IJmuiden huldigde op grootse wijze zijn damkampioenen Mars- en Pijper dag in Plaatwellerij in Velsen-Noord viert gouden jubileum de IJmond IJmond verenigingen vandaag en morgen Kolenwerker overleden na arbeidsongeval Mooie geste van gemeenschapszin MAANDAG 24 SEPTEMBER 1962 5 Voorbereiding concilie in Beverwijk STOFZUIGERS Doopsgezinde Kerk in Beverwijk 50 jaar Minder inzendingen voor Floralia-expositie Kerkelijk nieuws Zevenduizendste schip aangekomen in IJmuiden D. Koger gehuldigd Kindergeluk vierde het vijftigjarig bestaan In „Lommerlust" te Beverwijk is zater dag onder grote belangstelling de voorbe reiding op het komend concilie in Rome voortgezet. Pater dr. Lucas Brinkhoff O. F. M. uit Nijmegen sprak over het werk van de commissie voor de liturgie. Deze commissie heeft de voorstellen aan het concilie voorbereid ter vernieuwing en aan passing van de liturgie. Mgr. P. A. Nier man, bisschop van Groningen, wees er op, dat het concilie in de eerste plaats een interne aangelegenheid van de kerk is, een schoonmaak in eigen huis. Omdat overal in de wereld de aankondiging van het concilie grote belangstelling trok, is een. „secretariaat voor de eenheid van de christenen" tot stand gekomen. „De tijd is rijp te werken aan de eenheid, die Christus heeft gewild en waarnaar de christenen terugverlangen. Men mag niet verwachten dat het concilie deze eenheid zal terugbrengen, maar het zal wel een stap nader tot die eenheid kunnen zijn," aldus de bisschop. Advertentie Electrolux, Excelsior, Erres, Holland Electro, Ruton, AEG, Philip» en*. VERKOOP - REPARATIE Betaling in overleg VELSERU UIN WEG 172 - TELEFOON 4402 IJMUIDEN heeft zaterdagmiddag zijn damkampioenen, het sterkste tiental van Nederland, op spectaculaire wijze gehuldigd. Een zegetocht, in de oude brandweer wagen van 1929, voorafgegaan door de IJmuider Harmonie, tachtig man sterk en in gala-uniform, begon op het Tiberiusplein en eindigde in de met vlaggen versierde Kennemerlaan, voor Hotel Kennemerhof, met een serenade aan de „Tien van DCIJ" en het Wilhelmus. In hotel Kennemerhof, het hoofdkwar tier van de Damclub IJmuiden, begon om vier uur een receptie, die zeer druk be zocht werd. Het hoogtepunt kwam, toen burgemeester mr. C. J. Bührmann, die vergezeld was van wethouder H. de Jong en secretaris J. Veenstra, in een kernach tige toespraak uitdrukking gaf van de grote waardering die het stadsbestuur heeft voor de door DCIJ geleverde bijdra ge in het hoog houden van de naam der gemeente, die ver buiten de landsgrenzen bekend staat als de stad in Nederland met de beste dammers. Burgemeester Bühr mann legde er de nadruk op, dat hij be slist de damkampioenen en hun bestuur persoonlijk wenste te feliciteren en het juist vond dat, in dit uitzonderlijke geval, ook het woord zou worden gevoerd door wethouder De Boer, die eens een geducht dammer bij DCIJ was en die ook in latere jaren zijn sympathie voor deze club nooit onder stoelen of banken heeft gestoken. Het was burgemeester Bührmann een zeer groot genoegen, namens de gemeen te, de kampioenen elk een legpenning der gemeente te mogen aanbieden. Deze eervolle onderscheiding, waarin heel DCIJ deelt, werd met een enthousiast applaus door de vele aanwezigen onder streept. Wethouder De Boer memoreerde enkele gebeurtenissen uit de eervolle DCIJ-ge- schiedenis. Hij wees op het grote belang van de beoefening der denksport en spoor de vooral de jeugd aan tot deelname. Wetende met welke grote financiële moei lijkheden DCIJ te kampen heeft door de grote kosten die door zo weinigen moeten worden gedragen, zei hij blij te zijn de voorzitter een enveloppe met inhoud v te mogen aanbieden, welk gebaar met ap plaus werd begroet. Vele sprekers hebben daarna nog het woord gevoerd, namens de KNDB, de pro vinciale damorganisatie, diverse dam clubs, het Zakencentrum enzovoort, waar bij hulde werd gebracht aan de kampi oenen en hun bestuur en allen die aan het succes van DCIJ hadden meegewerkt. Voorzitter Kerst de Jong dankte alle sprekers afzonderlijk, in het bijzonder bur gemeester Bührmann en wethouder De Boer. Zestig DCIJ-ers en genodigden zaten za terdagavond aan een feestdiner in Kenne merhof, onder wie wethouder De Boer en de voorzitter van de Kon. Nederland se Dambond, de heer H. C. de Vreugde en hun echtgenoten. Tijdens het diner wer den eveneens huldigend toegesproken door de KNDB-voorzitter de heren Ott en Gomes die 37 jaar en de heren Van Straten, Du- kel, Laros, Vooys en Kaan, die 25 jaar DCIJ-er waren. Bijzondere hulde bracht de voorzitter van De DCY-kampioenen voor hun hoofd kwartier tijdens de huldiging door de burgerij. Nog meer bloemen, geschen ken en een feestdiner toe volgden in Hotel Kennemerhof. Tijdens een druk bezochte dienst in de doopsgezinde kerk aan de Meerstraat in Beverwijk heeft men het feit herdacht dat op 22 september 1912 de toenmalige doops- zinde predikant, ds. J. D. van Calcar, het kerkgeDouw opende. De huidige doopsge zinde predikant, ds. H. Luikinga, ge bruikte voor zijn predikatie dezelfde tekst als zijn voorganger 50 jaar geleden. Hij ontleende haar aan Exodus 20:24. De cel list Carel Alphenaar en de organist P. J. Potgieter werkten mee aan de dienst. In het verleden ligt het heden, in het nu wat worden zal. Naar aanleiding hiervan ging ds. Luikinga terug tot 1530 toen in Ken- nemerland de eerste dopersen leefden. In 1668 werd een huis in Beverwijk ge kocht en tot kerk omgebouwd. De offerge zindheid was toen al groot want de klei ne gemeente bracht in 1727 een bedrag van 700.- bijeen voor bijzondere noden. In 1758 kreeg men een eigen predikant, ds. Antonius van Os, die later naar Zaan dam trok. Daarna ging het bergafwaarts en in 1822 waren er nog 4 leden over. De doopsgezinde gemeente kwam toen onder toezicht van die van Krommenie en later van Westzaan. Totdat in 1873 ds. J. Sepp zijn intrede deed, die later door ds. van Calcar werd opgevolgd. Er werd een deel van de notulèn van de vergadering van 1911 voorgelezen waarin men het besluit nam tot een nieuwe kerk te komen die aan de Meerstraat werd neergezet voor de som van 31.591,26. In het veilinggebouw Het Centrum in Beverwijk is zaterdagmiddag de jaarlijk se Floralia-tentoonstelling gehouden. Ook nu weer had een groot deel van de school jeugd zijn best gedaan om een mooie bloemrijke plant te kweken, maar het resultaat was niet zo gunstig als voor gaande jaren. Volgens deskundigen zou het minder gunstige zomerweer hiervan de oorzaak zijn. Het viel ook op dat het aantal inzendingen niet zo groot was als vorige jaren wat, gezien het minder goede weer, zeer begrijpelijk is. Het beste resultaat was volgens de jury bereikt door de kinderen van de Bethel- school, die als beloning de beker kreeg. Dat dit begeerde bezit nog al eens wis selt van school blijkt uit het volgende: 1954: Julianaschool; 1955: H. Hartschool; 1956: Julianaschool; 1957: H. Hartschool; 1958: Wolff en Dekenschool; 1959: Chr. School Heemskerk; 1960: Wolff en Deken- school en 1961 de H. Hartschool. Baptisten Gemeenten Aangenomen naar Noordbergum Th. van der Laan te Coevorden. de KNDB aan de (dezer dagen aftredende- waarnemend voorzitter van DCIJ, de heer Kerst de Jong. De heer De Jong werd het erelidmaatschap van de KNDB in het vooruitzicht gesteld. De DCIJ-ers die hun club het Neder lands damkampioenschap bezorgden, maakten zaterdagmiddag, met de IJmuider Harmonie voorop, een zege tocht door IJmuiden in een oude brandweerwagen van 1929. HET 1JMONDGEB1ED is zaterdag een centrum geweest voor demonstraties en wedstrijden van tamboer-, trompetter- en pijperkorpsen en van harmonie- en fanfareverenigingen. De christelijke gymnastiekvereniging „IJmuiden" had de jaarlijkse „pijperdag" van het district Amsterdam van de christelijke tamboer en pijperkorpsen georganiseerd. En onder auspiciën van de sectie muziek van de „Stichting de Velser Gemeenschap" werd een jaarlijkse mars- en tamboer wedstrijd gehouden. Dat de n.v. De Plaatwellerij te Velsen- Noord In het midden van 1912 haar be staan begon aan de boorden van het Noord zeekanaal onder de naam „Hollandsche Plaatwellerij en Pijpenfabriek J. D. B. Olie en Gonnermann", is voor het orgaan van dit bedrijf „Plaat wel en wee" aan leiding geworden in een keurig verzorgd, eenvoudig, maar met fraaie foto's verluch te uitgave aan het gouden bestaansfeest aandacht te besteden. De gegevens en fei ten voor dit „Plaat wel en wee"-jubileum nummer zijn ontleend aan historische ge beurtenissen, die de heer J. P. Rijken ver zamelde. „Plaat wel en wee" voert de lezer in de eerste plaats terug naar de eerste vijf entwintig jaren, in welke periode twee Op zondag 23 september is het zeven duizendste schip van dit jaar aangekomen in IJmuiden. Het was het Nederlandse vaartuig Sonja B., dat van Huil kwam. Vorig jaar kwam het zevenduizendste schip eerst op 4 oktober IJmuiden binnen. Bij de Beverwijkse politie werd vrijdag aangifte gedaan van diefstal van vierdui zend gulden uit een houten aannemers kantoortje aan de Kuikensweg. Men had zich, na het boren van gaten in de raam lijst, door een ruit toegang verschaft tot het kantoortje, een gat in de kluisdeur gebrand en een geldkistje met vierduizend gulden en waardepapieren uit de brand kast genomen. Er bleef wat door het bran den verschroeid papiergeld in het kastje achter. De politie zoekt nog naar de da- der(s). MAANDAG 24 SEPTEMBER Openbare leeszaal, Plein 1945, IJmuiden- oost: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-noord: 14 tot 17 uur. R.K. leeszaal, Willemsbeekweg no. 96, IJmuiden-oost: 14.30 tot 17.30, 16 tot 17.30 (jeuigd) en 19 tot 21 uur; Jozef huis, Velsen- noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. Petrazaal, 20 u.: Ledenvergadering Ne derlandse Christen Vrouwenbond. DINSDAG 25 SEPTEMBER Openbare leeszal, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur: Wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan, Sant poort, 16 tot 18 en 19 tot 21 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77: 19 tot 21 uur. R.K. leeszaal, Willemsbeekweg no. 96 10 tot 12 uur; Jozefhuis: 10 tot 12 en 14 tot 17 uur. jeugdige ondernemers, wijlen de heren J. D. B. Olie en H. R. Gonnermann, beiden op 31-jarige leeftijd op 1 juni 1912 een commanditaire vennootschap onder firma oprichtten. Op 17 januari 1914 komt door tegenslag in de eerste bestaansjaren een nieuwe n.v. tot stand, waarin de beide ge noemde heren directeur werden. De drei gende oorlog brengt weer een vrij hopelo ze situatie teweeg, maar juist deze oorlog in 1914 brengt een kentering ten goede en nu bloeit 't bedrijf op als nimmer tevoren. Door de dood van de heer Gonnermann, die zich in 1918 als directeur terugtrekt en adviseur wordt, waardoor de heer Olie alleen de directie voert, wordt de naam in 1927 gewijzigd in n.v. De Plaatwellerij, hoewel de volksmond lang nog de eerste naam bezigde. Het onverwoestbaar doorzettingsvermo gen van de beide directeuren wist ontelba re moeilijkheden te overwinnen. Voldoende kapitaal blijkt even onmisbaar als trouwe medewerkers om het bedrijf gaande te houden. In de volgende vijfentwintig ja ren vallen de jaren van de tweede wereld oorlog, waarna de snelle groei tot de te genwoordige bedrijfsomvang plaats vindt. Velen van de werknemers hebben deze tijd zelf meegemaakt, wat is op te maken uit de in het tijdschrift voorkomende erelijs ten van hen, die hun veertig- en hun vijf entwintigjarig jubileum in de loop der ja ren hebben gevierd. Uiteraard moet „Plaat wel én wee" vol staan met het vermelden van een aantal gebeurtenissen in geconcentreerde vorm, die desondanks toch een volledig beeld ge ven van de vijftig jaren Plaatwellerij. Vermeldenswaard is, dat op het gebied van de sociale zorg en personeelsbeleid zeer vooruitstrevend is gewerkt. Hieraan is dan ook een afzonderlijk hoofdstuk ge wijd. Behalve met een fraaie reproductie van een olieverfschilderij, voorstellende de eer ste directeur, wijlen de heer Olie, heeft men zich bij het samenstellen van't „Plaat wel en wee"-jubileumnummer onthouden van het vermelden van namen van bepaal de me&ewerkers, aangezien men er de voorkeur aan wilde geven de nadruk te leggen op de gemeenschappelijke inspan ning, die na vijftig jaar als resultaat een bloeiend bedrijf heeft opgeleverd. Het vijftig jaar bestaan van de n.v. De Plaatwellerij zal, net als tien jaar ge leden, door de gezamenlijke personeelsle den van de bedrijven in Velsen en Hoens- broek worden gevierd. Deze feestviering wordt in Haarlem in het Gemeentelijk Concertgebouw gehouden. De 37-jarige Amsterdamse kolenwerker H. van de Bos, die vorige week dinsdag bij het lossen van fijnkolen uit een bin nenschip in de haven van Amsterdam on der de grijper van een walkraan terecht kwam, is in het Wilhelminagasthuis aan de opgelopen verwondingen bezweken. Jong Beatrix op de Pijperdag 1962 op het IJmuidense Marktplein. De marswedstrijden van zaterdagmid dag op het Stratingplantsoen te Velsen- Noord, uitgeschreven door de sectie mu ziek van de Velser Gemeenschap, kregen na afloop nog een bijzonder aspect door een spontane geste van alle deelnemende korpsen. Men had vernomen, dat in den huize van de familie Vink aan het Stratingplantsoen 2 een zestienjarige jongen door een levens lange invaliditeit aan huis en bed is ge kluisterd. Aanvankelijk zou na de wed strijden het tamboerkorps van „Schulpen en Meerweiden" deze knaap een serenade gaan brengen, doch toen dit het sectiebe- stuur van de Velser Gemeenschao ler ore kwam, was een spontane medewerking van alle korpsen meteen verzekerd, ook van de heer Joop Reijnhoudt, die niet al leen jurylid was maar bovendien de ge zamenlijk te spelen mars ,Stad Amers foort" door hemzelf gecomponeerd wilde dirigeren. De marswedstrijden hadden zich afge speeld op het oostelijke deel van het Stra tingplantsoen, zodat de jonge Vink wel de klanken hoorde, maar van de kleurige kledij niets kon zien. Piet Vink werd verrast met een grootse serenade,- waartoe de korpsen zich in carré rond het westelijke deel van het Stratingplantsoen opstelden. Nog een verrassing was het, toen het voltallige sectiebestuur Piet Vink een be zoek bracht en bij monde van de sectie voorzitter, de heer N.A. Mak een mand met fruit aanbood. En de jongeman én zijn ouders waren door dit treffende be wijs van gemeenschapszin zeer geroerd. Even werd Piet Vink een straal van le vensblijheid geschonken op de moeilijke weg, die hij heeft te gaan. Het talrijke publiek wist deze mooie geste'evenzeer te waarderen. De IJmuider Harmonie tijdens het Marsmuziekfestijn in Velsen-Noord. In het Beverwijkse Kennemer Theater zijn zaterdagmorgen velen bijeen geko men om de heer D. Koger van harte geluk te wensen met het feit dat hij op de dag af 40 jaar in dienst was van het notaris kantoor van notaris A. D. Th. Bruijning en diens voorgangers, wijlen de notarissen mr. A. Moens, en T. C. A. Bölger. In de feestelijk versierde zaal sprak notaris Bruijning zijn procuratiehouder op harte lijke wijze toe en bracht vele historische gebeurtenissen naar voren. Hij overhan digde de heer Koger een schrijfmachine. Burgemeester J. G. S. Bruinsma, die met de wethouders A. J. Hermes en W. Vessies 't gemeentebestuur vertegenwoor digde, schetste niet alleen de grote ver dienste van de jubilaris op het notariskan toor, maar liet ook het licht schijnen op diens grote verdiensten daarbuiten. Met name noemde spreker dan het raadslid maatschap. Daar de jubilaris altijd een fel tegenstander is van het geven van gro te cadeaus uit de gemeentekas nam de burgemeester toch de vrijheid de jubila ris een boekenbon te geven. Namens het personeel sprak de heer Bank. Hij bood een potlood-set aan. De heer G. Visser voerde het woord voor het huldigingscomité en gaf een herinne ringsalbum en een cheque van f 1500.-. De heer Reinalda sprak namens het hoofdbe stuur van de Bond van notaris-personeel waarvan de jubilaris vice-voorzitter is. Zijn mede fraétieraadslid, dr. M. A. de Ruiter, had het over de vrijetijdsbeste ding van de jubilaris. Notaris van Hasselt kwam het woord voeren voor het pen sioenfonds van het notarispersoneel en drs. A. C. de Koek sloot de rij van spre kers namens de BSCR, waarvan de jubi laris voorzitter is. De heer Koger sprak aan het slot een dankwoord en dankte God dat deze hem de kracht had gegeven dit werk tot uit voering te brengen, werk waarmee hij 40 jaar geleden helemaal niet ingenomen was. Maar omdat hij toen van zijn moe der niet naar zee mocht werd hij maar notarisklerk, niet wetende dat dit zulk prachtig werk zou zijn, waarbij men ken nis maakt met alle lagen van de bevolking. Als straks het 50-jarig Kindergeluk weer een opvoering geeft zal zij dit doen onder de frisse kleuren van de Stadsvlag van de gemeente Beverwijk. Deze werd zaterdag middag tijdens een druk bezochte recep tie in gebouw Grapy door wethouder Her mes namens het gemeentebestuur aan de jubilerende vereniging overhandigd. BIEDE EVENEMENTEN getuigden van de bijzondere belangstelling, die er in de IJmond bestaat voor deze specifieke rit mische vaardigheid op muziek- en slagin strumenten. Ongetwijfeld heeft men met het organiseren van de pijperdag en van de wedstrijden vele geïnteresseerden aan zich verplicht. Nochtans kon men het be treuren, dat deze gebeurtenissen voor het grootste deel tegelijkertijd plaats vonden, waardoor een verdeling van de belangstel ling noodzakelijk werd. Misschien is het mogelijx een dergelijk samenvallen door besprekingen te vermijden, opdat elke ac tiviteit een eigen aandacht en beschouwing kan verkrijgen. VOOR DE mars- en tamboerwedstrijd hadden enige honderden toeschouwers zich langs de afzetting op het Stratingplantsoen te Velsen-Noord opgesteld, waar twaalf korpsen zouden mededingen naar een van de wisselprijzen, namelijk de muziek- de tamboer- en de jeugdtamboerkorpszuilen. Twee korpsen hadden echter van deelne ming afgezien. Maar met de beoordeling van de prestaties van de tien wel opge komen verenigingen had de heer J. A. Reynhoudt, kapelmeester van de Huzaren van Boreel, die daartoe aangezocht was, toch nog een omvangrijke en goed be schouwd, moeilijke taak. In het bijzonder wel voor de groep muziekkorpsen, waar van de uitvoeringen der marsen op vrij wel eenzelfde niveau kwamen. De strijd om de muziekzuil ging ten slotte tussen het fanfarekorps „Wilhelmina" uit Sant poort en de „IJmuider Harmonie". De puntentoekenning 321/a voor „Wilhelmina" en 32 voor de „IJmuider Harmonie" toont wel aan hoe weinig de uitvoeringen van beide korpsen in gehalte verschilden. „Wil helmina" kreeg nu de muziekzuil voor een jaar in zijn bezit. Maar ook de r.k. harmonie „Soli Deo Gloria" (31 p.) en de r.k. harmonie „St. Caecilia" (30 p.) leverden met pittig en klankrijk gespeelde marsen goed werk en bewezen evenals de twee andere hiervoor genoemde korpsen, hoe de ontwikkeling van het fanfare- en harmoniespel hier in gunstige zin verder gaat, een groei, die ook voor de werkelijke concertuitvoeringen het beste doet verwachten. IN DE SECTIE tamboerkorpsen behaal de het schitterend geüniformeerde korps van de „IJmuider Harmonie" met kern achtig geslagen en met gave koperklank gespeelde marsen verdiend 72 p. Het kwam daarmede definitief in het bezit van de tamboerzuil. „Soli Deo Gloria" kwam uitstekend voor de dag met marsen, die uitmuntten door ritmische lenigheid en dy namische fantasie (68 p.). „Wilhelmina" IJmuiden kwam met zijn trommen en trompetten ook tot een goed resultaat, af gezien van een wat langzame „loop-mars" (63Vi p.). Met genoegen heeft men ook hier kun nen constateren hoe de jeugd zich met gro te ambitie aan het tamboerspel wil wij den. Wat althans het korps „Schulpen en Meerweiden" liet horen en zien was be slist prijzenswaardig. Het verwierf 65 pun ten en hiermede kreeg het de tamboerzuil in definitief bezit. Ritmische kwaliteiten bezat ook het optreden van „Voorwaarts" uit IJmuiden (58,5 p.) en „Wilhelmina" uit Santpoort (54 p.). Zeer sympathiek was de hulde, die de gezamenlijke korpsen na afloop van de wedstrijd gingen brengen aan de zieke Piet Vink. Het moet ons van het hart, dat het ge mis van een programma bij deze wed strijd wel zeer sterk ondervonden werd. Waarom ter vervanging daarvan niet een luidsprekerinstallatie geplaatst? P. Zwaanswijk Voorzitter M. Berghuis gaf een histori sch overzicht van Kindergeluk. Voorzitter Berghuis bracht allen dank die steun aan de club geven. Wethouder A. J. Hermes vond dit nu eens een pracht gelegenheid om kennis met Kindergeluk te maken. Het is altijd zeer moeilijk een vereniging te leiden, niet om haar op te richten maar om haar 50 jaar in stand te houden. Dit is een bijzondere prestatie, zo zei hij. U behartigt drie belangen: U houdt de kin deren bezig, brengt hun cultuur bij, en werkt ook mee aan de belangen van de geheelonthouding. Spreker wenste Kinder geluk in de toekomst veel succes toe en bood de vereniging de stadsvlag aan. Er waren nog vele sprekers. O.a. sprak de heer van Eikelen namens het Beverwijkse drankweercomité. Deze spreker wees op de grote noodzaak van onthouding onder de jongeren want bij een gehouden opinie-onderzoek op een Beverwijkse school is gebleken dat van de leerlingen van de zesde klas 82% wel eens iets mee drinkt. Na een korte pauze kwamen nog velen hun opwachting maken en stroomden de enveloppen met inhoud op de bestuursta fel toe. I

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5