Jaarvergadering van IMF vandaag begonnen Geschillen rond vertrek Papoeastudenten geregeld Socialisten zeker van in Oostenrijk overwinning Pompidou en Fanfani poogden wat obstakels op te ruimen De beurs Personeelstekort oorzaak trage landbouwbeleid Ngombezi verwerft belang op Haiti Activiteiten van EEG Ontwikkelingsfonds Aluminium Industrie AG sticht Nederlandse dochter Kopers terughoudend voor mixers Van Schuppen Sajet weer 15 Levendige vraag op tabaksveiling Bremen Duitsland gaat meer Japans goed invoeren Belasting voor de bezittende klasse zal worden verhoogd Vlaamse betogers slaags met Antwerpse politie SCHEEPVAARTBERICHTEN Vermiste taxichauffeur in Brussel verdronken Peking meldt incident aan de Indische grens MAANDAG 17 SEPTEMBER 1962 9 EEG-commissie bevestigt Op ETB Knrt prononwh nieuws Sneltrein vertraagd door botsing met een fazant Geen roepiah-stelsel voor Nieuw-Guinea op komst M arxist EEG: „Kapitalistisch" New Delhi zegt van niets in dat gebied te weten Chaled el Azm voor de zesde maal premier van Syrië Boudiaf geen kandidaat in Algerijnse verkiezingen Meer dan 100.000 daklozen na aardbevingen in Turkije Dr. Gröpper Westduits ambassadeur in Moskou WASHINGTON. In een overzicht over de huidige wereldbetalingsverhoudingen wijst de president van het Internationale Mone taire Fonds (IMF) in het jaarverslag van het fonds, dat zal worden aangeboden aan de vandaag begonnen jaarvergadering, er op, dat het globale beeld der wereld betalingen nog steeds bepaalde belangrijke elementen van onevenwichtigheid ver toont en dat het van bijzonder belang is, dat de voortgezette pogingen der twee be langrijke monetair reservecentra te weten de Verenigde Staten en Engeland tot het bereiken van een krachtige betalingsba lanspositie met succes worden bekroond. Er wordt op gewezen, dat het kort- en langlopend kapitaal per saldo zich uit de Verenigde Staten beweegt naar vele ge bieden in de wereld, terwijl een aantal Europese landen met een krachtige be talingsbalanspositie netto importeurs blij ven van particulier kapitaal op lange ter mijn. In de loop van 1961 en ook in 1962 werden grote bedragen in de Verenigde Staten uitgeleend in de vorm van bank kredieten en acceptkredieten, vooral aan Japan. Ten dele is deze kapitaaluitvoer toe te schrijven aan het feit, dat de rentetarieven het opnemen van middelen in de Verenigde Staten minder kostbaar maken dan in de meeste markten. Dit vormt een weerspiegeling van de organi satie en de brede omvang van de Ameri kaanse kapitaal- en geldmarkten, welke de uitgifte aldaar van grote leningen, waarvan een aanzienlijk deel in feite dik wijls in Europa wordt geplaatst, of het opnemen van grote kredieten gemakke lijker maakt dan ergens anders ter wereld. Een deel van de tendentie, die leidt tot een netto-afvloeiing van kapitaal uit de Verenigde Staten is echter toe te schrijven aan de aanzienlijke hinderpalen, die in de meeste Europese landen nog bestaan voor de uitvoer van kapitaal. Hoewel er een tendentie is geweest tot het verminderen van deze belemmeringen of tot verzachting van de toepassing er De E.E.G.-commissie heeft bevestigd dat de E.E.G.-landbouwpolitiek ten aanzien van zuivelprodukten, rundvlees en rijst en ook de toepassing van de kartelpolitiek vertraging dreigt te ondervinden, doordat de E.E.G.-ministers niet voldoende geld voor het aantrekken van het benodigde personeel beschikbaar hebben willen stel len. In antwoord op een schriftelijke vraag van twee Nederlandse afgevaardigden in het Europese parlement, mr. F. G. van Dijk (V.V.D.) en M. M. A. A. Janssen (K.V.P.) heeft de commissie zich aangeslo ten bij de waarschuwing, die dr. S. L. Mansholt, de (Nederlandse) vice-voorzitter van de commissie, in de E-E.G--minister- raad reeds had laten horen toen deze per soneelskwestie aan de orde was. De sisalproduktie t/m augustus 1962 van de N.V. Cultuurmaatschappij „Ngom bezi" beloopt rond 3100 ton tegen 3350 ton t/m augustus in 1961. De vennoot schap heeft inmiddels ruim 4300 ton in 1962 (voor) verkocht. Dit is op de jaar vergadering meegedeeld. De sisal brengt op het ogenblik onge veer 100 pond sterling per ton op. De koffieproduktie voor 1963 raamt de direc tie op ongeveer 85 ton (opbrengst 1962: 56 ton, tegen een raming van 65 ton). Eerst bij een opbrengst van ongeveer 100 ton speelt de maatschappij, bij de huidige prijzen, quitte. Tot dusver is on,- geveer f 1,5 min in de koffieaanplant etc. geïnvesteerd. „Ngombezi" heef* oms+reeks dertien percent van het aandelenkapitaal van de Haitian Agricultural Corporation S.S. ver worven, zijnde een investering van totaal ruim f 220.000. Deze sisalonderneming van 3.800 ha., die in een verwaarloosde staat verkeert, wordt „als een heel mooi object voor weinig geld" beschouwd. Men gaat over tot rehabiliteit van de bestaan de aanplant, waarvan thans circa 1000 ha., snijdbaar is. Tot dusver gaat daar alles naar wens. Ook wordt de fabriek gemoderniseerd. De vooruitzichten voor de sisaloogst in AfH'-a in de resterende maanden van 1962 zijn gunstig. Het E.E.G.-fonds voor ontwikkelings hulp aan de overzeese landen die bij de gemeenschap zijn geassocieerd, heeft se dert januari van dit jaar vijftig projec ten goedgekeurd, waarmee een bedrag van ruim 90 miljoen dollar gemoeid zal zijn. Hiervan is 38,9 miljoen bestemd voor wegaanleg en bruggenbouw, 30,7 miljoen voor stuwdammen, irrigatiewer- ken e.d. 12.8 miljoen voor onderwijs (bouw van 1079 lagere scholen, 11 scho len voor aanvul'e^d onderwijs en 6 mid delbare scholen) 3,2 miljoen dollar voor een havenproject, 2,4 miljoen voor zieken huizen en 1,8 miljoen voor stadsontwik keling. Het is de bedoeling dat het fonds in de vijf jaar van 1958 tot en met 1962 in totaal 518,25 miljoen dollar besteed voor ontwikkelingsprojecten. Tot septem ber van dit jaar was nog slechts 361,5 miljoen besteed of vastgelegd voor be paalde projecten. Te Rotterdam is opgericht de „Alumi nium en chemie Rotterdam NV" als doch teronderneming van de „Aluminium In dustrie A.G" te Chippis in Zwitserland. Van het maatschappelijk kapitaal van tien miljoen gulden is 200.000 volgestort. „Aluminium en chemie" gaat als bekend voorshands in het Botlekgebied de fabri van zoals b.v. door het toestaan van de uitgifte van bepaalde buitenlandse lenin gen op de Europese kapitaalmarkten, wordt de toenemende omvang van kapitaal in Europa geenszins volledig weerspiegeld in internationale kapitaalbewegingen. Een aantal landen met een krachtige betalingsbalanspositie heeft het tempo van de aangroei der monetaire reserves ver minderd door vervroegde aflossing van staatsschulden en door toenemende hulp aan de minder ontwikkelde landen. Som mige dezer landen zouden een verdere bij drage kunnen leveren door het nemen van positieve maatregelen zoals een betere or ganisatie van hun kapitaal-markt hetgeen zou kunnen leiden tot een grotere netto afvloeiing van kapitaal voor particuliere rekening. Op de in de Apollohal te Amsterdam ge houden elektrotechnische vakbeurs is naar schatting voor ongeveer 2Vi miljoen om gezet. Vooral in verlichtingsartikelen wer den goede zaken gedaan. Vrijwel alle deel nemers melden betere transacties dan vorig jaar. De prijzenslag in de mixers heeft de E.T.B. in zoverre niet onberoerd gelaten, dat voor dit ar tikel de kopers nogal terug houdend waren. De N.V. Koninklijke Veenendaalsche Sa jet- en Vijfschachtfabriek voorheen Wed. D. S. van Schuppen en Zoon te Veenen- daal stelt voor over het boekjaar 1961/ 1962 15 percent dividend (onveranderd) uit te keren. BREMEN (DPA) Bij de derde in schrijving op Javatabak, die op de tabaks- beurs van Bremen werd gehouden werd de waarde van de omzet geraamd op onge veer DM 10 miljoen voor de aangeboden 12.060 balen, die alle werden verkocht. De vraag was zeer levendig en de taxatieprij zen werden gemiddeld met 20 tot 30 per cent overschreden. Als kopers traden op de Nederlandse sigarenindustrie, de West- duitse en Nederlandse ruwe tabakhandel en de Deense en Westduitse industrie. In alle Madrileense kranten is een bericht ge publiceerd. volgens hetwelk Spanje als gevolg van de stakingsacties in het Asturische kolen bekken 2 miljard peseta (ongeveer 12,3 miljoen gulden) schade heeft geleden. De stakers zouden 305 miljoen peseta (ongeveer 1.875.000 gulden) aan inkomsten hebben gederfd. TOKIO (AP) Japan en West-Duitsland zijn „in principe" overeengekomen, dat West-Duitsland meer Japanse goederen zal invoeren. Een hiertoe strekkend protocol is door beide landen ondertekend. West-Duitsland zal de invoer van Japan se goederen zoals textiel, porcelein, naai machines, sigarettenaanstekers, metalen speelgoed en veldkijkers met 10 percent verhogen ingaande 1 januari 1963. (Van onze correspondent) Een Vlaamse fazant heeft zaterdag een sneltrein tot stilstand gebracht. Toen de trein Knokke-Brussel het dorpje Beernem passeerde, vloog de vogel tegen de bestuur derscabine. De voorruit sprong aan scher ven; de bestuurder aan 't gelaat gewond en hij moest de trein laten stoppen, zodat hij kon worden verbonden. Naderhand kon hij doorrijden naar Gent, waar hij werd afgelost. Hij kon de fazant niet als troost prijs mee naar huis nemen, want 't stof felijk overschot werd als bewijsstuk bij het dienstrapport gevoegd. Te Malmédy heeft die zelfde zaterdag een Waalse jager een wilde kat gedood, die meer dan een meter lang was. Hij behoorde tot de soort die wel in de Arden nen wordt aangetroffen, doch die bijna is uitgestorven. Sedert enige maanden had het dier grote verwoestingen aangericht in de kippehokken van Malmédy en om streken. De moeilijkheden, die deze week zijn ontstaan naar aanleiding van het plotse linge aangezegde vertrek van vijf van de zes Papoeastudenten die een reis naar Indonesië hebben gemaakt, zijn opgelost. Tijdens een door het ministerie van Binnenlandse Zaken te Den Haag gehouden bespreking met de betrokken studenten en een delegatie van de Ne derlandse Staatkundige Studentenvereni ging zijn alle geschilpunten in der minne geregeld. De vijf studenten vertrekken nu donderdag met een K.L.M.-vliegtuig om 10.10 uur van Schiphol naar Bang kok. Vandaar reizen ze verder naar Dja karta. Het ministerie had geen bezwaar tegen deze reis, mits de studenten maar voor 1 oktober terug zijn op Nieuw- Guinea. De studenten hebben ruim zakgeld ge kregen, de kamerhuur van de student Jel- mau werd betaald, hij kreeg ook zijn on geopende post terug en de heer Van Dorenmalen wenst de Papoea's namens het ministerie een goede reis toe. Tijdens deze bijeenkomst op het minis terie werd ook meegedeeld dat de rege ring de gouverneur van Nieuw Guinea te legrafisch heeft verzocht te onderzoeken waarom het salaris van twee van de stu denten, Indey en Ansanai, sinds begin WENEN De campagne voor de ko mende algemene verkiezingen in Oosten rijk is :eeds begonnen en vooral de twee grote tegenstanders de R.K. volkspar tij en de socialisten hebben voor een gelijk aantal uren beslag gelegd op radio en t.v. Nu is het wel een teken van het aller grootste zelfvertrouwen dat de socialisten hun campagne zonder enige schroom ge heel hebben opgebouwd op de overtuiging, dat zij als de sterkste partij uit de stem bus zullen komen en dus voor de eerste keer in de geschiedenis het regeringsbe leid als hoofdverantwoordelijken in han den zullen krijgen. In hun verkiezingsparolen en beloften verkondigen zij ronduit: wanneer wij de meerderheid hebben veroverd, zullen wij al het mogelijke doen voor de kleine man, voornamelijk hogere pensioenen en lagere belastingen voor de werkende bevolking, doch hogere belastingen vóór de bezitten- (Van onze correspondent) PARIJS Ter gelegenheid van de door boring van de Mont-Blanc waarvan de tunnel op zijn vroegst pas over anderhalf jaar voor het publiek geopend zal kunnen worden hebben gisteren de Franse en Italiaanse premiers, Pompidou en Fanfani, gepoogd ook nog wat staatkundige obsta kels te verwijderen, die op de weg tussen Parijs en Rome nog altijd liggen opge tast. De ontmoeting, die in Turijn en in aan wezigheid der beide ministers van buiten landse zaken, plaatsvond, lijkt, om in de beeldspraak te blijven, geen bergen te hebben verzet, ofschoon men zich vanmor gen officieel in Parijs toch evenmin onte vreden wilde tonen. Op de conferentie, die op zeer korte termijn en, naar men be weert, op Amerikaans aandringen georga niseerd was, moet Pompidou vooral wel hebben gepoogd zijn Italiaanse ambtge noot gerust te stellen inzake de aard der actuele Frans-Duitse betrekkingen, waar over, zo verzekerde hij, de overige Euro pese landen zich alleen maar hebben kun nen verheugen. In welke mate Pompidou in zijn streven is geslaagd is momenteel nog moeilijk vast te stellen. Italië is met de Benelux altijd van oordeel geweest, dat er geen nieuwe problemen moeten worden opge worpen waardoor Engelands toetreden tot de E.E.G. bemoeilijkt zou kunnen worden en voor De Gaulle's Europa der vaderlan den heeft men in Rome evenmin ooit bij zonder veel geestdrift opgebracht. In di plomatieke kringen te Parijs was men vanmorgen geneigd een oordeel over het succes van Pompidou's ontmoeting in Tu rijn op te schorten tot 4 oktober a.s., wanneer in Brussel de zes ministers van buitenlandse zaken opnieuw vergaderen. In de Britse buitenlandse staatkunde zal dan, na de samenkomst der gemenebest premiers in Londen, vermoedelijk weer wat meer schot zijn gekomen, terwijl De Gaulle op zijn persconferentie dan moge lijk zelfs wel de gelegenheid kan hebben gevonden zijn eigen plannen nog iets na der toe te lichten. de klasse. De socialisten zijn echter wel zo verstandig door ook nu reeds te ver klaren dat zij ook in de toekomst met de volkspartij op basis van een coalitie wil len samenwerken, maar dan in het teken van een veranderde rolverdeling. Daarom wordt in hun kringen nu reeds openlijk gesproken en geschreven over een nieuwe verdeling van de minister-portefeuilles. Want bij een overwinning van de socialis ten zal niet alleen de functie van bondskan selier of premier aan de socialisten over gaan, maar zullen zij bovendien een ander ministerie voor zich opeisen, namelijk dat van financiën. Hiervoor worden reeds en kele kandidaten genoemd. In deze nieuwe constellatie bestaat niet de minste twijfel over de komende kanse lier, want dat wordt beslist dr. Pitter- mann. de tegenwoordige waarnemende kanselier. Wanneer deze energieke, maar tamelijk sterk marxistisch denkende poli ticus verantwoordelijk wordt voor liet al gemene regeringsbeleid, zal hij zeker ook alles in het werk stellen om steeds meer grote bedrijven te nationaliseren. Als waarnemend kanselier is hij al ja renlang leider geweest van de genationa liseerd^ bedrijven, in de eerste plaats van de grote ijzer- en staalfabrieken (Voest) in Linz, en in deze laatste functie is hij zelfs kort voor de verkiezingen op reis ge gaan naar de Sovjet-Unie. Over deze reis wordt in de socialisti sche pers zo openlijk geschreven, dat de partij niervan olijkbaar een propagandis tisch succes verwacht. Pittermann wil in de eerste plaats het speciale staal-procédé van Linz aan de Sovjet-Unie verkopen, maar bovendien ligt het in zijn bedoeling om in 't algemeen de handelsbetrekkingen met het communistische oosten te ver sterken. De Volkspartij spreekt haar wan trouwen uit over deze reis, omdat Pitter mann in de laatste tijd minder gunstig heeft gesproken over de E.E.G., welke ge meenschap hij „kapitalistisch" noemde. In tegenstelling daarmee fraterniseert hij met de Sovjet-Unie. Al is hij beslist geen com munist, het schijnt niet uitgesloten te zijn dat hij binnen het socialistische kader aan stuurt op een „opening naar links". augustus niet aan hun in Nieuw Guinea verblijvende vrouwen is uitbetaald. Op dracht is gegeven dit salaris alsnog uit te betalen. De Papoeastudenten waren over de re geling bijzonder tevreden Dit heeft de heer J. Scholten, voorzitter van de NSSF, tijdens een in Amsterdam gehouden bij eenkomst van Papoeastudenten meege deeld. Nieuw Guinea houdt een eigen muntstel sel gekoppeld aan de dollar, omdat de roepiah te veel is gedevalueerd. Indonesië (één dokter op 50.0000 inwoners) blijft prijs stellen op het verblijf van Nederlandse dokters op Nieuw-Guinea. Dit hebben leden van de groep ver klaard, toen ze aan veertig Papoeastuden ten in de aula van de Amsterdamse ge meente-universiteit verslag uitbrachten. Over de gavangenhouding van Sharir en andere politieke leiders wilde delegatielei der Indey zich van een oordeel onthouden, „omdat we niet weten waarom ze zijn vastgezet." Parnaleider De Wit, die sinds enkele ja ren de belangen van de Papoea's in ons land behartigt maar binnenkort ook naar Nieuw Guinea terugkeert, had een duide lijker oordeel over deze kwestie. „Overal waar revolutie dreigt heeft de regering het recht bepaalde mensen vast te zetten, Waarom zou dat dan niet in Indonesië mo gen gebeuren? En waarom ziet men altijd de splinter in een andermans oog als men de balk in eigen ogen niet waarneemt?" zo vroeg de heer De Wit zich af. Hij noem de in dit verband ondermeer de naam van Wijdoi „en andere papoea's" die naar zijn mening lange tijd op Nieuw Guinea on schuldig zijn vastgezet. Uit de antwoorden bleek voorts dat in Indonesië ongeveer 2000 Papoea's wonen die zo gauw mogelijk naar Nieuw Guinea willen terugkeren, om mee te helpen aan de opbouw van hun land. Zij zijn positief voor onafhankelijkheid van Nieuw Guinea zo was uit een gesprek met de drie voor naamste leiders gebleken. „Het antwoord op de vraag autonomie of zelfstandigheid komt pas in 1969 aan de orde", zei de geestverwant van Kirihio Mindom. „We moeten daarom eens door ons nationaliteitsgevoel zien heen te bre ken en de consequenties van de onafhan kelijkheid zien" zo meende hij. Hij geloof de dat wanneer elke Papoea zijn eigen minderheidsstandpunt gaat verkondigen een chaos ontstaat. Ds. Koiboer meende dat het standpunt Hindom-Kirihio getuigt van 'n zeker wan trouwen ten opzichte van eigen prestaties Hij hoopte evenwel dat de principiële ge schilpunten niet tot een onderlinge strijd zullen leiden. Voorts werd nog medegedeeld, dat de delegatie van Papoeastudenten tijdens haar verblijf in Djakarta van regerings leiders heeft vernomen, dat men in Indo nesië het verblijf van Nederlandse doktors op Nieuw Guinea op prijs blijft stellen Indonesië telt thans één dokter op 50.000 inwoners. Over tien jaar hoopt men uit de moeilijkheden te zijn. ANTWERPEN (AFP) De Antwerpse politie heeft zondag van gummistokken gebruik moeten maken om een groep Vlaamse betogers te verspreiden, die in optocht naar de gevangenis in de Begijnen straat wilden trekken. Hier zitten hun kameraden gevangen, die de vorige week zondag gearresteerd waren omdat zij een plechtigheid in de kerk van de Heilige Jozef hadden verstoord uit pro test tegen het besluit van de bisschop van Antwerpen om de preken in het Frans in bepaalde kerken van de stad te handhaven De Vlamingen droegen borden waarop onder meer stop „Weg met de Frans kiljons". De groep betogers vond op een gegeven ogenblik de politie tegenover zich. Er ontstond een hevige vechtpartij Zes ge wonden moesten naar het ziekenhuis wor- •ht. Er zijn een tiental arrestrties verricht. In een buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders van Noury en Van der Lan de is mr. P. M. H. van Boven benoemd tot com missaris van de vennootschap Wegens het bereiken van de M-jarlge leeftijd heeft de heer w J van Olhen zijn funtcie als directeur van Tricotbest n.v. neergelegd. Abida 15 200 m. n.w. Finisterre n. Curacao. Acila 15 20 m. w.n.w. Trinidad n. Durban. Acteon 15 te Beira. Aegis 15 260 m. n.w. Paramaribo n Paramaribo. Agamemnon 15 175 m. n.n.w. Santander (best.). Akkrumdijk 17 te St. Joe. Alamak 17 v. Basrah n. Karachi. Alcor 15 te Genua v. Marseille. Algenib 14 v. Three Rivers n. Amsterdam. Algol 17 te Sydney v. Melbourne. Alhena 15 80 m. z.o. Farnando Noronha n. Santos. Alkaid 15 v. Leith n. Middlesborough. Alkmaar 15 70 m. n.w. Hebriden n. Curagao. Alpherat 15 v. Beira n. Lourenco Marques. Amsteldijk 16 te Los Angeles v. Oakland. Amstelhoek 15 215 m. w.n.w. Kaap Goede Hoop naar Rotterdam Amstelkroon 17 te Los Angeles. Amstelland 15 v. Amsterdam n. Bremen. Amstelmolen 15 te Port Said v. Ceuta. Amstelstad 15 195 m. n.n.o. L. Palmas n. Bremen. Andijk 15 te Rotterdam Angolakust 16 te Rotterdam Annenkerk 15 te Aden v. Mombasa. Archimedes 15 te Esmaraldas. Artemis 15 te Nassau v. Haiti. Attis 15 20 m. n. La Guaira n. Georgetown. Balong 15 v. Chittagong n. Penang Banda 16 te Port Swettenham. Batavia 17 te Singapore verw. v. rede Patani. Bengkalis 16 te San Francisco. Beninkust 15 v. Dakar n. Freetown. Bennekom 15 in Panamakanaal verw. n. Curacao Blitar 15 37 m n. Finisterre n. Antwerpen. Bonita 15 35 m. z. Key West n. La Ceiba. CaltAmsterdam 15 135 m. n.o. Aden n. Bahrein. Caltex Arnhem 15 35 m. n. Finisterre n. Vlissing Caltex Delft 17 v. Rastanura n. Bordeaux. Caltex Delfzijl 15 v Kopenhagen n. Pernis. Calt. Eindhov 15 160 m. n.n.w. Pernis n. Bahrein. Caltex Madrid 15 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex Naples 15 v. Gothenburg n. Malmö. Caltex Rotterdam 17 v. Port Said n. Suez. Caltex Utrecht 16 te Granton. Camerounkust 16 te Takoradi v. Lagos. Camitia 15 500 m. z.z.w. Azoren n. Genua. Carrillo 15 v. Rotterdam n. Puerto Armuelles Cartago 16 te New Orleans v. Cortes. Casamance 15 v. Duinkerken n. Rouen. Ceres 15 v. Amsterdam n. Bilbao. Charis 17 te Amsterdam Chiron 15 650 m z.w. Azoren n. Paramaribo. Cinulia 15 te Curacao. Cradle of Lib. 15 120 m. n. Lissab. n. Perz. Golf. Crania 14 te Eastham. Dahomeykust 15 v. Freetown n. Abidjan. Daphnis 16 te Guanta Delft 16 v. Amsterdam n. Curacao. Diemerdijk 15 te Balboa. Dongedijk 15 v. Bremen n. Hamburg. Doris 16 te Rotterdam. Drente 15 240 m. n. Madeira r.. Malta. Echo 15 40 m. n Philippeville n. Londer. Eenhoorn 15 130 m. z.z.o. Athene n. Rotterdam .J- fiCmiOUin i«J IOU til. a.a.u. iitiitcnc n. nuiiciuaui cage ter hand nemen van aluminiumoxyae i esso Amsterdam 15 103 m z Kreta n. Rastanura en anoden. Es so Libya 15 v. Rotterdam n. Noordzee, i)ioéfv Esso Rotterdam 15 18 m n.o. K. Bon n. Gibraltar. Fina Nederland 15 270 m. z.o. Madras n. Calcutta. Forest Lake 15 v. Wilhelmshaven n. Le Spezia. Friesland KRL 15 170 m. z.z.o. Suez n. Suez. Gaasterdijk 15 v. Pt. Everglades n. New Orleans. Gabonkust 16 te Rio Benito. Geertje Buisman 18 te Vera Cruz verwacht. Gemma 15 v. Rotterdam n. Antwerpen. Gooiland 16 te Rita v. Salaverry. Graveland 16 te Hamburg verwacht. Groote Kerk 15 480 m. w. Cochin n. Aden. Guineekust 15 25 m. n.o. L. Palmas n. Le Havre. Gulf Italian 15 15 m. n.w. Malta n. Mena. Hathor 15 v. Livorno n. Genua. Hecuba pass. 16 Flores n. Barbados. Hera 16 te rede Kingston. Hilversum 15 te Jacksonville v. Mobile. Hollands Dreef 15 25 m. w.z.w. K. Trafalgar naar Port Said. Hoogkerk 15 40 m. o.n.o. Newcastle n. Brisbane. Isis 15 te Puerto Cabello v. Curasao. Ittersum 15 te Amsterdam. Izalco 16 te Callao. Java 16 te Callao v. Matarani. Joh. Frans 15 350 m. n.w. Savannah n. Cartagena. Kaloekoe 15 v. Seroei n Sarmi. Kamperdijk 16 te Rotterdam. Kara 15 te Barry v. Thameshaven. Karimun 15 v. Hamburg n. Bremerhaven. Karossa 17 te Singapore verwacht. Katendrecht 15 in Straat Ormoez n. Das eiland Katsedijk 16 te New Orleans n. Tampico. Keizerswaard 15 te Aalborg v. Fredericia. Kelletia 15 320 m. w.z.w. Bermuda n. Curasao. Kieldrecht 16 te Reyeka. Kinderdijk 16 te Antwerpen. Kloosterdijk 15 130 m. z.w. Bermuda n. Vera Cruz. Koningswaard 15 v. Rotterdam n. Las Palmas. Korenia 15 8 0m. w. Rhodos n. Mersin. Korovina 16 te Rotterdam. Kosicia 16 te Punta Cardon. Kossmatella 15 v. Avonmouth n. Stanlow. Kreeft 15 v. Rotterdam n. Vigo. Kreon 15 v. Amsterdam n.'Yest-Indië. Kylix 15 400 m. n.o. Guadeloupe n. Curasao. Laarderkerk 17 te Amsterdam. Ladon 15 te Amsterdam. Langkoeas 15 v. Biak n. Singapore. Lawak 16 te Dar Es Salaam v. Mtwara. Lekhaven 15 te San Francisco do Sul v B. Aires. Lelykerk 17 te Ras Tanura. Loosdrecht 16 te Nantes v. Marseille. Marathon 15 1200 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Maureen 16 v. Gulfport n. Jacksonville. Meerdrecht 15 80 m. z.z.o. Vitoria n. Genua. Meliskerk 15 v .Assab n. Port Sudan. Mentor 15 v. Kiuluk n. Volos. Merseylloyd 15 v. Antwerpen n Hamburg. Merwede 15 v. Port Harcourt n. Takoradi. Minos 16 te \msterdam. Moh. Reza Shah pass. 15 R. Fartak n. 3. Mashur Montferland 15 te Montevideo v. Santos. Muiderkerk IS v. Rotterdam n. Bombay. Naess Lion 15 117 m. w. Gibraltar n. Port Said. Mijdrecht 15 v. Amuaybay n. Paulsborough. Nanusa 15 v. Amsterdam n. Bremen. Neder-Elbe 16 te Cristobal. Neder-Waal 15 375 m. w. Kp. Comorin n. Singap. Neder-Weser 15 v. Penang n. Aden. Nias 15 v. Amsterdam n. Bordeaux. Nieuwe Tonge 16 te Sorel v. Tampa. Oberon 15 330 m. z.w. Azoren n. Fort de France. Noordwijk 15 48 m. n. Dakar n. IJmuiden. Nijkerk 16 v. Le Havre n. Marseilel. Oldekerk 16 te Genua v. Alexandrië. Ommenkerk 15 90 m. o.z.o. Malta n. Cadiz. Ootmarsum 15 110 m. z.w. Freetown n. Dakar. Oranjefontein 15 90 m. z.w. Finist. n. South.ton. Osiris 15 375 m. o.n.o. Quebec n. Montreal. Ossendrecht 15 70 0m. z.o. Kaap Guardafui naar Lourenco Marques. Ouwerkerk 15 v. Hongkong n. Hsinkang Overijsel 16 te Kaapstad. Pacaya 17 te Paita. Palamedes 16 te Cd. Boliver verw. v. P. Limon. Parthenon 16 v. Dominica te St. Lucia. Pendrecht 15 v. Delaware rivier n. El Palito. Peperkust 15 te Lagos v. Tema. Pericles 16 te Huarmey. P. G. Thulin 16 te Cristobal. Philidora 15 20 m. n. Algiers n. Thameshaven. Philippia 15 90 m n.o. Ras Fartak n. Gibraltar. Pieter S. 15 v. Rotterdam n. Swansea. Poseidon 16 te Hamilton. Prins Johan Willem Friso 17 te Erie verwacht. Prins der Nederlanden 14 te Amsterdam. Prins Willem van Oranje 15 475 m. n.o. Belle eil. naar Montreal. Pr. Willem II 15 295 m. n.o. Belle eil. n. Londen. Pr. Willem III 15 40 m. z.w. Dungèness n. Lond, Prins Willem V 16 te Milwaukee v. Detroit. Prinses Margriet 15 v. Rotterdam n. Montreal. Pygmalion 15 te Piraeus. Radja 16 te Avonmouth. Raki 14 300 m. n.w. Fern. Noronha n. Kaapstad. Randfontein 15 te Southampton v Amsterdam. Rempang 15 te Hamburg v. Bremen. Reza Shah the Great 15 v. St. Laurentz n, Curasao. Roebiah 16 te Djibouti v. Colombo. Roepat 15 te Rabaul v. Homara. Roggeveen 15 te Shanghai. Rotterdam 15 te Rotterdam. Rijnkerk 16 te Rotterdam. Saloum 15 v. Dakar n. Bordeaux. Sarpedon 16 te Antwerpen v. Hamburg. Scheldelloyd 15 45 m. o.z.o. Malaga n. Lisboa. Schelpwijk 15 v. Pernis n. Hamburg. Scherpendrecht 16 te Bluff v. Wilmington. Schiekerk 15 240 m z. Kp. Race n. New York. Schouten 15 v. Kaapstad n. Port Harcourt. Seinelloyd 15 te Rotterdam. Senegalkust 15 v. Abidjan n. Freetown. Serooskerk pass. 17 Kp. Guardafui n. Fremantle. Servaaskerk 15 30 m. n.w. Bone n. Port Said. Sigli 15 240 m. n.w. Brisbane n. Sandakan. Sinon 15 75 m n. Porto Rico n. Santa Cruz. Sliedrecht 15 230 m. w. Flores n. Bridgeport. Sloterdijk 16 v. Rotterdam n. Hamburg. Sloterkerk 15 v. Adelaide v Fremantle. Socrates pass 15 Azoren n. Le Havre. Solon 16 te Puerto Cabello. Stad Amsterdam 15 v. Genua n. Benisaf. Stad Gouda 15 15 m z.o. Wight n. Savona Stad Den Haag 15 250 m w.z.w. Landsend naar Hamptonroads. Stad Rotterdam 15 82 m. n.o. K. Finist. n. Emden Statue of Liberty 15 v. Suez n. Mena. Straat Clarence 15 300 m. o. Ceylon n. Penang. Str. Madura pass. 17 Amsterdam eil. n. M'bourne Straat Magelhaen 15 rede Port Elisabeth. Straat Singapore 15 te Port Kembla. Tacana 17 te Corpus Christi. Tara pass. 15 Ouessant n. Rio de Janeiro. Telamon 14 v. New York n. Santo Domingo. Themis 15 v. Charleston n. Norfolk. Theron 15 150 m. n.w. Puerto Rico n. Savannah. Thuredrecht 15 300 m. v. Valencia n. Montreal Tjitarum 15 450 m. z.z.o. Sao Thome n. Lagos. Tjitjalengka 16 te Montevideo. Triton 15 v. Aruba n. La Guaira. Ulysses 16 te Santo Domingo v. Valparaiso. Van Spilbergen 15 te Freetown v. Abidjan Vasum 15 v. Mena n. Suez. Viana 15 24 m. n. Malta n. Port Said. Videna 15 v. Pernis n. Mena Al Ahmadi. Vitrea 16 te Port Said n. Bandar Mashur. Vivipara 17 te Bandar Mashur. Vlieland 15 240 m. n.o. Belem n. Curasao. Waikelo 17 te Beyrouth. W. A. Jones 15 135 m. n.o. Durban n. Ph.delphia Waterland 15 v. Bahia n. Amsterdam. Westertoren 15 v. Saltend n. Thameshaven. Westland 16 te Amsterdam. Willem Ruys 17 te Rotterdam. Willemstad 17 te Antwerpen Woltersum 15 360 m. n.w. Finisterre n. Houston. Zaria 15 7u m. z. Lissabon n. Rotterdam. Zeeland 15 v. Montreal n. Toronto. Zonnekerk 16 te Amsterdam. KLEINE VAART Alcetas 15 50 m. n. Kp. Da Gata n. Rotterdam. Ank T. 13 v. Ostrand te Köping. Anna Brloere 15 40 m. n.o. ;Ushant n. Lissabon. Arnoudspolder 15 10 m. z.w. Ouess. n. Rotterdam. Binnenhaven 15 dwars Burlings n. Duinkerken. Flevo 15 40 m. n.w. Gyon n. Oporto. Groningen 14 v. Nantes te IJmuiden. Joost 14 v. Kotka te Sornaes Julia Mary 35 m. w.z.w. IJmuiden n. Amsterdam. Kaap Falga 14 v. Rundvik n. Amsterdam Keizersgracht 15 60 m. z. Texel n. Nantes. Kerksingel 15 12 m. w. Westhinder n. Gent. Lauriersgracht 15 dw. Schevening. n. Antwerpen. Leliegracht 15 te Zanddijk n. Amsterdam. Lifana 15 40 m. n. Ushant n. Bordeaux. Marianne 15 30 m. n.o. Er n. Rotterdam. Strabo 15 40 m. w. Bornholm n. Amsterdam. Thaletas 15 te Rotterdam v. Cadiz. Urkersingel 15 30 m. n.w. Dieppe n. Portsmouth. Vechtborg 12 v. IJmuiden te Karlstad. (Van onze correspondent) BRUSSEL Nadat hij twaalf dagen was vermist, heeft men zaterdagmiddag in het kanaal van Anderlecht, aan de zuidwest zijde van Brussel, het stoffelijk overschot van een Brusselse taxichauffeur en zijn taxi uit het water opgehaald. Zijn ver dwijnen had veel ongerustheid gewekt bij vele van zijn collega's. Nog gisteren reden zij met papieren op hun taxi's geplakt, waarop teksten stonden als: „De moord op taxichauffeurs begint weer. Wanneer ko men er veiligheidsmaatregelen?" Het on derzoek heeft echter uitgewezen, dat er van misdaad geen sprake is, doch dat de chauffeur in kwestie is verongelukt. Men acht het niet uitgesloten, dat hij van te voren iets te lang in zijn stamcafé had ge pleisterd. NEW DELHI (Reuter) Radio-Peking heeft gemeld, dat Indische troepen over de rivier de Kara Kasj in Sinkiang hebben ge schoten. Dit gebied ligt nabij de omstreden grens van Kasjmir. Chinese troepen heb ben uit zelfverdediging teruggeschoten. Volgens het persbureau zouden de Indische troepen nog steeds druk op de grenspost uitoefenen. Indische dagbladen hebben gemeld, dat langs de grens van Boetan en langs de noordoostelijke grens Chinese troepen wor den geconcentreerd. De bevelhebber van het oostelijk commando, luitenant-gene raal Sen is zondag in New Delhi aangeko men voor besprekingen met de minister van Defensie, Krisjna Menon. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in New Delhi verklaarde zondag geen be richt over een incident zoals door radio- Peking is gemeld te hebben ontvangen. Een woordvoerder zei dat de Indische regering tevreden is over „de doeltreffende maatregelen die worden genomen om de Chinezen buiten India te houden". Hij doelde op de toestand in het gebied van Tawang, aan de noordoostgrens, waar een Indische grenspost door Chinese militairen werd bedreigd. De Chinese militairen be vinden zich echter nog wel een weinig over de Macmahon-grens, aldus de woordvoer der. DAMASCUS (Reuter) Chaled el Azm, de nieuwe premier van Syrië, heeft met 156 stemmen tegen 1 het vertrouwen van de volksvertegenwoordiging gekregen. De 60-jarige regeringsleider stond be kend als „de rode miljonair van Syrië" totdat hij ging samenwerken met de rechtervleugel. Hij wordt beschouwd als de belangrijkste staatsman van het land. Reeds vijf maal was hij leider van de re gering. Bij presidentsverkiezingen werd hij tweemaal verslagen, nl. in 1955 en in 1961. Azm deelde mee dat de buitenlandse po litiek van Syrië „volledig neutraal" zou blijven. Syrië zal de Arabische rechten in Palestina steunen, zal het handvest van de Verenigde Naties eerbiedigen en zal streven naar expansie van zijn handel met het buitenland. PARIJS (AP) Mohammed Boudiaf, vice-president van de opgeheven voor lopige Algerijnse regering, heeft in Parijs verklaard dat hij geen kandidaat meer is voor de verkiezingen van 20 september. Hij was oorspronkelijk kandidaat voor Setif. Boudiaf zei zijn kandidatuur te hebben ingetrokken omdat de uitslag van de ver kiezingen reeds beslist was. Hij noemde de verkiezingen „pas klaargemaakt", en zei dat zijn beslissing niets had uit te staan met de „twist van de Wilaya's". GENèVE (AP) Het Internationale Rode Kruis heeft meegedeeld, dat de re cente aardbevingen in Oost-Turkije meer dan 100.000 mensen dakloos hebben ge maakt. Het merendeel der daklozen leeft in de openlucht, zonder beschutting tegen de herfstregens, die na de aardschokken van 5 en 11 september zijn begonnen. Het Turkse Rode Kruis is niet in staat de slachtoffers van de aardbeving voor de naderende winter voldoende beschutting te bezorgen. Er is een oproep tot alle Rode Kruisverenigingen gericht voor ten ten, geprefabriceerde huizen, winterkle- ding en medicamenten. Bij de recente aardbevingen in Perzië zijn 60.00 mensen dakloos geworden. BONN (Reuter) Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Buitenland se Zaken heeft bekendgemaakt dat de Sovjet-Unie heeft ingestemd met de be noeming van de 53-jarige dr. Horst Gröp per tot ambassadeur van de Westduitse Bondsrepubliek in Moskou. Dr. Gröpper was tot nu toe onderdirec teur van de afdeling voor het oosten van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij volgt dr. Kroll op, die sinds 1958 deze post heeft bekleed. Tot het te rugroepen van dr. Kroll werd begin dit jaar besloten omdat hij voorstander zou zijn van een regeling tussen de Sovjet- Unie en West-Duitsland ten koste van al les. Dr. Kroll zal deze week naar Bonn te rugkeren, waar hij adviseur wordt in oos telijke aangelegenheden. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K U Kon. Olie145,60—145,70 f 146,10 Philips f 151—151,20 151,50 Unilever f 130,90—132 122,40 Hoogovens 559

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9