KVP-fractie verlaat de zaal in Sittardse raadsvergadering id*coT$ I Winkeldiefstal is snelst toenemende misdrijf AGE Mannenmode in Regenjassen Peek&Cloppenburg Snup, Swop en Sijpie gaan op vacantie! Polle kOSRAM 69.75 59.75 stouteribeek Staking duurt voort in Suriname Critiek op Nederlandse belastingstelsel Een duur zoentje Bussums automobilist ontspringt de dood Drie doden in het verkeer Staatssecretaris over weekkaarten N.S. Geringe regenkans Fa. B. J. VAN LIEMT VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1962 Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk lampen "Canadian Style" De sportieve jas voor herfst en winter. Zware kwaliteit Hawiflex, geheel met warme alpaca gevoerd - ook de kraag. "Continental Style" P&C-herfstcollectie in de nieuwste stoffen en modellen, o.a. "terlenka" met nylon-voering en changeant-poplin met extra dubbel bovenstuk en warme streepvoering. Keiler Macdonald Davonette haarden Kerkelijk nieuws 50. „Aha.Hans Krab heeft voor de eerste maal pas kaart gespeeld. Nu dat zal dan ook wel de laatste keer zijnHH" „Zullen we nu varen?, Pingo, we worden veel te veel opgehouden, als we op een rivier varen, ik wil nu wel wat verder om iets te beleven!" Daar gaat de Maryweer. „Heb je wel opgelet, hoe mooi het hier is? Je behoeft alleen maar naar Zeerob te kijken, hij ademt het landelijk schoon met volle teugen in!!" Minister Marijnen naar Canada en de VS Aa-Be PLAIDS Zaalberg 195 x 145 100 WOL 41.7S WEERRAPPORTEN tl el zw zo De tien leden van de K.V.P.-raadsfrac tie hebben uit protest tegen de aanwezig heid van de heer C. B. N.'H. Servaes als wethouder de vergadering van de gemeen teraad van Sittard verlaten, toen deze nog maar nauwelijks was begonnen. De heer Servaes heeft enkele dagen geleden be dankt, maar is krachtens de wet nog acht dagen na deze raadszitting raadslid wethouder. De heer Servaes heeft bedankt uit pro test tegen de zijns inziens ondemocrati sche handelwijze van de K.V.P. Hij heeft ook het lidmaatschap, van deze partij op gezegd. Zoals gemeld, eiste de K.V.P. in Sittard alle vier wethouderszetels op, of schoon zij in de raad de kleinst mogelijke meerderheid had. De heer Servaes, die door de K.V.P. niet als wethouder werd gewenst, werd gekozen dankzij de steun van de Katholieke Democratische Partij (K.D.P.). De brief van de heer Servaes, waarin hij als raadslid en wethouder had bedankt, ontlokte enkele sprekers scherpe kritiek. Advertentie KIDCORNER, een droomdomein voor het mo derne meisje van 3 tot 16 jaar. Geen wonder; zij vindt er Exclusieve meisjeskleding uit geheel Europa, Italiaanse charme, Franse elegance, Schotse degelijkheid. Alles speciaal voor het meisje dat zich nu eens ènders en smaakvoller wil kleden en haar „persoonlijkheid" een eigen ac cent geeft. ANEGANG 2 6. HAARLEM In dit schrijven gewaagt de heer Servaes van „onvoorstelbare gebeurtenissen, wel ke hij in onze Westerse democratie voor onmogelijk had gehouden en die hem en zijn gezin na de wethoudersverkiezingen op 4 september diep hadden getroffen. Van de zijde van de K.D.P. werd het heengaan van de heer Servaes betreurd Een van de K.D.P.-raadsleden merkte op: „De woorden die ondergronds jegens de heer Servaes zijn gebezigd, zijn te slecht om ze hier zelfs maar te noemen". On danks vijftien minuten schorsing van de vergadering keerden de K.V.P.-raadsleden niet terug. Bij de voortzetting van de ver gadering werden de geloofsbrieven van de nieuwe K.V.P.-leden, de heren L. Nijsten en Th. Wessels, in orde bevonden, zodat de komende vergadering, waarin beide heren de zuiveringseed moeten afleggen, de K.V.P. weer de meerderheid in de ge meenteraad van Sittard zal brengen. De staking die vorige week vrijdag is uitgebroken onder ongeveer negenhonderd arbeiders, die werken aan de dam bij Afo- bakka (Suriname) behoort nog steeds niet tot het verleden. Ongeveer driehonderd ar beiders zijn tot dusverre weer aan het werk gegaan. De vakbondsleider Pengel, die zich overigens van de actie distan tieert, heeft onderhandeld met de directie van Suralco, de maatschappij die het werk uitvoert. „Dit is feitelijk niet mijn staking maar ik wil wel helpen" zo verklaarde hij. De voornaamste eisen van de stakers zijn loonsverhoging en een premie voor zondagsdienst. De Suralco wil hierover echter eerst onderhandelingen openen, wanneer het werk hervat is. Pengel voert nu besprekingen met de werknemers. Er bestaat bij de Suralco nog geen vrees voor ernstige stagnatie bij de dambouw. Op de jaarvergadering van de broeder schap der notarissen in Nederland in Breda heeft prof. mr. L. J. M. Nouwen verklaard van mening te zijn dat de fiscus een veel te grote rol in ons doen en laten speelt. HU trok in twijfel of wij in ons land met het tegenwoordige belastingstelsel wel op de goede weg zün. „Hoeveel mankracht gaat er toch niet verloren bij het uitdenken van al deze fis cale acrobatiek, bij de pogingen eraan te ontkomen, dan wel bij het weerleggen van de eisen? En dit alles, om het valse ideaal „heffing naar draagkracht" na te streven. Het is de allerhoogste tijd dat'eens duide lijk wordt omschreven wat draagkracht nu eigenlijk is. Later, wanneer nieuwe inzich ten baan hebben gebroken, zal van onze generatie nog eens worden gezegd: „Wat hebben ze het toch ingewikkeld gemaakt en wat hebben zij veel goede tijd ver knoeid", aldus prof. Nouwen. In de plaats van de twee periodiek af tredende bestuursleden de heer J. C. Stu art uit Haarlem en mr. A. N. Duintjer uit Leeuwarden, die reglementair niet herkies baar waren, werden overeenkomstig de aanbeveling van het bestuur benoemd de heren P. dê Boer uit Schagen en K. Okkin- ga uit Vlaardingen. De heer E. van Hoff uit Enschede volgde als voorzitter mr. H. W. Schraagen op, die tot erelid werd benoemd. Een 43-jarige Amsterdamse koopman heeft duizend gulden „betaald" voor een zoentje. Hij was op het Leidseplein aan gesproken door een ongeveer twintigja rig meisje, dat hem voorstelde een eindje te wandelen. In de buurt van de Raam straat waar het nogal donker is. vroeg het meisje om een zoentje. Terwijl dat ge beurde kwamen drie mannen te voor schijn van wie er een de koopman een stomp in het gezicht gaf. De twee anderen grepen de koopman vast en beroofden hem van een bedrag van duizend gulden. Het meisje was op korte afstand blijven staan en ging er met de mannen vandoor. Het aantal winkeldiefstallen neemt ster ker toe dan welk ander misdrijf ook. In 1953 kwamen op een totaal van 103.000 door het Centraal Bureau voor de Statis tiek geregistreerde misdrijven 1475 win keldiefstallen voor (1,4 percent), in 1961 werden er 4801 winkeldiefstallen gepleegd bij een totaal van 132.000 misdrijven (3,6 percent). Zes percent van alle diefstallen, tweemaal zoveel als negen jaar daarvoor, werden in 1961 in winkels gepleegd. In dezelfde periode steeg het gemiddelde aan tal personen dat per 100.000 nederlanders op een winkeldiefstal werd betrapt, van 18 tot 52. Jeugdcriminaliteit begint voor een groot deel met winkeldiefstal. Dit heeft dr. C. N. Peijster, commissa ris van politie in Vlaardingen in Utrecht op een persconferentie ter gelegenheid van de nationale reclasseringsdag op 29 september meegedeeld. Hij stelde, dat de moderne verkoopme thoden met de verfijnde uitstallingen en fraaie verpakkingen bij het winkelend pu bliek bepaalde behoeften suggereren. De c Stadsschouwburg, zaterdag 20 u.: To neelgroep Ensemble met „Naar het u lijkt". Concertgebouw, zaterdag 20 u.: Haarlems P.T.T.-mannenkoor m.m.v. de mannen- zangvereniging „Stahlwerk". Solisten Peter Vos en Emmy van Eden. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u-: Mada me sans-gêne", 14j Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „De kam pioen melkboer", a.l. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Cartouche", 14 j. Zaterdag 23.30 u.: „Striptease en gangsters", 18 j. Luxor, gesloten. Minerva, vandaag 20.15 u. en zaterdag 19 en 21.15 u.: „Fanny", 14 j. Zaterdag 14.30 u.: „A. en C. als waaghalzen", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „The inspector", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Doorbraak bij Corregidor", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „De humo rist", 14 j. Monopole, 20 u.: „Winden waaien om de rotsen", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62): Frans Halstentoonstelling, 10-17 en 20 30- 22.30 u.; zondag 13-17 en 20.30-22.30 u. Tot 30 september. Vishal (Grote Markt): Expositie van een keuze uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem. 10-17 u.: zondag 13-17 u. Tot 30 september. Museum „Het Huis Van Looy" (Kleine Houtweg): Expositie van een keuze uit het oude bezit van het Frans Halsmuseum; 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen van Herman Willemse. Dagelijks van 9-17 u. en tijdens klassieke grammofoonplaten- concerten op maandag, woensdag en vrij dag van 18-20 u. Tot 6 oktober. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand septem ber expositie van grafiek van A. J. Veld hoen. Dagelijks klassiek grammofoonpla- tenconcert van 21-22 u.: Bach. Teylers Museum (Spaarne 16): Tekenin gen, Hollandse, Italiaanse en Franse school. Dagelijks van 11-17 u., eerste zondag van de maand 13-17 u. DIVERSEN Hoofdwacht, Grote Markt: Tentoonstel ling „75 jaar Esperanto": brieven, doku- menten, boeken, foto's. Dagelijks geopend van 10.3013 u., 1417 u. en 1921 u. Tot 24 september. Waaggebouw (hoek Spaarne-Damstraat) Taveerne met zang door Cobi Schreyer en optreden poppentheater Baartmans Vrijdag, zaterdag en zondag van 20 tot 1 a Overige dagen gesloten. Café-chantant „Adam en Eva" (Raam- vest 5): Iedere avond van 20 u af: Cabaret (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vandaag). VRIJDAG 21 SEPTEMBER City, 20 u.: „La belle Americaine". Rex, 20 u.: „Carthago in vlammen". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. ZATERDAG 22 SEPTEMBER City, 19 en 21.15 u.: „La belle Ameri caine". Rex, 20 u.: „Carthago in vlammen". Pieter Vermeulenmuseum: Zie onder vrijdag. VRIJDAG 21 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: ondeugend vrouwtje". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „La belle Americaine". W.B. Theater, 20 u.: „Robur, de ver overaar" ZATERDAG 22 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Een ondeugend vrouwtje"; 23.30 u.: „The wild one" (De lef-nozem). Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Le belle Americaine". W.B. Theater, 20 u.: „Robur, de ver overaar". „Een VRIJDAG 21 SEPTEMBER Marquette-theater: Geen voorstelling. ZATERDAG 22 SEPTEMBER Marquette-tehater, 20 u.: Venus der qjraten". Advertentie verleiding om iets zonder te betalen mee te nemen is een kwalijk bijgevolg. Volgens dr. Peijster hebben de onderne mers zelf de morele plicht, een bijdrage te leveren tot de preventie van winkel diefstallen. Als een van de middelen tot het reduceren van de verleiding noemde hij het Franse voorschrift dat men bij de ingang van de zelfbedieningswinkel niet alleen een mandje moet nemen, maar ook de eigen tas daar achter moet laten. Ook zou, volgens dr. Peijster, het toezicht door het personeel nog kunnen worden ver scherpt. Hij pleitte voorts voor adequate maat regelen tegen de mensen die op diefstal worden betrapt. In de praktijk blijkt, dat slechts ongeveer een derde van hen aan de politie wordt overgegeven. Dr. P. E. J. Bomli, directeur van een bedrijf dat onder meer zelfbedienings winkels exploiteert, zei, dat het aantal niet zo erg veel verschilt van dat in de conventionele bedieningswinkels. Voor bei de typen geldt, dat de moderne „display" een grotere verleiding meebrengt. Volgens dr. Bomli zijn er ongeveer drie maal zoveel vrouwelijke winkeldieven als mannelijke. Relatief gezien ligt het percen tage echter ongeveer even hoog, omdat de vrouwen uiteraard de meest frequente winkelbezoekers zijn. Het aantal diefstallen voor kinderen, voornamelijk tussen de negen en vijftien jaar, maakt tien percent van het totaal uit. Eervol ontslag. Aan mr. W. F. L. graaf van Bylandt, ambtenaar van de bui tenlandse dienst der eerste klasse, is op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag uit de buitenlandse dienst ver leend. Van 1940 tot 1945 was hij waar nemend secretaris-generaal van het depar tement van Buitenlandse Zaken in Londen. In 1952 werd hij in Djakarta de laatste Nederlandse Hoge Commissaris. Hij bleef dit tot 1956. Daarvóór en daarna was de heer Van Bylandt ambassadeur in Rome. Advertentie Door twee koelbloedig uitgevoerde spron gen is een jonge Bussumse bestuurder van een personenwagen aan de van twee zij den aanstormende dood ontkomen. Voor de overweg Gooibergstraat kwam hij tot de ontstellende ontdekking, dat zijn remmen weigerden. Hij zag kans de halve boom te ontwij ken, maar wierp zijn stuur van rechts naar links toen uit de richting Amsterdam een goederentrein opdoemde. De auto botste te gen een betonnen paaltje, zodat de teke naar eruit kon springen, vlak voor een tweede trein, die van de andere zijde, uit de richting Hilversum, op de overweg aan snelde. De tekenaar sprong opnieuw. De auto werd door de electrische loco motief gegrepen, tegen de lichtinstallatie van de overweg geworpen en tien meter verder langs de spoorbaan neergesmeten. 7677. We moeten hem toch achterna gaan! zei Swop. Kom mee, dan sluipen we achter hem aan en houden hem in het oog; dan kunnen we zien, waar hij heen gaat! Ja, zei Snup. Dan zien we misschien iemand, die ons helpen wil! Kom mee, maar voorzichtig! Ze slopen tussen de struiken uit en be gonnen van boom tot boom de man te vol gen. Die had er geen erg in, dat hij ge volgd werd, want Snup en Swop zorgden wel, dat ze geen gerucht maakten De 62-jarige timmerman Th. Vinkenvleu- gel uit Dinxperlo is bij een verkeersonge val om het leven gekomen. Hij kwam per fiets uit een zijweg de weg Dinxperlo-Ter- borg op en werd daar aangereden door een auto. In de Tulpstraat te Voorschoten is het 3'/2-jarig jongetje C. H. Fennes, veronge lukt. Het kind was aan het spelen in een kartonnen doos op de rijweg naast de stoeprand. Een vrachtauto reed langzaam de Tulpstraat in, waarbij de doos werd overreden. Het jongetje was op slag dood De zestigjarige notaris G. Altorffer en zijn 49-jarige echtgenote zijn om het le ven gekomen bij een verkeersongeluk bij Lind-Rosegg in Oostenrijk. Volgens de politie heeft de heer Altorffer bij een in haalmanoeuvre vermoedelijk onvoldoende acht geslagen op het tegemoetkomende verkeer. Advertentie Zijlstraat 56 Telefoon 11828 Ned. Herv. Kerk Beroepen te Middelharnis (toez.) C. Baas te Haaften te Woudenberg (toez.) P. J. Bos te Sprang. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) - Beroepen te Gramsbergen-Lutten a.d. Dedemsvaart D. Berghuis te Grootegast. Aangenomen naar Grand-Rapids (U.S.A.) H. van Tongeren te Leeuwarden. De staatssecretaris van Verkeer en Wa terstaat, de heer E. G. Stijkel, ontkent dat de Nederlandse Spoorwegen het plan om in verband met de kortere werkweek de zesdaagse weekkaarten te vervangen door vijfdaagse weekkaarten hebben ingetrok ken omdat de regering een algemene ta riefsverhoging voor het treinvervoer heeft geweigerd. Hij zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van de heer Jan Maenen (K.V.P.) in verband met de tarieven van de N.V. Nederlandse Spoorwegen. Bij 'de beoordeling van het voorstel tot tariefsverhoging meende de regering in het kader van het prijsbeleid niet verder te kunnen gaan dan een verhoging van de tarieven voor het goederenvervoer, in wel ke sector de resultaten in het bijzonder voor verbetering in aanmerking kwamen. Door de Nederlandse Spoorwegen is geen voorstel ingediend om de tarieven voor eventueel in te voeren vijfdaagse week kaarten te verlagen beneden het bestaan de tarief voor zesdaagse weekkaarten. Er werd slechts overwogen in de verhoogde prijzen onderscheid te maken tussen vijf daagse en zesdaagse weekkaarten. De staatssecretaris merkt op dat de prijs van deze weekabonnementen sedert 1 sep tember 1955 ongewijzigd is gebleven. Bo vendien worden de kosten van deze abonne menten veelal niet door de werknemer ge dragen. Gelet op de kostenontwikkeling bij de Ne derlandse Spoorwegen kan de invoering van de vijfdaagse weekkaarten, die goedko per zouden zijn dan de bestaande week kaarten, niet worden bevorderd, zo besluit de staatssecretaris. De minister van Landbouw en Visserij mr. V.G.M. Marijnen, is donderdagavond van Schiphol naar Montreal/ vertrokken. Hij zal in Ottawa en later in Washington zijn ambtgenoten van Canada en de V.S. ontmoeten, resp. de ministers Hamilton en Freeman. Op Schiphol deelde minister Marijnen mede, dat het om een algemene gedach- tenuitwisseling gaat in het licht van de ontwikkeling der Europese landbouw markt. In Washington hoopte hij begrip aan te kweken voor maatregelen die uit de E.E.G. voortvloeien en die bijvoorbeeld de invoer van landbouwprodukten uit Amerika beïnvloeden. „De Amerikanen moeten hierin geen afweermaatregelen zien, ook al hebben zij dikwijls een restrictief karakter," zei de minister. In New York hoopt hij leden van de Kamer van Koophandel te ontmoeten en nog enkele besprekingen in andere han delskringen te voeren, maar ook deze moe ten beschouwd worden als algemene oriëntatie over E.E.G.-vraagstukken. De minister wordt zondag 30 september op Schiphol terugverwacht. Advertentie Grote Houtstraat 62 en 6T - Tel. X065T - 12836 Het K.N.M.I. deelt mee: Terwijl een hogedrukgebied bij Schot land nog voortdurend groter is geworden trokken tegelijkertijd kleine storingen over Scandinavië. Samenhangend daarmee nam de noordelijke wind op de Noordzee en onze omgeving in kracht toe en konden wolkenvelden van zee landinwaarts drijven. Daardoor werd de nacht minder koud dan de daaraan voorafgaande, hoe wel de temperatuur bij het aardoppervlak plaatselijk tot dicht bij het vriespunt daalde. Over de Noordzee nadert nu weer een uitloper van het»Schotse hogedrukge bied. In verband hiermee zal de noorde lijke wind wat gaan afnemen. De regen kansen zijn niet groot. Maximum-tempera turen •2d binnen- en buitenland. Q> Neerslag: laatste 24 uur. »i c 13 Den Helder regenbui n 15 0,3 Ypenburg zwaar bew. n 16 1 Vlissingen regenbui n 16 1 Eelde regenbui wzw 15 0,3 De Bilt regen windst. 16 0,1 Twente zwaar bew. verand. 16 0 Eindhoven regen nw 16 0,1 Zd-Limburg mist zzw 14 0,1 Helsinki regenbui no 10 7 Stockholm zwaar bew. nnw 9 0 Oslo licht bew. windst. 15 0 Kopenhagen zwaar bew. wnw 15 0 Aberdeen zwaar bew. w 12 0 Londen zwaar bew n 15 0 Amsterdam zwaar bew. wzw 16 0,1 Brussel mist windst. 14 0 Luxemburg onbewolkt n 11 0 Parijs onbewolkt windst. 16 0 Bordeaux onbewolkt no 22 0 Grenoble onbewolkt windst. 18 0 Nice licht bew. nnw 22 0 Berlijn zwaar bew. wnw 16 0 Frankfort mist windst. 15 0 München onbewolkt wnw 14 0 Zürich mist windst. 14 0 Genève zwaar bew. 16 0 Locamo onbewolkt windst. 19 5 Wenen licht bew. nnw 17 0 Innsbruck regenbui windst. 17 0,1 Athene half bew. no 35 0 Rome licht bew. windst. 25 0 Ajaccio zwaar bew. ono 25 3 Madrid licht bew. windst. 26 0 Mallorca half bew. windst. 26 0 Lissabon regen 23 2 Zaterdag 22 september Zon op 6.24 uur, onder 18.40 uur. Maan op uur, onder 15.57 uur. Maanstanden 28 sept. 20.40 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 21 september Hoog water 9.01 en 21.31 uur. Laag water 4.26 en 16.45 uur. Zaterdag 22 september Hoog water 10.17 en 23.00 uur. Laag water 5.24 en 17.55 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2