Geen Amerikaanse reacties op verwijten van Nederland Dr. Holtrop waarschuwt tegen monetaire bokkesprongen Aanmeldingsfo rmulier wiel DAMES- en KINDERMANTELS een kleinere sproeier Ford brengt kleine wagen Achterstand garageruimte wordt voortdurend groter Citroen-modellen gewijzigd BRIL TEGEN VERBLINDING LANGS DE WEG GEVONDEN... SLIJTERIJ SWIER Verkoeling tussen Den Haag- Washington Niet voor grote publiek De haven van Rotterdam De Herfst is weer begonnen Havenberichten Uw Modehuis 9 Reacties LUXE VERHUUR H. POST Zwenking #•- Geen militaire bijstand, Onze nieuwe collectie Garanties van Internationaal Monetair Fonds voor internationale valuta's niet wenselijk Voorzieningen G.S.V.S. vergen 43.500 Geen subsidie voor „Jong Haarlem, Vooruit" (Van onze correspondent) WASHINGTON. Nooit in de jaren na de oorlog hebben leden van de Neder landse regering zich zo ongunstig uitgelaten over Amerika als thans, in de periode die gevolgd is op het akkoord tussen Nederland en Indonesië. De Ameri kanen hebben van deze uitlatingen nauwkeurig nota genomen doch er niet op gereageerd. Zou Nederland dergelijke dingen in internationaal milieu, bijvoor- Beeld in de Verenigde Naties, gaan zeggen, dan zou Amerika waarschijnlijk wèl van repliek dienen, maar zolang het opmerkingen „binnenskamers" waren, zij het dan binnen de Nederlandse Eerste en Tweede Kamer, hebben de Ameri kanen getoond een brede en ronde rug voor verwijten te hebben. Zij beseffen, dat wie aan het kortste eind trekt spoedig geneigd is om uit teleurstelling en zelf rechtvaardiging zondebokken te zoeken. De Amerikanen voelen er niets voor om de controverse op de spits te drijven door te gaan nakaarten. Wanneer hier van „de Amerikanen' ge sproken wordt slaat dat alleen op de kleine groep van deskundigen in de bui tenlandse politiek, die min of meer by de nieuw-Guinea-kwestie betrokken is ge weest en die ervan op de hoogte is hoe men in Nederland achteraf heeft gerea geerd. Dit is nooit een zaak geweest die iets betekende voor het grote publiek. Wel hebben enige grote, in hoofdzaak republikeinse, bladen critiek geoefend op de manier waarop de regering van Ken nedy deze zaak heeft behandeld. Vandaar dat het mij de laatste weken wel over komen is, dat belezen republikeinen zei den: „Wel, Kennedy heeft jullie Nederlan ders, geloof ik, nogal in de steek gelaten". Zo hebben critische republikeinen Nieuw-Guinea soms toegevoegd aan het lijstje met klachten over de tegenwoordige regering. Op dat lijstje staan ook: Cuba, de Kongo en Laos. Juist omdat het grote publiek hier niets heeft bespeurd van een verkoeling tussen Den Haag en Washington, heeft Nederland in Amerika evenveel sympathie behouden als het altyd bezat. De Amerikanen, die omdat zij specia list zijn ervan op de hoogte zijn dat de sympathie voor Amerika bij sommige groepen in Nederland is gedaald, zijn door gaans van mening dat de verkoeling van voorbijgaande aard zal zijn omdat Amerika en Nederland fundamenteel veel gemeen hebben en als het ware van nature vrien den zijn. Over verreweg de meeste kwes ties zijn Amerika en Nederland het eens, met name over de economische ontwikke ling in Europa en de wereld. Al reageert Amerika dan niet officieel op Nederlandse verwijten, het is interes sant om in gesprekken de reacties te horen van Amerikaanse deskundigen. Zoals men weet, heeft men van Neder landse kant veel nadruk gelegd op de verandering in de Amerikaanse politiek die zich in het begin van 1962 ten aan zien van de Nieuw-Guinea-zaak heeft geopenbaard. Tot dat moment zo luidt ongeveer de Nederlandse stelling stonden de Ame rikanen achter ons, daarna konden wij niet meer op hen rekenen. Van Amerikaanse zijde wijst men er op, dat er alleen gedurende de herfst van 1961 van een zeker samengaan van Amerika en Nederland gesproken kon worden. Ame rika was dan wel niet geheel voor het plan-Luns, maar verenigde zich toch met de Brazaville-resolutie. Nederland en Amerika waren het er 'Advertentie zonder chauffeur RENAULTS DAUPHINE OPELS REKORD FRANS HALSSTRAAT 13 - TEL. 7565 Het verkeer op de haven van Rotterdam neemt voortdurend toe. In de eerste acht maanden van dit jaar werden 17.307 bin nenkomende zeeschepen met een gezamen lijk netto-registertonnage van 42,5 miljoen ton geregistreerd, dat is 988 schepen en 3,5 miljoen nrt méér dan de recordcijfers van 1961. Iets minder dan een-derde van de sche pen (5617 met 7,1 miljoen nrt) droeg de Nederlandse vlag. Een belangrijk aandeel hadden verder West-Duitsland (3518 sche pen met 6,3 miljoen nrt), Groot-Brittannië (2302 schepen met 6,5 miljoen nrt), Noor wegen (1394 schepen met 5,9 miljoen nrt), Zweden (888 schepen met 2,9 miljoen nrt) en Liberia (332 schepen, merendeels tan kers, met 2,9 miljoen nrt). tegen het eind van 1961 nog over eens dat er geen plebisciet in Nieuw-Guinea gehou den moest worden terwijl dat gebied onder administratie van Indonesië zou staan. Maar die Brazaville-resolutie behaalde, zoals men zich zal herinneren, niet de ver eiste meerderheid van tweederde en daar mee bleef (Je kwestie in een impasse, die steeds ernstiger werd omdat men sterker en sterker het gevoel kreeg dat Soekamo desnoods met geweld aan zijn trekken probeerde te komen. De zaak was dus vastgelopen maar het oorlogsgevaar nam steeds toe. Nederland verklaarde zich bereid tot onderhandelen, mits in het bijzijn van een derde partij en wij hadden er voorkeur voor, dat die der de partij Amerika zou zijn. Indien men een secundair be zwaar tegen Amerika naar voren wil brengen, kan men zeggen, dat Amerika ons wel wat abrupt overvallen heeft met het Bunker-plan. Er bestaat geen enkel bewijs dat de Amerikanen zoals wel wordt beweerd dat plan eerst in Dja karta hebben laten zien en daarna aan ons. Zij wisten waarlijk wel, dat de Indone siërs het plan van Bunker een fikse stap in hun richting zouden achten en de Ame rikanen hadden daarom heus geen behoefte aan een Indonesisch fiat a priori. Maar juist omdat in het Bunker-plan afgestapt onder Indonesische administratie onge wenst was had men Nederland althans de tijd kunnen geven met die zwenking ver trouwd te raken. Een zwenking, een verandering van standpunt was het. Dat erkennen de Amerikanen zonder schaamte. Zjj zien daar geen zonde in. Men was in het najaar vast gelopen en men trachtte het nu over een andere boeg te gooien teneinde alsnog een oplossing te vinden in een situatie, die steeds gevaarlijker werd. Ook Amerikanen kunnen wel toegeven dat Nederland wat abrupt met het Bunker plan overvallen is, maar langzamerhand heeft men toch aan de inhoud van dat plan kunnen wennen, zo redeneert men te Washington en op dat moment sprak men er nog niet van door Amerika in de steek te zijn gelaten. In Nederland moet een deel van het publiek de indruk hebben gekregen dat Amerika tot het voorjaar van 1962 bereid was geweest ons, als puntje bij paaltje kwam, gewapenderhand.te steunen in de strijd tegen Indonesië. Hier in Washington kreeg men een geheel andere indruk van de toestand. Nederland heeft nooit op militaire bij stand kunnen rekenen, zelfs niet tydens het regiem van Eisenhower en Dulles. Zou Soekarno tijdens het regiem van Ken nedy tot een grootscheepse aanval zijn overgegaan dan zou men, mijns inziens, op zjjn best kunnen verwachten dat de Ame rikanen (zonder zich in de strijd te men gen) behulpzaam waren geweest bij de evacuatie van Nederlanders. Indonesië is half augustus dichter aan een grootscheepse aanval toe geweest dan velen in Nederland schijnen te hebben be seft. Het akkoord, dat onder grote span ning tenslotte toch nog is bereikt, kan men verre van ideaal noemen maar zo laat in het verspeelde spel was dit nog het beste werd van de opvatting dat een plébisciet wat kon worden bereikt. Advertentie is vöor het grootste gedeelte reeds./binnen gekomen. NU heeft u een ruime keuze uit de nieuwste modellen en dessins in flausch, mohair, Shetland, tweed enz. met of zonder bont. Komt u vrijblijvend even bij ons kijken -JI'M PLEIN 1945 - TELEF. 7541 WASHINGTON (AP) Nederland heeft monetaire systeem op een tijdstip dat met kracht stelling genomen tegen een Brits plan om een stelsel van garanties in te voeren voor internationale valuta, de dollar inbegrepen. Naderhand heeft Groot- Brittannië zich echter verenigd met de suggestie, dat zijn voorstellen op dit ogen blik niet nodig zijn. Dr. M. W. Holtrop, directeur van de Nederlandse Bank en gouverneur van het Internationale Monetaire Fonds, waar schuwde in een «toespraak tot de zeven tiende jaarvergadering van gouverneurs van het I.M.F. nadrukkelijk tegen „radi cale hervormingen" van het bestaande Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op IJmuider Courant 4 17.65 per kwartaal of f 0.59 per week Doorhalen wat niet verlangd wordt. Handtekening: Z(j, die zich met ingang van 1 oktober 1962 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 september 1962 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonnees, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen. evenwicht en prijsstabiliteit worden be reikt. Dr. Holtrop sloot zich aan bij I.M.F.-di- recteur Per Jacobsson en bij de Ameri kaanse minister van Financiën Douglas Dillon door zich te verzetten tegen wijzi gingen in de huidige goudprijs en tegen de invoering van een stelsel van goudga ranties. „Ongeacht de bedoelingen van de op stellers van dergelijke plannen voor radi cale hervormingen," aldus dr. Holtrop, „zouden zulke hervormingen er in feite op neerkomen dat aan de monetaire autori teiten het handhavend toezicht op de beta lingsbalans voor 'n onbepaalde tijdsperiode wordt ontnomen. „Ik kan me geen maatregel voorstel len die schadelijker zou zijn voor de wa re belangen van de nationale en de in ternationale stabiliteit dan het scheppen van die toestand. Ik wens als mijn hechte overtuiging uit te spreken dat op het ogenblik geen in grijpende verandering van ons betalings stelsel nodig is. Waar we wèl behoefte aan hebben, zijn nationale beleidslijnen die voor het internationale evenwicht bevor derlijk zijn," aldus dr. Holtrop. Zowel de ficit- als surpluslanden zouden volgens hem de moed en vasthoudendheid, plus de bereidheid tot het brengen van offers, moeten bezitten om zulk een politiek na te streven. Nederlandse zegslieden voegden hieraan toe dat het voorgestelde schema van goud garanties niet alleen het inflatiegevaar vergroot, maar dat het bovendien regerin gen ertoe zou kunnen brengen hun finan ciële en economische politiek aan te pas sen aan de eigen binnenlandse behoeften zonder aandacht te besteden aan de inter nationale betalingsbalans. r-1 wrtimnumw fcemlucht- sproeier Pakking en af di cntrinq Mengbuis lonaire Bsproerer Stationaire sproeier Stationaire sproeier Hoofdspro erhouder Hoofdsproeier Stationaire luchtregetschroef V.PELT|7ai Vele automobilis ten zijn van me ning dat men het benzineverbruik van een auto kan verminderen door in de carburator van de auto klei nere sproeiers te monteren. Het tegendeel is echter waar. Door het aanbrengen van sproeiers met een kleinere opening zal de motor van de wagen juist méér benzine gaan verbruiken. In de carburator, die tot taak heeft ver dampende benzine en lucht te ver mengen tot een gasmengsel, dat in de cilinders tot ontbranding wordt gebracht, zijn sproeiers gemon teerd, met een wijdte die door de fabrikant is vast gesteld en beproefd. Bij te kleine openingen in de sproeiers neemt de snelheid en de trekkracht van de wagen af. Al gauw is men dan geneigd het gaspedaal dieper in te druk ken om toch de gewenste snelheid te krijgen. Het gasmeng sel is echter te „arm" aan benzine, waardoor de kleppen kunnen verbranden. Overigens slijten de carburators nauwelijks. Vervuiling of het lekken van pakkingen en afdichtingsringen kunnen echter moeilijkheden veroorzaken. Een handige automobi list kan dan de handen uit de mouwen steken, maar voor een groot aantal gemotoriseerde weggebruikers geldt dan slechts een raad: neem een vakman in de arm. In de eerste helft van dit jaar heeft de Rijksdienst voor het Wegverkeer ruim duizend nieuwe kentekenbewijzen voor personenwagens geregistreerd. Deze snelle toeneming van de autoverkoop gaf het blad „Rai" aanleiding de Vraag op te werpen of de automobiel- en garagebedrijven in de toekomst het werk nog wel aan kunnen. Door het niet tijdig en niet in voldoende mate verlenen van bouwvergunningen door de overheid wordt de achterstand in beschikbare be drijfsruimte voortdurend groter, aldus het blhd. ï>e be drijven zijn overbelast en allerwegen zoekt men naar een mogelijkheid om tot een vereenvoudiging van het" werk te komen. Citroën heeft enkele wijzigingen aangebracht in ver schillende seriewagens. Deze verbeteringen hebben vooral betrekking op aero-dynamische vorm der grote modellen, verwarming en ventilatie, een mogelijke stuurbekrachti ging op de ID Ideal en detailwijzigingen voor de 2cv. Bij de wijzigingen in de vormgeving van ID, Ideal en de DS heeft men de topsnelheid van deze wagens met tien kilometer per uur kunnen verhogen en een verlaging in het benzineverbruik bereikt. Dit is mogelijk geworden door de voorbumper af te schermen, waarbij de luchtinlaten ge plaatst zijn boven deze bumper en juist onder de kop lampen. In de serie ID 19 en Ideal 19 is de eerste versnelling thans gesynchroniseerd, bovendien kan men de ID-serie uitrusten met stuurbekrachtiging. De 2cv wordt uitgerust met elektrisch aangedreven ruitenwissers en een benzinemeter. Deze meter is onder gebracht in een eenvoudig instrumentenpaneel boven de stuurkolom (zie foto). Zoals wij reeds berichtten, heeft de Duitse Fordfabriek een nieuwe kleine wagen op de markt gebracht. Deze 12 M onder de naam Cardinal eerder aangekondigd is een tweedeurs Sedan .geschikt voor vijf personen en uitgerust met een v-4-motor. Deze motor is watergekoeld. heeft een inhoud van 1183 cc en drijft de wagen aan via de voor wielen. De com pressie verhouding bedraagt 7.8 1. Een luchtverwarmingsinstallatie is een regelend onder deel geworden van het waterkoelsysteem, dat een perma nent anti-vriesmengsel bevat. Eenmaal in de twee jaren dient. dit mengsel ververst te worden. Voorts bezit deze auto die een maximumsnelheid bereikt van 125 kilometer per uur (tevens kruissnelheid) een veilig heidsstuurwiel met verzonken kolom, bevestigingspunten voor veiligheidsriemen en veiligheidsdeursloten. (Vandaag heeft de Fordfabriek in Engeland eveneens een kleine wagen op de markt gebracht. Zie pagina 17). Een inwoner uit Rijswijk, de heer H. R. Doorenbos, heeft naar hij meent een bril uitgevonden, die de ogen der auto mobilist kan be schermen tegen de zerblindende licht stralen van tegen liggers. Het mon tuur van deze bril is in plaats van glazen voorzien van uiterst smalle metalen jaloezieën die de lichtstralen onderbreken, waardoor het oog achter deze bril „in de schaduw" komt te liggen. De heer Doorenbos heeft in ver scheidene landen octrooi verkregen op deze vinding. De Sovjet-Unie heeft besloten de produktie van de kleine auto van het merk Zaporozhet stop te zetten. Enige jaren geleden had men nog vol trots te kennen gegeven, dat dit wagentje de beste kleine auto ter wereld was. Zestien per cent van de in 1961 geproduceerde auto's moest echter worden teruggenomen wegens technische gebreken. (Over seas Automotive Club). Vele Amerikaanse modellen zullen in 1963 weer enige inches groter worden dan hun seriegenoten in voorgaande jaren. Bovendien komt er weer meer chroom op de auto's uit Amerika. Als voorbeeld bijgaande foto van de Buick Riviera Sport 1963. die echter voorlopig niet in Europa wordt geïmporteerd wegens het gebruik van benzine met hoog octaangehalte. De met een turbinemotor uitgeruste Chrysler personen auto zal van 29 september tot begin oktober in Parys voor de internationale pers worden gedemonstreerd. De Austin Healy 3000 MK wordt nu door B.M.C.. ook uitgebracht als cabriolet voor twee tot vier personen. De wagen is in enkele onderdelen gewijzigd; zijruiten kunnen opengedraaid worden en er zijn schijfremmen met een dia meter van ruim 28 centimeter op de voorwielen aan gebracht. Peugeot heeft in Frankrijk de nieuwe uitvoering van de 404 aan de pers ge toond. De carrosse rie van dit nieuwe model is ontworpen door Pinifarina, de motor kan geleverd worden met directe brandstofinspuiting (maximum snelheid 145 kilometer per uur) en met indirec te inspuiting (maxi mum snelheid 158 kilometer per uur). Advertentie Voor uw wijnen en gedistilleerd uw gezelligheidsleverancier LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 Bezorgen door de gehele gemeente Diverse voorzieningen in de gebouwen van de Gemeentelijke School voor Visserij en Scheepvaart te IJmuiden vergen, vol gens B. en W., een krediet van f 43.500. Van dit bedrag is 35 mille nodig ter ver betering van de centrale verwarming en 8 mille voor uitbreiding van de fietsenber ging. Donderdag kwamen In IJmuiden aan: Inge van Kirkeness; Orreholm, Rouen; Waverstroom, Grangemouth: Argo, Mantyluoto: Kalmos, Llsa- ka: Cuxhaven, Antwerpen; Forra, Riga; Linge- stroom, Londen; Morbihan, Le Havre; Aen Goue, Le Havre; Frans van Seumeren, Hamina; Hoegh Abeille, Lorient; Joseph Frering, Monrovia; Hontestroom, Huil; Pajala, Marmagoa, erts voor IJmuiden; Anacreom, Lulea, erts voor IJmuiden; Amasus, Bremen, ledig naar Zaandam; Carossa, Par; Christian Sartori, Hamburg; Martha Ahrends, Hamburg. VrUdag kwamen in IJmuiden aan: Jonrix van Londen; Prudentia, Mantyluoto; Gouwestroom, Londen; IJstroom, Huil; Hunzeborg, Vlisslngen; Atlantlk, Dakar; Nabobo, Antwerpen; Nore, Ant werpen; Frisia, Harlingen, ledig voor IJmuiden. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Stella naar Rotterdam; Equador, Kopenhagen; Ammon, Bremen; Yewarch, Londen, walsmateriaal van IJmuiden; Westland, Las Palmas; Elisabeth Roor- da, Londen; Prins der Nederlanden, CowesRoads; Calvijn, IJstad, zout van IJmuiden; Westerdok, Aalborg; Unitas, Hamburg; Truus, IJstad, kunst mest van IJmuiden; Pass of Dalveen, Middles- borough; Timaca, Mantyluoto; Duiveland, Stet tin; Swift, Harlingen; Magne, Rotterdam; Wilpo, Gefle: Pial, Rotterdam; Hamina, Kotka, ledig van Velsen; Midas, Rotterdam; Areas, Rotter dam; Congolist, Dakar: Minos, Helsinki; Vivat, Southampton; Lucas Bols, Toendal; Lebu, Lon den; La Primavera, St. Lawrence; Mars, New York; Frans van Seumeren, Bremen. Vr(jdag vertrokken uit IJmuiden: Rote naar Rotterdam; Leliegracht, Mantyluoto; Iraiamo, Hamburg; Gramsbergen, Malmö, walsmateriaal De zij ingang van de Prof. Gunningschool te IJmuiden dient zodanig te worden gewij zigd dat zij als hoofdingang kan dienen voor leerlingen van de klassen drie tot en met zes. De verbouwingskosten bedragen 3150,-, waardoor de raad van Velsen kre diet wordt gevraagd. Het gemeentebestuur van Velsen geeft de raad verder in overweging de stichting „Jong Haarlem, Vooruit" geen subsidie te verlenen. De stichting organiseert cursus sen voor jonge mensen die door omstan digheden minder kansen hebben gehad tot het opdoen van algemene vorming en schoolse ontwikkeling. In Velsen worden echter van dergelijke cursussen gegeven door de Volksuniversiteit en de stichting Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting, zodat het gemeentebestuur niet de noodzaak in ziet deze cursussen bij te wonen in Haar lem. van IJmuiden; Sarpedon, Rotterdam; Bomma. Delfzijl. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan).

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9