Yelser politie organiseerde een geslaagde betrouwbaarheidsrit A anmeldingsfo rmulier Zeer grote visaanvoer in het begin van de week ■en oweKdt'eH, c%atis Ontdek zó de fijne smaak van Drum! 3 MANNEN RO K Ei MS DRUM £ijÉ| ■B Gek. bietjes »o 0,. 15 Geschr.worteltjes 15 De echte Mainzer zuurkool 5oo g,. 20 Heerlijke Gelderse rookworst nu 79 Gesn. rode kool Gesn. uien iStaatssecretaris Gijzeis onthulde gedenksteen in Meerestein IJmuider Courant Betaling abonnementsgeld per giro Weekoverzicht vishandel CO-OP HAARLEM STEEDS MÉÉR MAANDAG 24 SEPTEMBER 1962 6 MA Aan deelnemers werden behoorlijke eisen gesteld U it slagen M wm RW* t .A t Itïr? 1 «s, - - Geen voorrang gegeven Haard geëxplodeerd Ie IJMUIDER HAKKENBAR JAC. BINKHORST EN ZN. Maandag - Dinsdag - Woensdag PANKLAAR 500 gr. 15 500 gr. 15 PLANETENWEG DUINWIJK STEEK EENS OP: een vers-gerolde sigaret van Drum shag. Hoe smaakt dat? Bijzonder lekker, vindt U niet? Zacht en toch pittig. Geen wonder ook: U proeft een bonte mélange van liefst 17 soorten tabak, van goudgeel tot rijpbruin, elke soort met z'n eigen karakter. Samen geven ze Drum die aparte geur, die verrassend fijne smaak.Geniet van Drum... half zwaar- héél lekker! /half zware shag fl.- Zoals wij zaterdag reeds in het kort hebben bericht, is de door de politiesportver- eniging „Velsen" uitgeschreven nachtelijke betrouwbaarheidsrit, een groot succes geworden. Niet alleen omdat deze immers zonder incidenten of ongelukjes is ver lopen, doch ook op het gebied van organisatie en verzorging was aan alle onder delen de nodige aandacht besteed. Dit neemt niet weg, dat de rit aan de deelnemers bijzonder zware eisen stelde; vooral wat betreft hun oriëntatie- en uithoudings vermogen. Want vierhonderd kilometer door het nachtelijk duister van Noord-Holland, met af en toe als weinig gewaardeerde surprise een venijnige slagregen, konden op deze manier alleen door sportief ingestelde deelnemers worden uitgereden. Niet het minst, omdat bij het samenstellen van de route, de goede autowegen uiteraard zoveel mogelijk waren vermeden. nieuw ingeslagen weg misschien al eer der door hen was bereden. De start Aan de start op het Tiberiusplein, meldden zich vrijdagavond achtenenzeven- tig deelnemers. En wel zesendertig equipes per auto, zes op motor of scooter met duopassagier en zes „solomotorrijders". Vooral deze laatste categorie maakte aan spraak op een diep respect voor hun moed, om zonder assistentie en enige aanspraak aan een dergelijke onderne ming te beginnen. Een hunner had voor zichzelf een ingenieuze uitrusting bedacht, bestaande uit een combinatie van kaart houder met verlichting, waarbij een elek trische lantaarn aan zijn valhelm was bevestigd. Op deze manier was hij in staat, zonder van een kaartlezer afhan kelijk te zijn, de voorgeschreven route te blijven volgen. Deze route, getekend op transparant papier, diende door de deel nemers vooraf op de A.N.W.B.-kaart van Noordholland te worden aangebracht. De heer A. J. Wijnstroom zorgde voor de start, waarbij de equipes één voor één via de microfoon werden opgeroepen, om precies op de sekonde van de vast gestelde tijd, met een bemoedigend woord de duisternis te worden ingezonden. Hun voorgeschreven route leidde eerst via Santpoort en Buitenhuizen naar Bevétwijk, waar de eerste controlepost stond opge steld. Vervolgens ging het langs allerlei omwegen naar Edam, waar na ruim hon derd kilometer een uiterst korte rust was toegestaan. Hier bevond zich ook de com missaris van politie van Velsen, de heer W. Sepp, die later in de nacht door zijn aanwezigheid in Hoorn, opnieuw van zijn belangstelling in het wel en (eventueel) wee van de rally-rijders blijk gaf. Hier na wachtten de deelnemers voorlopig nog maals honderd kilometer, die naar het leek, bij voorkeur over smalle dijkjes en langs nauwelijks verharde kleine polder wegen waren uitgezet. Wanneer de be stuurders hier tot de ontdekking kwamen zich in de weg te hebben vergist wat uiteraard nog al eens gebeurde kostte het hun de grootste moeite hun voertuig veilig te keren. De enige mogelijkheid tot oriëntatie bestond hierbij uit een sla pend paard, of een lodderig opkijkende koe, waaruit kon worden afgeleid, of de Verdiende rust In Hoorn, welke stad tussen half twee en half drie moest worden bereikt, was de deelnemers een uur rust gegund. Dank zij de prima organisatie, werd hun in hotel „Het Wapen van West-Friesland" een nachtelijke koffiemaaltijd aangeboden. Ook was er speciaal een garage open gehouden, waar de danig geslonken ben zinevoorraden konden worden aangevuld. Met nog ruim tweehonderd kilometer voor de boeg, moest het slapende Hoorn vervolgens weer worden verlaten, om on der practisch dezelfde omstandigheden en langs een grote omweg (Medemblik, Sij- bekarspel en Schagen), de juiste richting naar Den Helder op te zoeken. Hier res teerden nog ongeveer honderd kilometer, zodat het ergste leed moest zijn geleden. Toch werd door alle deelnemers het aan brekende daglicht met vreugde begroet en was men tenslotte trots en voldaan, om via Bergen en Castricum de finish op het Hoogoventerrein te hebben bereikt. In het restaurant wachtte de rally rijders een in hun ogen vorstelijk ont bijt en konden zij zichzelf naar eetlust bedienen met soep, koffie en verse, be legde broodjes. De enige vrouwelijke equipe, bestaande uit de dames Rozendaal en Andriessen uit Velsen, bleek deze zware rit eveneens met goed gevolg te hebben uitgereden. In het restaurant waren de vermoeienissen spoedig vergeten en kon men alleen enthousiaste gesprekken be luisteren over gemiste controleposten, mi serabele wegen en spectaculaire gevech ten met de tijd. De algemene indruk was een zware, doch goed georganiseerde en sportief verlopen betrouwbaarheidsrit, waarbij de meeste deelnemers zich stellig hebben voorgenomen, volgend jaar op nieuw van de partij te zijn. Klasse solo-motoren politie: 1. M. Vink, Leiden (RPSV Luctor), 35 wisselbeker aan geboden door de commissaris van politie van Velsen; 2. P. van Ginkel, Amsterdam (vijfde div. Kon. Mar.), 107; 3. J. Schultzse Kool, IJmuiden (vijfde div. Kon. Mar.), 136. Klasse motoren met zijspan of duopas- De staatssecretaris van Economische Za ken, drs. F. J. W. Gijzeis, en zijn echtge note zijn vanmorgen in het Beverwijkse stadhuis Scheybeeck begroet door burge meester J. G. S. Bruinsma. Zij bevonden zich in Beverwijk om luister bij te zetten aan de „Bouwdag", die vandaag wordt gehouden. De heer Gij zeis onthulde heden morgen een gedenksteen, een marmeren bord met de naam Wijkerbaan, in het nieuwe winkelcentrum in Meerestein. %r„ Ondergetekende Naam: Straat: .v.'. Plaats S wenst zich met ingang van te abonneren op 6 f 7.65 per kwartaal of t 0.59 per week Doorhalen wat niet verlangd wordt. Handtekening: Zfl, die zich met ingang van 1 oktober 1962 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 september 1962 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonnees, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen. U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van De IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7.65, post- abonnees 8.15 U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE sagier politie: 1. N. P. de Zwart, Katwijk (KPSSV), 172; 2. E. Müldner, Utrecht (UPS), 202. Klasse motoren met zijspan of duopas sagier burgers: 1. F. Niewold, Weesp (MC De Vechtstreek), 366; 2. H. Vuist en M. Verschoor, IJmuiden (KMAC), 597. Autoklasse politie: 1. T. Schrijvershofe n J. Groenendijk, Alphen aan de Rijn (PSV Alphen), 34; 2. C. Schouten en A. L. Kleij- beuker, Gilze Rijen (eerste div. Kon. Mar.), 78; 3. W. Zijlstra en J. S. Brussen, Alphen aan de Rijn (PSV Alphen), 95; 4. G. Spiering en G. A. v. d. Wee, Velsen (PSV Velsen), 100. Autoklasse burgers: 1. K. B. de Bloois en C. A. Doets, Velsen (RAC-west), 12; 2 N. Schoone en K. Biesheuvel, Velsen (Rijmonders), 18; 3 J. S. Glastra en N. Glastra, Alkmaar (RAC-west), 43; 4. W. A. Rolvink en J. van Gennip, Velsen (Rij monders), 46; 5. J. v. d. Meulen C.S., Amsterdam (RAC-west), 46; 6. G. v. d. Heide en De Groot, Vlaardingen, 68; 7. J. Bleeker en Bronkhorst, Velsen, 68; 8. J. Lootsma en D. F. Scholz, Velsen (Rijmon ders), 78; 9. J. J. Jansen en J. J. Smit, Krommenie (RAC-west), 78; 10. G. H. v. d. Top en A. H. L. van Veen, Hoofddorp (M. C. Haarlemmermeer), 81; 11. H. van Leeuwen en S. Wolthuizen, Velsen (Rij monders), 84; 12. R. de Boer en v. d. Es- schert, Velsen (Rijmonders) 86. Als beste Velsense équipe kregen de he ren De Bloois en Doets de wisselbeker van de IJmuider Courant. De beste Velsense politie-équipe bestond uit de hoofdagenten G. Spering en G. A. v. d. Wee. De prijs voor de dames-équipes was voor mej. A. Rosendahl en mej. A. Andriessen. Bij de regelmatigheidsproef werd de beste prestatie geleverd door de ésuipe W. A. Rolvink/J. V. Gennip van de Rijmon ders. Deze équipe won de door het dag blad Parool beschikbaar gestelde prijs. "r-*':'".: WmmÈ Vorige week werd in de vishal begonnen met een totale aanvoer van ruim 11000 kis ten en om en de bij 50.000 kg tong. Voor dinsdag moesten er nog 6000 kisten blijven liggen. De vooruitzichten waren dus veel belovend. Schelvis en wjjting zijn er zeker in voldoende mate geweest en hebben langs de bekende kanalen hun bestemming ge vonden. Wat ook van de tongen weer ge zegd kan worden. Vrijdag is er, bij een aanvoer van 65.000 kg, bij de kleinmiddel- tong en tongen I en II een daling ingetre den van 1,per kg. De grootmiddel ton gen en lappen tongen daalden eveneens, echter niet meer dan ongeveer 0,50 per kg. De grofste scholsoorten hebben zich van de aanvoer niets aangetrokken en zijn de gehele week vrij constant in prijs ge bleven, de kleine schol echter heeft het niet kunnen houden. Wat al eerder was verwacht is vrijdag een feit geworden. De vismeelfabrieken hebben zich over ver scheidene partijtjes moeten ontfermen om ze tot vismeel te verwerken. Met de kabeljauwen en gullen bleef het een zuinige geschiedenis. Deze vissen zijn de gehele week vrij hoog in prijs gebleven. De stijve kabeljauwen werden voor hoge prijzen door de Belgische exporteurs vrij vlot opgenomen. Maandag werd de handel een prachtige partij grote makreel (bonken) aangeboden, afkomstig van de IJM 25 Julie Streiff. Ruim 1000 kisten van deze prachtige makrelen werden vlot opgenomen voor de prijs van 2725. De overige makrelen werden door de rokerijen en conservenfabrieken opgenomen voor 2516. Donderdag echter liep de prijs plotseling op tot 30 en vrijdagmorgen werd er voor de middag tot 35 toe voor betaald. Over de haring is deze week een boek deel vol te schrijven. Na een periode van grote schaarste kwam maandag onder meer aan de markt de VL 121 Willem met een lading van 1000 kisten haring, die in twee dagen buit waren gemaakt. Maan dag was er een aanvoer van 2500 kisten, die voor prijzen van 3227 voor de grote en van 1513 voor de kleinere soorten vlot van eigenaars verwisselden. Voor dinsdag waren er 2800 kisten haring aangegeven. Na lossing bleek het grootste gedeelte uit kleine haring te bestaan, zodat de grovere soorten al weer tot boven 40 opliepen. Woensdag was er een aardige aanvoer van 1600 kisten haring en de prij zen bleven op hetzelfde peil als dinsdag. Voor donderdag was er niets bekend, men verwachtte een haringloze dag. Sommigen wisten dat de eerste trekken van de ha ringtrawlers woensdagmorgen wat kuit- zieke haring hadden opgeleverd. In de loop van woensdag werden er o.m. door twee Vlaardingers, die reeds hun meegenomen ledige vaten gevuld hadden, ongeveer 800 kisten haring gevangen. Beide schepen hebben niet lang geaarzeld en nog met de haring aan dek begonnen ze de thuisvaart met als resultaat dat de VL 131 Petronella reeds donderdagmorgen om 5 uur aan de vishallen afmeerde. Een uur later liep de VL 110 Michiel Jan binnen. Door de in middels in 't geweer geroepen havenarbei ders werden deze schepen met bekwame spoed gelost, zodat de rijksafslagers reeds om half tien voor het laatst de kopers bij een riepen om de restanten van de 1600 kisten haring te verkopen, voor prijzen die tussen 40 en 30 lagen. Vrijdag gaf daar op een recordaanvoer van deze week te zien. De schepen die donderdag een ha rinkje optrokken, hebben met het voor beeld van genoemde schepen voor ogen, ook niet gewacht. In de loop van de nacht van donderdag op vrijdag liepen achter el kaar binnen de SCH 248 Prinses Margriet, VL 84 Jan Senior, KW 99 Maria Theresia en KW 101 Nestor. Door de grote toeloop van kotters en loggers die aan de vrijdag markt hun vis verkopen wilden en door dat deze haringschepen na 02.00 uur bin nenkwamen, konden de trawlers niet eer- dan dan 07.00 uur aan de markt komen, waarna de lossing omstreeks 07.30 uur be gon. Maar nadat er om 09.00 uur een eerste en omstreeks 11.00 een tweede verkoop was geweest, werden te 14.00 uur de res tanten verkocht. Na verkoop van 6800 kisten haring moest geconstateerd worden dat de haring die om 07.00 uur verkocht was, o.a. door enkele spanvissers en twee trawlloggers, het goedkoopste was van de gehele dag. Kon men toen voor een goede 23 per vat al in 't bezit komen van een aardig partijtje haring, om 14.00 uur moest men goed zijn best doen om de afslager tot beneden de 27 te laten praten. Opmerkelijk was ook deze week dat er zelfs vrijdagmorgen een trawler, die re gelmatig in Scheveningen markt, en in Scheveningen zijn domicilie heeft, de markt van IJmuiden prefereerde boven die van zijn thuishaven. Zaterdagmiddag echter kon een opmerk zame bezoeker aan de Scheveningse haven een wel zeer vreemd tafereel waarnemen. Daar lag nl. de VL 153 Liesje en Rutger te lossen. Dit schip was vrijdagmorgen reeds omstreeks 09.00 uur de haven van Sche veningen binnengelopen. Maar wegens de toeloop van Scheveningse trawlers kon er niet anders dan op zaterdagmiddag en nog wel buiten de markt open en bloot aan de kade gelost worden. De haring was op monster verkocht en werd door de lossers meteen in 40 kg kisten verpakt, dus meteen klaar voor verzending. De makreel die in z.g. rederijkisten werd aangevoerd, is in een koelhuis in Scheveningen opgeslagen en wordt eerst heden verkocht. Ook ande re schepen met VL op de boeg zijn de af gelopen week IJmuiden voorbij gevaren. De VL 142 Voorwaarts heeft maandag in Vlaardingen zijn 800 kisten verse haring verkocht en de VL 16 Voorwaarts zag zijn 1000 kisten zaterdagmorgen in Vlaardingen van eigenaar verwisselen. Men heeft hier voor wel een lagere prijs ontvangen dan in IJmuiden. Maar wat had men voor deze haring gekregen, indien men resp. woensdag of eventueel maandag in IJmui den had gelost. De kwaliteit was dan in ieder geval veel slechter geweest dan nu het geval was. Op het kruispunt Lange Nieuwstraat - Scheldestraat in IJmuiden kwamen zater dagmiddag om kwart over twee een 16- jarige bromfietser en een 17-jarige wiel rijder met elkaar in aanrijding. De brom fietser had voorrang verleend aan een personenauto, maar de achter deze wa gen rijdende fietser niet gezien. Deze laat ste liep een hoofdwond op, werd door de ongevallendienst naar het Antoniuszieken- huis vervoerd en vandaar na behandeling naar zijn huis. De Velsense brandweer moest zondag avond om zeven uur uitrukken naar een woning aan de Princestraat in Velsen- Noord, waar in de achterkamer bij het aansteken een haard was geëxplodeerd. De brandweer bluste het vuur en verwij derde de haard uit de kamer. Niemand werd gewond. Vanmorgen om half zes brak brand uit in een ijzeren bak met houtafval, die op een binnenplaats aan de IJmuidense Mid denhavenstraat stond. De brandweer had geen moeite met het vuur. Speciaal ingèricht voor het herstellen en vernieuwen van naaldhakken TUINDERSSTRAAT 119 - TELEFOON 7643 tfWOUS

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 6