V.S. zullen agressie van Cuba met geweld keren I L Guido zwicht voor rebellen VN-vliegtuig met tien Zweden neergeschoten boven Katanga HET WEER Algerijnse volk bevestigt Ben Bella's leiderschap Tumult tijdens bijeenkomst van Papoeacongres in Hollandia m i 1^—1—— "IKE; was 'af"*" X. W* HAZENBERG Veiligheid van Latijns- en Noord- Amerika mag niet bedreigd worden Luitenant-admiraal Helfrich overleden Al 750.000 binnen voor hulp aan Perzië Verlangen naar economisch herstel lijkt de belangrijkste drijfveer Sluiting Russische consulaten in China? terstal BOOT meubelen WEEKEND-RECLAME Keurslagerij H. BUTTER i 47e JAARGANG NUMMER 270 VRIJDAG 21 SEPTEMBER 196^ Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5(H). Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-1JMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 12928S. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Het woord is aan... Russische hulp CRIS1S BEDWONGEN Argentijns kabinet wordt gereconstrueerd Door onbekend vuurboven gebied waar de Kongolese troepen in opmars waren BOOT Gierstraat 52-54-56 Haarlem - Tel. 12047 Bewolkt üW' M 0 R RIS "êefore you êmj! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Grote opkomst bij de verkiezingen: Scherpe critiek van Wajoe op de Nederlanders Varkenscarbonade 1 QO Computer in het Vaticaan meubelen N Boterspeculaas Boterbanketstaven Roomborstplaat In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 13 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 13 Topsy 4 Uitgaan in Haarlem5 Kunst 5 Horen en Zien5 Kennemer Kruimels 7 Medische verzorging 7 Uit stad en omgeving7, 9 Weg en Wiel9 In ae Vishal en op zee11 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Luidsprekers4 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's "Radiant Man" kostuums v.a.159.50 tot 269.50 House of England TROPENKLEDING ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM IJmuider Courant WASHINGTON (Reuter) (AP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk heeft in het begin van deze week op een besloten bijeenkomst van twee senaatscommissies gezegd, dat de Verenigde Staten strijdkrachten zullen in zetten als de Cubanen of de Russen zou den trachten wapens of soldaten naar an dere landen van Latijns-Amerika te bren gen. Er wordt in het Caribische gebied nauwgezet gesurveilleerd. Als Guantana- mo de Amerikaanse basis op Cuba mocht worden aangevallen, dan zou de president onmiddellijk laten ingrijpen met de benodigde strijdkrachten, aldus Rusk. De Amerikaanse Senaat heeft een reso lutie aangenomen, waarin Cuba en de Sov jet-Unie gewaarschuwd worden, dat de Verenigde Staten geen versterking van het Cubaanse militaire potentieel zullen toestaan die de Amerikaanse veiligheid kan bedreigen. De resolutie werd aangenomen met 86 stemmen voor en één tegen. De man, die tegen stemde, vond de resolutie niet krachtig genoeg. ben geleverd en tenminste een modern toestel van het type MIG 21. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft in het wetsontwerp inzake bui tenlandse hulp drie amenderingen aange bracht waarbij hulp wordt ontzegd aan: 1. Landen wier schepen goederen van welke aard ook naar Cuba vervoeren. 2. Landen wier schepen wapens of stra tegische voorraden naar Cuba brengen, en waarbij voorts wordt bepaald dat sche pen die oorlogsmaterieel of andere „eco nomische goederen" naar Cuba vervoeren de toegang tot Amerikaanse havens moet worden geweigerd. Politieke waarnemers zijn van mening, dat de president zich tegen de amende menten zal verzetten. Fontenelle: Alles is dus toeval? Ja, als men die naam toekent aan een orde die men niet doorgrondt. De leiders van de Nederlandse en Indo nesische delegaties bij de Verenigde Naties hebben gisteren de documenten ter bekrachtiging van het akkoord in zake Nieuwe-Guinea uitgewisseld ten overstaan van secretaris-generaal Oe Thans (midden). De documenten, die de goedkeuringen van de parlementen van beide landen behelzenwerden aangeboden door mr. C. W. A. Schür- mann namens Nederland en door minister Soebrandrio namens Indo nesië. De algemene vergadering van de Verenigde Naties zal zich vandaag uit spreken over het Nieuw-Guinea- akkoord. lAnnnn-L-j-rrniif"""*««.mmimmmi Van officiële zijde is te Washington be kendgemaakt, dat sinds einde juli tussen de 65 en 75 Russische schepen met goe deren en oorlogsmaterieel Cubaanse ha vens binnengelopen zijn. Het totale aantal Russische militairen op Cuba wordt thans op 4.200 geraamd. Volgens de autoritei ten te Washington bevinden zich in wes telijk Cuba twaalf lanceerbases voor pro jectielen met korte actieradius. Enkele van deze lanceerbases staan op de noordkust tegenover de Verenigde Staten. De Amerikaanse regering beschouwt de militaire maatregelen op Cuba nog steeds als defensief. Afgezien van de twaalf lan- ceerinstallaties hebben de Russen aan de noordoostkust van Cuba een basis aange legd die volgens Amerikaanse deskundigen bestemd is voor raketten die gebruikt kunnen worden tegen schepen. De Rus sen zouden Castro voorts tenminste zes tig straaljagers van het type MIG heb- BUENOS AIRES (Reuter-AFP-AP) President Guido van Argentinië heeft van morgen de crisis tot staan weten te bren gen, die zijn land vier dagen in haar greep heeft gehouden en die gisteravond in de buurt van Buenos Aires heeft ge leid tot gevechten tussen artillerie van de regeringstroepen en tanks van de militai re rebellen. De crisis lijkt beslecht in het voordeel van de rebellen. De door hen ge wraakte minister van Oorlog, generaal Sa- ravia, heeft ontslag genomen. President Guido neemt tijdelijk het ministerie van oorlog onder zijn beheer. Ook de chef van de generale staf, generaal Labayru. en de opperbevelhebber van het leger, gene raal Lorio, zijn afgetreden. Om president Guido een hergroepering van het kabinet mogelijk te maken, heb ben later alle ministers hun ontslag aan geboden. Deze beslissingen werden geno men na een kabinetsvergadering die tot in de vroege ochtend duurde. Omstreeks middernacht hadden de rebellen een staakt-het-vuren van twee uur afgekon digd, om hun leider, generaal Ongania, in staat te stellen een onderhoud met presi dent Guido te hebben. De rebellen eisten het heengaan van de minister van Oorlog en een aantal hoge militaire leiders, die zij van Peronistische machtsbegeerte beschuldigen. Vanmorgen verklaarde het bureau van de president, dat de crisis ten einde is. De regeringstroepen die onder leiding stonden van de afgetreden minister van Oorlog, hebben bevel gekregen naar hun kazernes terug te keren. De afgelopen maanden heeft Argentinië voortdurend op de rand van crisis en bur geroorlog geleefd, door het actieve verzet dat de militaire rebellen boden tegen de militaire bewindslieden in de regering. De ministers van oorlog hebben elkaar in snel le vaart afgewisseld. De benoeming van de nu afgezette Saravia als minister van Oorlog in augustus, werd beschouwd als een compromis tussen de tegenover elkaar staande groeperingen in het leger. Advertentie NEW YORK (Reuter en AP) - Een Dakota van de Verenigde Naties met tien Zweden aan boord is donderdag boven Noord-Katanga neergeschoten door vuur „van niet nader vastgestelde herkomst". Vandaag is bij het aanbreken van de dag een reddingsploeg met hef- schroefvliegtuigen naar het bewuste ge bied gegaan, beschermd door jachtvlieg tuigen van de V.N. Het hoofd van de V.N. in Kongo, Gardi ner, heeft de centrale Kongolese regering en de regering van Katanga verzocht, alle militaire bewegingen in het betrokken ge bied te staken. Hij verbond hieraan de waarschuwing, dat de jachtvliegtuigen van de V.N. die de reddingsoperatie moeten dekken, zouden schieten als zij verdachte activiteit zouden bemerken. Het reddings werk wordt geleid van de V.N.-basis in Kamina. Het is niet bekend of er overlevenden on der de inzittenden van de Dakota waren. Het ongewapende vliegtuig zou een ge wone verkenningsvlucht hebben gemaakt. Het stortte neer bij Kamoenza, op 50 km. ten noordwesten van Kabongo, nabij de grens van Kasai. Hoewel berichten hierover zeer verward zijn, lijkt het waarschijnlijk dat troepen van de centrale Kongolese regering de af gelopen week zijn binnengedrongen in Noord-Katanga en daar herhaalde malen gevecht zijn geraakt met troepen van president Tsjombe van Katanga. De plaats waar het V.N.-vliegtuig is neerge stort ligt vlak achter de vooruitgeschoven stellingen van de Kongolese regeringstroe pen. ma y yf&xr-y'x#* sedert 1849 Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met hier en daar een bui. Overwegend matige wind tussen noordwest en noord. Ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. In bet Rode-Kruisziekenhuis in Den I Haag is luitenant-admiraal C. E. L. Hel frich, oud-bevelhebber van de Neder landse zeestrijdkrachten, overleden. Hi bereikte de leeftijd van 75 jaar. Luitenant-admiraal Helfrich was com I mandeur in de orde van Oranje-Nassau en drager van het grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw. Hij was Knight Commander of the most honourable Order of the Bath Division (VK) en verder werd hij onderscheiden met het ereteken voor belangrijke krijgsverrichtingen voor expe ditiën naar de Kleine Soenda-eilanden in 1905 tot 1909, met het oorlogsherinnerings- kruis met twee gespen, met het ereteken voor orde en vrede met één gesp en met het zilveren kruis van de (Poolse) orde Vir- tuti Militairi. Op de foto het schilderij, dat de kun- stena-ar Piet van der Hem heeft vervaar digd ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van luitenant-admiraal Helfrich (Zie verder pag. 13) Het totaal bedrag aan giften op het gi ronummer van het Rode Kruis voor leni ging van de nood in Perzië heeft thans de 750.000 gulden overschreden. Op giro 777 van het hoofdbestuur van het Rode Kruis in Den Haag is nu een bedrag van 759.192,67 gulden ontvangen. Advertentie BArTSssTT- HAARLEM TEL, 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 (Van onze correspondent PARIJS Een massale meerderheid van ongeveer 80 percent van het Algerijn se volk heeft gisteren aan de verkiezingen deelgenomen voor de grondwetgevende vergadering. Van die stemmers gaf om streeks 95 percent hun ja-woord aan de door Ben Bella's Politieke Bureau aange wezen kandidaten. Er bestond slechts één lijst, zodat alle kandidaten werden geko zen. Om hun ongenoegen te laten blijken stond de kiezers slechts een weg open, namelijk wegblijven van de stembureaus. De grote opkomst kan daarom zeker als een succesvoor Ben Bella worden aan gemerkt. Dinsdag komt het nu gekozen parlement Algiers bijeen. Er wordt dan terstond een regering gevormd, waarvan Ben Bella waarschijnlijk wel de premier zal worden. Daarna zal het parlement een grondwet voor de nieuwe Algerijnse republiek moe ten ontwerpen. De verkiezingsdag verliep vrijwel zon der incidenten, maar ook zonder veel geestdrift. Boudiaf, die zich enkele dagen geleden uit protest als kandidaat had te ruggetrokken, is niettemin gekozen ver klaard. De uitslag van gisteren moet als een be langrijke overwinning voor Ben Bella wor den beschouwd, ofschoon hij tevoren zijn gevaarlijkste concurrenten stuk voor stuk van het toneel had weten te verwijderen. Door in grote getale van hun stemrecht gebruik te maken, hebben de Algerijnen, zo lijkt het, zich vooral uitgesproken voor een snelle hervatting der economische ac tiviteiten, teneinde alsriog de dreiging van a hongerwinter af te wenden. De zege, die Ben Bella gisteren op zijn rivalen boekte, zal daarom door het Algerijnse volk pas als een nationale overwinning worden begroet, wanneer Ben Bella ook nog die economische en politieke wissel heeft gehonoreerd, die hij gisteren op de toekomst liet trekken. Belgen vermoord Uit Algiers is gisteren een Belgisch echtpaar ontvoerd. Vorige week zijn ook al vijf Belgen verdwenen, die later ver moord werden teruggevonden. De secreta ris-generaal van het Politieke Bureau, Khi- der, heeft zijn leedwezen uitgesproken over het gebeurde. Hij verklaarde dat de moorden het werk zijn van ongeregelde bendes. Er wordt jacht op hen gemaakt en zij zullen streng worden gestraft. GENèVE (Reuter) Het Internationale Rode Kruis heeft Ben Bella om inlichtin gen gevraagd over de verblijfplaats van ruim duizend personen, die sedert het be stand in Algerije zijn verdwenen. Voorts werd verzocht vertegenwoordigers van het Rode Kruis bij vermisten die in gevangen schap verkeren, toe te laten. HOLLANDIA (AP) Het nationale Pa poea-congres is donderdagavond uiteenge gaan na een stormachtige vergadering. De oorzaak was onenigheid over de kwestie van de zelfbeschikking. Het tumult ontstond toen enkele deelne mers schreeuwend en stampvoetend duide lijk maakten, dat zij een verklaring van Tanggahma, dat het voorstel om in 1963 een volksstemming te houden een twee derde meerderheid had moeten behalen, af wezen. Een aantal jonge Papoea's dat buiten de zaal de beraadslagingen volgde, begon luidkeels mee te schreeuwen. Eén van hen sloeg een ruit in. Papoeapolitieagenten en andere congressisten wisten de vechtende Papoea's uit elkaar te halen. De debatten bleven daarna zeer verward. Steeds wer den de sprekers geïnterrumpeerd. Een de finitieve beslissing over het tijdstip, waar op volgens het congres de volksstemming zal moeten worden gehouden kon niet ge nomen worden. Bij de stemming spraken zich 43 Papoea's uit voor een stemming in 1963, tijdens de uitoefening van het be stuur door "de V.N.; 25 Papoea's waren voor de uitoefening van het zelfbeschik kingsrecht in 1969, zoals in het akkoord is overeengekomen. 'Voorzitter Tanggahma concludeerde naar aanleiding van deze uitslag, dat de resolutie zal moeten instemmen met een volksstemming in 1969, omdat het voorstel geen tweederde meerderheid had behaald. Vele congressisten betoogden luidkeels het daarmee niet eens te zijn. Tanggahma zei, dat het slechts zijn eni ge oogmerk was de Papoea's naar een vre dige en rustige toekomst te leiden. Vol gens hem was het in overeenstemming met parlementaire gewoonten om aan der gelijke stemmingen een tweederde meer derheid te verbinden. Vele Papoea's waren inmiddels reeds kwaad weggelopen. De zitting werd tenslotte verdaagd. Tevoren was men het eens geworden over het zenden van een delegatie met een resolutie naar Djakarta. In deze reso lutie verklaren de Papoea's het akkoord te beschouwen als de enige mogelijkheid om een oorlog in het gebied van de Stille Oceaan te voorkomen. De overdracht van het Nederlandse bestuur aan de V.N. zien zij als het einde van het koloniaal bestuur. Voorts verklaren de Papoea's zich bereid samen te werken met de V.N. en met In donesië teneinde de veiligheid en de vrede te handhaven. Tijdens de discussies die aan het opstel len van de resolutie voorafgingen, had een van de organisatoren van het congres, de voorzitter van de Partei Nationaal, Wa- joi, een felle aanval op de Nederlanders gedaan. Hij riep uit dat de Nederlanders geen fabriek zullen achterlaten, evenmin als geld". „De enige zorg van de Neder landers is thans, hun eigendommen op de boot naar Nederland te krijgen. Waarom wordt dit geld niet gebruikt voor de ont wikkeling van de economie van Nieuw- Guinea en voor de opbouw van het land? De Nederlanders laten ons alleen het zelf beschikkingsrecht, dat we dan nog van de Indonesiërs zullen moéten krijgen. Dit is kapitalistische politiek, dit is een typische handelwijze van mensen die overal alleen maar zakelijk voordeel uit willen trek ken", aldus Wajoi. Advertentie klein beentje 500 grafn KENNEMERLAAN 43 - 45 Verzoek van geïrriteerd Peking: MOSKOU (DPA) Volgens betrouwba re niet-Russische communistische kringen in Moskou, heeft China de Sovjet-Unie ver zocht haar consulaten in China te sluiten. Als reden hiervoor werd opgegeven, dat er niet voldoende Russische onderdanen in China wonen om het handhaven van deze consulaten te rechtvaardigen. De Sovjet-Unie heeft consulaten in Sjanghai, Charbin en Dairen. De consulai re dienst van de Russische ambassade in Peking 'zou echter gehandhaafd kunnen blijven. Regeringswoordvoerders in Moskou en Peking hebben gezegd dat hun niets be kend is over het bericht. Volgens de New York Herald Tribune, die als bron voor het bericht een commu nistische diplomaat in Moskou noemt, is Pekings verzoek een gevolg van ontstem ming over de Russische toenadering tot Joegoslavië. De drie consulaten bestonden reeds ten tijde van het nationalistische be wind in China. Zij werden gehandhaafd na dat de communisten het vasteland in 1949 geheel veroverden. Westelijke waarnemers verwachten van de Chinese stap een verdere verslechte ring van de betrekkingen tussen Moskou en Peking en achten soortgelijke tegenmaat regelen van de Sovjet-Unie waarschijnlijk. Een elektronische rekenmachine zal gebruikt worden bij het tellen van de stemmen tijdens het tweede Vaticaanse Concilie in Rome, dat op 11 oktober begint. Deze moderniteit is deze week^ bezichtigd door monseigneur Fausto Vaillanc, het hoofd van de persdienst van het concilie, monseigneur Achille Lupi, lid van de centrale commissie van het concilie en Gino Falconetti, een personeelslid van de Curie, het pauselijke bestuur van Vaticaanstad. (Van rechts naar links). (Telefoto) Advertentie SHOWROOMS: WAGENWEG 15 50 m. van het%Houtp1èin HAARLEM Advertentie Advertentie De mode die furore maakt: Kleuren en dessins die activiteit uitstralen. Mo dellen die een snelte, energieke lijn hebben. Moderne, vlotte kos tuums voor de man met "vision on and feeling for fashion"! A'dam, Reguliersbreestraat 21-23, tegenover Tuschinskl mr

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1