometer door het nog stille Delft moeten rijden om een jongeman in een auto aan te houden die er, toen de politie zjjn papieren wilde controleren, met vol gas vandoor was gegaan. De jonge man, een 20-jarige varensgezel uit Den Haag, reed de „Scheepmakrije" in, niet we tende dat dit een doodlopende weg is. Hjj sprong, toen hij zag dat hij zichzelf in de val had gereden, uit de auto en zette het op een lopen. De politie loste een waar schuwingsschot en dat bracht hem tot stil stand. Hij werd ingerekend. Zaterdagavond laat kreeg de jongeman al met de politie te maken, maar dat was nog in Rotterdam waar hij op de Wester singel een auto had gestolen. Hij reed met deze auto door Rotterdam en maakte een verkeersovertreding die werd opgemerkt door leden van de Rotterdamse politie. Zij probeerden hem aan te houden, maar hij ging er met grote snelheid vandoor. Met een gang van zo nu en dan om en nabij de honderddertig kilometer joegen de politiemannen achter hem aan. De rit ging van Rotterdam naar Amsterdam. Daar Het is de directie van het reactor Cen trum Nederland niet bekend dat aan prof. dr. J. M. W. Milatz en zijn studenten ooit de toegang tot het R.C.N. is gewei gerd. De directie zou ook geen enkele re den hebben om een dergelijk verzoek te weigeren, als dit zou worden gedaan. Dat blijkt ook hieruit dat prof. Milatz en een aantal studenten op 21 juli 1960 door de technisch directeur van het R.C.N. en twee wetenschappelijk medewerkers in het centrum te Petten zijn ontvangen en daar rondgeleid. Dit deelt de directie van het R.C.N. me de naar aanleiding van een passage in de rede, die de scheidende rector-magnificus van de rijksuniversiteit te Utrecht, prof. dr. H. G. K. Westenbrink, hedenmiddag heeft gehouden. Prof. Westenbrink zei daarin „..collega Milatz berichtte mij dat hij de koningin ervan in kennis heeft gesteld, dat hij niet langer in staat is zijn taak als hoogleraar in de reactorkunde uit te oefenen, daar hij met zijn leerlingen geen toegang heeft tot het Reactor Centrum Nederland. Prof. Milatz zelf verklaarde naar aan leiding hiervan: „Inderdaad heb ik de ko ningin bij schrijven van 21 juli 1962 ervan in kennis gesteld, dat ik mij niet in staat acht mijn onderwijstaak als buitengewoon hoogleraar in de reactorkunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht langer uit te oefenen zonder toegang tot de installaties van het Reactor Centrum Nederland (R.C.N.) te Petten. Destijds heb ik als door de Staat der Nederlanden in het R.C.N. aangewezen directeur in het landsbelang een beleids- conflikt gesteld inzake de behandeling van uitbreidingsplannen van het R.C.N. met de hoge flux reactor te Petten. Het standpunt van het bestuur van het R.C.N. terzake van dit beleidsconflict maakt het mij onmogelijk om toegang tot Petten te vragen. De uitoefening van mijn overige taken als hoogleraar, zoals het afnemen van tentamina en examina worden door het bovenstaande niet belet". De 79-jarige heer G. van Wijhe uit Apel doorn is zaterdag, toen hij per fiets de Ankelaarseweg wilde oversteken, aangere den door een bestelauto. Hij was op slag dood. Vlak voor het ongeluk had de heer van Wijhe zijn achter hem rijdende vrouw nog op het gevaar van het oversteken van de weg gewezen. In het Sint Jozephziekenhuis in Eind hoven is de 72-jarige heer G. Zwitsersloot uit Bergeijk aan de gevolgen van een ver keersongeluk overleden. Hij was dinsdag in het stadsdeel Gestel in Eindhoven door een personenauto aangereden. Op de Rozengracht te Amsterdam is de 77-jarige bedrijfsleider A. A. Snoodijk aan gereden door een tram. Hij overleed ter plaatse. In Tegelen is de zeventigjarige mevrouw M. Koopmans voor haar huis door een motorrijder aangereden. Zij is aan haar verwondingen overleden. 46-24 openhoqen zagen de Rotterdamse politiemannen hem in de richting Haarlemmermeer gaan, maar zij raakten hem kwijt. In Haarlemmermeer werd later de auto gevonden, maar de be stuurder was verdwenen. Naar later bleek heeft hij in Amstelveen weer een auto gestolen en is daarmee in Delft terechtgekomen. Leden van de Delft- se politie, die zondagmorgen per auto sur veilleerden, viel het op Jat de bestuurder van een wagen plotseling keerde toen hij een politie-auto gewaar werd. Zij zagen dat de bestuurder aan enkele vroege voor bijgangers de weg vroeg en besloten een nader onderzoek in te stellen. Dit leidde, na de rit door Delft, tot 's mans aanhou ding. Hij is inmiddels op transport gesteld naar Amstelveen. Bij het baden in zee bij Westerschouwen is zaterdagmiddag de 34-jarige Duitser Heinz Otto Welskop uit Duisburg verdron ken. De Duitser had met vrouw en twee kinderen de vakantie in Zeeland doorge bracht en juist zaterdag was zijn zwager met de auto uit Duitsland overgekomen om de familie terug te rijden. Voor het vertrek ging men nog even in zee. De vierjarige Jackie van Veeke uit Tilburg, die zaterdagmorgen met een zes jarig vriendje aan de oever van het Wil- helminakanaal aan het bramen plukken was is daarbij te water geraakt en ver dronken. Niet alleen in Groningen blijken mis drukken van postzegels uit de serie „auto matisering telefoonnet" te zijn verkocht. In het Haagse hoofdpostkantoor kocht iemand korte tijd geleden een vel 12 cent zegels. Hij ontdekte in het vel twee rijtjes van tien zegels waarvan op het ene alle tekst ontbrak en op het andere alleen stond Nederland 12 cent. Deze misdrukken zouden 1.500 kunnen opbrengen. Een ding is jammer: in plaats van de twee rijtjes als een blok te bewaren heeft de eigenaar er enkele van losgescheurd. De misdrukken in Groningen werden gevon den op een vel zegels van 4 cent. Het K.N.M.I. deelt mee: Aan de achterzijde van een diepe de pressie, welke van de Faroer naar de Noorse kust trok, voerden krachtige noor delijke winden koude uit de poolstreken afkomstige lucht naar de Britse eilanden- Deze lucht drong in de nacht van zater dag op zondag ook West-Europa binnen. Maandagmorgen was het koufront reeds gevorderd tot midden-Italië en de Balkan. In de polaire lucht komen naast opkla ringen ook nu en dan buien tot ontwikke ling. welke plaatselijk van onweer ver gezeld gaan. De aanvoer van koude lucht blijft ook dinsdag voortduren, waardoor er in het weerbeeld weinig verandering komt. WEERRAPPORTEN l* Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag- laatste 24 uur 5? 2 Den Heider half bew. wzw 16 2 Ypenburg half bew. w 15 0 Vlissingen onweer zzw 15 4 Eelde licht bew. zzw 15 3 De Bilt onweer zzw 16 2 Twente half bew. z 17 0 Eindhoven half bew. zzw 16 0 Zd-Limburg licht bew. zzw 17 0 Helsinki regen zo 13 0 Stockholm licht bew. zzw 14 0 Oslo zwaar bew. windst. 12 15 Kopenhagen onbewolkt zw 18 0 Aberdeen regenbui wnw 15 0,1 Londen licht bew. w 16 0,3 Amsterdam zwaar bew. z 16 4 Brussel licht bew. zzw 18 0 Luxemburg onbewolkt w 16 0 Parijs licht bew. wzw 18 0 Bordeaux licht bew. zw 21 2 Grenoble zwaar 'oew. nw 19 16 Nice licht bew. nnw 24 0 Berlijn geheel bew. w 17 1 Frankfort licht bew. zw 20 0,1 München regen nnw 23 29 Zürich regen windst. 18 24 Genève zwaar bew. ono 20 12 Locamo mist windst 19 2 Wenen regen w 23 0,1 Innsbruck regen O 27 16 Rome onbewolkt nno 29 0 Athene half bew. windst. 30 12 Ajaccio regenbui O 26 9 Madrid licht bew. windst. 30 0 Mallorca half bew. nno 30 5 Lissabon zwaar bew. w 29 Dinsdag 18 september Zon op 6.18 uur, onder 18.50 uur. Maan op 21.26 uur, onder 11.43 uur. Maanstanden 20 sept. 20.36 uur laatste kwartier 28 sept. 20.40 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 17 september Hoog water 5.42 en 18.05 uur. Laag water 1.36 en 13.48 uur. Dinsdag 18 september Hoog water 6.26 en 18.50 uur. Laag water 2.16 en 14.29 uur.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2