Prof. dr. Kok vindt studieduur in Nederland wat te lang HENSEN AGENDA In het RAI-gebouw komt expositie „Idee-'62" FAAM TL Snup, Swop en Sijpie gaan op vacantie! Polle, Pelli en Pingo PIJN OF GRIEP! Ckefarine X AOSRAM v Drie doden in het verkeer Hongaar slaat in woning boel kort en klein Egyptische minister in ons land Straallesvliegtuig voor rijksluchtvaartschool Amsterdamse kelner gearresteerd wegens poging tot doodslag J. van de Mortel overleden Brandweerlieden gewond Vliegende douane houdt botersmokkelaar aan Praatpaal in Venlo Het blijft koud Gevallenen in de slag om Arnhem herdacht DINSDAG 18 SEPTEMBER 1962 2 MANCHESTER WERKBROEK v a. 20.50 MOUWVESTEN v.a. 25. natuurlijk PAARLAARSTEEG I Haarlem VelseU'U muiden Beverwijk Heemskerk fijn fantastisch lampen ld t i I-s 2 47. „Au.Au.Laat losHans Krab, ik wist niet dat je ook klimmen kon, rakker!" Boem!, Polle valt naar beneden„Ach, ach, mijn arme staart, dat kan hij allemaal niet verdragen!" Polle holt weg, roepend.... „Ga liever met een ander spelen, ik wist niet dat je zo'n temperament had!" Schildpadje vangt hem in het touw„Dank je weT, zegt Polle, „stuur hem nu maar weer naar beneden, naar zijn familieAu, mijn staart!!" De rector-magnificus van de Amster damse Universiteit, prof. dr. J. Kok, heeft bij de opening van het studiejaar gezegd dat de studieduur in Nederland te lang is! Hij acht vergelijking met de methoden van de E.E.G.-partners wenselijk. „Er gaan stemmen op, dat ons onderwijssys teem radicaal herzien dient te worden en meestal wordt dan een pleidooi gehouden voor het systeem der Engelse en Ameri kaanse universiteiten", zei professor Kok, „maar de verschillen zijn toch moeilijk te overbruggen". Het is in de laatste jaren gebruik ge worden uiting te geven aan een gevoel van onbehagen over onze methoden van het wetenschappelijk onderzoek aan onze universiteiten", meende de spreker. Hij wees erop dat de hoogleraren het in eigen hand hebben hun eisen zo te stellen dat een redelijk begaafde student zijn studie in een normale tijd kan volbrengen. „Bovendien vergeten zij, die pleiten voor invoering van het Amerikaanse systeem, dat men in de Verenigde Staten aan alle goed bekend staande universiteiten in fei te een numerus clausus heeft. Men accep teert daar alleen studenten, die een be paald aantal punten hebben gekregen. In ons land moet men iedereen accepteren die een eindexamen heeft afgelegd, dat recht geeft tot een universitaire studie. Prof. Kok wees er verder op dat men in de Verenigde Staten alleen maar goede resultaten bereikt door vroegtijdige spe cialisatie, waardoor de spits hoog. maar de basis smal is. „Tenslotte wordt aan de meeste universiteiten iemand, die niet op tijd zijn examens doet, verwijderd. Al deze dingen zijn zo zeer in strijd met in de eeuwen gegroeide universitaire tradi- Advertentie „Schuttersveld" met en zonder omgeslagen zoom ook smalle pijpen pilow rug en mouwen, heel manchester en sportmodel Voor een goede keus ties van ons land, dat het wel heel moei lijk zal zijn die te doorbreken, aangeno- men dat men dit zou willen", zei de spre ker. „Iedereen is het erover eens, dat er in het algemeen te lang gestudeerd wordt en dat men niet in gezapige zelfgenoegzaam heid in een oude sleur moet doorgaan. Het is mij bekend dat bij de verschillende stu dierichtingen regelmatig aanpassingen en wijzigingen van het programma worden aangebracht. Ik geloof dan ook, dat men ook met ons stelsel van onderwijs het nodige kan be reiken, zeker als het systeem van kleinere werkgroepen meer algemeen ingang vindt." Prof. Kok besloot dit deel van zijn rede met de opmerking: „tenslotte zou ik erop willen wijzen, dat de gelijkstelling van di ploma's in E.E.G.-verband toch een nieu we bezinning op ons eigen universitair onderwijs nodig zal maken. Vergelijkingen met de Engelse en Amerikaanse metho den van onderwijs lijken daarom minder voor de hand te liggen dan met die van de overige E.E.G.-partners". Bij de Kranekamp onder de gemeente Diepenveen is de 28-jarige A. Middeldarp uit Colmschate, toen hij plotseling de weg Deventer-Raalte overstak, door een auto aangereden. Hij was vrijwel op slag dood, Toen een wachtmeester van de rijkspoli tie, de heer J. Westra, de sporen aan het opmeten was, werd hij aangereden door een motor. De bestuurder van de motor, de 29-jari- ge M. P. Mensink uit Deventer, liep een zware hersenschudding op en de wacht meester moest met een gebroken been en kneuzingen naar een ziekenhuis te Deven ter worden overgebracht. In Diemen is de 61-jarige G. J van der Riet op een beveiligde overweg tegen de trein gelopen. De man was op slag dood. De beveiligingsinstallatie van de overweg werkte normaal. De trein, waarmee het ongeluk gebeurde, kreeg 50 minuten ver traging. Een over de hoge Rijndijk in Zoeter- woude zigzaggende auto heeft een bejaar de wielrijder, de 70-jarige D. van Eg- mond, geschept. De man is aan de opgelo pen verwondingen bezweken. Een groepje jongens, dat stond te praten, werd even eens aangereden. Twee van hen moesten met vrij ernstige verwondingen in het academische ziekenhuis te Leiden worden opgenomen. Een veertig-jarige Hongaar, die sinds de putsch in Hongarije in Enschede woont, heeft vannacht als een wildeman huisge houden in de woning van zijn kostbazin, toen hij tegen tweeën niet geheel brand schoon thuiskwam en meende dat zij hem niet binnen wilde laten. Hij had weliswaar de sleutels bij zich, maar toen hij deze niet zo gauw kon vinden trapte hij met geweld de deur in. Eenmaal binnen sloeg hij rui ten in en luchtte zijn woede op het servies goed en de meubels, waarvan een deel door de vensters in de tuin terechtkwam. c Grote Kerk, vandaag 20-21 u.: Orgel concert door Piet Kee. Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: De Nederlandse Comedie met „De man, de vrouw en de moord". BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „De Perzische maagdenroof", 18 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „Rendez vous Oostzone", 18 j. Vandaag alleen 20 u. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „De molen van de versteende vrouwen", 18 j. Luxor, gesloten. Minerva, vandaag 20.15 u.: „Rear win dow", 18 j. Woensdag besloten. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Moord- verhaal", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Misdaad en lokaas", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „U spreekt met uw moordenaar", 18 j. Monopole (Zandvoort), vandaag 20 u.: „Nog minderjarig", 18 j. Van woensdag af 20 u.: „Amerika zonder masker", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62): Frans Halstentoonstelling, 10-17 en 20.30- 22.30 u.; zondag 13-17 en 20.30-22.30 u. Tot 30 september. Vishal (Grote Markt): Expositie van een keuze uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem. 10-17 u.: zondag 13-17 u. Tot 30 september. Museum „Het Huis Van Looy" (Kleine Houtweg): Expositie van een keuze uit het oude bezit van het Frans Halsmuseum; 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen van Herman Willemse. Dagelijks van 9-17 u. en tijdens klassiek grammofoonplaten- concerten op maandag, woensdag en vrij dag van 18-20 u. Tot 6 oktober. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand septem ber expositie van grafiek van A. J. Veld hoen. Dagelijks klassiek grammofoonpla- tenconcert van 21-22 u.: Bach. Teylers Museum (Spaarne 16): Tekenin gen, Hollandse, Italiaanse en Franse school. Dagelijks van 11-17 u.. eerste zondag van de maand 13-17 u. DIVERSEN Minerva Theater, woensdag 20 u.: To neelgroep Studio met „Een leven voor de wind" (onder auspiciën van de Ned. Jeugd gemeenschap). Hoofdwacht, Grote Markt: Tentoonstel ling „75 jaar Esperanto": brieven, doku- menten, boeken, foto's. Dagelijks geopend van 10.3013 u., 1417 u. en 1921 u. Tot 24 september. Waaggebouw (hoek Spaame-Damstraat) Taveerne met zang door Cobi Schreyer en optreden poppentheater Baartmans Vrijdag, zaterdag en zondag van 20 tot 1 u. Overige dagen gesloten. Café-chantant „Adam en Eva" (Raam- vest 5): Iedere avond van 20 u. af: Cabaret (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" ln de krant van vrijdag 14 setpember). DINSDAG 18 SEPTEMBER City, 20 u.: „De rimboevechters van Bir ma". Rex, geen voorstelling. Pieter Vermeuienmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. WOENSDAG 19 SEPTEMBER City, 20 u.: „De rimboevechters van Bir ma". Rex, 20 u.: „Vallei van de zon". Pieter Vermeuienmuseum, zie onder dinsdag. DNSDAG 18 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Het lokkend moeras". Luxor Theater, 19.30 u.: „The Alamo". (Eén voorstelling). WOENSDAG 19 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Het lokkend moeras". Luxor Theater, 19.30 u.: „The Alamo". (Eén voorstelling). DINSDAG 18 SEPTEMBER Marquette Theater, 20 u.: „Jerry, hou je roer recht". WOENSDAG 19 SEPTEMBER Marquette Theater, 20 u.: „Botsende jeugd". De minister van landbouw van de V.A.R., dr. Mohamed Naguib Hashaad, is uit Kopenhagen op Schiphol aangeko men. Hij werd vergezeld door de staats secretaris van zijn departement, dr. Ahmad Hamed Nasharti, en door de di recteur-generaal voor de landbouw, dr. Abdel Aziz Mohy el Dine. Op uitnodiging van de Nederlandse re gering brengt het gezelschap een infor meel bezoek van vijf dagen aan ons land. De rijksluchtvaartschool in Eelde heeft zijn eerste straallesvliegtuig, de tweemoto- rige P.H.-M.S.R. „Morane Saulnier" gekre gen. De lesstraaljager heeft een kruissnel heid van 550 kilometer. De lengte i: 10 meter en het toestel kan tot op een hoogte van 8000 meter vliegen. In totaal zijn er zeven van deze lesvliegtuigen aan gekocht. De overige zes hoopt men nog voor januari 1963 naar Eelde over te vlie gen. Over enkele weken kan Nederland kennis maken met een geheel nieuw type tentoonstelling: de ,.Idee-'62", een voorlichtingsmanifestatie in het Amster damse RAI-gebouw, waar fabrikanten en importeurs alle aspecten van werken en leven in een goed ingerichte woning wil len belichten. De „Idee-'62", die van 11 tot en met 21 oktober wordt gehou den, is geïnspireerd op de beroemde „ideal home exhibition' te Londen en heeft dus een geheel ander karakter dan de huishoudbeurs. Men zal er niets kunnen kopen en zelfs niets kunnen be stellen men kan er alleen kijken, vra gen, horen, luisteren en ideeën opdoen. De organisatoren gaan ervan uit dat de huisvrouw met één been in een nieuw tijd perk staat. De automatisering van de huis houding is begonnen. Bestaande apparaten worden verbeterd en nieuwe worden ont worpen. Dit is een verheugende ontwikke ling. maar de veelheid van nieuwe moge lijkheden maakt het steeds moeilijker de juiste aankoop te doen. De tentoonstelling wordt een enorm voorlichtingscentrum dat bestaat uit een complex op ware grootte gebouwde wo ningen van verschillende typen. Men kan er een typische Amsterdamse, Haagse, Rotterdamse en plattelandswoning vinden met telkens direct daarnaast een gemo derniseerde indeling van dezelfde grootte, waarbij in het bijzonder aandacht is ge schonken aan het functionele verband tus sen apparatuur en architectuur. De wo ningen zullen aan de bovenzijde open zijn, zodat het publiek er van een loopbrug af in kan kijken. Er zullen trappen komen De Amsterdamse politie heeft een 27- .jarige kelner uit de hoofdstad aangehou den onder verdenking van poging tot dood slag op een fietser. Hij zou geprobeerd hebben deze op het Stationsplein omver te rijden. Een bij hem in de auto zitten de metselaar, die werd aangehouden ter zake van mishandeling en vernieling, is inmiddels weer op vrije voeten gesteld. Drie jongemannen stonden volgens hun verhaal aan de politie met hun fietsen op de Prins Hendrikkade bij de Nieuwe- burgsteeg, toen met grote snelheid de auto van het Damrak naderde en de steeg in reed. De jongelui moesten snel achter uit springen en kwaad riepen zij de be stuurder na of hij niet kon uitkijken. Toen zij korte tijd later op het Stations plein fietsten kwam de auto hen achterop. De naast de bestuurder zittende man sprong uit de wagen, greep een van de jongens beet, sleurde hem van de fiets en gaf hem enige stompen in zijn gezicht. Een van de op de fiets wegvluchtende jongemannen werd achtervolgd door de auto, waarvan de bestuurder volgens de jongen duidelijk de bedoeling had hem aan te rijden. Toen de jongelui, die hun fietsen achter hadden gelaten terugkeerden van het po litiebureau bleek van een der fietsen het voorwiel in elkaar te zijn getrapt. De kel ner is een bekende van de politie, de met selaar niet. opdat men in de woningen kan afdalen en bepaalde details van dichtbij kan bekijken Tussen de woningen in zullen apparaten van afwasmachine tot zeilwrijver worden tentoongesteld op een wijze die het ieder mogelijk maakt aan de hand van het eigen budget een keuze te doen. Hier worden namelijk diverse merken van een bepaald artikel geprijsd naast elkaar opge steld. De tentoonstelling krijgt een zogenaam de lichttunnel. Hier wordt in een logisch verloop een voor iedere situatie passend voorbeeld gegeven van doelmatige ver lichting van huiskamer tot keuken en van keldertrap tot zolderhoekje. Voorts zal de ideale flat van de toekomst „ieders huis straks", ontworpen door een aantal Neder landse architecten, in de RAI-hal worden opgebouwd. Het voorlichtingscentrum staat onder auspiciën van de Koninklijke Maatschap pij tot Bevordering der Bouwkunst en de Bond van Nederlandse Architecten. Het bouwcentrum te Rotterdam zal ter plaatse voor een objectieve voorlichting zorgen, waarbij door middel van een speciale te lexverbinding tussen RAI en bouwcentrum te Rotterdam informaties zullen worden gegeven. De Nederlandse consul-generaal te Ant werpen, de heer J. B. V. M. J. van de Mortel, is te Amsterdam overleden. Hij bereikte de leeftijd van 65 jaar. Hij was officier in de orde van Oranje-Nassau, commandeur in de kroonorde van België, commandeur in de orde van Leopold II van België en ridder in de orde van het legioen van eer van Frankrijk. Van 1929 tot 1943 was de heer van de Mortel burgemeester van Noordwijk. De huidige koning Boudewijn van België heeft in die tijd verscheidene keren bij de fa milie van de Mortel gelogeerd. In 1943 werd hij afgezet door de Duitse bezetters, in 1945 werd hij weer burgemeester. In 1946 kwam hij in dienst van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken en werd hij tewerkgesteld in Washington. Dezelfde jaar ging hij naar Chicago waar hij con sul generaal was. In 1958 werd hij consul- generaal in Antwerpen. Advertentie Tijdens het blussen van een brandje in het Brabantse plaatsje Aarle-Rixtel zijn drie brandweerlieden nogal ernstig ge wond. De brandweer was uitgerukt voor een in brand gevlogen bromfiets. Terwijl men be zig was de brandende brommer met be hulp van een draagbaar blustoestel te blus sen spatte de brandstoftank van de brom fiets met een luide knal uit elkaar. De vijf tot zes meter lange steekvlam trof de brandweercommandant S. Swinkels en zijn manschappen A. Vriens en H. van Brug in het gelaat. Zij moesten zich alle drie on der doktersbehandeling stellen. Vlak bij de Belgische grens heeft de zo genaamde vliegende brigade van de douane uit Valkenswaard een 30-jarige Amster damse kermis-exploitant aangehouden. Hij reed in een opvallend grote vrachtauto in de richting van de grens. Op het eerste ge zicht leek de wagen geheel leeg te zijn, doch toen men de wagen eens goed be keek viel het op dat er van binnen betrek kelijk weinig laadruimte beschikbaar was. Toen de wagen zowel van binnen als van buiten werd opgemeten was het verschil zeer duidelijk. Een nader onderzoek wees uit dat een dubbele wand was gecreëerd. In deze geheime bergplaats bevonden zich maar liefst 5600 pakjes roomboter. De bestuurder is aangehouden en de auto met inhoud in beslag genomen. Sl De politie in Venlo beschikt als eerste in Nederland over een zogenaamde „praat paal". De paal vervangt de bezetting van de post in het stadsbeeld Blerick, die we gens personeelsgebrek moest worden ge sloten. In het bovendeel van de paal, die ervoor zorgt, dat de bewoners van Ble rick 's nachts zo nodig assistentie van de politie kunnen inroepen, is een microfoon aangebracht die na het oplichten van een klep voor telefonisch contact met het hoofdbureau "zorgt. Zolang de post bezet is, is de praatpaal uitgeschakeld. Advertentie Vier middelen in één tablei doen wonderen zonder de maag van streek te maken I U geneesmiddelen in één tablet verenigd, ondersteunen eikaars werking en doen werkelijk wonde ren tegen pijn en griep. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één der middelen dient om de maag te beschermen. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET fl^X! Glazen buisje 20 tabletten 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 Het K.N.M.I. deelt mede: Een kleine depressie, die over de Noord zee naar het zuiden trok, passeerde van daag ons land. Daarbij kwamen vooral in het westen van het land talrijke buien voor. Tegelijkertijd werd de koude noor delijke luchtstroming in onze omgeving tijdelijk onderbroken. Morgen draait aan de achterzijde van de storing de wind weer naar noordelijke richtingen. Er zal dan op nieuw koude lucht worden aangevoerd, waarin naast opklaringen ook buien zullen voorkomen. De komende nacht kan de temperatuur in het binnenland tijdens op klaringen tot lage waarden dalen. De af gelopen nacht was dit ook al het geval, toen de temperatuur op verschillende plaatsen in het binnenland niet hoger dan tot 2 a 3 graden kwam. WEERRAPPORTEN Advertentie 7071. Toen Snup en Swop vlak bij de tent waren aangekomen, hield Snup z'n vriendje tegen. Ssstl zei hij waarschuwend. Nou moeten we zachtjes en voorzichtig doen, dan kunnen we kijken, wie er bij de tent is! Ja, fluisterde Swop. We moeten ons in de struiken verborgen houden! Voorzichtig slopen ze verder, tussen de struiken door, tot ze de tent konden be gluren Bij het monument bij de oprit van de Rijnbrug in Arnhem zijn de gevalle nen in de slag om Arnhem herdacht. Duizenden hebben gisteren op het „Air- bornekerkhof" in Oosterbeek de dienst bij gewoond ter herdenking van de 1800 En gelse en Poolse militairen, die sneuvelden tijdens de slag om Arnhem en die op dit kerkhof begraven liggen. Onder hen waren vele nabestaanden, die uitgenodigd waren door het „Nederlands Oorlogsgra- vencomité". Bijna tweeduizend schoolkinderen legden bloemen bij de graven. Verder werd de as van herdenkingskruisjes op het kerk hof uitgestrooid. Deze herdenkingskruisjes werden door de Engelsen onder meer op het „Empire"-herdenkingsveld geplaatst, ter nagedachtenis aan de gevallenen. Maximum-temperaturen il binnen- en buitenland. Neerslag- laatste 24 uur S t- Den Heider regenbui w 14 8 Ypenburg regenbui wnw 14 18 Vlissingen regenbui wnw 13 17 Eelde onbewolkt z 14 1 De Bilt regenbui z 12 10 Twente mist zzo 14 0 Eindhoven licht bew. zzw 15 1 Zd-Limburg onbewolkt zw 14 1 Helsinki mist nw 14 2 Stockholm zwaar bew. windst. 15 0 Oslo zwaar bew. windst. 14 0 Kopenhagen mist windst. 15 0 \berdeen regenbui nw 10 4 Londen zwaar bew w 14 0 Amsterdam regenbui zzw 14 6 Brussel half bew. w 15 4 Luxemburg zwaar bew w 13 2 Parijs onbewolkt w 16 1 Bordeaux zwaar bew. nnw 19 0 Grenoble half bew. windst. 15 0 Nice onbewolkt nnw 27 0 Berlijn zwaar bew. ozo 16 0 Frankfort zwaar bew. wzw 26 0,2 München regen zzw 14 15 Zurich zwaar bew zw 11 2 Genève zwaar bew. windst. 15 0,1 Locarno onbewolkt ozo 22 15 Wenen regen nnw 16 7 Innsbruck regen windst. 14 27 Athene onbewolkt windst. 28 0 Rome half bew. z 28 0,2 Ajaccio licht bew. ono 25 1 Madrid onbewolkt windst. 27 0 Mallorca licht bew. windst. 25 14 Lissabon onbewolkt nnw 27 0 Woensdag 19 september Zon op 6.20 uur, onder 18.48 uur. Maan op 22.03 uur, onder 12.58 uur. Maanstanden 20 sept. 20.36 uur laatste kwartier 28 sept. 20.40 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 18 september Hoog water 6.26 en 18.50 uur. Laag water 2.16 en 14.29 uur. Woensdag 19 september Hoog water 7.12 en 19.33 uur. Laag water 2.56 en 15.11 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2