ONS MATSTE KNIPPATROON WAS 268 NUMMERS CE IEPEN Regering heeft SER advies over loonkosten gevraagd - DE BEURS - Vriendelijke vaagheid geeft Engeland steun noch afwijzing Jaarverslag Wereldbank Discontoverlaging in Parijs verwacht Spaaroverschot in augustus 1962 N. Groenhart Orgalime's secretaris-generaal Geringe toewijzing „Opplandskraft" Padang Portland Cement passeert dividend Landbouwmechanisatie gaat steeds verder Albert Heijn brengt geen wollen deken Onderhandelingen met Brussel gaan door SCHEEP VAARTBERICHTEN Het aandeel van de niet-Amerikaanse beleggers bedraagt nu 56 pet DINSDAG 18 SEPTEMBER 1962 13 Als u knippatronen wilt hebben, kunt u beter Libelle nemen. Pano rama is er voor alle an dere boeiende lectuur. Britse order voor NDSM Uitbreiding van Wessanen Benelux-handel in juli i Gemenebest-conferentie geëindigd In Parijse beurskringen wordt een spoe dige verlaging van het Franse disconto mogelijk geacht. Men vermoedt, dat de Franse minister van financiën op de bij eenkomst van de wereldbank in Washing ton de internationale valutapolititci in het geheim van deze op handen zijnde maat regel op de hoogte zal stellen. In Parijs verwacht men een verlaging van het dis conto met een half procent tot drie pro cent, waarmede het verlaagd zou zijn tot het niveau van het Duitse disconto. Aldus zou naar in beurskringen wordt aangenomen de thans ook naar Frankrijk gaande sterke stroom van kortlopende bui tenlandse gelden ingedijkt kunnen worden en zou reeds vooraf aan eventuele kri tiek in Washington de wind uit de zeilen genomen zijn. Naar verder in Parijs verluidt zal de op volging van de als president van de we reldbank aftredende Amerikaan Eugene Black mogelijk aan een Fransman ten deel vallen. In internationale financiële kringen verwacht men van een dergelijke vervanging versterkte Franse medewer king aan de internationale valutapolitiek. Het spaaroverschot bij de plaatselijke spaarbanken is in augustus hoger geweest dan ooit eerder in deze maand is voor gekomen. De stortingen beliepen een to taalbedrag van 167 miljoen, waartegen over 128 miljoen werd opgevraagd. Het overschot bedraag derhalve 39 miljoen (juli 17.5 miljoen, augustus 1961 29.3 miljoen). In de eerste drie maanden van 1962 wa ren de spaarresultaten hoger dan in het eerste kwartaal van 1961. Daarna vertoon den de maandoverschotten een lichte da ling, hetgeen tot gevolg had dat per ulti mo juli een totaal overschot was bereikt van 208 miljoen, tegenover 214 miljoen in de eerste zeven maanden van 1961. Door de byzonder goede resultaten over augus tus vertoont 1962 thans echter weer een gunstiger beeld dan 1961: 247.4 miljoen tegenover 243.9 miljoen. Het gezamenlij ke inleggerstegoed van de spaarbanken, geregistreerd door de Nederlandse spaar- bankbond, bedroeg op 31 augustus 3466.4 miljoen. De heer N. Groenhart, medewerker voor Europese integratie-aangelegenheden bij de federatie metaal- en electrotechnische industrie FME, is met ingang van 1 maart 1963 benoemd tot secretaris-generaal van de Europese organisatie van metaal- en elektrotechnische industrieën (Orgalime). Het secretariaat van deze organisatie zal gelijktijdig van Parijs naar Brussel wor den verplaatst. Advertentie rr Cu PANORAMA NASSAULAAN 51 HAARLEM Emittenten delen mede dat op de 5K percent -20-jarige obligatielening ad 25 miljoen ten laste van de Kraftlaget Opp landskraft voor een zodanig bedrag is in geschreven dat de toewijzing slechts ui terst gering zal kunnen zijn. De Geest Industries Ltd, Spalding, in Lincolnshire, Engeland (zusteronderne ming van Waling, Van Geest en Zonen N.V. te 's-Gravenhage) heeft aan de Ne- derlandsche Dok en Scheepsbouw Maat schappij te Amsterdam de bouw van twee motorvrachtschepen voor het vervoer van gekoelde lading, met een netto koelruim- inhoud van ongeveer 300.000 cubft, opge dragen. De directies van Wessanen's koninklijke fabrieken N.V. te Wermerveer en Nicolet- Krommenie N.V. te Krommenie delen mede, dat een zodanige overeenstemming is bereikt, dat alle aandelen van Nicolet- Krommenie N.V. (cacao- en chocolade fabriek) door Wessanen zullen worden overgenomen. De regering heeft, blijkens een van daag voor publikatie vrijgegeven brief van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid aan de Sociaal-Econo mische Raad, onlangs aan de S.E.R. ver zocht met spoed een advies uit te bren gen over de begrenzing van de stijging der loonkosten gedurende 1963. De re gering stelt het op prijs dit advies-voor 1 november te ontvangen. Minister Veldkamp herinnert er in zijn brief aan dat de regering op 13 juli het overleg met het bestuur der Stichting van de Arbeid heeft heropend over de loonont wikkeling in 1962 en 1963. Dit heropenen van het overleg moet worden beschouwd als een voortzetting van de besprekingen die het vorige jaar over dit onderwerp in kasteel Oud Wassenaar zijn gehouden. In de besprekingen in kasteel Oud-Was senaar, waarbij een bepaalde matiging in de verhoging van de loonkosten werd over eengekomen, werd een voortzetting van het gesprek in de loop van 1962 in het voor uitzicht gesteld. Minister Veldkamp deelt voorts mede dat van regeringszijde tijdens de bespre king op 13 juli enige suggesties zijn ge daan over de loonontwikkeling in 1963 om in dat jaar tot een beperking van de loon kostenstijging te komen. Het is gewenst, aldus de minister in de brief aan de SER, dat bij de besprekin gen hierover de meest recente gegevens over de huidige economische situatie en over de verwachtingen voor 1963 ter be schikking staan. In dit opzicht acht de mi nister van bijzonder belang de zgn. ma cro-economische ramingen voor 1962 en 1963 die het centraal planbureau kortgele den heeft gemaakt en die vandaag aan de Tweede Kamer zijn aangeboden. Minister Veldkamp deelt verder mede dat deze ra mingen in hoofdzaak overeen komen met de gegevens die de regering in juli aan het bestuur der Stichting van de Arbeid heeft verstrekt. In de loop van het gesprek met de Stich ting van de Arbeid is gebleken, aldus dr. Veldkamp, dat het van verscheidene zij den op prijs werd gesteld indien de rege ring aan de sociaal-economische raad ad vies zou vragen. In deze omstandigheden komt het de regering gewenst voor dat, alvorens het gesprek met het bestuur van de Stichting van de Arbeid wordt hervat, de sociaal-economische raad in het licht van de economische verwachtingen advies uitbrengt over de begrenzing van de stij ging der loonkosten gedurende 1963. Volgens mededeling van het Secretariaat- Generaal der Benelux Economische Unie, waarbij gebruik is gemaakt van cijfers verstrekt door het Centraal Bureau voor de Statistiek van Nederland en het Na tionaal Instituut voor de Statistiek van België, bedroeg de waarde van de invoer uit derde landen tijdens de maand juli 1962 2.456 miljoen (juli 1961: 2.180 mil joen), terwijl voor een waarde van 2.102 miljoen (juli 1961: 1.912 miljoen) naar derde landen werd uitgevoerd. De waarde van de Beneluxinvoer in juli 1962 vergeleken met juli 1961 is, in percen tages uitgedrukt, gestegen met 13 percent. De waarde van de uitvoer geeft een stij ging te zien van 10 percent. De intra-Beneluxhandel ontwikkelde zich in de maand juli 1962 als volgt: de in voer in de B.L.E.U. uit Nederland beliep 191 miljoen (juli 1961: 164 miljoen); de invoer in Nederland uit de B.L.E.U be droeg 306 miljoen (juli 1961: 277 mil joen). Voor de Noord-Zuidhandel wordt der halve van juli 1961 op juli 1962 een stij ging van 16 percent vastgesteld. De handel in de richting Zuid-Noord is, bij vergelij king van de overeenkomstige perioden, naar waarde gerekend met 11 percent ge stegen. De N.V. Padang Portland Cement Maat schappij heeft, blijkens de winst- en ver liesrekening, over 1961 een winst geboekt van 995 (v. j. 1.033). Deze winst wordt toegevoegd aan de „voorziening van bij zondere doeleinden," welke rekening daar na 206.185 groot is. De diverse baten daalden tot 15.681 17.199). De kosten Amsterdam verminderden tot 18.705 22.081). Het dividend wordt wederom gepasseerd. De directie verwacht het lopende boek jaar wederom met een kleine boekwinst te kunnen afsluiten. Ten aanzien van de kansen, dat de in vorige verslagen bedoel de basisindustrie (in de Randstad Hol land) alsnog gevestigd zou worden, is de directie weinig optimistisch gestemd. Over de deelneming Veth's papierenzak- ken fabriek N.V. wordt gezegd, dat de om zetten en resultaten van de technische af deling van dit bedrijf wederom aanzienlijk zijn toegenomen, terwijl die van de ver pakkingsafdeling stationair bleven. Niette genstaande het teruglopen der produkten- zaken waren de resultaten dusdanig gun stiger dan in de voorgaande jaren dat een hoger dividend dan in 1960 verdiend werd. Daarnaast kreeg het dochterbedrijf onver wacht nogmaals een restitutie van betaal de vennootschapsbelasting over vooraf gaande boekjaren, zodat besloten werd een dividend van 20 pet. (6 pet.) uit te keren. Tevens werd de „reserve diverse belangen" van 65.179 gebracht op 129.516. De resultaten gedurende het eerste half jaar van 1962 zijn redelijk te noemen. Ten aanzien van het tweede halfjaar kunnen, aldus de directie, nog geen voorspellin gen worden gedaan. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10,06 —10,16, Amerikaanse dollar 3,57V2—3,61V2, Cana dese dollar 3,30V23J5V2, Franse frank (100) 73,10 73,60: Belgische frank (100) 7,217,26, Duitse mark (100) 89,7090,20, Zweedse kroon (100) 69,50 70,50, Zwitserse frank (100) 83,2583,75, Italiaanse lire (10.000) 57,25—59,25, Deense kroon (100) 51,70— 52,70, Noorse kroon (100) 50,1051,10, Oostenrijkse schilling (100) 13,92'/ï—14,02Vt, Portugese escudo (100) 12,55—12,70, Spaanse peseta (100, grote cou pures) 5,956,10. De raad van commissarissen van de n.v. Inter nationale Handel- en Scheepvaart Maatschappij Jan de Poorter deelt mee, dat één harer direc teuren, de heer J. A. M. Dolk, na een langere periode van ziekte heeft meegedeeld, dat hij om gezondheidsredenen zijn functie van directeur moet neerleggen. Volgens mededelingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek beschikte de Nederlandse landbouw in mei 1962 over 95.884 trekkers tegen 88.916 in mei 1961, een toeneming van bijna 7.000 stuks (7,8 percent). Naar het zich nu laat aan zien zal in 1963 het trekkerpark een om vang van 100.000 stuks hebben bereikt. Tijdens de landbouwtelling mei 1962 werd ook het aantal melkmachines geteld, dat thans 57.107 bedraagt. Hier valt een toeneming van 9.144 stuks (19 percent) waar te nemen. Albert Heijn zal in de naaste toekomst geen wollen dekens op de markt brengen. Dit is van de zjjde van de directie van het bedrijf te Zaandam verklaard. Hiermee wordt tegengesproken hetgeen de voorzitter van de Nederlandse R.K. Bond van Ondernemers in het woningin richting- en meubileringsbedrijf, de heer P. Hoefsloot, tijdens een vergadering van deze bond te Roosendaal heeft gezegd. De heer Hoefsloot zei: „na de ijskasten en mixers zal Albert Heijn nog deze week een groot aantal wollen dekens als „premie van de maand" aanbieden. Het is waar schijnlijk, dat de lancering van de naar schatting 120.000 dekens op de Nederland se markt belangrijke gevolgen zal hebben voor de industrie, de groothandel en de kleinhandel". Bijlmermeer. Op uitnodiging van het comité Katholiek Amsterdam hebben 55 KVP-leden van de Eerste en Tweede Ka mer en van de provincialestaten van Noord-Holland een bezoek aan Amsterdam en de Bijlmermeer gebracht om zich per soonlijk op de hoogte te stellen van het Bijlmermeervraagstuk. AMSTERDAM: UNILEVERS GEVRAAGD Amsterdam heeft de nieuwe beursweek gisteren ingezet met een vrij vaste stem ming voor de internationale waarden, waarin Unilever de toon aan gaf. Deze aan delen werden gesteund door het feit, dat Wall Street vrijdag een kwart dollar hoger voor deze stukken sloot. Vooral bij de opening was er flinke vraag in deze hoek waardoor kon worden ingezet op 132,80. Door aanhoudende kooplust liep de prijs op tot 133,10. Hiermede kwam Unilever boven pariteit New York. Ook Koninklijke Olie noteerde hogere koersen. De vaste stemming voor de olie-aandelen van de voorgaande dagen hield aan. De prijs van 146 kwam 1,50 boven de slotprijs van vrijdag. De handel in deze hoek bleef ech ter kalm. Philips boekte een koerswinst, bij geringe omzetten, van 1,40 tot 151,80. AKU steeg verder gesteund door de goede gang van zaken van de dochtermaatschap pij de „American Enka". De AKU-aandelen boekten een koerswinst van l'/j punt bij een notering op 368. Hoogovens liep ruim vier punten op. De omzet in deze hoek was echter minimaal. In het laatste beurshalf- uur brokkelden de koersen van de meeste hoofdfondsen een weinig af bij gebrek aan affaire. De scheepvaarthoek zette in met zeer kalme handel waarbij aandelen Konink lijke Boot twee punten hoger noteerden op 139'/2. De overige scheepvaartaandelen la gen prijshoudend tot iets beter in de markt. Van de leidende cultures werden certifi caten Deli een gulden hoger op 146 ge adviseerd. Ook in de staatsfondsenhoek verliep de handel uitermate rustig. De prij zen schommelden rond het vorige slotni- veau. Aandelen „Braat" Rotterdam die vrijdag 62 punten opliepen tot 832 werden op 860 geadviseerd. De omzet in deze hoek is ech ter zeer gering. „Ngombezi" werd ex 16% percent dividend geadviseerd op 197, te gen 213 op vrijdag cum dividend. Voor de inschrijving op de guldenslening „Kraft- lagnet Opplandskraft" groot 25 miljoen 5% percent a pari bestond enorme belang stelling. (ANP). (Van onze correspondent) Gisteren hebben de Gemenebcstpremiers In Londen hun debatten over Engelands eventuele toetreding tot de E.E.G. geëin digd. Vandaag wordt nog touwgetrokken over de bewoordingen van het slotcommu niqué, dat waarschijnlijk morgen uit de bus zal komen. De speech van Canada's premier, John Diefenbaker maakte duidelijk dat diens tegenstand, wat betreft Engelands toetre ding op de huidige voorwaarden, rotshard is gebleven. Ook bleek het verzet van Ri- sjidi Kawawa, de eerste minister van Tan ganyika, die zich mede namens Oeganda en Kenya definitief uitsprak tegen associa tie met de Euromarktlanden, omdat dit politiek onverenigbaar wordt geacht met de door de Oostafrikaanse Gemenebestle den gehuldigde opvattingen. Dit kwam als een schok, omdat beweerd was dat Oost-Afrika van plan was zijn af wijzend standpunt te herzien. Diefenbaker achtte de in Brussel bereikte resultaten onvoldoende en deed, zijn zogenaamd plan, dat in de plaats zou moeten komen van Engelands aansluiting bij de E.E.G.uit de doeken. Het bleek slechts een voorstel tot 'n wereldwijde handelsconferentie. Hij wilde een in Canada te houden conferentie van alle Gemenebestlanden, samen met de zes van de E.E.G., de zeven van de Euro pese vrijhandelsassociatie, de Verenigde Staten, Japan en andere belangstellenden. Premier Macmillan hield de slotrede, die algemeen geprezen werd. Hij beschouwde, zoals hij dat al vaker heeft gedaan, het hele probleem in een zo wijd mogelijk his torisch perspectief. Zoals men weet, ha mert Macmillan er steeds weer op, dat er een einde moet komen aan Engelands Europees isolement, omdat dit reeds twee maal tot een wereldoorlog heeft geleid. En geland kan niet in zijn hemd blijven staan, vooral niet terwille van het Gemenebest! Engelands nieuwe grootheid zal onderdeel van een collectieve grootheid moeten zijn. Europa zal zich moeten aaneensluiten, om dat economische tweedracht tegenover de Russische dreiging een luxe is, welke men zich niet langer kan veroorloven, en ook om het zo lang verbroken economische evenwicht tussen Europa en de Verenigde Staten te herstellen. MacMillan gaf openlijk toe, dat tot nu toe helderheid ontbreekt in het beeld van de Brusselse onderhandelingen en van de consequenties ervan. Macmillan wilde geen enkele toezegging doen over een nieuwe gemenebestconfe rentie, maar beloofde rekening te zullen houden met de wensen van het Gemene best, wat betreft verder contact met de E.E.G. De atmosfeer was vriendschappe lijk en op MacMillans speech volgde har telijk applaus. Verwacht wordt, dat in het slotcommu niqué Engeland zal beloven zekere reeds in Brussel behandelde kwesties daar op nieuw aan de orde te stellen. Dit behoeft echter geenszins een formele heropening van de onderhandelingen te betekenen, waarvoor de Britse regering niets voelt, maar punten die tot nu toe in Brussel zijn opengelaten, zullen op verzoek van het Ge menebest nader dienen te worden uitge werkt, omdat men nu eenmaal geen kat in de zak wenst te kopen. Abbekerk 18 te Amsterdam. Abida 25 te Curasao verwacht. Achilles 17 300 m. w.z.w. Ouess. n. Pto. Cabello. Acila 3/10 te Durban verwacht. Acmaea 17 160 m. n. Bermuda n, Cornerbrook. Aegis 17 v. Paramaribo n. Houstno. Agamemnon 17 v. Santander n. San Juan. Akkrumdijk 17 te St. Joe verwacht v. Houston. Alamak 17 v. Basrah n. Karachi. Alchiba 16 v. Djeddah n. Kuwait. Algenib 17 65 m z.w. Belle eil. n. Amsterdam. Alkmaar 17 800 m. w.z.w. Glasgow n. Curasao. Alnitak 17 160 m. n.n.o. L. Palmas n. L. Palmas. Alwaki 16 rede Madras. Ameland 17 v. Sint Vincent n. Curasao. Ammon 17 te Antwerpen. Amsteldijk 17 v. Los Angeles n. Cristobal. Amstelhoek 17 450 m. n.n.w. Kp. Town n. R'dam. Amstelkroon 17 te Los Angeles v. Yokohama. Amstelsluis 17 420 m. o. Hokkaido n. Vancouver. Amstelstad 17 103 m. z.z.w. Finisterer n. Bremen. Amstelveld 17 500 m. z.z.o. Monrovia n. Frankrijk. Andijk 18 v. Rotterdam n. New Orleans. Annenker kl7 165 m. o.z.o. Pt. Sudan n. Suez. Area 19 te Cardon verwacht. Argos 17 v. Algiers n. Malta. Asterope 17 12 m. z.w. Finisterre n. Italië. Atys 20 in Panamakanaal verwacht n. Curagao. Bali 17 v. Bugo n Miri. Balong 18 te Penang. Banda 18 te Port Swettenham v. Penang. Banggai 17 te Damman. Bat.ian 17 30 0m o. Uew York n. Philadelphia. Bengalen 18 te Singapore. Bengkalis 17 te San Francisco v. Los Angeles. Beninkust 17 v. Freetown n. Lagos. Bennekom 18 te Willemstad. Bintang 17 v. Khorramshahr n. Abadan. Blitar pass. 17 Vlissingen n. Antwerpen. Caltex Amsterdam 17 155 m. z.z.w. Ras Al Hadd naar Rastanura. Caltex Delft 17 v. Rastanura n. Bordeaux. Caltex Delfzijl 17 te Rotterdam. Caltex Eindhoven pass. 17 eil. Masira n. Bahrein. Caltex Gorinchem 18 v. Kielerkan. n. Fredericia. Calt. Leiden 17 226 m. n.o. Vizagapatnam (best.). Caltex Madrid 17 120 m. w.z.w. Kreta n. R'dam. Caltex Pernis 17 v. Suez n. Bahrein. Caltex Rotterdam 17 v. Port Said n. Suez. Calt. The Hague 17 150 m. o. Madras n. Bahrein. Caltex Utrecht 17 v. Granton n. Cadiz. Camerounkust 17 v. Takoradi n. Monrovia. Camltia 21 te Genua verwacht. Carrillo 17 140 m. w.n.w. Finisterre n. Cristobal. Castor 17 te Freeport. Celebes 17 v. Mtwara n. Zanzibar. Ceres 17 te Bilbao. Cinulia 17 v. Curagao n. Punta Cardon. Congokust 18 te Amsterdam. Cradle of Lib. 17 25 m. n.w. Algiers n. Perz. Golf. Crania 14 te Stanlow Dahomeykust 17 te Abidjan. Delft 17 20 m. z.o. Lizard n. Curagao. Dorestad 17 25 m. z.o. Wight n. Curagao. Drente pass. 17 Gibraltar, 19 te Malta verwacht. Echo 17 20 m. w.z.w. Gibraltar n. Londen. Eenhoorn 17 70 m. n.w. Malta n. Rotterdam. Esso'Amsterdam 17 v. Suez n. Rastanura. Esso Rotterdam pass. 17 Gibraltar v. Port Said. Fina Nederland 17 300 m. z. Calcutta n. Calcutta. Forest Hill verm. 17 v. Hamburg n. Mena. Forest Town 18 -te Little Aden. Fravizo 17 v. Lissabon n. Tunis. Friesland KRL 17 v. Port Said n. Lissabon. Gaasterkerk 18 te Penang verwacht. Garoet 18 te Singapore verwacht v. Bugo. Giessenkerk pass. 17 Ouessant n. Antwerpen Groote Beer 17 v. Rotterdam n. New York, Groote Kerk 17 212 m. o. Kp. Guardafut n. Aden Gulf Hansa 17 v. Mizushima n. Antwerpen. Gulf Swede 18 v. Suez n. Perzische Golf. Hector pass. 17 Kp. Finisterre n. Tripolis. Hera 17 rede Kingston v. Port Au Prince Hermes 17 v. Curagao n. Punta Cardon. Hersilia 17 185 m. o. Sicilië n. Tanger. Holendrecht 17 v. Vitoria n. Italië. Hollands Dreef 17 35 m. n.w. Bone n. Port Said. Irazu 17 v. Valparaiso n. Manta. Isis 18 te Guanta - Jason 18 te Paramaribo Joseph Frering 20 te IJmuiden verwacht. Kaap Hoorn 17 125 m. w. Ierland n. Curagao. Kalydon 19 te Lissabon verwacht. Kara 17 te Dingle. Karimun 18 te Amsterdam. Karossa 17 te Singapore. Keizerswaard 16 v. Aalborg n. Quebec. Kelletia 18 te Curagao verwacht. Kinderdijk 17 te Rotterdam. Kloosterdijk pass. 17 Miami n. Vera Cruz. Koningswaard 17 260 m. n.o. Kp. Finisterre. Kopionella 17 170 m. o. Madeira n. ^ernis. Koratia 17 120 m. n.o. Azoren n. Curagao. Korenia 16 te Mersin. Kosicia 21 te Piney Point verwacht. Kreeft 17 170 m. z.w. Ouessant n. Vigo. Kreon 17 165 m.t z.w. Ouessant n. Paramaribo. Kylix 18 v. Curagao n. Punta Cardon. Langkóeas 17 10 m. z. Mindanao n. Singapore. Lelykerk 17 te Rastanura v. Bahrein. Liberiakust 17 110 m. w. Douala n. Douala. Liberty Bell 17 310 m. n.w. Djeddah n. Mena. Limburg 17 250 m. z.o. Madras n. Calcutta. Maasdam 18 te Galway. Maaskerk 15 60 m. n.o. Daedalusrif n. Ummsaid. Madisonlloyd 15 te Kobe. Mariekerk 17 dwars Masira eil. n. Mtwara. Maron 13 te Hampton Roads. Meerdrecht 17 190 m. z.z.w. Recife n. Genua. Memnon 17 v. Miami n. Jacksonville. Mentor 18 te Izmir verwacht. Merseylloyd verm 20 v. Hamburg n. Bremerhav. Merwede 17 te Takoradi verw. v. Pt. Harcourt. Merwelloyd 17 v. Singapore n. Bangkok. Miitra 17 300 m. o.n.o. Azoren n. Trinidad. Modjokerto verm. 21 v. Bombay n. Chalna. Muiderkerk 17 70 m. n.o. Finisterre n. Marseille. Munttoren 17 te La Spezia. Naess Commander 17 te Fawley. Naess Lion 17 25 m. v. Philippeville n. Port Said. Neder-Eems 20 te Auckland verwacht. Neder-Waal 17 580 m. w. Pulo Weh n. Singapore. Neder-Weser 17 250 m. o. Dondrahead n. Aden. Noordam 18 te Rotterdam. Noordwijk 17 65 m. z. Las Palmas n. IJmuiden. Nijkerk 17 40 m. n. Finisterre n. Marseille. Ommenkerk 18 te Alexandrië. Ondina 22 in Suezkanaal n. Mena A1 Ahmadi. Onobo 17 te Lavera. Ootmarsum 17 v. Dakar n. Europa. Oranjefontein 18 te Antwerpen. Ouwerkerk 17 90 m. o.z.o. Shanghai n. Hsinkang. Pacaya 17 te Paita v. Pisco. Peperkust 16 v. Lagos n. Port Harcourt. Pericles 17 te Chimbote v. Huermey. P. G. Thulin 17 v. Balboa n. Quintero. Philidora 19 te Thameshaven verwacht. Philine 17 55 m. o.n.o. Algiers n. Rotterdam. Philippia 17 50 m. w. Hodeida n. Gibraltar. Poseidon 17 v. Hamilton n. Barbados. Prins Casimir 17 25 m. o. Startpoint n. Glasgow. Prins Frederik Willem 18 te Toledo. Prins Willem II 17 750 m. o. Belle eil. n. Londen. Prins Willem IV 17 30 m. n.w. Scillys n. Quebec. Prinses Margriet 18 v. Le Havre n. Montreal. Provven.singel 17 790 m. w.z.w. Azoren n. L'end. Purmerend 17 v. Buenos Aires n. Curagao. Pygmalion 18 te Alexandrië. Roepat 16 v. Rabane n. Port Moresby. Rossum 17 510 m. z.w. Azoren n. Landsend. Rotti 18 te Penang. Ruys 17 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Sabang 18/19 te Rangoon verwacht. Salatiga 16 v. Beyrouth n. Port Said. Sambas 18 te Sihanouville. Saloum 17 70 m. n.w. Kp. Blanc n. Bordeaux. Sarpedon 18 te Amsterdam. Scheldelloyd 17 60 m. n.w. Oporto n. Le Havre. Scherpendrecht 18 v. Bluff n. Talara. Schiedijk 17 dwars Nantucket n. New York. Schielloyd verm. 22 v. Sorong n. P. Swettenham. Schouten 17 70 m w.z.w. Walvisb. n. P. Harcourt. Senegalkust 18 te Freetown Sepia pass 17 Kreta n. Rotterdam. Serooskerk pass. 17 Kp. Guardafui n. Fremantle. Servaaskerk 17 110 m. n. Tobroek n. Port Said. Silindoeng 17 360 m. n.n.o. Mombasa n. Mombasa. Sinon 16 670 m. z.z.o. Bermuda n. Santa Cruz. Sloterdijk 18 te Bremen. Sloterkerk 17 200 m. o. Albany n. Fremantle. Socrates 17 325 m. w. Finisterer n. Le Havre. Sommelsdijk 17 v. Antwerpen n. New York. Stad Amsterd. pass. 17 Palma Majorca n. Benisaf. Stad Rotterdam 17 80 m. z.w. Wight n. Emden. Stad Zwolle 19 te New Orleans verwacht. Statue of Liberty 17 3 5m. w. Farsan eil. n. Mena. Steenkerk 17 580 m. o.n.o. Ascension n. Kaapst. Steenwijk 18 v. Haifa n. Karavostassi. Straat Chatham 17 te Kobe. Straat Clarence 18 te Penang verwacht. Straat Clement 17 v. Fremantle n. Mauritius. Straat Cumberland 17 v. Mombasa n. Tanga. Str. Johore 17 300 m. z.o. Kp. York n. Brisbane. Str. Madura pass. 17 Amsterd. eil. n. M'bourne. Streefkerk 17 ter hoogte van Colombo n. Aden. Tacana 17 te Corpus Christi v. Vera Cruz. Tamara 17 100 m. o. Gibraltar n. Montreal. Tara 17 220 m. z.w. Lissabon n. Rio de Janeiro. Theron 18 te Savannah. Thuredrecht 17 650 m. o. Belle n. Three Rivers. Tjimenteng 19 te Singapore verwacht. Tjipondok 17 60 m. z. Straat Malakka naar Port Swettenham. Tjitarum 17 170 m z. Lagos n. Lagos. Tjiwangi 17 v. Sydney n. Brisbane. Towa 17 60 m. n.n.o. St. Paulsrocks n. L. Palmas. Triton 17 v. La Guaira n. Guanta. Tweelingen 17 250 m. z.w. Ouessant n. Rotterdam. Van Neck 17 450 m. n.o. Brisbane n. Lyttelton. Van Riebeeck 17 v. Kuwait, 18 te Bahrein verw. Vasum 17 15 m. o. Muscat n. Suez. Viana 17 te Port Said. Videna 17 190 m. n.o. Kp. Finisterre n. Mena. Vitrea 17 v. Suez n. Bandar Mashur. Vivipara 17 te Bandar Mashur. Voco 17 dwars IJmuiden n. Antwerpen. Waibalong 17 v. Mombasa n. Mukalla. Waikelo 17 te Beyrouth v. Port Said. Waterland 17 85 m. w.n w. St. Paulsr. n. A'dam. Westertoren 18 te Isle of Grain. Willem Ruys 17 v. Rotterdam n. Noordzee. Willemstad 17 te Antwerpen v. IJmuiden. Woltersum 17 200 m. n.n.w. Fayal n. Houston. Wonogiri 18 te San Francisco. Wonorato 18 te San Francisco. Wonosobo 18 v. Timaru n. Dunedin. Zaankerk 17 v. Mombasa n. Tanga. Zafra 17 140 m. w. Quoin eily. n. Rotterdam. Zaria 18 te Rotterdam (Europoort). KLEINE VAART Abel Tasman 17 60 m. w. Texel n. Londen. Adine 17 10 m. w. Dungeness n. Antwerpen. Alcetas 17 40 m. o.n.o. Kp. Sint Vincent. Ardeas 17 152 m. w. Villano n. Lissabon. Batavier-3 17 50 m. z.w. Casquets n. Bilbao. Beekbergen 18 te Swinemünde verwacht. Binnenhaven pass. 17 Ouessant n. Duinkerken. Driebergen 17 v. Barking n. Amsterdam. Engelina Broere 17 150 m. z.w. Ouess. n. Venetië. Erasmus 17 60 m. n.n.w. Casablanca n. Agadir. Flevo 16 v. Bilbao te Leixoes. Geestsluis 17 5 5m. n.w. Hk. v. Hol. n. Maassluis. Gemma pass. 17 Borkumriff n. Bremen. Gramsbergen pass. 17 Noordhinder n. Rotterdam. Heemskerk 17 dwars Ameland n. Londen. Hunzeborg 17 20 m. o. Tersch.bank rt. Middelburg. Kastanjesingel 17 v. Bristol te Nantes verwacht. Kerksingel verm. 18 v. Gent n. Rotterdam. Libertas 17 ten anker rede Istanbul v. Kavalla. Lindesingel 17 v. Sande n. Londen. Looiersgracht 17 z. Oland n. Amsterdam. Markab 17 20 m. w.z.w. Dungenes n. Amsterdam. Merwestad 17 te Cannachs Quay n. Owers. Plato 17 dwars Finisterre n. Cadiz. Spaarneborg 17 10 m. w. Terschell.bank n. Huil. Spoorsingel 17 v. Gothenburg «n. Moss. Steenbergen pass. 17 ET-15 v. Le Havre n. Brem. Stelta Maris 17 dwars Casquets n. Selzate. Stella Prima 13 v. Montreal n. Grote Meren. Strabo 17 5 m. n.w. Terschelling n. Amsterdam Ubbergen 18 v. Amsterdam te Klaipeda verw. Urkersingel 17 te Road Dieppe n. Portsmouth. Vermeersingel 17 v. Kopenhagen n. Struer. Walenburgh pass. 17 Ouessant n. Rotterdam. Westerdok 14 v. Avonmouth te Swansea. Westersingel 17 v. Bayonne n. Vlaardingen. Wilpo pass. -1 ET-6 v. Hudiksvall n. Zaandam. SLEEPVAART Oostzee 15 te Maassluis. Rode Zee 15 v. Maassluis n. Dover. Boeke Huidekoper 234, Boom-Ruygrok 170, Figée 235)4, Spaamestad 792 1 en Van Waveren Graanhandel 120. VERHANDELDE FONDSEN 17 sept. 14 septi Totaal 449 459 Hoger 230 (51,2%) U0 (45,7%) Lager 121(27,0%) 133 (29,0%) Gelijk 98 (21,8%) 116 (25,3%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U Kon. Olie146,80—148,40 Philips 150,80—151,50 Unilever 132,50133 Hoogovens VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U367—368 368 Kon. Olie147,60—148 147,90 Philips 151,10—151,50 ƒ151,10 Unilever 133,40133,80 133,40 Hoogovens 555558 553 Vorige slotkoers A'dam Rubber 109 H.V.A 120 A.K.U 367% 147,— Hoogovens 558% Philips Gem. Bez. 151,20 132,65 Dordtsche Petr. 665 K. Ned. Petr. Mij. 145,70 Holl. Am. Lijn 118V« K.L.M 51, K.N.S.M 138 Ned. Stoomv. Mij. 134 Ommeren, Phs. v. 240% Scheepv. Un. Ned. 125% 181, 206,— Unitas 455,- Ver. Bezit v. 1894 128, Amsterd. Bank 380 Ned. Handel Mij. 359 Rotterd. Bank.... 360 Twentsche Bank. 310 Albert Heijn 595 Amstel Brouwerij 455 b Berkel's Patent 231 Bols 842 Bührmann Papier 715 437 Ford 900 Gelder Kon. Pap. 297 Gist Spir.f. Kon 350 Van der Heem 295% Heineken's Bier 478 Hoogenbosch Sch. 262 Indola 475 Kon. Zout-Ketjen 714 Müller Nat. Bezit 330 Ned. Kabelfabr. 512 Philips Pref 56,— Sikkens Groep 818% Stokvis 206% Thomassen Dr. 682 »/2 Ver. Machinefabr. 196 Wessanen 362 Wilton Fijenoord 268 Zwanenberg-Org. 880 Billiton Mij. II 436 Aluminium Ltd. 24% American Motors 17% Anaconda 39% Bethlehem Steel. 31% Cities Service 53 General Motors 54% Kennecott Copper 68 Republic Steel 35 Shell Oil 32^ U.S. Steel 44% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK: Prijshoudend De New Yorkse aandelenmarkt ken merkte zich gisteren door een matige han del, met bescheiden koerswinsten tegen sluitingstijd. De meeste winstnemingen varieerden van dollarcenten tot twee dol lars per aandeel. Het Dow Jones-gemid- delde voor industriële waarden liep met 1,79 op tot 607,63, dat voor openbare nuts bedrijven met 0,29 tot 121,77 en dat voor spoorwegen liep met 0,19 terug tot 121,04. Van 1.231 verhandelde fondsen gingen er 512 vooruit, liepen er 452 terug en bleven er 267 onveranderd. Er waren negentien nieuwe dieptepunten en dertien nieuwe hoogtepunten voor dit jaar. De meeste vliegtuig-, geleide projectielen en elektro- nica-fondsen stegen, sommige met ruime winstnemingen. De meeste autowaarden en openbare nutsbedrijven liepen op. De meeste staalfondsen en spoorwegen daal den. Nonferro metalen, luchtvaartmaat schappijen en tabaksaandelen sloten ver deeld. De omzet steeg tot 3.330.000 (2.880.000). (AP). Ridder. De afgetreden rector-magnifi- cus van de technische hogeschool te Delft, prof. dr. R. Kronig, is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. PARIJS (ANP) In het verslag van de wereldbank over haar boekjaar 1961/62 wordt medegedeeld dat het herstel na de tweede wereldoorlog een aanhoudende verbreding van de internationale steun voor de financiën van de bank heeft mee gebracht. Onmiddellijk na de oorlog was de bank vrijwel geheel afhankelijk van de Verenigde Staten, maar in 1962 zijn de bijdragen van andere aandeelhouders in het kapitaal der bank gestegen tot 1021 miljoen dollar. Ook hebben de ande re landen hun kapitaalmarkten voor uit giften van obligaties der Wereldbank open gesteld. Aan het eind van het boekjaar was ongeveer 56 percent van de gefun deerde schuld ten bedrage van 2521 mil joen dollar in handen van niet-Amerikaan se beleggers. In het verslagjaar heeft de wereldbank 882 miljoen dollar aan leningen uitgege ven, het hoogste jaarlijkse totaal tot nu toe. De leningen aan Latijns-Amerika van 412 miljoen dollar zijn de grootste ge weest sedert de oprichting van de bank. De leningen aan Azië en het nabije Oos ten bedroegen 253 miljoen dollar en die aan Australië en Europa 132 miljoen dol lar. Het grootste bedrag 493 miljoen dollar wérd uitgetrokken voor leningen ten behoeve van de opwekking van elek triciteit. Op de tweede plaats kwamen le ningen voor vervoer en verkeer met 241 miljoen dollar. Voor industriële doeleinden werd 134 miljoen dollar geleend. Een on gebruikelijke lening was die van twee miljoen dollar aan IJsland, voor uitbrei ding van het stelsel, dat heet water uit de geisejs betrekt voor huishoudelijk ge bruik en verwarmingsdoeleinden in Reyk javik. Het aantal bij de wereldbank aangeslo ten landen is het afgelopen boekjaar toe genomen van 68 tot 75. De Dominicaan se Republiek en Syrië traden weer als lid toe en als nieuwe leden werden inge schreven Cyprus,Laos, Liberië, Nepal en Nieuw-Zeeland. De bijdragen van deze nieuwe leden en andere wijzigingen brach ten het gestorte kapitaal van de Wereld bank op 20.485 miljoen. Van 15 andere landen, overwegend pas onafhankelijk ge worden landen in Afrika, werden aanvra gen voor het lidmaatschap ontvangen. Het netto inkomen der bank over het jaar 1962 bedroeg 63.218.751 (v.j. 70.312.303) dollar, welk bedrag wordt toegevoegd aan de reserve tegen verliezen op leningen en garanties. A

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 13