Russen krijgen een grote haven op Cuba voor hun vissersvloot Vrees voor bedreiging van Panama-kanaal in Amerika Lichte eis tegen Amerikaan die ongeval veroorzaakte HET WEER Ferhat Abbas president van de Algerijnse Assemblee Regering wil kenteken op bromfietsen Verf met voldoening „VLUGGERTJE" I Dodelijk ongeluk in marinekazerne te Hollandia Haarlem koopt Demeterbeeld van Zadkine D. P. Spierenburg legt functie bij de KSG neer Zoeken naar de 16 vermiste vliegtuig passagiers gestaakt Bewijs van verzekering tegen W.A. Gewetensgeld DE WOLF van 1833 ^«MORRIS before ijon fmij! au 47e JAARGANG NUMMER 274 WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1962 Kantoon Lange Nieuwitraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.90 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. a dm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 o, p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur» Simon Koster Ad). Hoofdredacteur: Jo« L. Lodewijk» Redactiechef te IJmuiden: J. Kotak Uitgave: Grafische Bedrijven Pamiate N.Vn Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mijt. In de krant van heden: Kans op regen Een produkt van de Sikkens Groep. Eén hoofdprijswinnaar in de Sporttoto SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES nieuw Het woord is aan mmf IJmuider Courant WASHINGTON (AP) - Militaire zegslieden in de Verenigde Staten ver moeden dat een grote haven die met Russische hulp zal worden aangelegd in Cuba, zal dienen als camouflage voor een marinebasis, welke een bedreiging zou kunnen vormen voor het Panama kanaal. Een haven waar Russische en Cubaanse vissersboten bevoorraad en gerepareerd kunnen worden, kan ook dienen als basis voor onderzee- en tor- pedoboten, zo werd verklaard. De plan nen om in de baai van Havana een haven te bouwen voor Russische en Cubaanse trawlers werd gisteren onthuld door pre mier Castro in een televisie-uitzending. Russische bemanningen zullen de Cuba nen leren varen met Russische trawlers en te zijner tijd zullen de schepen eigen dom worden van de Cubaanse regering. Van de drieduizend trawlers die de Sovjet unie bezit zijn er vele uitgerust met radar en andere elektronische instrumenten. Enkele militaire autoriteiten zien de aan leg van een Russische haven in Cuba als onderdeel van een wereldomvattend plan om Russische schepen te stationeren op de plaatsen waar zij belangrijke scheepvaart wegen kunnen afsnijden. „We kunnen niet toestaan dat hiermee wordt voortgegaan," zo zei een hooggeplaatste officier. De mili taire zegslieden zijn het er echter over eens dat het weinig waarschijnlijk is dat de Verenigde Staten nu tot preventieve ac tie zal overgaan. De Russen hebben voor Jemen een basis gebouwd van waaruit de doorvaart door de Rode Zee afgesneden zou kunnen worden. Volgens de zegslieden zijn er ook aanwij zingen dat de Russen een haven zullen bouwen voor Marokko, van waaruit de Straat van Gibraltar geblokkeerd zou kun nen worden. Voorts wordt gewezen op de Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen2, 11 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 17 Horen en Zien4 Kunst 4 Langs sluizen en havens5 Onder Ons5 Uit stad en omgeving5, 7 Topsy 6 In de Vishal en op zee9 Sport 9, 15 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Luidsprekers6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's aanzienlijke militaire hulp van de Sovjet- Unie aan Indonesië, dat dichtbij Singapore en de Straat van Malaya ligt. In ambtelijke kring te Washington wordt gezegd dat men de bouw van een Russi sche vissershaven op Cuba nauwlettend zal gadeslaan om te kunnen bepalen, of de ha ven ook voor militaire doeleinden kan wor den gebruikt. Als het alleen maar om vis serij gaat, zoals premier Castro heeft mee gedeeld, is er geen reden tot bezorgdheid, zo zegt men. HAVANA (AP) Cuba en de Sovjet- Unie hebben dinsdag een visserijverdrag gesloten krachtens hetwelk in de baai van Havana een grote haven alsmede vries huizen zullen komen, geschikt zijn om 115 tot 130 trawlers tot basis te dienen. In het verdrag, getekend door premier Castro en de Russische minister voor Visserijzaken A. Isjkov, staat dat de haven tien jaar lang door de Russische trawlervloot ge bruikt zal mogen worden. Nadien kan het verdrag verlengd worden. De basis zal steigers, vrieshuizen met diepvriesinstal laties, een ijsfabriek met vrieskamers, op- slagplaatsen, werkplaatsen met een droog dok, brandstoftanks en een radiostation omvatten. De kosten die aan de bouw verbonden zijn bedragen twaalf miljoen pesos (onge veer veertig miljoen gulden). De Sovjet- Unie zal het project door middel van een krediet financieren. De haven zal gebouwd worden door Cubaanse arbeiders, met Cu baans materiaal. De haven zal aan Cuba behoren en Cubanen zullen er werken, al dus Castro in zijn rede voor de televisië. Bij een ongeluk in de marinekazerne in Hollandia is dinsdag de schrijver der eer ste klasse Gerard Kooy om het leven ge komen. Hij was 22 jaar, ongehuwd en af komstig uit 's-Hertogenbosch. De toedracht van het ongeluk is naar de Marine-voorlichtingsdienst meedeelt, nog niet bekend. De Amerikaan Sonny Liston is dinsdagavond te Chicago wereld kampioen zwaargewicht geworden door de titelhouder, zijn landgenoot Floyd Patterson, na 2 minuten en 6 Ij seconden in de eerste ronde k.o. te j H slaan. Het gevecht was vastgesteld j S op 15 ronden. Krachtens de voor- I Ej waarden van het contract tussen de I H beide boksers kan Patterson datum, I plaats en promotor noemen voor de I H revanche, die voor 30 september 1963 gehouden moet worden. H Liston krijgt 30 percent van de op- j S brengst van deze return-match. H Toen het tenslotte bij de versufte I H Patterson daagde, dat hij door deze S knock-out zijn titel voor de tweede j H maal verloren had, welden tranen op in zijn ogen. H De 30.000 aanwezigen hadden veel geld voor hun plaatsen moeten be- I g talen; een ringplaats voor dit „vlug- I gertje" kostte liefst 100 dollar. g Honderdduizenden mensen zaten i S overal in de Verenigde Staten in S bioscopen en stadions te kijken naar j H een t.v.-uitzending in gesloten cir- l H cuit van het korte gevecht. Het publiek, dat in het stadion de I 5 wedstrijd bijwoonde had daarvoor j M circa 600.000 dollar neergeteld. llUllllllllllil!IIIIIIIIHinillllllll|l!lllll!lllll!l!llllllllll!l!ll!lllllllllllllllllllli Tegen de Amerikaanse filmexporteur, die ervan wordt beschuldigd door on bekendheid met de Nederlandse ver- keersgebruiken op 8 september een on geluk te hebben veroorzaakt, dat de Zandvoortse mevrouw C. A. M. Ober- mann-Dekker bet leven heeft gekost, is voor de rechtbank in Rotterdam een geldboete van 2.000 subsidiair zes maanden hechtenis geëist. De Amerikaan, die van Oostenrijkse af komst is, was pas enkele uren in Ne derland. Hij was met de „Nieuw Am- Sterdam" in Rotterdam aangekomen en reed met zijn echtgenote over de rijks weg Rotterdam-Dordrecht met als be stemming Wenen. Een pompbediende zei hem dat hij over een kilometer linksaf Verwachting tot morgenavond: Bewolkt en plaatselijk enige regen, maar aanvankelijk in het noorden van het land nog weinig bewolking. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. moest als hij naar Gorinchem wilde en volgens Amerikaanse gewoonte ging hij toen geheel links rijden. Toen er ineens een pijl voor Gorinchem naar rechts wees, omdat het 'verkeer daar via een viadukt over de rijksweg wordt geleid, raakte de Amerikaan in verwarring. Hij stopte en werd van ach ter aangereden door de fabrikant Ober- mann. De verdediger van de Amerikaan meende* dat deze evenveel schuld had. Hij suggereerde een mechanisch defect aan de wagen van de Zandvoortse fa brikant. De Amerikaan had in Amerika al 35 jaar zonder ongelukken gereden en was daarvoor onderscheiden door de Ameri kaanse automobielclub. Vlak na het on geluk had hij zijn paspoort teruggekre gen hij moest zijn vrouw naar We nen brengen mits hij voor de zitting naar Rotterdam zou terugkeren. Advertentie fleX^ Hnygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. 3417 HET COLLEGE van B. en W. van Haarlem heeft in haar gisteren gehouden vergadering zijn goedkeuring verleend aan enkele belangrijke aankopen voor het gemeentelijk kunstbezit. De voor naamste van de reeks aanwinsten waar het hier om gaat is een Demeterbeeld in geelkoper van de beroemde beeldhou wer Ossip Zadkine, waarop de vrucht baarheidsgodin bijna „levensgroot" is uitgebeeld in strakke, kubistisch-aan- doende vormen. Zadkine maakte dit ge sloten, ingehouden beeld in 1956. Het is thans op de reeds twee maal verlengde Zadkine-expositie in Arnhem en zal daar blijven tot omstreeks medio oktober. Di rect daarna, zo stelt men zich voor, zal het beeld in de Vishal of Vleeshal te Haarlem geëxposeerd worden. Zijn defi nitieve plaats zal stellig het toekomstige „hallenmuseum" worden. f VATICAANSTAD (AP) De St. Pieter's basiliek, waar over twee weken het Oecu menisch Concilie begint, wordt met ingang van morgen voor het publiek gesloten. ALGIERS (AP) De Algerijnse Na tionale Vergadering heeft in haar eerste bijeenkomst de voormalige premier Fer hat Abbas tot president en tot voorlopig staatshoofd gekozen. Abbas kreeg 155 van de 195 stemmen, waaronder die van de leider van het politieke bureau, Ahmed Ben Bella, die naar verwacht wordt van daag tot premier benoemd zal worden. De veertig afgevaardigden die zich van stemming onthielden zullen vermoedelijk de oppositie in de Nationale Vergadering vormen. Abbas vertelde in zijn aanvaardings rede dat Algerije een socialistische re publiek zal worden, die zich bij geen enkel blok zal aansluiten, maar „broe derlijk en vruchtbaar" met Frankrijk zal samenwerken. Abbas, die in het Frans sprak zei: „Geen volk kan alleep staan. De we reld verenigt zich en goede nabuurbe trekkingen zijn een belangrijke factor in het binnenlands evenwicht van elk land. Het is onze eerste taak onze betrekkin gen met Frankrijk te herzien. Met het verkrijgen van onze onafhankelijkheid be staat er voor ons geen reden meer ons tegen het Franse volk te verzetten. Wij zullen in staat zijn onze banden van vriendschap met Frankrijk te verstevigen. De overeenkomsten van Evian en de Franse technische bijstand evenals de aanwezigheid van honderdduizenden Alge rijnen in Frankrijk en Fransen in Al gerije scheppen de beste omstandig heden voor een loyale en vruchtdragen de samenwerking". De opening van het eerste Algerijnse wetgevende orgaan was een aangrijpen de gebeurtenis. Afgevaardigden die el kaar niet meer hadden ontmoet sedert zij gevangen gezet werden, verbannen wa ren of zich schuil hadden gehouden tij dens de oorlog omhelsden elkaar met tra nen in de ogen. Bij het begin van de zitting stonden allen een minuut in stilte ter nagedach tenis aan de duizenden die tijdens de strijd om de onafhankelijkheid om het leven kwamen. Een groenwitte Algerijn se vlag met een rode ster en een halve maan in het midden, hing achter de pre sidentiële zetel. Slechts drie afgevaardig den droegen het traditionele mohamme daanse gewaad. Een van hen, Ould El Hadj Habous, Amenokal (koning) van de Touaregs uit de Sahara, hield zijn ge zicht voortdurend verborgen achter een purperen sluier die de Touaregs in het openbaar nooit mogen oplichten. De Ame nokal, die zijn traditionele zwaard bij zich had, werd voorgesteld als tweede vice- president van de Nationale Vergadering. De afgevaardigden omvatten zestien Europeanen en negen vrouwen. In tegen stelling tot de gewoonte zaten de vrou wen tussen de mannelijke afgevaardig den. Een van hen, de voormalige terro- riste Zorah Driff werd gekozen tot se cretaresse van de Nationale Vergadering Slechts één deelnemer aan de sporttoto van het afgelopen weekeinde heeft een feilloze voorspelling ingezonden. Hij krijgt een bruto-bedrag van 58.823,53 gulden 50.000 gulden plus de verschuldigde belas ting uitbetaald. Aangezien voor de eer ste prijs een bedrag van 154.866,25 gulden beschikbaar was, wordt het „totaal" van de tweede prijs met 96.042.72 gulden ver hoogd. Het bedraagt daardoor 180.515,22 gulden. De dertien deelnemers die tot twaalf goede uitslagen komen levert deze toto daardoor 13.885,80 gulden op. Voor de extra-prijs van de gelijke spelen was 42.236,25 gulden beschikbaar. Dit be drag moet worden verdeeld onder 995 deel nemers die per kolom 42 gulden krijgen. Er was één inzending met drie goede rijtjes. Zeven deelnemers maakten voorts dubbele aanspraak op de extra-prijs. Advertentie BARTELJORISS1R HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL mS9t, Advertentie HOLS i, i i KATTEBROOD SUPERIEUR Per zakje van 275 gr. f 0,40 HONDEBROOD SUPERIEUR Per zakje van 700 gr f 0,90 HOLS GEZOND VOOR KAT EN HONO De Nederlandse vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit voor de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal (K.S.G.), de heer D. P. Spierenburg zal met ingang van 1 januari 1963 zijn functie neerleggen. Naar verluidt zou de heer Spierenburg in aanmerking komen dr. J. Linthorst Ho man op te volgen, als hoofd van de gecom bineerde permanente vertegenwoordiging van Nederland bij de Europese Economi sche Gemeenschap (U.E.G.) en Euratoom De heer Linthorst wordt genoemd als Ne derlands kandidaat voor de opvolging van de heer Spierenburg. De heer Spierenburg heeft van de oprich ting af een rol van betekenis gespeeld in de K.S.G. In 1952 werd hij lid van de Hoge Autoriteit, zes jaar later werd hij vice voorzitter van het college. In 1959 en 1961 werd hij weer benoemd als (eerste) vice- voorzitter. In deze lunctie zou zijn ambts termijn pas in december 1963 aflopen. Zijn lidmaatschap van de Hoge Autoriteit zou tot september 1965 duren. Kardinaal De Retz: Zwakkelingen buigen nooit als zij het moeten doen. LONDEN (Reuter AP) Het zoeken naar de 16 vermiste passagiers van de Su- perconstellation die zondagnacht op de At lantische Oceaan een noodlanding maak te, is gestaakt. Het Zwitserse Schip Celerina, dat met 44 van de 48 geredde luchtreizigers onder weg is naar Antwerpen, heeft verzocht om veertien van de geredden met helikopters naar het Ierse vasteland te laten brengen. Uit Cork zijn hiertoe helikopters onderweg gegaan naar het schip. Waarom dit ver zoek is gedaan is niet bekend. Ondermeer zouden twee passagiers met brandwonden van boord moeten worden gehaald. Deze mededeling leidde vannacht tot het bericht dat er aan boord van de Celerina brand was uitgebroken. Dit bleek geheel onwaar te zijn. Over de landing op zee is inmiddels het een en ander bekend geworden. Toen het toestel het water raakte brak de linker vleugel af, waardoor twee rubber red dingsboten verloren gingen. Het toestel kwam' met een ruk tot stilstand. Aan de linker kant van de cabine werden alle slo- tenlosgerukt. De daar zittenden passa giers kregen snijwonden en kneuzingen. Van enkelen werden de tanden uit de mond geslagen. Twee mensen liepen een fractuur op. Voordat de gezagvoerder het toestel door het luik aan de voorzijde had ver laten, was hij nog door de cabine gelopen. Iedereen had toen de machine verlaten. De rubberboot waarin de meeste passa giers waren terecht gekomen stond vol wa ter. Een majoor van de Amerikaanse lucht macht hield het hoofd van zijn vrouw bo ven water. Op het dek van het Canadese vlieg- dekschip Bonaventura landt een heli kopter met geredde passagiers van de Superconstellation, die een noodlan ding maakte op de Atlantische Oceaan. Links (blootsvoets) een van de mili tairen die met het verongelukte toestel op weg waren naar West-Duitsland. De regering overweegt voor brom fietsen een verzekeringsbewijs voor te schrijven dat duidelijk zichtbaar aan de bromfiets moet worden gehecht. Aan de hand van de letters en cijfers op de desbetreffende plaat kan dan worden nagegaan bij welke verzekeraar en op wiens naam de verzekering tegen wette lijke aansprakelijkheid is afgesloten. Door de korte tijdsduur die de verze keraars aan dergelijke verzekeringen be ogen te geven kan de aanmelding van overdracht van een bromfiets uit een oog punt van controle zonder veel bzwaar achterwege blijven. Na afloop van een ta melijk korte periode moet de nieuwe eige naar een nieuwe verzekering sluiten waar voor hem een nieuwe plaat wordt uitge reikt. Indertijd heeft de desbetreffende Twee de Kamercommissie bepleit, handwagens met hulpmotor niet van de verplichte w.a.-verzekering uit te sluiten. De rege ring wil deze zienswijze volgen. Zij acht het niet nodig dat de wet ook op trams van toepassing zal zijn, omdat praktische moeilijkheden hierbij niet zijn te ver wachten. De Kamercommissie had ook de vraag gesteld, of er geen misstanden zouden kunnen ontstaan met „zwarte lijsten", zo dat bepaalde personen geen enkele verze keraar bereid zouden kunnen vinden tot dekking van het risico. De regering acht dit echter onaannemelijk. Gezien de con currentie op verzekeringsgebied zal ie mand die niet een bekende „brokkenma ker" is en die een behoorlijk motorrij tuig heeft vrijwel steeds dekking kunnen vinden bij een bestaande verzekerings maatschappij. De regering heeft op suggestie van de Kamercommissie in het ontwerp een wij ziging aangebracht teneinde een wettelijke basis te geven aan de mogelijkheid van tussentijdse beëindiging van verzekerings overeenkomsten, zowel met verzekerings ondernemingen die niet zullen worden toe gelaten als met maatschappijen wier toe lating wordt ingetrokken. Overigens meent de regering dat aan overgangsmaatrege len vermoedelijk weinig behoefte zal be staan. Het premiepeil in Nederland is vrij wat De Staatscourant vermeldt een opgave van het ministerie van financiën over vrijwillige voldoening van belasting. In het totaal is er bij de ontvangers een bedrag van 87.629,97 gulden binnengekomen. Het hoogste bedrag is gestort bij de ontvan ger van de directe belastingen in Tilburg, 14.356,50 gulden onder letters ACGB. Het laagste bedrag kwam in Woerden binnen: vier gulden. lager dan in andere landen, aldus de re gering. In België is de premie 220-240 per cent van die in Nederland. In Duitsland echter is bij een verzekerd bedrag van 250.000 mark de premie voor de goedkope auto's ongeveer even hoog als in Neder land. Zij stijgt echter bij dure wagens tot ongeveer het drievoudige. In andere lan den bestaan weer andere, moeilijk ver klaarbare, afwijkingen. Ofschoon deze ge gevens niet tot concrete copclusies leiden, ligt het wel voor de hand dat invoering van een stelsel van onbeperkte dekking in vele gevallen tot een aanzienlijke premie verhoging zal leiden. De regering meent dan ook te moeten vasthouden aan 't stel sel van beperkte dekking. De bedragen kunnen overigens pas definitief worden vastgesteld tugen de tijd dat de wet in werking zal treden, aangezien rekening ge houden dient te worden met de dan heer sende omstandigheden. Als maatstaf moet gelden, dat een ruime dekking voor alle niet-abnormale schade aanwezig behoort te zijn.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1