SPORT IN DE IJMOND FOTO FILM Goud in de Prins Hendrikstraat Collecte 40 Jaar koster NVEV in 't zilver PROJECTIE Tweedjassen Regenjassen Costuums PH. DE KONING hoor Bromfietsrijders C0R0LY „Sint Caecilia" zoekt donateurs Dagelijks bloemenveiling in Beverwijk Verzending van zeepost IJmond verenigingen vandaag en morgen Medische verzorging tijdens het weekeinde van 158.- tot 238.- VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1962 7 Voetbal Korfbal O to „Palvu" in het komend seizoen „Boeven en madeliefjes" als jubileumstuk BURGERLIJKE STAND HEEMSKERK. Nog enige overjarige brommers tegen aantrekkelijke prijzen Breestraat 108 - Beverwijk Waterloo ontmoet deze week in eeh uit wedstrijd Spaarndam. De wedstrijd begint om half drie. Waterloo komt met de vol gende opstelling in het veld: Brilman; Bruisschaart en Mulder; Iskes, Van Eden en Rossen; Boekhout, Wortel, Demmers, Bannink en Tjjms. Het eerste succes voor „IJmuiden" is behaald. Zaterdag j.l. werd in de uitwed strijd Sparta met niet minder dan 4-1 ge klopt. Wel een bewijs, dat de voorhoede tot doelpunten maken in staat is. Morgen komt Blauw Wit op bezoek. Gezien de ranglijst (Blauw Wit heeft 3 punten uit 3 wedstrijden) moeten de VVIJ-ers in staat zijn een punt te behalen, al is het een ty pisch verschijnsel, dat er in de thuiswed strijden bepaald zwak wordt gespeeld. Mis schien wordt er nu eens met deze gewoonte gebroken! Het eerste team van de korfbalvereni ging Watervliet ontvangt zondagmiddag om twee uur Haarlem op het nieuwe Ko ningsveld. Het is onnodig deze wedstrijd te verliezen, waardoor de Velsennoordse korfballers enigszins het verloren gegane terrein kunnen terugwinnen. De opstelling van Watervliet is; dames: B. Hoen, I. Waagmeester, H. van Ree, G. Kaebisch, T. Floor, I. Bakkenes; heren: S. Hartman, M. Verbeek, H. Scholting; D. van Ladesteyn, J. van Dijk en G. van den Brink. Handbal De dames van de handbalvereniging IJmond maken zondag de reis naar Julia- nadorp, waar 's morgens elf uur aan het Langevliet tegen JHC wordt aange treden voor de tweede klasse, district West A. De IJmuidenaars zullen uit een heel ander vaatje moeten tappen als tegen Vliegens Vlug (01) willen zij kans maken op eens gelijkspel. De IJmondheren brengen een bezoek aan Olympia in Hengelo voor de Over gangsklasse A. Ditmaal ziet het er weder om niet hoopvol uit voor IJmuidenaren. De opstellingen: Dames IJmond: R. Wagenaar; J. Jonker en A. Ent; C. Poelman, L. Blom en D. Bonekamp; T. Vos, G. Slotman, L. van der Mey, W. Schoorl en W. van der Kuil. Heren IJmond: Stedelaar; Beentjes en Grotendorst; Vrijhoef, Boom en N.N.; Wassenaar, Minnes, Klesser, Dijkstra en Schelt. Dammen De onderlinge competitie van de dam club van „Sportief" is in volle gang. Ge zien de uitslagen zal de huidige kampioen Bais het niet gemakkelijk krijgen. Lodder lijkt ons een van zijn grootste concurren ten. In groep B leidt de Ruiter met 4 pun ten uit 2 partijen. Ook Bakker heeft nog geen enkel verliespunt. De uitslagen van deze week waren: Groep A: HaverSnel 1-1; Lodder Nieuwenhuizen 2-0; PostJanssen 1-1. Groep B: HuigenWesseliers 2-0; Veld man—De Ruiter jr. 0-2; Mijnsbergen—K. Lichtendahl 0-2; Mooy—Holt 2-0; Kramer In Velsen-Noord is door het bestuur van de r.k.-harmonie „Sint Caecilia" een cir culaire verspreid, waarmee begrip wordt gevraagd voor de moeilijkheden, waar de vereniging thans in verkeert. Tevens wordt hier een actie in aangekondigd, ten einde het korps voor de dreigende onder gang te behoeden. De moeilijkheden zijn in de eerste plaats van financiële aard, welke moeilijkheden het bestuur meent het hoofd te kunnen bie den, indien men erin slaagt een vaste kern van kunstlievende leden te vormen. Van daar dat de circulaire is voorzien van een inschrijvingsformulier, waar de inwoners van Velsen-Noord zich, tegen een bijdrage van één gulden per half jaar, als donateur op kunnen aanmelden. Binnen enkele da gen zullen de stroken weer worden afge haald. Advertentie grote sortering gunstige prijzen goede service Kennemerlaan 5 (bij de brug) J. Lichtendahl 2-0; AartsVesterwal 0-2; De Ruiter sr.Postma 2-0. DCIJ veroverde dus de damclubtitel van Nederland. In totaal moest DCIJ hiervoor 17 wedstrijden spelen, waarvan er 15 een zege werden en twee een gelijkspel. De ex- wereldkampioen P. Roozenburg eiste de eer van topscorer voor zich op. Twintig spelers kwamen voor DCIJ uit. Zij boekten de volgende resultaten: 1. P. Roozenburg 27 punten (16 wedstrijden); 2. H. v. Gerrevink 22-17; 3. H. Laros 21-14; 4. T. Tielrooy 20-16; 5. B. Dukel 19-13; 6. P. v. d. Berg 15-16; 7. J. van Straten 12-8; 8. A. Ligthart 12-9; 10. O. Morseld 10-8; 11. L. Vooys 10-9; 12. A. W. Beukema 8-9; 13. L. Binkhorst 5-4; 14. ir. M. Krijgsman 5-4; 15. K. v. d. Steen 5-4; 16. K. de Jong 4-4; 17. K. Duivenbode 3-2; 17. H. Swier 3-6; 18. D. Ott 2-1; 20. J. de Boer 2-2. Nu aan de bloemenveiling de aanvoer van chrysanten dagelijks groter wordt en men zich nog behelpen moet met het oude veilinggebouw, gaat het er naar uit zien dat alle bloemen niet meer kunnen worden ondergebracht. Men heeft dan ook het besluit genomen, de leden en inbren gers te verzoeken op de tussendagen bloemen aan te voeren. Deze week hebben de inbrengers reeds gehoor gegeven aan deze oproep en aldus waren er dinsdag als donderdag bloe men aan de veiling. Men heeft evenmin over kopers te klagen gehad, en de bloe men waren op de tussendag eerder duur der dan goedkoper. Indien mogelijk zal men het dagelijks veilen blijven handhaven; de grote piek- aanvoeren op maandag, woensdag en vrij dag verdwijnen dan, terwijl de handel zich verder de gehele week kan bevoor raden met verse bloemen. Donderdag werden er voor de troschrysanten weer prijzen betaald, die ruimschoots boven een gulden per bos kwam, waarnaast asters en gladiolen eveneens grif werden verkocht. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten ss „Statendam 23 sept. en ss „Kamperdijk" 26 sept., Ar gentinië ms „Amstelland" 24 sept. en ms „Cap San Augustin" 27 sept., Australië ms „Nürnberg" 25 sept., ms „Johan van Oldenbarnevelt" 26 sept. en ms „Thermo pylae" 27 sept., Brazilië ms „Aldabi" 23 sept., Canada ss „Statendam" 23 sept. en ms „Leapaul" 26 sept., Chili ts „Mosel stetn" 27 sept., Ned. Antillen ms „Ammon 24 sept., Nieuw-Zeeland ms „Joh. v. Olden barnevelt" 26 sept., Suriname ms „Ladon" 26 sept., Rep. van Zuid-Afrika en Zuid west-Afrika ms „Edinburgh Castle 23 sept. en ms „Oostkerk" 26 sept. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Advertentie Uit onze Herfst-collectie in diverse kleuren en prijzen kunt u reeds nu uw keuze doen KENNEMERLAAN 24 De arbeiderstoneelvereniging „Palvu uit IJmuiden, heeft voor de komende win termaanden haar gehele programma reeds rond. Aldus wordt zaterdag 17 en maandag 19 november het winterseizoen geopend met twee voorstellingen in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandt laan van „Een vreemd meisje" (Le don d'Adèle), blijspel in drie bedrijven door Pierre Barillet en Pierre Gredy. De regie is van Chris Sluiters. Zaterdag 9 en maandag 11 februari is „Palvu' aan de beurt voor twee opvoerin gen van „Het wederzijds huwelijksbedrog door Pieter Langendijk, welke zoals be kend, door het centrale gezelschap onder regie van Jan Velzeboer worden gegeven. Zaterdag 27 en maandag 29 april, is dan wat „Palvu" betreft het seizoen weer be eindigd. De eigen werkende kring speelt in het Hervormd Jeugdhuis nog tweemaal „Muizen en mensen", toneelspel door John Steinbeck. Deze voorstellingen staan onder regie van mevrouw Will Paardekoper-Sil levis. Advertentie l I I K I N O NO i In IJMUIDEN gevestigd: Kennemerlaan 92 - Tel. 5072 De toneelvereniging „Kunst Na Arbeid" uit Beverwijk, geeft zaterdag 29 septem- I ber in het Kennemer Theater een feest- voorstelling, ter gelegenheid van het vijf entwintigjarig bestaan. Opgevoerd wordt I Boeven en madeliefjes", komische thril ler in drie bedrijven door George Bat- son. De regie is van Herman van Aspe- ren. Deze voorstelling wordt met een bal besloten, op muziek van „The Rithme Boys", onder leiding van Ger Vreling. Des middags is er van half drie tot I vier uur nog een receptie, in gebouw „Terp sichoré" aan de Zeestraat. GEBOREN: Divera M. M., d. v. P. Alders en A. Vessies te Heerhugowaard; Monica C„ d. v. H. A. Kayer en M. J. Timmer te Beverwijk; Astrid J., d. v. H. A. Kaijer en M. J. Timmer te Beverwijk; Adrianus P., z. v. J. W. Zonneveld en A. Beltzer; Eleonora M., d. v. J. Vandewalle en T. Kunst; Jo hanna M., d. v. C. Verduin en A. Meiland; Maria M. C., d. v. C. Bruin en M. C. Er- kamp; dementia M. M., d. v. J. Bastelaar en Th. C. M. Vessies te Beverwijk; Ellen E., d. v. Th. E. Groefsema en M. Garetsen te Beverwijk; Willibrordus J., z. v. W. Kor- tekaas en C. Conijn te Uitgeest; Hendrika A., d. v. M. de Vries en H. ten Have; Ka rin, d. v. C. van Os en J. H. Oosterhuis; Marianne S. L., d. v* E. Ritter en J. Koch Edwin C. J., d. v. J. Grapendaal en M. Kleyne te Beverwijk; Henricus P. A., z. v. S. Plijter en W. Sprengers; Francine H. J., d. v. B. van der Sijde en A. A. v. d. Steen hoven; Simone A., d. v. H. J. Bosch en A. H. Keizer. ONDERTROUWD: J. P. Wiken te Be verwijk en D. C. M. Beentjes. GETROUWD: C. Spaans en H. Noot. RIJDAG 21 SEPTEMBER Tiberiusplein, IJmuiden, start van nach telijke betrouwbaarheidsrit Velser Politie: 19 uur. Openbare leeszaal, Plein 1945, IJmuiden- oost: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; bovenzaal „De Brulboei", Kanaalstraat 228c 16 tot 18 en 19 tot 20.30 u.; filiaal Wijker- straatweg 77, Velsen-noord: 14 tot 17 en 19 tot 21- u. R,K. leeszaal, Willemsbeekweg no. 96, IJmuiden-oost: 14.30 tot 17.30, 16 tot 17.30 (jeugd) en 19 tot 21 u.; Jozefhuis, Velsen- noord: 19 tot 21 u. ZATERDAG 22 SEPTEMBER Openbare leeszaal, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30; filiaal Wijker- straatweg 77: 10 tot 12 en 14 tot 17 u. R.K. leeszaal, Willemsbeekweg no. 96: 14.30 tot 17.30 u.; Jozefhuis, Velsen-noord: 10 tot 12 en 14 tot 17 u. Hotel Kennemerhof, 16 tot 18 u.: Recep tie Damclub „IJmuiden". Marktplein, 15.30 en 20.15 u.: Districts- pijperdag christelijke gymnastiekvereni ging „IJmuiden". Stratingplantsoen, Velsen-noord, 15 u.: Mars- en tamboerwedstrijd sectie muziek Velser Gemeenschap. Gebouw „Grapy", Beverwijk, 16 tot 17.30 u.: Receptie „Kindergeluk". Kennemer theater, Beverwijk, „Oefening Baart Kunst" speelt „Niemand de deur uit". Advertentie IJMUIDEN Artsen: H. Bel, Mercuriusstraat 4, tele foon 5675 en P. J. W. van der Toorn, Frans Naereboutstraat 70, telefoon 4084. Apotheek: Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403. Wijkverpleging: Zuster Zw. Kuiper, J. P. Coenstraat 145, telefoon 6504 en zus ter C. Nap, Rembrandtlaan 5, telefoon 6195 (IJmuiden en IJmuiden-Oost); zus ter G. Kolkman, Brederodestraat 2, Haarlem (IJmuiden-Oost en Driehuis); zuster J. Markerink, Geelvinkstraat 27, telefoon 02510-3936 (Velsen-Zuid en Vel sen-Noord); zuster K. Langejan, Brede- roodseweg 106, Santpoort, telefoon 02560-7477 Santpoort-Zuid en Santpoort- Noord). Verloskundigen: Mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 3, telefoon 5259; mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, telefoon 5223 en mejuffrouw E. W. Engelhardt, Moerbergplantsoen 143, telefoon 7949. SANTPOORT Arts: D. R. Mansholt, Vinkenbaan 23, Santpoort-Station, telefoon 8320. Apotheek: Apotheek De Wilde, Broek- bergenlaan 42, Santpoort-Noord, telefoon 8284. Een dikke halve eeuw ge leden ging IJsbrand de Graaf uit IJmuiden met/ij n meisje naar de bruiloft van een vriendin. Op het feest was ook het meisje Mooy uit Uitgeest. Zij was er met de broer van de bruid. IJsbrand de Graaf en het meisje Mooy dansten die avond met elkaar. Teveel vond 't meis je van IJsbrand. Zij verbrak nog diezelfde avond de ver kering. IJsbrand treurde niet. Hij en mevrouw A. de GraafMooy zijn 28 sep tember vijftig jaar gelukkig getrouwd. Mevrouw De Graaf is thans 77 jaar, me neer 76. Zij hebben drie zonen, zes kleinkinderen en twee achterkleinkinderen. De hele familie woont in IJmuiden. „Dat geeft heel wat drukte hier", aldus me vrouw De Graaf. IJsbrand de Graaf heeft veel meegemaakt in zijn leven. Als vijftienjarige kwam hij als koksmaat op een van de oudste trawlers, de Betsie, voor vijftien gul den in de maand. Later voer hij korte tijd op de Simon, een stoomtrawler van Hoek van Holland. Zijn volgende schip was de Frederik Cor- nelis. „Na een reis kwamen we eens op donderdag bin nen", vertelt hij. „De dag daarop ging ik naar de ker mis in Nieuwediep. Daar bleef ik het weekend over. 's Maandags kreeg ik het verzoek meteen terug te ko men naar IJmuiden. De trawler zou naar de West kust gaan. Maar ik wilde niet. Ik durfde niet. Zelfs het zeuren van de schipper hielp niet. Vijf dagen nadien werd de trawler in de Ierse Zee tijdens dichte mist over- stoomd door een Glasgow- boot. Vier man overleefden de ramp. Zij gingen in de boten en werden door de Glasgowboot opgepikt Toch ging ik weer varen. Als stoker. Een korte tijd, ik bleef nooit lang bij dezelfde baas. Ik was inmiddels 17 jaar geworden en had eigen lijk wat genoeg van het va ren op trawlers. Ik ging als vislosser werken in de markt. Het was een moeilijke tijd toen, met veel werkeloos heid en je scharrelde van het ene in het andere om je hoofd boven water te hou den. Zo roeiden we in vlet ten schepen tegemoet, die het Noordzeekanaal in moes ten. We beconcurreerden daarmee de zogenaamde ko peren ploeg, die een keet bij het semafoor had. In het donker voeren we er langs, naar buiten, de schepen te gemoet. Soms tot aan de Haaksgronden. Dat zou ik nu niet meer durven, met zo'n vlet. Zodoende hadden we veel boten. De concurrentie werd de koperen ploeg te machtig. Ze vroegen of we bij de ploeg wilden komen. Dat deden we en toen zat het goed natuurlijk. Zestien jaar heb ik dat werk gedaan. Toen kregen we weer con currentie van een andere ploeg, die veel goedkoper werkte, en wij gingen er uit. T Mijn broer en ik lazen in die dagen eens een adverten tie, waarin in Rotterdam een plezierboot werd aangebo den. Wij erheen. Het was de ex-reddingboot President van Heel. De boot stond ons wel aan. Het was er zo een, die zich voortzuigt op het water, dus zonder schroef. Er stond een ketel in met wannen. We kochten hem om er mee te gaan vissen. We hadden hem echter nog maar kort toen de ketel ver brandde. Aan Goedkoop vroegen we of hij er een mo tor in wilde zetten. En de centen? vroeg hij. Centen hebben we niet, zei ik, maar we zijn eerlijk. Dat antwoord bleek in goede smaak te val len. We kregen de motor op krediet. De President van Heel bestaat nu nog. Twee- endërtig jaar hebben we er mee gevaren. Strandvaren vroeger, van de steiger naar het strand tussen de pieren en van het strand naar de steiger, voor een dubbeltje per persoon. Later ging het niet best meer. De bussen kwamen in zwang en in de oorlog verviel de Amster damse vaart, die ons veel klanten opleverde. Na de oorlog begonnen we een rondvaart door het haven gebied van IJmuiden. We kregen een ligplaats bij de kleine sluis. De laatste jaren hebben we slechte zaken gedaan. Wat hebben we nou voor zomers gehad. En nu, met de werkzaamheden aan de pieren, heb je zo een hoge zee binnen, zodat je niets kan beginnen. Ik wil dit jaar de President van Heel ver kopen. Ik ben nu 76 en er moet eens een eind aan komen. Mijn zoon wil het met onze andere boot nog een jaar proberen". IJsbrand de Graaf heeft ook deelgenomen aan red dingen. „Onder andere die van de Salento, in november 1928 bij Bloemendaal. Ik zat destijds nog in de koperen ploeg. Daaruit werd door mannen die geen dienst had den, de bemanning van de roeireddingboot geformeerd. Allemaal vrijwilligerswerk. En wie konden ze beter heb ben dan ons? Roeien was ons dagelijks werk. Twee keer gingen we op de Salento af en twee keer werden we te ruggeslagen. Het was nood weer. Hagelstenen en noord westen wind. De derde keer ging de sloep over de kop. Hij kwam ondersteboven te liggen. Piet Visser, die een stijf been had, kon er niet onderuit komen en verdronk. De anderen zaten er gauw boven op. Ik dreef nog in zee. De stopzak zat vast aan mijn enkel. Ik werd steeds onder water getrokken. Ge lukkig zag ik kans naar Kees van der Wiele te roepen „Kees, steek me een riem toe". Dat deed hij. Ik werd op de boot getrokken en ze sneden het touw los. Met een omgekeerde sloep beland den we op het strand". IJsbrand de Graaf heeft nog medailles van die red ding, onder andere een van de Engelse koning. Hij heeft meegedaan aan nog ver scheidene andere reddingen. Twee benauwde nachten bracht hij door op een oor logsschip bij Petten tijdens de eerste wereldoorlog. „Honderd lijnen werden er over ons uitgeschoten vanaf het strand. Toen pas konden we er een vastmaken". IJs brand de Graaf zou nog zo veel kunnen vertellen. Hij begint er echter niet aan. Hij blijft aan de gang. Zijn vrouw heeft wel eens danig in angst gezeten bij de avon turen van haar man, hoewel ze niet eens alles wist. Bei den hopen nu nog in goede gezondheid een rustige levensavond door te brengen in hun huis, Prins Hendrik straat 67, waarin zij al zo lang wonen. „We hebben hier wel het langst van allen in deze straat gewoond", zegt me vrouw. Het gouden huwelijksfeest wordt in huiselijke kring gevierd. De in Heemskerk gehouden collecte ten bate van het Ko ningin Wilhelminafonds heeft in totaal 1.063,85 opge bracht. Hl Tandartsendienst Velsen-Beverwyk en Heemskerk: H. K. Chr. Geurs, Carel van Manderstraat 1, Heemskerk; uitslui tend voor spoedgevallen zaterdag en zon dag van 17 tot 17.30 uur. VELSEN'-NOORD—BE VERWIJK Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: L. J. Vreeling, Von dellaan 29, tel. 3364. Van zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: K. K. Visser, Zee straat 96, tel. 3450. VELSEN-N.—BEVERWIJK EN HEEMSKERK Apotheken: De zondags- en nachtdien sten woeden waargenomen door de apo theken Huisman, Wijkerstraatweg 164, Velsen-N., tel. 02510-3883 en Linn, Mae- relaan 46, Heemskerk, tel. 02512-2490. HEEMSKERK—UITGEEST Arts: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagavond 12 uur: J. J van Monsjou, Rijksstraatweg 16, Heemskerk, tel. 02510- 2240. Kraam- en wijkverpleging Witte Kruis BEVERWIJK en HEEMSKERK Wijkverpleging: zr. Luiting, Prins Bern- hardlaan 3, Beverwijk, tel. 4324. Kraamverzorging: zr. Stolberg, Geel- vinckstraat 27 boven, tel. 3936. Op 25 september viert de afdeling Haarlem en Omstre ken van de Ned. Vrouwen Electriciteits Vereniging het feit, dat zij 25 jaar bestaat. De ontvangst en receptie voor leden, genodigden en belangstellenden wordt ge houden van 10.30 tot 12 uur in de Kroonzaal van restau rant Brinkmann, Grote Markt, Haarlem. Uitgaande van de gedach te, dat de tweeledige taak van de huisvrouw haar zwaar belast, ziet de N.V.E.V in de toepassing van elektriciteit op huishoudelijk gebied een middel om de materiële ge zinsverzorging zo te organi seren, dat deze in korter tijd en met minder inspanning kan worden verricht, zodat de geestelijke gezinsverzor ging beter tot haar recht kan komen en de huisvrouw de beschikking krijgt over meer vrije tijd. De N.V.E.V. wil de huis vrouw helpen door haar voor te lichten bij de keuze van elektrische toestellen en het juiste gebruik ervan, mede in verband met doelmatige werkmethoden en praktische inrichting van de woning. Zo deze voorlichting ooit nodig en nuttig was, dan is ze dat nu. Immers de vrouw is wel overtuigd van het nut van elektrische hulpen in de huishouding, maar ze is in bijna alle gevallen te weinig technisch en vaak geheel on bekend met de eisen, die ze kan en mag stellen, om zon der objectieve voorlichting een verantwoorde keuze te kunnen doen. Voor de N.V.E.V. ligt hier juist omdat het bij de aan schaffing van huishoudelijke apparaten zoals koelkasten, wasmachines, en dergelijke om grote bedragen gaat de zo belangrijke taak de huis vrouw objectieve en weten schappelijk verantwoorde voorlichting te geven, zodat zij bewust dat toestel kan kopen, dat in haar omstan digheden het meest geschikt is, en ook weet, hoe zij het doelmatig moet gebruiken en onderhouden De N.V.E V. tracht dit doel te bereiken door middel van lezingen, demonstraties, ex cursies en het „Bulletin", haar maandblad. Het contact met het cen traal bureau van de Vereni ging van Exploitanten van Electriciteitsbedrijven in Ne derland en de daarmee samenwerkende n.v. tot Keu ring van Electrotechnische Materialen, Arnhem (K.E.- M.A.), stelt haar in staat be trouwbare en deskundige ad viezen te geven. Aangezien echter het ge bruik van elektrische toestel len nog geen waarborg geeft voor een betere organisatie wordt voortdurend aandacht geschonken aan de toepassing van efficiëntie in de huis houding in de ruimste zin, en omdat de N.V.E.V. nu een maal een door en door vrou welijke vereniging is, ont breken natuurlijk de gezel ligheid en de ontspanning ook niet. Hij zegt nooit veel, maar hij speelt alles klaar. Zo kan de zestigjarige koster van de H. Gregoriusparochie, de heer André Koene, het beste worden gekarakteriseerd. De heer Koene was op 14 sep tember veertig jaar koster. Een feit dat toen verzwegen werd, omdat koster Koene zich in Rome bevond bij een kosterscongres. Hij is voor zitter van de r.-k. bond van kosters in ons land. Die functie verschaft hem buiten zijn taak in de Gregorius- kerk en Petruskerk, zeer veel werk. Stil zitten doet hij nimmer. Zijn huldiging in verband met het jubileum zal nu geschieden op zondag 7 oktober, 's ochtends om halftien met een plechtige hoogmis en vanaf drie uur 's middags met een receptie in de zaal onder de Petrus- kerk. Koster Koene heeft in die veertig jaar vijf pastoors meegemaakt. En allen dweepten met hem. Als voorzitter van de kosters- bond reist hij dikwijls en moet hij vele vergaderingen leiden. Hij moet dus twee kerken gereedmaken voor de diensten en na afloop daar van weer opruimen. Vrije dagen heeft hij niet. Elke ochtend staat hij om kwart over zes op. Dan begint hij in de oude kerk, de Grego- riuskerk. Daarna is de Pe truskerk aan de beurt. In dezelfde volgorde ruimt hij ze in de avond op. Alles ge beurt even netjes en precies. De 60-jarige Koene heeft tal van kapelaans zien komen en gaan. Hij hoopt zijn werk nog lange tijd te kunnen doen. Hij is vitaal en goed gezond. De koster woonde met zijn gezin, twee dochters en een zoon, tot 1937 naast de kerk in Oud-IJmuiden. Vervolgens op het Konings plein. In de oorlog was hij geëvacueerd in Bloemendaal. Dat belette hem niet om drie keer in de week te voet naar het Antoniusziekenhuis te gaan, waar toén de diensten van de H. Gregoriusoarochie werden gehouden. In sep tember 1945 keerde hij terug naar IJmuiden. Hij betrok er de woning Krügerstraat 104. Daar woont hij nu nog. Zijn huldiging wordt een grootse gebeurtenis, waaraan ieder een deelneemt.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7