Nederlandse bloemen straks te koop in Duitse supermarkets v u Ont wapeningspr obl emen in het „atoomtijdperk" Mr Luns confereerde met Britse leiders over EEG De beurs STAALMEUBEL N.V. - VELSEN N. Generaal Sachse overleden modellen bureau's binnen 4 weken leverbaar naar keuze met uitschuifbladen en centrale sluiting P. vd. A.-rapport over het standpunt van socialisme in veranderende wereld SCHEEPVAARTBERICHTEN Weinig wijzigingen in N.S.-dienstregeling Vereenigd Bezit 1894 verder gegroeid Nieuw laboratorium voor het RCN MAANDAG 24 SEPTEMBER 1962 9 Voorlichting aan buiten landse bollenhandel groot succes Stichter van Hollandia Nr. 73333 Nr. 73352 Nr. 75252 Nr. S3300 Nr. 55 Nr. 52200 POSTBUS 77-BEVERWIJK - TELEFOON 02510 - 3323 Nederlandse minister deelt het Britse optimisme Italiaanse Kamer akkoord met nationalisatie van de elektriciteitsbedrijven Staking in de „Italiaanse metaal" duurt voort Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen, dat dinsdag in Den Haag bijeenkomt, zal zich dan onder meer moeten uitspreken over een voorstel tot het instellen van een marktproef in West-Duitsland. In de vergadering van de prognose-commissie, inmiddels herdoopt in „Commissie Marktonderzoek", werd op 17 april in principe besloten een onderzoek te doen instellen naar mogelijkheden om de afzet van Neder landse siergewassen te verruimen door middel van het inschakelen van nieuwe verkoopkanalen, met name in Duitsland. De commissie markt onderzoek heeft over deze aangelegenheid een nota aan het bestuur uit gebracht. In deze nota wordt er op gewezen, dat in het buitenland en met name in Duits land de verkoop van bijvoorbeeld bloemen voornamelijk beperkt is tot de speciaalza ken. De belangrijkste functie van deze za ken ligt op het terrein van de gelegen heidsverkoop (bijv. met Kerstmis, Pasen Moederdag, e.d.). Zij vervullen vrijwel geen functie waar het betreft het „zo maar een bosje bloemen mee naar huis nemen." Bovendien handhaven deze spe ciaalzaken een vrij hoog prijsniveau. De straathandel, zoals we die in Neder land kennen, is in Duitsland vrijwel onbe kend. Dat betekent, dat er in Duitsland weinig geschikte verkooppunten zijn voor de verkoop van bloemen bestemd voor eigen gebruik in huis. De behoefte hieraan is evenwel, zo kan worden geconcludeerd uit een ingesteld on derzoek, ongetwijfeld potentieel aanwezig, gezien onder meer het feit dat 33 pet. van de Duitse bevolking nooit bloemen koopt en slechts 15 tot 20 pet. tot de regelmatige afnemers behoort. De commissie marktonderzoek van het produktschap meent, dat het in de lijn ligt te veronderstellen, dat supermarkten, zelf bedieningszaken en warenhuizen, dus in het algemeen winkels waar de huisvrouw haar dagelijkse inkopen doet, een nuttige rol zouden kunnen spelen bij de afzet van bloemen voor eigen gebruik. Datzelfde geldt voor de verkoop van bloembollen en boomkwekerijgewassen voor particulier gebruik. Contacten met het Nederlands Econo misch Instituut en met een onderzoekings instituut van de toporganisaties van de Duitse groot- en detailhandel hebben ge leid tot het opzetten van verschillende mo gelijkheden om de afzet te verruimen. Het opzetten van een praktijkproef wordt als een van de mogelijkheden aangegeven en de commissie marktonderzoek van het pro duktschap heeft zich voor déze mogelijk heid uitgesproken. Voorlichting aan buitenland De voorlichting, die de Bond van Bloem bollenhandelaren sinds kort geeft aan bui tenlandse afnemers, blijkt enorm aan te slaan. Met steun van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek in Lisse en in samenwerking met figuren uit de praktijk werd onlangs een artikel samengesteld, dat aanvankelijk bestemd was voor afne mers in Skandinavië. Het artikel moest in de verschillende Skandinavische talen ver taald worden en omdat dit eenvoudiger was werd eerst een Duitse vertaling ge maakt. Het succes van deze nieuwe wijze van voorlichting aan het buitenland bleek groot. Door de Duitse groep van bloem bollenhandelaren werden inmiddels reeds 10.000 exemplaren van het artikel nabe steld, nadat het eerst in de Duitse vak bladen was verschenen. Hetzelfde artikel wordt thans, aangepast aan de Skandinavische omstandigheden voor de bloembollenteelt- en verkoop, ge reed gemaakt om in de Skandinavische vakbladen te worden gepubliceerd. Gezien het succes in Duitsland is men voorne mens enkele exemplaren van de tekst, ten gebruike van de leden van de Skandina vische organisaties, niet meer te gaan stencillen (zoals met de Duitse vertaling het geval was) doch maar te gaan druk ken. Binnenkort zal het artikel worden omgewerkt voor de Engelse broeierij en in de Engelse vakbladen worden gepubli ceerd. De bond is voornemens over een week of zes een tweede artikel te laten verschij nen. In het voorjaar volgt dan een derde artikel en daarna wil men met deze vorm van voorlichting voor het buitenland doorgaan, waarbij verschillende tot dan toe in het kort behandelde punten verder zullen worden uitgewerkt. Korte bijzonder heden zullen voorts op kaarten worden ge drukt om in het buitenland in de bollen schuren opgehangen te worden. De bond is van plan om, als men een jaar ervaring heeft opgedaan met deze manier van voorlichting, de bestaande en enigszins verouderde „hints for forcing" aan de voorlichtingsartikelen aan te gaan passen. Het plan bestaat om deze „hints for forcing" in samenwerking met het La boratorium voor Bloembollenonderzoek in Lisse, dan te herdrukken. In Den Haag is op 92-jarige leeftijd over leden generaal-majoor buiten dienst F. J. P. Sachse. Hij was de stichter van Hol landia. De heer F. J. P. Sachse werd 11 maart 1870 in Gombong op Java geboren, Via de hogere krijgsschool in Den Haag kwam hij in 1908 bij de topografische dienst in Indië. In 1909 vertrok een expe ditie naar Nieuw-Guinea. Kapitein Sachse kreeg het commando over een detache ment en was lid van de „Commissie ter voorbereiding van de aanwijzing ener na tuurlijke grens tussen het Nederlandse en het Duitse gebied op Nieuw-Guinea. Hij richtte een bivak in, dat op 7 maart 1910 plechtig werd ingewijd met de naam „Hollandia". Later is generaal-majoor Sachse vier en een half jaar gezaghebber van Ceram ge weest. V?n zijn hand zijn twee boeken over dit eiland, dat hij in kaart bracht, verschenen, getiteld „Ceram" en „Ceram en zijn bewoners". In 1927 werd hij gepensioneerd. Hij was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, officier in de orde van Oranje Nas sau en drager van het kruis voor belang rijke krijgsverrichtingen met de gesp van Atjeh, Ceram en Nieuw-Guinea. Advertentie „In dienst van de vrede" is de titel van het rapport, dat een door het bestuur van de Partij van de Arbeid in 1959 sa mengestelde commissie heeft uitgebracht over „Oorlog en vrede in het atoomtijd perk". De commissie had tot taak in een zo open mogelijke discussie zich te bezin nen op de positie van het socialisme ten aanzien van het vraagstuk van oorlog en vrede in de veranderde wereld verhoudin gen. Hoewel in de loop van de jarenlan ge discussie, zo wordt in een toelichting op het rapport meegedeeld, over en weer veel standpunten zijn verduidelijkt en naar elkaar toegegroeid kon volledige overeen stemming niet worden bereikt. Het afwijkende standpunt van de min derheid is in een minderheidsrapport neergelegd. Het verschil tussen meerder heid en minderheid gaat niet over de vraag of de een voor bewapening en de ander voor ontwapening kiest. De commissie in haar geheel is het eens over de beheersende betekenis, die het streven naar ontwapening in de huidige internationale politiek be hoort te hebben. Het verschil gaat over de vraag hoe men nader komt tot het door allen begeerde doel van een vreed zame wereld. De meerderheid heeft zich uitgesproken voor alzijdige gecontroleer de ontwapening, de minderheid voor een zijdige nationale ontwapening. De commissies komt tot een aantal con clusies, waarin onder meer wordt ge steld dat zolang de bestaande tegen stelling en gevaren in de wereld voort duren, het doel van een ontwapende wereld niet kan worden bereikt door eenzijdige nationale ontwapening zon der andere fundamentele doeleinden van buitenlandse politiek wezenlijk in gevaar te brengen. De onverzwakte in standhouding van de NAVO wordt in de huidige situatie ook daarom gerechtvaar dig^ genoemd, omdat alleen in een posi tie van evenwaardige kracht de mogelijk heid open blijft nader te komen tot het doel van alzijdige gecontroleerde ontwa pening. In de huidige situatie kan de af wijzing van de gedachte der eenzijdige nationale ontwapening geen uitzonde ring maken voor de kernwapens en de ruimtevaart, omdat de ontwikke ling op beide gebieden de positie van evenwaardige kracht op beslissende wijze beïnvloedt. Een politiek, die in het atoomtijdperk gericht is op een wezenlij ke oplossing van het vraagstuk van oor log en vrede dient volgens het rapport gericht te zijn op een systeem van alge mene en volledige ontwapening. Zolang dit doel niet is verwezenlijkt dient iedere mogelijkheid van gedeeltelijke resultaten te worden benut, waarbij gedacht kan worden aan een overeenkomst inzake be ëindiging van de kernproeven, over atoom vrije zones over bescherming der burger bevolking e.d. Een scheppende, durvende politiek kan de risico's van ontwapening evenmin uit de weg gaan als de risico's Aagtekerk pass. 2 2Freetown n. Las Palmas. Ataida 22 350 m. o. Sombrero n. Punta Cradon. Achilles 22 850 m. o. Bermuda n. Puerto Cabello. Acila 22 450 m. o. Natal n. Durban. Acmaea 22 v. Cornerbrook n. Curasao. Acteon 22 70 m. n.o. Comoro eil. n. Abadan. Aegis 22 150 m. n.w. Havana n. Houston. Alblasserdijk 23 v. Rotterdam n. Bremen. Alca 22 v. Rotterdam n. Antwerpen. Alchiba 23 te Kuwait. Aleor 22 te Port Said. Algenib 22 500 m. w Ierland n. Amsterdam. Aigorab 23 te Rotterdam. Alkes 22 200 m. n.w. Key West n. New York. Alkmaar 22 420 m. o n.o. Bermuda n. P, Miranda. Almdijk 22 v. Hamburg n. Antwerpen. Alphard 23 te Fort Williams. Alwaki 22 loo m w. Andaman n. Rangoon. Ameland 23 te Trinidad Amerskerk 22 v. Rotterdam, 23 te Hamburg. Ammon 23 v. Hamburg n. Antwerpen. Amstelkroon 22 v. San Francisco n. Longview. Amstelland 22 v. Hamburg n. Antwerpen. Amstelmolen 22 75 m. n.n.o. Kp. Guardafui naar Madras. Amstelsluis 22 420 m. z.w. Kodeak n. Vancouver. Amstelstad 22 v. Rotterdam n. Nordenham. Annenkerk 22 20 m. z. Kreta n. Genua. Averdijk 22 v. Bremen n Amsterdam. Bantam 22 290 m. z.o. Socotra n. Djibouti. Rarendrecht 22 46 m. n. Saba n. Landsend. Batjan 21 v. Philadelphia n Houston Beninkust 24 v. Lagos, 25 te Pt. Harcourt verw. Bintang 22 330 m. z.w. Bombay n. Madras. (Van onze correspondent) LONDEN „De Britse regering is vastbesloten voor honderd percent op Eu ropese voet deel te nemen aan de politie ke samenwerking van de Europese Eco nomische Gemeenschap. Deze samenwer king beschouwt Groot-Brittannië juist als een van de grote voordelen van zijn toetreden tot de gemeenschappelijke markt" aldus verklaarde onze minister van Bui tenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns zaterdag kort na zijn terugkeer uit Che quers in Londen De heren Luns en dr. H. R. van Hou ten, staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, hebben vrijdag vergezeld van eni ge van hun naaste medewerkers op het fraaie officiële landhuis van de Britse mi nister-presidenten, uitvoerig geconfereerd met groot zegelbewaarder Edward Heath, die aan het hoofd van de Britse delega tie in Brussel staat. Met een aantal top functionarissen van het Foreign Office hebben de beide Nederlanders urenlang om de conferentietafel gezeten om uit de eerste hand ingelicht te worden over de resultaten van de Gemenebest-conferentie en om zich te beraden over de verdere problemen wanneer de onderhandelingen op 8 oktober in Brussel onder voorzitter schap van mr. Luns, zullen worden her vat. Zondagochtend voerde mr. Luns, verge zeld van de Nederlandse ambassadeur in Londen, mr. A. W. C. baron Bentinck van Schoonheeten, nog een gsprek met de Britse minister van Buitenlandse Za ken, Lord Home, die op doorreis van Schotland naar New York enkele uren in Londen bleef. Mr. Luns gebruikte de lunch met de leider van de Labourpartij Hugh Gaitskell, wiens jongste radio- en televisierede tegen het Britse E.E.G.-plan opschudding heeft veroorzaakt. Gaitskell krijgt te horen dat hij de tach tig leden van de E.E.G.-gezinde vleugel van de parlementaire fractie van wie de meesten tot Gaitskells politieke vrienden behoren, tegen zich in het harnas heeft gejaagd, waardoor hij zich politiek dreigt te isoleren. Via de Benelux Van Nederlandse zijde is tegenover mi nister Heath nog eens nadrukkelijk be toogd dat er snel zekerheid dient te ko men over het al of niet toetreden tot de E.E.G De Franse politiek speelde bij de bespre kingen vanzelf een belangrijke rol. Het is bekend dat Londen steun zoekt bij de Be nelux om De Gaulle toeschietelijker te ma ken. De as Bonn-Parijs heeft Londen nogal verontrust omdat deze de Britse toetreding kan bemoeilijken, hoewel de Britten an derzijds De Gaulle's afwijzing van een po litieke federatie toejuichen. Het is niet uit gesloten dat de weg van Londen naar Pa rijs over de Benelux zal lopen. Nieuw-Zeeland, dat voor zijn afzet voor negentig percent van Engeland afhankelijk is, heeft door zijn gematigde houding ter Gemenebestconferentie groot respect afge dwongen. Nieuw-Zeeland vormt eigenlijk de kern van de moeilijkheden aldus de heer Luns. Beweerd wordt dat Nederland zou heb ben aangedrongen op 1 april 1963 als de uiterste termijn voor het Britse „ja woord". De Belgen zouden reeds voor Kerstmis zekerheid willen. De Benelux-landen schijnen bereid gedu rende de komende maanden te talmen met de overeenkomst inzake de politieke sa menwerking in de E.E.G. om Groot-Brit tannië nog een kans te geven erbij betrok ken te worden, maar ze zijn niet bereid de zaken voor onbepaalde tijd uit te stellen Minister Luns zal vandaag per vliegtuig van Londen naar Rotterdam terugkeren. Blitar 22 v. Rotterdam n. Amsterdam. Borneo 22 te Hamburg. Caltex Gorinchem 22 v. Brunsbüttel n. A'dam. Caltex Leiden 22 v. Madras n. Cochin. Caltex The Hague 25 te Bahrein verwacht. Caltex Utrecht 22 te Cadiz. Camphuys 22 te Durban. Carrillo 22 700 m. n.o. Guadeloupe n. Cristobal. Cartago 24 te Manzanillo verwacht. Casamance 22 175 m. w.z.w. St.Vincent n. Dakar. Castor 22 400 m. o. Bermuda n. Rotterdam. Cinulia 22 310 m. z.o. Bermuda n. Rotterdam. Cirrus (weerschip) 23 v. Atlant. Oceaan te R'dam. Cradle of Liberty 22 in Suezkanaal n. Mena. Delft 22 310 m. z.w. Flores n. Curagao. Diemerdijk 22 460 m. o.z.o. Bermuda n. Plymouth. Diogenes 22 330 m. z.w. Landsend n. Amsterdam. Dongedijk pass. 22 Gravesend n. Londen. Dorestad 22 220 m. z.w Flores n. Curagao. Eemland 24 te Rio Grande verwacht. Eenhoorn 22 50 m. n. Kp. Finisterre n. Bremen. Eos 23 te Beyrouth. Esso Rotterdam 22 te Thameshaven. Fina Nederland 22 140 m. z. Calcutta n. Bahrein. Forest Hill pass. 22 Kp. St. Vincent n. Mèna. Forest Lake 23 te La Spezia. Forest Town 22 40 m. n.o. Masira n. Ummsaid. Fravizo 22 v. Tripoli, 23 te Benghazi. Friesland KRL 23 te Lissabon. Gemma 22 v. Rotterdam n. Asuncion. Gooiland 22 v Buena Ventura n. Cristobal. Gulf Italian 22 115 m. o.n.o. Aden n. Mena. Gulf Swede 22 240 m n.n.o Sokotra n. Mena Hathor pass. 24 Gibraltar, 25 te Lissabon verw. Hector 23 te Tripoli. Heemskerk 22 v. Bremen te Hamburg. Helena 21 v. Bremen n. Antwerpen. Hera 22 600 m. n. Cristobal n. Honduras. Hersilia 22 46 m. o.z.o. Malaga n. Lissabon. Holendrecht 22 400 m. n.n.o. F. Noronha n. Genira. Irazu 24 te Manta verwacht. Isis 21 v.t Port of Spain n. Georgetown. Ittersum 22 te Bremen. Ivoorkust 22 v. Hamburg n. Antwerpen. Izalco 22 te Tocopilla. Jagersfontein 21 v Durban n. East-London. Japara 22 100 m. no. Minicoy n. Aden. Jason 22 600 m. n.o. Paramaribo n. Amsterdam. Java 22 te Guayaquil. Johannes Frans 22 v. Balboa n. Callao. Joseph Frering pass 22 Wight n. Monrovia. Kabylia 22 40 m. z.w. Peleponesus n. Lavera. Kaloekoe 22 v. Hollandia n. Seroei. Kamperdijk 23 v. Rotterdam n. Bremen. Kara 23 v. Rotterdam n. Londen. Kat.endrecht 24 te Bushire. Keizerswaard 22 260 m. n.w. Azoren n. Curagao. Kelletia 22 te Puerto Miranda. Kerkedijk 23 te Antwerpen. Kermia 22 v. Curagao n. Puerto Miranda. Khasiella 22 te Liverpool. Kieldrecht pass. 24 Kp. St. Vincent n. Stettin. Koninsgwaard 22 v. Las Palmas n. Dakar. Korenia 22 50 m. z.z.w. Rome n. Genua. Kreeft 23 te Rotterdam. Kreon 22 940 m. z.w Azoren n. Paramaribo. Kylix 22 v. Puerto Miranda n. Buenos Aires. Ladon 23 te Rotterdam. Laga pass. 22 Kp. Sint Vincent n. Portici. Langkoeas 22 40 m. z.w. Penang n. Aden. Lawak 23 te Tanga. Leiderkerk 23 te Bushire. Lekhaven 22 ten anker rede Santos. Lelykerk 24 v. Bandar Shapur n. Suez. Liberiakust 22 te Abidjan. Liberty Bell 23 te Mena. Loosdrecht 22 v Le Havre n. Antwerpen. Loppersum 22 v. Antwerpen n. Le Havre. Maashaven pass. 22 Punta del Este n. L. Palmas Maaskerk 22 ten anker Dubai. Maasllovd 22 te Papeete. Marathon 23 te Amsterdam verw. v. Paramaribo. Medon 22 v. La Guaira n. Maracaibo. Meerdrecht 22 126 m. z.z.w. St.Vincent n. Genua. Meliskerk 22 v. Port Said n. Marseille. Merseylloyd 23 te Rotterdam. Merwelloyd 22 v. Bangkok n. Labuan. Minos 22 60 m. w. Bornholm n. Helsinki. Mitra 22 1300 m. n.o. Trinidad n. Trinidad. Moh. Reza Shah 22 30 m. o. Muscat n. Kwinana. Moordrecht 22 te Rotterdam v. Thameshaven. Muiderkerk 22 v. Marseille n. Genua. Mijdrecht 22 v Paulsboro n. La Salina. Naess Lion 22 v. Suez n. Rastanura. Naess Tiger 22 v. Banias n. Antwerpen. Nanusa 22 v. Hamburg n. Amsterdam. Neder-Ebro 22 v. Antwerpen n. Amsterdam. Neder-Weser 24 v. Aden n. Suez. Nieuwe Tonge 23 te Point Tupper. Nijkerk 22 v. Marseille n. Genua. Ommenkerk pass. 24 Ouessant n. Antwerpen. Ondina 22 v. Suez n. Mena. Onoba 22 60 m. n. Kp. Bon n. Mena. Oranje Nassau 24 te La Guaira. Palamedes 22 v. Puerto Ordaz n. Bremen. Parthenon 22 v. Aruba n. Curagao. Pendrecht 23 te Cristobal. Peperkust 23 te Lagos. Pericles 23 v. Cristobal n. Curagao. P. G. Thulin 22 385 m. v. Warica n. Quintero. Philine 23 v. Rotterdam n. Skaramanga. Philippia 22 80 m. n.w. Alexandrië n. Gibraltar. Pieter S. 22 v. Rotterdam n. Swansea. Polydorus 22 v. Rejang n. Singapore. Poseidon 22 te Port of Spain. Prins Casimir 22 290 m. vv. Malinhd. n. Montreal. Prins Willem II 23 te Londen. Prins Willem III 24 te Glasgow. Prins Willem IV 22 390 m. n.o. Belle n. Quebec Prins Willem V 22 te Sarnia. Prinses Margriet 22 2000 m. o. Belle n. Montreal Proven.singel 22 485 m. w.z.w. Finist. n. Cardiff Purmerend 22 190 m. z.o. Bahia n. Curagao Raki 22 700 m. w.n.w. Kaapstad n. Kaapstad. Reza Shah the Great 22 te Punta Cardon. Roebiah 22 v. Beyrouth n. Alexandrië. Rossum 22 350 m. w.n.w. Finist. n. Isle of Grain. Rijndam 22 v. Southampton n. Quebec. Rijnkerk 22 v. Rotterdam n. Amsterdam. Salatiga pass. 22 Djeddah n. Kuwait. Saloum 24 te Bordeaux. Sambas 24 te Haiphong. Sarangan 21 v. Biak n. Singapore. Sarpedon 22 64 m. w.z.w. L'end n. Sto. Domingo. Schelpwijk 22 25 m.w. Skagen n. Petit Couronne Schiedijk 22 v Boston n. Philadelphia Schielloyd 21 te Sorong. Senegalkust 22 280 m. z.z.w. L. Palm. n. Le Havre Serooskerk 22 1000 m. z. Ceylon n. Fremantle. Servaaskerk 22 50 m. z.w. Aden n. Singapore. Sigli 22 150 m o. oostpuna Timor n. Sandakan. Sinon 23 te Santa Cruz. Sinoutskerk 22 te Antwerpen v. Rotterdam. Skadi 23 te Nemours. Sloterdijk 22 te Antwerpen. Sloterkerk 22 670 m. n.w. Perth n. Aden. Socrates 23 te Rotterdam. Soestdijk 21 v. New York n. Antwerpen. Solon 24 te Nickerie. Stad Alkmaar 22 300 m. w.z.w. Walvisb. n. Dakar Stad Delft 22 v. Vitoria n. Tenerife. Stad Den Haag 24 te Hamtponroads verwacht Stad Vlaardingen 22 v. Rio de Janeiro n. Vitoria Statue of Liberty 23 te Mena verwacht. Steenkerk 23 te Kaapstad. Stentor 23 te San Juan. Straat Bali 24 te Rio de Janeiro. Straat Clarence 22 v Singapore n. Brisbane. Straat Johore 22 v Brisbane n. Sydney. Straat Madura 27 te Melbourne verwacht. Straat Mozambique 22 te Hongkong. Streefkerk 22 v. Ad enn. Akaba. Theron 21 v. Charleston n. Baltimore. Tjiliwong 22 150 m. o. Albany n. Bunbur. Togokust 22 v. Lobito n. Puerto Amboin. Towa 22 v. Las Palmas n. Rotterdam Ulysses 22 te Pisco. Van der Hagen 22 v Lyttelton n Dunedin. Van Heemskerck 22 180 m. ri.n.w. Okinawa naar Hongkong. Van Linschoten 22 240 m. n.o. Seychell. n. Singap. Van Waerwijck 22 40 m. w. Monrovia n. Lobito. Vasum 22 100 m. n.n w. Perim n. Rotterdam. Viana pass. 24 Kuria Muria n. Rastanura. Videna 24 te Port Said. Vitrea 22 90 m. o. Ras Fartak n. Band. Mashur. Vlieland 23 v. Lobito n. Porto Amboin. Waibalong 22 v. Mukalla n. Muscat. Waikelo 22 te Izmir Waingapoe 22 dwars eil. Zante n. Beyrouth. Waterland pass. 24 Kp. Finisterre n. Amsterdam Waterman 22 te Rotterdam. Westerdam 22 v. New York n. Rotterdam Westertoren 22 v. Tahmeshaven n. Hamble. Westland 22 140 m. n n.o. Finisterre n. L. Palmas Woltersum 22 100 m. z.z.w. Bermuda n. Houston. Wonogiri 22 te Los Angeles. Wonorato 22 v. San Francisco n. Portland Zaanland 22 v Buenos Aires n. Montevideo. Zonnekerk 22 v. Rotterdam n. Hongkong. Zuiderkerk 23 v. Beira n. Puerto Amelia. KLEINE VAART Aeneas 22 5 m. z.o. Dover n. Tunis. Aerdenhout 22 dwars Scheveningen n Abö. Amstelstroom 22 dwars Dover n. Amsterdam. Anna Broere 22 te Kp Mayor n. Bayonne Ardeas 22 dwars Algiers n. Malta. Beekbergen 22 in Sont n Grangemouth. Draco pass 22 Westkapelle n. Rotterdam. Driebergen 22 te Sandettie n. Kenitra. Elsa 22 dwars Gotland n Gefle Fedala 22 dwars Wight n. Dublin. Flevo 22 75 m no Ouessant n. Rotterdam. Geestdiep 22 op Schelde* n. Maassluis. Groningen 22 7 m. z.w. Noordhinder n. Stettin Julia Mary 21 dw. Thameshaven n. Amsterdam Jupiter 20 v Sharpness te Londen. Kaap Falga 21 v. Amsterdam n. Delfzijl. Lauriersgracht 21 10 m. v. Sandhamm. n. Rauma Manto 22 30 m. z. Ushant n. Pasajes. Nashira 22 95 m. z. Bonafista n. Las Palmas. Nero 22 dwars Bougaroni n. Algiers. Pnidias 22 dwars Mallorca n. Oran. Tilly pass 20 Kiel n Karlsborg. Twee Gebroeders pass 20 "erneuzen v. Gent. Vrijburgh 22 30 m. n.o. Casquets n. Casablanca Wiebold Böhmer 22 10 m z.o. St. Vine. n. R'dam IJssel 22 dwars Boulogne n. Antwerpen. SLEEPVAART Cycloop en Junior 23 te Port Brega. Friesland 23 10 m z. Beachyhesd met drijvende olieraffinaderij n. Port Brega. Hector 21 v. IJmuiden n. zee. Help 24 v. IJmuiden n. zee. Maas 22 v. IJmuiden te Hoek van Holland. Titan en Simson 23 t.h. Den Helder bezig met vlotbrengen van gestrande TX 48. Utrecht 23 30 m. z. Takoradi n. IJmuiden. Zeeland 23 900 m. w. Louandamet n. Kaapstad. De nieuwe winterdienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen, die op 30 sep tember ingaat, toont weinig veranderin gen. Slechts enkele treindiensten onder gaan een wijziging van één of een paar minuten om nodig gebleken aanpassin gen te kunnen invoeren. Enige treinen die voortdurend een zeer lage bezetting hadden, worden opgeheven. Dit zijn de treinen die om 11.40 en 14.40 uit Am sterdam naar Alkmaar vertrekken en die welke om 10.55 en 13.55 van Alkmaar naar Amsterdam gaan. Ook de treinen Hoorn-Alkmaar van 8.40 uur en Leiden-Utrecht van 18.37 uur wor den opgeheven. De laatste trein rijdt nog wél tot Alphen aan de Rijn ten dienste van forensen en vertrekt om twaalf mi nuten over zes uit Leiden. Op de maandagen 24 en 31 december van dit jaar rijden de reizigerstreinen als op zondag, omdat het bedrijfsleven op deze dagen, die tussen een zondag en een feestdag vallen, vrijwel stilligt. Bovendien zal op de late Oudejaarsavond een groot aantal treinen niet rijden, om dat de praktijk heeft uitgewezen, dat er dan vrijwel geen reizigers zijn en het dus zinloos is, de treindienst die avond volledig uit te voeren. Bij de buitenlandse verbindingen zullen met ingang van de winterdienst de D- treinen 366 Nijmegen-München, 365 Mün- chen-Oberhausen-Den Haag, 308 Amster- dam-Nijmegen en 307 Nijmegen-Amster- dam, vervallen. De D-treinen 308/307 be ginnen en eindigen dan in Nijmegen. Uit het jaarverslag van de n.v. Ver eenigd Bezit van 1894 (beleggingsmaat schappij) blijkt, dat in het op 30 juni afge sloten boekjaar 1961/1962 het geplaatste kapitaal is gestegen van 30,5 miljoen tot 40,1 miljoen. De waarde van het ver mogen nam toe van 82,3 miljoen tot 91,9 miljoen. De inkomsten liepen op tot 3,3 miljoen (v.j. 2,5 miljoen). Bijzon dere ontvangsten uit hoofde van claims, agio-uitkeringen. gerealiseerde koerswin sten etc. zijn wederom buiten de verlies- en winstrekening gehouden, en na aftrek van 81.025 aan kosten, bestemd voor reservering en afschrijving op het fondsen- bezit, zulks tot een nettobedrag van 2.602.450. De winst bedraagt f 3.19 mil joen 2,4 miljoen). Voorgesteld wordt, zo als bekend, li1/» percent dividend, waar van vier percent in agio-aandelen (onv.). Hiervan is reeds vier percent contant als interimdividend betaald. De waarde van het aandeel op 30 juni bedroeg 120,50 en daalde met 11,4 percent. van de voortgaande bewapeningswedloop. In het atoomtijdperk vergt de vrede een politieke reorganisatie van de wereld. De nationale soevereiniteit zal zich in toene mende mate hebben te onderwerpen aan rechtsregels van wereldwijde omvang. De bevoegdheden van de Verenigde Naties en andere daarvoor in aanmerking komende internationale en bovennationale instellin gen moeten toenemen. Stabiele en vreed zame verhoudingen in de wereld zijn niet mogelijk zolang de welvaartsverschillen groot blijven. Minderheidsstandpunt De minderheid der commissie, die zich met zeer veel in het meerderheidsrapport genoemde punten kan verenigen, acht het gevaar van een derde wereldoorlog zo groot dat zij het risico van nationale ont wapening als een kleiner risico aanvaardt, na een analyse van de politieke si tuatie en in overeenstemming met de christelijke en humanistische opvattingen. Zij meent dat vooral op de kleine landen een bijzondere verplichting rust om op in ventieve wijze de impasse te doorbreken. De minderheid der commissie is van me ning dat het zich onttrekken aan de „in nerlijke logica" van de koude oorlog het mogelijk maakt de communistische uit daging, die in de eerste plaats van so ciaal-economische aard is, op doeltreffen de wijze te beantwoorden en de mentali teit aan te kweken die het nucleaire tijd perk vereist. Naar de mening van de min derheid is de socialistische beweging de eerstgeroepene om deze nieuwe politiek te formuleren, omdat er verband bestaat tussen de inhoud van de socialistische idea len en het antwoord dat op de communis tische uitdaging zou moeten worden gege ven. De uit 25 leden bestaande commissie stond onder voorzitterschap van de heer G. J. N. M. Ruygers. Vijf leden onder tekenden het minderheidsrapport. Het Reactor Centrum Nederland heeft in samenwerking met het Ingenieurs- en Ar chitectenbureau v.h. J. van Hasselt en de Koning aan Bredero's Bouwbedrijf Neder land te Utrecht de opdracht gegeven tot de bouw van een algemeen laboratorium in het Onderzoekcentrum te Petten. Met de bouw en inrichting van dit laborato rium waarmede binnenkort zal worden be gonnen, is een bedrag van ruim 2,5 miljoen gemoeid. Het gebouw is modern van opzet en er is gebruik gemaakt van de meest recen te bouwplannen op dit gebied; het biedt ruimte aan ongeveer 140 medewerkers en bestaat uit twee grote vleugels, waarin de afdeling fysica, welke tot dusver gehuis vest was in het chemische laboratorium complex, zal worden ondergebracht. Na het algemeen laboratorium, dat naast het zojuist voltooide Fermigebouw in de westelijke duinvallei van het RCN-centrum te Petten zal verrijzen, zullen een centraal werkplaats- en magazijngebouw, een ge hoorzaal en een bibliotheek worden ge bouwd. Momenteel wordt gewerkt aan de bouw van het laboratorium voor sterk- radioactieve stoffen, dat begin 1963 in ge bruik zal worden genomen. In het voor jaar van dit jaar is een semi-permanent gebouw voor algemene diensten (Techni sche Dienst, met tekenkamer en admini stratieve afdelingen) gereedgekomen. Ulti mo 1963 zullen, naar thans de verwachting is, in de diverse gebouwen in Petten 430 medewerkers werkzaam zijn. Thans zijn er in Petten 385 personen te werk gesteld. ROME (AFP)(AP) De Italiaanse Ka mer van Afgevaardigden heeft het omstre den wetsontwerp voor de nationalisatie van de elektriciteitsindustrie met 404 stemmen voor en 74 tegen aangenomen. Verwacht wordt, dat ook de Senaat het wetsontwerp zal goedkeuren en dat het plan omstreeks het midden van november uitgevoerd zal kunnen worden. Het plan heeft ook betrekking op de kerncentrale die ten zuiden van Rome ge bouwd wordt. De regering zal voor mil jarden lires aan aandelen moeten overne men van naamloze vennootschappen, zoals de Edisonfabriek in Milaan en de Roaman Eeltticita in Rome. De aandeelhouders zul len wettelijk verplicht gesteld worden hun aandelen in te ruilen voor staats obliga ties. MILAAN (AP) De tweede week is begonnen van de stakingen van metaalar beiders in particuliere Italiaanse bedrij ven. Zij eisen hogere lonen. In het gebied van Milaan verlieten de arbeiders in de namiddag het werk voor een staking van een halve dag met welke actie zij de vori ge week waren begonnen. In andere fa briekssteden werd de gehele dag gestaakt. Daar werd de vorige week begonnen met het staken van drie dagen per week. De staking wordt zowel door de communisti sche als niet-communistische vakbewe ging gesteund De leiders hebben ver klaard dat de actie zal voortduren tot de nieuwe contracten zijn gesloten. Bij Fiat in Turijn werd weer gewerkt. Daar zouden de onderhandelingen niet ver af zijn van een akkoord. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U363—365 361Vj Kon Olie140,80—141,20 141,20 ex int. div. 2,60 Philips 142,60—143,50 143,20 Unilever 132,80—133,50 132,80 Hoogovens 535—540 535

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9