De Gaulle beveelt de Fransen een persoonlijk bewind aan nieuw 1 MODIEUS HAAR THUIS ZELF DOEN Z wane zang van Kamervoor zitter was een hartekreet alstublieft... Admiraal Helfrich gaf bevel tot slag in de Javazee KLEURSPOEIING Hoogvliet zelfstandig, zegt minister Duivel onzer onderlinge geschillen moet worden uitgebannen De roepinghet algemeen belang te dienenis verminderd99 fris vrolijkfantastisch Kennedy's beroep had geen succes POLY-COLOR Afgestemd op het hedendaagse verkeer VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1962 13 Westduitse rechter wil beschuldigingen over zijn verleden ontzenuwen Kerkelijk nieuws REGENJASSEN Geijkt patroon Automobielbedrijf GEERT HOOGEVEEN Politiek debat op 2 oktober Overvol zonnig fruit is frisse, vrolijke Fanta. Fróef die stralende gezondheid van fijne Fanta Orange Huis besnoeit hulpplan met 1,4 miljard dollar L De Franse duikers Claude Wesly en Albert Falco hebben het best naar hun zin in hun onderzeese verblijf, de Diogenes van commander Cousteau (links). Zij maken dagelijks onderzoe kingstochten in de omgeving (rechts) en laten zich bij tijd en wijle voor de televisie zien. Men verwacht dat zij vandaag of morgen hun verblijf van een week op de bodem van de Mid dellandse Zee bij Marseille zullen beëindigen. WUERZBURG (DPA) De president van de rechtbank in Würzburg, prof Rudolf Schiedermair, heeft aan het Beier se ministerie van Binnenlandse Zaken om schorsing uit zijn functie verzocht en een proces geëist om beschuldigingen omtrent zijn handelwijze tijdens de tweede wereld oorlog te laten bewijzen. Schiedermair bekleedde toen een hoge functie in de afdeling „Rassenrecht en rassenpolitiek" aan het ministerie van Binnenlandse Zaken. In 1941 was hij als S.S.-commandant in Noorwegen aanwezig bij een proces, waarin een Noor tot le venslange gevangenisstraf werd veroor deeld. Schiedermair verklaarde na de oor log in Noorwegen vrijgesproken te zijn. Het Beierse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft verklaard het verzoek van Schiedermair te zullen inwilligen en aan de Noorse ambassadeur in Bonn een af schrift van het vrijsprekende vonnis te hebben gevraagd. Geref. Kerken Beroepen te Assen (4de pred. pl.) G. Veeneman te Amersfoort te Colijns- plaat W. van Rheenen, kand. te Rhedeh te Leiden tot misionair predikant voor ar beid onder studenten van niet-Westerse afkomst A. Hofman, kand. te Leiden te Krabbendam A. C. J. van der Horst, kand. te Alkmaar. Advertentie Nylonƒ29.75 Poplin, v.a.„.ƒ45.00 Falcon-tweed, v.a. ƒ49.75 Gen. Cronjéstraat 40 - 44 Haarlem Telefoon 54679 Bij de gemeenteraad van Rotterdam is een brief ingekomen waaruit blijkt dat de minister van Binnenlandse Zaken op het standpunt staat dat „Hoogvliet" thans nog een deel van Rotterdam een zelf standige gemeente behoort te worden. Het denkbeeld van een overdekt sport centrum op het twintig hectare metende Brienenoordeiland in de Maas heeft bij enkele raadsleden wat argwaan gewekt. De financiering en de verkeersverbindin gen achtte men grote problemen maar niettemin keurde de raad goed dht de ge meente voor 40.000 zal bijdragen in de kosten van de voorbereiding. De wethou der had voorts de verzekering gegeven dat het niet de bedoeling is het eiland tot een „kermisachtig gedoe" te maken. (Van onze correspondent) PARIJS De president van de Franse re publiek, generaal Charles de Gaulle, heeft gisteravond in een radio- en televisiebood schap, die zeventien minuten duurde, offi cieel zijn voornemen bekend gemaakt de grondwet van de vijfde republiek, die hij in 1958 zelf ontwierp, te willen wijzigen. De bedoeling van de herziening is dat zijn op volger die, zoals de generaal zonder een spoor van valse bescheidenheid onder streepte, nooit zal beschikken over zijn persoonlijk gezag, dat hij ontleent aan de historische banden, waardoor hij met het Franse volk verbonden is, door alle stem gerechtigde Fransen zal kunnen worden aangewezen. De grondwetswijziging zal bewerkstel ligd worden door een referendum dat het staatshoofd „het meest democratische en doeltreffende middel" vindt. De datum van het referendum liet hij nog in het midden, alsook hoe, en in welke mate, het parlement in die procedure zal wor den gekend, Zijn zwijgen op dit punt was wel veelzeggend na de toch nog tamelijk openhartige critiek, die zijn plan het par lement bij de grondwetswijziging links te laten liggen, de vorige dag in de minister raad verwekt had. Bij de volgende minis terraad op woensdag moet de procedure kwestie in beginsel nog geregeld worden. Zijn oorspronkelijke plan dat hij trouwens nog niet hoeft te hebben opge geven druiste volgens vrijwel alle poli tieke waarnemers en juristen rechtstreeks in tegen geest en letter van de constitutie. Een gematigd man als de bejaarde con servatieve oud-premier Paul Reynaud, die in 1938 De Gaulle „ontdekte" heeft open lijk van verkrachting van de grondwet ge sproken. De Gaulle's rede was volgens het ge ijkte patroon opgezet. Sedert vier jaren vormen wij eindelijk weer een mogend heid, die in de hele wereld respect weet af te dwingen. De tegenstelling tussen het evenwicht, de stabiliteit en de doelmatig heid van onze staatsinstellingen en het dramatische beeld dat het vroegere re gime vertoonde, kan niemand meer ont gaan. De vorderingen die Frankrijk aller wegen en in het bijzonder op de weg van de dekolonisatie heeft geboekt, zijn niet minder onaanvechtbaar. Al die resultaten schreef de generaal vervolgens op de re kening van het feit dat de president der repuoliek de ware „gids van Frankrijk" is geworden. Hij somde alle bevoegdheden, waarover hij beschikte als opperste chef van het le ger, der diplomatie en der uitvoerende organen nog eens stuk voor stuk op. Een dergelijke machtsconcentratie in de han den van één man, beschouwt De Gaulle trouwens als een eis van deze tijd. Het zelfde verschijnsel geven ook de andere grote landen, zoals de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, West-Duitsland en Groot- Brittannië te zien. Om deze overwinning op de „duivel onzer onderlinge geschillen" Advertentie HOOFDAGENT CITROEN EN PANHARD SHOWROOM ZIJLWEG 26, HAARLEM TELEF. 0 2500 - 17296 - 58041 voor de toekomst veilig te stellen, acht hij het onvermijdelijk dat het kiezerscollege van tachtigduizend wordt uitgebreid tot het hele volk, dat „na mijn sceptenaat of in geval van ziekte of dood" zijn opvolger zal kunnen kiezen. De Gaulle was zijn rede begonnen door te zeggen dat hij al jaren rondliep met de zorg de grondwet op dit punt „waar onze toekomst eens afhankelijk zou kunnen zijn" te herzien. Met een vage toespeling op de jongste aanslag op zijn leven, liet hij begrijpen dat die revisie beter niet langer moest worden uitgesteld. Volgens zijn gewoonte heeft de generaal al zijn stellingen nog niet bloot gegeven en de sluier die zijn voornemens zo lange tijd verhulde, is nog slechts voor een stuk je opgelicht. Niettemin kan worden verwacht dat alle partijen, die nog geen officiële positie had den ingenomen, in de komende dagen hun standpunt jegens De Gaulle's plannen zul len bepalen, alvorens op 2 oktober bij de rentree van het parlement vermoedelijk een tegenoffensief te ontketenen. (Van onze parlementaire redacteur) .-•4» x» Met een hartekreet, die hij tevens zijn zwanenzang noemde, heeft dr. L. G. Kor- tenhorst het voorzitterschap van de Twee de Kamer aanvaard voor de vijftiende achtereenvolgende keer. De hartekreet van de voorzitter, die volgend jaar geen Kamerlidmaatschap zal aanvaarden, had betrekking op een aspect van ons parle mentaire leven dat met een goede func tionering van het werk der volksvertegen woordiging nauw samenhangt. Elke dag, zei dr. Kortenhorst, worden wij opgeschrikt door berichten dat verdienstelijke leden van plan zijn hun politieke lier aan de wilgen te hangen, dat partijbesturen leef tijdsgrenzen wensen te stellen aan het kan didaatschap voor een zetel in de Tweede Kamer, dat jonge verdienstelijke minis ters het plan te kennen geven de politieke arena voor goed te verlaten, waarbij zij als argument aanvoeren dat gebrek aan capaciteiten hun het vervullen van een der gelijke plaats in ons midden niet verant woord doet schijnen. Zo zal het pas ingetreden parlementai re jaar een periode afsluiten, waarin door allerlei onderling verschillende omstandig heden de oude garde zijn plaatsen zal afstaan aan andere, deels jongere oner varen krachten. Gewild of niet gewild, be doeld of niet bedoeld, betekent deze af lossing van de wacht het heengaan van een groot deel van een generatie, die ge durende de laatste kwart eeuw aan de Ne derlandse politiek gestalte en inhoud ge geven heeft, aldus dr. Kortenhorst. De vraag is gesteld of de werkkring van Ka merlid tegenover het ministerambt wordt onderschat. Dr. Kortenhorst waagde dat te betwijfelen. Wie enigszins op de hoogte is van de moeite die een kabinetsformateur zich moet getroosten om geschikte kan didaten te vinden voor ministerposten, is geneigd de oorzaak dieper te zoeken. De vraag rijst of de roeping het algemeen be lang te dienen nog wel in dezelfde mate als voorheen bij de keuze van zijn levens taak bij de daartoe bekwaam geachten le vendig is gebleven. Of het besef van ver antwoordelijkheid voor het algemeen wel zijn in de wereld van heden niet dreigt te verslappen. Daarbij erkende dr. Kor tenhorst dat het goed vervullen van taken in het openbare leven in de moderne tijd oneindig meer van de werkers eist dan vroeger. De bereidheid om het land te die nen en de mogelijkheid om dat op de meest doeltreffende wijze te doen, zijn twee aspecten van het parlementaire stel sel, die zijns inziens thans alle aandacht verdienen „Ik ben de laatste die zou willen beto gen, dat een periodieke vernieuwing van de samenstelling der vertegenwoordigende lichamen een nadeel voor het politieke le ven zou betekenen. Ik ben getuige geweest van het begin der politieke loopbaan van 147 van de 150 leden die de Tweede Kamer thans telt. Talloos velen die in de loop der jaren zijn heengegaan en hun zetel aan anderen hebben overgedragen, staan bovendien gegrift in mijn herinnering," al dus dr. Kortenhorst. „Nimmer heeft mij echter zoals thans getroffen, dat er blijk baar een grondige herwaardering van de roeping om het land als lid der volksver tegenwoordiging te dienen, heeft plaatsge had." Als een van de voornaamste oorzaken daarvan zag hij het feit, dat ondanks de grote uitbreiding van het aantal ministers en van de invoering van het ambt van staatssecretaris, het aantal Kamerleden dat tot het ambt van bewindsman of be windsvrouw werd uitgenodigd of dat be reid was dat ambt te aanvaarden, telkens geringer is geworden. Het huidige kabi net telt afgezien van enkele ministers die wel gekozen zijn, doch nauwelijks zit ting hebben gehad slechts een viertal leden, mej. Klompé en de heren Korthals, Toxopeus en Cals, die gedurende enige tijd Kamerlid zijn geweest. In vroeger dagen was het normaal en zelfs vanzelfsprekend, dat afgetreden bewindslieden na de ver kiezingen weer Kamerlid werden en zo zorg droegen voor een zekere continuiteit in het politieke leven van ons land en voor het bewaren van de niet hoog genoeg te schatten ervaring op wetgevend en bestuur lijk gebied Hij zag daarbij niet over het hoofd, dat ook thans nog zeven oudbe windslieden, de heren Kranenburg, Moor man, Oud, Suurhoff, Van Thiel, Vondeling en Weiter deze traditie hebben hooggehou den. De Kamer heeft vervolgens een aantal wetsontwerpen aangenomen. Eén daarvan had betrekking op een tijdelijke verdere verhoging van ongevalsuitkeringen, een tijdelijke verdere verhoging van ongevals uitkeringen. een tijdelijke verhoging van renten krachtens de Invaliditeitswet als mede een kinderbijslagverhoging. De ver hogingen staan in verband met de huur verhoging Verder aanvaardde de Kamer onder Advertentie ?9?2 ORANGE In Nederland gebotteld met toestemming van de rechthebbende op de gedeponeerde handelsmerken .Fanta" en .Coca-Cola". meer een verhoging van de som voor de kosten van een regentschap (van 450.000 tot 750.000). Staatssecretaris Bot gaf ten slotte nog op verzoek van de heer Blom (P.v.d.A.) een verklaring over de verlofregeling voor ambtenaren op Nieuw-Guinea. Er is geen sprake van, dat verlof zou zijn geweigerd, wél is het zo dat er geen „proportioneel" verlof bestaat. De Tweede Kamer behandelt volgende week donderdag het wetsontwerp Bijzon dere Voorzieningen Nieuw-Guinea. Tevens zal zij zich die dag beraden over de voor stellen van de commissie inzake de nieu we werkwijze van de Kamer. Het betreft de proefneming, waarbij voorlopig drie begrotingshoofdstukken te voren in open bare commissievergaderingen zullen wor den besproken. Op dinsdag 2 oktober en volgende dagen wordt het grote jaarlijkse algemene politieke debat gehouden. Direct daarna, waarschijnlijk op 4 oktober, komt de Gasnota aan de orde. De in Den Haag overleden luitenant admiraal Conrad Emil Lambert Helfrich werd 11 oktober 1886 te Semarang ge boren. Hij begon zijn opleiding aan het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord en werd in 1907 officier. Hij vertrok met de „Noord-Brabant" naar Indië en keerde in 1910 naar het moederland terug. Na een periode bij de torpedodienst diende hij in 1913 en 1914 op Hr. Ms. „Gelderland". Na het uitbreken van de eerste we reldoorlog kwam de heer Helfrich terug bij de torpedodienst. In 1915 en 1916 was hij adjudant van de commandant van Zeeland, daarna diende hij drie en een half jaar in Indië, eerst als oudste offi cier op de torpedoboot jagers, later als commandant van de torpedodienst te Su- rabaja. In 1922 werd hij leerling van de hogere marine krijgsschool te 's-Gravenhage, bij welke instelling hij van 1924 tot 1927 als leraar fungeerde. In 1927 werd de heer Helfrich com mandant van de torpedo-jager hr. ms. „Piet Hein", met welk vaartuig hij in 1928 naar Indië vertrok. In 1929 werd hij sous-chef van de marinestaf te Ba tavia. In de jaren 1932 en 1933 vervulde hij de funktie van chef van de marine staf te Batavia. In 1934 werd hij als kapitein ter zee commandant van hr. ms. „Hertog Hen drik", een opleidingsschip voor adelbor sten en matrozen voor de buitenlandse dienst. Na een nieuwe Indonesische pe riode werd hij in 1937 direckteur van de hogere marine krijgsschool. Op 1 september 1938 werd de heer Hel frich bevorderd tot schout bij nacht en in 1940 tot vice-admiraal. Als commandant zeemacht Nederlands Indië en als commander in chief van de Abda-fleet (American, British, Dutch, Australian) gaf hij in februari 1942 het bevel tot de aanval in de Javazee. Kort daarna legde hij het bevel over de ge allieerde zeestrijdkrachten neer en werd hjj benoemd tot bevelhebber der Neder landse strijdkrachten in het Oosten. In augustus 1945 werd hij benoemd tot luitenant-admiraal en tot opperbevelheb ber van de Nederlandse vloot. Hij was Nederlands gedelegeerde en on dertekenaar voor het Koninkrijk der Ne derlanden van het Japanse capitulatie protocol te Tokio. In begin 1946 verkreeg hij eervol ont slag als bevelhebber van de Nederlandse strijdkrachten van het Oosten. Hij repa trieerde in dat jaar naar Nederland, en was tot 1948 bevelhebber der zeestrijd krachten. In dat jaar werd hij op de meest eervolle wijze ontslagen uit de mi litaire dienst. WASHINGTON (AP) Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft zich niets aangetrokken van een verzoek van president Kennedy en met 249 tegen 144 stemmen besloten het bedrag van 7,3 miljard dollar dat voor de hulpverlening aan het buitenland in het lopende begro tingsjaar voorgesteld is, met 1,4 miljard dollar te verminderen. Voor de verlaging stemden 174 Demo craten en 75 Republikeinen, en tegen 61 Democraten en 83 Republikeinen. De leiding van de Democratische meer derheidsfractie hoopt door middel van een conferentie met de Senaat nog een ge deelte van de gelden voor de economische en militaire hulp te kunnen redden. Bovendien heeft het Huis drie amende menten aan genomen, die bedoeld zijn om landen, welker schepen gebruikt worden voor het vervoer van goederen naar Cuba, alle buitenlandse hulp te ontzeggen. Advertentie TUBE 1.95 Smokkelauto. Voor de tweede maal binnen zeer korte tijd hebben douane ambtenaren uit Valkenswaard nabij de Belgische grens een wagen in beslag kun nen nemen, die ogenschijnlijk leeg was, doch bij nader onderzoek van een geheime bergplaats voor smokkelwaar was voor zien. De auto bleek 4000 pakjes roomboter te bevatten. Advertentie

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 13