t v en NU....'N ELISABE ïTH BAS c Kennedy belooft de dollar krachtig te handhaven ^rnsm- i Staking aangekondigd bij de Britse spoorwegen RYNBENDE'S 1 "nieuw rood £>oO° SUNILD^ DE BEURS - I heerlij ke b essen jenever Int. quota-overeenkomst voor cacao ontworpen T.O.M. tevreden over het eerste halfjaar mmmm j sterk... prachtig Nieuw Ford-produkt in Engeland Staking bij Siemens in Barcelona verloopt ff Wij moeten de lasten delen", zegt hij tot leden van het Int Monetair Fonds Interimdividend Koninklijke Kort economisch nieuws Verkoopgolf van personenauto's Personeel komt op voor 18.000 mensen die in vier jaar moeten afvloeien SCHEEPVAARTBERICHTEN Omzet van American Enka gestegen verveta^^H tfan l'ettewinkel VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1962 17 liferf Zilverprijs stijgt op de Londense metaalbeurs Speciale zaterdagploeg bij de Volkswagenfabrieken Koersen vreemde valuta Minder tekort O o Im- en exportmaatschappij door Boldoot opgericht Nationaal voedselcongres in Amsterdam Britse betalingsbalans toont voordelig saldo School voor tropische landbouw wacht nieuwe bloeiperiode i ROME, (AP)Een werkgroep van 36 deskundigen, uit tien landen is gereedge komen met een ontwerp van internationa le cacao-overeenkomst ter regeling van de internationale handel in dit produkt. Door quotastelsel zal de hoeveelheid te produceren cacao in een bepaald land voor onmiddellijke of toekomstige verkoop beperkt worden. De werkgroep heeft onder voorzitter schap van de Brit John Howard Locke ruim een week lang vergaderd in het hoofdbureau van de F.A.O. te Rome, de voedsel- en landbouworganisatie der Verenigde Naties. Het ontwerp zal op 20 november bestudeerd worden door de cacaostudiegroep der F.A.O. ter voorbe reiding van een internationale conferen tie. De besprekingen van de werkgroep zijn bijgewoond door vertegenwoordigers van Brazilië, Kameroen, Frankrijk, West- Duitsland. Ghana, Ivoorkust, Nederland, Nigerië, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. De resultaten over het eerste halfjaar 1962 van de N.V. Twentsche Overzeehan- del Maatschappij zijn bevredigend. Over de rest van dit jaar kan echter nog niets worden medegedeeld, aldus het bestuur in de jaarvergadering te Enschede. In de toekomst hoopt men de aandeelhouders weer een dividend in het vooruitzicht te kunnen stellen, maar het is niet zeker of dit reeds over 1962 het geval zal zijn. Met het oog op een verdere versterking van de positie der n.v. in Oost-Afrika, is daar een deel van de technische afdelingen gesloten. Hierdoor zijn aanzienlijke be dragen gereserveerd. De bankschuld in Afrika is met rond één miljoen gestegen, maar die in Nederland is met drie mil joen gedaald. Directeur ir. G.G. van der Werf deelde mede dat er een niet onaan zienlijk fiscaal compensabel verlies be staat waarvan gebruik wordt gemaakt. Uit de vergadering werd de wens ken baar gemaakt met een tussentijdse mede deling te komen, hetgeen door de directie werd toegezegd. W.A. Roelvink werd als commissaris herkozen. De directeuren Oost-Afrika, J.A. Grootveld, F. Kehrer en L. Quellhorst, werden voor een jaar herbenoemd. 'Advertentie 'l De Britse Fordfabrieken hebben in navolging van de fabriek in Duitsland eveneens een kleine wagen op de markt gebracht. Deze Ford Consul Cortina eer der aangekondigd onder de naam Archbis- shop bezit een motor met een inhoud van 1200 cc, vier volledig gesynchroniseer de versnellingen en een topsnelheid van 125 kilometer per uur. Het benzineverbruik van deze nieuwe auto in de prijsklasse van de kleine wagens bedraagt 1:14. LONDEN (AP) De zilverprijs heeft gisteren op de metaalbeurs in Londen een recordhoogte bereikt van 100% pence. De prijs van het edele metaal, waarvoor een steeds toenemende vraag van de zijde der industrie bestaat, is sinds juni met meer dan een shilling per ounce gestegen. WOLFSBURG (AP) De Volkswagen- 'abriek heeft bekendgemaakt dat zij een oeciale zaterdagploeg zal laten werken "m de productie van de beroemde volks agen op te voeren en om vertragingen n de aflevering op te heffen. Nu er zater dag niet wordt gewerkt is de maandelijk se produktie 100.000 wagens. De directie verklaarde dat het tekort aan arbeidskrachten in de fabriek in Wolfs burg iets minder is geworden. De 43.000 lokale arbeidskrachten zijn aangevuld met 2.745 Italiaanse arbeiders van de dochter maatschappijen. De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10,05 —10,15, Amerikaanse dollar 3,57'/!3,61'/;, Canade se dollar 3,30'/!—3,35'/:, Franse frank (100) 73,05— 73.55, Belgische frank (100) 7,21—7,26. Duitse mark (100) 39.70—90,20, Zweedse kroon (100) 69,40—70,40, Zwitserse frank (100) 83,15—83,65, Italiaanse lire (10.000) 57,25—59,25, Deense kroon (100) 51,70—52,70, Noorse kroon (100) 50,00—51.00, Oostenrijkse schil ling (100) 13,92'/i—14,02'/!, Portugese escudo (100) 12,50—12,60, Spaanse peseta (100, grote coupures) 5,95—6,10. BARCELONA, (AP) Ongeveer zestig percent van de drieduizend arbeiders van de Siemens-fabriek in Barcelona hebben het werk hervat. De arbeiders gingen een week geleden in staking om hun eisen voor loonsverhoging kracht bij te zetten. De fabriek werd op 13 september op last van de gouverneur gesloten nadat de ar beiders een langzaamaanactie waren be gonnen. Acht werknemers werden gear resteerd op beschuldiging van geweld en verzet tegen de autoriteiten. Veertig ar beiders werden ontslagen wegens hun aan deel in het geschil. De directie heeft toegezegd de eisen van de arbeiders in overweging te nemen wan neer de staking tot het verleden behoort. De arbeiders eisen hetzelfde loon als de iabrieksarbeiders in Bilbao, die 25 pesetas "er dag meer zouden verdienen. Advertentie WASHINGTON (Reuter) President Kennedy heeft in de vergadering van het Internationale Monetaire Fonds en de We reldbank de verzekering gegeven, dat de Verenigde Staten elke voorzichtige maat regel zullen nemen om de dollar krachtig te houden. In een toespraak verklaarde hij: „We hebben beloofd de dollar volledig in goud inwisselbaar te houden en we zullen deze belofte met al onze goud- en kredietmiddelen steunen." Hij zei, dat de zekerheid van de dollar voor elk land een bron van zorgen s en dit altijd zal moe ten blijven. „De Verenigde Staten hebben de waar de van de dollar niet aangetast door aan zijn gebruik beperkingen op te leggen," al dus Kennedy. „De Verenigde Staten heb ben een liberale handelspolitiek gevolgd en zijn blijven voortgaan hun vrienden en bondgenoten van dollars en goud te voor zien om hun economie weer op te bouwen en hun vrijheid te verdedigen. Dit deden wij graag," zo voegde hij er aan toe. „Geen ander land of valuta heeft zoveel lasten gedragen. Wij kunnen en dienen de ze lasten echter niet alleen te dragen." Ik weet, dat andere landen niet van ons verwachten, dat wij zowel de verantwoor delijkheid van handhaving van een inter nationale valuta als onevenredig aandeel van de defensiekosten van de vrije wereld en aanmoediging van sociale en economi sche vooruitgang in de minder ontwikkelde gebieden van de wereld onbeperkt blijven dragen," aldus Kennedy. „Ons tekort op de betalingsbalans zal dit jaar waarschijnlijk ongeveer anderhalf miljard dollar bedragen, wat een aanzien lijke verbetering betekent in vergelijking met het tekort van tweeënhalf miljard dollar in 1961 en nog grotere tekorten in voorafgaande jaren". Onze totale bruto militaire uitgaven in het buitenland bedra gen echter alleen al 3 miljard dollar en de hulp aan het buitenland kost ons 1.3 mil jard dollar. Kennedy vervolgde: „De dollar zelf is krachtig en onze handelsbalans vertoont een overschot van bijna drie miljard dol lar. Het tekort op onze betalingsbalans is niet het gevolg van enig monetair of eco nomisch wanbeleid, maar het gevolg van uitgaven die ons volk moet doen ten be hoeven van de volken in de vrije wereld." De Verenigde Staten zouden hun beta lingsbalans van de een op de andere dag in evenwicht kunnen brengen als zij hun strijdkrachten terugtrekken, hun hulp ver minderen, de hulp geheel binden aan aan kopen in de Verenigde Staten, hoge in voerrechten en de buitenlandse investerin gen of ander gebruik van Amerikaanse dollars beperken", zo betoogde Kennedy. ,De fundamentele kracht van de dollar maakt dergelijke maatregelen even onno dig als zij onverstandig zijn. Zij zouden niet alleen gezien de huidige rol van de Verenigde Staten in de wereld onlogisch zijn, maar ook met het oog op de beslis sende rol van de dollar in hoge mate zelf vernietigend. „Wij allen zijn vastbesloten de enig andere mogelijke weg te volgen. De weg van de werkelijke samenwerking, van vrij betalingsverkeer en vrijhandel, van bijdragen in de kosten van onze Noord atlantische Verdragsorganisatie en verde diging in de Grote Oceaan, van bijdragen in de kosten van de ontwikkelingshulp van de vrije wereld en samenwerkiru| bij maatregelen voor grotere internationale stabiliteit, waarbij andere valuta's naast de dollar een toenemend aandeel van de centrale verantwoordelijkheden dragen", zei Kennedy. Advertentie SUNIL NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL De raad van commissarissen en de di recteuren van de N.V. Koninklijke Neder- landsche Petroleum Maatschappij hebben besloten tot uitkering van een interimdi vidend over het boekjaar 1962 van 2,60 2,25 in 1961) per aandeel. Eau de colognefabriek J. C. Boldoot N.V. heeft opgericht de N.V. Im- en export maatschappij „Boldoot International" in Amsterdam. Van het maatschappelijk ka pitaal ad 250.000, verdeeld in 250 aande len van 1.000, zijn vijftig aandelen ge plaatst en in contanten volgestort. De nieuwe N.V. beoogt oftdër meer de irn- en export en produktie van cosmetische pro- dukten en aanverwante artikelen. De di rectie zal worden gevoerd door C. H. A. M. Kahmann. Tot commissarissen zijn be noemd A. Th. J. Damen en mr. F. H. M. Grapperhaus. Op 1 oktober zal de heer G. W .A. van der Lugt, oudste directeur van de Nederlandsche Credietbank n.v. te Amsterdam, zijn 40-jarig ju bileum vieren. De ontwikkeling van de verkoop van personenauto's is het eerste half jaar van 1962 stormachtig geweest en heeft nog nooit tevoren in ons land zo'n gun stig beeld vertoond. Andere sectoren zoals motorrijwielen wijzen volgens het nieuwste nummer van RAI niet op gunstige resultaten. Veel Amerikaanse merken zijn vooruit gegaan hetgeen een indicatie wordt ge noemd voor de welvaart aan de bo venste financiële rand van de autobe zitters. Veel belangrijker, qua omvang en ook symptomatisch voor het voort schrijdende privé-autobezit en ook symptomatisch voor het voortschrijden de privé-autobezit zijn de sterk gestegen verkopen van de meest bekende klei ne modellen. De bedrijfsautoverkopen,die van rond 7000 in het eerste halfjaar 1958 tot 15.000 in dezelfde periode van 1961 klommen, hebben deze opgaande bewe ging niet voortgezet. Met de nog steeds stijgende welvaart zullen nog meer bevolkingsgroepen de auto binnen hun bereik krijgen en de markt voor de motorfiets en scooter zal daardoor verder afnemen. In het eerste halfjaar 1961 werden er nog 1622 motorfietsen en 7165 scooters verkocht, in dezelfde periode van dit jaar waren deze aantallen 1048 en 4798. AMSTERDAM: Wederom hoger Unilever gaf donderdag dadelijk bij de opening wederom hogere koersen te zien. De stemming in deze hoek was vast, ver geleken met de gedane koersen van de overige internationale waarden. Philips zette de daling voort als gevolg van lichte buitenlandse verkopen in een dunne markt. Koninklijke Olie lag niet onver dienstelijk in de markt, evenals Hoog ovens. AKU noteerde wat lager. In de Unileverhoek kon gedurende het eerste beurshalfuur van een be hoorlijke aktiviteit worden gesproken, ter wijl in aandelen Koninklijke Olie vrij regelmatig werd gehandeld. Gedurende de niet-officiële ochtendhan- del ging er in Unilever veel om. Er was één grote koper die de stukken uit de markt nam waardoor de prijs steeg van 134,50 tot 136,30. Op dit niveau werd 's middags voor Unilever ingezet.. Gedurende de verdere beursduur, toen het aanbod was opgedroogd, steeg de koers van Philips tot 148,20 148,40). In de koersen van de overige hoofdfondsen deden zich geen fluctuaties van enige be tekenis meer voor. Van de leidende cultures werd HVA in een open hoek verhandeld. De geringe vraag was reeds voldoende voor een koers stijging van 120% tot 123. Certificaten Deli werden een gulden hoger op 148,gead viseerd. De scheepvaartwaarden konden, na lager te zijn geopend, wat aantrekken. Staatsfondsen bleven prijshoudend. (ANP) Boeke en Huidekoper 236 (234), Boom- Ruygrok 171 1 (170), Figée 235 (235), Spaar- nestad 796 (796) en v. Waveren Graanh. 120 (120). (Van onze correspondent) LONDEN De Britse vakbond van spoorwegpersoneel heeft voor woensdag 3 oktober een nationale staking van 24 uur afgekondigd. Het grootste deel van het spoorwegpersoneel is bij deze bond aange sloten, zodat verwacht moet worden dat de staking een algemeen karakter zal dra gen. Er is weinig kans dat deze op het laatste moment nog zal worden afgelast. De staking is een demonstratief protest tegen de manier waarop het spoorwegper soneel behandeld wordt dat overbodig zal worden door het besluit het spoorwegnet met een derde in te krimpen en in de ko mende vier jaar 28.000 man onderhouds personeel te laten afvloeien. Het Britse spoorwegnet is het dichtste ter wereld en vele'zijlijnen zijn thans oneconomisch. Dé spoorwegen zijn het nauw gebracht door dat zij te lang met modernisering hebben gewacht en nu ten dele verdrongen dreigen te worden door het personen- en vracht autoverkeer, en ook door het overgaan van een belangrijk deel der industrie van steen kool op olie, zodat het winstgevende ko- lenvervoer per trein sterk is ingekrompen. Het spoorwegpersoneel eist een grotere financiële schadeloosstelling dan is aange boden. De vakbond protesteert er tegen dat er bij de reorganisatie van spoorwegen te Advertentie :'-V-'.v.: - ly>. V' .:°v, v* i- HVb - 2il N.V. DISTILLEERDERIJ 7h SIMON RYNBENDE ZONEN .SCHIEDAM weinig rekening wordt gehouden met het personeel, alsmede tegen het feit dat de regering op hardhandige wijze tracht het spoorwegbedrijf op zuiver commerciële basis te schoeien, waardoor het karakter van nationaal dienstbetoon volgens de bond in de verdrukking komt. De bond voert aan dat de sluiting van lijnen op grote schaal onvermijdelijk zal leiden tot nog grotere verkeerschaos op de weg. Vooruitlopend op het wereld-voedselcon- gres, dat in juni 1963 in Washington zal worden gehouden, wordt op 27 en 28 sep tember in Amsterdam een nationaal voed selcongres gehouden. Op dit tweedaags congres zullen de problemen van honger en ondervoeding worden bezien vanuit een nationaal oogpunt en zullen zowel aan re gering als aan het volk de aard en de om vang van de op te lossen vraagstukken voor ogen worden gesteld. De conclusies, waartoe deze nationale bezinning zal lei den, zullen een basis vormen voor de be raadslagingen op het wereld-voedselcon- gres. LONDEN (Reuter) Het Britse minis terie van Financiën heeft bekendgemaakt, dat Groot-Brittannië over het tweede kwar taal van dit jaar een voordelig saldo op zijn betalingsbalans had van 76 miljoen pond sterling. Over het eerste kwartaal was er een overschot van 20 miljoen pond sterling. Over het tweede kwartaal van 1961 was er een nadelig saldo van 16 mil joen pond sterling. Abida 20 1200 m. z.w. Azoren n. Curasao. Achilles 20 200 m. w. Flores n. Puerto Cabello. Acila 3/10 te Durban verwacht. Acteon 20 v. eBira n. Abadan. Adara 19 v. Villa Constitucion n. Montevideo. Adrastus 21 te Penang verwacht. Akkrumdijk 20 v. Tampa n. Le Havre. Alamak 20 te Karachi. Alchiba 20 52 m. z. Masira n. Kuwait. Aldabi 20 v. Bremen n. Hamburg. Algenib 20 435 m. z.z.o. K. Farvel n. Amsterdam. Algorab 20 te Antwerpen v. Las Palmas. Alhena 20 te Santos v. Las Palmas. Alkaid 20 v. Middlesboro n. Antwerpen. Alkmaar 20 360 m. z.o. Newfoundland n. Curasao. Alphacca 20 te Aden. Amstelhoek 20 500 m. n.o. St. Helena n, R'dam. Amstelmeer 20 390 m. o. Madras n. Colombo. Amstelmolen 20 te Aden. Amstelveld 20 250 m. z. Dakar n. Las Palmas. Annenkerk 20 in Suezkanaal n. Port Said. Archimedes 20 v. Cristobal n. Curacao. Ares 20 te Hamburg. Arneb 20 te La Spezia. Artemis 20 v. Aruba n. New York. Attis 20 v. Georgetown n. Amsterdam. Atys 20 v. Panamakanaal n. Punta Cardon. Axeldijk 21 te Antwerpen v. Le Havre. Banda 20 v. Port Swettenham n. Suez. Barendrecht 20 v. Curasao n. Landsend. Batavia 20 v. Malacca n. Singapore. Bawean 21 te Montreal verwacht. Bennekom 20 te Mayaguez v. Curacao. Billiton 20 v. Hongkong n. Los Angeles. Bintang 20 523 m. w. Karachi n. Madras. Borneo 20 te Antwerpen. Bosco 16 v. Colombo te Galle. Caltex Arnhem 20 30 m. z.o. Wight n. Sidon. Caltex Delft pass. 20 Kuria Muria n. Bordeaux. Caltex Leiden 21 te Madras verwacht. Calt. Madrid 20 115 m. o.n.o. Gibr. n. Europoort. Caltex Naples 21 te Schiedam verw. v. Malmö. Calt. Pernis 20 60 m. n.w. Jabalattair n. Bahrein. Caltex Rotterdam pass. 21 Aden n. Rastanura. Caltex The Hague 20 210 m. z. Goa n. Bahrein. Caltex Utrecht 20 70 m. n.w. Oporto n. Cadiz. Camitia 22 te Genua verwacht. Cartago 21 te Santa Maria. Casamance 20 100 m. n.n.o. Villano n. Dakar. Castor 20 600 m. o. Bahamas n. Rotterdam. Ceres 20 430 m. o.n.o. Azoren n. Barbados. Cinulia 19 75 m. n. Curacao n. Rotterdam. Cities Serv. Valley Forge 20 v. M'bourne n. Mena. Cradle of Liberty 20 130 m. z. Kreta n. Mena. Crania 20 v. Barton n. Rotterdam. Dahomeykust 21 te Lagos v. Tema. Delft 20 345 m. n.o. Flores n. Curacao. Diemerdijk 20 420 m. n.o. San Juan n. Plymouth. Diogenes 20 360 m. n.o. Azoren n. Amsterdam. Dorestad 20 300 m. n. Miguel n. Curacao. Drente 20 120 m. w. Kreta n. Beyrouth. Echo 20 20 m. z.w. Ouessant n, Londen. Eenhoorn pass. 20 Gibraltar n. Rotterdam. Eos 21 et Alexandria v. Amsterdam. Esso Amsterd. 20 35 m. n.w. Perim n. Rastanura. Esso Rotterdam 20 te Dungeness n. Thameshav. Eumaeus 21 te Suez. Forest Lake 20 20 m. z.o. Gibraltar n. La Spezia. Fravizo 20 115 m. w. Kp. Bon n. Tripoli. Friesland KRL pass. 20 Kp. Bon n. Lissabon. Gaasterdijk 20 te Mobile v. Gulfport. Gaasterland 20 et Santos. Ganymedes 20 te New York. Garoet 20 te Port Swettenham verwacht. Geertje Buisman 20 v. Vera Cruz n. Carthagena. Gooiland 20 te Buena Ventura n. Caraquez. Groote Beer 20 435 m. w. Fastnet n. New York. Groote Kerk 20 250 m. z.. Port Sudan n. Pt. Said. Guineekust 20 v. Le Havre n. Amsterdam. Gulf Italian 20 78 m. w.n.w. Djeddah n. Mena. Gulf Swede 20 140 m. n.w. Perim n. Mena. Hathor 20 v. Gdynia n. Barcelona. Heemskerk 20 te Bremen. Hermes 2 Ov. Maracaibo n. Santa Martha. Hersilia 21 te Cartagena verwacht. Holendrecht 20 100 m. o. Recife n. Genua. Holl. Dreef 20 220 m. w.n.w. Alexandr. n. P. Said. Hollands Duin 20 260 m. n.o. Singapore n. Japan. Irazu 20 275 m. z.w. Arica n. Manta. Jason 20 v. Paramaribo n. Amsterdam. Johannes Frans 21 te Cristobal. Johan van Oldenbarnevelt 20 te Southampton. Kalydon 20 v. Lissabon n. Bonny. Kara 21 te Rotterdam verwacht. Karachi 21 te Genua verwacht. Karakorum 20 v. Bombay, 21 te Cochin. Karimata 21 et Hsinkang verwacht. Katsedijk 20 te Havana. Keizerswaard 20 380 m. z.w. Landsend n. Curasao. Kennemerland 21 dw. Kp. Finist. n. Amsterdam. Kerkedijk 23 te Antwerpen verwacht. Khasiella 20 v. Thameshaven n. Stanlow. Kieldrecht pass. 20 Messina n. Stettin. Koningswaard 20 150 m. n.n.o. L. Palmas (best.). Kopionella 22 te Rotterdam verwacht (dokken). Koratia 26 te Curagao verwacht. Korenia 20 25 m. z.z.o. Kp* Malea n. Genua. Kosicia 21 te Piney Point verwacht. Kossmatella verm. 22 v. Stanlow n. Belfast. Krebsia 24 te Sewaren verwacht. Kreeft 22/23 te Rotterdam verwacht. Kreeft 20 v. Vigo n. Rotterdam. Kryptos 30 te Curagao verwacht. Kylix 21 v. Punta Cardon te Puerto Miranda. Laga 20 120 m. z.w. Ouessant n. Portici. Langkoeas 21 te Singapore verwacht. Leiderkerk 21 v. Khorramshahr n. Abadan. Lekhaven 20-v. Sao Francisco do Sul n. Santos. Liberiakust 20 45 m. z*z.w. P. Harcourt n. Abidjan. Leberty Bell 20 180 m. n.w. Socotra n. Mena. Lombok 20 v. Los Angeles n. San Francisco. Loosdrecht 20 v. Nantes n. Le Havre. Loppersum pass. 20 Vlissingen n. Antwerpen. Maasdam 20 v. Southampton n. Rotterdam. Marathon 20 330 m. w.n.w. Finist. n. Amsterdam. Marnelloyd 20 50 m. z. Socotra n. Penang. Maron 16 te Baltimore. Medon 21 te La Guaira verwacht. Meerdrecht 20 490 m. n.n.o. F. Noronha n. Genua. Meliskerk 20 182 m. z.o. Suez n. Port Said. Mentor 21 v. Izmir n. Antwerpen. Merseylloyd 20 v. Hamburg n. Bremerhaven. Mississippilloyd 21 te Sfax verwacht. Mitra 27 te Curagao verwacht. Moh. Reza Shah 20 v. Band. Mashur n. Kwinana. Molenkerk 19 v. Chalna n. Rangoon. Montferland 20 te Buenos Aires. Moordrecht 20 te Thameshaven v. Rotterdam. Muiderkerk 20 55 m. w. Majorca n. Marseille. Naess Comm. 20 v. Cowesroads n. Marsa el Brega. Naess Lion 21 te Port Said verwacht. Neder-Ebro 20 te Duinkerken. Neder-Weser 20 505 m. w.n.w. Minicoy n. Aden. Nias pass. 20 Finisterre n. Dakar. Noordwijk 20 90 m. z.z.w. Finisterre n. IJmuiden. Nijkerk 20 te Marseille v. Le Havre. Oberon 21 te Fort de France. Oldekerk 20 v. Marseille n. Cadiz. Ondina 22 in Suezkanaal verw. n. Mena A1 Ahm. Onoba verm. 22 v. Lavera n. Mena A1 Ahmadi. Oostkerk 20 v. Hamburg n. Antwerpen. Oranjefontein 20 v. Antwerpen n. Amsterdam. Oranje Nassau 20 te Port Au Prince. Ossendrecht 20 50 m, z. Mozamb. n. L. Marques. Pacaya 21 te Balboa verwacht. P. G. Thulin 19 100 mijl w.n.w. Guayaquil naar Quintero. Parthenon 20 v. Grenada n. Aruba. Pendrecht 20 te El Palito v. Paulsboro. Pericles 21 v. Manta n. Balboa. Philidora 20 te Thameshaven v. Mena. Philine 22 te Rotterdam verwacht (dokken). Philippia 20 in Suezkanaal verw. n. Gibraltar. Poseidon 20 te Bridgetown. Prins Casimir 20 v. Glasgow n. Montreal. Prins Frederik Hendrik 20 660 m. n.o. Belle eil. naar Le Havre. Prins Johan Willem Friso 18 v. Erie n. Montreal. Prins Willem II 23 te Londen verwacht. Provenierssingzel 20 80 m. z. Azoren n. Landsend. Purmerend 20 90 m. z. Rio de Janeiro n. Curagao. Pygmalion 20 te Beyrouth. Reza Shah the Great 20 270 m. n. Porto Rico n. Punta Cardon. Roepat 20 v. Port Moresby n. Lae. Rondo 20 te Mombasa. Rossum 20 385 m. o.n.o. Flores n. Isle of Grain. Rotterdam 20 85 m. w. Scillys n. New York. Rotti 20 450 m. o. Ceylon n. Colombo. Saloum 20 200 m. n.o. Madeira n. Bordeaux. Scheldelloyd 20 et Antwerpen verwacht. Schiedijk 20 te Boston. Schouten 20 180 m. w. Banana n. Port Harcourt. Seinelloyd 20 v. Le Havre n. Cristobal. Senegalkust 20 v. Dakar n. Le Havre. Sepia 20 60 m. w. Algiers n. Rotterdam. Servaaskerk 20 10 m. z.w. Daedalus n. Singapore. Siaoe 20 v. Singapore n. Newcastle. Sinon 19 1290 m. w. Canar. eil. n. Santa Cruz. Skadi 20 v. La Spezia n. Nemours. Sliedrecht 20 320 m. o. New York n. Bridgeport. Socrates 20 v. Le Havre, 21 te Antwerpen verw. Soestdijk 20 v. Camden n. New York. Solon 20 te Ciudad Bolivar. Stad Alkmaar 20 230 m. n.w. Kp. Town n. Dakar. Stad Gouda 20 80 m. n. Oran n. Savona. Stad Kampen 20 640 m. w.z.w. L'end n. IJmuid. Stad Rotterdam 20 te Emden. Stad Zwolle 19 te New Orleans. Statendam 21 te Southampton. Stentor 19 1150 m. n.o. San Juan n. San Juan. Straat Bali 19 v. Tristandacunha n. Rio de Jan. Str. Colombo 20 90 m. z.z.o. Freetown n. Abidjan. Str. Cumberland 20 v. Tanga n. Dar Es Salaam. Straat Torres 20 240 m. n.w. Walvisb. n. Matadi. Streefkerk 22 te Aden verwacht. Sumatra 20 450 m. n.o. Singapore n. Singapore. Tacana 20 v. Galveston n. Balboa. Tamo 20 te Necochea. Tara 20 415 m. n.o. Kp. Verd. eil. n. Rio de Jan. Tegelberg 20 v. Manilla n. Kobe. Triton 21 te Georgetown. Ulysses 20 v. Anto Fagasta n. Pisco. Van Cloon 23 te Auckland verwacht. Van Linschoten 20 420 m. w. Seychell. n. Singap. Van Spilbergen 20 360 m. z.o. Monrov. n. Kaapst. Vasum 20 440 m.o.n.o. Aden n. Suez. Viana 20 210 m. z.o. The Brothers n. Mena. Videna 24 in Suezkanaal verw. n. Mena Al Ahm. Vitrea 20 127 m. n.n.w .Perim n. Bandar Mashur. Vivipara 27 in Suezkanaal verw. n. Montreal. Vlist 20 540 m. z.o. Ascension n. Curagao. Waikelo 20 v. Famagusta n. Izmir. Waingapoe 20 v. Triëst n. Beyrouth. W. A. Jones 20 1050 m. n.w. Kaapst. n. Ph.delph. Waterman 21 te Southampton. Wonosari 20 90 m. o.z.o. Albany n. Adelaide. Wonosobo 20 te Bluff. Woltersum 20 600 m. n.o. Bermuda n. Houston. Zafra 20 172 m. o.n.o. Ras Fartak n. Rotterdam. Zeeland 20 v. Hamilton n. Ashtabula. KLEINE VAART Abel Tasman 18 v. Soderham te Londen. Appingedam 17 v. Rotterdam te Lissabon. Ardeas 20 30 m. w. Kp. Trafalgar n. Malta. Batavier-1 20 40 m. n.w. Hoek v. Holl. n. A'dam. Beekbergen 20 v. Stettin te Gdynia. Boezemsingel 20 v. Rotterdam te Leith verw. Calchas 20 140 m. o. Tripoli n. Benghazi. Coccinelle 20 dwars Finisterre n. Casablanca. Daje Böhmer 20 10 m. z.o. Vincent n. Gibraltar. Diligentia pass. 20 Texel n. Manchester. Draco 20 dwars Ouesant n. Antwerpen. Eyo S. 17 te Plymouth. Fiducia 20 v. Gunness n. Whitstable. Fiducia-2 20 v. Maassluis te Boston. Flevo 19 v. Vigo n. Rotterdam. Gouweborg 20 100 m. o. Longstone n. Methil. Gouwestroom 20 te Dungeness n. Amsterdam. Gramsbergen 20 v. IJmuiden n. Malmö. Heemraadsingel 20 te Bilbao. Heerengracht 20 v. Bayonne te Boulogne. Hontestroom 20 50 m. n.o. IJmuiden n. A'dam. Huybergen 20 v. Sfax te Savona. Jupiter 20 15 m. z.w. Dungeness n. Londen. Kastanjesingel verm. 20 v. Plymouth n. La Pallice Labotas 20 20 m. z. Cadiz n. Hamburg. Lauriersgracht pass. 19 Texel n. Rauma. Leonidas 19 50 m. o.n.o. K. Spartivento n. Oran Lindesingel 20 v. Sauda te Londen. Looiersgracht 19 dwars Egmond n. Amsterdam. Lijnbaansgpacht 19 v. Raumo n. Amsterdam. Maarsbergen 20 25 m. w. IJmuiden n. Hamburg. Meidoornsingel 20 te Swansea. Merweborg 20 te Sunk n. Londen. Nassauhaven verm. 22 v. Kopenhagen n. R'dam Netta 19 te Finisterre n. Napels. Plato 19 v. Rotterdam te Cadiz. Quo Vadis pass. 18 Lizard n. Oslo. Spolesto 20 dwars eBachyhead n. Rotterdam. Spoorsingel 21 te IJmuiden verwacht v. Moss. Maaskade 20 v. Irvine te Drogheda. Sheratan 21 v. Bordeaux te Vlaardingen verw. Sporonia 20 60 m. n.o. Finisterre n. Newport. Statenlaan 20 te Royal Sovereign n. Dublin. Steenbergen 20 v. Hamburg n. Antwerpen Stella Maris 20 50 m. z.w. Hanstholm n. Kothenb Triton 19 10 m. z.o. Smithknoll n. Bridlington. Trompenburgh 20 10 m. o. Smithknoll n. R'dam Urkersingel 20 v. Dieppe te Par Vijgendam 20 dwars Hk. v. Holland n. Bayonne IJstroom 20 dwars Tyne n. Amsterdam. Zevenbergen 20 et Helganaes. SLEEPVAART Ierse Zee 18 300 m. z.o. Rio de Jan. n. Kaapstad. Steenbank 19 v. Noordzee te Hoek van Holland. Tasmanzee 18 300 m. z.o. Rio de Jan. n. Kaapst. De omzet van American Enka Corpora tion, de Amerikaanse dochteronderneming van Algemene Kunstzijde Unie n.v., be droeg over de eerste 36 weken van 1962 5.721.000 of $4,40 per aandeel, tegen $3.137.000 of $2,38 over de eerste 36 we ken van 1961. American Enka heeft het dividend voor het derde kwartaal van 1962 vastgesteld op 0,50. VERHANDELDE FONDSEN 20 sept. 19 sept. Totaal 455 430 Hoger 210 (46,2%) 169 (39,3%) Lager 136(29,9%) 165 (38,4%) Gelijk 109 (23,9%) 96 (22,%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U Kon Olie147,10—148 gl Philips 146,50 gb-147,50 Unilever 135,80136 Hoogovens 546 VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U363%—364% 364 Kon. Olie147—147,20 147,— Philips 146,50—146,80 146,50 Unilever 135,70—136,20 ƒ135,80 Hoogovens 541541% 540% Vorige slotkoers A'drm Rubber. H.V.A A.K.U Deli Mij Hoogovens Philips Gem. Bez. Unilever Dordtsche Petr. K. Ned Petr. Mij. Holl. Am. Lijn K.L.M K.N.S.M Ned. Stoomv. Mij. Ommeren, Phs. v. Scheepv. Un. Ned. Interunie Robeco Unitas Ver. Bezit v. 1894 Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank. Albert Heijn Amstel Brouwerij Berkel's Patent Bols Bührmann Papier Fokker Ford Gelder Kon. Pap. Gist Spir.f. Kon Van der Heem Heineken's Bier Hoogenbosch Sch. Indola Kon. Zout-Ketjen Müller Nat. Bezit Ned. Kabelfabr. Philips Pref Sikkens Groep Stokvis Thomassen Dr. Ver. Machinefabr. Wessanen Wilton Fijenoord Zwanenberg-Org. Billiton Mij. II Aluminium Ltd... American Motors Anaconda Bethlehem Steel.. Cities Service.... General Motors.. Kennecott Copper Republic Steel Shell Oil U.S. Steel 109j4s 122% 364% 149,— 546 148,15 135,95 665% 146,10 117% 51,20 138% 135 242 125% 181,— 206,- 465,— 128, 381 356% 362 315 603 460 232 845 725 440 920 295 345 281 474% 254 493 712 325 518 55,- 817% 205% 684 196 370 270 900 434% 23% 1711/1j 39% 31 50% 54% 65% 34 32Vl6 42% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) WALL STREET: Voortgezette koers daling Bij een ongeanimeerde handel heeft de Newyorkse beurs gisteren een verdere koersdaling te zien gegeven, die zich voor al manifesteerde, toen de omzetten tegen sluitingstijd een opleving te zien gaven. Hoewel de verliezen onder de leidende fondsen over het algemeen gering waren, toonden sommige toch verliezen van meer dan een dollar. Xerox daalde 4%, IBM 2Vï. Korvette 1%, Du Mont 1%. Internatio nal Nickel 2% en Union Carbide 1%. Koninklijke Olie en Shell gaven een ge ringe stijging te zien, als reactie op gun stige dividendcijfers. Van 1255 verhandelde fondsen vertoon den er 719 een terugval en 292 een stijging. Nieuwe dieptepunten van het jaar: 33; nieuwe hoogtepunten: 8. Het Dow Jones-gemiddelde voor industrie fondsen daalde met 5,44 tot 601,65; dat van openbare nutsbedrijven met 0,75 tot 121,73 en dat van spoorwegen daalde eveneens met 0,54 tot 118,70. De omzet beliep 3,35 miljoen shares (2,95 miljoen). (AP). Zowel de voorzitter van de raad van toezicht, mr. dr. N. Bolkestein, als de waarnemend directeur dr. J. B. Betrem hebben donderdag bij de officiële opening van de feestelijkheden ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan der Rijks Hogere School voor Tropische Landbouw in De venter, vertrouwen voor een goede toe komst van de school uitgesproken. Mr. Bolkestein koestert deze hoop op grond van het feit dat zowel de ministe ries van Landbouw en Buitenlandse Zaken als de E.E.G. in Brussel een grote toe komst voor de Deventer school zien. Hij verwacht, dat als de verhoudingen met In donesië verbeteren, de Deventer landbou wers daar met o; an armen ontvangen zul len worden gezien de goodwill, die Deven ter zich daar voor de oorlog verwierf. Ook zullen Indonesische jongens dan, naar zijn mening, naar Deventer gaan studeren. De Amerikaanse ambassadeur bij de Organi satie voor Economische Samenwerking en Ont wikkeling (O.E.S.O.) in Parijs, Jack Tuthil, zou benoemd worden tot ambassadeur bij de Euro pese Commissie in Brussel zo verluidt in Washington. De Amerikaanse onderminister van Financiën. John Leddy zou tem te Parijs op volgen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 17