Franse partijen komen in geweer tegen De Gaulle Motie van wantrouwen in de regering verwacht immw mi WERELDNIEUWS Van dag tot dag ee vrede Oud-SS-ers en neo fascisten onder veel geschreeuw bijeen Nehroe's bezoek aan Ghana afgelast Brandbom gevonden in de Sint Pieter Tien Spanjaarden wegens stakingen veroordeeld Lichte verschuiving naar links na Franse Senaatsverkiezing raatótoel Chinees protest bij India mm: 0p de Vergaderseizoen in West-Duitsland Groot of klein, elk écht genoegen haalt u even uit de sleur. Neem Arsenal: een gróte sigaret in formaat, smaak en aroma. Overigens..... rookt u al Arsenal? Gaullistische kansen Vrijwel alle ultra-rechtsen kregen kous op de kop In Columbus' kielzog Naar aanleiding van een bloedig grensincident Sporry SVVMVQNId MAANDAG 24 SEPTEMBER 1962 Een rapport, samengesteld door een vijf entwintig man sterke commissie uit de P.v.d.A. over „Oorlog en Vrede in het Atoomtijdperk" is kortelings verschenen onder de titel „In Dienst van de Vrede". Het verschil tussen opdracht en conclusie wordt in het verschil tussen deze twee be titelingen duidelijk zichtbaar aangegeven: terwijl het uitgangspunt volkomen objec tief de oorlog en de vrede als studiepun ten naast elkaar stelde, hebben de com missieleden blijkbaar eenstemmig vóór de vrede gekozen, wat niet als een verrassing kan worden beschouwd. Verder is die eenstemmigheid helaas niet gegaan, gezien de twintig percent der commissieleden die een afwijkend stand punt in een minderheidsrapport neerlegde. Ook dat behoeft niet te verwonderen, aan gezien een verschil van opvatting ten aan zien van de „middelen van de vrede" vooral in socialistische kringen de laatste jaren tal van innerlijke strijdvragen heeft opgeworpen. Het ontstaan en het betrekke lijke succes van de Pacifistisch Socialisti sche Partij zijn er symptomen van en bo vendien is in de P.v.d.A. zelf allerminst „vrede" ten aanzien van de weg, die het socialisme te gaan heeft in de nieuwe, ge vaarlijke ontwikkeling der politieke situa tie. Wanneer men de conclusie van de meer derheid der commissie ontleedt, blijkt dat deze blijft zweren bij de ontwapenings ideeën zoals die in de twee grote machts blokken der wereld, de NAVO en de com munistische concentratie, als officiële be- leidsprincipes worden gehuldigd: ontwape ning bij internationaal akkoord onder in ternationaal toezicht, en béwapening om el kander te dwingen tot dat akkoord te be sluiten. De onvruchtbaarheid van deze soort „ontwapeningsstreven" is al sedert de vroegste jaren van de Volkenbond aange toond. De hoop op succes van een derge lijke „politiek met twee gezichten" mag gerust als een ij dele worden gekenmerkt, hoe ernstig en uitvoerig de politici tijdens de eindeloze reeksen ontwapeningsconfe renties er ook over uitweiden. Men kan die politici niet kwalijk nemen, dat zij te gen alle redelijke argumenten in de ex ponenten van deze politieke touwtrekkerij blijven, want dat is hun opdracht en hun functionele beperking. Het is echter de gro te vraag, of een politieke partij diezelfde opdracht en beperking angstvallig moet overnemen en niet eens vrijmoedig, ver- beeldingskrachtig en met durf de realiteit onder ogen moet zien, waarin het land op welks bodem zij gegroeid is, zich be vindt. Het socialisme, hoe internationaal ook in zijn levensbeschouwelijke en maat schappelijke uitgangspunten, is genoeg zaam in nationale vraagstukken betrokken geraakt en zelfs tot nationale bestuursta ken geroepen om zich te mogen realiseren dat bepaalde internationale vraagstukken in het ene land anders worden ontvangen en moeten worden aangepakt dan in het an dere. De situatie van Nederland in de huidige wereld eist een ernstige bezinning op be paalde problemen, die door de grote mo gendheden als hun eigendom worden be schouwd. Het standpunt van de meerder heid der P.v.d.A.-commissie blijkt echter in genen dele af te wijken van het stand punt, dat Washington huldigt. Dat 'onze Ne derlandse regering dit Amerikaanse stand punt onderdanig accepteert, is nog tot daaraan toe dat een oppositionele partij tégen de werkelijke ervaringen in zoetjes blijft voortwandelen in het spoor van de diplomatie, wier droevige reputatie het is dat zij nog nooit één echte ontwapenings- stap heeft kunnen zetten, is bedenkelijker. En dat een commissie, wier opdracht het was „zich in een zo open mogelijke dis cussie te bezinnen", tot geen andere con clusie is kunnen komen dan die, waarin de gelijkgeschakelde meningen van alle officiële regeringswoordvoerders uitmon den, moet voor rechtgeaarde socialisten zeer teleurstellend zijn. Deze echter hebben dan het minder heidsrapport tot troost, waarin wél wordt geredeneerd vanuit het standpunt dat een klein land op andere manier de heersende impasse moet doorbreken en dat het socia lisme daarbij de pioniers voor een nieu we politiek moet leveren. Waaruit mag ge concludeerd worden dat nog lang niet alle pacifistische socialisten zich bij de P.S.P. hebben aangesloten! SAARBRÜCKEN (AP) In Saarbrücken in West-Duitsland zijn voormalige leden van de S.S. zondag bijeengeweest op een congres, waar zij de oud-S.S.-generaal Felix Steiner luid toejuichten. Steiner trok van leer tegen wat hij noemde de „ver valsing van de geschiedenis". Hij zei dat de SS niet gevormd werd als politieke groep maar als een elite-gar de „die in staat was het hoofd te bieden aan noodtoestanden en een voorbeeld te stellen". De SS kreeg tijdens de tweede wereld oorlog een „Europees aanzien" omdat ve le buitenlanders zich erbij aansloten „om de vrijheid van het eigen land te verde digen tegen de Bolsjewistische dreiging". BAD GODESBERG (AP) In Bad Godesberg, bij Bonn, heeft een schreeu wende menigte van enige honderden ra dicalen gedemonstreerd tegen schadever goeding aan nazi-slachtoffers, het verstrek ken van hulp aan onderontwikkelde lan den een tegen kanselier Adenauer. Er ont stond een geweldig tumult. Strooibiljetten die tijdens de bijeenkomst werden verspreid, waren ondertekend door de uiterst rechtse „Duitse Rijkspar tij", die bij de verkiezingen in 1961 0.8 percent van de stemmen haalde. KASSEL (AP) Met veel geschreeuw van „Duitsland eerst, dan de wereld", heeft de uiterst rechts „Duitse Nationale Volkspartij" in Kassei haar eerste con gres gehouden. De sprekers bezongen de glorie van het Duitse nationalisme en we zen op de noodzaak „het cultureel erfdeel van Duitsland te zuiveren van buitenland se invloeden". Wij Duitsers moeten ons bevrijden van de buitenlandse culturele elementen de Amerikaanse sex en misdaad en het Rus sische communisme", zei Otto Karl Duepov. Hij gaf een uiteenzetting van het Duitse recht de leiding en de orde schep pende rol in centraal-Europa op zich te nemen. ACCRA (AP) Als rechtstreeks ge volg van de onrust in Accra, waar zater dag de noodtoestand is afgekondigd, is het bezoek afgelast dat premier Nehroe van India- aan het eind van deze maand aan Ghana zou brengen. VATICAANSTAD (Reuter-AFP) Pau selijke gendarmes hebben zaterdagavond op hun rondgang door de Sint Pieter op vier verschillende plaateen „materiaal ge vonden dat zeer gemakkelijk brand kan veroorzaken". Kolonel Angelini, commandant van de pauselijke gendarmerie, zei later dat in de kapel van het Allerheiligst Sacrament een brandbom van primitieve makelij was gevonden en een ontstekingsapparaat, Bij nader onderzoek vond men nog een detonator onder aan de voet van de zuil van de Heilige Andreus. In Vaticaanse kringen was men zeer ge schokt door deze vondst aan de vooravond van een Concilie, dat naar de Paus hoopt zal bijdragen tot versterking van de vrede onder de mensen. Advertentie jr Jr Jr (Van onze correspondent) PARIJS Er heeft na de rede van De Gaulle maar weinig water door de Seine hoeven te stromen voor de diverse politieke partjjen, de gaullisten uitgezonderd, de alarmklok luidden naar aanleiding van de voornemens van de Franse president over een herziening van de grondwet door middel van een referendum. Van uiterst links tot uiterst rechts is men, af gezien van de gaullisten, het er wel over eens, dat het staatshoofd zich opmaakt tot een grondwetsschending met het doel de positie van de president der republiek, ten koste van het parlement, nog krachti ger te versterken. Aangezien echter die eensgezindheid al weer gauw verslapt, zo niet verdwijnt, zodra het probleem aan de orde komt, welk positief tegenvoorstel voor grond wetsherziening door het parlement zou kunnen worden ingediend, voorzien de meeste waarnemers toch wel, dat de gene raal tenslotte weer aan het langste eind zal trekken. Van socialistische zijde is de an dere partijen, met uitzondering van de gaullisten en de communisten, niettemin een voorstel gedaan samen een tegenont werp voor een grondwetsherziening op te stellen. De meest waarschijnlijke gang van za ken lijkt dat, indien zo'n positief initiatief van het parlement achterwege moest blij ven of onderweg moest stranden, er be gin oktober in de Kamer toch een motie van wantrouwen tegen de regering zal worden ingediend. Zo'n motie zou voor het eerst in de geschiedenis der vijfde repu bliek een ruime kans maken een meerder heid te verwerven, met als gevolg dat het kabinet Pompidou ten val zou worden ge bracht. Het is echter wel zeker, dat het parlement in dat geval de premier wiens ministers bovendien in functie zouden kunnen blijven nog geen et maal overleven zou, omdat het staatshoofd dan onmiddellijk tot Kamerontbinding zal besluiten. Er zouden dan nieuwe verkiezingen moe ten worden uitgeschreven. De Gaulle heeft er in zijn rede trouwens op gezinspeeld, dat die verkiezingen dan gelijktijdig met het referendum zouden kunnen worden gehouden. Een gebeurlijkheid, die met name hartelijk wordt toegejuicht door de gaullistische Kamerleden. Niet zonder re den hopen wij dat de gaullistische kandidaten er slechts zijde bij zullen spin nen, indien de verkiezing en het referen dum zouden samenvallen. De Gaulle heeft tot dusver zijn ge wicht nog nooit voor één partij of kan didaat in de weegschaal willen werpen. Daarentegen zal hij, volgens zijn gewoon te, het Franse volk zeker met klem op wekken „ja" op het referendum te ant woorden. Het zal in dat geval een koud kunstje voor de gaullistische propagan disten zijn daarna de kiezers te door dringen van hun morele plicht hun ja woord aan de generaal te onderstrepen door ook op hun kandidaten te stemmen. Het gevaar van een dubbele overwin ning voor De Gaulle's referendum en voor een gaullistische verkiezingscampagne schijnt de andere partijen evenwel toch niet van een tegenoffensief te zullen weer houden, dat op 2 oktober geopend zou kun nen worden. De Gaulle heeft ons de handschoen toe geworpen door het parlement, in flagran te tegenspraak met de constitutie, buiten een staatkundige operatie van het hoog ste gewicht te willen houden en die provo catie zullen wij, alsdus zou men de me ningen der politieke partijen kunnen sa menvatten, onmogelijk onbeantwoord kun nen laten. Politieke rust en vrede schijnen voor Frankrijk voorlopig niet te zijn weg gelegd. MADRID (Reuter) Een krijgsraad in Madrid heeft tien personen tot gevange nisstraffen van twintig tot vier jaar ver oordeeld. omdat zij schuldig werden ge acht aan ondermijnende propaganda in verband met de stakingsactie in het voor jaar in het gebied van Bilbao, zo verluidt in de Spaanse hoofdstad. De vonnissen moeten worden bekrachtigd door de regi onale militaire bevelhebber. Een vooraanstaande figuur uit de on dergrondse communistische beweging. Ramon Ormazabal Tife, kreeg twintig jaar. Zijn medebeklaagden, die ook com munisten werden genoemd, zouden ver oordeeld zijn tot gevangenisstraffen vari ërend van vier tot twaalf jaar. De enige vrouwelijke beklaagde, Maria Francesca Depena Rico, kreeg vier jaar. Van onze correspondent) PARIJS De indirecte verkiezim"" waardoor zondag een derde deel van de Franse Senaat vernieuwd moest wu., hebben een lichte verschuiving naar links geopendbaard. De socialisten van Mollet hebben hun posities nog enigszins verbe terd door vooral stemmen op de conser vatieven te veroveren, terwijl de cen trum-partijen, radicalen en rooms-katho- lieken, zowel als de gaullisten en de com munisten. hun stellingen over het alge meen wisten te handhaven. Opmerkelijk echter was dat bij de eerste of de tweede ronde vrijwel alle ultra-rechtse aanhan gers van het voormalige Franse Algerije al of niet definitieve nederlagen leden. t^el politieke betekenis kan aan deze verkiezingen overigens niet worden ge hecht. Het waren notabelen, leden van de Nationale Vergadering, van gemeente- en provinciale raden, die, zoals iedere drie jaar, een deel van de zetels van de Senaat kregen te verdelen, waarbij voor 81 van de 96 zetels dezelfde titularissen gehand haafd werden. In grote lijnen kan worden gezegd dat die notabelen in de Franse provincie de diverse politieke partijen wel trouw zijn gebleven, ofschoon vertegenwoordigers of handlangers van het rechtse extremisme, de kous nog al eens op de kop mochten krijgen. In haar offensief tegen het rechts ex tremisme heeft de regering zaterdag een nieuw initiatief genomen door een arres tatiebevel uit te vaardigen tegen de oud minister Jacques Soustelle, die samen aan het hoofd van de nationale pseudo-verzets- raad die de failliete inboedel van de OAS heeft geërfd. De verblijfplaats van Sou- stelle, die Frankrijk al vele maanden gele den verlaten heeft, is echter onbekend. Door evenals tegen Bidault nu ook te gen Soustelle eindelijk een arrestatiebevel uit te vaardigen, heeft de Franse rege ring, zo lijkt het, vooral wel de publieke opinie willen geruststellen door te bewij zen dat ze de geruchten dat de O.A.S. volgende maand een nieuwe actie met moordaanslagen en kneedbommen zou lan ceren, zeker niet wenst te onderschatten. Sla en slagroom Vit de Spaanse haven Palos is vorige week een nabootsing van de Nina, het kleinste vaartuig in de ontdekkings- vloot van Christoffel Columbus 470 jaar geleden, naar Amerika vertrok ken. Het huikje begon daarrhee aan de tweede etappe van de overtocht die de bemanning „in het kielzorg" van Columbus hoopt te volbrengen. Acht leden van de bemanning bevonden zich aan dek toen deze opname werd gemaakt. PEKING (Reuter) Pekingse dagbla den melden dat China zeer krachtig bij India geprotesteerd heeft naar aanleiding van het jongste incident aan de grens tussen beide landen waarbij een Chinese officier zou zijn gesneuveld en een sol daat gewond. In een Chinese nota wordt de onmiddellijke ontruiming van het ge bied waar het incident zich voordeed door Indische troepen geëist. Als dit niet ge beurt zullen de Chinese troepen „alle noodzakelijke maatregelen treffen voor hun zelfverdediging", zo zou in ^e pro testnota staan. Volgens het Chinese communistische partij-orgaan, het Volksdagblad, wordt in het Chinese protest de onmiddellijke te rugtrekking geëist van Indische troepen uit het gebied van Tsjedong en de Tsje- Jao brug. De Chinese regering behoudt zich het recht voor om van de Indische rege ring een verontschuldiging en schadever goeding te vragen. Er is al heel wat over het dikzijn te doen geweest, ook op deze plaats. Als reus achtig probleem is het dikzijn niet meer uit onze omgeving weg te denken en als conversation piece" heeft het zijn ge lijke niet. Als het weer tot op de laatste vezel is uitgekauwd kan men rustig op de dikte overgaan en verzekerd zijn van een aandachtig en meelevend gehoor. Het dikzijn is toegeschreven aan de vreemdste redenen: aan huwelijksongeluk en versmade liefde, aan teveel en aan te weinig werken, aan zenuwen en drukte, aan water en brood. Zelfs zijn er enige zeer verlichte geesten die de dikte toe schrijven aan taartjes en slagroom, maar zij vinden zéér weinig aanhangers. Intussen zitten we maar met dat pro bleem, dat echter zonderling genoeg in zeer grote delen van de wereld helemaal geen probleem is, maar wel een voorrecht. Ik weet natuurlijk best dat dat een echt achterlijk standpunt is, maar wat wilt u? Niet de hele wereld is zo ontwikkeld als wij zijn. Bij ons is het allang verleden tijd dat een notabel zich onderscheidde door een fraai embonpoint. Men noemde dat toen zeer spits een burgemeestersbuik. Tegenwoordig ziet men heel weinig nota belen meer achter hun buik aanwandelen. En wat de mevrouwen uit die tijd betreft men maakte toen nog zeer scherp on derscheid tussen mevrouwen, juffrouwen en zomaar gewoon vrouwen de notabel- se placht zich te onderscheiden door een onderkin of wat en een welig gepolsterd figuur en niemand die het haar kwalijk nam. Integendeel, het werd van haar ver wacht! Hoe is dat alles veranderd! Die tijd van de slagroom is voorbij, we leven nu in het tijdperk van het slablad. Om dat goed te beseffen moeten we nog even terug naar de onderontwikkelde gebieden. Als men daar een notabel zoekt is het doodeenvou dig. Men pikt de enige dikkerd uit alle ma- geren: ziedaar de man! De rest loopt erbij als talhouten en vindt dat heel gewoon. Het vreemde is nu dat wij niet het fi guur van die dikke hoofdman als ideaal on dervinden maar wel dat van zijn uitgemer gelde onderdanen. Wat doen wij er al niet voor om ook zo'n onderontwikkeld figuur te krijgen! We laten er van alles voor staan en eten en drinken dingen waar we van griezelen. Met walging wijzen we de slagroom van ons en blijmoedig verslinden wij het slablad. De geschiedenis leert ons dat niets blijft en dat de reactie steeds om de hoek op de loer ligt. Reeds gaan er stemmen op die verklaren, dat niet alles wat lekker is nood zakelijkerwijze ongezond hoeft te zijn, en dflt stevig sport en ochtendgymnastiek be drijven niet beslist beter is dan op je luie rug te liggen en naar de overdrijvende wolken te staren. Wie weet hóe nabij de tijd weer is dat onze regering uit louter dikekrtjes bestaat en dat alleen gelukkige mensen vol slag room en taartjes mooi gevonden worden. Dat men op de weegschaal speurt naar dat heerlijk extra kilootje. Dat alleen vrou wen maat 46 waardig worden bevonden om schoonheidskwien te worden. Dat de slagroom met liters, de taartjes bij dozij nen en de slabladen per stuk besteld wor den. Wat zal het leven dan weer verrukkelijk zijn.! P.S. Ik ben niet dik Advertentie uea jLuo>j sEE^Epuid aisuhj ap :piaqpuoza2 ua jipEJ>| uea uojq U33 'UaUjUIEJjA UEE >jf|j s; J Rosa Thalmann overleden. In Oost-Ber- lijn is overleden Rosa Thalmann, de weduwe van de communistenleider uit de jaren voor de tweede wereldoorlog Ernst Thalmann. Zij is 72 jaar oud ge worden. Haar man is in een concentra tiekamp gestorven. Rosa Thalmann kwam onlangs weer in het nieuws toen zij trachtte een vervolging te doen in stellen tegen de moordenaar van haar echtgenoot in West-Duitsland. Zij was lid van de Oostduitse „Volkskammer". Lachertje. De officier van justitie in Pa rijs heeft een onderzoek geopend om uit te maken of de 50-jarige Jacques Sou stelle terecht zal moeten staan wegens deelneming aan een samenzwering te gen president De Gaulle. 11.000 doden. De sjah van Iran heeft mee gedeeld, dat de regering de 52 door de aardbeving getroffen dorpen zal over nemen onder een nieuwe landhervor- mingswet en ze zal herbouwen als mo deldorpen. De ramp heeft aan 11.000 mensen het leven gekost. 100.000 men sen zijn dakloos. Bezegeling. President Leonid Brezjnjev van de Sovjet-Unie komt vandaag per vliegtuig in Belgrado aan voor een be zoek van tien dagen. Hij zal gesprekken voeren met president Tito en andere Joegoslavische leiders en een rondreis door het land maken. De komst van het Russische staatshoofd wordt gezien als een bezegeling van de gestage verbete ring der betrekkingen tussen de twee landen na een lange periode van een scherpe ideologische strijd. Prikkeldraad. Obafemi Awolowo, de oppo sitieleider in het Nigeriaanse parlement, is huisarrest opgelegd. Zijn huis in een voorstad van Lagos is met prikkeldraad omringd en wordt door politie bewaakt. Record. De Franse koorddanser Henri Rechatin is zondag in Roanne (Midden- Frankrijk) een poging begonnen om 200 uur op een kabel acht meter boven de begane grond door te brengen. Hij wil het wereldrecord verbeteren, dat met 101 uur en 25 minuten op naam staat van de Zweed Rune Olsson. Ramp in Brussel. Een hof in Brussel heeft de voorlopige hechtenis van de aanne mer en de hoofdingenieur van het bouw werk naast het regeringsgebouw, dat vorige week is ingestort, met een maand verlengd. Mevrouw Soekarno. Aan mevrouw Har- tini Soekarno, echtgenote van de pre sident van Indonesië, is toen zij zondag in Peking arriveerde voor een bezoek van 10 dagen, een ontvangst bereid zo als gewoonlijk slechts een staatshoof den ten deel valt. Op het vliegveld werd zij begroet door de president van de republiek Lioe Shao-Shi, de premier Tsjoe en-Lai en de minister van buiten landse zaken, maarschalk Tsjen Yi. Eilandje. Een Britse zakenman heeft in de Koraalzee, op flinke afstand van de kust van Australië, een eiland gepacht. Hij wil daar een gemeenschap stich ten, waar geld is afgeschaft en con currentie wordt vervangen door coöpe ratie. De zakenman, Bernard Stanbury, had honderden brieven geschreven aan regeringen en makelaars, waarin hij voor een redelijke prijs een eiland te huur of te koop vroeg. Hij kreeg hierop drie eilanden aangeboden. Het eiland van zijn keuze heeft hij thans voor een termijn van dertien jaar gehuurd. De pachtsom bedraagt ongeveer 160.000 gulden. De eerste gegadigden vertrek ken begin 1963 naar hun nieuwe ver blijfplaats. Tweepersoons. Een 40-jarige Tsjechische ex-piloot heeft een tweepersoons-sport vliegtuigje van een vliegveld gestolen en is daarmee, met zijn vrouw, twee kin deren en zwager naar Oostenrijk gevlo gen om politiek asiel te vragen. Het vliegtuigje werd bij de landing zwaar gehavend. Ambassadeur. President Kennedy heeft Llewellyn Thompson, gewezen Ameri kaans ambassadeur in Moskou, be noemd tot reizend ambassadeur. Zijn verantwoordelijkheden zullen groten deels liggen op het gebied van zaken die de Sovjet-Unie betreffen. Magistrale visie. De rechtbank van Dur ban (Zuid-Afrika) heeft uitgemaakt dat afbeeldingen van het Brusselse „manne ke Pis" niet onzedelijk zijn. Zij sprak een winkelier vrij, die voor de rechtbank was gedaagd wegens het verkopen van aanstootgevende voorwerpen: flessenope- ners en sleutelringen met een afbeelding van het bekende manneke. Autostrada, Premier Fanfani en president Segni van Italië hebben een nieuwe snel- verkeersweg geopend tussen Rome en Napels. De weg heeft ruim 300 miljoen gulden gekost. i

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3