Wester Suikerfabriek moet 182 man personeel ontslaan De Bijlmermeer mag niet bij Amsterdam komen HET WEER Argentijnse marine zegt dat Guido is afgetreden Gr BROS' VSV-0LDENZAAL DANSEN Gevolg van overheidsmaatregelen en daling van de wereldprijs Bedrijf in Drachten ontslaat gehele personeel Gesneuvelden op 6 oktober naar Nederland Minister houdt voet bij stuk: Koelhuisboter moet worden geruimd President verlaat regeringsgebouw 8rr^" Ghauffeursuniformen èee MORRIS éeforeifou firn/! BANANEN 47e JAARGANG NUMMER 271 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSBN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmtridem J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie» P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Uniformspecialisten ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM REGEN- EN TWEEDJASSEN Opklaringen Bij elk half pond een pakje cadeau COIFFURES DE VRIES ZONDAG A.S. - 14.30 UUR Het woord is aan HOTEL „DIE RAECKSE" zondagavond a.s. Vier burgers gedood In de krant van heden: In onze ETALAGE WIJK A. ZEEËRWEG 4 Bruynzeel keukens hang- en legkasten ZIE DE PRIJZEN Zaanlandsehe Houthandel IJmuider Courant (Van onze Amsterdamse redacteur) Aan 182 personeelsleden van de Wester Suikerraffinaderij te Amserdam is vanmorgen schriftelijk ontslag aangezegd per 3 november. Dit is een gevolg van het besluit van de directie van de Centrale Suiker Maatschappij n.v., om de produktie, die sinds april 1961 reeds van 130.00(1 ton tot 80.000 was gedaald, verder in te krimpen tot 47.000 ton. De Wester Suikerraffinaderij, die verleden jaar zijn 80-jarig bestaan vierde, verschaft werk aan bijna 900 mensen. Het be drijf was verleden jaar nog winstgevend. Door de toenemende dumping op de wereldmarkt is de prijs van witsuiker gedaald tot ongeveer bet prijsniveau van de grondstof ruwe suiker, waardoor een lonende exploitatie van een suiker raffinaderij zonder overheidsbescherming niet mogelijk is. De Nederlandse regering trekt jaarlijks grote bedragen uit ter bescherming van de suikerbietenteelt in ons land. Aanvan kelijk was zij van mening dat ook voor de niet-bietenverwerkende suikerfabrieken een basis voor het voortbestaan moest worden gecreëerd. Er zijn twee van deze fabrieken: de n.v. Gebroeders Van Gilse in Roosendaal en de zeventien maal gro tere Westersuikerraffinaderij. Sinds 1954 is het regeringsbeleid dusdanig gewijzigd, dat in september 1960 door het ministerie van Landbouw een aflopende regeling De firma Oudijk's metaalbewerkings- bedrijf in Drachten heeft haar gehele per soneel, 35 personen, wegens economische omstandigheden moeten ontslaan. Het betreft hier een jong bedrijf dat drie jaar geleden werd opgeric' t. Het Gewestelijk Arbeidsbureau heeft toestemming voor het ontslag gegeven. De orderportefeuille is ruim voorzien, doch de economische moei lijkheden vinden hun oorzaak in de liqui diteitspositie. werd voorgesteld, waarbij men ervan uit ging dat de Wester Suikerraffinaderij in 2'A jaar tijds geheel kon worden geliqui deerd. Onmiddellijke aanleiding hiertoe was het grote overschot aan bietsuiker. De Wes ter verwerkt behalve bietsuiker ook een 80.000 ton rietsuiker. De directie van de Centrale Suiker Maatschappij n.v., die naast de Wester ook twee bietsuikerfabrie ken exffloiteert, meende dat er voor de rietsuikerverwerking toch plaats zou blij ven gezien de eindprodukten van deze fa briek als basterdsuiker, suikerklontjes, be paalde stropen en diverse soorten suikers voor de suikerverwerkende industrie, die voor een deel uitsluitend uit rietsuiker kun nen worden vervaardigd. De grote produk tie van witsuiker en de prijsdaling op de wereldmarkt vormden een nieuwe tegen slag. Amerika, Engeland en Japan steu nen hun raffinaderijen, waardoor de po sitie van de onbeschermde bedrijven, zo als die in Nederland, bijzonder moeilijk is geworden. De directie van de C.S.M. acht het on mogelijk de produktie van de bijzondere suikersoorten van de Wester op korte ter mijn naar een bietsuikerfabriek over te brengen. Zij noemt het onredelijk dat de regering ter bescherming van de biet suikerteelt het voortbestaan van de Wes ter Suikerraffinaderij onmogelijk maakt. Niettemin wordt alsnog getracht de fa briek op beperkte schaal draaiende te houden. Het ontslag van de 182 man geschiedt in overleg met de vakbonden. Het strekt zich in eerste instantie uit tot personeels leden die korter dan acht jaar in dienst zijn en niet ouder zijn dan 60 jaar. Zij, die ouder zijn dan 40 jaar krijgen een weeksalaris voor ieder dienstjaar, de jon geren krijgen een half weeksalaris per dienstjaar. Er zijn bij deze groep 37 Ita liaanse arbeiders. HOLLANDIA Schout-bij-nacht Reeser heeft tijdens zijn laatste inspectiereis langs de verschillende garnizoenen op Nieuw-Guinea een bezoek gebracht aan de graven van gesneuvelde militairen. In de komende dagen zullen de stoffelijke res ten van alle in dit jaar op Nieuw-Guinea gesneuvelde en omgekomen militairen naar Biak worden gebracht. Vandaar zul len de stoffelijke overschotten op 6 okto ber met een gecharterd KLM-vliegtuig naar Nederland worden gebracht. Advertentie Dikke rookwolken omhullen een bar ricade in Olmos, een voorstad van de Argentijnse stad La Plata, zestig kilo meter van Buenos Aires. De versper ring is in brand geschoten door tanks van de opstandige strijdkrachten die oprukken naar de hoofdstad van Argentinië. (Telefoto) (Van onze Amsterdamse redacteur) Minister Toxopeus blijft bij zijn standpunt, dat de Bijlmermeer niet bij Am sterdam moet worden gevoegd. Hij stelt voor de gemeenten Diemen en Ouder - Amstel en het westelijk deel van de gemeente Weesperkarspel samen te bren gen in één nieuwe gemeente Bijlmermeer. Dit blijkt uit een nota van wijzigingen inzake het wetsontwerp tot opheffing van een aantal gemeenten aan de noord zijde van het Gooi. In het gewijzigde ontwerp wordt gesproken van opheffing van de gemeenten Ankeveen, Diemen, 's Graveland, Kortenhoef, Ouder-Amstel en Weesperkarspel en vorming van de nieuwe gemeenten Bijlmermeer en 's Graveland, Naarden en Weesp. De vele adressen en het witboek, waarin Amsterdam betoogt dat de enige oplossing van bet Bijlmermeerprobleem de aansluiting bij de hoofdstad is, hebben geen indruk gemaakt op de minister. Hij acht bet geen bezwaar, dat de Amsterdammers straks over twee gemeenten worden verdeeld. De minister kan niet aannemen, zo blijkt uit de nota, dat de gemeentebestu ren van Amsterdam en Bijlmermeer niet zullen kunnen samenwerken. Hij acht het mogelijk, dat de nieuwe gemeente, die door de samenvoeging van Diemen en Ouder-Amstel reeds een bevolkingstal van 20.000 zal hebben, in 20 jaar tijd een stad van 100.000 inwoners kan bouwen. ..Amsterdam zegt hiervoor een groot rpparaat ter beschikking te hebben, maar voningen worden niet door gemeentelijke instanties, maar door aannemers ge- 'ouwd. Het is meer een kwestie van rouwvolume en geld dan van ambtena ren", aldus de minister, die vindt dat Amsterdam de zaak te scherp stelt door van een noodtoestand te spreken. „Am sterdam wil zijn 50.000 krotten in 20 jaar opruimen. Dat zijn dus 2500 huizen per jaar. In Amsterdam-Noord is ruimte voor 10.000 woningen plus nog eens 5000 na de grenswijziging met Oostzaan en Lands meer. Er kunnen nog 15.000 huizen in West en Buitenveldert worden gebouwd en op de grond, die vrijkomt door het slopen van de 50.000 krotten, komt ruimte voor 10.000 woningen. Samen is Advertentie BARTELJORISSTR MAARLEM TEL 13439 LflDSESfRAA! (BIJ KONINGSPLEIN» AMSTERDAM TFl 723596. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk nog veel bewol king later opklaringen. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige, morgen langs de wadden af en toe vrij krach tige naar west tot zuidwest krim pende wind. In het algemeen iets hogere middagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. dat dus 40.000 huizen op eigen grondge bied". De minister meent dan ook, dat als de nieuwe gemeente Bijlmermeer jaar lijks 1500 huizen bouwt, aan alle behoef ten van de hoofdstad kan worden voldaan. In Amsterdam heeft het gewijzigde wetsontwerp uiteraard veel critiek ge wekt. In een officieel commentaar vallen B. en W. van Amsterdam de minister o.m. aan op diens opmerking, dat de hoofd stad op eigen gebied nog 40.000 woningen zou kunnen bouwen. „Dit is onjuist. De juiste cijfers zijn 10.000 arbeiderswonin gen en 10.000 middenstandwoningen bin nen de gemeentegrenzen. De minister laat na te zeggen, welk soort huizen hij bedoelt. Om de bouw van arbeiders woningen te kunnen voortzetten in hetzelf de tempo, waarin de laatste jaren en ook nu wordt gebouwd, is de Bijlmermeer no dig. Wanneer Amsterdam over de Bijlmer meer niet de beschikking krijgt, zal juist de bevolkingsgroep, die op dit type wo ning wacht, binnen een jaar in ernstige moeilijkheden komen", aldus B. en W van Amsterdam. Voorts bestrijdt het Amsterdamse ge meentebestuur de stelling van de minister dat de mogelijkheden van drie dorpen met tezamen nog geen 20.000 inwoners, even groot zijn als die van een sterke randgemeente van 20.000 zielen, waarbij Amstelveen is genoemd. „Een gemeente is toch niet plotseling sterk omdat zij samengesteld uit drie dorpen met een groot grondgebied een bijna giganti sche bouwopdracht op de jonge schouders geschoven krijgt? Slechts wanneer aan een snelle en juiste uitvoering van die opdracht geen belangen vastzaten als een belang van ongeveer 100.000 Amsterdam se ingezetenen, zou men het met een ex periment als de minister voorstelt mogen wagen, nu stellig geen experiment als het proefkonijn op het gebied van nieuwe randgemeenten, dat de minister van de Bijlmermeer wenst te maken", zeggen B en W. van Amsterdam, die menen dat niets de minister dwingt Amsterdam voor bijna grenzeloze moeilijkheden te plaatsen, die het gevolg zullen zijn van de uitvoering van het ministeriele plan Minister voor de tv Na het N.T.S.-journaal zendt de K.R.O. vanavond om 20.20 uur een televisie-inter view met minister Toxopeus uit. De mi nister zal zijn standpunt over de Bijlmer meer toelichten. Er bestaan plannen om de grote boe veelheid aanwezige koelhuisboter er wordt gesproken over bijna dertig mil joen kilo tegen „afbraakprijs" te rui men, mede met bet oog op het met in gang van I april in werking treden van het landbouwbeleid van de E.E.G. De prijs voor liet publiek zou ongeveer 85 ct per pakje van een half pond worden en daarbij zou bovendien een gratis pakje worden verstrekt. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft hierover vergaderd met ge sloten deuren. In die vergadering zijn ver moedelijk de plannen aan de orde ge weest om de enorme hoeveelheid koelhuis boter, die op het ogenblik bij het Voedsel- voorzienings in- en verkoopkantoor (het V.I.P.) aanwezig is, te ruimen. Hoewel het ministerie van Landbouw sprekt van een hoeveelheid van 28.000 ton (in welke hoeveelheid ook de verse boter - produktie is begrepen, die tijdelijk is op geslagen) worden elders hoeveelheden ge noemd van 29.000 ton en zelfs van 31.000 ton. Hoe groot de voorraad koelhuisboter bij handel en particulieren is, weet men op het ministerie van Landbouw niet. Mo gelijk heeft men een raming van die hoe veelheid opgeteld bij de 28.000 ton. Hoe het zij, het produktschap wil de koelhuisboter gaan ruimen. Daarvoor en voor de wijze waarop het dat wil doen moet het produktschap de toestemming van de minister van Landbouw hebben. In de vergadering van het Produktschap zou er een voorstel zijn geweest om het publiek bij aankoop van een pakje koel huisboter van 85 cent een pakje cadeau te geven. Algemene steun zou dat voorstel niet hebben gekregen. Er wordt gesproken over een stemverhouding van zeven tegen vijf. Bij de tegenstemmers zou ook de ver tegenwoordiger van de Algemene Neder landse Agrarische Bedrijfsbond zijn ge weest. De minister geeft alleen toestemming als er algehele overeenstemming bestaat. Tot nu toe is dan ook nog geen verzoek om toestemming tot ruimen bij het ministerie ontvangen. Gisteren heeft het bestuur van het pro duktschap opnieuw over deze aangelegen heid vergaderd. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Advertentie E 11 a r Het is altijd onze eigen gemoedsstem ming, die kleur en licht aan onze om geving verleent. BUENOS AIRES (Reuter/AFP) In een communiqué van de Argentijnse ma rine is meegedeeld, dat president Guido is afgetreden. Toen troepen uit het opstan dige garnizoen van Campo de Mayo het regeringsgebouw in het centrum van Buenos Aires vanmorgen bezetten had president Guido zich al naar zijn woning in de buitenwijk Olivos begeven. Slechts enkele minuten voordat de opstandelingen bij het gebouw aankwamen vertrokken ook de commandant van de veiligheidstroepen en zijn officieren naar Olivos. Kolonel Frasoli, hoofd van de inlichtin gendienst van het leger en aanhanger van de generaals Lorio en Labayru, heeft verklaard dat de marine in opstand is gekomen tegen president Guido. De ma rine staat aan de zijde van beide generaals, die vrijdagavond door president Guido waren afgezet en die aan het hoofd staan van de troepen die de opstandige mili tairen bestrijden. De minister van marine heeft zijn ont slag genomen, aldus een communiqué van het ministerie van marine. Een woord voerder van de marine heeft bekendge maakt dat de leiders van de tegenover elkaar staande militaire groeperingen hebben besloten een bijeenkomst te hou den om de regering te reorganiseren. Vol gens het communiqué van de marine, is de Argentijnse marine van oordeel, dat het Advertentie ontslag van de president, dat bij de raad van admiraals was ingediend, door verte genwoordigers van de drie wapens overwo gen dient té worden. Nader is bericht, dat Celestino Gelsi, oud-gouverneur van de provincie Tucuman en een goede vriend van president Guido, aan de pers heeft meegedeeld, dat de pre sident met klem de bekendmaking van de marine, dat hij zijn ontslag had ingediend bij de raad van admiraals, heeft tegen gesproken. In de buitenwijken van Buenos Aires is vrijdagavond een trein in het vuur terechtgekomen van Gloster-Meteor vlieg tuigen, die regeringstroepen in de buurt van een vliegveld bestookten. Volgens de eerste berichten zijn vier burgers gedood en verscheidene gewond. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en H'lem 2 Uit het binnenland2 Beeldverhalen 2, 11 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Kunst 4 Horen en Zien4 Kerkdiensten5 Uit stad en omgeving5, 7, 9 Film 7 In de Vishal en op zee9 Scheepsberichten 9 Topsy 12 Erbij 13-16 Economisch nieuws 17 Feuilleton11 Beurs17 Effecten en Geldmarkt 17 Sport19 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Advertentie Kalverstraat - IJmuiden - Tel. 7543 Op de derde dinsdag in september, dus tegelijk met de opening van de Sta ten-Ge neraal in Dén Haag, is dit jaar ook de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties voor haar nieuwe zittingsperiode bijeengekomen. En daarmee is dan in New York het jaarlijkse luidruchtige touw trekken tussen de verschillende machts groeperingen in de wereldpolitiek weer begonnen. Men zou een interessante vergelijking kunnen maken tussen het karakter van de Troonrede, zoals die in de Ridderzaaal jaarlijks door onze Kóningin wordt uitge sproken, en dat van het (schriftelijke) jaarverslag dat de secretaris-generaal van de V.N. iédere zitting van de Algemene Vergadering aanbiedt. Daarbij zouden ver scheidene opmerkelijke parallellen en te genstellingen te constateren zijn. Maar het vóórnaamste verschil tussen deze staat kundige documenten is toch wel, dat de Koningin hét woord voert namens haar regering, die behalve een uitgebreide exe cutieve bevoegdheid onder meer ook het initiatiefrecht bezit, terwijl de secretaris generaal (zoals zijn titel al aanduidt) al leen kan spreken als hoofd van een amb tenarenkorps dat uitsluitend die taken mag uitvoeren welke het door de organisatie krijgt toegewezen. Hoogstens mag hij kwesties, waarin hij een bedreiging van de vrede ziet, „onder de aandacht van de Veiligheidsraad" brengen. Tijdens het ze ventienjarige bestaan van de V.N. heeft de functie van de secretaris-generaal vooral dankzij de vaak gedurfde initiatie ven van wijlen Dag Hammarskjoeld ge leidelijk wel wat meer inhoud gekregen, en we kunnen ons daarover verheugen. Maar in het Handvest liggen die uitge breidere bevoegdheden nergens omschre ven-en het zou de Algemene Vergadering dan ook bijzonder weinig moeite kosten, er op een kwade dag een eind aan te maken. De secretaris-generaal moet dus wel uitermate bedreven zijn in het poli tieke koorddansen, en óm eén wat ge waagd beeld te gebruiken hij moet kun nen dansen op het koord dat door de in ternationale machtblokken voor hun touw trekkerij wordt gebruikt! Onder deze omstandigheden is het wel duidelijk dat de „macht" van de hoogste functionaris der V.N. om bepaalde kwes ties zelfstandig op te lossen uiterst gering is. Hij krijgt zijn mandaat en zijn instruc ties nu eenmaal van een organisatie die in zichzelf gruwelijk verdeeld is en die zelf noch bevoegd, noch bekwaam is om de wereld te regeren. Het is natuurlijk volkomen juist dat, zoals Lord Avon (de vroegere Britse minister Anthony Eden) in het jongste nummer van het tijdschrift „Foreign Affairs" naar aanleiding van de kwestie Nieuw-Guinea schrijft, de Verenig de Naties „steeds minder in staat zijn, de landen te dwingen zich aan interna tionale overeenkomsten te houden". Maar daartoe zijn de V.N. van het begin af aan nauwelijks in staat geweest; het verloop van de kwestie Nieuw-Guinea is lang niet het eerste voorbeeld van die onbekwaam heid tot het dwingen van leden-staten, en zal zonder twijfel ook niet het laatste zijn. Het Handvest geeft zelfs de Veiligheids raad (met zijn veto-recht!) geen water dichte bevoegdheid tot het nemen van dwangmaatregelen in dit opzicht; laat staan dat, zoals van Nederlandse kant wel eens is geopperd, de secretaris-generaal iets van dien aard zou kunnen doen. In zijn eerste jaarverslag verkondigt Oe Thant nu weliswaar de mening dat de Algemene Vergadering „het parlement van de mensheid" moet worden, maar hij zwijgt over de machteloosheid van een parlement zonder regering. In dit opzicht is zijn verslag een stap achteruit na het laatste verslag van Hammarskjoeld, waar in deze de communistische visie op de V.N. als slechts „een permanente conferentie van regeringen" fel bestreed en althans een poging deed om de organisatie als een actief optredende eenheid (en dus als een krachtige orde-handhaafster) beschouwd te zien. Maar actief als eenheid optreden kan alleen een groep die innerlijk sterk is, en daarvan is bij de V.N. juist geen sprake. Men moet voor het bestaan van deze organisatie dankbaar zijn omdat zij de mogelijkheid schept tot (zij het ook beperkte) samenwerking tussen staten met onderling geheel verschillende beginselen en politieke doeleinden, en ook (nu zij voor ongeveer de helft uit gloednieuwe na ties bestaat) tussen landen in zeer ver schillende stadia van sociale, economische en politieke wasdom en rijpheid. Maar de macht om enig land te dwingen, zich bin nen of buiten zijn eigen grenzen behoor lijk te gedragen, bezit zij niet. Zij is, in de huidige wereldsituatie, geen betrouwbaar instrument tot handhaving van de internationale rechtsorde; hoog stens een noodoplossing, die er in voor ziet dat tegenstanders elkaar zoveel mo gelijk in de vergaderzaal en dus zc weinig mogelijk op het slagveld ont moeten. Dat is al heel wat waard; en méér mag men van de V.N. voorlopig dar1 ook niet verwachten.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1