Defensiekosten voor 1963 op 2188 miljoen geraamd HET WEER 1f JtJr-L De Gaulle gaat de grondwet nog verder uithollen Parlement mag niet over de herziening stemmen m 'MORRIS" Voor „maatregelen inzake N.-Guinea is 52 miljoen uitgetrokken Negenhonderdduizend pakjes sigaretten in zee gegooid VS willen vliegtuig in een baan om de aarde brengen Ruimtevlucht via Telstar op de Eüropese t.v. Prinses Beatrix ook naar India en Japan? lejoreijou vuij! Brood-nodig voor moderne mensen Blauw kamgaren kostuum ƒ138.- 35 47e JAARGANG NUMMER 269 DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. a dm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129^88. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jo« L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden. J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Hontstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Verenigd de winter in Kans op nachtvorst In onze ETALAGE WIJK A. ZEEËRWEG 4 Bruynzeel keukens hang- en legkasten ZIE DE PRIJZEN Verkeer in Europa eist jaarlijks 60.000 doden een juweeltje van kwaliteit, coupe en afwerking ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM Edward Kennedy kandidaat lilt i Pm I ml Het woord is aan In de krant van heden: W eerrapporten 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Beeldverhalen2, 11 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot I^ag 3 Op de Praatstoel3 In de Vishal en op zee4 Horen en Zien5 Uit stad en omgeving ....5, 7, 9 Feuilleton 11 Topsy 12 Economisch nieuws13 Beurs -13 Scheepsberichten Sport Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit tweeëndertig pagina's 13 15 Zaanlandsche Houthandel Manke vergelijking Haarkloverijen Laatste woord REGEN- EN TWEEDJASSEN NU WORDT HET WEER TIJD Jan v. d. Vlugt IJmuider Courant ft De rijksbegroting van het ministerie van Defensie voor 1963 is aan de Twee de Kamer aangeboden met een eind cijfer van 2.187.920.000. Dit bedrag omvat onder meer het basis-Defensie plafond 1963 van 1.850 miljoen, een verhoging in verband met het weg vallen van de Amerikaanse steun van 135 miljoen en extra beschikbaar ge stelde gelden in verband met de bijzon dere internationale politieke omstandig heden, inclusief de extra maatregelen inzake Nieuw-Guinea ad 52 miljoen. De minister heeft in zijn toelichting af gezien van een uiteenzetting van de alge mene beleidslijnen omdat, zo zegt hij, het Nederlandse defensiebeleid geen princi piële veranderingen heeft ondergaan. Om dat voorts de zittingsperiode van het hui dige kabinet in 1963 eindigt, zal een uit spraak over de verdere opbouw van de de fensie slechts een voorlopig karakter dra gen. Het nieuwe NAVO-behoeftenplan zal een grotere financiële inspanning vereisen. Aan de werving en opleiding van geselecteerd beroepspersoneel, alsmede aan de bestrij ding van het verloop van dit personeel, zal grote zorg besteed moeten worden. De regering blijft bereid een vérgaande mili taire integratie te bevorderen. Marine Voortgegaan wordt met vervanging van fregatten en onderzeeboten en met moder nisering van vlootmaterieel. In 1965-1966 zullen vier moderne fregat ten klaar moeten zijn. De oplevering van twee nieuwe conventionele onderzeeboten zal in 1964-1965 geschieden. Eind 1962 wor den twee onderzeebootbestrijdingshelikop- ters opgeleverd. Voor radarontwikkeling en wapengebruik bij de marine zal meer geld voor onder zoek worden uitgetrokken. Landmacht Wat de Koninklijke Landmacht betrèft: verwacht wordt dat eind 1963 gereorgani seerd, paraat aanwezig zullen zijn drie in- fanteriebataljons en drie afdelingen veld artillerie, gemechaniseerd door invoering van A.M.X.-pantserrupsmaterieel en twee verkenningsbataljons, uitgerust met de A.Iil.X.-lichte tanks. Voorts zal naar ver wachting begonnen zijn met omvorming van de vijf infanteriepionierscompagnieën tot pantsergeniecompagnieën en de vor ming van drie parate antitankcompagnieën uitgerust met A.M.X.-materieel. Voorts ligt het in de bedoeling succes- Achttien miljoen Amerikaanse sigaret ten zijn vannacht even buiten de drie- mijlszone bij IJmuiden „over het muur tje" gegaan en voorgoed van de siga- rettenmarkt verdwenen. Acht jaar geleden werden deze oorspron kelijk voor de Amerikaanse militairen in West-Europa bestemde paffertjes aange voerd. „In trar :to" kwamen ze in Amster dam en werden daar opgeslagen in een loods aan de Sumatrakade. De sigaretten zijn vochtig geworden of verkeerd gesausd, ze werden in elk geval voor consumptie ongeschikt verklaard. Een coaster, die toch van Amsterdam naar Rotterdam moest, werd ingeschakeld. De kapitein van de „Helvetia S" nam de vracht mee. Even buiten IJmuiden ging het zaakje overboord. Er werd geen toe spraak gehouden en de hoofden bleven gedekt. Alleen de jongste matroos pinkte een traan weg In verband met de nadering van het kille jaargetijde, dat de activiteit bin- ienshuis pleegt te stimuleren en tal van bezigheden met zich brengt die in het verenigingsleven hun kristallisatie vinden, hebben wjj in ons nummer van vandaag een groot aantal pagina's ge wijd aan het verenigingsleven in de IJmond, dat veelomvattend en bont patroon van gezamenlijke bezigheid op allerlei gebied, waarmee iedere in woner op een of andere manier te maken heeft. Pagina 17 tot en met 31 Verwachting tot morgenavond: Zonnige perioden en droog weer, behoudens een enkele bui in de kustprovincies. Koude nacht en ochtend met plaatselijk mist en hier en daar nachtvorst. Mor genmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. sievelijk zeven infanteriebataljons te moto riseren. De verdere uitbouw van de twee parate divisies zal omvatten de mecha nisatie van twee afdelingen veldartillerie en de vorming van een van modern ma terieel voorziene zesde brigade. Materieel voor rivierovergangen en verouderde jeeps zullen worden vervangen door moderner materieel. Getracht wordt terreinen te verwerven voor het houden van bataljons oefeningen. Brigade-oefeningen moeten in het buitenland worden gehouden. Luchtmacht Omstreeks 1963-1964 kan een begin wor den gemaakt met de vorming van de eer ste groep geleide wapens van het type Hawk". In 1964 zullen de dagj.agersqua- drons geheel uit de sterkte zijn verdwe nen. De uitrusting van tactische vliegtui gen met een geleid wapensysteem tegen gronddoelen is in studie. In 1963 zal een begin worden gemaakt met de vervanging van de oudere typen vliegtuigen door de moderne jager van het type F 104 g, welke dan in het verken ningssquadron en in een van de nachtja- gersquadrons zal worden ingevoerd. Het tussen de betrokken landen over eengekomen afleveringsschema maakt het mogelijk het tweede nachtjagersquadron en één van de „Strike"-squadrons in 1964 te vervangen. Een tweede „Strike"-squadron zal in 1965 met het nieuwe type vliegtuig worden uitgerust. In de toekomst zal re kening moeten worden gehouden met de invoering van een vliegtuig met korte of verticale start- en landingsmogelijkheden. Raketten De aflevering van de raketten van het type „Sidewinder", welke thans uit de Europese produktie worden betrokken, is inmiddels begonnen. Verwacht wordt dat deze in 1964 zal zijn voltooid. Inmiddels is de keuze van een volgend geleid wapen als opvolger van de „Sidewinder" in stu die genomen. De opbouw van de officierskorpsen van LAS VEGAS (Nevada) (Reuter-AFP) De Amerikaanse luchtmacht heeft bekend gemaakt dat haar X-20 straalvliegtuig Dy- nasoar in een baan om de aarde zal wor den gebracht om vandaar in een lange glijvlucht in de atmosfeer terug te keren. Het vliegtuig zal in de ruimte worden ge bracht met behulp van een Titan-III raket, die het een snelheid van 27.300 km. per uur zal geven. De vlucht met de Dynasoar zal naar men verwacht, volgend jaar worden ge maakt. Er is echter nog geen datum vast gesteld. Zes piloten worden opgeleid voor deze onderneming. BURBANK (AFP) Drie Starfighter- straalvliegtuigen worden op het ogenblik door de Lockheedfabrieken in Californië gewijzigd en voorzien van raketten, waar door deze Starfighters een hoogte kunnen bereiken van bijna 40 km. Men wil de drie toestellen gebruiken voor de opleiding van astronauten. De drie toestellen zullen verder op de zelfde wijze worden uitgerust als de X-15, waardoor ze ook bestuurbaar zullen zijn als zij de bovenste lagen van de atmosfeer hebben verlaten. De aldus gewijzigde Starfighters zouden ook gebruikt kunnen worden voor de bestudering van het vraagstuk van de terugkeer naar de at mosfeer. De kosten hieraan verbonden lig gen veel lager dan die, verbonden aan het gebruik van ruimtecabines. DE REPORTAGE van de ruimte- vlucht die de Amerikaanse astronaut Walter Schira op 28 september zal ma ken, wordt via de Telstar naar Europa uitgezonden. De American Broadcasting Company zal op haar beurt via de Tel star de reactie van Europa op het lan ceren naar Amerika uitzenden. De ABC zal grote projectieschermen opstellen, onder andere in Parijs, Londen en Rome, met behulp waarvan men publieke re actie op het programma hoopt vast te leggen. Advertentie de Koninklijke Landmacht en de Konink lijke Luchtmacht verkeert in een over gangstoestand. Hierbij staat de behoefte aan kwalitatieve verbetering, aan uitbrei ding van het aantal subalterne officieren en een verjonging in de hogere rangen voorop. Het ligt in de bedoeling de maximum leeftijd voor officieren geleidelijk terug te brengen van 60 tot 55 jaar. Het aantal aanmeldingen voor de oplei ding tot beroepsonderofficier was lager dan vorig jaar. Voor de bouw van rijkswoningen voor militairen wordt 2,5 miljoen aange vraagd. De ideeënbus behandelde ruim 800 ideeën, die een bezuiniging van f 2 mil joen opleverden. Voor het protestantse en r.k. vormings werk is voor iedere categorie 150.000 uit getrokken, voor het humanistische vor mingswerk 72.500. 1IIIIIIIIIIII1IIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH H Driehonderdduizend flamingo's die hun broedplaatsen hebben aan de oevers van het Magadimeer ten noorden van Nairobi zijn ten dode j§ gedoemd indien er niet snel hulp komt opdagen. Soda uit het meer 5 heeft zich afgezet op hun poten met het gevolg dat de vogels niet meer kunnen lopen en geen voedsel meer H bijeen kunnen garen. De stervende E vogels worden door de gieren ver- 1 scheurd. Een Britse dierenfotograaf is nu met behulp van zijn vrouw (zie foto) begonnen met het reinigen g van de dieren. Reeds honderden vo- E gels zijn op deze manier aan de dood ontkomen. STRAATSBURG (AP) In Europa ko men jaarlijks 60.000 mensen om het leven door verkeersongelukken en worden 1,5 mil joen personen gewond. Deze cijfers staan in een rapport aan de raadgevende vergadering van de Raad van Europa. De toestand wordt voortdurend slechter doordat er steeds meer auto's op de weg komen. In 1959 steeg het aantal auto's met 13 percent tot twee miljoen. Advertentie Edward M. (Ted) Kennedy, de jongste broer van president Kennedy, is gis teren met een stemmenmeerderheid van ruim 200.000 door c's Democrati sche partij kandidaat gesteld voor het ambt van senator voor de staat Mas sachusetts. Zijn Republikeinse tegen stander op 6 november zal zijn George Cabot Lodge, de zoon van Amerïka's gewezen UNO-ambassadeur Henry Cabot Lodge. Deze foto werd gemaakt toen de dertigjarige Kennedy met zijn vrouw Joan in de rij stonden voor het stemlokaal in Boston, vol vertrouwen in de komende overwinning op de Democratische mededinger John W. McCormack. kW' hmH S i r i u s Als ieder een ander vergaf wat hij zichzelf vergeeft, zouden we een ideale wereld hebben. Het bezoek van prinses Beatrix van de Philippijnen, waarover gisteren werd be richt, is een onderdeel van een reis, die waarschijnlijk ook India en Japan zal omvatten. Aanvankelijk was het de be doeling, dat de prinses haar reis zou ma ken in aansluiting op het officiële konin klijke bezoek aan Perzië, maar dit be zoek is in verband met de aardbevings ramp in Perzië tot het voorjaar uitgesteld. (Van onze correspondent) PARIJS Volgens een traditie, waarvan hij bij verschillende andere belangrijke politieke aanleidingen al eerder voorbeel den bad gegeven, heeft het Franse staats hoofd, generaal De Gaulle, gisteren in de wekelijkse zitting van de regering alle mi nisters de biecht afgenomen. Het onderwerp waarover de generaal zijn ministers ver zocht hun oordeel en diepste gevoelens uit te spreken, betrof zijn voornemen de grondwet te wijzigen door volgende maand een nieuwe referendum te organiseren. Formeel gezien, werd een uitspraak van de regering door de grondwet zelfs na drukkelijk vereist. De constitutie bepaalt namelijk dat een referendum op voorstel van de regering moet worden voorbereid. Niettemin was het verzoek van De Gaulle met ietwat andere motievèn omkleed. Op de laatste bijeenkomst van de rege ring had hij de ministers doen weten, dat de betekenis van het referendum in zijn ogen zo belangrijk was, dat hij zich er van wilde overtuigen dat de complete re gering als één man achter hem stond. Fundamentele critiek op de plannen van de generaal van de kant van een minister zou, in zijn ogen, dan ook gepaard moe ten gaan met diens aftreden. Na afloop van de zitting bleek echter geen enkele minister zijn portefeuille ter beschikking te hebben gesteld. Het lijkt gewaagd uit die omstandigheid de conclusie te trekken, dat ook alle ministers van ganser harte zouden hebben ingestemd met het begin sel en vooral de procedure van een grond wetsherziening, zoals de president der re publiek voor ogen staat. Hoe weinig belang het staatshoofd overi gens aan de inzichten van zijn ministers hecht blijkt intussen ook nog wel uit het Kalverstraat - IJmuiden - Tel. 7543 feit, dat zijn radio- en televisieboodschap, die vanavond om 8 uur over de grond wetswijziging wordt uitgezonden, giste ren al op de band was opgenomen, toen de heren excellenties hun op- en aanmer kingen nog moesten maken. Die op- en aanmerkingen betreffen, al thans in de parlementaire kringen, zowel het principe als de uitvoering van de her zieningen. De Gaulle wenst dat het staats hoofd in het vervolg niet meer door een college van ongeveer 80.000 kiesmannen, parlementariërs en notabelen, maar door het volk zal worden gekozen. Hij ziet de ze uitbreiding van het „electoraat" als een noodzaak, teneinde het gezag van zijn opvolger te kunnen verhogen. De Gaulle verwijst daarbij bovendien naar andere landen, speciaal naar de Verenigde Sta ten, waar de hoogste autoriteit, de presi dent, daadwerkelijk regeert, maar zijn prestige dan ook aan een directe verkie zing van het volk ontleent. Tegenstanders van De Gaulle's grond wetsherziening leggen allereerst de vinger op de plaats, waar deze vergelijking dui delijk mank gaat. Verdere versterking van het gezag van de president der republiek, die in Frankrijk vrijwel alle macht in zijn handen concentreert, zou, aldus deze critici, desnoods te verdedigen zijn, in dien gelijktijdig ook de positie van het parlement, als tegenwicht, werd versterkt. Van de grondwetsrevisie, gelijk De Gaulle die voorstelt, kan integendeel worden voorzien, dat het evenwicht tussen uitvoe rende en wetgevende macht nog veel er ger zal worden verstoord dan al het ge val is. Nog veel scherper, en in elk geval al gemener, is in politieke en parlementaire kringen de critiek op de weg, die de Gaulle volgen wil om dit doel te bereiken. De grondwet schrijft in artikel 89 voor herzieningen duidelijke richtlijnen voor, waarbij de beide Kamers de voorstellen van de regering in eerste instantie moe ten bestuderen en vervolgens in stemming nemen. Na een eventuele verwerping mo gen de voorstellen door middel van een referendum worden voorgelegd aan het volk, als hoogste scheidsrechter tussen uit voerende en wetgevende macht. De Gaulle heeft de tegenwerpingen ech ter al als haarkloverijen van staatsrechts geleerden van de hand gewezen. Hij wil zich het tijdsverlies, dat met dit „forma lisme" gepaard zou gaan, liever besparen, In werkelijkheid heeft men de indruk, dat De Gaulle zich nu het Algerijnse drama voor Frankrijk is afgelopen, sterk genoeg waant, om de krachtproef te riskeren met de politici van het parlement,'die hij voor namelijk als lastige en vooral nutteloze querulanten beschouwt Dat hij ingeval van een nieuw, en vier de referendum inderdaad weer een klin kende en massale overwinning zou mogen boeken, lijkt zeker niet onwaarschijnlijk. Doch zeker is eveneens, dat'hij de kansen op een herleving of regeneratie van de democratie in Frankrijk dan tevens een nieuwe en misschien een fatale slag zou toebrengen, terwijl in die richting juist de hoogste garanties zijn gelegen voor een normale aflossing van de wacht, wanneer de generaal mettertijd van het toneel mocht verdwijnen. Intussen is het laatste woord over deze kwestie zeker nog niet gezegd. In het bij zonder zijn de ogen gericht op het parle ment, waarvan gehoopt wordt, dat het zich straks bij de „rentrée" bij machte zal tonen een eigen voorstel, in positief democratische geest, ter hierziening van de grondwet in te dienen en vooral te vo teren. In dat geval zouden de plannen van het staatshoofd op losse schroeven worden gesteld en zal de generaal zijn strategie ingrijpend moeten herzien, tenzij hij de grondwet, die in 1958 niettemin voor zijn persoonlijk gebruik werd gesneden, dan maar helemaal als een versleten afdan kertje in de kast zal willen hangen. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie Kent het nieuwe brood voor moderne mensen? Het is Finnbrod, het diepdoor- bakken veredelde knackebröd, met alle kracht van de volle roggekorrel. Finn brod is verrukkelijk van smaak en voed zaam, houdt beslist slank èn is en blijft knappervers. Dus voortaan ook op maandag-ochtend een openvere ontbijtl Geniet dag in dag uit van Finnbrod. Fantaseer en combineer met alle soorten beleg. Wit of bruin, altijd even fijn! Advertentie om het huis gezellig te maken, want de lange winter staat weer voor de deur. Kom dus eens even kijken en advies vragen bij JAN v. d. VLUGT voor uw behang- of schilderplannen. Bij ons vindt u nu alweer de nieuwste voor jaarsdessins in behang. Ook leveren wij u de beste verven, o.a. de klasseverf VALSPAR en niet te vergeten SUPRALUX. Ook voor alle soorten en maten GLAS, ook inzetten. Wij maken tevens iedere kleur Onmogelijkheden doen wij dlrekt; wonderen duren iets langer. Begint u nu reeds dan is, met de feestdagen, uw huis weer klaar. TOT ZIENS DUS BIJ Wjjk aan Zeeërweg 74 - Telefoon 7381

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1