s Regering-Kennedy vecht tegen Cubaans avontuur Westduitse liberalen dringen aan op heengaan van Adenauer Zweedse socialisten winnen in de plaatselijke verkiezingen Westduitse rakettenspecialist in München verdwenen Ruimtevaart zoekt contact met deskundige in dolfijnentaai WERELDNIEUWS Generaal Taylor naar Djakarta Twee Russische UNO- ambtenaren van spionage verdacht Russische deserteur zat twintig jaar op zolder Perzië geeft garantie aan de Sovjet-Unie Winfield...smaakt zoals't hoort! Twee kernproeven van de Russen bij Nova Zembla Professor Hermes Lima premier van Brazilië Russische pers waardeert realisme ^Praatótoel MAANDAG 17 SEPTEMBER 1962 3 Bondskanselier zou nog twee jaar willen wachten Conferentie van drie EEG-gezitide conservatieven lijden een nederlaag Geen buitenlandse raket- bases op Perzisch gebied -IS Politie vermoedt dat hij is ondergedoken, maar zijn vrouw beweert dat hij is ontvoerd Beroepscode voor de Amerikaanse astronauten 60.000 Algemene staking zondag afgelopen Niet nodig de 1 E. Romayu O la Ui.. Wat is die fijn! (Van onze correspondent) De Westduitse liberale partijvoorzitter Erich Mende heeft dit weekeinde meege deeld dat het vraagstuk van de opvolging van bondskanselier Adenauer en het tijd stip van zijn aftreden op korte termijn moet worden geregeld. Indien Adenauer niet in de herfst van 1963 zijn functie zal neerleggen, zouden de liberale ministers in de huidige coalitieregering aftreden. Belangrijk is, dat de organisatorische partijleider van de Christen-Democrati sche Unie Dufhüs, die naast Adenauer het beheer over de C.D.U. voert, dit week einde eveneens zei, dat men bij het rege len van de opvolging van de bondskanse lier langzaam, maar met kracht, moet handelen. Politieke kringen in Bonn leiden daaruit af, dat binnen de C.D.U. de me ning heeft postgevat, dat niet Adenauer alleen het tijdstip van zijn aftreden kan bepalen, maar dat de partij zelf daar ook een woordje in mee wenst te spreken. Na de verkiezingen in 1961 heeft Aden auer een brief geschreven, (die nooit is gepubliceerd) waarin hij meedeelde op een zodanig tijdstip te zullen aftreden dat zijn opvolger zich voldoende zou kunnen inwerken voor de algemene verkiezingen van 1965. Een datum werd in de brief niet genoemd. Er zouden echter wel mon delinge afspraken zijn gemaakt die van de herfst van 1963 spreken. Het schijnt echter Adenauers bedoeling te zijn langer aan te blijven. In Bonn ver moedt men dat de bondskanselier daarbij het oog heeft op de zomer van 1964. Op dat tijdstip is namelijk de ambtsperiode van bondspresident Lübke om, die zich hoogstwaarschijnlijk niet herkiesbaar zal stellen. Adenauer zou daarin zijn kans zien zijn huidige minister van Economi sche zaken professor Erhard naar het pre sidentschap af te schuiven, teneinde te voorkomen dat Erhard zijn opvolger als bondskanselier wordt. BANGKOK (Reuter) Generaal Max well Taylor die op 1 oktober voorzitter van de Amerikaanse commissie van staf chefs wordt, als opvolger van generaal Lemnitzer, is zondag van Bangkok naar Djakarta gereisd als onderdeel van zijn rondreis door Zuidoost-Azië. In Bangkok had de generaal „bevredi gende en vriendschappelijke" besprekin gen met de Thailandse premier Sarit Tha- narat over de Amerikaanse militaire hulp aan Cambodja. De Amerikaanse ambas sadeur in Thailand deelde later op een persconferentie mee, dat deze hulp licht materieel voor de infanterie en voor de genie omvat. Soekarno inviteert de Paus DJAKARTA (Reuter) President Soe karno heeft Paus Johannes uitgenodigd een bezoek te brengen aan Indonesië. De uitnodiging werd gedaan via aartsbisschop Soegiopranoto van de rooms-katholieke kerk in Indonesië, die volgende maand naar Rome zal gaan. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Justitie. Robert Ken nedy, heeft bekendgemaakt dat twee Rus sische UNO-ambtenaren in de- Verenigde Staten voor de Sovjet-Unie hebben ge spioneerd. Het zijn de 31-jarige Joeri Mi- sjoekov en de 38-jarige Joeri Zaitsev. Bei den zijn in de afgelopen zomer uit de Ver enigde Staten vertrokken. Zaitsev was werkzaam op de afdeling voor politieke en veiligheidszaken van de UNO, terwijl Misjoekov als vertaler dienst deed bij de UNO-dienst voor het verslaan van conferenties. Te Menaggio in Italië zijn zondag ten huize van mr. D. U. Stikker, de secre taris-generaal van de Noordatlantische Verdragsorganisatie, besprekingen ge voerd tussen mr. Stikker, bonds kanselier Adenauer en generaal Norstad, de aftredende bevelhebber der NAVO-strijdkrachten in Europa. Mr. Stikker deelde na afloop der con ferentie mede, dat gesproken was over het internationale politieke en mili taire panorama". Voor de aanvang der besprekingen had mr. Stikker mede gedeeld, dat de Britse toetreding tot de Europese Economische Gemeenschap en het standpunt van de NAVO ten aanzien van Berlijn zouden worden besproken. Adenauers geheime bedoeling zou zijn, op zijn plaats de huidige minister zonder portefeuille Heinrich Krone, die zijn voor keur heeft, te brengen. Een heel andere zaak is hoe Erhard hier over denkt en be langrijker nog, hoe de christen-democra ten erover denken. De indruk bestaat dat rnen van deze plannen van de bondskanse lier niets moet hebben. Typerend voor de politieke situatie in Bonn is het overigens dat deze discussies te voorschijn komen twee dagen nadat Adenauer naar zijn vakantie-oord in Italië is vertrokken. MOSKOU (Reuter) Volgens het Rus sische jeugdblad Komsomolskaja Pravda heeft een in de tweede wereldoorlog uit het rode leger gedeserteerde soldaat zich twintig jaar onafgebroken op de vliering van zijn ouderlijk huis in een dorpje op enkele honderden kilometers van Moskou, verborgen gehouden. De thans 37-jarige deserteur had ruim 7000 dagen in zijn schuilplaats doorgebracht met niet meer dan een rekenboekje van de lagere school en enkele aardrijkskunde boeken. Zijn zus ter leerde hem nieuwe woorden als spoet niks, televisie, kosmonauten en raketten. Aan de periode kwam een einde toen de vader van de onderduiker er ten lange leste genoeg van kreeg en hem van zol der haalde. STOCKHOLM (AFP) Volgens de voor lopige uitslag van de zondag in Zweden gehouden verkiezingen voor ongeveer 33.000 zetels in de gemeente- en provinci ale raden hebben de sociaal-democraten, die aan de regering zijn, 51 percent van de 3.875.374 uitgebrachte stemmen gekre gen, een winst van 3,6 percent in verge lijking met de vier jaar geleden gehouden plaatselijke verkiezingen. De liberalen brachten 17 percent van de stemmen op hun naam (winst 1,5 percent), de conser vatieven daalden met 4,9 percent tot 14,8 percent, de centralisten en communisten gingen iets achteruit tot 13,3 en 3,9 per cent. De definitieve uitslag zal nog wel en kele dagen op zich laten wachten omdat ook per brief nog stemmen zullen binnen komen. Naar schatting 150.000 van de vijf miljoen kiezers brengen op deze wijze hun stem uit. De uitslagen kunnen indi rect gevolgen hebben voor de samenstel ling van de Senaat. De leden van dit or gaan worden namelijk door de afgevaar digden van de provinciale raden aangewe zen. Premier Tage Erlander heeft opge merkt, dat de uitslagen kunnen worden beschouwd als een blijk van vertrouwen van het kiezerskorps in de sociaal-demo cratische partij. Óver de achteruitgang MOSKOU, (Reuter/AP) De Perzische regering heeft de Sovjet-Unie in een nota de verzekering gegeven, dat zij geen toe stemming zal geven voor de inrichting van buitenlandse raketbases op Perzisch gebied, zo heeft het Russische persbureau Tass gemeld. Volgens de nota zal de Per zische regering nooit toestaan, dat Perzië „een werktuig van agressie" tegen de Sovjet-Unie wordt. Volgens radio-Moskou heeft de Sovjet- Unie geantwoord met een nota waarin voldoening uitgesproken werd over de in houd van de Perzische nota. Het Russische regeringsblad Izvestia schreef: „Van internationaal standpunt bezien verdient de stap van de Perzische regering de grootste aandacht omdat zij kan dienen als voorbeeld voor andere lan den die aan de Sovjet-Unie grenzen en die, strijdig met hun nationale belangen en strijdig met de eisen van hun nationale veiligheid, verplichtingen op zich hebben genomen waarbij slechts derde mogendhe den belang hebben. van de conservatieven zei hij: „De Euro pese Economische Gemeenschap heeft het verlangen om de neutraliteitspolitiek voort te zetten op de proef gesteld. De kiezers hebben de indruk gegeven dat de conser vatieve partij te ver ging in haar streven om tot de geme mschappelijke markt toe te treden (AP) In de hoofdstad Stockholm heb ben de sociaal-democraten volgens de hui dige ramingen een absolute meerderheid in de gemeenteraad gekregen 51 van de 100 zetels. De conservatieven, die acht van hun 29 zetels verloren, hebben tevens hun positie van leider der oppositie moe ten afstaan aan de liberalen, die drie ze tels wonnen. Slechts eenmaal eerder bij de verkiezingen in 1940 hebben de so ciaal-democraten een hoger stemmenper centage behaald. Advertentie TOASTED AMERICAN (Van onze correspondent) BONN Uit München is de 49-jarige Westduitse rakettenspecialist dr. Heinz Krug verdwenen. De politie en interpol zoeken tezamen naar de man die op 11 september voor het laatst is gezien. Krug was bedrijfsleider van het Westduitse in stituut voor rakettcnonderzoek en werkte daar samen met de bekende deskundige professor Saenger aan dit instituut. Volgens zijn vrouw is hij op 11 septem ber met een oosterling, die zich Saleh noemde, in zijn eigen auto weggereden. De auto is in München afgesloten terug gevonden. Er zijn geruchten dat Krug is ontvoerd door de geheime dienst van Is rael. Mevrouw Krug is daarvbn zozeer overtuigd, dat zij haar kinderen elders in veiligheid heeft gebracht. De politie, die over dit vreemde geval bijzonder zwijgzaam is, heeft vermoede lijk een andere mening. Men krijgt de in druk dat de politie denkt, dat Krug is ondergedoken in verband met niet geheel fraaie zaken. Waar hoogstwaarschijnlijk alles om draait is dat Krug heeft mee gewerkt aan het tot stand komen van een tweetal raket-typen. Israel zou zich daar door bedreigd voelen. De Israëlische ge heime dienst beschikt over een lijst van buitenlandse deskundigen, die aan het Egyptische project hebben meegewerkt. Op die lijst staat niet alleen dr. Krug maar ook diens vroegere chef professor 4, ,v I4 v.iiX o WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (N.A.S.A.) heeft een contract gesloten met de „dolfijndeskundige" dr. John Lilly als onderdeel van een onderzoek naar con tacten tussen mensen en „andere wezens" die wellicht op andere planeten leven. Dr. Lilly heeft ontdekt dat dolfijnen met el kaar „praten", maar dan acht maal zo snel als mensen. Zjj zouden geneigd zijn mense lijke klanken over te nemen. Als men de geluiden van een dolfijn op een band op neemt en deze band vertraagd afdraait, zouden duidelijk menselijke woorden te onderkennen zjjn die het dier heeft ge leerd. Zelfs zouden dolfijnen een bepaald accent kunnen overnemen De N.A.S.A. heeft ook nieuwe regels vastgesteld waaraan de ruimtevaarders zich voortaan moeten houden. De astro nauten mogen zich zonder toestémming niet meer lenen voor commerciële tele visie-uitzendingen en niet in films of voor de radio verschijnen. Ook „exclusieve ver halen" zijn voortaan voor hen taboe. Alle inlichtingen die de astronauten tijdens hun officiële werkzaamheden verkrijgen, zullen, voor zover zij de nationale veiligheid niet schaden, dadelijk worden vrijgegeven, al dus een verklaring van de N.A.S.A. Het staat de ruimtevaarders vrij regelingen te treffen voor de vérkoop van verhalen over hun persoonlijke ervaringen en die van hun familieleden, „met inbegrip van rech ten voor litteratuur, films en radio- en televisieprodukties, mits voor dergelijke regelingen toestemming is verleend". Verwacht wordt, dat vandaag nog negen astronauten zullen worden aangewezen, onder wie zich vermoedelijk de eersten bevinden die in aanmerking komen voor een reis naar de maan. De oorspronkelijke zeven ruimtevaarders hebben van het Amerikaanse tijdschrift „Life" in totaal een Half miljoen dollar voor hun verhalen ontvangen. Zij hebben het geld gelijkelijk gedeeld en een gedeelte ervan in een luxu eus restaurant in de nabijheid van de lanceerbasis van Cape Canaveral gestoken. STRAATSBURG (Reuter) Volgens een verslag van de F.aad van Europa komen er jaarlijks in West-Europa bij verkeerson gelukken op de weg 60.000 mensen om het .even en worden er V2 miljoen gewond. Deskundigen hebben vastgesteld dat 85 a 95 pet. van de ongelukken het gevolg is van menselijke fouten. In het rapport wordt aangedrongen op „een waarlijk Europees verkeersreglement" en een stan daardisatie van snelheidsbeperkingen. Op elke lagere school zou verkeersonderricht moeten worden gegeven. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse Commissie voor Kernenergie heeft bekendgemaakt, dat de Russen zaterdag en zondag weer kernproeven in de atmosfeer hebben genomen. De beide ontploffingen hadden een kracht van „verscheidene me gaton". De proeven werden genomen in de omgeving van Nova Zembla. Het waren de elfde en de twaalfde proef die de Ame rikanen bekendgemaakt hebben van de serie, waarmee de Russen op 5 augustus begonnen zijn. Sanger. Er is geen twijfel aan dat zowel Sanger als Krug inderdaad aan de Egyp tische rakettenbouw heeft meegewerkt. Dat heeft hen beiden in 1961 een baan ge kost bij het Westduitse instituut voor ra- kettenonderzoek. Krug is daarna in München een handel in elektrotechnische artikelen begonnen, maar men is er vrijwel zeker van dat dit slechts camouflage was. Zijn werkelijke handel zou hebben bestaan in het expor teren van materialen die Egypte voor de verdere bouw van raketten nodig had. Te gen de stelling dat van een ontvoering sprake zou zijn, kan worden aangevoerd, dat Krug geenszins een technicus is, maar voornamelijk als deskundige optrad bij het aanschaffen van onderdelen. Het zou dus in feite veel meer voor de hand hebben gelegen, professor Sanger, die raketten- ontwerper is, te ontvoeren. RIO DE JANEIRO (Reuter/AFP) Professor Hernjps Lima een progres sieve socialist is door president Goulart van Brazilië tot premier benoemd. Her mes Lima is minister van Arbeid geweest in de afgetreden regering van Brochado da Rocha. De leiders van de Braziliaanse vakbon den hebben de algemene staking, die vrij dag na het aftreden van de regering- Da Rocha was begonnen, zondag te mid dernacht doen eindigen. Alleen de vakbond van koopvaardijpersoneel, dat hogere lo nen eist, zal de staking voortzetten. De vakbondsleiders hadden aanvankelijk mee gedeeld dat de algemene staking van kracht zal blijven zolang niet alle aan gehouden arbeiders op vrije voeten zijn gesteld. Carlos Lacerda, gouverneur van de staat Guanabara, heeft vierhonderd stakers gevangen doen zetten. WASHINGTON (Reuter-AFP-AP) De speciale afgevaardigde van president Ken nedy voor Latijns-Amerika, Afrika en Azië Chester Bowles, heeft zich in een rede te Pittsburgh fel gekeerd tegen de Ameri kaanse „extremisten" die een militaire ac tie tegen Cuba eisen. Hij zei: „Als wij hieraan gevolg zoude geven en Cuba on der de huidige omstandigheden zouden aan vallen, dan zouden wij onze invloed in in ternationale aangelegenheden ondergraven, onze reputatie in de Verenigde Naties be zoedelen en onze traditionele aanspraken op moreel leiderschap verliezen, terwijl duizenden jonge levens zouden worden verwoest." De Sovjet-Unie zou van een dergelijke interventie op diplomatiek en politiek gebied zeer veel profijt trekken, aldus Bowles. Van de zijde van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken is ver klaard, dat bij het vervoer van wapens naar Cuba geen gebruik wordt gemaakt van in westelijke landen gecharterde sche pen. Ook zijn er geen bewijzen, dat vanuit Westeuropese landen wapens of munitie naar Cuba worden gezonden. Sinds juli zijn onder meer onder de vlag gen der NAVO-landen varende schepen ge charterd voor het vervoer van levensmid delen en andere niet-militaire goederen naar Cuba. De Republikeinse senator Scott heeft ver klaard dat de Amerikaanse bevolking meer wenst dan „hooggestemde perscon ferenties" om de communistische bedrei ging in Cuba het hoofd te bieden. Hij liet uitkomen dat het Amerikaanse volk naar zijn mening bereid was daartoe bloed te vergieten. Scott stelde voor over te gaan tot een onmiddellijke „economische en militaire blokkade tegen de invoer van het com munisme op dit halfrond," indien nodig gewapenderhand om de invoer van wa pens en communistische technici op Cuba een halt toe te roepen.,Aan de mogelijk heid dat een dergelijk gewapend optreden tot een oorlog met de Russen zou leiden, gelooft hij niet. Dit voorstel vond weer klank bij een andere Republikeinse sena tor, Keating. MOSKOU (AP) De Russische minis ter van Scheepvaart, V. G. Bakayev heeft verklaard, dat de Russische koopvaardij vloot genoeg schepen heeft om goederen naar Cuba te vervoeren en het niet nodig heeft westelijke schepen daarvoor te char teren. Hij waarschuwde de westelijke re ders dat zij geld gaan verliezen als zij toegeven aan de Amerikaanse druk om geen Russische goederen te vervoeren. De Russische pers heeft instemmend ge schreven over opmerkingen die president Kennedy gemaakt heeft over de Ameri kaanse politiek jegens Cuba en die ,,rea' listisch' genoemd. Het partijblad Pravda sprak echter de beschuldiging uit dat Amerikaanse mi litaire en politieke kringen voortgaan met voorbereidingen voor een gewapende aan val op Cuba. A uto-dilemma Al jaren circuleert er in Nederland een nogal gruwelijk grapje over de vraag wat het verschil is tussen een optimist en een pessimist. Dit is het antwoord: ,De opti mist leert zijn kinderen Russisch, de pes simist Chinees." Niemand verplicht u, hierom te lachen. Ik wilde het slechts als inleiding gebrui ken voor de nu volgende mededeling, dat ik naar goed communistisch voorbeeld tot enige zelfkritiek wil overgaan. Ik heb weliswaar geen voetstuk om van af gestoten te worden (het gebruikelijke mo ment voor de communist om in zelfkritiek los te barsten) maar misschien is ook een bewuste, zeer tijdelijke afdaling langs de ladder van het maatschappelijk snobisme, louter en alleen ter wille van de ijdelheid, een goede aanleiding voor zelfkritiek. De feiten zijn, zeer in het kort, aldus: ik ben al sedert tien jaar automobilist. Ik word te dik. Een van de beste remedies daartegen, afgezien van allerlei onaange name dieethouderijen, is fietsen. Nu fiets ik dus, elke avond na het eten, op de fiets van mijn vrouw. Dit fietsen heeft ingrijpende consequen ties gehad op mijn verkeersbegrip als automobilist, de rest van de week. Na ja renlang toeven in de rangen van al die automobilisten, die uitsluitend bitter schel den op het verkeersgedrag van fietsers, begint zich wat meer inzicht van mij meester te maken. Ik zal trachten mijn nieuwe inzichten in enkele punten te om schrijven. 1. De bromfietsers, die ik tot nog toe van de auto uit vrijwel allen als potentiële zelfmoordenaars had gezien, blijken van de fiets af veeleer als bijna bewuste moor denaars te moeten worden beschouwd. Wie ooit, op de fiets door een bromfietser met een vaartje van zestig kilometer en op een afstand van drie centimeter is ge passeerd, zal mijn gevoelens delen. 2. Oplettendheid tegenover de rest van het verkeer is niet onmogelijk, maar wel moeilijk vol te houden als men wat drome rig voortfietst. Het landschap ruikt zo lek ker en er is zo veel te zien. 3. De hand naar links of rechts uitste ken om verandering van richting aan te kondigen leidt enerzijds bijna onvermijde lijk tot slingeren op de fiets, anderzijds (vooral op stille wegen) tot een onaange name sensatie van uitsloverigheid. 4. Voorsorteren naar rechts gaat zonder moeite, voorsorteren naar links is vrijwel onmogelijk. Je zit daarmee zonder uitzon dering een auto in de weg en de meeste automobilisten zijn niet te verlegen om je dat te laten weten. 5. De in punt 2 vermelde dromerigheid leidt ook tot enige zorgeloosheid ten aan zien van de werking van het achterlichtje. 6. Plassen op straat moeten vermeden worden. De automobilist, die dat niet doet, wordt intens gehaat. 7. Tramrails kunnen onmogelijk zonder zwaaiende beweging „genomen" worden. Dit zijn dan enkele van die punten van inzicht, waarmee ik nu achter het auto stuur zit. Ik kan iedere automobilist de ervaring aanraden. Het effect zal niet zijn, dat hij niet nog steeds iedere fietser als een onverantwoordelijke idioot ziet en iede re bromfietser als potentiële zelfmoorde naar. Maar het leidt wel tot een groter, misschien wel psychiatrisch-verantwoard begrip van idiotie en tot dienovereenkom stig handelen. De bromfietser zie ik nog steeds in het zelfde licht. Dit zou kunnen betekenen, dat ik nu ook eens zelf moet gaan bromfiet sen. Maar dat helpt niet voor de verma gering. Dit is een dilemma, dat ik waar schijnlijk alleen door niets-doen kan op lossen. Advertentie Verdacht. In de wachtkamer van het sta tion in de Zuidfranse plaats Toulon lag een geheimzinnig pakje. Met het oog op de gebeurtenissen van de laatste tijd nam de politie geen risico. Deskundigen van de opruimingsdienst werden er bij geroepen, die het pakje aarzelend bui ten de stad brachten om het op een braakliggend stuk grond te vernietigen. Er bleken zes boterhammen in te zitten. Niet jarig. De Sjah van Perzië heeft de regering opdracht gegeven, zijn verjaar dag op 26 oktober niet te laten vieren, wegens de aardbevingsramp. Al het voor de viering bestemde geld zal de slachtoffers van de ramp ten goede ko men. Bamboe-muur. Volgens in Saigon ontvan gen militaire berichten zou langs de grns van Noord- en Zuid-Vietnam door de communisten een „bamboemuur" opgericht worden. De muur zou al an derhalve kilometer lang zijn. Hongerstaking. De 38-jarige Italiaanse schrijver Danilo Dolci heeft een eind ge maakt aan een hongerstaking van negen dagen nadat in Rome overeenstemming was bereikt over de bouw van een dam in het Jato-dal op Sicilië, die de bewo ners van de streek werk en welvaart moet bezorgen. Dolci heeft gezegd, dat als er vertraging komt in de bouw van de dam hij opnieuw in hongerstaking zal gaan Diefstallen. In Djakarta zijn 'tien mannen gearresteerd onder verdenking van dief stallen van aluminium en reserveonder delen uit de regeringshangars op het in ternationale vliegveld van Djakarta in de laatste drie jaren. De waarde van de gestolen goederen bedraagt 142.004.560 roepia's. De gearresteerden zijn vol- vens de politie employé's van de lucht vaartmaatschappij Garoeda. Discriminatie. Het Europese bestuur van het Joodse Wereldcongres heeft in Lon den gepleit voor een UNO-campagne te gen rassendiscriminatie. Ook op de re geringen werd een beroep gedaan wet ten aan te nemen die het aanstoken tot rassenhaat zouden tegengaan. Relletje in Londen. Bij een vechtpartij in Oost-Londen tussen jonge socialisten en aanhangers van de uiterst rechtse bewe ging van Sir Oswald Mosley zijn zondag avond zes mensen gearresteerd. Mosley en de zijnen hadden een bijeenkomst ge houden, waarop critiek werd uitgeoe fend op de Joden en gepleit werd voor een politiek, waarbij Groot-Brittannië „blank blijft". Na afloop trok een groep jonge volgelingen van Mosley naar een tegen het fascisme gerichte bijeenkomst van jonge socialisten, waar zij vragen op de sprekers begonnen af te vuren. Deze bijeenkomst eindigde met een vechtpartij. Aardbeving. In de Italiaanse stad Greve, ten zuiden van Florence, is zondag een aardbeving gevoeld. De bevolking ont vluchtte de huizen. Behoudens enkele gebroken ruiten werd geen schade ge meld. Gevlucht. Drie Oostduitse jongelui zijn zondag met een kleine vissersboot in de Zuidzweedse haven Smygehamn aange komen. Zij vroegen de Zweedse autori teiten toestemming, naar West-Duits- land door te reizen. Gele slavinnen. De Japanse politie heeft zes mannen gearresteerd onder beschul diging dat zij zeven jonge meisjes heb ben ontvoerd en voor driehonderd gulden per stuk verkocht hebben voor prostitu- tiedoeleinden. Zes andere meisjes wer den door de mannen vastgehouden om verkocht te worden. De meisjes werden naar Tokio gelokt met schone beloften over goede baantjes, aldus de politie. Wraakneming? Volgens de „Sunday Tele graph" onderzoekt Scotland Yard of dr. Soblen mogelijk het slachtoffer is gewor den van een politieke wraakneming. Volgens het Britse zondagsblad werden dr. Soblen en zijn broer Jack Soble door Trotzkiisten als vijanden beschouwd. Dr. Soblen is er, toen hij te New York te recht stond wegens spionage voor de Sovet-Unie, van beschuldigd dat hij Russische autoriteiten inlichtingen ver schafte over het doen en laten van de Trotzkiisten in de Verenigde Staten.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3