Raming van belastingopbrengst over 1962 was te hoog HET WEER M Ai De Troonrede BORST PLUTINA en HERZ Terlenka pakje GOEDKOOP KIP ETEN Belastingverlaging als er ruimte is Brusselse aannemer aangehouden Prof. Witteveen toch V.V.D.-kandidaat Een zakelijk stek X éaè MORRIS ieforetföu(mij! DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT; DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur! Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmmdent J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije DESCHULD DIE WU HEBBEN... Trendbeleid Koud Economische ontwikkeling Dr. Schmal en J. de Ruiter keren niet terug in Tweede Kamer Minister op de televisie X I UITGAVEN 11, GZ/mln - - -1 INKOMSTENl0,733mln. Bergingswerk in Brussel lü# S ,J, NRI f;*ij ffcl: ètsm i jjll #0* f' JAPONNEN en DEUX-PIÈCES In de krant van heden: HET LEUKSTE in moderne ruiten vindt u bij Anegang 19 - Haarlem Het woord is aan REGEN- EN TWEEDJASSEN Zie pag. 14 NI. KOELEMIJ 47e JAARGANG NUMMER 267 DINSDAG 18 SEPTEMBER 1962 Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. a dm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Begroting met tekort van 939 miljoen ONTWIKKELING NATIÖN.SCHULDvaJ952. De ontwerp-rijksbegroting voor 1963, die vanmiddag bi de Tweede Kamer is ingediend, vertoont een uitgaventotaal van 11.627 miljoen, waarvan 9.486 miljoen aan lopende uitgaven en 2.141 miljoen aan kapitaaluitgaven. De ont vangsten worden geraamd op 10.733 miljoen, zodat voor de gehele dienst een tekort zal ontstaan van 894 miljoen. Houdt men rekening met het verschil tussen de kasuitgaven van Defensie en de begroting van dit departement ten be drage van 45 miljoen, dan stijgt het tekort tot 939 miljoen. Dit tekort is belangrijk groter dan dat van de ontwerp begroting 1962. Dat vindt onder meer zijn oorzaak in de te hoog gebleken ramingen van de belastingopbrengst voor 1962. Het tegenvallen van deze opbrengst was het gevolg van de loonsverhogingen die een aanzienlijke verschuiving van de inkomensverdeling ten laste van het overige inkomen hebben teweeggebracht. De noodzakelijk gebleken her ziening van de ramingen voor 1962 werkt ook in die voor 1963 door. Aanvaarding van het grotere begrotingstekort past in het door de minister van Financiën gevoerde budget taire beleid, waarbij conjuncturele mee- of tegenvallers in de middelen bij de vaststelling van de vooruitgavenver hoging of belastingverlaging beschikbare ruimte buiten be schouwing moeten blijven. De financiering van het be grotingstekort acht de regering verzekerd: naast de dekking met middelen van de voorinschrijfrekeningen is een beroep op de kapitaalmarkt vereist tot een bedrag, dat ten achter blijft bij de aflossingen op de gevestigde schuld. Het streven blijft er op gericht de rijksuitgaven verhoudingsgewijs te doen achterblijven bij de structurele groei van het nationale inkomen, opdat over langere termijn gezien een ver laging van de belastingdruk, die verder gaat dan het weg werken van de geleidelijke verzwaring als gevolg van de progressie, mogelijk wordt. De minister van Financiën, prof. Zijl stra, zegt in zijn miljoenennota, dat de rijksfinanciën, voor zover door de begro ting bepaald in het komende jaar geen remmende invloed oponze economie zul len uitoefenen. De regering wil het beleid ten aanzien van de voorziening in de es sentiële collectieve behoeften zoals on derwijs en infrastructuur voortzetten. Zij staat echter tevens op het standpunt dat, indien en voor zoVer het structurele patroon van de overheidsfinanciën ten op zichte van dat van de volkshuishouding als geheel te eniger tijd ruimte zal laten voor een incidentele aanpassing van het begrotingstekort, bij de keuze tussen de mogelijkheden van verwezenlijking daar van, namelijk verhoging van uitgaven aan de ene kant en belastingverlaging aan de andere kant, aan belastingverlaging een belangrijke plaats dient te worden toege kend. Een overbesteding in 1963 kan worden voorkomen indien het beleid tot matiging van de toeneming der bestedingen, zowel in de particuliere sector, als bij de over heid, wordt voortgezet. De spanningen op de arbeidsmarkt bemoeilijken een verde re evenwichtige expansie van onze volks huishouding. De loonsverhogingen hebben geleid tot een stijging van de arbeidskos ten, die belangrijk groter is dan die in de meeste landen waarmede Nederland concurreert. Ten aanzien van de loonont wikkeling blijft waakzaamheid geboden. Bij de opstelling van de ontwerp-begro- ting 1963 is geen rekening gehouden met een aantal activiteiten waaraan de wette lijke regeling nog niet is voltooid, zoals de premieverlening voor kerkenbouw, de wegenfinanciering, de uitbreiding van het tienjarenplan voor Suriname en de exploi- taite van aardgas in het noorden van het land, alsmede met de Nederlands-Duitse verdragen van april 1960, die in 1963 tot uitgaven kunnen leiden. Het volgen van de ontwikkeling van het nationale inkomen in het budgetaire beleid betekent dat de rijksbegroting^ (uitgaven en belastingen tezamen) na'ast andere BRUSSEL (ANP) De vijftigjarige directeur van de Belgische bouwmaat schappij, die het pand naast het in Brussel ingestorte kantoorgebouw bouwde, is op last van de rechter van instructie in de Belgische hoofdstad aangehouden. Hjj wordt beschuldigd van „onvrijwillig man slag door het ontbreken van inzicht en het nalaten van voorzorgsmaatregelen". Ook is een bevel tot aanhouding uitge vaardigd tegen een eveneens vijftigjarige ingenieur, die de werkzaamheden leidde. Bij het onderzoek is overigens gebleken, dat de fundering van het ingestorte ge bouw vóór de graafwerkzaamheden was versterkt. De fundering is echter niet be stand gebleken tegen het afgraven van een grote massa grond. De politie heeft de ondervraging van de in het gebouw werkzame ambtenaren en van de arbeiders in de bouwput voortge zet. Na de ramp verklaarden verscheidene overlevenden, dat al bijna twee weken tril lingen werden gevoeld en dat er scheuren in de muren van het geteisterde gebouw waren ontstaan. Verwachting tot morgenavond^ Opklaringen, maar ook plaatse lijk enkele buien, voornamelijk in de kustgebieden. Overwegend matige wind uit noordelijke rich tingen. Koude nacht met hier en daar mist. Morgenmiddag de zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weer rapporten op pagina twee. beleidsinstrumenten zoals de monetaire politiek, het loon- en prijsbeleid en de in vesteringspolitiek een bijdrage levert tot matiging van de conjunctuur. De rege ring meent dat een veel verder gaan dan dit „trendbeleid" bezwaren heeft wegens de grote behoefte aan collectieve voorzie ningen. Deze behoefte loopt in sterke ma te parallel met de ontwikkeling van de particuliere bestedingen en zal in een pe riode van hoogconjunctuur uitgavenverho gingen noodzakelijk maken. De uitgaven voor enkele collectieve voorzieningen wor den door structurele factoren (Onderwijs) of door internationale factoren (Defensie) bepaald. Deze beide categorieën van uit gaven stijgen thans sterk. Bij de samen stelling van de ontwerp-begroting 1963 is in overeenstemming met het op de struc turele groei van het nationale inkomen ge baseerde budgetaire beleid, uitgegaan van een toelaatbare stijging van de in dit op zicht van betekenis zijnde uitgaven met 300 miljoen. In de zittingsperiode van het huidige ka binet is een groot aantal fiscale maatrege len tot stand gekomen. Een beoordeling van de resultaten leidt echter ondanks de ingevoerde verlichtingen niet tot de con clusie, dat een verlaging van de belasting druk kwantitatief gezien is bereikt. Het percentage was 25,3 in 1959, het steeg tot 26,2 in 1961 en daalt weer tot 25,8 in 1962 en 25,2 in 1963. Twee factoren hebben een verdere verlaging van de belastingdruk in de weg gestaan. In de eerste plaats heeft ons land gedurende de gehele zittingspe riode van het huidige kabinet een hoogcon junctuur gekend. In de tweede plaats moest door het wegvallen van de Ameri kaanse hulp voor de buitengewone verho ging van de defensie-uitgaven aanvullende dekking gevonden worden in de fiscale sfeer, omdat het onmogelijk bleek hier voor aan de uitgavenzijde compensatie te vinden. Toch is de regering van mening, dat het streven naar een relatieve verla ging van de rijksuitgaven de voorwaarde schept om tot structurele belastingverla ging te komen. Minister Zijlstra besluit de Miljoenenno ta met de samenvatting van enkele hoofd punten van het begrotingsbeleid Het eer- te aspect waaraan de minister aandacht schenkt is dé invloed, die van de rijksfi nanciën blijkens de begroting uitgaat op de economische ontwikkeling op korte ter mijn. Dat de netto-impuls percentueel ge meten de stijging van het nationale irtkomen in zekere mate over schrijdt, acht de minis ter in het licht van de aanwijzingen omtrent de economische ontwikke ling aanvaardbaar. Ook is de minister van oordeel dat de conjunc turele werking van de begroting 1963, dus met inbegrip van de fiscale verlichtingen, geenszins strijdig is met de eisen, die de verwachte econo mische ontwikkeling stelt. Eenzelfde oordeel heeft hij ten aanzien van het begrotingstekort. Na een beschouwing over het particuliere spaar overschot besteedt de minister aandacht aan het investeringspeil. Het is ook internationaal ge zien, bevredigend. Een belangrijke aantasting ervan zou gaan ten kos te van het tempo van de economische groei. De particuliere bespa ringen zijn hoog, maar hebben een neiging iets te dalen, onder meer als gevolg van de inkomstenverschuiving naar de looninkomens en van de revaluatie. De minister besluit met de opmerking dat de essentie van het financieel beleid het afwegen blijft van verschillende be langen. Het feit, dat op tal van terreinen wensen onvervuld moeten blijven, dwingt voortdurend tot een keuze. Deze afweging geschiedt in eerste instantie binnen het kabinet. Zij behoort echter eveneens tot de taak van de Staten-generaal. De minister vertrouwt dat in gezamen lijk overleg tussen regering en parlement een verantwoorde begrotingsontwikkeling kan worden verwezenlijkt. Dr. J. J. R. Schmal te Voorburg en de heer J. de Ruiter te Alphen aan de Rijn, beiden lid van de Tweede Kamer voor de Christelijk Historische Unie, zullen we gens hun gevorderde leeftijd in 1963 niet meer in de volksvertegenwoordiging terug keren. Zij hebben besloten zich bij de ver kiezingen van het volgend jaar niet meer als kandidaat beschikbaar te stéllen. Dr. Schmal, 68 jaar, en de heer De Rui ter, 69 jaar, zijn sinds 20 november 1945 Kamerlid. X '52 '53 '54 '55 '55 '57 '58 '59 '50 '62'6\ miljard gulden yvnurii Totaal binnen-en buihenl. Alléén buiienl.schuld In een extra N.T.S.-programma he denavond zal de minister van Econo mische Zaken drs. J. W. de Pous, minis ter van financiën ad interim, een toe lichting geven. De uitzending begint om 21.20 uur, onmiddellijk na de herhaling van de reportage van „Prinsjesdag" en duurt tot 21.35 uur. Kostpnjs- verhogende belastingen (omzeEbeL accijns etc.) 4246 Belastingen opinkomen, winsten vermogen 5522 Winsten etc v. bed rijven 101 Opbrengst van rente 157 Liquidatie v vermogens 14,5' Luistergelder kijkeden 81,5 Domeinen 33 Diversen 578 Cijfers in miljoenen guldens Begrotingstekort 894miljoen', (incl.versch. kasuitgaven wordt I Jietlel<oidSG9mnjoen)^^| fensie Onderw. 2224 <p,n I,cultuur 2694,5 1006,5 W iii ii Nation, schuld 1104 NAfaEersE. en verkeer 1063,5 SocZaken Vblksgez 1236 bes&ur 572 JusEitie PoliEie 585 Landbpuw, visserij 520 212,5 Diversen] (409 Zeventien doden en vijftien gewonden is de trieste voorlopige balans van het ineenstorten van een kantoorgebouw in de Wetstraat te Brussel. Dreigend hangen vijf betonnen vloeren en het dak als de b linden van een omge klapte jaloezie naar beneden over de hoofden van de leden van de bergingsploeg. (Voor het verslag van onze corres pondent zie pagina 6.) i De Troonrede, die de koningin vanmid dag bij de opening van het nieuwe parle mentaire jaar heeft uitgesproken, begint met enkele passages over Nieuw-Guinea. Allen, die daar bij de vervulling van hun plicht het leven lieten, worden eerbiedig herdacht. De regering hoopt op een voor spoedige toekomst voor de Papoea's. Verder wordt in de Troonrede gezegd: De regering wil naar vermogen bij dragen tot de ontwikkeling van achter gebleven gebieden. Toetreding van Engeland tot de E.E.G. wordt van groot belang geacht. De regering staat open voor een betere verhouding met. Indonesië. Waakzaamheid blijft vereist voor hand having van het evenwicht tussen de ontvangsten van het rijk en de be stedingen. Ook voor particuliere bestedingen blijft beperking van de toeneming nood zakelijk. Hoewel een aantal sociale verbeteringen tot stand kwam blijven op langere ter mijn sociale vraagstukken de aandacht opeisen, onder andere de loonvorming. De woningvoorziening blijft een onder werp van voortdurende zorg. Het plan is, in 1963 90.000 woningen te bouwen. Zorg voor onderwijs, wetenschap en cultuur beschouwt de regering als een der belangrijkste onderdelen van haar beleid. Zij houdt ook het oog gericht op de mogelijkheden voor vrijetijd- besteding en openluchtrecreatie. Naast reeds ingediende ontwerpen zul len enige nieuwe wetsontwerpen wor den ingediend, onder andere een her ziening van de Grondwet, een algemene Premie-Spaarwet en een Vreemde lingenwet. De regering zal het initiatief nemen voor een herdenking van de herrijzenis van onze staat in 1813. Prinses Beatrix zal presidente zijn van het daartoe op te. richten comité. (Zie voor de volledige tekst van de Troonrede pagina 3). Advertentie in het betere genre Alleenverkoop voor IJmuiden PLEIN 1945 UW MODEHTU5 Weerrapporten I, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen2, 11 Troonrede 3 Buitenlands nieuws6 Op de Praatstoel 6 Horen en Zien 7 Kunst 7 Uit stad en omgeving9, 10 Langs sluizen en havens10 In de Vishal en op zee10 Feuilleton 11 Topsij 12 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Prof. dr. H. J. Witteveen te Rotterdam, wiens naam op de alfabetische lijst van voorlopige kandidaten van de V.V.D. voor de Tweede Kamer voorkomt met de aan tekening „bereid, mits op niet-verkiesbare plaats", heeft zich alsnog bereid verklaard een kandidatuur voor een verkiesbare plaats op de kandidatenlijsten van de V.V.D. in overweging te nemen. Advertentie Ebner-Eschenbach: Onvervulbare wensen worden „vrome" genoemd. Men meent blijkbaar dat alleen de profane wensen in vervulling gaan. Het ontbreekt onze huidige regeerders naar het schijnt niet aan werklust en even min aan vertrouwen in de arbeidsproduk- tiviteit van de Kamerleden. Want blijkens de Troonrede van vandaag heeft het ka binet-De Quay voor het vierde jaar van zijn bestaan een ambitieus program van werkzaamheden opgesteld, zowel voor zichzelf als voor de Staten-Generaal. Het „omvangrijke wetgevende programma", waarvan in de Troonrede wordt gesproken, is inderdaad indrukwekkend, vooral als men bedenkt dat het lijstje van reeds in gediende wetsontwerpen (waaronder zulke belangrijke als de Mammoetwet, het ver drag met Duitsland en de herziening der algemene delen van het Burgerlijk Wet boek) nog zal worden aangevuld met een aantal nieuwe ontwerpen die in de loop van het parlementaire zittingsjaar zullen worden ingediend. Ook daarbij zijn er eni ge van groot belang, zoals het ontwerp tot grondwetsherziening, die naast het elimineren van Nieuw-Guinea onder meer verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd tot 21 jaar zal inhouden. Als men dan bedenkt dat de behande ling van de begrotingen, zoals in de rede wordt opgemerkt, van jaar tot jaar meer tijd en aandacht van Kamers en regering vereist en dat daardoor „andere werk zaamheden dreigen verdrongen te worden' kan men zich afvragen of de regering de ze keer niet wat al te ambitieus is geweest. Bovendien is het nieuwe zittingsjaar tevens epn verkiezingsjaar, waardoor de belang stelling der volksvertegenwoordigers voor een deel ook op andere plaatsen dan op het Binnenhof wordt gevraagd. De regering is natuurlijk niet verplicht, daar rekening mee te houden; maar onder deze omstan digheden kan er toch wel reden zijn voor de vrees dat een zo veel-omvattend wet gevend programma de kwaliteit van de parlementaire analyses en discussies niet ten goede zal komen. De Troonrede van dit jaar is behalve een ambitieus ook wel een zakelijk stuk, waarin de voornaamste onderwerpen van regeringszorg, en de problemen die zich daarbij voordoen, duidelijk en sober zijn geformuleerd. Het arbeidsterrein van het ministerie van O., K. en W. is wel bijzon der summier behandeld en ook de Bene- lux-samenwerking is er heel bekaaid afge komen (aan het culturele aspect van die samenwerking is zelfs geheel en al voor bij gegaan!) maar overigens wordt er in deze Troonrede gelukkig minder met alge meenheden geschermd dan vroeger nogal eens het geval was. Een voorbeeld van de zakelijke openhartigheid, die men in dit stuk aantreft, is de erkenning dat de ar beidstijdverkorting in 't bedrijfsleven een belangrijke rol heeft gespeeld bij de ge bleken vertraging van het groeitempo der produktie. Daarmee geeft de regering im mers toe dat zij met haar eis: „arbeids tijdverkorting alléén met handharing van de produktiviteit" 't onmogelijk heeft ge vergd althans het gestelde doel niet heeft bereikt. Ook valt het te waarderen dat in de Troonrede nog eens de nadruk is gelegd op het Nederlandse standpunt dat de grondslagen van de Europese verdragen niet mogen worden aangetast, al blijft de uitvoering van die verdragen (misschien wel door de houding van president De Gaulle?) „alle inspanning vergen". Blij kens de opmerking dat de politieke nnic als die ooit tot stand komt „zoveel mogelijk (zal) moeten aansluiten op de be staande vormen van samenwerking" schijnt de regering nog altijd te hopen dat er ook op politiek gebied nog een zekere mate van georganiseerde integratie haal baar zal zijn; ook al stelt zij terecht, dat overeenstemming over de hoofdlijnen van een toekomstige politieke unie en dus ook eventuele bereidheid tot concessies op dat gebied in hoge mate zal afhangen van het resultaat der onderhandelingen met Engeland. (Vervolg op pag. 3) Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 I FIQSf STPAAT iRIJ KONINGSPtFINl-AMifERDAM TEL 223596 Advertentie

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1