Admiraal C. Helfrich in Driehuis gecremeerd T IS ONS REMKT1E- OKAAL Spaanse vrouwen moeten terug AGE Gewetensbezwaren tegen de militaire dienst Sn i Sijpie gaan op vacantie! PoIIe, Pelli en PimMo en PANORAMA Weer inbraak bij een juwelier Nieuw provincie huis in Den Bosch „De Reddingmedaille" bestaat vijftig jaar Oorlogsslachtoffers opgegraven Senaat akkoord met nieuwe wet die Dienstweigeringswet zal vervangen Somberder weer ll ll f- WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1962 2 Hotel RUSTHOEK Van ouds ook uw adres voor diners, recepties en partijen j nadat een abonnee van leen leesportefeuille ons leen bom bad gezonden, amdat hij Panorama niet fin de map aantrof. Voorkom teleurstelling ^fg!P^ien kesPaar een i°nt: _^fc^^^ftneem een abonnement. Jurist verdacht van verduistering Kerkelijk nieuws Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Dr. L. N. G. Alting von Geusau terug naar Nederland 4. „Help!!!", roept Potte, hij zwaait hulpeloos zijn armen omhoog, knijpt de ogen dicht, om al het nare niet te zien en roept: „Pingo, roep Pelli, .Maak Zeerob wakkeren.oooooh..11! Nü gebeurt het..11" „Er is iets heel ergs gebeurd.... Maar ik kon het niet meer verhin deren.... Och, wat zullen we nu een narigheid krijgen!!" De roeiboot is precies in tweeën gevaren en Hans zegt: „Dat was me ook even een ge vaarlijk ogenblik met dat reuzeschip, dat had wel erg kunnen aflopen. Ben je erg geschrokken, Klaas?!" Onder buitengewoon grote belangstelling is het stoffelijk overschot van de donder dag overleden luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich te Driehuis-Westerveld ge cremeerd. De koningin had zich bij deze crematie doen vertegenwoordigen door haar adjudant i.b.d. vice-admiraal b.d. jhr. E. J. van Holthe, en de prins door zijn adjudant luitenant-te-zee-vlieger eerste klasse G. Pauli. Tot de ongeveer 400 belangstellenden, die de vlootvoogd op zijn laatste gang be geleidden, behoorden de minister van Buitenlandse Zaken mr. J.M.A.H. Luns, de staatssecretaris van Marine de heer P. J. S. de Jong, de bevelhebber der zee- strijdkrachten vice-admiraal L. Brouwer, de plaatsvervangend chef van de genera le staf, generaal-majoor E. D'Engelbron- ner, de plaatsvervangend chef van de luchtmachtstaf, generaal-majoor E. den Toom, de commandant der zeestrijdkrach ten in Nederland, schout-bij-nacht mr. A. N. Baron de Vos van Steenwijk, voorts ve le oud en nog actief dienende vlagofficie ren der Koninklijke Marine en opperoffi- cieren van land- en luchtmacht en talrijke vertegenwoordigers van organisaties op maritiem gebied. Toen de lange stoet de ontvangstaula verliet werd de grote krans van witte an jers van het koninklijk paar voor de met een paars kleed bedekte baar uitgedra gen. In de aula van het crematorium la gen en stonden acht kransen en talrijke bloemstukken rond de met de admiraals vlag gedekte baar. Er waren bloemen van de Koninklijke Marine, de koninklij ke vereniging Onze Vloot, de Vereniging van Marineofficieren, het Veteranenlegioen Nederland, de Vereniging van Nederland se Koopvaardijkapiteins 1943, de Stichting Advertentie Kamers met centr. verw. Gerenommeerde keuken. BLOEMENDAALSEWEG 141, hoek KORTE KLEVERLAAN, BLOEMENDAAL - Tel. 57053 Ruime parkeergelegenheid. In Heerlen is voor de tweede maal in enkele maanden tijds bij de juwelier en edelsmid N. Huisman aan de Geleenstraat een hoeveelheid kostbaarheden gestolen. De ruit van de etalage werd ingegooid met een trottoirtegel. De daders gristen vijf gouden slavenarmbanden met een ge zamenlijke waarde van 1.500 gulden uit de etalage. De Heerlense recherche tast over de identiteit van de daders nog in het duister. De vorige inbraak bij deze juwelier vond plaats in de nacht van 8 op 9 juli. Toen werd de etalageruit verbrijzeld met een ijzeren staaf. De buit bestond uit 56 rin gen, bezet met diamanten en briljanten tot een gezamenlijke waarde van ruim 40.000 gulden. Van de daders van deze inbraak ontbreekt nog ieder spoor. Zoals bekend werd destijds verband ge legd met de diefstal van de schilderijen van jonkheer Loudon te Aerdenhout. De laatste tien jaar is bij juwelier Huis man op deze wijze viermaal ingebroken. „Door de Eeuwen Trouw", de nationale vereniging „Het zeilend Schoolschip" en het zeekadettenkorps Den Haag. In de aula voerde alleen vice-admiraal Brouwer namens de marine het woord. Een der zoons van de overledene, de heer A. C. Helfrich, dankte voor de overstel pende belangstelling en sprak een bewo gen afscheidswoord namens zijn moeder en de kinderen. De oud-hoofdvlootpredi- kant, ds. J. H. Sillevis Smit, las enkele gedeelten uit de bijbel en bad het Onze Vader. Terwijl de kist daalde speelde het orgel het Wilhelmus. De stoet onderweg naar het crematorium. B. en W. van 's-Hertogenbosch hebben bij de gemeenteraad een voorstel inge diend om in het uitbreidingsplan-Zuid een terrein nabij de kruising van de Pet- telaarseweg en de Gestelweg aan te wij zen voor de bouw van het nieuwe provin ciehuis voor de provincie Noord-Brabant. Met dit voorstel is een einde gekomen aan de onzekerheid en onrust, die bij vele belangstellenden ontstaan waren, nadat de Rotterdamse architect ir. Maaskant een ontwerp voor dit project had ingediend voor een 100 meter hoog gebouw, dat ge plaatst zou worden aan de rand van de oude binnenstad. Men zag hierin een fla grante schending van het stadssilhouet en een aantasting van de schaalverhouding der oude binnenstad. In het Kurhaus te Scheveningen heeft het bestuur van de Nederlandse vereniging „De Reddingmedaille" het vijftigjarig be staan gevierd. Het is de grootste lande lijke organisatie van gedecoreerde red ders in ons land en zelfs een der grootsten van West-Europa. De vereniging telt thans 220 leden, die tezamen duizenden mensenlevens hebben gered. „De Reddingmedaille" kent een ondersteuningsfonds, dat momenteel aan 42 oud-redders en 20 weduwen met Kerst mis en Pasen gratificaties uitkeert. Het ere-lid, mevrouw J. W. Loos-De Vogel, overhandigde op de receptie duizend gul den aan de beschermheer van de vereni ging, mr. Klaasesz, commissaris der ko ningin in Zuid-Holland. Advertentie NASSAULAAN 51 HAARLEM Bij graafwerkzaamheden voor de bouw van een hervormde kerk aan de Calluna- straat in Arnhem zijn twee skeletten aan getroffen. Aanvankelijk dacht men met de stoffelijke overschotten van in de oor log omgekomen militairen te doen te heb ben, maar een identificatie heeft thans uitgewezen, dat het een in het najaar 1944 tijdens de slag om Arnhem omgekomen echtpaar betreft. De Haagse recherche heeft een 53-jarige jurist uit Den Haag aangehouden op ver denking van verduistering ten nadele van een cliënt voor wie hij een echtscheidings procedure behandelde. De cliënt maakte enige tijd geleden 4200.- over op de girorekening van de jurist. Een bedrag van f 250.- was bedoeld als honorarium voor de jurist, 800.- als honorarium voor de advocaat van de vrouw en de rest voor de vrouw zelf. Zij ontving echter niets en toen zij ging infor meren waar het geld bleef kwam uit, dat de jurist ruim 3000.- in eigen zak had ge stoken. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Souburg (vac. Tj. M. Hait- jema) (toez.) W. Kools te Wissekerke door de Provinciale Kerkvergadering van Zuid-Holland te Krimpen a. d. IJssel (nevenpastoraat overg.bep. 235) H. Harke- ma te Zeist te Haarlem-Noord (vac. wijlen dr. G. Ph. Scheers) J. Veenendaal te Hillegom. Aangenomen naar Maarn-Maarsbergen (toez.) W. H. de Jong te Nieuwkoop. Bedankt voor Akker- en Murmerwoude J. Folkertsma te Wanneperveen. Benoemd tot voorganger Hervormde Evangelisatie te Oostvoome ds. mr. Q. Rovers te Warns (Fr.). Beroepen te Driel G. J. Hintzbergen te Zwijndrecht. Velen van de gehuwde Spaanse arbeids krachten, die na een georganiseerde wer ving in ons land aan de slag zijn gegaan, hebben de afgelopen maanden hun echt genoten bij wijze van vakantie naar Ne derland laten komen. Het beviel een paar honderd Spaanse vrouwen zozeer in ons land, dat zij de wens kenbaar maakten om te blijven. De wens zal evenwel niet in vervulling gaan, zo vernemen wij van offi ciële zijde. Als toerist kunnen zij niet lan- c Grote Kerk, donderdag 1617 u.: Orgel concert door Albert de Klerk. Concertgebouw: Nederlandse concert directie J. Beek, pianoconcert door Zaidee Parkinson. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Ma dame Sans Gêne", 14 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „De roem rijke daden van Danny", a.l. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Cartouche", 14 j. Luxor, gesloten. Minerva, donderdag 20.15 u.: „Brief encounter", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De in specteur", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De bestor ming van de Alamo", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „De humo rist", 14 j. Monopole (Zandvoort) 20 u.: „Die Brücke", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62): Frans Halstentoonstelling, 10-17 en 20.30- 22.30 u.; zondag 13-17 en 20.30-22.30 u. Tot en met 30 september. Vishal (Grote Markt): Expositie van een keuze uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem, 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september. Museum „Het Huis Van Looy" (Kleine Houtweg): Expositie van een keuze uit het oude bezit van het Frans Halsmuseum; 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen van Herman Willemse. Tot 6 oktober. Da gelijks van 9-17 u. en tijdens klassieke grammofoonplatenconcerten op maandag, woensdag en vrijdag van 18-20 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand septem ber expositie van grafiek van A. J. Veld hoen. Dagelijks klasiek grammof oonpla- tenconcert van 21-22 u.: Oud-Spaanse Ka mermuziek. Teylers Museum (Spaame 16): Tekenin gen, Hollandse, Italiaanse en Franse school. Dagelijks van 11-17 u., eerste zondag van de maand 13-17 u. DIVERSEN Raadhuis Heemstede, donderdag 16 u.T Gemeenteraadsvergadering. Waaggebouw (hoek Spaame-Damstraat) Taveerne met zang door Cobi Schreyer en optreden poppentheater Baartmans. Vrijdag, zaterdag en zondag van 20 tot 1 u. Overige dagen gesloten. Café-chantant „Adam en Eva" (Raam- vest 5): Iedere avond van 20 u. af: Cabaret. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 21 september). WOENSDAG 26 SEPTEMBER City, 20 u.: „La belle Américaine". Rex, 20 u.: „Charlie's tante". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. DONDERDAG 27 SEPTEMBER City, 20 u.: „Getuige a charge". Rex, 20 u.: „Charlie's tante". Pieter Vermeulenmuseum: Zie onder woensdag. WOENSDAG 26 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Mag ik me voorstellen, mijn naam is.Cox". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „La belle Americaine". DONDERDAG 27 SEPTEMBER Kennemer Theater: Geen voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „La belle Americaine". v réis WOENSDAG 26 SEPTEMBER Marquette-theater, 20 u.: „Enkele naar de hel". DONDERDAG 27 SEPTEMBER Marquette-theater: Geen voorstelling. ger dan drie maanden in Nederland toe ven, en haar zal geen verblijfsvergunning worden verstrekt, ook niet ais zij wel een werkverkvergunning hebben kunnen be machtigen. Ongeveer drie duizend Spaanse arbeids krachten werden geworven, van wie er twee duizend zijn gehuwd. Bij het aangaan van het arbeidscontract is hun onder het oog gebracht, dat hun echtgenoten niet eerder dan over twee jaren een gelegen heid zou kunnen worden geboden zich eveneens in Nederland te vestigen. Er werd niet op gerekend, dat de Span jaarden hun vrouwen eerder zouden laten overkomen. Zo kon het gebeuren, dat mid dels arbeidsbureau's enkele tientallen van de op eigen risico naar Nederland geko men Spaanse vrouwen een werkvergun ning kregen. Nadien zijn de nadere richt lijnen voor het verblijf van de vrouwen be kend gemaakt. Deze houden in, dat van de bij het con tract overeengekomen afspraken niet wordt afgeweken. (Van onze parlementaire redacteur) Met de A.R.-fractie tegen prof. Die penhorst uitgezonderd heeft de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming de Wet Gewetensbezwaren Militaire Dienst aangenomen. De ministers Visser (De fensie) en Beerman (Justitie) willen met deze nieuwe wet discriminatie in de rechtspositie van de gewetensbezwaar den Ten opzichte van de dienstplichtigen voorkomen. Door het in werking treden van deze wet eindigt het bestaan van de Dienstweigeringswet van 13 juli 1923. „We hadden een bevredigende praktijk met die oude regeling," zei de heer A1- g r a (A.R.). Minister Visser wilde hem graag toegeven, dat de praktijk met de oude regeling bevredigend was. Maar, zei hij, we moesten een dusdanige omschrij ving vinden dat elk formeel misverstand kon worden voorkomen. Die omschrijving is dan de volgende: „Ernstige gewetensbezwaren zijn de on overkomelijke gewetensbezwaren tegen de vervulling van militaire dienst van hem, wiens godsdienstige of zedelijke overtui ging hem deelneming aan elk oorlogsge weld verbiedt. „Met deze formulering is volgens de heer Algra echter het hek van de dam en kunnen pacifistische, anti-mili taristische of anarchistische opvattingen tot vrijstelling van dienst leiden, mits zij 8485. Maar waar was Sijpie eigenlijk? Ja, die kon niet zo hard meekomen met Snup en Swop, want z'n dikke buikje zat hem in de weg. Toen de anderen achter de dief aanslopen, was hij nog bezig hen in te halen. Nu kwam hij opeens te voorschijn, zo hard mogelijk lopend. En toen botste hij plotseling tegen de vluchtende kerel op. Sijpie viel voor de voeten van de dief, en die struikelde over hem en plofte voor over in 't zand maar op een bepaalde wijze worden voor gedragen. „De regering heeft er geen besef van in wat voor gevaren zij zich begeeft, nu overal kweekplaatsen van anti-mi litarisme ontstaan," verzuchtte de heer Algra. De heer Van Hulst (C.H.) klaagde erover dat door het gehele land repetitoren rei zen om jonge mannen klaar te stomen voor hun auditie bij de commissie, die de minister moet adviseren over de vraag of hun bezwaren aangemerkt kunnen worden als ernstige gewetensbezwaren in de zin van de nieuwe wet. Deze bezorgdheid vormde voor de heer Van Hulst geen re den om een „tegen" te laten horen. Hij had kennelijk, evenals de A.R. senator Die penhorst, vertrouwen in het werk van de adviescommissie. Minister Visser maakte trouwens duide lijk dat de commissie nooit op politieke motieven ontheffing van militaire dienst zal verlenen. Als een gewetensbezwaarde bericht ontvangt dat zijn bezwaren niet zijn erkend, kan hij binnen veertien dagen na de datum waarop de afwijzende beslissing aan hem is verzonden in beroep gaan bij de Kroon. Over de taak die de Raad van State bij een dergelijk beroep heeft, wilde de heer Thomassen (P.v.d.A.) het fij ne weten. Minister Beerman gaf, zorgvul dig formulerend, de volgende taakom schrijving: de Raad van State draagt bij aan de inhoud van de formulering van het onoverkomenlijke gewetensbezwaar en het begrip oorlogsgeweld, en ziet er op toe dat de commissie de voorgeschreven pro cedure goed in acht neemt. Later in de middag verdedigde minister Veldkamp met succes het wetsont werp dat betere formuleringen bevat be treffende de toelating van buitenlandse art sen en tandartsen in de Nederlandse prak tijk dan de wet tot dusver kende. De heer Kranenburg (C.H.) vond de waarbor gen betreffende het toelaten van tandart sen echter nog niet goed genoeg en wenste daarom aantekening, dat hij geacht wen ste te worden tegen 't wetsontwerp te heb ben gestemd. Het ontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. ROME (KNP) Een hernia heeft de leider van het Nederlandse documentatie centrum voor het Concilie te Rome, dr. L. G. N. Alting von Geusau, gedwongen zijn post te verlaten. Hij zal zo spoedig mo gelijk naar Nederland terugkeren. In sa menwerking met de Willebrord-vereni- ging, het Katholiek Archief, het Aposto laat der Hereniging, de Katholieke Actie en het Nederlandse pastoraal instituut heeft dr. von Geusau alle voorbereidingen voor dit centrum verricht. Set 6 CoB*<^oqe Eerstejaars aan V.U. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam hebben zich totaal 519 studenten voor de eerste keer laten inschrijven. Vorig jaar waren het er 459, welk aantal in de loop van de cursus 1961-1962 toenam tot 575. De eerstejaars zijn verdeeld over de faculteiten theologie 34 (24), rechen (inclusief notariaat) 60 (38), geneeskunde 77 (65), wiskunde en natuur wetenschappen 110 (112), letteren en wijs begeerte 64 (73), economie 70 (57), psycho loge en pedagogiek 42 (41), politicologie en sociologie 45 (30), actuariële wetenschappen 2, aardrijkskunde 11 (18), meer dan één faculteit 4 (1). Grafici. Tijdens een buitengewone algemene vergadering hebben de leden van de Nederlandse Katholieke Grafische Bond in Utrecht afscheid genomen van voor zitter W. L. de Zwager. Deze legt zijn functie neer, omdat hij de pensioengerech tigde leeftijd heeft bereikt. Tot opvolger werd de heer B. J. van Werkhoven be noemd. Het K.N.M.I. deelt mee: Een storingsgebied, dat zich gisteren ten westen van de Britse eilanden en tn de Golf van Biscaye ontwikkelde, is lang zaam in oostelijke richting getrokken. Sa menhangend hiermede bleef in onze om geving de barometer dalen en namen de luchtdrukverschillen toe. Bij de zuidkust van Noorwegen wakkerde de zuidoostelij ke wind tot stormkracht aan, in ons waddengebied tot krachtig. Vóór het sto ringsgebied uit is zeer vochtige lucht Frankrijk binnengestroomd. Hierin komt veel bewolking en plaatselijk regen voor. Het komende etmaal zal deze zone met somberder weer ook tot Nederland door dringen. De wind blijft daarbij nog over wegend tussen zuidoost en zuid. Bij de Azoren bevindt zich een krachtig gebied van hoge druk. Langs de noordelijke rand hiervan koerst een actieve depressie naar het oostnoordoosten in de richting van Schotland. Deze ontwikkeling maakt het waarschijnlijk, dat ook na morgen de wind nog enige tijd uit zuidelijke richtingen zal waaien. WEERRAPPORTEN uMAuuuiii- i.tiupti a tui cu binnen- en buitenland. 6 Neerslag: laatste 24 uur. Den Helder onbewoiki ozo 16 0 Ypenburg onbewolkt ozo 16 0 Vlissingen onbewolkt ozo 17 0 Eelde onbewolkt ozo 16 0 De Bilt onbewolkt ozo 17 0 Twente onbewolkt O 17 0 Eindhoven onbewolkt ozo 18 0 Zd-Limburg onbewolkt O 19 0 Helsinki mist z 15 0 Stockholm zwaar bew. z 14 0 Oslo half bew. zzo 13 2 Kopenhagen onbewolkt ozo 15 0 Aberdeen regen zzo 13 0,1 Londen regen ozo 20 38 Amsterdam onbewolkt zo 17 1 Brussel licht bew. windst. 19 0 Luxemburg onbewolkt O 18 0 Parijs regen zzw 22 0,1 Bordeaux regen zzw 20 24 Grenoble regen windst. 25 0,4 Nice zwaar bew. n 20 0 Berlijn onbewolkt O 15 0 Frankfort onbewolkt no 18 0 München onbewolkt zo 15 0 Zürich zwaar bew. nnw 16 0 Genève zwaar bew. wzw 18 0 Locarno half bew. 0 14 0 Wenen licht bew. windst. 16 0 Innsbruck onbewolkt w 20 0 Belgrado half bew. O 17 0 Athene zwaar bew. windst. 23 56 Rome onbewolkt windst. 23 0 Ajaccio zwaar bew. ono 23 0 Madrid zwaar bew. windst. 0 Lissabon regen nnw 23 0 Donderdag 27 september Zon op 6.33 uur, onder 18.29 uur. Maan op 4.46 uur, onder 18.26 uur. Maanstanden 28 sept. 20.40 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 26 september Hoog water 2.28 en 14.50 uur. Laag water 10.15 en 22.40 uur. Donderdag 27 september Hoog water 3.05 en 15.24 uur. Laag water 11.04 en 23.19 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2