Zeventien slachtoffers geborgen uit de puinhoop in Brussel Vijftien gewonden liggen in de ziekenhuizen flATADQR 35? Peek kloppenburg Strauss blijft van Defensie minister in Bonn Franse speleoloog verbleef twee maanden onderaards NAAIMACHINES Samenzwering verijdeld in Noord-Argentinië Jungensmarkt Hammarskjoeld herdacht <~Praatótoel r' WERELDNIEUWS NEEM DAN lichter dan zwaar, pittiger dan halfzwaar. FOAMBACK REGENJASSEN 75 Op de DINSDAG 18 SEPTEMBER 1962 Scheuren Medeleven elke woensdag het hele jaar door éven prettig. Poplin met „Foamback" is licht als een veer, maar tegelijk warm en wind- dicht. Een prachtstof, die ventileert. Multi colours in blauwen bruin. Attentie voor de Schotse ruitvoering. lil Doorzichtige manoeuvre, zeggen de socialisten Experiment ten behoeve van de wetenschap f- Tactiek In New York, Leopoldstad en Uppsala Brug Bos Dynastie der Kennedy s E. Romayn (Van onze correspondent) BRUSSEL Zeventien doden en vijf tien gewonden, van wie enigen zeer ern stig, dat is de trieste balans van het in storten van een der vleugels van een ge bouw, dat in gebruik was bij een dienst van het Belgische ministerie van Econo mische Zaken. Onder de slachtoffers be vinden zich vier vrouwen. De gehele dag en bij het licht van schijnwerpers van de genie tot in de nacht, is men bezig ge weest met het opruimen van puin en het bergen van de stoffelijke overschotten van de slachtoffers. Het werk was bijzonder gevaarlijk, want boven de plaats van de instorting hingen dreigend vijf betonnen vloeren en een dak als de blinden van een omgeklapte reusachtige jaloezie naar beneden. Bovendien rolden telkens stuk ken puin uit het vernielde pand. Toch gin gen de redders onversaagd door, de man nen van de Brusselse brandweer, de sol daten van de genie, de helpers van het Rode Kruis. Af en toe zag men hoe een witte baar werd aangedragen over het puin. Tussen de brokstukken had men weer een slacht offer gevonden. Het werd uitgegraven en door barmhartige handen in dekens gewik keld. Even later salueerden dan de mili tairen en namen de andere aanwezigen hun hoeden af of bogen zij het hoofd bij het wegbrengen van de dode. Daarop hoorde men de sirene van de ziekenauto, die zich door het stadsverkeer verwijderde. Gistermiddag verscheen ook de Neder landse speurhond Roy Roland met de heer M. Toman uit Amsterdam op het toneel. Na enige minuten zoeken op de puinhoop begon hij te graven en daarna ontdekte men op die plaats enige slachtoffers. Kort voor tienen is gistermorgen het begin van de instorting geweest. Voorbij gangers en werklieden op de bouwwerf za gen plotseling de ruiten van de vleugel van het gebouw barsten. Enige ogenblik ken trilde het pand alsof er een rilling doorheen ging. Toen stortte het met een oorverdovende klap in elkaar. Een paar seconden moeten er kreten geweest zijn van de slachtoffers die met bureaus en meubels weggleden en omlaag vielen. Daarna ging een wolk van stof en kalk omhoog, dwarrelden ontelbare papieren in het rond en viel er een doodse stilte. Over de oorzaak van het ongeluk uitte men gisteren verscheidene gissingen. De dienst voor statistiek van het ministerie heeft aan de Wetstraat een oud kantoor pand in gebruik. Daarnaast is men bezig een groot nieuw pand van twaalf verdie pingen op te trekken. Het betonnen ge raamte is reeds gereed. Achter dat pand zou men een ondergrondse garage aanleg gen. Om die te funderen heeft men grond weggegraven onder de nu ingestorte vleu gel van het oude pand, die in de jaren 1940-1945 is gebouwd en van welke men aanneemt dat het materiaal niet van eerste kwaliteit is geweest. Het is aan de bouwval te zien dat er betrekkelijk wei nig betonijzer bij de bouw moet zijn ge- Advertentie zwace .shag zwaar? BUENOS AIRES (AP) De Argentijn se veiligheidsdienst heeft een samenzwering ontdekt om het bestuur over de noord oostelijke provincie Misiones over te ne men en het gezag van president Guido omver te werpen. Volgens de politie ging de samenzwering uit van peronisten en communisten. Bij razzia's in de aan Paraguay gren zende provincie zijn veertien personen ge arresteerd. En werden militaire uniformen en documenten in beslag ge nomen. Vol gens de politie bevindt de leider van de groep zich nog op vrije voeten. Het wordt mogelijk geacht, dat de samenzwering vertakkingen heeft in andere delen van Noord-Argentinië. De samenzweerders waren voornemens het garnizoen van Posada, de hoofdstad van de provincie Misiones, te bestormen en zich meester te maken van de com municatiecentra in het gebied. bruikt. Men veronderstelt dat het instorten een gevolg is van het weggraven van de ondergrond. Zeer ernstig is de omstandigheid dat reeds enige dagen geleden scheuren in de muren waren geconstateerd. De directeur van de dienst zou dat zelfs hebben ge meld bij de bouwpolitie, doch deze zou geen controle hebben uitgeoefend. Een der vrouwelijke beambten heeft gisteren, nog onder de indruk van het ongeluk, waaraan zij was ontsnapt, aan een journalist ver teld dat zij des ochtends bij het aan het werk gaan had gezien dat de gipsen „ge tuigen" blokjes, die men dwars over een scheur in een bouwwerk aanbrengt waren geknapt en dat zij toen had ge dacht: zo kan het niet lang meer duren. Een nog niet bevestigd gerucht wil dat de directie juist enige seconden voor de ramp het bevel tot ontruimen van het pand had gegeven, doch dat dit te laat is gekomen. In de verwoeste vieugel werkten onge veer honderd mannelijke en vrouwelijke arbeidskrachten, voor 't merendeel tijdelijk aangenomen jonge mensen. Ze waren be zig met het vaststellen van de resultaten van de volks- en bedrijfstelling van 31 de cember van het vorige jaar. Waar de dui zenden papieren tussen het puin zijn te recht gekomen, verwacht men dat voor de provincies Limburg en Luxemburg een nieuwe telling moet worden gehouden. Een deel van de mensen heeft zich, toen de ruiten braken en het pand begon te tril len (zij dachten aanvankelijk aan een aardbeving) nog in veiligheid' kunnen bren gen. Anderen hadden daarvoor geen gele genheid meer. In de paniek, die na de ramp ontstond, was het moeilijk appel te houden om te zien wie ontbrak. De mees ten die waren ontsnapt hadden een shock en konden zich niets meer herinneren. Later op de ochtend gelukte het toch bij benadering vast te stellen wie er ontbra ken. Inmiddels was reeds vrijwel op het ogenblik van de instorting, door de portier van het oude, nog overeind staande, ge bouw en door buren alarm gegeven. Zeer snel waren de Brusselse brandweer en de politie ter plaatse. Zij waarschuwden eerst het Rode Kruis, dat met veel materieel uitrukte en later is een afdeling van het elfde bataljon genietroepen met een bull dozer, een kraan en ander materiaal ter plaatse gekomen. De bergingswerken wer den zeer bemoeilijkt door het feit dat de ruimte beperkt was. De binnenplaats, naast en achter het ingestorte pand, lag vol puin, dat langs een nauwe doorgang moest worden weggebracht. Koning Boudewijn kwam 's middags naar het opruimingswerk kijken. Hij bleef ongeveer een uur op de plaats van de ramp en hij ontzag zich niet over het puin te lopen om met de mannen van de red dingsploegen te kunnen spreken. Ook pre mier Lefèvre en enige ministers zijn ge weest. Verscheidene volksvertegenwoordi gers hebben, niet zonder politieke bij-oog- merken, over het gebeurde parlementaire vragen aan de ministers van Economi sche Zaken en van Openbare Werken ge steld. (ANP) De minister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous, heeft in een telegram aan zijn Belgische ambtgenoot A. Spinoy, zijn medeleven betuigd. Advertentie Speciaal verlaagde M. prijs leeftijd 1 0 jaar met kleine stijging per maat (Van onze correspondent) BONN Aan het maandenlange touw trekken om de Westduitse minister van Defensie, de 49-jarige Franz Josef Strauss, is gisteren een einde gekomen: hij blijft in Bonn en zal zich niet kandidaat stellen (Van onze correspondent) PARIJS. Op het Parijse vliegveld Or- ly is gistermiddag de Franse speleoloog Michel Siffre aangekomen, die recht streeks werd overgebracht naar een kli niek, waar hij vermoedelijk nog wel gedu rende enige weken in observatie zal moe ten blijven. De 23-jarige Siffre, die op een brancard uit het vliegtuig werd gedragen heeft een uitzonderlijke prestatie geleverd door sinds 16 juli en gedurende 1500 uur 130 meter onder de aarde in de grotten van Scarasson bij Tende in het departe ment van Alpes Martitimes te zijn geble ven. Siffre was zijn vrijwillig avontuur be gonnen om wetenschappelijke gegevens te verzamelen en vooral bij zichzelf de ïeac- ties te kunnen onderzoeken van het men selijke lichaam in de diepe krochten van de aarde. Terwijl Siffre na twee volle maanden in de volstrekte duisternis te hebben geleefd het daglicht niet meer kon verdragen en bijna een kwart van zijn lichaamsgewicht had ingeboet, bleek hij bovendien het juis te begrip van de tijd te hebben verloren. Toen hij op 15 september naar de ingang van de grot werd opgehesen, meende hij dat augustus nog niet was afgelopen. (Reuter) Hij was zo verzwakt, dat de ploeg grotonderzoekers die hem naar boven bracht het transport moest onder breken om hem te laten uitrusten. Vorig De Franse grotonderzoeker Michel Siffre wordt uit zijn onderaards ver blijf, waar hij twee maanden heeft vertoefd, omhoog gehesen. Hij draagt een donkere bril om zijn ogen tegen het licht te beschermen. (Telefoto) jaar heeft een groep Italianen ongeveer dertig dagen onder de grond doorgebracht. Maar zij werden dikwijls van nieuwe voor raden levensmiddelen voorzien terwijl Sif fre meteen alle mondvoorraad had meege nomen. Siffre heeft de laatste dagen nogal last van duizeligheid gehad. Zijn kleurwaarne ming schijnt ook beïnvloed te zijn want na elf dagen onder de grond leek een fles blauwe inkt die hij bij zich had groen te zijn. Siffre heeft zijn indrukken te boek gesteld. Hij zal door artsen en psycholo gen onderzocht worden. De telefoonverbinding die Siffre ter be schikking stond was een eenzijdige verbin ding. Siffre kon namelijk wel de buitenwe reld mededelingen doen, maar zelf niets van de buitenwereld vernemen. De temperatuur in de grot was vijf gra den Celsius onder nul en het was er zo vochtig, dat Siffre doorweekt was. Alles wat hij bij zich had was een tent, een verwarmingsapparaat, een aantal boeken over grotonderzoek en geologie, een band opnameapparaat en enkele geluidsbanden met muziek van Beethoven en Strauss. voor het Beleren. minister-presidentschap van De landelijke leiding van zijn partij, de Christelijk Sociale Unie, bleek nog gister morgen eenstemmig bereid Strauss als toe komstige minister-president in München te aanvaarden, indien hij zich bereid ver klaarde deze functie aan te nemen. Strauss zwichtte echter voor de argumenten van een viertal Bondsdagafgevaardigden van zijn partij, die een weggaan uit Bonn niet in het belang achten van de bondsrepubliek en schadelijk voor de continuiteit van het Westduitse defensiebeleid. Bondskanselier Adenauer heeft Strauss nog gistermiddag telefonisch vanuit zijn vakantieverblijf in Noord-Italië gelukge wenst met zijn beslissing. De Westduitse christen-democraten en liberalen juichen de stap van Strauss toe. De socialisten verklaarden echter nooit iets anders te hebben verwacht dan deze beslissing, aangezien zij in de aarzelingen van de mi nister een manoeuvre zagen, die bedoeld was om zijn gedeukte prestige op te vij zelen. De algemene indruk in politieke kringen is dat Strauss' onzekerheid of hij in de hoofdstad zou blijven of niet, reeds sinds juli, voor een groot deel door tac tische overwegingen werd bepaald. De moeilijkheden die hij heeft gehad door het parlementaire onderzoek naar zijn handel wijze in een Amerikaans bouwprojekt, hebben zeker invloed gehad. Tegelijkertijd wijst men erop dat binnen de Christelijk Sociale Unie in Beieren een maandenlange spanning heeft bestaan, die zijn komst naar München zeker wenselijk had gemaakt. Men is het erover eens dat Strauss' beslissing in Bonn te blijven, be tekent dat hij van plan is in de bondspo- litiek zijn rol weer met de oude kracht en ambitie verder te spelen. Dat zijn prestige de laatste maandenis verminderd wordt al gemeen aangenomen. Daarom gelooft men ook niet dat hij in de naaste toekomst eni ge kans maakt bij het aftreden van Ade nauer naar de hoogste functie op te ruk ken, maar men acht hem jong genoeg om voor het iets verderaf liggend tijdstip zijn ambities niet te hebben opgegeven. PARIJS (Reuter/AFP) In het gebouw van de Verenigde Naties in New York, en dat van de UNESCO te Parijs zijn maan dag plechtigheden gehouden ter herden king van de voormalige secretaris-gene raal der Verenigde Naties Dag Hammar skjoeld die een jaar geleden bij een vlieg tuigongeluk in Noord-Rhodesië het leven verloor. Deze herdenkingen konden dank zij de „Telstar"-satelliet aan beide zijden van de Atlantische Oceaan worden ge volgd. In New York eerden waarnemend secre taris-generaal Oe Thant, de voorzitter van de Algemene Vergadering, Mongi Slim, en de voorzitster van de Hammarskjoeld- stichting, mevrouw Mirdal, in korte toe spraken de nagedachtenis van Hammar skjoeld, waarna in de hal van het UNO- gebouw een gedenksteen werd onthuld. In Parijs hield de plaatsvervangend di recteur-generaal van de UNESCO, René Maheu, een herdenkinsrede Ook aan het graf van de omgekomen secretaris-generaal in de Zweedse stad Uppsala werd een plechtigheid gehouden. In Leopoldstad is een brug, de eerste gebouwd sinds Kongo onafhankelijk werd, Hammarskjoeld brug genoemd, door presi dent Kasavoeboe. Tijdens de plechtige onthulling van een door Zweden geschon ken bronzen plaquette verklaarde de Kon golese premier Adoela dat de brug tevens het symbool van het herstel der Kongolese eenheid zal zijn. De internationale raad van de herden kingsstichting voor Dag Hammarskjoeld heeft een voorstel aangenomen van de „Ca lifornia save-the-Redwoods-League" om ter nagedachtenis aan Hammarskjoeld een roodhoutbos aan te leggen in het „Hum boldt Redwoods State Park". BOSTON (Reuter) De Democraten van de Amerikaanse staat Massachu setts zullen vandaag uitmaken of een der de Kennedy de kans zal krijgen om een hoge openbare functie in Washington te bemachtigen. De verkiezing gaat tussen Kennedys jongere broer, de dertigjarige Edward (Teddy) en de 39-jarige Edward van de staat Massachusetts en neef van John McCormack, de voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Edward Kennedy en Edward McCor mack willen namens de Democratische partij dingen naar de zetel in de Ameri kaanse senaat, die de huidige president heeft opgegeven na zijn verkiezing tot president. De Republikeinen willen Ed ward Kennedy in geen geval in de Senaat hebben omdat er volgens hen een „dynas tie der Kennedy's" in Washington zou ge vestigd kunnen worden als de jonge Ed ward de zetel kreeg. Robert Kennedy, een andere broer van de president, is mi nister van Justitie. Vandaag zullen ook de Republikeinen hun kandidaat voor de ze tel aanwijzen. De Democratische en de Republikeinse kandidaat zullen in novem ber tegen elkaar in het krijt treden. r Met drie hondjes twee aan de lijn en een loslopend begaf koningin Elizabeth zich naar de trein op het Euston station in Londen. Het los lopende dier miste bijna de trein naar Balmoral, het buitenverblijf van de koninklijke familie in Schotland. Een auto kopen Hoewel ik er niet zeker van ben of on ze voorouders, honderd of tweehonderd jaar geleden, hun oude paard konden in ruilen bij de aankoop van een nieuw paard dringt de vergelijking tussen de paarden handel-vroeger en de automobielhandel-nu zich wel op. Ik heb altijd begrepen, dat die paardenhandel een affaire was van ruwe onderhandelingen met vaak vreemde ar gumenten en een minstens redelijke mate van oneerlijkheid aan beide zijden van de toonbank. Na nu weer een klein automobieltje te hebben gekocht, geloof ik opnieuw dat de huidige autohandel vele gelijkenissen ver toont met die eeuwenoude handel in toen geldende vormen van tractie. Men kan dit constateren zonder daarmee enige rancu ne of onaangenaamheid tegen de autohan delaren van nu te impliceren. Handel is een strikt tweezijdige zaak en als er uit wassen in voorkomen zijn zonder twijfel de verkoper en de klant in gelijke mate daaraan debet. Als de autohandelaar hard en ongevoelig en niet uitgesproken idealis tisch is in zijn gesprekken met de klant, dan moet daar een reden voor zijn. Die reden ligt voor de hand: de klant doet als regel zijn opperste best de handelaar te overtuigen van het feit, dat zijn oude auto nog vrijwel perfect en ongerept is ook al staan er 95.000 kilometer geregistreerd op de teller. Het is mogelijk, dat de klant ook de kilometerteller heeft teruggedraaid. Dat is niet helemaal aardig van die klant, maar het is diezelfde klant die daarna vol ve nijn het bericht de wereld instuurt dat alle tweedehands auto's, gekocht bij autohan delaren, teruggedraaide kilometertellers hebben en allerlei verzwegen gebreken en een carrosserie, die driemaal „gekreukeld" is. Dit alles lijkt mij nauwelijks voor twij fel vatbaar. Maar veel aardiger is het om te speculeren op de gang van zaken bij de vroegere paardenhandel. Waar ik nu sta op de gratis leverantie van een nieuwe radio-antenne op de nieuwe auto, zou daar mijn betovergrootvader keihard geïnsis- 'eerd hebben op ten geschenke aangeboden oogkleppen? Zou de paardenhandelaar in 1862 bereid zijn geweest het zadel, dat bij het oude paard hoorde, aan te passen aan de rugmaten van het nieuwe, jonge paard? Ik ben er zeker van, dat de klant vroeger zei dat zijn oude paard nog maar zeven jaar oud was (terwijl de deskundi ge handelaar duidelijk de sporen van de tiende verjaardag van het betrokken dier kon zien), maar daar staat tegenover dat de handelaar het nieuwe paard ook zal hebben aangeprezen als zijnde van onbe sproken afkomst, krachtig van lijf en le den en onbedorven door valpartijen (ter wijl het jonge paard in feite regelmatig aan aanvallen van kreupelheid, koliek of andere paardeziekten leed). Ik heb een buitenspiegel geëist. Viel mijn betovergrootvader af te schepen zonder nieuw en gratis bit? Moet er een relatie gezocht worden tussen ruitensproeiers van nu en het nieuwe stel buikriemen van toen? Ik weet hét niet. Maar in elk geval moet er een gelijkenis bestaan. Het is <il- leen allemaal wat gladder, wat beleefder geworden. Er wordt niet meer met de hand gekletst om de koop te bezegelen. Er wordt zelfs geen glas gedronken. Maar daar staat dan ook tegenover, dat de ver koper bij het afscheid zegt: „Nou, me neer, ik hoop dat we uw auto over een week of zes, zeven in huis hebben." Zo kocht vroeger niemand een paard. Advertentie de beste Zweedse, Zwitserse en Duitse merken. Japanse zig-zag-naaimachines electrisch, in koffert 350.— N IT I Grote Houtstraat 181 bL Ji ll L Haarlem - Tel. 14444 Mooiste. Op een tentoonstelling van ras konijnen in Rosenheim, (Beieren) heeft een konijn dat als mooiste ram de eerste prijs had gewonnen, de jury vijf minu ten na de prijstoekenning het schaam rood naar de hoofden doen stijgen. De „ram" schonk toen namelijk het leven aan twee nakomelingen. Twee kwaden. De burgemeester van Ma nilla heeft een onderzoek gelast om na te gaan welke gebouwen in de Philip- pijnse hoofdstad bij brand gevaar ople veren voor hun bewoners, en daar ver anderingen in te brengen. Vele inwoners hebben dikke tralies voor hun ramen aangebracht om inbrekers te weren, met als gevolg dat zij bij brand moei lijk uit hun huis kunnen komen. Kort geleden zijn bij een brand in Manilla 21 mensen omgekomen omdat er te weinig ontsnappingsmogelijkheden waren. Brandstichters. Agenten van het F.B.I. hebben maandag vier blanken gearres teerd naar aanleiding van de brand die maandag in het gebied van Dawson in het zuidwesten van de Amerikaanse staat Georgia een negerkerk verwoestte. De gearresteerden hebben bekend, de kerk in brand te hebben gestoken. Zij zeiden, gehandeld te hebben zonder enig motief en onder invloed van drank. Kunstmaan. De Amerikaanse luchtmacht heeft maandag vanaf de luchtmachtba sis Vandenberg met behulp van een Thor-Agena raket een geheime kunst maan gelanceerd. Er zijn geen bijzon derheden meegedeeld. Aardschokken. Het seismografisch insti tuut van de universiteit van Californië heeft in de nacht van zondag op maan dag een krachtige aardbeving geregis treerd, waarvan het epicentrum waar schijnlijk in Noord-Columbia of Zuid-Pa nama lag. In totaal duurde de aardbe ving een uur. In Cascia bij de Midden- Italiaanse stad Perugia werd maandag middag een krachtige aardschok waarge nomen, waardoor talrijke gebouwen wer den beschadigd. Persoonlijke ongeval len deden zich niet voor. Redding. De reddingsboot van Rhyl, (Wales) heeft als eerste ter wereld hulp geboden aan een Hovercraft, een vlie gende boot, die sinds 20 juli een passa- giersdienst onderhoudt tussen Rhyl en Wallasey. Het schip was tijdens een storm van zijn boeien geslagen en met drie man aan boord naar zee afgedre ven. De reddingboot bracht de beman ning en vaartuig in veiligheid. Aanklacht. De weduwen van twee van de slachtoffers van de ramp in de steenko lenmijn Luisenthal, in het Saargebied, die op 7 februari aan 299 mijnwerkers het leven heeft gekost, hebben tegen de mijnmaatschappij een aanklacht wegens nalatigheid ingediend. Een commissie van onderzoek had destijds vastgesteld dat het aantal slachtoffers tot tussen tien en twintig beperkt zou zijn gebleven, als de voorgeschreven veiligheidsvoorzienin gen in orde waren geweest. Afgelopen. De Turkse autoriteiten hebben een einde gemaakt aan de verkoop van twee in Istanbul en twee in Ankara ver schijnende bladen, omdat daarin geïllus treerde artikelen- stonden over oud-pre mier Menderès en twee van diens mi nisters, die een jaar geleden werden te rechtgesteld nadat zij schuldig waren bevonden aan tegen de staat gerichte ac tiviteit. De hoofdredacteur van één der bladen werd in hechtenis genomen. Gezinshereniging. De Oostduitse autoritei ten hebben in het raam van maatrege len tot gezinshereniging aan vijftien Oostberlijners toestemming gegeveh, naar West-Berlijn te emigreren. Het zijn twee echtparen, en elf oudere vrouwen aldus de Westberlijnse politie. Drie Oostberlijnse jongens van dertien, veer tien en vijftien jaar zijn maandagavond naar West-Berlijn uitgeweken zonder door de Oostduitse grenspolitie te zijn opgemerkt. Drie andere jongeren zijn er in de nacht van zondag op maandag in de omgeving van Brunswijk de grens tus sen Oost- en West-Duitsland overgesto ken, ondanks de prikkeldraadversperrin gen en de mijnenvelden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 6