Vliegtuig met 78 mensen maakt noodlanding op zee Rebellen in Argentinië behalen volledige zege Trein bij Vilsteren ontspoord en in brand na aanrijding met bromfietser HET WEER Attentie actie 25.75 22.75 Reactionaire anti peronisten lijden de nederlaag Nieuw-Zeeland niet tegen Brits EEG-lidmaatschap Noordzee gaf sigaretten terug Gaitskell wenst beroep op de Britse kiezers Minstens 50 overlevenden opgepikt van vlotten op woelige oceaangolven De paus dringt aan op censuur op radio en t.v. V.N.-salarissen niet hoger dan Nederlandse President Guido maakt reuzenzwaai éee MORRIS 'êeforeijou finif! PULLOVERS 47e JAARGANG NUMMER 272 MAANDAG 2* SEPTEMBER 1962 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Algemene verkiezingen vóór toetreden tot EEG Hoge golven Voorwaarden voor de blijversin Hollandia thans bekend Het woord is aan In de krant van heden Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen2, 7 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien4 Kunst 4 Uit stad en omgeving5, 11 Feuilleton 7 In de Vishal en op zee 3 Topsy 8 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 10, 11, 12, 13 Luidsprekers8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Droog weer Door de ramen BUENOS AIRES (Reuter AP) De strijd in Argentinië is geluwd na een vol ledige overwinning van de opstandige troe pen, onder leiding van generaal Ongania, en een reuzenzwaai van president Guido. Nadat de opstandelingen zaterdag de re geringsgebouwen in Buenos Aires hadden bezet en de stad hadden gebombardeerd werd hun aanvoerder door de president tot voorlopig opperbevelhebber van het leger benoemd. De generaals Lorio en Labayru, die weigerden gehoor te geven aan Guidp's bevel de strijd tegen Ongania's troepen te staken, zijn gearresteerd. Deze generaals waren van het ene ogenblik op het andere van loyale verdedigers van de regering tot opstandelingen geworden. Hun troepen keerden terug naar de ka zernes. De troepen van de opstandelingen hebben nu de rol aangenomen van be schermers van het overheidsgezag. Politieke waarnemers zijn van oordeel, dat de politieke toestand in het land zich radicaal heeft gewijzigd nu de generaals zijn verslagen die een uiterst rechtse dic tatuur zouden voorstaan. De zegevierende opstandelingen zouden een terugkeer tot grondwettige toestanden wensen en een meer soepele houding tegenover de pero nisten. De oude olicharchie die de nu ver slagen militaire kringen geldelijk steunde, heeft opnieuw een nederlaag geleden. Het verzet van hun troepen schijnt bijna geheel te zijn gebroken. De enige die nog 'Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEID5ESÏRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) ANIStERDAM TEL. 223596 weerstand schijnt te bieden is generaal Montero in het uiterste noorden van het land. Zijn leger zou zaterdagavond met vliegtuigen zijn bestookt. De gevechten in de hoofdstad hebben volgens officiële berichten aan drie mensen het leven gekost, maar waarnemers zijn van oordeel dat dit cijfer veel hoger moet liggen. De strijd is door generaal Onga nia met behulp van de luchtmacht gewon nen; de marine heeft zich afzijdig gehou den. President Guido heeft alle „wettige" ge neraals opgeroepen voor een „vredescon ferentie" die zondagavond zou worden ge houden, maar die kort na de bekendma king werd afgelast wegens „een verande ring in de politieke toestand". Verscheide ne ministers zouden hun ontslag hebben aangeboden. LONDEN (AP) Premier Keith Holyoake van Nieuw-Zeeland heeft verklaard het goed te keuren als Groot-Brittannië zich aansluit bij de E.E.G. mits de uitvoer van Nieuw-Zeeland gewaarborgd is. Voor zijn vertrek uit Londen naar New York, om de UNO-Assemblee bij te wonen, zei Holyoake dat zijn regering niets onverenigsbaars ziet in het Britse lidmaatschap van de E.E.G. en een voortgezette Britse leiding van het Gemenebest. Een gewaarborgde markt voor de Nieuw- zeelandse boter en vlees Is een van de grote zorgen van Groot-Brittannië in de onderhandelingen over aansluiting bij de E.E.G. Nieuw-Zeeland verkoopt vrijwel al zijn produkten vrij van invoerrechten in Groot-Brittannië. Het zou een ramp voor Nieuw-Zeeland zijn als de tarieven van de E.E.G. zouden toegepast worden. DS. O. JAGER VAN HAARLEM-ZUID PROMOVEERT AAN V.U. Ds. Okke Jager, gereformeerd predikant in Haarlem-Zuid, zal op vrijdag 2 novem ber aan de Vrije Universiteit in Amsterdam promoveren tot doctor in de theologie. Als promotor treedt op prof. dr. G. C. Berkou- wer. Van de miljoenen afgekeurde siga retten, die vorige week in de Noord zee zijn geworpen omdat zij niet meer voor de consumptie geschikt waren zij waren oorspronkelijk bestemd voor de Amerikaanse troe pen in Duitsland zijn er een groot aantal teruggekomen. Op het Sche- veningse strand kon men gisteren mensen zien, die met hamer en nijp tang bezig waren de aangespoelde kisten met sigaretten open te breken. Uit de vele opengebroken kisten kwamen nog verscheidene sloffen droge sigaretten te voorschijn. De politie van Den Haag greep echter in en nam totaal 200.000 siga retten in beslag. De gemeentelijke reinigingsdienst zal de partij vernie tigen. Ook elders lang de kust zijn siga retten aangespoeld. (Van onze correspondent) LONDEN (AP) Een internationale vloot van schepen en vliegtuigen is er vanmorgen in geslaagd tenminste vijftig mannen en vrouwen in veiligheid te brengen, die sinds vannacht in regen en storm die de golven tot drie meter hoogte opzwiept ronddreven op drie reddingsvlotten van de Superconstella- tion die een landing moest maken op de Atlantische Oceaan, 900 km ten westen van Ierland. Het vliegtuig had 78 men sen aan bóord. De lichamen van twee doden zijn geborgen. De Britse admiraliteit heeft laten weten dat zich onder de geredden vele gewon den bevinden en dat zich op geen der red dingsschepen een medicus bevindt. Onder de geredden is echter een arts. Het toestel was op weg van de Verenig de Staten naar Frankfort. Aan boord wa ren tien bemanningsleden en 68 passa giers twee kinderen van 9 en 10 jaar, zeven vrouwen en 59 Amerikaanse mili tairen. Toen een van de vier motoren wei gerde, daarna een tweede en tenslotte een derde, moest de gezagvoerder een nood landing op zee maken. Twee schepen het Zwitserse vracht schip Celerina en een niet geïdentificeerd schip bevonden zich vanmorgen op de plaats van de landing, Vijf andere sche pen waren op weg erheen. Eén daarvan is het Canadese vliegdekschip Bonaventu- ra. In de duisternis was inmiddels ook een grote lhchtreddingsactie op gang geko men, waarvan vliegtuigen uit Ierland, En geland en Schotland deelnamen, alsmede verkenningsvliegtuigen van de Bonaventu- ra. Kort na tien uur vanmorgen meldde de Amerikaanse luchtmacht, dat drie amfi bievliegtuigen van een marinebasis in Schotland waren teruggekeerd omdat de zee te woelig was voor een landing. Om elf uur vanmorgen meldde de Ame rikaanse luchtmacht dat het weer in het gebied van de noodlanding snel slechter VATICAANSTAD (AP) In een namens paus Joannes XXIII gepubliceerde brief wordt aangedrongen op censuur op radio en televisie ter bescherming van de open bare moraal. Dit heeft niets te maken met de wens de vrije meningsuiting aan banden te leggen, aldus de brief. begon te worden. De bewolking nam toe. Het zicht was zeer slecht en de golven waren metershoog. De wihdsnelheid was opgelopen tot 80 km. per uur. Over het lot van de niet geredde passa giers was vanmiddag nog niets bekend. Het vliegtuig was eigendom van de Flying Tiger Airlines en voerde een chartervlucht uit. Het vrachtschip Andania meldde van middag nog meer overlevenden op een reddingsvlot te hebben waargenomen. In de boodschap werd niet gezegd dat de overlevenden aan bóord waren genomen. HOLLANDIA Vandaag zijn de voor waarden bekend gemaakt voor Nederlandse ambtenaren, die na de overdracht van Nieuw-Guinea aan de Verenigde Naties willen blijven doorwerken. Contracten kun nen worden aangegaan voor perioden van een tot drie maanden. De salarissen blij ven gelijk aan die welke tijdens het Ne derlandse bestuur werden betaald, maar Nederland zal het basissalaris nogmaals in Nederland uitbetalen, zodat dit in feite wordt verdubbeld.Ambtenaren,die nietwil- len doorwerken op contract, kunnen blijven werken op dagbasis tot de datum van hun vertrek. Zij ontvangen dan echter geen dubbel salaris. Nederland heeft be paald dat het non-activiteitssalaris voor ambtenaren in vaste dienst ingaat op 1 oktober. Zij, die doorwerken op dagbasis, zien het V.N.-salaris echter gekort op de non-ac tiviteitstoelage. Het doorwerken op dagba sis is dus weinig aantrekkelijk. Bovendien is hepaald dat de periode in V.N.-dienst niet meetelt voor het Nederlandse pen sioen. Van de aanvankelijke 2800 Nederlandse ambtenaren in Hollandia zijn er thans naar schatting nog slechts 1600 over. Ge hoopt wordt dat daarvan ongeveer vijf honderd een V.N.-contract zullen aangaan. In Merauke, Fakfak en Manokwari zijn vrijwel geen ambtenaren die willen door dienen. Alleen in Hollandia is nog een deel daartoe bereid. Te verwachten is dus dat het V.N.-bestuur op korte termijn Indone sische ambtenaren zal aanstellen voor het opvullen van de talrijke openkomende plaatsen. In Djakarta is verklaard dat op alle departementen reeds ambtenaren zijn voorbereid voor functies in Nieuw-Guinea. Advertentie Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. T TI f - mm mm M 4" Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. I I VVS 1 T 1 Ck 1 T f M M T Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. J III li I V J CT L 1 \jL XXL franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Giro-rekening IJmmder Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteunjimonjtoster^^ van de Mije B a g e h o f Niets is onverkwikkelijker dan een deugdzaam mens met een bekrompen geest. Met groot officieel eerbetoon en met luid gejuich van het Russische publiek is de tachtigjarige componist Igor Strawinsky, Rus van geboorte, maar al sinds vele jaren Amerikaans staats burger, op de luchthaven van Moskou verwelkomd. Strawinsky, die hier be groet wordt door Tikhon Krennikov (rechts), president van de bond van Sovjet-componisten, zal drie weken in de Sovjet-Unie blijven en er, o.a. in Moskou en Leningrad, diverse con certen geven. Hij zal ook optreden voor radio en t.v. en een aantal discussies met Russische componisten voeren. Strawinsky werd in 1902 in de toen malige Tsaristische hoofdstad St. Petersburg (thans Leningradgeboren. Dit is zijn eerste bezoek sinds 52 jaar aan zijn geboorteland. Links van de componist zijn vrouw Vera. Doordat een bromfietser onvoorzichtig een onbewaakte overweg overstak is bij het vroegere stationnetje Vilsteren (Ov,) onder de gemeente Ommen een trein ontspoord en in brand geraakt. De brom fietser, de 43-jarige gehuwde arbeider G. B. Hegeman, vond de dood. Het slachtoffer, dat vlakbij de plaats van het ongeluk woonde, laat een vrouw en vijf kinderen achter. Van de inzittenden van de trein werden er zes dusdanig gewond dat zij naar een ziekenhuis moesten wor den Vervoerd. Min of meer ernstig ge wond werden de heer A. J. Immink uit Lemele (Ov.), lid van de Provinciale Staten van Overijsel en wethouder van Ommen, die met brandwonden in het Sophiaziekenhuis te Zwolle werd opge nomen, en de 30-jarige heer J. J. Kam- mies uit Bussum, die met een enkelbles sure naar een ziekenhuis in Emmen werd gebracht. Vier lichtgewonden kon den na behandeld te zijn, het ziekenhuis verlaten. Het waren de 43-jarige me vrouw G. van Egden-Grootheest uit An- dijk (N.-H.), de 66-jarige mevrouw M. A. Boerland-Aben uit Klazienaveen (Dr.) en de heer en mevrouw Stevens uit Ommen. Zo zag de trein er uit na de brand. de legerplaats De Wittenberg bij Stroe. De brandweren van Ommen en Dalfsen, de politie, spoorwegpersoneel en ambulances waren spoedig na de melding ter plaatse. De brandweer was het vuur in korte tijd meester. Het tweede deel van het eerste rijtuig (de motorwagen) en de tweede wa gon brandden geheel uit. De bovenbouw van de laatste wagen bleef vrijwel intact. De ravage in aanmerking genomen, mag het een wonder heten dat er in de trein geen doden zijn gevallen. Een als een stuk ijzerdraad verbogen rail was in het midden van de eerste wa gon door de vloer naar binnen gedrongen, vervolgens door twee schotten heengegaan, en had over de hoofden van passagiers heen het dak doorboord. Veel passagiers hadden schaaf- of snij- wondjes opgelopen. Enkelen, onder wie de treinbestuurder, kregen een lichte shock. Vrijwel allen konden hun reis kort na het ongeluk vervolgen. Er bestaat geen zekerheid over de wijze waarop de brand is ontstaan. Aangeno men wordt dat de benzine uit de tank van de bromfiets tegen de trein is gespat en vlam heeft gevat door de vonken, die door de ontsporing werden veroorzaakt. Zater dagavond werd met het opruimingswerk begonnen en zondagochtend was men daarmee al zover gevorderd, dat het trein verkeer weer normaal kon worden hervat. De schade is zeer groot. LONDEN Oppositieleider Gaitskell heeft voor radio en televisie nogmaals een beroep op premier Macmillan gedaan om algemene verkiezingen uit te schrijven, voordat Groot-Brittannië tot de Europese Economische Gemeenschap toetreedt. Het Britse volk moet zelf hierover beslissen, niet de regering, zo zei Gaitskell. Aansluiting bij Europa, aldus Gaitskell, betekent dat er een eind komt aan onze duizendjarige geschiedenis en aan het Britse Gemenebest. Wij zullen slechts een provincie worden zoals Texas en Cali- fornië. Gaitskell drong aan op precies ge formuleerde voorwaarden om te voorko men dat Groot-Brittannië tot een verkeerd soort club toetreedt. Gaitskell erkende het gevaar dat wan neer Groot-Brittannië zich buiten de E.E.G. zou houden „de zes" misschien een eigen Europese staat zullen vormen, wel ke mogelijk een reactionaire politiek zal volgen en een gevaar opleveren voor de wereldvrede. Kardinaal Cicognani heeft de brief na- mes de paus gestuurd aan de aartsbis schop van Genua ter gelegenheid van de katholieke sociale week te Siena over „so ciale aspecten van audiovisuele media". „Bij ieder die openbare macht bekleedt berust de taak onmiddellijk in te grij pen, hetzij ter voorkoming of verwijde ring van eventuele negatieve invloeden, hetzij om voor waardevolle elementen te zorgen, voor waarachtig onderricht en on derwijs aan de leden van de gemeen schap", aldus de brief. „Een dergelijke publieke waakzaamheid, waar deze binnen gerechtvaardigde gren zen blijft kan niet als een overdreven inbreuk op de persoonlijke vrijheid wor den beschouwd. Zij vormt daarentegen voor de overheid een rechtmatige uitoefe ning van haar functies bij het opvoeden en het bevorderen van het algemene be lang in een zeer delicate sector". De brief doelt speciaal op de eerbied die verschuldigd is aan godsdienstige sen timenten, het gezin, de gevoelens van de jeugd en het burgerlijke gezag. Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Morgen overdag zonnige perioden. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen zuid en oost. Iets koudere nacht. Mor gen dezelfde températuren als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Honder meter voorbij het stationsge bouwtje kwam de trein tot stilstand. Er ontstond paniek onder de door elkaar ge worpen reizigers, vooral toen bleek dat de deuren niet open wilden. Naast de spoor baan lagen echter houten palen en hier mee sloegen militairen de ruiten van de coupés stuk. Door de ramen werden in zittenden naar buiten getrokken en ge duwd. Later gingen de deuren open. Intus sen stonden het eerste en tweede rijtuig van het driewagenstel in lichterlaaie. Op het geraas van de ontsporing, dat tot op grote afstand hoorbaar was, kwa men van alle kanten mensen toesnellen. Onder hen waren ongeveer 15 militairen van dè 113 T.D., die in de nabijheid in bivak lagen en die afkomstig waren uit Het was zaterdagavond goed vijf uur. Uit Zwolle was juist de dieselelektrische trein naar Emmen vertrokken met in de kabine de 40-jarige treinbestuurder P. Prijs uit Emmen. Terwijl de trein naar het oosten voortsnelde, reed aan de lin kerkant langs de spoorbaan tussen Dalf sen en Vilsteren, eveneens in oostelijke richting, de bromfietser. Hij was op weg naar huis. Niet ver van het stationnetje Vilsteren zag de machinist hem. Hij gaf dringend signalen om hem te waarschuwen. Tot zijn ontzetting zag hij het volgende ogenblik dat de man kennelijk niets had gehoord, want bij de onbewaakte spoorwegovergang in de Vilsterse Allee, ongeveer honderd me ter voor het stationsgebouwtje, zwenkte de bromfietser ineens naar rechts om de rails over te steken naar zijn huis, dat daar vlak bij de spoorbaan staat. In volle vaart greep de trein, die een snelheid van ongeveer tachtig kilometer zou hebben gehad, bromfiets en berijder. Hegeman, die veertig meter verder in de begroeiing naast de spoorbaan werd ge slingerd, was onmiddellijk dood. De machinist remde uit alle macht en er zou verder niets gebeurd zijn als niet een stuk van de bromfiets voor aan de trein was blijven hangen. Dit stuk schijnt in de wissel voor het stationnetje te zijn geperst. Hierdoor werd de wissel iets omgezet, waardoor de volle trein, die toen nog een vaart van zestig kilometer moet hebben gehad, uit de rails schoot. tdL dlis deze week een echte chunky van 100% Du Pont Orlon heren: junior:

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1