PLEEGZUSTER Saamhorigheid is noodzakelijk voor toekomst van Suriname PIJPROKEN EEN mm GENOEGEN MET NIEMEYER BLANKE BAAI Gemenebest-premiers worstelen met het slotcommuniqué WERELDNIEUWS Van dag tot dag Satelliet Tiros VI maakt voortreffelijke foto's Sabotage gemeld van de Algerijnse verkiezingen Macmillan verzet zich met hand en tand tegen waslijst van verlangens - Bristol wacht met de poliopil Londense politie mist sleutels Therèse Neumann overleden ^Praatótoel r' ■0p de WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1962 3 BLOEDWIJN Continuïteit nodig Nederlandse hulp Edward Kennedy kandidaat voor een Senaatszetel Beschuldigingen aan het adres van Wilaya IV Hm) (j€lünd/\£iii9Ê^ Rijke uraniumlaag ontdekt in het Zwarte Woud Goede vrienden Pluspunten A ver echts Chinese U-2-piloot om het leven gekomen In het jaarverslag van het Verbond voor Veilig Verkeer wordt onder groot voorbe houd melding gemaakt van een „relatief veiliger worden" van het verkeer in Ne derland. Dit veiliger worden behoeft een nadrukkelijke kanttekening, om eventueel misplaatst optimisme te voorkomen. Het woordje „relatief" immers fungeert als een addertje onder het gras. In verhou ding tot de groei van het aantal verkeers middelen op de weg is het dodencijfer in 1961 lager dan vorige jaren gebleven. Men kan op het (overigens volkomen ongemoti veerde) standpunt staan dat ieder nieuw voertuig op de weg „zijn eigen dode" zou kunnen opeisen en dat, wanneer zulks niet het geval blijkt te zijn, de veiligheid gro ter is geworden. Dat is een theorie die geen enkele redelijke grond heeft. Indien inderdaad de enorme groei van de ver- keersdeelneming zou worden begeleid door een even snelle toeneming van het aantal ongelukken en doden, zouden we te maken hebben met een slagveld van verbijsteren de omvang. Er is geen enkele wet die voor schrijft dat de veiligheidsgraad van een land moet worden afgelezen uit de ver gelijking tussen aantal verkeersdeelnemers en dodencijfer. Daarom is het, zelfs met het grootst mogelijke voorbehoud, volko men ongemotiveerd om van „veiliger wor den" te spreken, terwijl het aantal ver keersdoden jaarlijks op ontstellende wijze blijft toenemen. Een tweede punt van commentaar in dit jaarverslag levert de opmerking, dat nog steeds in vele kringen getwijfeld wordt aan het nut van verkeersopvoeding en verbe tering van de verkeersmentaliteit. Het Verbond acht prioriteit voor dit streven ab soluut noodzakelijk. Het wil ons voorkomen dat de twijfel aan het nut van verkeersopvoeding voor namelijk gebaseerd is op de overweging, dat deze vorm van bevordering der ver keersveiligheid slechts als een onderdeel van het geheel mag worden gezien en niet als de hoofdzaak. Hoe nuttig opvoeding en voorlichting ook zijn, men mag niet vergeten dat het aantal ongelukken, ver oorzaakt door verkeerde mentaliteit en gebrek aan verkeersopvoeding, toch altijd nog een zeer klein percentage van het to taal uitmaakt. Om een drastisch voor beeld aan te voeren: zelfs wanneer men door opvoeding zou kunnen bereiken dat 99 percent van de verkeersdeelnemers de juiste mentaliteit zou bezitten, zal dat ene overblijvende percent een dodelijke bedreiging op de weg blijven vormen en ongelukken veroorzaken. De overige on gelukken komen voort uit een geheel an der euvel: de gebrekkigheid van het ver- keersstelsel, de onveilige situaties ten aan zien van kruisingen, bebakening, weg scheidingen, snelheidsvoorschriften, plaat selijke ondeskundigheid, eigengereidheid en conservatisme, enzovoort. Er zijn si tuaties die om ongelukken schreeuwen, en waarin zelfs de beschaafdste mentaliteit geen garantie voor veiligheid biedt. Met alle respect en waardering voor het werk van het Verbond moet, dunkt ons, nog steeds worden betreurd dat deze orga nisatie te eenzijdig te werk gaat: het pu bliek is haar voornaamste doelwit, doch de nadrukkelijkheid bij haar pogingen tot beïnvloeding der overheid landelijk en plaatselijk is nog steeds te gering. Er is felle, onophoudelijke kritiek nodig op de waarlijk ontstellende en chaotische si tuatie, waarin de overheidsbemoeiing met het verkeer zich bevindt. Het grote gebrek aan vooruitziendheid en de misplaatste zuinigheid bij het treffen van bepaalde voorzieningen worden door het Verbond te weinig aan de kaak gesteld. Het is niet duidelijk zó, dat het Verbond een betere verkeersmentaliteit ziet als een passend ge volg op een zo goed mogelijke verkeers- voorziening, terwijl er toch voldoende aan wijzingen zijn dat alleen op die manier een reële toeneming van de veiligheid op de Nederlandse wegen kan worden bereikt. Advertentie „Het zou een ramp zijn voor Suriname, als de diverse bevolkingsgroepen en poli tieke groeperingen niet in staat bljjken te z(jn de onderlinge tegenstellingen te over bruggen". Dit concludeerde de heer J. van Tilburg, oud-gouverneur van Suriname en thans voorzitter van de Scheepvaart Vereniging Zuid, in een toespraak tijdens een lunch vergadering van het departement Rotter dam van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Met een gemiddeld inkomen per hoofd van de bevolking van 200 a 300 dollar en een groei van de produktiviteit die duide lijk achterblijft bij de bevolkingstoene ming, behoort Suriname tot de ontwikke lingslanden. Maar sociaal-economisch is het land ver vooruit op de Afrikaanse lan den en cok vergeleken met omringende landen slaat Suriname geen slecht figuur. Een van de grootste problemen is de te genstelling tussen de Aziatische en Afri kaanse bevolkingsgroepen Dan is er het vraagstuk van de financiering van allerlei projecten zoals de opbouw van een machtsapparaat. Voor een land als Suri name dat dus nog diverse stadia in de eco nomische en sociale ontwikkeling moet doormaken, is continuïteit in de politiek en een goede administratie van grote be tekenis Wat het laatste betreft, kan het de vergelijking met de omringende landen glansrijk doorstaan. Als andere pluspunten kunnen wor den genoemd het aanwezig zijn van al gemeen lager onderwijs en het ontbre ken van grootgrondbezit. De irrigatie alsmede het volkskredietwezen wordt sterk bevorderd. De rechtspraak is een unicum voor geheel Zuid- en Centraal- Ameiika. Voor de verdere ontwikkeling is Suri name allereerst aangewezen op Nederland. Ons land heeft in dit opzicht een plicht te vervullen. De hulp in internationaal ver band moet eigenlijk nog op gang komen en van de associatie met de E.E.G. mogen geen overmatige verwachtingen worden gekoes terd. De heer Van Tilburg vroeg zich af, BOSTON (Reuter-AFP-AP) De jong ste broer van president Kennedy, de der tigjarige Edward, is door de Democrati sche partij in de staat Massachusetts ge kozen tot kandidaat voor een zetel in de Amerikaanse Senaat. Hij versloeg de 39- jarige Edward McCormick, een neef van de voorzitter van het Huis van Afgevaar digden. McCormick is procureur-generaal van de staat Massachusetts. De Republikeinse kandidaat voor de ver kiezingen van november is nog niet aan gewezen. of de bereidheid in Suriname zelf altijd wel aanwezig is. Van de export gaat driekwart naar de Verenigde Staten en maar één kwart naar de E.E.G. Op langer termijn dient de Suri naamse politiek gericht te zijn op meer samenwerking met de nabuurlanden en vermeden zou dienen te worden dat er dwergstaten ontstaan. Gelet moet echter worden op de territoriale verlangens, die in Venezuela en Brazilië leven. De heer Van Tilburg verklaarde van mening te zijn dat de Nederlandse in dustrie nog te weinig belangstelling heeft getoond voor vestiging in Suriname en dit geldt met name voor de middelgrote be drijven. CAPE CANAVERAL (Reuter) De zesde Amerikaanse weersatelliet van het type Tiros, die dinsdag van Cape Cana veral is gelanceerd, heeft foto's naar de aarde gezonden, die tot de beste beho ren die men ooit uit de ruimte heeft ge kregen. Tiros VI bevindt zich op een afstand van ruim 680 kilometer van de aarde. De fo to's, die door de satelliet worden gemaakt, zijn echter even duidelijk en helder als goede luchtfoto's. De 127 kilo wegende kunstmaan draait in 98,7 minuten om de aarde met een snel heid van 27.000 km per uur. De verste af stand tot de aarde is 707 km., de kortste 680 km. De satelliet maakte tijdens zijn tweede baan rond de aarde foto's van Noord-Italië, Sardinië, Egypte, Ethiopië en de Golf van Aden. ALGIERS (Reuter) Het Algerijnse politieke bureau van Ben Bella heeft meegedeeld dat de leiders van het vier de politieke en militaire district (het ge bied rond Algiers) trachten de komende verkiezingen in de gebieden van Blida en Orléansville met wapengeweld te sabote ren. Deze mededeling werd gedaan na een spoedbijeenkomst van het bureau. Er wer den strenge maatregelen aangekondigd om het „duivelse plan" tot sabotage van de verkiezingen, die donderdag worden gehouden, te verijdelen. Voorts werd ge zegd dat de bevolking in de gebieden „onder terreur" leeft van officieren van „Wilaya IV" De campagne voor de verkiezingen zal maar een dag duren. Ze zou dinsdag avond in Oran geopend worden door Ben Bella, maar deze heeft de reis naar Oran echter op het laatste ogenblik afgelast. Volgens kringen rond het politieke bureau had hij het te druk. Advertentie Een extra lichte melange van door-en door rijpe, geurige tabakken. Verfijnd van smaak. Lekker licht. Een pijptabak waar Niemeyer terecht trots op is f. 1.- per pouch NIEMEYER KWALITEIT (Van onze correspondent) LONDEN De Gemenebestconferentie is dinsdagmiddag aan het neteligste ge deelte van haar taak begonnen, namelijk de opstelling van het slotcommuniqué, in feite een boodschap aan „de zes" zal in houden. Premier Macmillan had gehoopt dat de andere premiers genoegen zouden nemen met een algemene tekst, welke op voorzichtige manier de wensen van het Gemebest zou laten doorschemeren daarbij de Britse reegering bij de onder handelingen in Brussel de grootste mate van armslag latende. Het Britse ontwerp in deze zin werd echter door de confe rentie verworpen zodat men onverrichter zake uiteen ging. Gisteravond zwoegden de deskundigen aan een nieuwe tekst. De Gemenebest-premiers sturen aan op bewoordingen, weike hun in Brussel be paalde extra-waarborgen moeten bieden. Zij willen dat de Britse regering zich er toe verbindt concrete oplossingen te vin den voor sommige zaken die in Brussel naar de toekomst zijn verschoven. Het re gende dan ook amendementen. Premier Menzies van Australië stelde een hele reeks wijzigingen voor. India, Pakistan, en Ceylon dienden groepsgewijs amende menten in. Aangezien bovendien elk van de veertien overzeese Gemenebest-dele gaties onmogelijk met lege handen naar huis kan keren, willen zij alle iets toe voegen en dringen aan op positieve- toe zeggingen. Macmillan probeert echter het uiten van gedetailleerde wensen zoveel mogelijk te vermijden, hoewel hij beloofd heeft daar mee in Brussel rekening te zul len houden. Dit gaat sommige Gemebest- premiers echter niet ver genoeg. voorbeeld de invoer van andere Gemene best-landen te beperken. Vroeger werd het Gemenebest als een familiekring be schouwd; nu spreekt Macmillan van goede vrienden of zelfs kennissen, die elkaar pro beren zoveel mogelijk ter wille te zijn en ■tenminste altijd gezamenlijk hun moeilijk heden frank en vrij bespreken. Niemand denkt eraan te tornen aan de vrijheid van elk lid, om te handelen zoals hem goed dunkt. L.. am b') ipothektrs en drogiite* FREIBURG (AFP) Bij Menzen- schwihnd in het Zwarte Woud is een erts laag 'ontdekt die rijk blijkt te zijn aan uranjum. Het geologisch bureau van Frei burg, heeft meegedeeld dat de omvang van 'de ertslaag nog niet vast staat, maar dat het zeker de. rijkste uraniumlaag van I West-Duitsland is. Een mijnbouw- maajtschappij uit Neder-Saksen is belast met( het onderzoek. Niet vergeten mag worden dat het Ge menebest Engeland de wet niet kan voor schrijven. Het is slechts een losse orga-, nisatie, welke louter onderlinge raadple ging nastreeft. Het Gemenebest erkent dat Engeland het volste recht heeft in zijn eigen economische belang te hande len, net als de individuele landen van het Gemenebest zelf. Indien zulks leidt tot aansluiting bij de E.E.G. dan aanvaardt men dit in beginsel, in de wetenschap dat ook het Gemenebest nog voor Engeland zeker in de eerstkomde tientallen jaren, van grote economische betekenis blijft. Vandaar dat het Gemenebest, ondanks het misbaar van sommige harer leden, terde ge beseft dat Engeland het Gemenebest niet in de steek kan laten. Aan de andere kant staat het eveneens als een paal boven water dat het Geme nebest nooit een economische eenheid is geweest en dat elke staat, wanneer het in zijn kraam te pas komt. op eigen wijze zijn economisch belang behartigt, door bij- BRISTOL (Engeland) (AP) Bristol heeft een campagne tegen polio uitgesteld in verband met de berichten dat in de Verenigde Staten en Canada bij personen die door de mond poliovaccine hadden ingenomen, verlammingsverschijnselen zijn opgetreden. „We hoopten te beginnen met een grootscheepse campagne met vaccine dat door de mond ingenomen moet worden", aldus dr. Wofinden van de stede- vrijere handel stap voor stap organisch lijk,e geneeskundige dienst. „Maar in de dient te worden opgebouwd en dat juist Verenigde Staten en Canada hebben zich het Britse lidmaatschap van de E.E.G. zestien gevallen van verlamming voorge- dit proces zal kunnen aanmoedigen. Dit i daan. Hij verklaarde dat nog niet duide- lidmaatschap is vooral ook nodig om de lijk is of de verschijnselen te wijten zijn E.E.G. een gelijkwaardige economische I aan het vaccine of dat de patiënten reeds met polio besmet waren voordat zij de entstof innamen. Het zal wellicht een week of veertien dagen duren eer men een conclusie kan trekken. wereldvrijhandel te komen, waarin niet alleen de algemene, handels- en tarieven- overeenkomst (G.A.T.T.), berustende op de meest begunstigingsclausule, voorziet, maar ook het verdrag van Rome zelf. Men is algemeen van mening dat de Niettemin wordt de Britse regering door de rest van het Gemenebest onder druk gezet, overeenkomstig de door Londen ver kondigde opvatting dat zij er niet aan denkt in Brussel de Gemenebest-belangen te schaden. De in Londen verzamelde staatslieden beseffen dat bepaalde offers moeten worden gebracht en dat de tegen stelling tussen Europa en het Gemenebest niet van absolute aard is. Het Gemenebest zou er zonder Europa heel wat moeilijker voorstaan. Zo verschaffen de landen van „de Zes" India grotere economische steun dan Engeland. De economische hulp van de E.E.G.-landen aan Pakistan is drie maal zo groot als die van Engeland. De E.E.G.-landen importeren veertig percent van de cacao van het Gemenebest en der tig percent van het Canadese graan. De periode van de crisisjaren van dertig jaar geleden, toen elk land of elke landengroep zich maar moest zien te redden, is voor bij. Daarom is het Gemenebest-systeem van voorkeursrechten verouderd. Ook in dien Engeland niet tot de E.E.G. toetreedt betwijfelt Macmillan het of de vrije in voer van landbouwprodukten uit het Ge menebest in Engeland op den duur ge handhaafd zou kunnen worden. Engeland is al lang niet meer de industriële werk plaats van de gehele wereld en een ge makkelijke ruilbasis. Het Diefenbaker-plan voor een wereld conferentie van dertig landen was tot nu toe een slag in de lucht, omdat dit een averechtse methode wordt geacht om tot HONGKONG (AP) —Het Hongkongse Chinese blad Tai Tsjoen Pao bericht dat de Nationalistisch-Chinese piloot van het U-2-toestel dat eerder deze maand boven China neergehaald werd, zelfmoord ge pleegd heeft nadat hij per parachute op de grond gekomen was. Volgens het blad is het toestel in drie stukken gebroken nadat het de grond geraakt had en zullen de wrakstukken in de naaste toekomst ten toongesteld worden. partner van de Verenigde Staten te ma ken, zodat Kennedy's plan tot algemene verruiming van de wereldhandel een wer kelijke kans zal krijgen terwille- van een algemene versterking van het niet-com- munistische deel van de wereld. Dit is de economisch-politieke betekenis van hetgeen zich op het ogenblik in Londen afspeelt. LONDEN (AP) Scotland Yard zoekt naarstig naar een onbekende die een col lectie sleutels heeft gestolen waarmee el ke auto in Groot-Brittannië geopend kan worden. De collectie omvat meer dan 650 portier- en contact-sleutels en behoort toe aan de Londense politie-eenheid die be last is met het wegslepen van auto's wel ke geparkeerd staan op plaatsen waar dit verboden is. Een agent legde de omvang rijke sleutelbos op straat na een autopor tier te hebben geopend. Hij hielp bij het wegduwen van de auto. Toen hij zich om keerde waren de sleutels verdwenen. „Voor een autodief kunnen deze sleutels een klein fortuin waard zijn", zo verklaar de een woordvoerder van Scotland Yard. Van onze correspondent) BONN. In Konnersreuth, een boeren- dorpje bij de Tsjechoslowaakse grens, is gisteren de in de gehele rooms-katholieke wereld bekende Therèse Neumann op 64- jarige leeftijd tengevolge van een hart aanval overleden. Therèse Neumann droeg de wonden van Christus aan het kruis, de zogenaamde stigmata. Tijdens de vasten tijd van 1926 vertoonden de stigmata zich bij haar voor het eerst. Sindsdien herhaal de zich deze gebeurtenis tijdens iedere paasperiode. Daaraan was een plotselinge en onverklaarde genezing van blindheid en verlamming voorafgegaan. Sinds een kwart eeuw heeft men door wetenschap pelijke onderzoekingen een verklaring voor Therèse Neumann's stigmata pogen te vinden, zonder daarin overigens geheel te slagen. Sinds de stigmata voor het eerst optraden heeft de vrouw nooit meer iets anders tot zich genomen dan de dagelijkse hostie. Dat betekent in feit dat zij sinds 1926 heeft gevast. V erjaarsvisite De verjaarspartij voltrok zich precies zoals ze zich alle jaren voltrekt, zover mijn herinnering reikt. We kwamen om half negen en hoewel onze aankomst niet onopgemerkt kan zijn gebleven vanwege de open gordijnen en de stille straat waar zelden een auto stopt, moesten we toch even wachten eer onze bel beantwoord werd door het feestvarken zelf: iets kaler weer dan de vorige maal, iets meer embon point, maar dezelfde glimlach met het triest-verbaasd in de plooien. Hallo! Leuk dat jullie er bent. Kom binnen! Kadootje overgeven (drie zakdoeken dit jaar) en: dat had je niet hoeven doen, jullie komst is me al vreugde genoeg. Binnen staan mevrouw en de zoon. Zij valt niet weg te denken uit de stijve lijst van dressoir, crapauds, Oudhollandse doek boven de schoorsteenmantel en sinds kort de televisie, als een anachronistische schandvlek, in de hoek. Hij is eigenlijk al weg: de gratis kost en bewassing hier en tot nu toe te weinig kracht om een daad te stellen houden hem lijfelijk althans,Wor- lopig nog op zijn plaats, links naast de radio met rechts de lektuurbak met pockets scheidekunde deel III voor MO, de sport pagina en een grote asbak vol peuken. De andere, steeds eendere, visite is er al. Het is moeilijk te zeggen wie meer blijver baasde grimassen tevoorschijn weet te to veren, zij of wij. En dan zitten we en dan komt eerst maar een kopje koffie hè, de koffie met een laagje geslagen room, en een taartje op een glazen schaaltje en het gesprek. Hoe is het op de zaak? Druk! Alle jaren onveranderlijk druk. Hij werkt veel te hard, zegt mevrouw, zo slecht als-ie er soms uitzietzo prikkelbaar als-ie soms isZe kijkt heel even in een ongecontroleerde reflex richting radio en het verband ontgaat ons niet. Maar hoe was de vakantie? Heerlijk. Het pension in de Ardennen, het onbijt met koffie (sym bool van de breuk met het gebruikelijke thuis in de stille straat), het uitje en 's avonds het kaartje met uitzicht op een pik zwarte Arden. Heerlijk. Maar het zit er weer op voor een jaartje jaja. En de zoon? Was hij mee? Nee. De zoon was op de fiets gaan kamperen op Texel, met vrien den. Hij loert naar ons, met de weifelen de lach om zijn ongevormde mond. Dat relletje toen in De Koogmolesteren van een politieman door 300 jeugdige kam peerders daar zal-ie best bij ge weest zijn..., zal-ie best gedurfd heb ben Dat denken we en praten gauw over de gezondheid, alles nog goed? Me vrouw sukkelt met de bloeddruk. Dokter is niet tevreden, nee. Maar me neer doet stoer. Ja, idie vrguwtjes! Den ken dat ze kwaaltjes beginnen te krij gen. maar ze is nog net zo kwiek en fleurig als altijd! En nog net zo weer spannig en ondeugend ook, hahaha. Zelfs valt daarbij het woord Schat en me vrouw beantwoordt de jarenoude formule als deskundige: ze knijpt wat met 'r mondje tot er iets van weerspannige on deugendheid wordt waar gemaakt in haar bekommerde gezicht en ze zegt: och toe, malle, met een zorgvuldig uitgebalanceer de „andere" stembuiging. En dit lijkt dan hét ogenblik om aan iets hartigers te gaan denken. Klaine glaasjes op een on- derzettertje. Pindaatjes in roodgelakte ja- panse bakjes en na een hele tijd een schaal vol kleine hapjes. Haring en ei en tomaat en zalm en allen zeggen: nounou! en kijk es an! wat een heer lijks! en wat raad je me? en mevrouw staat boven de schaal met een verlegen lachje en wijst en kijkt en let ondertus sen op. Op het gesprek over Ade nauer en of het feestvarken zich daarbij niet teveel opwindt. Op het gesprek over de softenonbaby's en de reacties van dat stukje vlees van haar vlees daar naast de radio. Op de glaasjes die gevuld moe ten worden. Op ons allemaal dat wij het toch maar vooral naar onze zin zullen hebben en niets te kort zullen komen tijdens ons jaarlijkse bezoek. Want zij staat voor haar taak en als haar tijd daar is, wat zal zij dan een grote leegte achterlaten tussen de crapauds en het dressoir en wat zal de glimlach van de kaler wordende man dan triest-verbaasd moeten worden. Cri Stellweg J Schade opnemen. In Warschau waren de staatswinkels voor buitenlandse produk- ten dinsdag gesloten voor het opnemen van de inventaris. Intussen zit de di recteur van deze „Kornis", met acht tien van zijn ondergeschikten, op het beklaagdenbankje "n Warschau wegens het aannemen van steekpenningen tot een bedrag van ongeveer honderddui zend gulden. Hiervoor deed hij een oog je dicht voor de zwartehandel die in de winkels bedreven werd. Zijn onder geschikten namen cadeautjes van onge veer dertigduizend gulden aan. In het proces zullen vierduizend getuigen wor den gehoord. Schut. Een boer in Ebersroith bij Re gensburg (Beieren), zag in een mols hoop enige glinsterende geldstukken liggen. Toen hij verder groef, vond hij twee kruiken met 180 zeldzame duka ten. Radio-activiteit. De Zwitserse commissie voor radio-activiteit meent dat de radio activiteit in de stratosfeer voor zeven tig tot tachtig percent te wijten is aan de kernproeven die de Sovjet-Unie vo rig jaar heeft gehouden. De overige twintig tot dertig percent zouden een gevolg zijn van „hete" deeltjes van re cente Amerikaanse proeven. Uitbraak. In Kingston (Jamaica) hebben honderd gevangenen die op hun be rechting wachtten, een poging onderno men om uit te breken. Bij het hierop volgende gevecht moest de politie van traangas gebruik maken. Zes gevaar lijke misdadigers wisten te ontsnappen. Anarchisten. De politie van Barcelona heeft drie mannen heeft gearresteerd, die enige tijd geleden drie aanslagen in Barcelona hebben gepleegd. Zij hadden onder meer bommen neergelegd in een universiteit, die beheerd wordt door „Opus Dei". De drie mannen zouden anarchisten zijn en gehandeld hebben in opdracht van buitenlanders. Spoorwegongeluk. Tengevolge van het ont sporen van een trein nabij Belo Hori- zonte in Zuidoost-Brazilië zijn dinsdag dertien mensen om het leven gekomen en veertig gewond. Eigenwaarde. De 48-jarige Zuidafrikaan- se schilder Isaac Marais, die al negen maanden zonder werk is, heeft een van zijn ogen voor 500 aangeboden om zijn schulden te betalen. Hij zei: „Ik zie uitstekend en met een oog kan ik mijn eigenwaarde bewaren". Veroordeeld. In de Westduitse stad Mini ster zijn dinsdag zeven Britse militai ren door een krijgsraad tot gevangenis straffen variërend van een tot drie jaar veroordeeld op beschuldiging van geweldpleging en vernieling in het dorp Schneverdingen. De aanklacht had be trekking op incidenten tussen Britse militairen en burgers in dit Noordduitse dorp in juni. Jodrell Bank. Het Britse radio-observa torium Jodrell Bank. het grootste ter wereld, zal met een tweede radioteles coop worden uitgebreid. De nieuwe aan winst zal een diameter van 45 meter hebben, tegen 76 meter van de bestaan de telescoop. Hammerskjoeld Pier Spinelli, hoofd van de Europese afdeling van de UNO in Genève, heeft een boom geplant ter na gedachtenis van Dag Hammarskjoeld en anderen die in dienst van de UNO „vóór de zaak van de wereldvrede" zijn ge storven. Ongeveer tweehonderd UNO- functionarissen woonden de plechtigheid in de tuinen van het Volkenbondspaleis, dat op het meer van Genève uitziet, bij. Affiche. Het provinciale bureau voor toe risme van Rome zal met het oog op het komende concilie in de gehele we reld een affiche verspreiden met een afbeelding van de koepel van de Sint Pieter waaromheen duiven vliegen. In verscheidene talen is geschreven: de gehele wereld in Rome. Belediging. België zal zijn technische hulp aan Boeroendi opschorten omdat de au toriteiten van het op 1 juli onafhanke lijk geworden gebied een nieuw proces willen openen tegen de moordenaars van een inheemse prins. Het besluit tot een nieuw proces wordt als een belediging voor België beschouwd. De moordenaars waren door Belgen berecht.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3