CDU-leiders stellen opvolging van Adenauer aan de orde Pleidooi van mr. Beerman voor eenmaking van het recht Groen Co WERELDNIEUWS Van dag tot dag Optocht in Ghana verstoord door bomexplosies Krug en Pilz verhuisd naar Cairo ^Praatótoel fitter J tnioroy1 KOOPVAARDIJ Terlenka uniformen Kamgaren uniformen Terlenka battle-dresses Blauw gabardine uniformjassen Blauwe monty-coafs yrDp de f VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1962 3 Coudenhove-Kalergi pleit voor een Weens Congres KOMPLETE UITRUSTINGEN voor alle maatschappijen van de koopvaardij Uniformspecialisten ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM „Manneke Pis" in Z.-Afrika onfatsoenlijk geacht Centrale Verwarming Oliestook-installaties Twaalfde Russische kern proef boven Nova Zembla U xoekt een SIERAAD waar u eer mee inlegt.... JACQ. FRANK M. Mok f 1per 20 S Het verbaast waarschijnlijk zelfs de op rechte bewonderaars van de Franse pre sident, generaal Charles De Gaulle, dat deze sterke, doelbewuste figuur zo weinig oog blijkt te hebben voor de enorme ge varen die Frankrijk boven hét hoofd zul len komen hangen pp he.t moment dat hij op een of andere manier het roer uit handen zal moeten geven. Indien hij wél oog voor de labiliteit van die vacuum-toestand zou hebben, zou hij immers niet zó onvoorwaardelijk vertrou wen op de beslissingszekerheid van een volksuitspraak, een vertrouwen dat thans opnieuw de basis van zijn voorstel tot grondwetswijziging vormt een grond wetswijziging die de verkiezing van het staatshoofd door een referendum mogelijk moet maken. Terwijl De Gaulle een schijnbare demo cratie invoert, door het volk rechtstreeks te doen beslissen in belangrijke staatsza ken, ondergraaft hij de aangewezen demo cratische instituten steeds meer. Hij tracht blijkbaar het prestige Van het volksver tegenwoordigend lichaam zodanig te ver minderen, dat de Fransen op den duur het nut van een parlementaire vertegenwoor diging niet meer inzien. In naam heeft dan het volk de macht. Doch in feite ligt die macht dan volledig in handen van de niét bij referendum!, -r- .verrezen leiders figuren, die zich op een of andere, niet aan regels gebonden, wijze, meester heb ben kunnen maken van een invloed op het volk. Het is uitgesloten dat een man als De Gaulle dit anti-democratische karakter van zijn denkbeelden niet beseft. Men moet dus aannemen dat hij bewust streeft naar de verwezenlijking van een „persoonlijke glorie" als maatstaf voor macht. Zijn ei gen glorie is onbetwistbaar, doch hij is nu begonnen aan het einde van zijn loop baan, door zich te bezinnen op zijn op volging. Thans blijkt hij zich verzoend te hebben met het in feite ontstellende idee, dat een volksleider de mogelijkheid moet hebben de macht te veroveren door middelen van duistere, onbestemde her komst: persoonlijk leiderschap, „Uber- menschliche" kwaliteiten, demagogie, be zieling, kortom, allerlei middelen die niet in procedureregels zijn vast te leggen. „Gekozen door het volk" klinkt aantrek kelijker en vromer dan het is. Ook Hitier werd eens „gekozen door het volk" met ruim 99 percent der stemmen. Doch men moet niet vergeten wat daaraan was voor afgegaan aan intimidatie, terreur, straat schenderij, bedreiging, broodroof, chaoti sering, laster, bedriegerij, misdaden, intri ges. De Gaulle is blijkbaar bereid dat alle maal tot „persoonlijke capaciteiten" te re kenen en vertrouwt méér op het eindre sultaat van wat een Streber kan presteren dan op de parlementaire werkwijze. Toe gegeven moet worden dat die parlemen taire werkwijze vooral in Frankrijk zich zelf schandelijk gediscrimineerd heeft. Maar bij alle slechte ervaringen met de mocratische misbruiken heeft Frankrijk toch geen enkele reden tot bewondering van de resultaten, die dictaturen in de wereld hebben opgeleverd. Een slechte par lementaire democratie is altijd nog heilig vergeleken bij de beste autocratie. Doch dat is blijkbaar niet de mening van De Gaulle. Hij is niet doordrongen van de overtuiging, dat een streven naar per soonlijke macht de slechtste instincten wak ker roept en de slechtste individuen naar boven stuwt. En evenmin van de moge lijkheid dat een volksmassa zich gemakke lijk laat verblinden door leuzen en ge schreeuw, als die ten beste worden gege ven in een meeslepende trant tegen de achtergrond van een imponerend decor. De eerste de beste Barabas, die onder gewapper van vlaggen en geschal van bazuinen om de macht schreeuwt, heeft negentig percent méér kans op succes „bij referendum" dan de bezadigde, kundige man-in-burger die zich op de saaie parle mentaire wijze kandidaat laat stellen. De glorie van één moment heeft al zo vaak een volk in een mensenleeftijd van spijt, bloed en ellende gestort. Vreemd, dat zelfs een oud en ogenschijnlijk zeer wijs man dat voor zijn volk durft blij ven riskeren. ACCRA (Reuter) In de Ghanese hoofdstad Accra zijn gisteravond twee bommen ontploft temidden van duizenden leden van de nationale jeugdbeweging „Jonge Pioniers", die een fakkeloptocht hielden ter viering van de verjaardag van president Nkroema op vrijdag. Drie men sen zouden om het leven zijn gekomen en tientallen zouden zijn gewond. De feeste lijkheden ter gelegenheid van Nkroema's verjaardag zijn afgelast. Tien dagen geleden verloren drie men sen het leven bij een bomaanslag in Accra. Een mislukte aanslag op het leven van Nkroema kostte op 1 augustus aan vier mensen het leven. In een officieel communiqué heeft de regering van Ghana meegedeeld dat zij beslist niet verantwoordelijk is voor pers en radioberichten, waarin Engeland, Frankrijk, de Verenigde Staten en West- Duitsland beschuldigd worden van mede plichtigheid aan de recente aanslagen op het leven van president Nkroema. „Deze berichten geven in geen enkel opzicht de mening van de regering weer", aldus het communiqué. De betreffende berichten zijn verspreid door de regeringsradio en de twee organen van de partij van president Nkroema. De plechtige opening van het Ghanese parlement is tot 2 oktober uitgesteld. De volksvertegenwoordiging zal echter komende week in buitengewone zitting bijeenzijn. Zij zal dan worden toegesproken door premier Nehroe van India. (Van onze correspondent) WENEN Graaf R. CoudenhovenKa- lergi, de vader van de Verenigd Europa gedachte, wiens Pan Europa-beweging al veertig jaar bestaat, houdt op het ogen blik spreekbeurten in Oostenrijk. Volgens hem moet er een tweede Weens Congres komen, waaraan de N.A.V.O.-landen en de acht leden van het Pact van Warschau zou den kunnen deelnemen, om weer voor hon derd jaar de vrede in Europa'te verzekeren evenals in 1815 gebeurde. Hierbij zou Oos tenrijk een aandeel kunnen hebben, met name de vroegere Oostenrijkse kanselier Figl, „die veel beter met de Russen kan praten dan de Amerikanen en de West- Europeanen", aldus CoudenhoveKalergi. Advertentie Ut DURBAN (Reuter) De reprodukties van het Brusselse standbeeldje „Manneke Pis" zijn in een rechtszaal in Durban „onfatsoenlijk en obsceen" genoemd. Win kelier Jack Konigfest had in zijn etalage twee flesopeners en twee sleutelringen, met het mannetje versierd, uitgestald. Hij is daarvoor aangeklaagd wegens het verkopen, verspreiden of ten verkoop aan bieden, of openbaar ten toon stellen van onfatsoenlijke of obscene schilderijen, drukwerken, tekeningen of namaaksels. (Van onze correspondent) BONN Voor de tweede maal in één week is in West-Duitsland de opvolging van bondskanselier Adenauer en diens af treden in het openbaar besproken. De or ganisatorische leider van de christen-de mocraten, Dufhüs, zei in Kiel tijdens een vergadering van de C.D.U. „dat het vraag stuk van de opvolging van de bondskan selier met allen die ermee te maken heb ben in 1963 in goede verstandhouding kan worden opgelost." De plaatsvervangend voorzitter van de C.D.U. Von Hassel, die tevens minister-president van Sleeswijk- Holstein is, verkondigde ongeveer hetzelf de. Men dient er bij deze verklaringen re kening mee te houden dat zij werden af gelegd in een bijeenkomst, die samenhing met de Landdagverkiezingen in Sleeswijk- Holstein, die zondag worden gehouden en dat de gebruikelijke verkiezingstactiek er zeker niet vreemd aan was. Dat werd over duidelijk toen Dufhüs aan zijn opmerking toevoegde: „het feit dat de liberalen het aftreden van Adenauer in de herfst van 1963 eisen, maakt duidelijk dat hun hou ding er op gericht is de indruk te wekken dat zij een duidelijke en rechtlijnige po litiek volgen. Men wil het verlies aan ver trouwen bij de kiezers in de liberale partij ongedaan maken." Men moet er bovendien rekening mee houden dat Dufhüs en Von Hassel weliswaar aan het aftreden van Adenauer in 1963 denken en dit ten dele doen om ten opzichte van de liberalen te genover de kiezers als niet minder vast besloten op te treden, maar dat Ade nauer zelf zich tot nu toe geenszins defi nitief heeft uitgesproken. In het verleden is de bondskanselier zelf steeds overwin naar gebleven als het er om ging zijn partij zijn wil op te leggen. Belangwekkend was wel dat Dufhüs de mening verkondigde dat op het ogenblik slechts aan professor Erhard wordt ge dacht als opvolger van Adenauer. STRAATSBURG (ANP) De Neder landse minister van Justitie mr. A. C. W Beerman en zijn Oostenrijkse collega Bro- da, hebben donderdag in de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg aandacht gevraagd voor de eenmaking van het recht en van de rechts begrippen en -normen in Europa. Mr. Beerman pleitte voor coördinatie van het streven naar eenmaking van het recht dat in verschillende internationale or ganisaties gaande is, voor een centrale documentatie en voor unificatie van de uit leg der internationale verdragen en con venties. Hij ging in zijn betoog uit van de stelling dat de wet de regel levert voor het gemeenschapsleven en dat naar mate de nationale gemeenschap plaats gaat maken voor een internationale, de nationale wet ondergeschikt wordt aan de internationa le. Als de Raad van Europa zich met het werk op dit terrein zou gaan bezighouden, zou aan de coördinatie van het eenma- kingsstreven op de verschillende niveaus (behalve Benelux en Noordse raad heeft men ook nog de Haagse conferentie voor internationaal privaatrecht en het insti tuut te Rome voor unificatie van privaat recht) de hoogste voorrang moeten geven, aldus minister Beerman. Een tweede vereiste is, volgens hem, een goede systematische documentatie. Tenslotte verklaarde de Nederlandse mi nister dat voor het welslagen van de een making van het recht coördinatie nodig is van interpretaties van verdragen en con venties, liefst via een permanent interna tionaal hof. Minister Beerman stelde in dit verband de E.E.G. als voorbeeld, aan gezien een nationale rechter in de zes lan den bij meningsverschillen de interpretatie ve uitspraak van het gemeenschapshof in Luxemburg kan vragen en ook omdat een particulier bij het Europese hof beroep kan aantekenen. De beide ministers spraken in een de bat over de mogelijkheid van uitbreiding van activiteit op juridisch gebied van de Raad van Europa, een kwestie die van be lang kan zijn, naar mate de activiteit op politiek en economisch gebied over schaduwd dreigt te worden door de groei ende Europese Gemeenschappen van „de Zes". De afgevaardigden hebben met algemene stemmen een aanbeveling voor het minis terscomité aangenomen, waarin zij vragen om instelling van een speciaal comité dat de algemene lijnen voor een uitbreiding van deze juridische activiteit zou moeten scheten. De vergadering spreekt de ver wachting uit dat het toekomstige program in ieder geval het internationaal publiek en privaat recht, harmonisatie en eenmaking van wetgeving en criminologische kwes ties zal omvatten. Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 BONN De verdwenen Westduitse ra- kettenspecialist dr. Heinz Krug, uit Mün- chen, is waarschijnlijk niet dood, maar in het .geheim naar Cairo verhuisd. De po litie van West-Duitsland heeft in samen werking met Interpol aanwijzingen ont vangen, die dit vrijwel zeker maken. Ook de tweede rakettendeskundige ir. Wolfgang Pilz, uit Stuttgart, is ontvoerd noch vermoord, maar naar Cairo ver huisd. Het staat wel vast, dat de anonieme brieven, die twee kranten in München ont vingen, en volgens welke dr. Krug niet meer in leven zou zijn, geen enkele waar de hebben en zoals de politie van het be gin af aan vermoedde van iemand afkom stig zijn, die zich gewichtig wil voordoen. Er is zelfs reden aan te nemen, dat dr. Krug's echtgenote heeft meegespeeld ter camouflage. Waarom dr. Krug op deze vreemde wij ze bij zijn vertrek naar Egypte is te werk gegaan, is niemand duidelijk. D Negerstudent. De gouverneur van de Ame rikaanse staat Mississippi, heeft de 29- jarige negerstudent James Meredith la ten weten, dat hij niet toegelaten kan worden tot de universiteit van deze staat. Daarmee weigerde hij gevolg te geven aan een uitspraak van een fede raal gerechtshof, waarbij Meredith als eerste negerstudent tot de universiteit zou worden toegelaten. Achttien. Het aantal slachtoffers van de instorting van een regeringsgebouw in Brussel is gestegen tot achttien. Twaalf mensen liggen nog in het ziekenhuis. Banditisme. Tien gemaskerde en gewa pende mannen van de O.A.S. hebben 's avonds bij Versailles een wegversper ring opgericht en drie automobilisten aangehouden. Zij namen de rijbewijzen en autopapieren af en reikten O.A.S.- pamfletten uit Vopo's gevlucht. Twee Oostduitse grens wachten zijn donderdag kort voor mid dernacht met hun wapens en een politie hond naar West-Berlijn gevlucht. Gevulde kaas. In Milaan, en misschien ook wel in andere Italiaanse steden, is maandenlang belegen kaas gevuld met veevoer en andere afvalstoffen, ver kocht. Het meeste ervan werd, vermengd met restanten echte kaas, in geraspte vorm aan restaurants verkocht door ver scheidene firma's. Banditisme. De Columbiaanse minister van oorlog heeft in het parlement mee gedeeld, dat de strijd tegen het banditis me in de afgelopen tien jaar aan 2.160 Columbiaanse militairen het leven heeft gekost. UPPSALA (AP) De Sovjet-Unie heeft vanmorgen een kernbom van negen mega ton boven Nova Zembla tot ontploffing ge bracht. Het is de twaalfde explosie in de huidige serie. 51e kernproef. De Verenigde Staten hebben donderdag in de woestijn van Nevada een ondergrondse kernproef van geringe kracht genomen. Het was de 51ste proef van de huidige serie die in september 1961 begon. Beer. Een beer van flink formaat is de dichtbevolkte stad Itsjinoseki, ten noord westen van Tokio binnengewandeld. Het dier liep een ziekenhuis binnen, waar verscheidene patiënten en verpleegsters van schrik bezwijmden. Omdat de beer blijkbaar niets eetbaars kon vinden, ver liet hij het ziekenhuis, door pardoes door een gesloten glazen deur te stappen. In middels had zich een grote groep achter volgers gevormd, bestaande uit politie en brandweerlieden, die het dier met een welgericht schot velden. Grens. Het persbureau Nieuw-China heeft gemejd, dat woensdagmorgen een der tigtal Indische soldaten het grondgebied van Tibet zijn binnengedrongen „en op nieuw de Chinese grensbewakers hebben uitgedaagd". Volgens het communistisch Chinese persbureau „was het slechts aan de uitzonderlijke kalmte van de Chinese soldaten te danken", dat er geen bloedige strijd ontstond. Europese kunstmaan. Het hoofd van de organisatie voor de lancering van een Europese kunstmaan, Stephens, heeft op een persconferentie op de basis Spade- ham in Engeland gezegd, dat de eerste Europese kunstmaan tegen het einde van 1966 gelanceerd zou kunnen worden. Storm over Capri. Een zware storm heeft donderdagmiddag op het eiland Capri een dode geëist en dertig gewonden. In het gebied van Marina Grande werden talrijke huizen zwaar beschadigd. Verbreking. De Zuidvietnamese regering zal haar ambassadeur uit Vientiane te rugtrekken wegens de erkenning door Laos van het communistische Noord- Vietnam. Een volledige verbreking der diplomatieke betrekkingen is zeer waar schijnlijk. Tuberculose. Op de jaarvergadering van de internationale vereniging tegen de tu berculose in Parijs is meegedeeld, dat op het ogenblik drie miljoen mensen per jaar aan deze ziekte sterven en dat er elk jaar drie miljoen nieuwe gevallen worden gesignaleerd. In totaal lijden 15 miljoen mensen aan deze ziekte. ^VctuSi'JÉ. Bekijkt u onze etalage eens rustig; 10 tegen 1 dat u er iets bij vindt I Grote Houtstraat 109 - Haarlem De regen droop langs de ramen op de ochtend van Prinsjesdag 1962. Dat was jammer, want een kijkspel als op deze dag geboden werd, moet met zon wor den verguld om geheel tot zijn recht te komen. Als ik zeg kijkspel, bedoel ik niet dat dit woord heel het karakter van de plechtigheid bepaalt. Maar het valt niet te ontkennen dat voor grote scharen de staatkundige betekenis van de opening der Staten-Generaal iets neveligs is, het kleurige schouwspel van de koninklijke stoet daarentegen iets zeer concreets, ja het enige waarop het aankomt. Ik zou niet al te veel moeite willen doen om deze misvatting uit de wereld te helpen. Ook het kijkspel-element is een positie ve factor. Een staatkundig leven waar niets aan te kijken valt, is geen wer kelijk leven. Europa heeft bewindsvor- men gekend waarbij het uiterlijk vertoon zowel een middel was om de macht te grijpen als om deze te behouden. Dat is een toestand die geen redelijk Neder lander begeert. Het gaat hier te lande met het vertoon dan ook iets gemoede lijker, ik zou haast zeggen huiselijker toe. Er is geen dictator die een rede uitspreekt waar de wereld van siddert en de aanhangers hysterisch van worden. Er is de Troonrede, een zorgvuldig ge componeerd staatsstuk, waar we allemaal ons zegje over mogen doen, als we daar zin in hebben. Dat het hier, wanneer de omstandigheden daartoe leiden, ook hef tiger, hartstochtelijker kan toegaan, be wijzen de gebeurtenissen op de derde sep- temberdinsdag van precies een halve eeuw geleden. De Sociaal-democratische Arbeiderspartij die, nog gedreven door jeugdig élan, het aangezicht der aarde wilde herscheppen, had voor die Derde Dinsdag een grootscheepse demonstratie in Den Haag op touw gezet. Het jaar tevoren, dus in 1911, had ze ook iets dergelijks ondernomen. Maar nu, op de ze tweede en naar zou blijken laatste Rode Dinsdag trad het revolutionaire karakter van de betoging nog sterker aan de dag. Ondanks het verbod van de bur gemeester werden er stoeten geformeerd die door de Haagse straten trokken, par- lementswaarts. Er ontstond verwarring, die tot verkeersopstoppingen leidde, maar ieder kon gelukkig heelhuids naar zijn huiselijke haard terugkeren. Laatstgenoemde omstandigheid gaf mij het recht, op deze Derde Dinsdag met enige weemoed aan die bewogen, lang- vervlogen dag terug te denken. Het al gemeen kiesrecht, dat de inzet van de agitatie vormde, behoort al lang tot onze achteloos gehanteerde verworvenheden. Wat wij echter, zeker in de politiek, ver loren hebben is dat onstuimige idealisme dat de deelnemers aan zo'n Rode Dins dag een ogenblik boven hun menselijke, egoïstische beperktheid uithief. Wetten en overeenkomsten hebben de plaats van dat idealisme ingenomen, zoals trouwens de bedoeling van de demonstranten was. Had het anders moeten, anders kunnen gaan? Zeker niet, maar desondanks is het gepast na een halve eeuw behalve aan hetgeen bereikt werd, ook een ogen blik aandacht te schenken aan hetgeen verloren ging. Advertentie Advertentie fclGAR-E-T-T-E

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3